Στο γήπεδο της Λιβαδειάς ο Πανιώνιος μπορεί να είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, να είχε εικόνα νικητή, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την υπερπολύτιμη νίκη, πρώτη στο πρωτάθλημα ύστερα από έξι αγωνιστικές.

Το γκολ του τελικού 1-0 σημειώθηκε στο 89′, με πρωταγωνιστές δύο αλλαγές του Σάββα Παντελίδη που βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Ο Νικολακάκης, ο οποίος είχε μπει στο ματς 12 λεπτά νωρίτερα, έκανε την κούρσα από τα δεξιά για τη σέντρα που κατέληξε στον Γιακουμάκη. Το σουτ του τελευταίου, που είχε έρθει από τον πάγκο στο 70ό λεπτό, κατέληξε στη γωνία του Παπαδόπουλου.

Λεβαδειακός: Σηφάκης, Γεωργιάδης (77′ Νικολακάκης), Μαχαίρας, Τομάς, Κώτσιος, Σάντσες, Κονέ (86′ Γκόμες), Μπορνταγκαράι (70′ Γιακουμάκης), Βούκτσεβιτς, Ορτέγκα, Σοτέλο.

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος (90’+ Πάνος), Παντίδος, Οικονόμου, Τασουλής, Μητρόπουλος, Σιώπης, Φούντας (77′ Ιμπαγάσα), Μπούζας (68′ Κολοβός), Μπουμάλ, Γιάννου.