ΕΘΝΙΚΗ. ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΙΔΗ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

Με πλασέ στη Νότια Αφρική!

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 19/11/2009 07:00 |
Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με ωραίο σουτ πάνω στην κίνηση ξεγελάει τον Πιάτοφ και στέλνει την Εθνική στο Μουντιάλ
 Με πλασέ στη Νότια Αφρική!
ΝΤΟΝΕΤΣΚ «Ελλάς ολέ- ολέ, δεν σταματώ να τραγουδώ ποτέ». Το σύνθημα που ακούστηκε για πρώτη φορά στο Εuro 2004, σε εκείνο το υπέροχο καλοκαίρι...
Γίνετε Συνδρομητής
DODOS
20/11/2009 22:54
@ SPYROS

Aaaa malista !!
As pame loipon se poio ousiastikes erwtiseis.....
Ti to ousiastiko katafere i Ellada meta to 2004....???
Mi mou peis na prokrithei ksana se evrwpaiko prwtathlima giati afto den tha eprepe na theoreitai ksana athlos gia tin prwtathlitria evrwpis.....
Katafere na prokrithei sto pagkosmio kupelo me ta xilia zoria - gia na eimaste kai realistes - afou ekane ta efkola , duskola kai mas eixe stin tsita mexro to telos. Afto einai epityxia ontws.....agxwmeni omws, gia na mi xanoume epafi me tin pragmatikotita !! AFTO LOIPON KATAFERE MONO kai DUSKOLA !!!!
Kai pame stis erwtiseis :
Ksanametra tous paiktes tou Olympiakou pou einai stin ethniki giati den tous metrises kala, kai skepsou poioi apo aftous pou paizoun vasikoi den epaiksan kai gia poio logo.....????
Episis eksigise mou giati stis apotuxies tis ethnikis omadas efthinontai mono oi paiktes tou Olympaikou, se mia kata t'' alla - kai kata ta legomena pollwn edw mesa kai kapoiwn efimeridwn - " Prasini Ethniki".....???????
Ta prasina asteria pou itan kai ti kanane.....????
Gia na s'' akousw.....na mathw ki'' egw......
panatha
20/11/2009 22:02
i ximiia pextes tou panathinaiko pira to game
SPYROS
20/11/2009 12:07
DODOS,

 ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ. ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΤΙ (ΤΟ 2004 ΚΑΙ ΤΩΡΑ) ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΟΝΤΕΣ ΑΝΩ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΠΑΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΕΚ ΚΥΡΙΩΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΩΜΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ. ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΕΝΩ ΣΕ ΟΣΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΝΤΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΑΛΛΟ.
YANNIS
20/11/2009 10:46
FILOI PANATHINAIKOI,MH XAIRESTE KAI POLY!O PAO EXEI PRWTATHLHMA,KYPELLO KAI EURWPH AKOMA SE FOUL RYTHMO...AN ANALOGEISTEITE OTI SXEDON 11 PAIKTES SAS PAIKSOUN KAI TO KALOKAIRI STO MOUNTIAL MAZI ME TO Z:SILVA KATALABAINETE OTI THN EPOMENH SEZON THA PESEI POLY FAPA SE PRWTATHLHMA KAI CH.LEAGUE,AFHSTE POU MPOREI NA BGEI KAI DEUTEROS O PAO FETOS,ARA THA EXEI KAI PLAY-OFF!
danile
19/11/2009 20:45
Un grand Bravo l''quipe grecque pour sa qualification,je suis alle au travail ce matin avec mon maillot de l''quipe qui porte le numro 9.Je suis suisse mais fan de la Grce.
ΑΣΧΕΤΟΙ
19/11/2009 18:51
ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΣΗΜΕΡΑ;
Κώστας Μ.
19/11/2009 18:31
Σαμαράς = ο νέος Ζαγοράκης.

Καλά, είδα και και τα δυό παιγνίδια και καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η Εθνική παρουσιάζεται ενίοτε σαν Δρ. Τζέκυλ και άλλοτε σαν κ. Χάιντ. Μέσα σε μερικές μέρες δυό εντελώς διαφορετικά πρόσωπα. Προτιμώ το πρόσωπο του 2004, και ας λένε οι ...ειδικοί ότι είναι βαρετό ποδόσφαιρο. Αυτό το βαρετό ποδόσφαιρο ταπείνωσε τα φαβορί το 2004. Σε κοιμίζει, σε κοιμίζει και, χωρίς να το καταλάβεις, έκανες ένα λάθος και το πληρώνεις ακριβά. Είχε δίκιο ο φίλος ρόδανθος: η ισχύς της Εθνικής είναι το στυλ αλληλοκάλυψης και υπομονής, μέχρι να αρπάξει ευκαιρίες και, σε ανύποπτο χρόνο, να πετύχει γκολ. Ρωτήστε τους Γάλλους η τους Τσέχους και, από χθες, τους Ουκρανούς.

Άντε τώρα, καλή ψυχή του χρόνου.
Νικος Νικολαιδης
19/11/2009 18:03
Στα αποδυτηρια της Εθνικης σε αγωνα του Παγκοσμιου Κυπελλου το 94. Για οσους δε το γνωριζουν : http://www.youtube.com/watch?v=vWC74lc29L0
Π.Ι.
19/11/2009 17:49
........................Ολα είχαν ξεκινήσει από την υποδοχή της μπάλας, και το σπάσιμο στο πλάι, του Χαριστέα. Ηταν, στη θέση του Γκέκα, ο παίκτης-κλειδί της Εθνικής. Εκανε, ο Χαριστέας, ό,τι δεν γίνεται όποτε είναι στο γρασίδι ο Γκέκας. Ανέβαινε, έπαιζε με πλάτη, μοίραζε, ξεκινούσε επιθέσεις.


Aπο την Ελευθεροτυπια
Παυλος Ι. Βερολινο
19/11/2009 17:34
Mε ποια μετρα αξιολογησης χαρακτηριζει ο αρθρογραφος των ΝΕΩΝ την προσφορα του Α. Χαριστεα στον αγωνα με την Ουκρανια ως "παραφωνια"?
Η ειναι τυφλος (και δικαιολογειται). Η
ποδοσφαιρικα απαιδευτος.

Οπως και να χει
υποβιβαζει το επιπεδο, της πιο αγαπητης μου εφημεριδας.

Νικος Νικολαιδης - Σαν Φρανσισκο
19/11/2009 17:10
Πριν λιγες μερες εκδοθηκε στην Αμερικη ενα καινουργιο βιβλιο με τιτλο SOCCERNOMICS συνεργασια ενος δημοσιογραφου των Financial Times που ζει στο Παρισι με εναν καθηγητη οικονομικων απ το Λονδινο. Σελιδες 300-01 αναφερονται στην Εθνικη Ελλαδος και τον Ρεχανγκελ ( να τονισω οτι ο αναγνωστης θα πρεπει να παραβλεψει το ειρωνικο υφος των συγγραφεων αφου για αλλες χωρες οπως Αγγλια λενε πολυ χειροτερα. Το ζουμι ειναι η προσφορα του Ρεχανγκελ και του Ολλανδου Χιντινγκ σε χωρες με φτωχια ποδοσφαιρκη παραδοση οπως Αυστραλια, Ν Κορεα, Ελλαδα κλπ καθως και των "Γερμανων"-Τουρκων ποδοσφαιριστων στην Τουρκια ) Σελ 300-01 λοιπον λεει : The Greek national team had traditionally played terrrible soccer in front of a couple of thousand spectators. During foreign trips, their camp followers-friends, journalists, and miscellaneus-would hang around the team hotel drinking espressos with players until the early morning. When Greece somehow made it to the World Cup of 1994, it ended up regretting it. At the team''''s training sessions outside Boston, an outfield player would stand in the goal while the others blasted shots into the bushes. They spent most of the tournament traveling the East Coast to receptions with Greek Americans, though they did find time to be thrashed in three matches. In 2002, Greece gave up on the Greek style and imported a vast chunk of experience in the person of an aging German manager, Otto Rehhagel. The Rhinelander was the prototypical postwar West German collectivist. He had grown up a short drive across the border from Hiddink, amid the ruins of postwar western Germany. An apprentice housepainter and bone-hard defender, Rehhagel was brought up on the "German virtues" of hard work and discipline. As a coach in Germany for decades, he aimed to sign only collectivist European-type players whose personality had been vetted by his wife over dinner in the Rehhagel home. Everywhere he tried to build an organization. Sacked as manager of Arminia Bielefeld, he sighed, "At least thanks to me there is now a toilet at the training ground." On later visits to Bielefeld with other clubs, he always inquired about his toilet. Rehhagel quickly rooted out Greece''''s cult of the soloist, introduced core European soccer, and took the team to Euro 2004 in Portugal. There he went around saying things like, " Now that I am coaching Greece, I want to make one philosophical statement. Please write it down : man needs nothing more than other people. " Banal as this sounded, it must have resonated in postwar West Germany. Certainly, the Greek players, who pre-Rehhagel never seemed to have heard of collective spirit, had begun preaching the notion in many languages. "We was very good organized " ( "was" instead of "were" by the book authors here ), said Zisis Vryzas after Greece beat France in the quarter-finals. Andreas Charisteas, the reserve at Werder Bremen who would become highest scorer of Euro 2004, eulogized, "We have a German coach, he has a German mentality, and we play like a German team. " In fact , Greece had made the same journey as Turkey : from midget dribblers to boring European soccer thanks to German coaching. Rehhagel himself called it "learning from European soccer." Becoming "European" - code for becoming organized - is the aspiration of many marginal European countries, in soccer and outside. Just as these countries were joining the European Union, they were absorbing European soccer. The final of Euro 2004 pitted Greece against another marginal country. The Greeks beat the Portuguese 1-0 thanks to another header from Charisteas, who soon afterward would be a reserve again at Ajax. It turned out that with merely half-decent players, a good continental European coach, and time to prepare, almost any marginal country could do well. Ευχαριστω, Νικος Νικολαιδης
ρεχαγκελικός
19/11/2009 16:57
παίδες RESPECT στον τεράστιο Ρεχάγκελ. το λέω 7 χρόνια τώρα, από το 2-2 με την Αγγλία (στο Μαντσεστερ, 2002) ακόμη κι όταν πολλοί τον έβριζαν ήμουν μαζί του! πως μιλάει ο κάθε καραγκιοζάκος αποτυχημένος δημοσιγραφίσκος μπροστά στον Πρωταθλητή Ευρώπης; πάρτε και σεις ρε άσχετοι πρώτο πανευρωπαϊκό βραβείο δημοσιογραφίας και μετά μιλήστε για τον Ρεχάγκελ, αλλιώς τουμπεκί, γκέγκε; πως κριτικάρουν αυτόν που μας χάρισε τόσες επιτυχίες και που έφτυσε τους πατριώτες του (που τον παρακαλούσαν να πάρει τη Γερμανία στο μουντιάλ το 2006) για χάρη μας; τόση αχαριστία ρε μάγκες; είναι και τυχερός θα μου πείτε! ε, ναι είναι, τον βοηθάει ο Θεός γιατί κάνει το σωστό. ναι και σ''όποιον αρέσει! γιατί έχει κλείσει την πόρτα στα λαμόγια 7 χρόνια τώρα. τους έχει στη γωνία όρθιους στο ένα πόδι :))) δηλαδή κατέστρεψε μια γενιά λαμογιών για φανταστείτε! λυπάμαι τους εχθρούς του, πίκρα μέχρι του χρόνου τουλάχιστον! και για αυτούς που λένε για τις 4άρες που θα φάμε, πάω και στοιχήματα: ο άνθρωπος δεν είναι Αλκέτας (μεγάλος προπονητής και εκείνος, αλλά ως γνήσιος έλληνας, στο αμέρικα έκανε την εθνική τσίρκο για την κονόμα, μην ξεχνιόμαστε!) και κάτι ακόμη: κάντε τον Ρεχάγκελ Πρωθυπουργό μπας και δούμε άσπρη μέρα! (αλλά είναι τόσο σοφός που δε θα δεχτεί)
Ποιά Εθνική;
19/11/2009 16:47
Ρε παιδιά αυτή είναι Βαζελοεθνική! Κανένας Γαύρος... Είτε νυν είτε πρώην όλοι είναι Βάζελοι! Δεν πειράζει μπράβο τους!
Ιωάννης Κ.
19/11/2009 16:12
Ρε παιδιά, γιατί δεν βγήκε κανείς μετά το χθεσινό μάτςνα θυμίσει στους Ουκρανούς την ιστορία με τα προκριματικά για το μουντιαλ 2006, τοτε που μετα την νικη επι της Ελλάδας, ειχε βγεί ο Μπλαχίν και ειπε (σε κλιμα ένδειξης συμπαθειας προς την χώρα μας) οτι θα κανει τα παντα για να παρει τον αγωνα με τους Τούρκους στην Ουκρανία. Έτσι σαν δώρο προς εμάς....... Και τελικα οχι μονο δεν πηρανε τον αγωνα αλλα προφανώς δεν κυνήγησαν την νικη καν διοτι αυτοι είχαν προκριθεί κιόλας........
ελλας
19/11/2009 15:38
ΕΛΛΑΣ uber alles!!!!
Παυλος Ι. Βερολινο
19/11/2009 15:07
Κυριοι των ΝΕΩΝ
παρα το σεβασμο που τρεφω για την εφημεριδα σας,
η αποψη σας για την παρουσια και την προσφορα του Α. Χαριστεα στο συγκεκριμενο αγωνα, με την Ουκρανια, με βρισκει διαμετρικα αντιθετο .
Νομιζω πως ο συγγραφεας του αρθρου, δεν βασανισε το μυαλο του να καταλαβει, το ρολο που ο προπονητης, του ανεθεσε να διεκπερεωσει.
Γενικα ο Α. Χαριστεας τον τελευταιο καιρο ειναι αποδεκτης δρυμειας κριτικης απο διαφορες διευθυνσεις.
Μια σοβαρη εφημεριδα, σαν τα νεα, θα επρεπε τουλαχιστον να προστατεψει τον Αγγελο, απο κακοηθεις κριτικες.
Γιατι νομιζω πως η κριτικη που δεχεται ο Αγγελος εχει τις περισσοτερες φορες δεκτη τον Οττο,
και ο Αγγελος ειναι απλα το "σαμαρι".
Γιωργος Στ.
19/11/2009 14:46
Αυτα να τα βλεπουν οι Κασσανδρες,που με πρωτη ευκαιρια εκδηλωνουν τα συμπτωματα της εκ γεννετης ασθενειας απο την οποια πασχουν οι Ελληνες : την αμνησια.Ξεχασαν οτι ο χερ Οττο παρελαβε το 2001 μια ομαδα καφενειο,ασοβαρη,ανυποληπτη και με μηδενικους στοχους και την εβγαλε στην κορυφη της ευρωπης μεσα σε μολις 3 χρονια.Και εσπευσαν παλι το 2005 με αφορμη τον αποκλεισμο της εθνικης απο το παγκοσμιο κυπελλο του 2006 να γινουν κριτες και ειδημονες,οι ειδικοι του καναπε και του φραπε.Απορω με την υπομονη του Γερμανου.Πιστευω πως αν δεν ηταν το προσωπικο δεσιμο που εχει με την εθνικη (εκτος απο το επαγγελματικο) θα ειχε φυγει προ πολλου.Και θα ειχε και 1000 δικια.''Να σας δω στα δυσκολα'' ειχε προφητευσει αστειευομενος μετα την κατακτηση του ευρωπαικου.Και περνα ισα ισα ενας χρονος και ολοι εσπευσαν να πυροβολησουν αυτον και τους παιχτες,επειδη δεν προκριθηκε στο μουντιαλ.Αλλα ειπαμε.Ετσι ειναι οι Ελληνες.Ξεχνανε.Πασχουν απο αμνησια.Δε θεραπευεται αυτο.Τα ιδια θα εχουμε και το καλοκαιρι,μετα την επιστροφη απο τη Νοτια Αφρικη.Ολοι ευχομαστε να δουμε την εθνικη οσο πιο ψηλα γινεται.Αν ομως αυτο δε συμβει και αποκλειστει απο τον πρωτο γυρο,θα δειτε παλι τους απανταχου ειδικους και παντογνωστες να γινονται προφητες μετα Χριστον,κριτικαροντας τους παντες και τα παντα.Αυτη ειναι η Ελλαδα.
SPYROS
19/11/2009 14:39
Mανος,

ΓΙΑΤΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ΛΕΕΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ? ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 2004 ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΑΙΞΑΝ 7 ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟ ΚΑΙ 5 ΤΗΣ ΑΕΚ! ΟΣΟ ΕΠΑΙΖΑΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΤΟΡΟΣΙΔΗΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΡΗΜΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΠΑΖΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΛΔΑΒΟΙ. ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΣ? ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.

χαιρεστε επιπολαιοι,

ΝΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΟΜΑΔΑ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΓΝΩΡΙΜΟ ΣΤΥΛ ΤΗΣ, ΑΜΥΝΑ ΜΕ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΕΙΣ! ΑΥΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ. ΜΕΤΑ ΤΟ 2004 ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΥ ΤΡΟΠΑΙΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ (ΣΑΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ) ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΙΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ''ΕΙΧΑΜΕ'' ΚΑΙ ΤΡΩΓΑΜΕ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ''ΠΡΟΣΦΑΤΟ'' ΟΥΤΕ ''ΦΑΒΟΡΙ'' ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ!
psilos
19/11/2009 14:12
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ ΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΧΤΕΣ ΓΕΡΟ, ΠΑΠΠΟΥ, ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ, ΓΕΡΜΑΝΟ, ΑΣΧΕΤΟ, ΟΤΟ ΡΕΧΑΓΚΕΛ .

ΚΛΑΣΣΙΚΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ
Κώστας
19/11/2009 13:15
Η Σέχτα Επαναστατών είχε ποντάρει στην νίκη της Ουκρανίας.
Μάνος
19/11/2009 13:08
Ωραίο τίτλο έχει σήμερα η ΠΡΑΣΙΝΗ. Αίσχος.
ροδανθος
19/11/2009 13:07
Αυτοι που κανουν κριτικη στον Ρεχαγκελ μπορουν για αλλη μια φορα να καθησουν και να δουν τι πετυχε. Οχι μονο να δουν αυτο αλλα και σε ποια χωρα το πετυχε και με τι υλικο. Μεσα σε μια τελειως ανοργανωτη χωρα οπου ολα βασιζονται στον ερασιτεχνισμο, στο παθος, στην αγαπη, στο μισος, στο ενστικτο, υπαρχει ενας ανθρωπος που βασιζεται στην οργανωση, στην λογικη και στην χρηση καθε μεσου που εχει για να επιτυχει τον στοχο μας... και τον πετυχαινει. βγαινουν κατα καιρους ολοι οι ερασιτεχνες της ερασιτεχνικης χωρας μας και τον κατηγορουν γιατι δεν παιζει η Ελλαδα οπως η Βραζιλια. Μα γιατι οι Βραζιλιανοι ειναι 200 ετακ. κοσμος και ολοι παιζουν μπαλα απο 1 ετους μεχρι να πεθανουν ενω στην Ελλαδα ασχολουμαστε ολοι απο ενος ετους με τα πιτογυρα μεχρι να πεθανουμε και ειμαστε απο τους πιο παχυσαρκους λαους του κοσμου. Η πιθανοτητα λοιπον να εχουμε Βραζιλιανικες ποδοσφαιρικες ιδιοφυιες ειναι μηδενικη και για αυτο δεν εχουμε κανενα Ροναλντο. Αν παιξουμε φουλ επιθεση θα φαμε 10 γκολ αν παιξουμε οπως ξερουμε εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να κερδισουμε. Η λογικη σε ολο της το μεγαλειο εναντιον του ερασιτεχνισμου και του ενστικτου μιας ερασιτεχνικης χωρας. Ας αφησουμε λοιπον το μονο πραγμα που λειτουργει οργανωμενα σε αυτην την χωρα να λειτουργησει ετσι και ας διδαχτουμε απο την οργανωση αυτη για να πετυχουμε πολυ περισσοτερα σε αλλους τομεις. Ας διδαχτουμε για παραδειγμα οτι πολλες φορες αν προσληφθει ενας ξενος και τον χρησιμοποιησουμε σωστα μπορει να δημιουργησει δεκαδες δουλειες για Ελληνες που σε αλλη περιπτωση θα ηταν ανεργοι. Και θα ρωτησω ποσες δουλειες για Ελληνες δημιουργησε ο Ρεχαγκελ; Οταν αντι να βλεπουμε μονοι μας την Εθνικη να παιζει εναντιον της εθνικης μιας ασχετης ποδοσφαιρικα χωρας τωρα θα την βλεπουμε μαζι με 2 3 δισεκατομμυρια κοσμο. Αυτα τα εσοδα δημιουργουν δουλειες για Ελληνες. Ενας ξενος ... δεκαδες δουλειες για Ελληνες. Αν ειχαμε καποιον ερασιτεχνη οπως παλαιοτερα δεν θα μπορουσαμε ουτε τον μισθο του να πληρωνουμε. Αντε γεια.
χαίρεστε επιπόλαιοι?
19/11/2009 12:54
Μή χαίρεστε επιπόλαιοι, μόλις άνοιξε ο δρόμος για τον εθνικό διασυρμό της Εθνικής μας, με τα 4-0 που θα τρώμε θα παρακαλάμε να μην είχαμε περάσει
BILL
19/11/2009 12:51
"Νάτη πετιέται απο ''ξαρχής
κι αντριεύει και θεριεύει
και καμακώνει το θεριό
με το καμάκι του Ήλιου"

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!
Μιχάλης.
19/11/2009 12:39
Το μήνυμα είναι καθαρό. Χωρίς Σαμαρά ιστορία δε γράφεται. Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση, είναι ότι ο Σαμαράς συνήθως έπαιζε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Εχθες ο Όττο, τον έβαλε από την αρχή. Λέτε το Συμπάν να του ψιθύρισε τίποτα στο αυτί; Όταν συμβαίνουν οι Συμπτώσεις είναι κάτι το καταπληκτικό. Μεταξύ Μπακογιαννης και Σαμαρά, είμαι σίγουρος ότι όλοι είδαν τον Σαμαρά.
ELA RE MPALA
19/11/2009 12:39
SKISAME REEEEEEEEEEEEE ELLADARA SHKWSE TOOOOOOOOOOOOOOOO
Γιωργος
19/11/2009 12:28
Μπραβο στην Εθνικη ομαδα. Καλη τυχη στα γηπεδα της Νοτιου Αφρικης.
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
19/11/2009 12:22
Απορώ γιατί πρέπει να βλέπουμε το ποτήρι μισοάδειο αντί μισογεμάτο.

Βρε άμπαλοι νομίζετε ότι την ευκαιρία που έχετε εσείς να δείτε την εθνική 2 φορές σε μουντιάλ και Πρωταθλήτρια Ευρώπης θα την έχουν τα παιδιά σας?
ή τα παιδιά των παιδιών σας?

Μα καλά ο ΟΤΟ απέδειξε μια ακόμα φορά ότι έχει άστρο και καθόμαστε και γκρινιάζουμε????

Ε ρε και να γίνει πάλι κάνα θαύμα να δω που θα βρείτε τρύπες να κρυφτείτε........

Μπράβο στα παιδιά Μπράβο στην εθνική μας!!!!!!!!!!!!!
Xenos
19/11/2009 11:40
MIA KARDIA POY KSEREI NA PALEYEI....... BRAVO & SYGHARITIRIA STIN ETHNIKI ELLADAS..... STON REHHAGEL KAI STA PAIDIA TIS OMADAS!! Epitelous kai mia kali eidisi mesa sta tosa problimata pou antimetopizei autes tis meres i Ellada.
iako
19/11/2009 11:24
Eimai 40 xronon kai blepo podosfairo apo ta teli toy 70. To na pame 3 fores mesa se 8 xronia se megales diorganoseis, oi perissoteroi apo ti genia mou oute na to fantastoume den mporousame... einai eynotito poios mas odigise ekei kai se poion xrostame. Ayto pou den sygxoroun oi epikrites tou otto einai oti den stamata na xebrostiaxzei olo to synafi ton "xerolon" pou mas kathodigoun ... pire 20 metrious i apla kalous podosfairistes kai toys ekane protathlites europis, apodukneiontas oti to omadiko pneuma kai i syllogiki prospatheia fernoun ta apotelesmata. Duskolo na to katapieis ayto otan eisai "xerolas" kai to mono poy xereis kaneis einai na poulas aera kopanisto.
.

ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ-ΣΟΥΗΔΙΑ
19/11/2009 11:23
ΕΛΛΑΣ ΟΛΕ ΟΛΕ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩΩΩ ΠΟΤΕΕΕ ΨΗΛΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΡΕΕΕ ΚΑΙ ΣΤΝ ΝΟΤΙΟ ΑΦΡΙΚΗ
SPYROS
19/11/2009 11:22
ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ Β'' ΕΘΝΙΚΗΣ (ΠΧ ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ''ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ'' ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΣΚΑΣΜΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ. ΠΟΛΥ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΞΕΡΟΠΟΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟΥΣ!
ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΟΥ 2004 ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ 3 ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ (2 ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ 1 ΜΟΥΝΤΙΑΛ). ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΟΤΤΟ! ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ (ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΕΚ ΓΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ) ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ Κε ΡΕΑΧΑΓΚΕΛ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ. ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗ ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ (ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟ 94 ΣΤΙΣ ΗΠΑ).
Τ.Π
19/11/2009 10:46
ΤΟ 12 ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ , ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΜΕ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΤΟΥΣ!.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΛΙΓΟ
Κ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΕΧΙΥΝΕ ΨΥΧΑΡΑ.
κώστας β
19/11/2009 10:23
Ναι επίσης ζήτω ο Κολοκοτρώνης και ο Οδυσσέας Ανδρούτσος.ΡΕ ήμαρτον. Καλά λέει ο φίλος.Γυμναστείτε και λίγο που μόνο το στομάχι σας γυμνάζετε με τα σουβλάκια που χτυπάτε όταν βλέπετε μπάλα. Κατά τα άλλα θα κονομήσουν πάλι οι δημοσιογράφοι πειρατές..Θα ακούσουμε πάλι τις ζωώδεις κραυγές τους και τις εθνικιστικές περιγραφές τους οι οποίες εξαργυρόνονται και με θέσεις στα ψηφοδέλτια. Προσοχή μόνο μη σκίσουν εμάς σαν σαρδέλες αυτή τη φορά..Μπάλα παίζουμε δεν κάνουμε πόλεμο ρε
paraskevas
19/11/2009 10:20
ΤΑ ΚΑΠΗ ΠΑΝΕ ΜΟΥΝΤΙΑΛ!!!!!!!
Anna S.
19/11/2009 10:18
Συγχαρητήτια!
Ας μην ξεχάσουν όμως οι πάικτες μας την προήγουμενη φορά που πήγαμε στο Μουντιάλ το 1994 στην Αμερική. Τότε φύγανε σαν όνειρο και ξυπνήσαν σε εφιάλτη. Ήμουν τότε στην Ολλανδία και με καμάρι ξεκίνησα να μαζέυω τους Ολλναδούς να δουν την Ελλάδα! Στο τρίτο παιχνίδι, κλείσαμε την τηλεόραση πριν να τελειώσει ο αγώνας, ακριβώς τότε που ο τερματοφύλακας μας (δε λέω ονόματα) βούτηξε και αντί να πιάσει την μπάλλα, έπιασε τα πόδια του πάικτη της άλλης όμαδας λες κι έπαιζαν αμερικάνικο ποδόσφιαρο.

Καλή τύχη παιδιά και ΣΥΝΕΣΗ!
Aλ Καλ
19/11/2009 10:12
ας ελπσουμε τωρα οτι θα σταματησουν την κριτικοι οι γνωστοι αγνωστοι ΠΟΛΥΞΕΡΟΙ στον Ρεχαγκελ. Αστε τον να δουλεψει ο ανθρωπος, μη λετε και μη δειχνετε τα αισθηματα σας, καντε την κριτικη μεσα σας. Αν θεωρειτε οτι ειστε προπονητες βρεστε μια ομαδα της πλακας να την κανετε μεγαλη. Ειδ αλλως ΠΑΨΤΕ....με αυτους που εχει με αυτους παιζει....και κερδιζει !
Kαρκαμπούλιας Χρίστος
19/11/2009 10:04
Αυτή είναι μια πολύ μεγάλη στιγμή για το ποδόσφαιρο μας αλλά ταυτόχρονα και η εκδίκηση του Ρεχάγκελ απέναντι σε όλα εκείνα τα κομπλεξικά "που του τα έχωναν εδώ και μήνες". Ελπίζω όλοι εκείνοι οι κάφροι - που σίγουρα είναι οι ίδιοι που ξευτιλίζουν από τις κερκίδες και από τις εφημερίδες τον ελληνικό αθλητισμό - να το βουλώσουν μέχρι το ερχόμενο καλοκαίρι και να αφήσουν τους αληθινούς επαγγελματίες να κάνουν τη δουλειά τους. Και αν αυτοί αξίζουν, να διακριθούν ΚΑΙ στη Νότιο Αφρική. Για μας πάντως (εννοώ όλους τους σκεπτόμενους έλληνες) είναι ήδη ΜΕΓΑΛΟΙ.
scarface
19/11/2009 10:01
ΣΙΓΑ ΤΑ ΑΒΓΑ.ΠΑΛΙ ΘΑ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΗΣΟΥΝ.ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΦΑΝΕΛΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑ?ΣΙΓΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ.ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΜΟΥΝ ΤΙΑΛ.
Νίκος
19/11/2009 09:30
Παίδες ας το δούμε με άλλη ματιά. Η Εθνική αυτό μπορεί αυτό παίζει με τους παίκτες που βάζει και επιλέγει ο Ρεχάγκελ και με αυτήν την τακτική που χρησιμοποιεί ο ίδιος.
Ποιά είναι η συνταγή;; Η αγωνιστική τακτική του 2004!
Όλοι άμυνα, αλληλοκάλυψη, άμυνα που ξεκινάει απο τον/τους επιθετικούς..κρατάμε το σκόρ με ικανότητα αμυντική και παίζουμε με αντεπιθέσεις. Αν κάτσει και κανά γκολ και το κρατήσουμε καθαρίσαμε την παρτίδα. Η ομάδα του 2004 είχε ουσιαστικά την ΄΄ιδια συνταγή αλλά με προσθήκη στο κέντρο τον Ζαγοράκη και τον Μπασινά..η τωρινή εθνική έχει πληθώρα αμυντικών, πληθώρα αμυντικών, εκεί που πάσχει είναι πως δεν έχει μέσους σε ποσότητα και ποιότητα όπως αμυντικούς και επιθετικούς για να φτιάχνουν παιχνίδι..ή δεν τους βάζει. Ο Νίνης ξέρει μπάλα αλλά δεν έχει συμμετοχή ούτε δευτερόλεπτο. Θα μου πείτε δεν μαρκάρει. Αυτή είναι η αδυναμία του..
Το ότι δεν υπάρχουν μέσοι και ακραίοι που να καλύπτουν όλες τις πτέρυγες ποιοτικά φαίνεται απο τις γιόμες και τις σέντρες που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε όλα τα χρόνια και ποτέ την μπαλα κάτω.
Πάντως αν η τύχη που είχαμε το 2004 ξανάρθει, πάρει κι ο Θεός κανά Λεξοτανίλ...δεν αποκλείεται να τρελάνουν τον πλανήτη τους εαυτούς τους αλλά κι εμάς!!
Υ.Γ όταν βλέπω να βάζει μεσα αυτόν τον Χαριστέα πάντως ο οποίος ουσιαστικά είναι πρώην ποδοσφαιριστής ανεβαίνουν πίεση μπινελίκια και λοιπές δυνάμεις χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων
to ethnos dikaiwnetai
19/11/2009 09:09
Όντως πολλά μπορούμε να καταφέρουμε οι Έλληνες... Όπως και οι Σλοβένοι, οι Πορτογάλοι και οι υπόλοιπες εθνικές που προκρίθηκαν στη Ν. Αφρική, με προεξάρχουσα την βασίλισα Βραζιλία, μέγιστη ποδοσφαιρομάνα στην οποία οι άνθρωποι ζουν σε παραγκούπολεις. Δεν σηκώνεστε από τους καναπάδες να κλωτσήσετε καμιά μπάλα οι ίδιοι, να κάνετε τουλάχιστον κάτι καλό για το καρδιοαναπνευστικό σας; Ο λαός του καναπέ χτυπά ξανά.
Ρεχακλής
19/11/2009 08:56
Εχω βαρεθεί τις μόνιμες ελληνικές γκρίνιες και την παράνοια με την κριτική του Ρεχάγκελ. Αυτό πού δεν καταλαβαίνουν(καί όχι μόνο στό ποδόσφαιρο) είναι ότι δε φτάνει να κριτικάρεις, πρέπει να είσαι σε θέση να προτείνεις μιά καλύτερη λύση. Αυτό πού ξέρω εγώ με τον Ρεχάγκελ είναιότι μπορεί να μην παίζει η ομάδα το ποδόσφαιρο πού έπαιζε ο Αγιαξ του 70, αλλά ούτε η Βραζιλία παίζει τέτοιο ποδόσφαιρο. Αυτό πού ξέρω είναι ότι η ομάδα δεν έχει κόμπλεξ να πάει καί να διασυρθεί έξω -πάει καί παίζει γιά τη νίκη, καί στην Τουρκία, καί στη Νορβηγία καί στην Ουκρανία. Συνεπώς αρκετοί χρωστάνε μιά συγνώμη στό Ρεχάγκελ. Οσο γιά την ομάδα πού κατεβάζει, αυτούς τους παίχτες έχουμε: Νίνης καί Μήτρογλου μόλις τώρα αρχίζουν να παίζουν με τις ομάδες τους, καί από τους υπόλοιπους ποιόν δεν έβαλε; Ακόμα και παίχτες πού έδιωξε η ΑΕΚ(Μόρα, Πλιάτσικα, παλαιότερα Δέλλα) σαν άχρηστους τους πήρε καί του παίζουν. Αν έχει κόλλημα με Χαριστέα; Ισως. Ισως όμως βλέπει ότι ο συγκεκριμένος γυρνάει και μαρκάρει καί τρέχει σα διάολος.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Ζ.
19/11/2009 08:55
ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!!! ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΕΙΖΜΑ!! ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. ...ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΜΕ!!!
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ !!!!!
19/11/2009 08:46
ΠΑΣΑ ΦΩΤΙΑ 15 ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ, ΤΗΝ ΤΣΙΜΠΑΕΙ Ο ΣΑΛΠΙΓΓΙΔΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΧΝΙΚΟ ΠΛΑΣΕΔΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 1-0 !!!! ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ !!!!!
Ζήτω η Ελλάδα
19/11/2009 08:25
<<<τι να σας πώ που να σταθώ
για να σας τραγουδήσω
για την χαρά που μας δώσατε
όλους θέλω να σας φιλήσω,
να είστε όλοι σας καλά
ο Ότο ο Βασιλιά μας
κόλπο μεγάλο έκανε
ντοπάροντας τα παιδιά μας,>>

όλες οι τελευταίες ειδήσεις