Με κεκτημένη ταχύτητα από τον πρώτο αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε και πάλι άνετα του Πανιωνίου (84-58) κάνοντας το 2-0 στα ημιτελικά.

Με όπλο και πάλι την εξαιρετική άμυνα, οι Πρωταθλητές Ευρώπης «καθάρισαν» γρήγορα ουσιαστικά και τον δεύτερο ημιτελικό στην έδρα τους και έχουν στόχο να τελειώσουν τη σειρά τη Δευτέρα με νέα νίκη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Εκεί όμως που οι Κυανέρυθροι αναμένεται να παρουσιαστούν εντελώς διαφορετικοί και με τη βοήθεια του κόσμου τους, θέλουν να αντιδράσουν και να πετύχουν τουλάχιστον μια νίκη.

Απλά η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν αφήνει περιθώρια για την τελική έκβαση της σειράς, απομένει απλά να μάθουμε το τελικό σκορ στις νίκες, όπως και στην άλλη σειρά του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ, που ομολογουμένως μέχρι τώρα έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από πλευράς ανταγωνισμού.

Ο Πανιώνιος μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0, δείχνοντας πεισμωμένος από τη βαριά ήττα στο αγώνα της Τρίτης. Όμως άμεσα ο Ολυμπιακός με Σπανούλη και Λοτζέσκι να πετυχαίνουν σε λίγα λεπτά 15 πόντους έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και άνοιξε το σκορ.

Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 28-21 με τους δύο σκόρερ του Ολυμπιακού να έχουν κάνει μπλάκ τζάκ με 21 πόντους στο σύνολο (Λοτζέσκι 11, Σπανούλης 10).

Παράλληλα για μια ακόμα βραδιά ο κόουτς των γηπεδούχων έδωσε βασικό ρόλο (και χρόνο) στον Στράτο Περπέρογλου που σαφώς «πατάει» πλέον πολύ καλύτερα στο παρκέ, μετά τη μεγάλη απουσία του λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς και ιογενούς λοίμωξης. Μέσα σε ελάχιστα λεπτά έφτασε τους 10 πόντους στο ημίχρονο (47-33 για τον Ολυμπιακό).

Αυτό που ενδιέφερε όμως τον Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν και πάλι η άμυνα, εξ ου και οι φωνές του σε κάποιο διάστημα προς τους παίκτες του. Τον άκουσαν περισσότερα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και δεν είναι τυχαίο ότι ο Πανιώνιος πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο μετά από επτά λεπτά (!) με αποτέλεσμα η διαφορά να έχει εκτοξευτεί στο 60-33 (26΄).

Ο τεχνικός του Πανιωνίου Γιάννης Σφαιρόπουλος προσπαθούσε να «ξυπνήσει» τους παίκτες του, αλλά το θέμα είναι ότι είχαν «πέσει» στις…δαγκάνες των αμυντικών του Ολυμπιακού με τον Μάρντι Κόλινς να είναι και πάλι πολύ καλός στο συγκεκριμένο τομέα.

Έτσι φτάσαμε στο τελικό σκορ, αλλά η στιγμή που ξεχώρισε, ήταν λίγο πριν το τέλος όταν ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ έναν 18χρονο που ξύπνησε μνήμες στους παλαιότερους. Ο Δημήτρης Σταμάτης έχει όλα τα φόντα να ξεπεράσει τον πατέρα του Αντώνη που είχε γράψει τη δική του ιστορία σε αυτό το γήπεδο στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό και σίγουρα ο Γιώργος Σιγάλας που ήταν στον σχολιασμό του αγώνα για την κρατική τηλεόραση συγκινήθηκε όταν τον είδε.

Είναι ίδια κοψιά με τον Αντώνη, αλλά καλύτερος σουτέρ και το έδειξε στα λίγα λεπτά που έπαιξε.

Ολυμπιακός (18/33διπ., 11/29τρ., 15/24β., 34-13 ριμπ., 20 ασιστ, 8 κλεψ., 5 κοψ., 9 λαθ.): Σερμαντίνι 4, Ντάνστον 3 (7 ριμπ.), Σπανούλης 12 (2/3δ., 2/5τρ., 2/4 β., 5 ασιστ, 3 ρ.), Περπέρογλου 16 (6/9δ.,1/2τρ., 1/2β., 4 ρ.), Παπαπέτρου 5, Σλούκας 8 (2), Κόλινς 5 (5 ασιστ, 3 ριμπ., 2 κλ., 1 λαθ.), Σίμονς 3, Λοτζέσκι 14 (1/3δ., 4/5 τρ.), , Πρίντεζης 9(1τρ., 7 ριμπ.), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 3(1).

Πανιώνιος (13/45διπ., 8/18τρ., 8/12β., 21-9 ριμ., 10 ασιστ, 4 κλεψ., 2 κοψ., 12 λαθ.): Μακ Κόλουμ 7(1), Σταμάτης 5(1), Ντούβνιακ 5(1), Κάρτερ 8 (1/6δ., 2/4τρ.), Μίλμπουρν 14 (3/8διπ., 2/5 τρ., 2/2 β.) , Αθανασούλας, Μπατής 5(1), Λάνγκφορντ 10 (4/8διπ., 5-2ριμπ.), Μίσελ 2, Σίμτσακ, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.