Ισπανική υποχώρηση για τον Ολυμπιακό που έχασε εύκολα την πρώτη μάχη από τη Ρεάλ Μαδρίτης (88-71) το βράδυ της Τρίτης και θα πρέπει να αλλάξει πολλά πράγματα μέχρι την Πέμπτη αν θέλει να φανεί ανταγωνιστικός και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο δεύτερο παιχνίδι των ομάδων στην ισπανική πρωτεύουσα.

Η κλάση του Ρούντι Φερνάντεθ (με τους οκτώ συνεχόμενους πόντους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου) και ο φρενήρης ρυθμός που έδωσε η Ρεάλ στο παιχνίδι έγειραν την πλάστιγγα οριστικά προς την πλευρά της.

Το κακό τελευταίο δίλεπτο στο ημίχρονο (όπου δέχτηκε ένα σερί 8-1, ενώ είχε ισοφαρίσει σε 40-40) και η αδράνεια στην άμυνα στον Φερνάντεζ αποδείχθηκαν καταστροφικά για τον Ολυμπιακό. Ούτε ο Περπέρογλου (που σαφώς δεν είναι έτοιμος) αλλά ούτε ο Πριντεζης (ακόμα πιο ανέτοιμος αλλά με μεγάλη βοήθεια στην επίθεση) μπόρεσαν να σταματήσουν τον τρομερό Ρούντι που έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Πρωταθλητών Ευρώπης (20 πόντους με 3/5δίπ., 4/6τρίπ., 2/2β., 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30 λεπτά αγώνα !).

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ουσιαστικά δεν είχε τρόπο αντίδρασης με πολλούς βασικούς παίκτες να είναι κάτω από τη βάση, με αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι να κάνουν ίσως και πιο εύκολα από όσο πίστευαν το 1-0.

Καταστροφικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, στο οποίο θύμισε πολύ τον περσινό τελικό στο Λονδίνο. Εκεί είχε βρεθεί πίσω με 17 πόντους, εδώ βρέθηκε με 15 (25-10 στο 9’ και 27-12 στο δεκάλεπτο).

Τίποτε δεν λειτουργούσε καλά σε επίθεση και άμυνα. Η ελληνική ομάδα είχε ήδη έξι λάθη (έναντι μόλις ενός της Ρεάλ) από τα οποία το κακό ήταν διπλό διότι κατέληγαν σε εύκολους αιφνιδιασμούς της Ρεάλ Μαρίτης. Με Μίροτιτς, Γιούλ και Μπουρούση οι Μαδριλένοι «τιμωρούσαν» τον Ολυμπιακό, την ώρα που Ντάνστον και Πέτγουεϊ είχαν χρεωθεί από νωρίς δύο φάουλ,

Ο Σπανούλης άποντος σε αυτό το διάστημα, ήταν εγκλωβισμένος στην άμυνα της Ρεαλ, που «έκλεινε» πάνω του, ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πάρει και πόντους κοντά στο καλάθι (με εξαίρεση το καλό ξεκίνημα του Σερμαντίνι). Η είσοδος του Γιώργου Πρίντεζη, που επανεμφανίστηκε μετά από 40 μέρες λόγω του τραυματισμού του, άλλαξε τα δεδομένα μαζί με τον Σιμονς, που ήταν εξαιρετικός στην άμυνα. Τα επιθετικά ρήγματα που δημιουργούσε ο Πρίντεζης, άνοιξαν την άμυνα της Ρεάλ, βρήκε χώρο και ο Σπανούλης που άρχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια (3/3 τρίποντα και 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση και στους συμπαίκτες του.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης «τρόχισαν» τη διαφορά και κατάφεραν μέχρι και να ισοφαρίσουν (35-35 και 40-40 στο 18’) αλλά η στιγμιαία αδράνεια στο τελευταίο δίλεπτο έφερε ένα 8-1 για τη Ρεάλ χάρις στο «μυαλό» της τον Ρούντι Φερνάντεθ για να κλείσει το ημιχρονο με 48-41 και να ακολουθήσει η κατάρρευση στο δεύτερο εικοσάλεπτο (με μοναδική αναλαμπή ένα μικρό προσωπικό ρεσιτάλ του Σλούκα που προς στιγμήν είχε μειώσει στους 10 πόντους, 70-60 στο 32΄).

Ρεάλ Μαδρίτης(26/40δ, 8/19τρ, 12/16β, 21-10ρ, 16ασ, 11κλεψ, 11λ, 5κοψ): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 20(3/5δ,4/6τρ,2/2β, 6ρ,5ασ,3κλ), Ρέγες 9, Ντίεθ 2, Μίροτιτς 15, Ροντρίγκεθ 12(1), Ντάρντεν 7, Γιουλ 12(2), Μπουρούσης 6(7ριμπ.), Σλότερ 2, Μεϊρί 3(1).

Ολυμπιακός (18/35δ, 8/16τρ,11/20β,18-7ρ, 18ασ, 4κλεψ, 15λ, 2 κοψ): Πέτγουεϊ 6(2), Σερμαντίνι 5, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18(1/4δ, 4/7τρ, 4/7β, 5ασ,5λ), Περπέρογλου 2, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 7(1), Σίμονς 8, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 5, Λοτζέσκι 2.