Κάλεσε τα ΜΜΕ να μην αναδεικνύουν το ζήτημα σε πρωτεύον, γιατί αυτό εξυπηρετεί την Τουρκία

Φίλης: Το μείζον σήμερα δεν είναι το θέμα των δύο στρατιωτικών

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/03/2018 11:14 |
Φίλης: Το μείζον σήμερα δεν είναι το θέμα των δύο στρατιωτικών
Δεν είναι το μείζον σήμερα η υπόθεση των δύο ελλήνων στρατιωτικών που κρατούνται στην Τουρκία, δήλωσε την Πέμπτη στον ΣΚΑΪ ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Φίλης, καλώντας τα ελληνικά ΜΜΕ να μην αναδεικνύουν το ζήτημα σε πρωτεύον, γιατί αυτό εξυπηρετεί την Τουρκία

Δεν είναι το μείζον σήμερα η υπόθεση των δύο ελλήνων στρατιωτικών που κρατούνται στην Τουρκία, δήλωσε την ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Φίλης, καλώντας τα ελληνικά ΜΜΕ να μην αναδεικνύουν το ζήτημα σε πρωτεύον, γιατί αυτό εξυπηρετεί την Τουρκία.

«Είναι πολύ σημαντικό, θα κάνουμε κινήσεις για να λυθεί το συντομότερο δυνατόν, αλλά δεν είναι αυτό το μείζον. Το κρίσιμο θέμα σήμερα είναι αυτό; Αυτό ενδιαφέρει τους πολίτες, τους ενδιαφέρει η ειρήνη, η ηρεμία, τους ενδιαφέρει η οικονομία, έχετε καταλάβει ότι υπάρχει αναβρασμός στην Ευρώπη;» σημείωσε χαρακτηριστικά σε συνέντευξη του στο ΣΚΑΪ ο Ν. Φίλης.

«Είναι λάθος ζητήματα τόσο λεπτά όσο των διμερών σχέσεων με την Τουρκία να αποτελούν ένα αντικείμενο μιας παραπλανητικής ενημέρωσης των ελλήνων πολιτών. Βοηθά την Τουρκία να καθιστούμε ως κεντρικό θέμα της πολιτικής αντιπαράθεσης την υπόθεση της ταλαιπωρίας των στελεχών του στρατού» ανέφερε χαρακτηριστικά ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

«Δεν μπορώ να δώσω απάντηση πότε θα λήξει η ταλαιπωρία των δύο στρατιωτικών» είπε και διατύπωσε την άποψη πως «βεβαίως θα τραβήξει σε χρόνο, αν κρίνω από το θέμα του γερμανού δημοσιογράφου».

Η κυβέρνηση, διαβεβαίωσε ο κ. Φίλης, κάνει τις κατάλληλες κινήσεις για το θέμα των δύο στρατιωτικών. «Το θέμα των σχέσεων με την Τουρκία δεν είναι τόσο απλό, είναι λεπτό και χρειάζεται λεπτούς χειρισμούς, όχι συλλαλητήρια όπως με το Σκοπιανό».

«Πιστεύετε ότι έπρεπε να προτρέξει η ελληνική πλευρά και να μιλήσει για κρίση; Όχι, ορθώς δεν έδωσε μία διάσταση που ήθελε να δώσει η Τουρκία» είπε. Χρειάζεται, πρόσθεσε ο πρώην υπουργός, και ενίσχυση των εξοπλισμών, σπεύδοντας όμως να διευκρινίσει όχι κάτι περισσότερο από τον προγραμματισμό των Ενόπλων Δυνάμεων.

13
Γιαννης-Αγιαννης
09/03/2018 00:38
Εσενα,σε απασχολει να κοιμασαι στα εδρανα της Βουλης και που εχει καλο φαγητο,Το μειζον για σενα ειναι το συμφωνο συμβιωσης των ομοφυλοφιλων,ποτε θα παρει αδεια εξοδου ο Κουφοντινας και αν θα τσεπωσετε το επιδομα αλληλεγγυης,σα δεν ντρεπεσε.Ολη η Ελληνικη Κοινωνια συμμετεχει στην αγωνια των γονιων τους εκτος απο εσας
Καλλ
09/03/2018 00:01
Η ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΑΣ ΒΑΠΤΙΖΕΤΑΙ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΣΑΣ,ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΚΑΛΗΝΥΚΤΑ ΣΑΣ !
ΑΚ
08/03/2018 23:01
Εμ τί περιμένεις από μια κυβέρνηση όπου ο σύμβουλος στρατηγικού σχεδιασμού του πρωθυπουργού είναι αρνητής στράτευσης..... Σιγά μην είναι μείζων θέμα για αυτούς που τα παλικάρια κρατούνται από τους Τούρκους που δεν μπορούνε οι ψαράδες μας να ψαρέψουν για τί τους εκφοβίζουν οι Τούρκοι... Σιγά και μην είναι μείζων θέμα. Μήπως κε Φίλη είναι μείζων θέμα που το σχολείο τώρα είναι 8 μήνες παρακαλούθησης από 9? και οι εβδομαδα των μαθητών 18 ώρες από 20??? Ντροπή σας.
Μ.Γ.
08/03/2018 22:55
Το μειζον θεμα σημερα ειναι που θα φαμε τα καλυτερα κοψιδια..Και μετα μια πιτσα για να μη μας κοψει η πεινα !!...
giorgos
08/03/2018 22:51
Για τους εβραιοκομμουνιστες που μας κυβερνουν δεν θα είναι μειζον θεμα, εστω και εαν η Τουρκια πιασει αιχμαλωτους ολο το στρατευμα, και η πολιτικη τους εκει μας οδηγει.. Δηλαδη θα μας κουμανταρουν οι Τουρκοι, αρκει να εχουμε ηρεμια συμφωνα με τον κυριον αυτον, που προφανως θα πρεπει ολοι εμεις να ξυπνησουμε και να δικαστουν για προδοσια ολοι της βουλης..
zz
08/03/2018 20:12
Ότι πεις 
Ανακατωσούρης
08/03/2018 19:50
Και ποιο είναι το μείζον θέμα σοφέ λαοπρόβλητε αρχισυντάκτη της επιδοτούμενης Αυγής; Η αποκατάσταση του σπιτιού του Μπελογιάννη; Η πώληση όπλων μέσω μεσάζοντα στη Σαουδική Αραβία; Το πανεπιστημιακό άσυλο-λημέρι; Ή οι αποφυλακίσεις εγκληματιών; Πού να δώσουμε βάση οέο;
Το τρίπτυχον της Δημοκρατιας
08/03/2018 19:41
Αν δεν προδώσεις δεν γίνεσαι κυβέρνηση αν δεν ρουφιανεψεις δεν κάνεις κόμμα αν δεν πεις ψέμματα δεν γίνεσαι πολιτικός
Norr Tsakis
08/03/2018 19:26
Ναι Φιλαρα, τι μας (ΣΕ!) νοιαζει η τυχη των δυο παιδιων ΜΑΣ; Μας (ΣΕ!) νοιαζει που εστεψε την ατζεντα του Συριζα αλλου και δεν σας βγαινει πια η προπαγανδα και η σκανδαλολογια...Με τα εθνικα θα ασχολουμαστε τωρα; Εδω ξεφταει το ηθικο πλεονεκτημα, με τους κινδυνους εναντιον της πατριδας θα ασχολουμαστε τωρα... Αξιος αριστερος Φιλη, αξιος!
Βρασίδας
08/03/2018 17:22
Ναί ρε Φίλη, κάτσε να το φιλοσοφήσουμε λίγο. Αυτό ξέρετε να κάνετε μόνο και γι'αυτό σας πληρώνει ο ελληνικός λαός! Για να φιλοσοφείτε γενίκα και αόριστα περί Ευρώπης, σοσιαλισμού και σουρεαλισμού τρώγοντας και πίνοντας. Μία ερώτηση έχω μόνο. Πότε θα πάρετε απόφαση να κυβερνήσετε; Πότε θα σοβαρευτείτε;
ΜΑΝ
08/03/2018 15:25
Το μειζον ειναι τι θα πας να φας το μεσημερι.
Αν έχεις τέτοιους χιλιάδες..
08/03/2018 13:45
Είναι το μεγαλυτερο θέμα που απασχολεί την Ελλάδα τα ελληνοτουρκικά και το Μακεδονικό εσεις θα φύγετε σε ένα χρόνο αν έρθουν οι τουρκοι μπορεί να μείνουν ξανά 500 χρόνια
youfools