Επιβλητική εμφάνιση για την Εθνική Ομάδα μπάσκετ και εύκολη νίκη επί της Σενεγάλης στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ, στην Ισπανία.

Η ελληνική ομάδα, εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, νίκησε με 87-64. Μπορεί η δυναμικότητα της Σενεγάλης να είναι μικρή, όμως, χωρίς αμφιβολία, η ελληνική ομάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα, επιθετικά είχε σωστές επιλογές και πήρε από την αρχή μεγάλη διαφορά την οποία κράτησε έως το τέλος. Ηταν αυτό που είπε ο Βαγγέλης Μάντζαρης στο τέλος: «Εμείς κάναμε το παιχνίδι πιο εύκολο».

Ουσιαστικά, η ελληνική ομάδα εξασφάλισε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, όταν με πρωταγωνιστή τον Καϊμακόγλου (1/1διπ, 4/4τριπ σε αυτό το διάστημα), προηγήθηκε 39-13 και 45-17 στο ημίχρονο. Η μεγαλύτερη διαφορά (50-17) σημειώθηκε στις αρχές του β’ μέρους, η ελληνική ομάδα είχε κάποια προβλήματα στη συνέχεια απέναντι στη ζώνη της Σενεγάλης, όμως γρήγορα επέστρεψε και πήρε πάλι στα χέρια της το ρυθμό του αγώνα.

Η Εθνική, τέλειωσε το ματς με 17/35 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 14/16 βολές, 33-10 ρημπάουντ, 19 ασιστ, 16 λάθη 5 κλεψίματα και καμία τάπα.

Η Σενεγάλη είχε 15/44 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 22/30 βολές, 21-10 ρημπάουντ, 9 ασιστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα και επτά τάπες.

ΕΛΛΑΔΑ Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7(7ρ), Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3/6τρ), Καλάθης 4 (5ρ), Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (1), Καϊμακόγλου 20 (1/3δ,6/8τρ,8ρ, 2ασ), Αντετοκούνμπο 11(2/2δ, 7/8β, 5ρ, 3κλ), Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Νιανγκ, Νταλμέιντα, Τόμας, Μαμ. Εντόγιε, Ντιόπ 6 (1), Μαλ. Εντόγιε 11 (2), Φαγιέ 2, Εντούρ 4 (1), Εντιαγιέ 6, Ντιένγκ 21, Μπάτζι 14.

Στα άλλα ματς του ομίλου: Κροατία-Φιλιππίνες 81-78 (παράταση) και Πουέρτο Ρίκο-Αργεντινή 75-98. Την Κυριακή η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει τις Φιλιππίνες.