Mε «σβηστές» μηχανές στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΚΑΟΔ με 86-55.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο εκπληκτικός Σλότερ, που σημείωσε με 28 πόντους σε περίπου 23 λεπτά συμμετοχής!

Με τους Σλότερ και Μπατίστα να σημειώνουν 12 και 7 πόντους αντίστοιχα (ο πρώτος με 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), οι «πράσινοι» δεν άργησαν να πάρουν διψήφιο προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο (22-12 στο 7`).

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +11 (26-15) και τον Σλότερ στους 15 πόντους, διαφορά που ο ΚΑΟΔ φρόντισε να την καλύψει χάρη στην είσοδο του Λο.

Ο Αμερικανός έφτασε τους οκτώ πόντους και η διαφορά μ` ένα επιμέρους 5-13 μειώθηκε στους τρεις πόντους, όμως η επαναφορά του Διαμαντίδη στο παρκέ άλλαξε εκ νέου την ισορροπία, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει το +12 (42-30) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Διαμαντίδη-Σλότερ και ένα εξαιρετικό κάρφωμα του Μπατίστα στον αιφνιδιασμό, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο +19 (58-39) στο 27`, ενώ η περίοδος έκλεισε στο +23 (63-40), με τον Σλότερ να έχει φτάσει τους 28 πόντους (5/8 τρίποντα, 5/6 δίποντα, 3/4 βολές).

Ο ΚΑΟΔ βρισκόταν ήδη στο… καναβάτσο, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων.

Έτσι η διαφορά -με τον Σλότερ στον πάγκο- έφτασε στο +36 (78-42), για να ολοκληρωθεί η υπέροχη βραδιά για τον Παναθηναϊκό με το τελικό 86-55.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 42-30, 63-40, 86-55

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3, Σλότερ 28 (5), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης 3, Παππάς 5, Μαυροκεφαλίδης 5 (1), Διαμαντίδης 11 (1), Μπατίστα 9, Ράιτ 4, Μπλουμς 8 (2), Παπαγιάννης 2.

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 2, Τζόνσον 3 (1), Γεωργάκης 3, Άτκινς 18 (2), Όντομ, Σπυριδωνίδης 3 (1), Μισέλ 6, Ζάρας 4 (1), Λο 8 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κολοβής.