Δυσάρεστα είναι τα νέα από το ιατρικό επιτελείο της Τσέλσι, αναφορικά με τον τραυματισμό του Πετρ Τσεχ, καθώς ο έμπειρος τερματοφύλακας θα χάσει το υπόλοιπο της αγωνιστικής περιόδου. Ο Τσεχ υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης στον χθεσινό πρώτο ημιτελικό του Champions League με την Ατλέτικο Μαδρίτης (0-0) με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο από τον 41χρονο Αυστραλό, Μαρκ Σβάρτσερ.

«Μην με ρωτάτε τεχνικές λεπτομέρειες, αλλά η περίοδος τελείωσε γι΄αυτόν», δήλωσε σχετικά ο Ζοζέ Μουρίνιο, ενώ αναφορικά με τον Τζον Τέρι που επίσης τραυματίσθηκε και αντικατασταθηκε στο 73ο λεπτό, ο πορτογάλος τεχνικός, σχολίασε με νόημα: «Θα πρέπει να παίξουμε στον τελικό της διοργάνωσης για να τον ξαναδούμε».