Πρώτο θρίλερ στο οποίο χαμογέλασαν τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήρε μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας (68-65) σε ένα δραματικό παιχνίδι και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια στην Α1 μπάσκετ.

Οι γηπέδουχοι με τον Πάτ Γιούινγκ να αποτελεί την πλέον αξιόπιστη λύση κάτω από τα καλάθια και με πολύ δυνατή περιφέρεια, κατάφεραν να πετύχουν την 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα αν και στο τέλος το παιχνίδι έγινε θρίλερ και χρειάστηκε να μπει και να βγει ένα σουτ τριών πόντων του Αργυρόπουλου για να μπορέσουν οι παίκτες των Τρικάλων να πανηγυρίσουν.

Από την πλευρά τους οι Πατρινοί του Νίκου Βετούλα που δεν έχουν νίκη εκτός έδρας άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι και με τους Ντάνιελ και Μπόλντς να οδηγούν στο σκοράρισμα προηγήθηκαν 17-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ομως στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι Εβανς και Γιούινγκ επανέφεραν την ισορροπία για τα Τρίκαλα και με τη συμβολή στη συνέχεια και του Γκρέιντζερ προηγήθηκαν με 35-27, για να κλείσουν τελικά το εικοσάλεπτο προηγούμενοι με 36-32.

Στο 34’ με πρωταγωνιστική και πάλι τον Γιούινγκ τα Τρίκαλα προηγήθηκαν 59-52, αλλά με ένα σερί 6-0, απόρροια του επιθετικού οίστρου του Ντάνιελ οι Πατρινοί μείωσαν στον πόντο (59-58 στο 36΄). Εκεί ο Γιούινγκ φώναξε και πάλι παρών, με καλάθι και φάουλ, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν με δικό τους πλεον σερί στο 64-58 στο 38’ και επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ στο φινάλε, όπου οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν τρίποντο με τον Χότ, υπο πίεση, χωρίς να καταφέρουν να στείλουν το ματς στην παράταση. Καθοριστικές και οι δύο εύστοχες βολές του Ματαλόν που έκανε το 66-60 στο τελευταίο λεπτό.

Τρίκαλα (19/43δ.,5/17 τρ., 15/23β., 21-11 ρ.): Έβανς 14(6/10δ., 7-1 ριμπ.), Περούνισιτς 8(2), Γιούινγκ 15(6/12δ., 0/2τρ., 3/4β., 7-2 ριμπ., 1ασιστ, 1 κλεψ. 1κοψ., 2λαθ.), Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 3(1), Γκρέιντζερ 8 ( 4 ασιστ, 4 κλεψ.), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 10(1/3δ., 2/2 τρ., 2/2β.), Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 2.

Απόλλων Πάτρας (22/39δ., 3/17τρ., 12/15β., 29-9ριμπ.): Χιλ 9, Αργυρόπουλος 7, Τέιλορ 3(1), Ντάνιελ 18(8/9διπ., 0/1τρ., 2/2β., 7-3ριμπ.), Λιανός 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 10 (5/7δ.), Χοτ, Μπολντς 16 (5/11δ., 2/4τρ., 5-1ρ., 5 ασιστ., 2 κλ., 1 κοψ., 6λαθ.).