Χρυσό για τα κορίτσια του πόλο

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 29/07/2011 16:56 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 29/07/2011 19:03 |
Χρυσό για τα κορίτσια του πόλο
Η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου στη Σανγκάη.

Τα κορίτσια του Μορφέση, έπιασαν εκπληκτική απόδοση και επικράτησαν της Κίνας με σκορ 9-8.
Μια μεγάλη επιτυχία για την εθνική γυναικών του πόλο, καθώς είναι η μοναδική ομάδα στον ελληνικό αθλητισμό που πήρε μετάλλιο τόσο σε ολυμπιακούς αγώνες (2004), όσο και σε ευρωπαϊκό (2010) και παγκόσμιο(2011) πρωτάθλημα. Στους ολυμπιακούς είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο , ενώ δεύτερη ήταν και στο ευρωπαϊκό τού Ζάγκρεμπ πριν από ένα χρόνο.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη. Η εθνική μας δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ! Ακόμη και στο τέλος, όταν η Κίνα πλησίασε στο ένα γκολ, οι παίκτριες της εθνικής διατήρησαν την ψυχραιμία τους και δεν άφησαν να τους φύγει από τα χέρια το χρυσό μετάλλιο. Μια από τις μεγαλύτερες  επιτυχίες στην ελληνική υδατοσφαίριση.

Η Ρουμπέση σημείωσε τρία γκολ και άλλα τρία έβαλε η Ασημάκη. Από ένα πέτυχαν οι Μανωλιουδάκη, Μελιδώνη και Λιόση.

Η διακύμανση: 1-0 Ασημάκη, 1-1 Λιου, 2-1 Ρουμπέση, 2-2 Γι, 3-2 Ρουμπέση, 4-2 Μανωλιουδάκη, 5-2 Ρουμπέση, 5-3 Λιου, 6-3 Ασημάκη, 6-4 Τενγκ, 7-4 Μελιδώνη, 7-5 Γουάνγκ, 8-5 Ασημάκη, 8-6 Γουάνγκ, 9-6 Λιόση, 9-7 Σονγκ, 9-8 Σουνγκ.

Το σκορ ανά περίοδο: 2-2, 2-0, 4-4, 1-2.

Ο κόσμος που γέμισε το κολυμβητήριο χειροκρότησε τα κορίτσια και αναγνώρισε πως κατέκτησαν δίκαια το χρυσό μετάλλιο. Μάλιστα, η Κούβδου αναδείχθηκε σε κορυφαία τερματοφύλακας του τουρνουά, ενώ η Αντιγόνη Ρουμπέση είναι μέλος της καλύτερες επτάδας! Μια ακόμη προσωπική διάκριση για τη Ρουμπέση, την παίκτρια που έκανε τα πάντα , έβαζε γκολ και έπαιζε δυνατές και σωστές άμυνες.

Να τονιστεί ότι η ελληνική ομάδα είχε μόνο νίκες στην πορεία της προς το χρυσό μετάλλιο. Στην πρώτη φάση νίκησε 10-9 την Ισπανία, 11-8 τη Βραζιλία και 6-5 τη Ρωσία. Στα  προημιτελικά απέκλεισε την Ολλανδία (χρυσό στο Πεκίνο ) με 12-10 και στα  ημιτελικά επικράτησε της Ιταλίας με  σκορ 14-11.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν τα κορίτσια  από τη Ρωσία (8-7 την Ιταλία).

Αρχιτέκτονας του θριάμβου είναι ο Γιώργος Μορφέσης και την ομάδα αποτελούν οι :  Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση, Αντωνάκου, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Λαρά, Γουλά.Αξίζει, φυσικά, να επισημανθεί πως η εθνική ομάδα γυναικών στο πόλο, εξασφάλισε την παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες  του Λονδίνου.

Ο Γιώργος Μορφέσης, μεταξύ άλλων υποστήριξε: « Σκεφθήκαμε πως το άγχος  θα το είχαν οι Κινέζες, γιατί ήταν γεμάτο το κολυμβητήριο, ενώ εμείς δεν είχαμε να αποδείξουμε τίποτα  σε κανέναν. Μόνο υπέρ μας  μπορούσε να λειτουργήσει αυτό. Στο τέλος δεν πρόλαβα να σκεφθώ κάτι γιατί με πέταξαν στην πισίνα.Υπάρχει καλή χημεία στην ομάδα και ξεκάθαροι ρόλοι. Παράλληλα, τα κορίτσια είναι πολύ καλά παιδιά. Ημασταν έτοιμοι και για την παράταση, καταφέραμε όμως  να κρατήσουμε τη νίκη και βγάλαμε δύο τρεις καλές άμυνες».
@ Η Ελλάδα μπορεί30/7/2011 03:30
30/07/2011 14:06
Δεν είναι η Ελλάδα που μπορεί μην ξεγελιέστε. Αυτά τα κορίτσια μπόρεσαν με την δουλειά τους και το ταλέντο τους. Με τον προπονητή τους. Όσο γιά τον Σαχίμπ απορώ γιατί ασχολήθηκες.
Β.Π
30/07/2011 11:01
......Eλένη, Αντιόπη, Ηλέκτρα, Αντιγόνη. Ένα μπουκέτο Ελλινάκια όνομα και πράμα. Συγχαρητήρια.
γαυρος...
30/07/2011 10:08
Αυτ'η η ομάδα πρέπει να τιμωρηθεί πολύ αυστηρά και παραδειγματικά! ΚΑΙ εξηγούμαι¨ <> ΌΛΑ έχουν κάποια όρια! ! ! Ακούς εκεί να πάρουν παγκόσμια πρωτιά ! Ντροπή τους ! Της αξίζει λοιπόν η σκληρότερη τιμωρία !
DOCTOR
30/07/2011 09:52
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΠΡΩΤΟΦΑΝΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ. ΟΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΕΡΙ ΛΑΔΩΜΑΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.
ΚΡ
30/07/2011 09:38
Συγχαρητήρια στο ταπεινό πόλο, σε αθλήτριες που δεν αμείβονται με εκατομμύρια και οι οποίες τόσο σε συλλογικό όσο και σε εθνικό επίπεδο στελεχώνουν ομάδες που έχουν αποκτήσει σχέση διαρκείας με την επιτυχία. Αυτές οι γελοιότητες που διαβάζω από άλλους σχολιαστές, ότι... λαδώσαμε για να πάρουμε το χρυσό, αποδεικνύουν βαθιά άγνοια των τεκταινομένων στο χώρο της γυναικείας υδατοσφαίρισης στην Ελλάδα, η οποία είναι το άθλημα με τις περισσότερες διεθνείς διακρίσεις εδώ και πολλά χρόνια. Είναι κρίμα να αμαυρώνουμε την επιτυχία αυτής της ομάδας με τόσο χαμηλού επιπέδου σχόλια. Και ναι, θα συμφωνήσω με κάποιον άλλο ότι τα προβλήματά μας δε λύθηκαν, αυτό δε σημαίνει όμως ότι η αθόρυβη αλλά συνεπής παρουσία των κοριτσιών εδώ και χρόνια στην αφρόκρεμα του διεθνούς πόλο δεν αξίζει την αναγνώριση και τα συγχαρητήριά μας.
Ζαχαρίας Τζήμας
30/07/2011 09:36
Κορίτσια σας εύχομαι τα θερμά μου συγχαρητήρια. Για άλλη μία φορά η Ελλάδα μας ανέδειξε άξιους ανθρώπους πρός το παγκόσμιο κοινό. Σας εύχομαι να αποκτήσετε την ίδια θέση και στους επόμενους ολυμπιακούς αγώνες.
Βασίλης Τ.
30/07/2011 08:29
Τι κακομοιριά, θεέ μου !!!
Γεώργιος ο απόδημος Έλλην
30/07/2011 08:16
Τα κορίτσια της Ελλάδας οδήγησαν τη χώρα μας στη κορυφή του κόσμου, ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!! από τον απόδημο Ελληνισμό!!! Τα «αγόρια» του ΓΑΠ και ο ίδιος κατέβασαν τον ελληνισμό στον πάτο της αβύσσου!!!! ΑΙΣΧΟΣ!!! Μέχρι προχθές πέταγαν το μπαλάκι της ευθύνης τους στον «μικρό Τσίπρα» και επειδή δεν κατάφεραν να σκοράρουν γύρισαν το μπαλάκι τώρα προς τον Σαμαρά!!! Το κωμικοτραγικό είναι ότι οι απεργείες και τα συλλαλητήρια και οι απεργείες γινόντουσαν από μτους Πασοκικούς για θόρυβο και υποτίμηση της τότε κυβέρνησης. Τώρα γίνονται για επιβίωση!!!!!!
Νίκος (ΝΥ)
30/07/2011 06:47
Συγχαρητήρια! Είστε απίθανες, και με το χρυσό του χρόνου στο Λονδίνο! Ίσως τα προβλήματά μας δεν λύνονται, αλλά λιγάκι ξεχνιούνται..
Η Ελλάδα μπορεί
30/07/2011 03:30
@Σαχιμπ29/7/2011 Δεν πειράζει εάν ήταν η ζήλια ψώρα θα γέμιζε όλη ηχώρα.Ένα μεγάλο Ευχαριστώ και ένα μαγάλο Μπράβο στα κορίτσια της ομάδας του water polo.Όσο για σένα Saximp ξαναμπές στη τρυπα σου.
Σαχιμπ
29/07/2011 18:32
πάλι λαδώσαμε για την εθνική φιγούρα. Ολόκληρο Euro 2004, ολόκληρη Ολυμπιάδα 2004 δεν μας εβαλαν μυαλό.Αντε να δουμε πόσο θα φτάσει κι αυτος ο λογαριασμός που για να εξωφληθεί θα πρέπει να περάσουν εκατο γενεες νεοελλήνων
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
29/07/2011 18:09
Αυτή είναι η άλλη Ελλάδα, που λέμε! Μπράβο, κυρίες μου! Ετοιμαστείτε τώρα να υποστείτε τους σαλιάρηδες πολιτικούς, που θα στήνονται δίπλα σας για φωτογραφίες!
νινα κ
29/07/2011 17:39
τα θερμα μας συγχαρητηρια σε αυτα τα απιθανα κοριτσια. μας εχουν κανει παρα πολλη περιφανους. δειξανε ψυχη. ας βλεπουν αυτοι οι κυριοι του ποδοσφαιρου για να δουνε τι θα πει αθλητισμος. μπραβο κοριτσια εισαστε απιθανες!!!!!!!!!!!!!!
ΤΑΠ
29/07/2011 17:30
Ωραία!!!! Λύθηκαν όλα μας τα προβλήματα!!!!!
Ανώνυμος
29/07/2011 17:08
Συγχαρητήρια!!!

όλες οι τελευταίες ειδήσεις