Η κακή εμφάνιση της Εθνικής έφερε την ήττα με 2-0 από τη Νότια Κορέα

Χωρίς σχέδιο, χωρίς ψυχή...

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/06/2010 16:22 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 12/06/2010 21:08 |
Η Εθνική ναυάγησε στο πρώτο της παιχνίδι για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.Χωρίς ψυχή και πάθος, με πολλές λάθος επιλογές στη σύνθεσή...
Γίνετε Συνδρομητής
ακ
14/06/2010 16:49
φιλτατοι ψυχραιμια! οσο για του τζορβα "να το χαρουμε" πρωτα η σοβαροτητα και να μαθει μπαλλα απο τους υπολοιπους τερματοφυλακες στην γκρουπα μας οπου ολοι βγαινουν στις σεντρες και δεν κρεμανε τις ομαδες τους στην καθε διαγωνια σεντρα! τοτε ολοι θα το χαρουμε και θα τον χαιρομαστε! ο προπονητης οπως ειναι και για την νικη ειναι και για την ηττα και πρεπει να την παρει απανω του για να υπαρχει ομονοια! οχι να βγαινει και να κρεμαει τους παικτες οταν ο ιδιος τους ειχε κρεμασει πριν τον αγωνα με τις επιλογες του! ηξερε πολυ καλα οτι ειχε χασει το ενα ψηλο σεντερ μπακ, και τελειως αψυχολογητα μηδενισε την καρδια της αμυνας με το να βγαλει και τον κυριακο ο οποιος μπορουσε και να σκοραρει κιολας στα 14 κορνερ που κτυπησαμε γιατι κυριε οττο η μπαλλα παιζεται και με το κεφαλι! και τα πεντα γκολ του κλοζε της γερμανιας στα προκριματικα μπηκανε ολα με κεφαλιες! Και εχθες εβαλε το 6ο του γκολ και αυτο με κεφαλια! και οτι οντως οι νοτιοκορεατες ειναι κοντοι.εκει ο κυριακος μας- θα μπορουσε να ητανε το οπλο μας-στα στημενα! και συγχρονως γνωριζε πολυ καλα οτι ο τζορβας δεν βγαινει σε διαγωνιες μπαλιες με τιποτα! βαλε τον χαλκια που βγαινει και μαζευει και μεγαλυτερη εμπειρια εχει για να καλυψει το υψος που εχασε μεσα στην περιοχη. ολοι γνωριζουν οτι ο παπαδοπουλος κανει γκελες(πχ. ελβετια) και εκανε τρεις τραγικες, οπου μας κοστισαν τα δυο γκολ. στο πρωτο ηταν εκτος θεσεως, ουτε καν πηδησε, στο δευτερο αργος οταν εκανε το τελευταιο τακλινγ εχασε την μπαλλα και ενα τριτο ακομη, ας ηταν καλα ο τζορβας! ο παπασταθης θατανε πιο σταθερος! ο σπυροπουλος επρεπε να παιξει αριστερο μπακ και ο βυντρα δεξι. ο βυντρα δεν πρεπει ποτε να παιζει λιμπερο διοτι πρωτον δεν βλεπει γηπεδο, δευτερο ειναι ατσαλος και καντεμης και τριτον δεν εχει διαρκεια και σταθεροτητα στο παιχνιδι του. η ταχυτητα του και το σωμα του ξεγελανε τους προπονητες και αυτο επαθε και ο ρεχαγκελ.ο σειταριδης ουτε καν να το συζηταμε! ειναι γελοιο που και τον καλεσανε.ντροπη σχετη! τι του εμελε και τι τον κεντρησε να κανει φαουλ στο σημαιακι του κορνερ. στα παιδια του λυκειου τα διδασκουμε αυτα! ο αντιπαλος παικτης ουτε την μπαλλα ειχε κοντρολαρει, ουτε ηξερε τι εκανε.ενα απλο κλεισιμο να του εκανε.οχι μια και με το μπαμ κατω.ισως με τον κατσουρ πισω λιμπερο να ημασταν πιο σοφοι-γιατι ο κατσουρ βλεπει γηπεδο και η εμπειρια του ειναι δεδομενη! ο τορο στο κεντρο ειναι η μηχανη και εκει ανηκει μαζι με τον πατσα που ειναι και οργανωτης και καλιτεχνης με επιθετικη ορμη-τοδειξε απο την στιγμη που μπηκε. η χημεια τορο και πατσα δουλευει! και τελικα ας λενε οτι θελουν ολοι αλλα ο πατσα ξερει μπαλλα, κερδιζει κοντρες, εχει ψυχη και στις μεταβιβασεις ειναι μανουλα! δυστυχως, ο τζιολης, ο σαμαρας και ο χαριστεας ειναι τα ζωα μου αργα! ο σαλπι ειναι φωτια-μονο απο σεβασμο το παιδι επρεπε να τον αρχισει! μεσα στη ουκρανια υπο συνεχη βροχη εβγαλε την γκολαρα και τον ξεχνας στον παγκο; ασεβεια μεγαλη! ειμαστε στο μουντιαλ απο αυτο το γκολ-πως δηλαδη θα το δουνε τα αλλα τα παιδια; ετσι με την αποφαση αυτη ριχνεις το ηθικο των παιδιων! στον νινη επρεπε να δωθει ενα ημιχρονο! ο καπετανος λιγος και ατομιστης-απλα δεν ξερει να παιζει με τα αλλα τα παιδια ακομη, ο γκεκας ομως περιμενε την απλη πασουλα, αλλα ο καπετανος ηθελε να παρει πανω του την δοξα και σουταρε αδοξα στο θεο. τον καραγκουνη απο αρχηγο τον βγαζεις-ατσαλη κινηση! γιατι τον εχρησες αρχηγο; μηδενισες τον κυριακο πριν τον αγωνα-παει η αμυνα, μηδενιζεις και τον καρα-παει το κεντρο, μετα τι θες-να εχει ψυχη η ομαδα; για να βγη ο καραγκουνης επρεπε πρωτα να βγουν τοσοι αλλοι . απλα η ομαδα δεν στηθηκε σωστα στο χαρτι εξ''αρχης-αυτο ηταν το κλειδι! ηταν ασεβεια προς ολους μας και στο επαγγελμα μας. ευχομαι η ομαδα μας ν''αναπτερωσει και τιποτα ακομα δεν χαθηκε. αρκει να πεσει ο εγωισμος του προπονητη, να ζητησει συγνωμη απο τα παιδια, να τα αγκαλιασει, να αναγνωρισει τα λαθη του και πιστευω οτι τα παιδια μας θα συσπειρωθουν και με το φιλοτιμο που τους διακρινει θα κατακτησουν την δευτερη θεση. κανεις δεν μπορει να προδικασει! μετα τις αλλαγες το παλεψαν!ειδατε, τους αμερικανους;πεφτανε ολοι πανω στην μπαλλα σαν καμικαζι και ο προπονητης ορθιος πανω στη γραμμη ενεψυχωνε τους παικτες μεχρι τελους! και αυτοι φαγανε γκολ απο το πεμπτο λεπτο αλλα δεν αφησανε τους εγγλεζους σε ησυχια ουτε λεπτο! ακ -προπονητης-3ης κατηγοριας.
ωχ ωχ!! αμαν αμαν!!
14/06/2010 16:46
ετσι οπως παει η δουλεια τα αλλα 2 ματς της εθνικης θα ειναι ακαταλληλα και θα τα δειξουν μετα τις 1 το βραδυ..δυσκολο να αλλαξει κατι..οσο αφορα τον τζορβα για την αδικη και παραλογη κριτικη που δεχεται να του υπενθυμισω οτι κλωτσαει ενα τοπι και παιρνει εκατομμυρια την ωρα που πολλοι συμπατριωτες του ζουν με ενα κομματι ψωμι...τζορβα μηπως θες να σου κολλησουμε και ανθυγιεινα η εχεις ζαλιστει ακομα απο τους τομαχοκ και τους πυραυλους σκουντ που σε πυροβολουσαν 30.000 κοσμος στο καραισκακη?
Γιωργος ο αναιδης
14/06/2010 15:14
Ο Ρεχαγκελ παντα εστεινε την εθνικη αναλογα με τις δυνατοτητες και τους παιχτες που ειχε. Αν ητανε στη εθνικη Γερμανιας προπονητης δεν επροκειτο να αλλαξη τιποτα. Κανενας προπονητης δεν εχει αλλαξει ποτε κατι στη εθνικη Γερμανιας. Απλα οι γερμανοι ποδοσφαιριστες ειναι πειθαρχειμενοι και δουλευουν σκληρα. Για μενα κανενας προπονητης της εθνικης Γερμανιας δεν συνεισεφεραι στην ομαδα περισσοτερο απο τους παικτες της. Ενα ειναι το συστημα τους οπως και των εγγλεζων αν τους ειδατε με την ΗΠΑ. ολοι στην αμυνα ολοι στην επιθεση. Μεχρι και ο Ρουνυ γυρνουσε στην αμυνα.
Το να παιζης μπαλα σημειωτον ........ και να περιμενεις να σου δωσουν την πασσα οταν εισαι ηδη μαρκαρισμενος ...αυτο το κανω και εγω.
Αφηστε τον Ρεχαγκελ στην ησυχια του γιατι οσες εμονες εχει αυτος στα 70 του αλλες τοσες εχετε και εσεις που τον κριτικαρετε χωρις καν να εχουν τελειωσει τα προκριματικα παιχνιδια.
Ειμαι πολυ περιεργος σε πια ομαδα θα παη οταν θα αφηση την εθνικη μας.... Να δουμε τοτε τι θα πειτε

joplin
14/06/2010 14:12
Ας μου πει κάποιος τι το συνταρακτικό έχει κάνει ο Νίνης στη ποδοσφαιρική του καριέρα και θα άλλαζε τόσο πολύ την εικόνα της εθνικής έτσι και έπαιζε. Το ότι είναι ένας ταλαντούχος παίκτης με καλές προδιαγραφές και αξίζει ευκαιριών έχει μεγάλη διαφορά με το ότι θα έπαιζε και θα μεταμορφωνόταν η ομαδα. Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα προφανώς θα άλλαζε και η εικόνα του Παναθηναικου με την παρουσια του Νίνη.
Λευτέρης
14/06/2010 11:30
Το κίνητρο λείπει από την ομάδα και η φυσική κατάσταση. Βαριόντουσαν να τρέξουν, αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι. Αυτή η χώρα, αυτή η Εθνική δεν μπορεί να εκμεταλευτεί τα νέα παιδιά να μπουν να τρέξουν, να ματώσουν και ας χασουμε βρε παιδί μου. Τουλαχιστον θα δούμε τον ενθουσιασμό στα μάτια τους και τον ιδρώτα στην φανέλα τους. Αυτά και μόνο, είναι αρκετά!
Ιάκωβος Φ.
14/06/2010 11:13
Δεν διεκδικώ αλάθητο, ούτε θέλω να το παίξω ειδήμων, απλά με λυπεί που δεν αφήνουμε τον άνθρωπο αυτό να ολοκληρώσει τον κύκλο του και να αποχωρήσει σαν κύριος.Τι καλύτερο κάναμε δηλαδή στα 70 χρόνια που υπάρχει η εθνική πριν από αυτόν και δεν το ξέρω? Γιατί από ότι θυμάμαι συνολικά παίξαμε πριν από τον Ότο 6 μάτς σε 1 Ευρώ (1980) και 1 Παγκόσμιο (1994) με 1-14 γκόλ. Αν πράγματι λοιπόν αυτά που πετύχαμε σε 70 χρόνια χωρίς Οτο ήταν καλύτερα ή πιο ποιοτικά, καλώς γίνεται η κριτική, αν όχι, καλύτερα να σιωπήσουμε.
stargazer
14/06/2010 09:25
Με διαφορά η χειρότερη μέχρι στιγμής ομάδα(;) της διοργάνωσης, αν και δεν αξίζουμε τον χαρακτηρισμό ομάδα. Οι ίδιες συνθήκες επικρατούσαν στο ελληνικό ποδόσφαιρο και το 2004 που έγινε το θαύμα και το 2008 που πατώσαμε και είχαμε τον ίδιο προπονητή με τα ίδια κολήματα. Δεν νομίζω ό,τι χρειάζεται ιδιαίτερη φιλοσοφία, απλά ως λαός είμαστε του ύψους και του βάθους. Αυτό που έγινε στην Πορτογαλία ήταν μια σπανιότατη περίπτωση όπου όλες οι συγκυρίες αποβαίνουν προς όφελος μιας ομάδας, δηλαδή είχαμε το momentum. Πιάσαμε ένα σπουδαίο πρώτο παιχνίδι με την Πορτογαλία, ευτυχήσαμε πολλοί παίκτες να είναι σε καλή φόρμα και ξεκούραστοι ως παγκίτες σε πρωταθλήματα του εξωτερικού και μετά ανέλαβε η ψυχολογία. Οι Έλληνες είναι λαός ψυχολογίας, έτσι και μας παει καλά από την αρχή και ανεβούμε μπορούμε να κάνουμε θαύματα, αν στραβώσει η δουλειά, κλάφτα Χαράλαμπε. Το αντίθετο των Γερμανών δηλαδή. Συν το γεγονός ότι μας πάνε περισσότερο ποδοσφαιρικά οι ευρωπαϊκές ομάδες, γιατί με όλους τους άλλους και γενικά με γρήγορες ομάδες που παίζουν κάθετες μπαλιές έχουμε πρόβλημα. Δεν είναι τυχαίο ότι το 2004 χάσαμε μόνο από τους Ρώσους. Αν μη τι άλλο όμως τότε είχαμε συναίσθηση των δυνατοτήτων μας, κατεβήκαμε με σιδερένια άμυνα και να κλέψουμε τα παιχνίδια στο ένα γκολ. Δεν καταλαβαίνω το προσπαθεί να κάνει από τότε ο Ρεχάγκελ. Ούτε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας παίζει, άλλωστε τους ελάχιστους παίκτες που μπορούν να συνεισφέρουν σ'' αυτό δεν τους χρησιμοποιεί και η ομάδα δεν έχει τον παραμικρό αυτοματισμό που σημαίνει ότι δεν έχουν δουλέψει προς αυτή την κατεύθυνση, αλλά έχει χαθεί τελείως και η συνοχή στην άμυνα. Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο χρειάζεσαι περισσότερο από ποτέ αμυντικούς με μυαλό και αξιοπρεπή τεχνική οι οποίοι να μπορούν να κατεβάσουν και την μπάλλα, η δημιουργία παιχνιδιού ξεκινάει από την άμυνα. Είναι αδιανόητο σε αυτήν την εθνική να μην έχει θέση ο Παπασταθόπουλος, ο Νίνης στο κέντρο ακόμη και ο Καφές που έμεινε εκτός αποστολής. Είναι αδιανόητο να μένει στον πάγκο ο Κυριάκος. Έτσι πάνε χαμένοι και παίκτες με μεγάλες δυνατότητες όπως ο Κατσουράνης. Αυτή η ομάδα είναι μία κλάση πιο κάτω από όλους τους υπόλοιπους της διοργάνωσης, τουλάχιστον από ό,τι έδειξε στα φιλικά και στο πρώτο παιχνίδι και μοιάζει σαν να βρίσκεται κατά λάθος εκεί. Η εντύπωση που θα σχημάτιζε κάποιος αν έβλεπε πρώτη φορά αυτή την ομάδα θα ήταν ότι οι παίκτες είτε έχουν πολύ κακή φυσική κατάσταση είτε είναι τελείως αδιάφοροι και ότι παίζουν για πρώτη φορά μαζί, λες και τους μαζέψανε από τις παραλίες. Το κακό με τον Γερμανό είναι ότι αργεί πολύ να δει τα λάθη του και να τα παραδεχτεί. Δεν είναι δυνατόν φυσικά να περιμένουμε θεαματική βελτίωση μέσα στο Μουντιάλ, αλλά με αλλαγές προσώπων στην ενδεκάδα που θα φέρουν τεχνική ποιότητα, ταχύτητα και δυναμισμό στην άμυνα και με την προϋπόθεση να χυθεί αίμα στο γήπεδο, επιβάλλεται να διασώσουμε την αξιοπρέπειά μας απέναντι σε Αργεντινή και Νιγηρία που είναι πολύ ανώτερες από τους Κορεάτες, διαφορετικά το 4-4-2 των ΗΠΑ θα καταρριφθεί. Επίσης καιρός είναι μετά το Μουντιάλ να αντικατασταθεί με τιμές για ό,τι έχει προσφέρει ο Ρεχάγκελ ο οποίος ανέβασε πολλά σκαλιά την Ελλάδα σε επίπεδο εθνικής, αλλά πλέον δεν έχει ούτε τις δυνάμεις ούτε την πνευματική εγρήγορση που απαιτείται και λόγω ηλικίας προφανώς, να κάνει το επόμενο βήμα. Πρέπει να αντικατασταθεί από έναν ισάξιο προπονητή που θα είναι σε παραγωγική ηλικία και θα συνδιάζει εμπειρία και δυνάμεις για δουλειά και διακρίσεις. Και επιτέλους κάποιοι αξιόλογοι νεαροί Έλληνες ποδοσφαιριστές να μονιμοποιηθούν στην εθνική πριν βγουν στην σύνταξη. Το κυριότερο, εφόσον όλοι δεχόμαστε ότι είμαστε πιο ψηλά στο ποδοσφαιρικό στερέωμα από ότι πριν μερικά χρόνια, δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι επιτύχαμε το στόχο μας διότι προκριθήκαμε σε τελική φάση από έναν προκριματικό όμιλο της πλάκας, όπου η ισχυρότερη αντίπαλος ήταν η... Ελβετία. Είναι παράδεκτο να γίνονται τέτοιες δηλώσεις από διεθνείς μετά από τέτοια απαράδεκτη εμφάνιση ενώ η... υπερδύναμη Σλοβενία πέτυχε νίκη με το καλημέρα. Αστεία πράγματα.
Γιουσούφ Αλεξαντερ
14/06/2010 08:47
Πάει μάγκες τέλειωσαν τα αστεια οπως και τα φραγκα που λαδώναμε μιά ζωη τον κάθε παράγοντα για να "κερδίσουμε" ολυμπιαδες μετάλλια πρωταθληματα κλπ κλπ. Τώρα που τελειωσαν τα φραγκα ας επιστρέψουμε στην πραγματικότητα κατακτωντας τη θέση που πραγματικα μας αξίζει και στον αθλητισμό όπως αλλωστε και σε αλλους τομεις.Αυτη που βρίσκεται στον πάτο.
Σοσιαλιστική Θεωρία και Πράξη
14/06/2010 08:44
Μάγκες μια τελευταία κλείνω. Πολύ αγχωτικά όλα αυτά και έχουμε και καλύτερα να κάνουμε. Αν αληθεύει, 250 νοσοκομεία της χώρας βρίσκονται σε έκτακτη ανάγκη και ο κόσμος κινδυνεύει να βρεθεί χωρίς βασική περίθαλψη. Δεν νομίζετε ότι θα πρέπει να ασχολούμαστε με αυτά αντί με την οικονομική κατάσταση εκατομμυριούχων του ποδοσφαίρου; Αφού ο ΓΑΠ δεν έχει, λίγος σοσιαλισμός από εμάς, δε θα μας κάνει και κακό, έτσι; Λέω τώρα...
Φώτης Σαββίδης
14/06/2010 01:32
Αν οι κοντοι Κορεάτες μας βάλανε δύο γκόλ και το ένα μάλιστα από κόρνερ, οι ψιλοί Νηγιριανοί πόσα θα μας ρίξουν? Εύχομαι και προσεύχομαι να μην παίξουμε το ίδιο και με τους ίδιους παίκτες γιατί τότε θα χάσουμε τον λογαριασμό!
Η εκπληξη μου έιναι που όλοι μείνανε έκπληκτοι για το παιγνίδι μας. Καλά μήπως παίξαμε καλύτερα με Την Παραγουάη και Β. Κορέα? Το δις εξαματρτάνειιν ουκ ανδρός σοφού. Το τρις?
Σοσιαλιστική Θεωρία και Πράξη
13/06/2010 23:47
Μάγκες, είδατε τη Γερμανία; Φίλε μου αυτό ήταν θέαμα! Και εμείς με τους συνταξιούχους της εθνικής που πάμε; Σαν προγονολάτρες που είμαστε, μέχρι πότε θα δοξάζουμε τους... αρχαίους προγόνους της εθνικής; Όχι τίποτα άλλο θα μας βγάλει τα αυτιά ο ΓΑΠ! θα επιβαρύνουμε με τουλάχιστιν 11 ίσως και 17 προσφυγές στα κεκτημένα δικαιώματα τα ήδη βεβερυμένα ασφαλιστικά ταμεία. Και ποιος τον κρατάει τον George, βλέπω τουλάχιστον 44 χρόνια λιτότητας, για να ξεπληρωθούν τα λάθη του Χέρρ Όττο. Λοιπόν διακόπτουμε τη συμμετοχή, επιστρέφουν όλοι, βουρ ακόμη δυο τρια χρόνια συμβασιούχοι στον ιδιωτικό τομέα και τους αφαιρούμε την ελληνική υπηκοότητα...
Τζαναμπετ
13/06/2010 22:07
Αν μπορουμε να παραγουμε καθε χρονο 2- 3 ελληνες ταλαντουχους που να αξιοποιουνται στις ομαδες τους,
πχ.Νιννης, τοτε σε 3- 4 χρονια θα εχουμε μια συγχρονη και αξιοπιστη εθνικη..
Οι γερασμενοι δεν χωρουν στην ομαδα, η πειρα τους δεν χρειαζεται, αυτο που χρειαζεται ειναι φρεσκαδα και δυναμη για 3 καλα παιχνιδια..η προκριση δεν ειναι στοχος, στοχος ειναι η αξιοπρεπεια..
Ο ΟΤΤΟ θα ειναι παντα στις καρδιες μας ακομα κι αν το μυαλο μας τον αμφισβητει...
Νιονιος
13/06/2010 20:47
Ρε ΒΜ,

Ξεχασες να συμπεριλαβεις και τα Ελληνικα "μοντελα......" στο τρικουβερτο το παρτυ.......
BM
13/06/2010 20:01
Εχουμε ανεκαθεν παικτες που δεν εχουνε αντοχη, ταχυτητα, τεχνικη, και πειθαρχεια. Εαν προσθεσετε και το πασιγνωστο πια κομπλεξ της ανωτεροτητας που μας σημαδευει σαν λαο, τοτε εχουμε την τελεια συνταγη για αποτυχια.
Εαν βαλουμε τουλαχιστον ενα γκολ, θα πρεπει να ριξουμε κανενα τρικουβερτο πανηγυρι με καμμια τουριστρια για να μας θαυμασουνε σαν γκομενους τουλαχιστον.
ο κάθε Γιάννης
13/06/2010 19:20
- Με ποιό δικαίωμα ο κάθε Γιάννης Δάρας δηλώνει από το πρώτο λεπτό του αγώνα ότι "πατάμε γερά στο γήπεδο"?
- Άντε και ... κουρέψου Σαμαρά, ά και μην το ξεχάσω, όταν θα γυρίσεις στην Ελλάδα θυμήσου ότι πήραμε και μηχανή για freddo
- κάθε φορά που πήγαινε η μπάλα στον Καραγκούνη αυτός έπεφτε κάτω, μήπως το παιδί να κάνει καμιά αξονική παρεγκεφαλίδος?
αγωνιστικη
13/06/2010 19:00
Ετσι οπως παιζουν θα κοιμηθουν ορθιοι, την ωρα του αγωνα να τους βαλουν νευτη στον κολο για να μην σταματησουν καθολου, αλλιως με την Νιγηρια και Αργετινη θα μετραμε τα γκολ
Nikos G
13/06/2010 17:59
@Τζαναμπετ. Ασε ρε μαγκα, ειδαμε και την δεκαετια του 80 και του 90 που δεν ειχαμε τοσους ξενους στο πρωταθλημα ποσο καλα πηγαιναμε στο εξωτερικο, μας ειχαν ολες οι χωρες για γελια. Μηπως ξεχασες ποσα φαγαμε απο την Αργεντινη στο τοτε μουντιαλ και γυρισαμε με την ουρα στα σκελια; Ειδαμε και τι εκανε ο Σαραβακος, ο Αναστοπουλος, Παναγουλιας και οι υπολοιποι "παιχταραδες" εκεινο τον καιρο. Απλως εμας μας φαινοταν παιχταραδες γιατι μεσα στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος.....
Παιξε μπαλα
13/06/2010 17:56
Απο ενα χωριο της ελλαδος αν εβαζε 11 πιτσιρικαδες καλυτερα θα επαιζαν απο αυτους, καλα δεν βλεπου πως παιζουν οι αλλες ομαδες, ντροπη τους,
Δίχως λόγια
13/06/2010 17:08
Χερ Οττο ,
Ακου τον Σταθη Παπαδοπουλο .
Κατι ξερει αυτος απο στημενα ... Υποστηρηξε με σθενος το κλεισημο της Βουλης απο τον Κ.Κ.Α(νιψιου ) για να παραγραφουν τα αισχη της Κυβερνησης του .
Δημοσθενης Μπογδης 13/6/2010 15:30

Αυτή είναι η Ελλάδα!
Κωνσταντίνος Σημίτης
Σλοβένος
13/06/2010 16:14
Μεχρι και η Σλοβενία εβαλε γκολ στο πρώτο της αγώνα στο Μουντιάλ!! Κύριοι Έλληνες παίχτες, ντροπή. Ούτε οι τουριστες του Παναγούλια πριν 16 χρόνια να ''σασταν
Τζαναμπετ
13/06/2010 16:01
Κατι πρεπει να γινει με τις λεγεωνες των ξενων μισθοφορων που δραστηριοποιουνται στα πρωταθληματα μας..
Καλυπτουν τις θεσεις και ετσι δεν αναδεικνυονται νεοι ταλαντουχοι ελληνες..
Respect στον OTTO, μας εδωσε την καλυτερη δεκαετια του ελληνικου ποδοσφαιρου..
Χρήστος Χ.
13/06/2010 15:35
Τα παιχνίδια σ'' αυτό το επίπεδο τα κερδίζουν οι αθλητές που κάνουν υπερβάσεις. Αυτοί που επιδεικνύουν δύναμη, "τσαμπουκά", και ομαδικό πνεύμα, αυτοί που έχουν ισχυρό κίνητρο. Οι περιπατητές δεν έχουν καμία τύχη. Δυστυχώς ήταν φανερό στο παιχνίδι της Εθνικής μας ότι οι διεθνείς μας δεν είχαν αυτά τα στοιχεία. Η επιλογή της ομάδας που αγωνίστηκε είχε περισσότερο το χαρακτήρα της τελετής επιβράβευσης σε όλους, όσους με τον ένα ή τον άλλο τρόπο βοήθησαν να φτάσει σ'' αυτό το Μουντιάλ. Η φιλοδοξία των περισσότερων που βρίσκονται στη δύση της καριέρας τους ήταν να φτάσουν εκεί. Αυτή τη λογική υπηρέτησε και ο προπονητής. Μετά την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος το 2004 κακώς τοποθετήσαμε τον πήχη πολύ πιο ψηλά απο το ποδοσφαιρικό μας μπόϊ. Με βάση το επίπεδο του πρωταθλήματος της χώρας μας και η παρουσία μας στο Μουντιάλ είναι ήδη μια υπέρβαση. Θα παρουσιάζονται κάποιες αναλαμπές στην κατά κανόνα μετριότητά μας, όταν μπουν στην ομάδα οι νέοι παίχτες (ποιοί;) που έχουν φιλοδοξίες και κίνητρο την άνοδό τους στο ποδοσφαιρικό χρηματηστήριο. Εμείς οι φίλαθλοι αυτούς θέλουμε να βλέπουμε να παίζουν. Θέλουμε αγωνιστές , που και στην ήττα τους ακόμα να μπορούμε να τους δίνουμε τα εύσημα. Μόνο τότε , αν το θελήσει και ο θεός του ποδοσφαίρου-όπως το 2004-, υπάρχει η δυνατότητα να διεκδικήσουμε τις πιθανότητες που μας αναλογούν για διάκριση.
K.T.
13/06/2010 15:30
Βρε παιδια, οχι μονον δεν εχουμε παικτες, δεν εχουμε και το καταλληλο περιβαλλον για να ανπτυχθουνε. Το Ελληνικο πρωταθλημα εχει καταντησει να παιζεται απο μετριους Νοτιοαμερικανους. Επομενως, τομπολα! Μερικοι καθυστερημενοι στο φορoυμ νομιζουνε οτι οσοι παραπονιουντε για αυτο το ματς ειναι αδικοι. Οπως ειπε καποιος πολυ σωστα, δεν ειναι οτι χασανε, αλλα πως χασανε. Φανηκανε καθαρα οτι δεν ανηκουνε σε αυτη την διοργανωση. Μετριοτητα δεν ειναι περιγραπτικη η λεξη εδω. Κατωτεροτητα ειναι!
SKT
13/06/2010 15:24
Αφού οι γηγενείς Έλληνες δεν μπορούν να παίξουν μπάλα (μια ζωή τα ίδια χαλια, για θυμηθείτε το 1994), να δώσουμε υπηκοότητα σε μετανάστες από την Αφρική (μπόλικοι από αυτούς) που έχουν κάποιο ταλέντο και ας τους βάλουμε στην εθνική.
Ίσως αυτή να είναι η λύση.
ΗΗ
13/06/2010 14:46
@NTOYLIS: Πας στοίχημα ότι θα χάσουμε πάλι; Αφού δεν έχουμε ομάδα... Μακάρι να είχαμε... Το μάτσο χάλια που είδα δεν έχει τύχη με τη Νιγηρία. Ούτε ψυχή έχουμε ούτε κουράγιο! Κρίμα!
στα επομενα παιγνιδια
13/06/2010 14:22
Να παιξουν 11 ελληνες στο γηπεδο, και 5 απο την Αργεντινη, τοτε ισως παρουμε ισοπαλεια, ασε που στο τρεξιμο πηγαινουμε οπως τα σαλιγκαρια, απο τεχνη παθαινουμε ζαλαδα, και απο επιθεση σαν την φοραδα, που δεν τραβαει, μονο μπαλα δεν ειναι αυτο, αλλα ρεζιλι ελληνικο.
σπορτ
13/06/2010 14:05
Μονο μπαλα δεν ηταν αυτο που παιζανε χτες, να φανταστηται εβαλε τον Σαμαρα για τον καλυτερο παιχτη, αυτος δεν μπορει να παρει τα ποδια του και μετα ολους τους συνταξιουχους χαριστεα, κατσουρανη, καραγκουνη, πατσα, και βεβαια και ο Ρεχακελ ο ιδιος ειναι για συνταξη, το ποδοσφαιρο το ελληνικο δεν εχει να κανει κατι με το σημερινο το μοντερνο, οι ανθρωποι ειναι για γελια, ποσο αλλο ρεζιλικια θεε μου θα δουμε.
Ekso Apo Ta Dontia
13/06/2010 11:30
Πάνω-κάτω αξιολύπητη απόδοση. Ποιο είναι το πρόβλημα με την εθνική ομάδα επιτέλους; Οι νοτιοκορεάτες που εμφανίστηκαν να είναι γρήγοροι στα πόδια τους και γρήγοροι στις αντανακλάσεις τους ήταν κατά πολύ ανώτεροι. Η Ελλάδα δεν παρουσίασε κανένα σημάδι ομάδας με διεθνή πιστοποιητικά. Κακή οργάνωση, αργοί στα πόδια και στο πασσαρίσμα. Τελικά, Μια κακή απόδοση! Μια πολύ μεγάλη ευκαιρία χάθηκε. Οι πιθανότητες να κερδηθούν τα παιχνίδια ενάντια στην Αργεντινή και τη Νιγηρία είναι ΜΗΔΕΝ. Μνήμες από το 1994….
Μ.Χ.
13/06/2010 10:38
Κάντε μια βόλτα δίπλα να δείτε τι γράφει ο ίδιος κύριος για τον αγώνα Αγγλίας-Αμερικής. Λυπούμαι που η εφημερίδα Τα Νέα, η μεγαλύτερη σε κυκλοφορία εφημερίδα της χώρας, συντηρεί στο έμψυχο δυναμικό της τέτοιους δημοσιογράφους. Που ούτε ως άνθρωποι δεν μπορούν να σταθούν, ούτε και ξέρουν τι σημαίνει άνθρωπος, ή τι σημαίνει η λέξη "σεβασμός". Ανήθικοι και σάπιοι ως το κόκκαλο. Να συναντούσα τέτοιον άνθρωπο σαν κι αυτόν που γράφει αυτά τα κείμενα, όχι θα τον απέλυα, όχι θα του έλεγα να μην ξαναπιάσει πένα ποτέ του μολύνοντας συνειδήσεις φτιάχοντας κι άλλους σαν τα μούτρα του, το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να του πω να χαθεί από μπροστά μου και να μην τον ξαναδώ ποτέ
Σοσιαλιστική Θεωρία και Πράξη
13/06/2010 09:19
Μάγκες δεχθείτε το, ο Ρεχάγκελ βγαίνει σε σύνταξη σε λίγο καιρό και ο ΓΑΠ κάνει ως γνωστών περικοπές, ΔΝΤ έχουμε, έτσι; Λοιπόν, σου λέει ο ΓΑΠ, ένα εκατομμύριο το χρόνο για τον Χέρρ Όττο, θα μου λοιμοκτονήσουν οι άλλοι ή θα μου ζητάνε μόνιμη θέση ως προπονητές. Τον κόβω, με τη γνωστή και για εμάς καθώς πρέπει μέθοδο της διεθνούς γελοιοποίησης και τελειώνουμε και με αυτόν. Δεν κάναμε τα ίδια και με τον ΟΠΑ, OYRK, OYRK, με τον... πως τον λένε, στο ευρωπαϊκό πανηγύρι κακοφωνίας; Εμ...
Νομοτέλεια
13/06/2010 09:04
Πριν της ποδοσφαιρικής κατάρρευσης προηγείται η ηθική, πολιτική και οικονομική...
Δεν είναι κάθε μέρα του Αη Γιαννιού (Euro 2004)
13/06/2010 08:57
Νομίζω ότι ρεαλιστικός στόχος για αυτή την ομάδα είναι να βάλει ένα (1) γκολ σε αυτό το Mουντιάλ. Εαν βάλει παραπάνω από ένα ή εάν γίνει κανένα θαύμα και πετύχει μία νίκη θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι.
Pecos
13/06/2010 02:52
Ο Ρεχαγκελ εχει γερασει πολυ. Ως γερος ανω των 70 χρονων, εχει κοληματα και παραξενιες. Εβαλε σαν εκπληξη τον Χαριστεα μπας και βαλει κανενα γκολ και δικαιωθει το κολημα του. Θελησε να παρει τυο ματς μς περιεργη συνθεση ωστε εαν γινοτανε το θαυμα ολη η δοξα να του ανηκε αφου εκανε το παραλογο. Δεν του βγηκε και την πατισαμε.

Για μενα ο Γερμανος ειναι πλεον αχρηστος και κατεντησε την εθνικη μας να παιζει το χειροτερο και πιο βαρετο ποδοσφαιρο.

Οσο για το Καραγκουνη και τις δηλωσεις του πριν ( θα τους φαμε ολους, και λοιπες ανοησιες), πρεπει να καταλαβει οτι τελειωσανε τα ψωμια του. Ο δε Χαριστεας, ε αν εχει ιχνος τσιπας πρεπει να αποσυρθει αυτοβουλος απο την εθνικη ομαδα ως αχρηστος.

Τελος, οι παραγωγοι της μετριοτητας δημοσιογραφοι της ΕΡΤ που κανουνε τσαμπα διακοπες στην Ν Αφρικη, ειναι φανερο ποσο κενοι ειναι και γεμιζουνε τον κοσμο με ανοητη υπεραισιοδοξια.

Μακαρι να βαλουμε ενα γκολ και σβησουμε την ρετσινια.
Βουβουζέλας
13/06/2010 02:47
Ρε παιδιά γιατί τα βάζετε με τον δημοσιογράφο; Εγώ πάντως συμφωνώ μ''αυτά που λέει ως επί το πλείστον, έστω και ανώνυμα... Στην άμυνα έπρεπε να ξεκινήσουν Κυργιάκος, (τραυματίας είναι;) Παπασταθό ή Μόρας αντι Βύντρα (τραγικός) και Αβραάμ, στο κέντρο οι Νίνης, Πρίττας αντι Σεϊταρίδη, Κατσού και μπροστά αντι του απαράδεκτου (ως συνήθως) Σαμαρά ο Σάλπι κι ίσως κι αντι του Χαριστέα ο Καπετάνος... Αυτός ο ΣΑΜΑΡΑΣ, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, αδιάφορος στο παιχνίδι, δεν τρέχει, δεν μαρκάρει, δεν τριπλάρει, δεν σκοράρει... Είναι επίσης έγκλημα σε μια ομάδα που δεν διαθέτει μεγάλο δημιουργικό ταλέντο, να έχεις παροπλισμένο στον πάγκο τον ΝΙΝΗ... Γιόμες και πάλι γιόμες, σέντρες στο πουθενά, όλο κοντινές πασούλες και προς τα πίσω... Αυτό δεν είναι μπάλα είναι κλωτσοσκούφι, τσούκου-τσούκου. Μετά τις αλλάγες ανέβηκε η ομάδα αισθητά, πράγμα που ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ τα τεράστια σφάλματα Ρεχάγκελ στο αρχικό σχήμα. Ας ελπίσουμε στον επόμενο αγώνα, ο Όττο να διορθώσει τα λάθη του κι η ομάδα να μεταμορφωθεί προς το καλύτερο... Ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί, τίποτα ακόμα δεν έχει κριθεί. Δύσκολα τα πράγματα, αλλά υπάρχουν ακόμα ελπίδες... Εγώ πιστεύω πως μπορούν, αν ο Ρεχάγκελ διορθώσει τα λάθη (του) και το πάρουν και λίγο πιο πατριωτικά οι παίκτες, το ζήτημα...
Δεν γυρνάτε πίσω
13/06/2010 00:34
Δεν γυρνάτε πίσω στην Ελλάδα όσο είναι ώρα, παλληκάρια για να γλιτώσουμε τον περαιτέρω διασυρμό? Η χώρα δεν αντέχει άλλο διασυρμό!
Φιλαθλος
12/06/2010 23:40
Μιλαμε για την χειροτερη ομαδα που υπαρχει, πρωτον δεν ξερουν να παιξουν μπαλα, δεν εχουν τεχνικη, δεν εχουν δυναμικη, ειναι παραλυτοι, μας ξεφτελισαν καλυτερα να μην ερθουν ποτε στο παγκοσμιο, παναγια μου απο ποτε αυτοι λεγονται επαγγελματιες, δεν μπορουν να δωσουν μια μπαλια να κανουν μια επιθεση ο θεος να μας φυλαξει , το καλυτερο ειναι να παρωμε 12 βραζιλιανους και να τους κανωμε ελληνες ισως τοτε θα κανωμε ομαδα, μας εκαναν ρεζιλι.
fuser
12/06/2010 22:22
Ρε παιδια τι να λεμε τωρα. Ο ανθρωπος εχει κοληματα. ΧΑΡΙΣΤΕΑΣ. Ελεος και νισαφι.(τωρα που γραφω οι Αμερικανοι βαλανε ενα γκολ που ΔΕΝ υπαρχει) Μπαλα ειναι ολα γινονται αλλα παιζουμε ποδοσφαιρο αλλης εποχης και μαλιστα κακο εκτος απο αναχρονιστικο. Παντως δεν παιζουν οι δημοσιογραφοι μπαλα και κανενας δεν ειναι υπερανω κριτικης. Ο τιτλος του αρθρου ειναι 100% σωστος. (Οχι πως εχει σημασια αλλα οταν ενα αρθρο εχει την ενδειξη web only ειναι συνηθως ανυπογραφο, απ οτι εχω παρατηρησει. Κατι σαν break?ng news) Μακαρι να μπορεσει η Ελλαδα να βαλει τουλαχιστον ενα γκολ στα επομενα 2 ματς μπας και ξεφυγουμε απο το 0 σε παγκοσμια κυπελα.
manos
12/06/2010 22:02
ο Οτο Ρεχάγκελ, επιλέγει συνήθως για την εθνική ομάδα τον Γιώργο Καραγκούνη που σπάνια θα τον πετύχεις όρθιο στο τερέν- και όχι τον Σωτήρη Νίνη που διαθέτει σχεδόν τα πάντα: ταχύτητα, κοντρόλ, πάσα ακριβείας με τη μία, φαρμακερή σέντρα και καλό σουτ. Ο γερμανός επιμένει δογματικά σε έναν οργανωτή- γιατί αυτό υποτίθεται ότι είναι ο Καραγκούνης- που θεωρεί ότι ανάπτυξη παιχνιδιού σημαίνει, παίρνουμε την μπάλα και κάνουμε περιστροφές γύρω από τον άξονά μας μέχρι κάποιος να πέσει κάτω από τη ζαλάδα (ή ο αντίπαλος ή εμείς), ή τρέχουμε προς οποιαδήποτε κατεύθυνση μέχρι να μας ξαπλώσουν στο χορτάρι και να πάρουμε φάουλ. Ο Κάρα παίζει άρπα με τα νεύρα όλων, ακόμη και των συμπαικτών του, αλλά είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται ο Ρεχάγκελ.? Ενα είναι βέβαιο: η Ελλάδα δεν έκανε το παραμικρό, σε αυτά τα έξι χρόνια που μεσολάβησαν, για να εξαργυρώσει το θαύμα της Πορτογαλίας και να ανέβει ποδοσφαιρικό επίπεδο. Ετσι, η Εθνική θα παίξει στη Νότια Αφρική ακριβώς όπως τότε. Επομένως, τις πιο ρεαλιστικές προβλέψεις για τα αποτελέσματα μπορεί να τις κάνει ο... αστρολόγος του Ρεχάγκελ.
Αιρετικός
12/06/2010 21:48
Εγώ προτείνω να διαλύσουμε την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, αλλά και κάθε εθνική ομάδα. Τα χρήματα που θα εξοικονομούνται να δίνονται σε αναξιοπαθούντες συμπατριώτες μας.

Θα γίνουμε το πρώτο κράτος, που κατήργησε τις εθνικές του ομάδες και παράδειγμα για τους άλλους. Δεν πιστεύετε, ότι θα βρεθούν και μερικοί λογικοί σ΄ αυτόν τον πλανήτη να σταματήσουν να δίνουν εκατομμύρια σε άτομα, που αν σταματήσουν να δουλεύουν δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα;
Κοντοπ___νος
12/06/2010 21:30
Καλος μωρέ ο Ρεχάγκελ, όλα του τα λάθη μπορώ να του τα συγχωρήσω και όλη του την προσφορά να αναγνωρίσω! Μόνο αυτό το κόλλημα που έχει με τον ΧΑΡΙΣΤΕΑ......! Δεν το χωράει το μυαλό μου, ούτε να το εξηγήσω μπορώ, αν και προσπαθώ επί χρόνια! Τι έρωτας είναι αυτός! Μιλάμε για έναν έρωτα μεγάλο, πολύ μεγάλο! Βρέξει, χιονίσει, η συντέλεια του κόσμου να γίινει, ο ΧΑΡΙΣΤΕΑΣ θα είναι μέσα βασικός στην ενδεκάδα! Έλεος, please, no more! Λυπήσου μας κ. Ρεχάγκελ, έστω και λίγο πριν μας εγκαταλείψεις! Δεν αντέχω άλλο! ΕΛΕΟΣ!
κωστης
12/06/2010 21:15
Οι παίχτες της Εθνικής να πάνε στο σπίτι τους αμέσως πριν μας ρεζιλέψουν κι άλλο.
Φτάνει πια.Δεν μπορούν να το καταλάβουν ότι δεν τραβάνε άλλο;
KT
12/06/2010 20:59
Παλι καλα που ξεφυγαμε μονο με 2 μπαλακια. Αφου το ξερουμε καλα οτι δεν μετραμε. Οτι ειναι Θρασυβουλος για την ρημαδα την σουπερ Λιγκα (μονο σουπερ δεν ειναι...) ειναι και η Ελλαδα για αυτην την διοργανωση. Αντε να τελειωνουμε να γυρισουμε πισω μπας και εχουνε ευκαιρια οι "ασσοι" μας να πανε παραλια να πουλησουνε και λιγο μουρη.
the insider
12/06/2010 19:56
οπου φτωχοs(Δ.Ν.Τ) και η μοιρα του...
πρωην ελληνας
12/06/2010 19:53
2 στην πρεμιερα- 4 απο νιγηρια - 8 απο αργεντινη και πηρατε τον δρομο της επιστροφης.
και μολις αλλαξετε προπονιτη και παρετε καναν ελληναρα προφεσορα θα γιορταζετε νικες στα αγραφα του παγκοσμιου
ποδοσφαιρου- εκει ακριβως που ησασταν πριν 10 χρονια - δηλαδη στο πουθενα.
C.M.
12/06/2010 19:52
ΕΥΡΩΠΑΙΟς 12/6/2010 18:31
"Στη Βρετανία το παιχνίδι Νότια Κορέα - Ελλάδα μεταδόθηκε από το κανάλι ITV, με σχόλια από τον Γκαρυ Λίνεκερ, τον Σίρερ και τον Αντεμπαγιόρ."

Τα εχεις μπερδεψει. Οι σχολιαστες του ITV οντως εκαναν τα σχολια που λες αλλα δεν ηταν αυτοι που ανεφερες.
Λινεκερ, Σιαρερ και Αντεμπαγιορ ειναι στο ΒΒC και σχολιασαν Αργεντινη-Νιγηρια, καμια σχεση με ITV.
Αδιακρητος
12/06/2010 19:48
Γνωρηζωντας ο Γερμανος οτι ειναι ποιο γρηγοροι οι κορεατες εβαλε δηθεν γρηγορους αμηντηκους αλλα απειρους και εμπειρους επηθετηκους αλλα αργους ο Κυργιακος επρεπε να ειναι μεσα ο Νινης στο κεντρο και ο Σαλπηγγηδης στην επιθεση
Σολων
12/06/2010 19:43
ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ ΑΠΟΤΥΧΙΑ

Ηττηθηκαμε δικαια γιατι οι αντιπαλοι μας ηταν καλυτεροι, πιο δυνατοι, ταχεις, με πιστη και συστημα. Απο την ομαδα μας ελειπαν τα παντα. Ουτε σθενος, ουτε ψυχη, ουτε ομαδικοτητα, ουτε δυναμη, ουτε αντοχη, ουτε συστημα και φυσικα ουτε πιστη. Απλως παραθεσαμε ενα γηρασμενο συνολο που ηθελε να βαλει στο βιογραφικο του οτι επαιξαν και στο mundial.

Μεγαλη απογοητευση για ολους τους Ελληνες να βλεπουν μια ομαδα που σερνοταν μεσα στο γηπεδο.

Το προβλημα ειναι πως θα αντιμετωπισουμε Νιγηρια και Αργεντινη και να αποφυγουμε το διασυρμο.

Εχω τη γνωμη οτι οι υπευθυνοι του Αθλητισμου/Ποδοσφαιρου πρεπει να απολογηθουν και φυσικα να αναλαβουν στη πραξη τις ευθυνες τους για τον αποτροπιασμο της χωρας.
Ενας αναγνωστης
12/06/2010 19:37
@ΠΣ του εξωτερικου 12/6/2010 18:00: Καλο θα ηταν να βαζαμε κανα-δυο γκολ στα επομενα παιχνιδια αλλα... ειδα σημερα Αργεντινους και Νιγηριανους και ημουν μεσα στο κεφι. Τι να πω, αν εμφανιστουμε εναντιων τους με τα σημερινα μας χαλια, θα μας παρουν παραμαζωμα.
Σ.Κ
12/06/2010 19:19
Θαυματα δεν γινονται καθε μερα...εγινε ενα το 2004 μην ζηταμε πολλα. Ακομα και καποιος που δεν ειναι ειδικος στην μπαλα καταλαβαινει οτι η ποιοτητα της εθνικης δεν ειναι για πολλα...μεχρι εδω ειμασταν με το υλικο που εχουμε. Χωρες που πανε ψηλα σε διοργανωσεις εχουν και πρωταθλημα κλασης ανωτερο απο το Ελληνικο. Ευχαριστω να λετε στα παιδια που κουτσα στραβα εφτασαν για 2η φορα σε μουντιαλ... Τι να κανουμε,ουτε Μεσι,ουτε Ριμπερι,ουτε Ροναλντο και Ροναλντινιο εχουμε....μ.ο ηλικας 36 εχουμε.
κοντοπ__νος
12/06/2010 19:14
Το ποδόσφαιρο μας ειναι προ-ιστορικό, το λένε όλοι και το ξέρουν όλοι στον κόσμο. Πότε επιτέλους θα το καταλάβουμε! Κανείς δεν παίζει έτσι πλέον!
Αντι-ξενέρωτος
12/06/2010 19:12
@ ΑSTRO

Ώπα ρε φίλε. Και συ τι δουλειά έχεις να διαβάζεις και κυρίως να σχολιάζεις άρθρο για ένα θέμα τόσο χαμηλού επιπέδου. Αφού δε σ΄ ενδιαφέρει το ποδόσφαιρο άσε τον υπόλοιπο πλανήτη να ασχολείται και ασχολήσου με το καλλιτεχνικό...πατινάζ που είναι πιο ...αντρικό σπόρ.
κ.κ.
12/06/2010 19:11
Απο τον Αυγουστο του 2004 ζητημα ειναι να εχουμε παιξει 2-3 καλα παιχνιδια.
Δεν περιμενα τιποτα καλυτερο σημερα.
ενας "παλιος"... ποδοσφαιριστης!
12/06/2010 19:04
Τετοιες διοργανωσεις πρεπει να προσφερουν πρωτιστως θεαμα...για τους "πελατες"/φιλαθλους. Οι ομαδες με τους περισσοτερους θεατες θα εχουν και καλυτερη/ιδιατερη αντιμετωπηση! Στον καλο "πελατη που αφηνει πολυ χρημα ετσι φερονται! Η εθνικη δεν εστειλε πολλους πελατες/φιλαθλους(...οπως η Ν.Κορεα) δεν θα περασει ουτε τον πρωτο γυρο, λογικα. Η Ν.Αφρικη που γεμιζει τα γηπεδο/μαγαζι θα προχωρησει αρκετα...λογικα! τα γηπεδα εχουν θεσεις. Αν δεν γεμιζουν τωρα,... ποτε;! Τα παιχνιδια "στηνονται" για να κερδισουν ολοι...ακομη και οι φιλαθλοι/πελατες. Το ματσς φανηκε στο τελευταιο τεταρτο οτι ηταν "στημενο". Τοτε ολοι "ταυτοχρονα" επαιξαν σαν επαγγελματιες ευρωπαιοι! Τι συμπτωση!
ΝΟΤΙΟΚΟΡΕΑΤΗΣ
12/06/2010 19:01
Η καλή μέρα από το πρωι φαινεται...
SKT
12/06/2010 18:45
Μήπως ξέχασαν να πάρουν την ευλογια της Εκκλησιας πριν φύγουν για τη Νότιο Αφρική?

Να κοινωνήσουν πριν από το επόμενο παιχνίδι.
Α.Σ.
12/06/2010 18:26
συμφωνω οτι το ελληνικο ποδοσφαιρο εχει μαυρα χαλια, ομως Ο Ρεχαγκελ εκανε τραγικα λαθη στο παγκο και δεν ειναι η πρωτη φορα. Παιξανε παιχτες που απλα δεν ειχανε να δωσουν και το παιχνιδι θα μπορουσε να ειχε παει καλυτερα, αν επαιζαν στο πρωτο ημιχρονο καποιοι αλλοι αντι χαριστεα, παπαδοπουλου, σειταριδη ακομα και καραγκουνη. Κατσουρανης επισης πολυ αρνητικος (για σειρα παιχνιδιων με την εθνικη και οχι απλα σημερα). Εν τελει δεν παιζει ρολο σε ποια ομαδα παιζεις η δεν παιζεις, αλλα τι μπορεις να δωσεις στην εθνικη και αν εχεις ορεξη να δωσεις. Ειναι πασιφανες πως καποιοι παιχτες μαλλον παιζουνε απο αγγαρεια, αλλοι απλα δεν μπορουνε πια. Τοσο απλο. Και ο τελευταιος ασχετος το βλεπει. Προβλεπω 3-4 γκολ απο Νιγηρια καμια πενταρα απο Αργενττινη. Καλυτερα μπας και μπει νεο αιμα και στο ροστερ και κατω απο τον παγκο. Ειναι εγκληματικο με τετοια λιψανδρια επιθετικων παικτων να μην εχει θεση βασικου πχ ο Μητρογλου και ακομα χειροτερα ο Νινης να καθεται στον παγκο, οταν και ο τελευταιος ασχετος βλεπει πως δεν υπαρχει παικτης να βγαλει μια μπαλια!!
ΣΚ
12/06/2010 18:10
Αγαπητέ ΖΑΜ
γιατί εκφράζει αχαριστία το άρθρο; Εσύ τον αγώνα δεν τον είδες; Ο δημοσιογράφος σχολιάζει αυτό που είδαμε όλοι μας που δεν απέχει πολύ από όσα γράφει. Δηλαδή επειδή κερδίσαμε μία φορά το Ευρωπαϊκό ή επειδή προκριθήκαμε στο Μουντιάλ, αποτελεί άλλοθι για τέτοιες εμφανίσεις ή σημαίνει ότι απαγορεύεται η κριτική;
ΠΣ του εξωτερικου
12/06/2010 18:00
Παιδια ουτε η Νοτια Κορεα ειναι Βραζιλια. Απλα το ποδοσφαιρο μας ειναι πολυ αργο και κακο. Επρεπε να αρχισει να γινεται καποια ανανεωση με κανα δυο πιτσιρικαδες αλλα παλι τα ιδια. Φαινοτανε απο τα προκριματικα και τα φιλικα οτι αυτη η ομαδα δεν ειναι σε καλη κατασταση. Ενταξει κερδισαμε το Ευρωπαικο, μπραβο σε ολουσ αλλα δε πρεπει να μενουμε εκει και να το χρησιμοποιουμε σα δικαιολογια για τα κακα του ποδοσφαιρου μας. Τι καναμε μετα το Ευρωπαικο? Βια, ξυλο, καφριλα, χαλια πρωταθλημα, θεαμα κακιστο και ποδοσφαιριστες που περπατανε μεασα στο γηπεδο αντι να δινουνε και τη ψυχη τους.

Το παραδοξο ειναι οτι οι πιτσιρικαδες μας ειναι αστερακια και παιζουνε καλο ποδοσφαιρο με τσαμπουκα.

Ελπιζω τουλαχιστο να βαλουμε ενα γκολ στα επομενα δυο παιγνιδια.
gopl@softhome.net
12/06/2010 17:58
Δεν κάναμε έστω μία οργανωμένη προσπάθεια σήμερα. Παίζαμε συνέχεια με "γιόμες" και σε συνδιασμό με την έλλειψη πάθους δεν μπορούσαμε να περιμένουμε τίποτα. Υπάρχουν πολλές επιφυλάξεις με το αν πραγματικά ήταν αυτές οι δυνατότητες της ομάδας.. Σίγουρα μπορούμε να γίνουμε περισσότερο απρόβλεπτοι στο παιχνίδι μας.
Dimitris
12/06/2010 17:51
Τελικα ειμαστε για τα πανυγυρια σε ολα. Χρεωκοπημενοι σαν κρατος, σαν κοινωνια, σαν αθλητισμος με τα doping και τις συνεχεις αποτυχιες. Ο σημερινος Νεο?Ελλην εχει αποτυχει σε ολα.
tt
12/06/2010 17:28

Με αυτό που κάνουν η παράγοντες του ελληνικού ποδοσφαίρου να επιμένουν στο ριχακελ είναι ακατανόητο και από δικής του φυσικά μεριάς και αυτός από μόνος του πρέπει να εγκατάλειψη είναι κρίμα να φυγή ο άνθρωπος αυτός με κακές εντύπωσης η εθνική χρίζετε άλλο χρίσμα τέλος ο Ηρακλής κάπου μας γελούν και η αλί
Ενας αναγνωστης
12/06/2010 17:20
Οποιος θελει να δει σημερα ποδοσφαιρο, θα δει ετσι κι αλλιως το ματς Αργεντινη-Νιγηρια. Το μυριστηκαμε ηδη οτι τα.... παικτακια του <<Ρεχακλη>> ειναι πια για κλαματα. Ελληνικο ποδοσφαιρο της μαπας με γερμανικο προπονητη παλαιωτατων χρονων. Με τις υγειες μας και καλα που δεν αρχισαμε με καμια πενταρα γευστικοτατη απο Αργεντινη.
ASTRO
12/06/2010 17:08
Το ποδόσφαιρο είναι για ανθρώπους με ανούσια ενδιαφέροντα δεν είναι επιδκοδομητικό είναι όπως τα θεάματα με τον ΝΕΡΟΝΑ στην αρένα του Κολοσιαίου .
Μικροί και μεγάλοι που θέλουν εκτόνωση ουρλιάζουν και στοιχηματίζουν και οι παίχτες βγάζουν χρήμα που ένας εργαζόμενος δεν το βλέπει ούτε στον ύπνο του..

Ουρλιάξτε, φωνάξτε για το τίποτα άλλο ένα παιχνιδάκι για εκτόνωση του ανδρικού πλήθους......
Georg Papailiou
12/06/2010 17:04
Δεν πειράζει παιδιά, να είστε καλά και στο επόμενο παιχνίδι καλή επιτυχία. Δεν είναι πόλεμος, γιορτή είναι.
γμπ
12/06/2010 17:02
...κατι εντελως ασχετο...
...στο αγγλικο ITV.....ειπανε πως εφετος, δεν υπαρχει κατω απο τα γκολ ποστ, ο Τζορτζ Κλουνι της εθνικης!!!
Χαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχα!!!
Ααααα ρε Αντωνακη!!!

Nikos G
12/06/2010 16:50
Ο ορισμος της ξεφτιλας, ιδιως ολοι οι "παππουδες" παικτες ηταν για γελια, και αυτος ο Βυντρας ο χειροτερος απ''ολους...

όλες οι τελευταίες ειδήσεις