Ο βασικός ομιλητής του συλλαλητηρίου, την Κυριακή

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να ηγηθεί κόμματος ο στρατηγός ε.α. Φράγκος

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 22/01/2018 10:54 |
Ανοιχτό το ενδεχόμενο να ηγηθεί κόμματος ο στρατηγός ε.α. Φράγκος

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να ηγηθεί κόμματος «αν μου ζητηθεί (...), αν υπάρχει αναγκαιότητα γιατί δεν είμαι ρίψασπις», άφησε τη Δευτέρα μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό «ΣΚΑΙ» ο βασικός ομιλητής του συλλαλητηρίου, την Κυριακή το απόγευμα, στην Θεσσαλονίκη, στρατηγός εν αποστρατεία Φραγκούλης Φράγκος, προσθέτοντας όμως ότι αυτή τη στιγμή «δεν είναι στις προτεραιότητες μου».

Συγκεκριμένα ο Φρ. Φράγκος ερωτηθείς αν του ζητηθεί από πολίτες και φορείς να ηγηθεί κόμματος απάντησε χαρακτηριστικά: «Θα σφυγμομετρήσω την κατάσταση. Θα δω αν υπάρχει αναγκαιότητα. Και ακολούθως θα πρέπει να αποφασίσω. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ρίψασπις, δεν φοβάμαι. Αλλά δεν προτίθεμαι μέχρι του παρόντος να ασχοληθώ», δήλωσε χαρακτηριστικά ο στρατηγός ε.α. Φρ. Φράγκος.

Σημείωσε επίσης ότι τα τελευταία 6-7 χρόνια που έχει αποστρατευθεί, έχουν γραφεί πολλά περί της ανάμιξής του στην πολιτική, ειδικότερα πως θα ηγηθεί κόμματος, ξεκαθάρισε πάντως ότι θα δεχθεί μόνο εάν είναι απόλυτα των δημοκρατικών αντιλήψεων αυτοί που θα του το ζητήσουν.

Για το συλλαλητήριο το απόγευμα της Κυριακής υποστήριξε ότι είχε περίπου 800.000 κόσμο επικακαλούμενος την ιταλική τηλεόραση ΡΑΙ, επίσης ότι ο ίδιος μίλησε όχι ως πολιτικός αλλά ως ενεργός πολίτης. Διευκρίνισε ότι δεν έχει ακούσει κάτι για συλλαλητήριο στην Αθήνα, αλλά το πληροφορήθηκε από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης. Στη διοργάνωση του οποίου δεν συμμετέχει, αλλά αν προσκληθεί, θα παραστεί, δήλωσε.

Επανέλαβε τη φράση ότι όσοι δώσουν το όνομα της Μακεδονίας στα Σκόπια θα τους βρουν μπροστά, αλλά αυτό, διευκρίνισε, «δεν το λεει σαν απειλή». Σύμφωνα με τον κ. Φράγκο, ο ελληνικός λαός όταν νιώθει ότι απειλείται, αντεπιτίθεται. Αν δοθεί το όνομα της Μακεδονίας στα Σκόπια θα είναι ολέθριο στο μέλλον, εκτίμησε ο κ. Φράγκος.

32
derkon
24/01/2018 11:25
Aν ο Φράγος είναι γνήσιος πατριώτης, τότε η θέση του είναι ΜΟΝΟΝ στην Χρυσή Αυγή. Οπουδήποτε αλλού είναι μάλλον για προβολή και .....κονόμα !
Nekron
24/01/2018 23:40
Η Χρησύ Αβγή είναι ανοικονόμητη; Πού πάτε ρε καρμίρηδες γυμνοί στα γούρια;
HULK.-
24/01/2018 10:18
Όχι άλλους σωτήρες .......................................................................
κα
23/01/2018 09:23
Πάει η (ακρο)δεξιά πολυκατοικία που έχτισε ο Σαμαράς! Γκρεμίζεται και ο άβουλος Κούλης περιμένει ακόμη τον εξωγήινο του Υμηττού να του πει τι να κάνει. Πόσο μεγάλος είναι ο Τσίπρας! Ένα "μακεδονικό" τους πέταξε κι αυτοί θα διαλυθούν.
derkon
24/01/2018 11:29
Είσαι βαθειά νυχτωμένος, αν θεωρείς τον εβραίο Σαμαρά σαν δεξιό, και μάλιστα ακροδεξιό ! Ο δε Τσίπρας είναι όντως ένας μεγάλος Χάζαρος (αν γνωρίζεις τι σημαίνει αυτό), αλλά καθόλου Έλληνας, και εσύ και οι όμοιοί σου που πιστεύεται σ αυτόν, είσθε .....βλητοδίαιτα άτομα, και είναι κρίμα αν συμβαίνει να είσθε Έλληνες.-
tsa
24/01/2018 01:54
κοντα εισαι...μονο που το μακεδονικο...δεν τους το πεταξε ο τσιπρας...ξερεις ποιος..
Helene
23/01/2018 02:27
Λαοθάλασσα !!! Φωνή Λαού, οργή Θεού !!!

<< Τα σύνορα είναι απαραβίαστα, ο Ελληνικός Στρατός είναι ισχυρός και εγγυάται την κυριαρχία μας και δεν απειλούμεθα , δεν διεκδικούμε αλλά δεν διαπραγματευόμαστε τίποτα !!! >>

Μόνο αυτό , απο τα όσα υπέροχα είπε , …μου φτάνει !!!
βαγγος
12/02/2018 12:26
Aφού είναι τόσο ισχυρός ο στρατός, γιατί είναι ακόμα υπό κατοχή η μισή Κύπρος, γιατι έχουμε συνεχείς παραβιάσεις στο Αιγαίο και γιατί μπορεί η Τουρκία να παρεμποδίζει γεωτρήσεις στην κυπριακή ΑΟΖ; Πόσα όπλα φτιάχνουμε εμείς και πόσα οι Τούρκοι; Τι έκανε ο ίδιος γι'αυτά τα θέματα; Φρόντισε την στελέχωση με ικανούς η με φίλα προσκείμενους;
Αντίοχος
24/01/2018 11:36
Εκλαμβάνω το σχόλιό σου σαν αστείο, αφού εσύ πιστεύεις, -αν το πιστεύεις-, ότι ο Τσίπρας πιστεύει αυτά που λέγει, και εργάζεται για να τα κάνει πράξη. Από όσα δήλωσε προεκλογικά, αλλά και μετεκλογικά, γνωρίζεις ΕΝΑ στο οποίο δεν έπραξε ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο αυτού που δήλωσε ? ΣΟβαρέψου Helene, ...............!
Helene
24/01/2018 13:49
" Αντίοχε " , η φράση που αναφέρω ειναι του ...Φραγκούλη Φράγκου , στο Συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης !!!

ΕΛΛΗΝΕΣ , ΟΛΟΙ στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ , 4.2.18 , 12:00
#Συλλαλητηριο #ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ #ΑΘΗΝΑ #ΣΥΝΤΑΓΜΑ
γιαννης, Δραμα
23/01/2018 09:41
Το μονο που δεν ειπε ειναι το "τραβατε με και ας κλαιω" !!!
JJ
22/01/2018 20:30
Στο που χρειάζεται επειγόντως η Ελλάδα ειναι άλλο ενα κομμα. Με μίνιμουμ 3% θα μπορέσουμε να βγάλουμε τουλάχιστον 20 κομματα στην βουλή για να κάνουμε μια μεγάλη πολιτική σαλάτα.
αγγελικη
22/01/2018 23:35
ενω με τα υπαρχοντα κομματα τι καναμε; μια πατατα
Ειναι να καραφλιαζης
22/01/2018 19:29
Επιτελους! Να ξαναγεννηθει ο τρικεφαλος αετος. Να ξαναπαρουμε την Κυπρο, να ξαναπαρουμε την Πολη, να ξαναπαρουμε την Ανατολικη Θρακη, να ξαναπαρουμε τη Νοτια Ιταλια, να ξαναπαρουμε την Αιγυπτο, να ξαναπαρουμε την Νοτιο Αλβανια, να τη πεσουμε στη Μακεδονια, να τη πεσουμε στη Βορειο Αλβανια, να ... Ξεχασα τιποτα;
γιαννης, Δραμα
23/01/2018 09:25
Εμενα μου αρεσει η Κολχιδα !!!
κα
23/01/2018 09:17
...να πάρουμε τα χάπια μας! Χαχαχα!
ο τρικεφαλος αετος
22/01/2018 19:25
Ενας λαος, ενα κρατος, ενας αρχηγος, ε; Καπου το εχω ακουσει αυτο. Καπου το εχω ακουσει!
Ηλιας
22/01/2018 19:21
Ο νεος τι ειναι; Κομμουνι, φασιστας η κανονικος, λογικος ανθρωπος; Το τελευταιο μαλλον οχι αλλιως δεν θα γινοταν στρατιωτικος. Αρα, κομμουνι, η φασιστας;
Βασιλης
22/01/2018 18:46
Και ο Στεφανος Σαράφης αξιωματικός του Ελληνικού στρατού ήταν πήγε κόντρα στην επίσημη γραμμή υποταγής της τότε Κυβέρνησης στην κατοχή και ηγέθηκε της αντίστασης ενάντια στον Γερμανό κατακτηκή. Αρα το ζήτημα δεν είναι αν ενας στρατιωτικοός πολιτεύεται ή συστρατέυτεαι , αλλά με πιο στόχο, να υπηρετήσει τον λαό του ή τους ξένους;
Μίκος Εγγονοπούλος
22/01/2018 18:04
Έχουν πάρει τα μυαλά του αέρα. Νομίζει ότι θα επιστρέψουμε την εποχή του Πάγκαλου (του παππού) και του Πλαστήρα, ίσως και του Παπαδόπουλου και του Πατακού. Νομίζει κι ότι οι πολίτες είναι φαντάροι να θα δέχονται διαταγές. Ίσως περνιέται στον καθρεύτη για Ντε Γκωλ. Ίσως όμως τελικά να έπρεπε να μας υπενθυμίζει ποια ακριβώς είναι τα πολεμικά του ανδραγαθήματα, για να καταλάβουμε κι εμείς το "στρατηγός" τί βαρύτητα έχει. "Στρατηγός" γραφείου, ή στρατηγός με κανα τραύμα σε μάχη; Κι ο Τζον Μακ Κέιν ο Αμερικανός λοχαγός αποστρατεύτηκε, αλλά είναι ήρωας πολέμου και με αξία τεράστια, ως πολιτικός. Εσύ Στρατηγέ, "τί γυρεύεις στη Λάρισα;"
Μίκος Εγγονοπούλος
22/01/2018 18:30
Αυτό το "καθρεύτη" είναι από την λάμψη που με στράβωσε. Όχι του καθρέφτη, του στρατηγού... Κι ο Μακ Κείν, πλοίαρχος, όχι λοχαγός...
Greekmarine
22/01/2018 16:45
Εσύ που ήσουν και λοχίας και που το παίζεις έξυπνος, αλλά μπορεί να καταλάβει κι ένα παιδί από αυτά που λες πόσο χαζός είσαι, άκου και κάποιον που υπήρξε λοχίας υπό τις διαταγές αυτού του ανθρώπου... Αυτός ο άνθρωπος είναι ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΗΓΕΤΗΣ... ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΝΉΣΙΟΣ... Μακάρι να ήταν εδώ και χρόνια πρωθυπουργός της χώρας... Παρά πολλά θα είχαμε γλυτώσει όλοι οι Έλληνες, μεταξύ αυτών και συ ο ίδιος και η οικογένεια σου... Και τα λέω αυτά επειδή τον γνωρίζω προσωπικά, πάντα ήταν έτσι : ΓΝΗΣΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ... Από αυτούς έχουμε ανάγκη εδώ που μας φτάσατε εσείς με τον κωλο- ΣΥΡΙΖΑ που φέρατε...Εμείς οι άλλοι Έλληνες που δεν ψηφίσαμε τι φταίμε, μπορείς να μου πεις...? Κατά τα άλλα είσαι αδιάβαστος και κολλημένο μυαλό... Δε θα πάει η Ελλάδα μπροστά με τυπάκια σαν την αφεντιά σου... Κάτσε λοιπόν στα στάσου και μη μιλάς... Έχετε καταστρέψει αυτόν τον τόπο καραγκιόζηδες...
μητσος
23/01/2018 08:51
Οταν σαν αρχηγός στρατού κάνεις κυκλώματα και προωθείς όχι τους άξιους, αλλά τους "ημέτερους", ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙΣ την πατρίδα, δεν την υπηρετείς. Το να πουλάς πατριωτισμό είναι ευκολο, το θέμα είναι στα έργα, όχι στα λόγια.
Zaglos
22/01/2018 18:54
Κατά λάθος σε χτύπησα dislike γμτο μου, συγγνώμη, συμφωνώ με τον στρατηγό και μαζί σου, το να είσαι πατριώτης είναι το ποιο σημαντικό για τους πολιτικούς μας και ΔΕΝ το έχουμε δει από κανέναν! Υγ. Μακάρι να κατεβάσουν και τα tanks για ένα χρόνο και να καθαρίσουν την κοινωνία από τα παράσιτα.
ΣΝΟΦ
22/01/2018 17:06
την τελευταία φορά που ηγήθηκαν της χώρας στρατιωτικοί χάθηκε σχεδόν η μισή Κύπρος... μυαλό δε βάζετε μερικοί!
Αντίοχος
24/01/2018 11:41
Η Κύπρος είχε χαθεί από το 1973, όταν οι Κίσιγκερ και Σίσκο εγκατέστησαν στην εξουσία του εβραιότουρκο Ιωαννίδη. Απλά ήταν θέμα χρόνου να χαθεί.
γδ
24/01/2018 13:18
1) Ο Ιωαννίδης τοποθετήθηκε σε θέση που μπορούσε να οργανώσει το πραξικόπημα όχι με υπογραφή Σισκο και Κίσσινγκερ, αλλά των ΕΠΙΟΡΚΩΝ ΠΡΟΔΟΤΩΝ Παπαδόπουλου -Παττακού-Μακαρέζου! Αυτοί τον έφτιαξαν γιατι τον θεωρούσαν βλάκα και πιστό. Αρα και δική τους η προδοσία. Α, καί στην Δημοκρατία που δεν σου αρέσει οι αξιωματικοί και φαντάροι που μετείχαν ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ΜΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΟΥΝ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ. Στην δικτατορία γιατί να μην εκτελέσουν; Αφού και οι δικτάτορες έτσι βγήκαν. 2) Ξέρεις το γενεαλογικό δέντρο του Ιωαννίδη η έχεις πάλι μαστουρώσει; Τι είχε Εβραίο μπαμπά και τουρκάλα μαμά; Τους ξέρεις προσωπικά η τούς βλέπεις στα μαστουροοράματά σου; 3) Αν οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ δεν ειχαν αποσυρει τη μυστική ελληνική μεραρχία θα βλέπαμε το πόσο θέμα χρόνου ήταν 4)Αν επίσης οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ δεν είχαν πουλήσει τα όπλα της αμερικανικής βοήθειας με αποτέλεσμα στην επιστράτευση να ανοίγουμε τις κάσες με τα αμερικανικά όπλα και να βρίσκουμε πέτρες, θα βλέπαμε πόσο θέμα χρόνου ήταν. 5)Αν οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΧΟΥΝΤΙΚΟΙ ειχαν ασχοληθεί να οργανώσουν έναν αξιόμαχο στρατό αντί να κυνηγάνε και να πυροβολούν άοπλους διαδηλωτές, επίσης θα βλέπαμε πόσο θέμα χρόνου ήταν.
ΣΝΟΦ
24/01/2018 13:09
Μα παίζουμε την κολοκυθιά τώρα; Ο Ιωαννίδης δεν ήταν στρατιωτικός;
bruidsjonker
22/01/2018 14:34
Με αυτό το πλευρό να κοιμάστε .
Πάνος / Αννόβερο
22/01/2018 13:26
Ο αίτημα των Σκοπιανών δεν είναι δίκαιο, αν ήταν θα είχει λυθεί από την αρχή. ..απλά πράγματα.
Γ.Αθανασιάδης
22/01/2018 12:32
Όλα τα είχαμε,αυτό τώρα μας έλειπε.Έχομαι κακή πείρα από τους στατιωτικούς. Πρώτα από τους συνταγματάρχες μας,τώρα ο στατηγός άλλο πάλι και τούτο.Στην πολιτική θέλομαι έξυπνους διπλωμάτες,γλυστερούς σαν χέλια κι όχι στρατηγούς.Ο πόλεμος παίζεται στο τραπέζι ειρηνικά,χωρίς όπλα αλλά με λέγειν.Όταν οι πολιτικοί αποτυγχάνουν,οι στρατηγοί είναι το τελαυταίο τους χαρτί στο πεδίον της μάχης. Στην ιστορία πέρασαν πολλοί φρανκο-στρατηγοί και κάναν τον κόσμο άνω-κάτω.! Στρατηγέ μου άλλο τα συλλαλητήρια κι άλλο η πολιτική,άκου και έναν πρώην λοχία, μην πέσεις στην παγίδα της μισαλλοδοξίας,κράτα το ύψος σου.Οι πολιτικοί τα σκάτωσαν,εσύ θές να καθαρήσεις την καλιόπη; έ όχι δά !!!
αλεξανδρος
22/01/2018 13:57
δλδ τα τελευταια 30 χρονια οι πολιτικοι που εχουμε ειναι εξυπνοι ? διπλωματες? γλυστεροι σαν φιδια και ψευτες ειναι ...