Το Τσάμπιονς Λιγκ χάρισε στους φίλους του ποδοσφαίρου ένα σπουδαίο και χορταστικό βράδυ. Στα οκτώ ματς που διεξήχθηκαν την Τρίτη, σημειώθηκαν 40 γκολ! Αίσθηση προκάλεσαν το εντυπωσιακό 7-1 της Μπάγερν επί της Ρόμα στο Ολίμπικο, αλλά και η σούπερ εμφάνιση του Λουίς Αντριάνο που πέτυχε πέντε γκολ στο εκτός έδρας 7-0 της Σαχτάρ επί της Μπάτε Μπορίσοφ. Κι η Τσέλσι δεν υστέρησε όμως, καθώς νίκησε στο Λονδίνο τη Μάριμπορ 6-0!

5ος όμιλος:ΡΟΜΑ-ΜΠΑΓΙΕΡΝ 1-7: Απίστευτη παράσταση από τη Μπάγερν στο Ολίμπικο της Ρώμης. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, με ένα καταπληκτικό α’ μέρος προηγήθηκε 5-0, θυμίζοντας τη Γερμανία στον ημιτελικό με την Βραζιλία στο Μουντιάλ.

Στο 9’ ο Ρόμπεν πέτυχε το 1-0, ο Γκέτσε στο 24’ σκόραρε για το 2-0 και ένα λεπτό αργότερα, ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά σημείωσε το 3-0. Ο Ρόμπεν σκόραρε και πάλι στο 30’ για το 4-0 και στο 36’ ο Μίλερ με πέναλτι σημείωσε το 5-0.

Στο 55’ η Ρόμα είχε δοκάρι με τον Ζερβίνιο και ο ίδιος παίκτης μείωσε στο 65’ σε 5-1. Η Μπάγερν όμως, απάντησε «σκληρά». Στο 76’ ο Ριμπερί πέτυχε το 6-1 και στο 80’ ο Σακίρι σκόραρε για το 7-1. Εφιαλτικό ματς για Μανωλά, Τοροσίδη και Χολέμπας.

Στο άλλο ματς του ομίλου: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μάντσεστερ Σίτι 2-2.

Βαθμολογία: Μπάγερν 9, Ρόμα 4, Μάντσεστερ Σιτι 2, ΤΣΣΚΑ 1.

6ος όμιλος: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΓΙΑΞ 3-1: Στο 7’ ο Νεϊμάρ από ασίστ του Μέσι άνοιξε το σκορ, ενώ ο αργεντινός άσος σκόραρε στο 24’ για το 2-0 ύστερα από ασίστ του Ινιέστα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Πέδρο σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Ο Αγιαξ μείωσε με τον Ελ Γκάσι στο 87’. Τελικά ο Σάντρο στις καθυστερήσεις σημείωσε το 3-1.

ΑΠΟΕΛ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 0-1: Με το γκολ του Καβάνι στο 86’ η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε 1-0 τον εξαιρετικό ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έλεγχε το ματς στο β’ μέρος και είχε σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Βαθμολογία: Παρί 7, Μπαρτσελόνα 6, Αγιαξ 2, ΑΠΟΕΛ 1.

7ος όμιλος: ΤΣΕΛΣΙ-ΜΑΡΙΜΠΟΡ 6-0: «Πολυβόλο» και η Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο, νίκησε την Μάριμπορ με 6-0. Στο 13’ ο Ρεμί άνοιξε το σκορ, ο Ντρογκμπά με πέναλτι στο 23’ πέτυχε το 2-0 και ο Τέρι στο 31’ σκόραρε για το 3-0. Η Τσέλσι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ μέρος και πέτυχε το 4-0 με αυτογκόλ του Βίλερ (54’). Δέκα λεπτά αργότερα η Μαριμπορ είχε ευκαιρία να μειώσει αλλά ο Ιμπραίμι εκτέλεσε πέναλτι στο δοκάρι. Ακολούθησαν τα δύο γκολ του Αζαρ (77’ πεν και 90’) για το τελικό 6-0.

ΣΑΛΚΕ-ΣΠΟΡΤΙΓΚ 4-3: Σούπερ παιχνίδι και στο Γκελζενκίρχεν όπου Σάλκε νίκησε την Σπόρτιγκ Λισ. 4-3! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νάνι στο 16’, αλλά στο 33’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαουρίσιο. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ομπάσι ισοφάρισε από λάθος του τερματοφύλακα της Σπόρτιγκ, Ρουί Πατρίτσιο. Ο Χούντελααρ στο 52’ πέτυχε το 2-1 και ο Χέβεντες με κεφαλιά στο 60’ το 3-1. Η Σπόρτιγκ, όμως δεν παραδόθηκε. Ο Αντριεν Σίλβα ανέλαβε δράση, μείωσε με πέναλτι στο 64’ και ισοφάρισε στο 78’. Στις καθυστερήσεις ο Τσούπο Μότινγκ με πέναλτι πέτυχε το 4-3.

Βαθμολογία: Τσέλσι 7, Σάλκε 5, Μάριμπορ 2, Σπόρτιγκ 1.

8ος όμιλος: ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ-ΣΑΧΤΑΡ 0-7: Απίστευτο ματς για την Σαχτάρ Ντόνετσκ η οποία νίκησε εκτός έδρας την Μπάτε Μπορίσοφ με 7-0! Η ουκρανική ομάδα προηγήθηκε 6-0 στο ημίχρονο με τέσσερα γκολ του Λουίς Αντριάνο (28’πέναλτι , 36’ , 40’,44).

Τα άλλα γκολ πέτυχαν οι Τεϊσέρα (11’ ) και Ντάγκλας Κόστα (35’). Ο Λουίς Αντριάνο σκόραρε και πάλι με πέναλτι στο 81’ για το 7-0.

ΠΟΡΤΟ-ΜΠΙΛΜΠΑΟ 2-1: Η Πόρτο νίκησε 2-1 την Μπιλμπάο. Στο 45’ ο Ερέρα πέτυχε το 1-0, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ισοφάρισε με τον Φερνάντες (59’), αλλά στο 75’ ο Κουαρέσμα σημείωσε το 2-1.

Βαθμολογία: Πόρτο 7, Σαχτάρ 5, Μπάτε Μπορίσοφ 3, Μπιλμπάο 1.