«Μακεδονία»... σε κάθε περίπτωση

Τα πέντε ονόματα που προτείνει ο Μ. Νίμιτς για την ΠΓΔΜ

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/01/2018 13:29 |
Τα πέντε ονόματα που προτείνει ο Μ. Νίμιτς για την ΠΓΔΜ

Πέντε ονόματα φέρεται να κατέθεσε την Τετάρτη στη Νέα Υόρκη ο Μάθιου Νίμιτς στους διαπραγματευτές Ελλάδος και πΓΔΜ. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχει συλλέξει το «Βήμα», οι οποίες επίσης δημοσιεύονται (εν όλω ή εν μέρει) στη σκοπιανή ιστοσελίδα «www.MKD.mk», τα ονόματα είναι στα σλαβικά και είναι τα ακόλουθα:

Republika Nova Makedonija (Δημοκρατία της Νέας Μακεδονίας), Republika Severna Makedonija (Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας), Republika Gorna Makedonija (Δημοκρατία της Άνω Μακεδονίας, Republika Vardarska Makedonija (Δημοκρατία της Μακεδονίας του Βαρδάρη) και Republika Makedonija (Skopje) [Δημοκρατία της Μακεδονίας (Σκόπια)].

Η σύντομη γραφή των ονομάτων προτείνεται αντιστοίχως να είναι Nova Makedonija, Severna Makedonija, Gorna Makedonija, Vardarska Makedonija και Makedonija (Skopje).

Ζήτημα ταυτότητας δεν φαίνεται να υπάρχει στη δέσμη ιδεών Νίμιτς. Υπάρχει φυσικά αναφορά στη γλώσσα όπου προτείνεται εναλλακτικά είτε η γραφή «makedonski» είτε μία πιο περιγραφική της ονομασία, πχ «επίσημη γλώσσα της Δημοκρατίας της Νέας Μακεδονίας». Ανάλογη τακτική ακολουθείται και στο ζήτημα της υπηκοότητας, όπου προτείνεται είτε η σλαβική γραφή «makedonska» είτε η περιγραφή πχ «nationality of the Republika Nova Makedonija».

Ο προσωπικός απεσταλμένος του Γενικού Γραμματέα του ΟΗΕ αναφέρει ότι η χρήση του ονόματος πρέπει να είναι erga omnes, δηλαδή θα ισχύει διεθνώς τόσο σε διεθνείς οργανισμούς όσο και για τις διμερείς σχέσεις της χώρας. Δεν ήταν σαφές ως την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές αν ο κ. Νίμιτς προτείνει την αλλαγή της συνταγματικής ονομασίας. Θα πρέπει όμως να θεωρείται μάλλον δεδομένο ότι η γειτονική χώρα θα χρειαστεί, με βάση και τις πρόσφατες δηλώσεις αξιωματούχων της, να προχωρήσει σε δημοψήφισμα για την έγκριση της νέας ονομασίας.

42
john from sydney
20/01/2018 00:28
Εντάξει φεύγουμε. Και μετά που θα πάμε Στέλιο μου, με ποίον θα συνομιλούμε, που θα λέμε τον πόνο μας και ποιός θα μας συμπαρασταθεί αν μας βρει κανα κακό;;; Και μη ξεχνάς πως τον αλλον τον κοντρολάρεις καλύτερα αν τον εχεις μεσα στη σκηνή...Και μη ξεχνάς πως ο,τι πέτυχε η Ελλάδα .στην νεώτερη ιστορία της το πέτυχε με συμμαχίες. Η ημερομηνία λήξης των αποψεών σου εχει περάσει προ πολλού!
Στελιος.μ
19/01/2018 19:16
Εδω και χρονια ειχαμε τους Τουρκους ''συμμαχους'' στο ΝΑΤΟ, μετα ενταχθηκαν οι Αλβανοι, τωρα θα μπουν και οι Σκοπιανοι ως Μακεδονες.Ποιος ο λογος να παραμενουμε μελος του ΝΑΤΟ απο την στιγμη που οι γειτονες και πλεον ''συμμαχοι'' μας αυτοαποκαλουντε μακεδονες μιλουν για μεγαλη Αλβανια και παραβιαζουν καθημερινα τα Ελληνικα συνορα?
Φίλιππος Washington DC
19/01/2018 15:43
Τρεις χιλιάδες χρόνια ιστορίας που θαυμάζει και τιμά ο κόσμος στα πέρατα της γής, δεν ξεκίνησαν το 1944 απο τον Τίτο, ούτε η Μακεδονία έγινε γνωστή απο κάτι αγαλματά που φτιαχτηκαν το 2010 στην Ιταλία και που γιαυτό και μόνο πρέπει να καταδικαστούν με την εσχάτη των ποινών αυτήν την Κυριακή.
Πανουσιος
19/01/2018 14:54
Μακεδονια;
τσαλαπερντας
19/01/2018 13:02
τα παραπονα σας για το ονομα...στον κωστακη καραμανλη τον αρχαιοτερο...(φυσις συγχωρεστον)...οταν ο τιτο εδωσε το ονομα στην περιοχη...οι δικοι μας πολιτικουρες τοτε δεν κανανε τιποτα..απλα γελουσαν υποτιμιτικα...ουτε η εκκλησια εκανε τιποτα....μετα δυο γεννεες αντε βγαλτο τωρα απο το μυαλο τους...βεβαια εμεις σαν γραικοι που μας ξερει ολος πλανητης...(greece, griekenland, grece, grichenland) ή σαν ιονες στις αραβικες χωρες Υunan ,yunanistan...η πιο παλια ρωμιος επι βυζαντινης αυτοκρατοριας...αυτοονομαστηκαμε σε ελληνες!....ΗELLAS...η εχω αδικο? ας ερθει ενας ιστορικος να το εξηγησει...
τσα
20/01/2018 02:39
οπως παντα θυχτηκαν οι νεοδημοκρατες...που στην τελικη αναληση ολο το λαθος για τα σημερινα δεδομενα ανοικει σε αυτους...και το πασοκ αργοτερα απλα εκανε τον ποντιο πιλατο..!.τι ωραιοι οι πολιτικοι που εχουμε σημερα!...μπορει να μου εξηγησει καποιος πως αυτοονομαστηκαμε ελληνες?...απο που ειρθε αυτο το ονομα?...απορια μου διοτι πηρα ντιςλαικ στην καθαρη αληθεια...ας δωσει ενας που γνωριζει απο ποτε αρχισε η ελληνικη ονομασια...για να φυγουν τα κομπλεχ του νεοελληνα που προσκηνα σωβρακα και φανελες οπως ελεγε ο πανουσης...αλλα και τιτλους και αξιωματα..οπως λεει ο τσαλαπερντας...
Η Vardaska στην ΕΕ
19/01/2018 08:10
Για να είμαστε ρεαλιστές, δεν μπορεί να υπάρχει λύση με "διαμεσολαβητή" τον κ. Νίμιτς.
τσα
20/01/2018 02:43
φιλε μου...ο νιμιτς ενας ηλιθιος ειναι που τον βαλανε στη μεση για να κανει και καλα τον μεσολαβιτη...φαμφαρες να αμολαει ...μονο αυτο ξερει!..
iGreek
19/01/2018 06:56
ναι όλοι γίνατε νονοί και κουμπάροι, πρόθυμοι να δώσετε όνομα στο νεογέννητο λες και κάποιος σας ρώτησε. όταν μας βγάλανε εμάς greece δεν μίλησε κανένας. η χώρα λέγεται μακεδονία από όλο τον κόσμο του πλανήτη και αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ όσο κι αν χτυπιέστε σαν συναγρίδες. όταν αρχίσεις να κλαίγεσαι ότι σου κλέβουνε την ιστορία και τα σύμβολα έχεις γίνει γελοίος και δε σε παίρνει κανείς στα σοβαρά
.......
19/01/2018 05:35
.... "Δημοκρατία του Κοσσόβου" το ξέχασε ο σενιόρ Νίμιτς ....
john from sydney
19/01/2018 02:15
Ο,τι κακό θα μπορούσαν να κάνουν οι Σκοπιανοί στην Ελλάδα, το εχουν κάνει. Η Ελλάδα δεν τους εχει ανάγκη, αυτοί χρειάζονται την Ελλάδα. Εμεις εξω γνωριζουμε καλύτερα από εσας στην Ελλάδα, τον χαρκτήρα τους την αμορφωσιά τους, την επιθετικοτητά τους, τα ασύστολα ψεύδη τους όταν μιλάνε με ξένους και πάνω απόλα τον αθεράπευτο φανατισμό τους...Αν με ρωτήσει κάποιος ποίος είναι σήμερα ο πιο φανατικός εχθρός της Ελλάδας, δεν θα διστάσω να πώ οι Σκοπιανοί! Εχω συζητήσει και με "μορφωμένους" Σκοπιανούς . Επιμένουν πως ο Μεγας Αλέξανδρος ομιλούσε όχι Ελληνικά, αλλά...Σλάβικα. Ονομάζουν την Ελληνική Μακεδονια "Μακεδονία του Αιγαίου", βρίζουν την Ελλάδα και τους Ελληνες και χαίρονται αφάνταστα που βρίσκεται σε οικονομική κρίση. Αγνοόντας το γεγονός πως πριν την κρίση (ίσως και σήμερα); πολλοί από απέναντι πηγαιναν δίπλα στα σύνορα να παραλάβουν από σγγενείς και συμπαθούντες ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ που τα προμηθεύονταν δωρεάν από τα διάφορα ταμεία τους στην Ελλάδα.....Τα επιχειρηματά τους βασίζονται κατα το πλείστον σε φθηνή προπαγάνδα και δικά τους ψευτοβιβλία. Αγνοούν τα χιλιάδες ξενόγλωσσα επίσημα ιστορικά βιβλία και τους διακεκριμένους ανα τους αιώνες ιστορικούς επιστήμονες, γαιτί δεν ταιριάζουν με την αρρωστημένη τους φαντασία και πιστεύω. Εχοντας ειπεί αυτά και επειδή πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει μια λύση για όλα για το καλό του ανθρώπινου γενους, νομίζω πως το "ΣΛΑΒΟΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" για όλα και μια καλή σκούπα για τα ψευτοαγάλματα, ψευτοονομασίες κ.τ.λ. θα ήταν η μόνη εθνική και λογική λύση για την Ελλάδα και τους απανταχού Ελληνες. Και τελευταία, σταματήστε που να πάρει ο διαολος να βρίζετε ο ενας τον αλλον στην Ελλάδα και τα πολιτικά κόμματα να πάψουν να παίζουν τα πολιτικά τους παιχνίδια και μονισμένα να διαβάζουν απο την ίδια σελίδα!
Ελλην κι εγω
22/01/2018 02:37
ορθως . και προσθετω γιατι λαμβανουν την ιστορια απο το '43 κι ενθεν κι οχι πριν οπου ηταν επαρχια του γιουγκ/κου βασιλειου με ονομασια Μπανόβινα του Βαρδάρη.η γλωσσα που μιλανε τωρα ειναι βουλγαρικα ,διαφορα καμια
Φίλιππος Washington DC
19/01/2018 14:31
"Εμεις εξω ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ τον χαρκτήρα τους την αμορφωσιά τους, την επιθετικοτητά τους, τα ασύστολα ψεύδη τους ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ όταν μιλάνε με ξένους και πάνω απόλα τον αθεράπευτο φανατισμό τους" [ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΑΣΚΑΛΑ Η ΞΕΝΗΤΕΙΑ ! ]
.......
19/01/2018 05:36
......... πολύ σωστός ........
Helene
19/01/2018 02:05
ΟΧΙ σέ ΟΛΑ !!! 

Εμείς , οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ , ΔΕΝ θα κάνουμε αποδεκτό , όνομα που παραχαράζει την Αλήθεια και ειναι καθαρή …καπηλεία και …στρέβλωση, του σημαντικότερου κομματιού της Ιστορίας μας !!!


ΓΙΑΤΙ οι διαπραγματεύσεις των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ να γίνονται εν κρυπτώ ;;;
ΓΙΑΤΙ να τα μαθαίνουμε απο σκοπιανές διαρροές ;;; 
Tώρα , …ειλικρινά , πιστεύετε οτι ο ΤΣΙΠΡΑΣ …διαπραγματεύεται ;;;

Δυστυχώς , ο Εχθρός βρίσκεται μέσα !!!
Το “ Μακεδονικο ” το ξεκινησαν οι Kομμουνιστες 100 χρονια πριν και βλέπετε …τωρα …έ σ κ α σ ε , με τον Κομμουνιστή …ΤΣΙΠΡΑ !!!
Και επιτρέπουμε σε διακεκριμένο υπάλληλο του G. Soros να διαχειρίζεται το Μακεδονικό για 2,5 δεκαετίες , ενώ ελάχιστοι ΕΛΛΗΝΕΣ γνωρίζουν τον στόχο τών Open Foundations…

Αγαπητοι μου , ενα ΛΑΘΟΣ στα Εθνικά θέματα ΔΕΝ μπορεί να λυθεί … ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ , μετά !!!
Οταν οι Σκοπιανοί υψώνουν το άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου στην πρωτεύουσα τους , πιστεύετε το κανουν για να τιμήσουν τον Μ. Αλέξανδρο ή για να προετοιμάσουν το έδαφος για ...δ ι ε κ δ ι κ ή σ ε ι ς ;;;

Η πρόταση Νιμιτς θα προκαλέσει την πολιτική αστάθεια στην ΠΑΤΡΙΔΑ μας , με …απρόβλεπτες Συνέπειες και …Α ι μ α τ ο κ ύ λ ι σ μ α … !!!
To θέλετε ;;;;;;;
τσα
20/01/2018 02:53
ε οχι και αιματοκυλισμα μιςς ελεν....σαν τεως στρατιωτικος σε πληροφορω τα σκοπια...ειναι πραγματικα μια βδομαδα υποθεση το πολυ ...για τον ελληνικο στρατο...με μαλλον μηδαμινες απωλιες για μας...και ισσοπεδωμα για αυτους...εαν εννοείς αιματοκυλισμα μονο για τους σκοπιανους...τοτε θα συμφωνισω...ενα συνταγμα χρειαζομαι...την αεροπορια στρατου...και τους καταδρομεις....τα υπολοιπα ειναι θεμα χρονου...
ΣΝΟΦ
20/01/2018 12:47
Και οι άλλες δυνάμεις θα μείνουν άπραγες; Μάλλον δεν έχεις συναίσθηση των ευαισθητων ισορροπιών στα Βαλκάνια...
τσαλαπερντας
21/01/2018 00:20
υποθετικη συγκριση στις στρατιωτικες δυναμεις εκανα...φυσικα και δεν προκειται να γινει τιποτα...καθως τα αμερικανακια δεν θα το επιτρεψουν...καμια φορα ομως τα πραγματα ειναι ανεξελεγκτα....αυτες οι δυναμεις φτανουν..ναι και ο υπολοιπος στρατος...θα καθετε να βλεπει ...
ΣΝΟΦ
19/01/2018 22:14
Μιλά για τον εαυτό σου και όχι για τους Μακεδόνες Έλληνες ή μη... και προσοχή με το αιματοκύλισμα μη σχιστεί κανένα καλσόν βρε Λέντσε... αποκλείεται δε να κατάγεσαι από τη Μακεδονία, αλλιώς θα ήσουν πολύ πιο ανοιχτόμυαλη... Μάλλον καταυλακιώτισσα...
Helene
20/01/2018 01:42
Σε πονάει " ΣΝΟΦ " , που ειμαι ΜΑΚΕΔΟΝΙΣΣΑ !!!

(Δεν ξέρω τί θα πει ...καταυλακιώτισσα !)
ΣΝΟΦ
20/01/2018 07:18
Και αυτό αποδεικνυει ότι δεν είσαι από Μακεδονία μεριά... πρόκειται για προσφιλή όρο χαρακτηρισμου παλαιοελλαδιτων του Μοριά ήτοι αυτών που στελεχών το κράτος μετά την απελευθέρωση από τον οθωμανικό ζυγό...
T. O
19/01/2018 05:14
γιατί ξεχνάς ότι ο Μητσοτάκης σου πούλησε το όνομα Μακεδονία για αργύρια ? τα λεγόμενα του ΣΑΜΑΡΑ είναι αυτά
Helene
20/01/2018 01:41
Δεν εχω καμιά σχεση με τη ΝΔ .
mdk
18/01/2018 23:34
Republica Phedomacedonia
Κώστας
18/01/2018 23:27
Μας δουλεύει ο Νίμιτς μου φαίνεται !! Του εξήγησε κανείς ότι δεν θέλουμε να περιέχει την λέξη "Μακεδονία"; Ναι ή ου;
Βρασίδας
18/01/2018 21:59
Από ότι ξέρω, κι ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, το σύνταγμα των Σκοπίων δεν έχει αλλάξει ακόμη, και οι παράγραφοι με αναφορά στις επεκτατικές τους προθέσεις ακόμη υπάρχουν. Τί συζητάμε για ονόματα λοιπόν; Όσο για τη σύνθετη ονομασία, πρέπει κάποια στιγμή να αποφασίσουν. Θέλουν να ονομάζονται Μακεδονία από τους Γερμανούς, τους Άγγλους, τους Ρώσους, τους Αμερικάνους κλπ και να είναι εκτός ΕΕ και ΝΑΤΟ ή να διαλέξουν άλλο όνομα, και εφόσον αλλάξουν και το σύνταγμά τους, να ξεχάσουμε κι εμείς το Βέτο μας.
Μιχάλης
18/01/2018 21:28
Ο Νίμιτς έχει περάσει 24 χρόνια προτείνοντας ονομασίες χωρίς να λαμβάνει καθόλου υπόψη του τις επίσημες θέσεις της Ελλάδας, θεωρώντας δεδομένο πως ο όρος «Μακεδονία» θα πρέπει οπωσδήποτε να αποτελέσει τμήμα της ονομασίας της γείτονος χώρας (όπως ήδη συμβαίνει, άλλωστε, στην ονομασία ΠΓΔΜ). Αυτό προδίδει και την ευρύτερη στάση των ΗΠΑ απέναντι στο ζήτημα. Η Ελλάδα, σ' αυτό το σημείο, θα πρέπει να απαιτήσει να προτείνεται σε κάθε σύσκεψη τουλάχιστον μια ονομασία που δε θα περιέχει τον όρο «Μακεδονία». Δε μιλάω από Εθνικιστική άποψη, αλλά από καθαρά διπλωματική ματιά. Αυτό που κάνουν οι ΗΠΑ μέσω του Νίμιτς είναι ηθικά ανυπόστατο από τη στιγμή που επιθυμούν να ασκούν και επιρροή στην Ανατολική Μεσόγειο μέσω της χώρας μας. Προσωπικά, δε θα είχα πρόβλημα αν ονομάζονταν τα Σκόπια «Σλαβομακεδονία», όπως είχε προταθεί κάποτε από τον Γκληγκόροφ, θεωρώντας ότι ο όρος περιγράφει απόλυτα την ταυτότητα που επιθυμούν να έχουν τα Σκόπια και συνάδει με την Σλαβική γλωσσική τους ταυτότητα, όντας έδαφος που κατά καιρούς αποτελούσε κεντρικό τμήμα διάφορων επαρχιών με το όνομα Μακεδονία κατά τη Ρωμαϊκή, τη Βυζαντινή και την Οθωμανική περίοδο, ενώ δεν συγχέεται και με το ιστορικό Βασίλειο της Μακεδονίας. Όμως, παράλληλα, θα ήθελα να δω και προτάσεις που να μην περιλαμβάνουν τον όρο, σαν ένδειξη σεβασμού, κυρίως στο γεγονός ότι είναι ένα ζήτημα που αφορά ΔΥΟ χώρες και όχι μόνο τα Σκόπια. Αυτό, βέβαια, είναι κάτι που πλέον είναι μόνο στο χέρι της Ελλάδας να διεκδικήσει και δεν το κάνει (...γιατί είμαστε κότες).
Στράτος
19/01/2018 10:05
Το Σλαβομακεδονία ειναι προβληματικό γιατι ενα μεγάλο μέρος του πληθυσμού της χωρας ειναι Αλβανοί.
Μιχάλης
19/01/2018 16:03
Σωστά. Έχεις δίκιο.
bill
18/01/2018 19:57
Monkeydonia μήπως?
Christos
18/01/2018 19:21
Εγω προτεινω Κακεδονια.
γιαννης, Δραμα
18/01/2018 18:48
Κανενα απο αυτα τα ονοματα δεν μπορει να γινει αποδεκτο γιατι τα προσονυμια γρηγορα θα ατονισουν και θα παραμεινει σκετο το Μακεδονια, εγω θα δεχομουν Το Σλαβομακεδονια μονο σαν μια λεξη !!! Ας δοκιμασει ο Τσιπρας να δεχτει μια απο τις ανωτερω ονομασιες και θα αναγκαστει να ξενιτευτει !!!
Βρασίδας
18/01/2018 18:48
Κύριε Νίμιτς. Άστο, δεν προλαβαίνεις, θα το αναλάβει ο επόμενος. Εκεί στον ΟΗΕ, μόνο για πλάκα σας έχουν τελικά!
aetos
18/01/2018 18:23
Που είναι τα παιδάκια της σημερινής κυβέρνησης που έκαναν την δεκαετία του 1990 την Αθήνα ζούγκλα όταν κάποιος πορτογάλος πολιτικός είχε προτείνει μία ρεαλιστική λύση με το όνομα που προτείνει αυτός ο δήθεν φιλέλληνας κ.ΝΙΜΙΤΣ.Τώρα ας το πάρει το ποτάμι και δεν βαριέσαι.Έτσι είναι η ζωή. Ντροπή σε όλους που θα δώσετε το οκ.
Με
18/01/2018 17:52
αυτόν τον άνθρωπο είμαστε σύμμαχοι;
leo
18/01/2018 16:43
το μίσος για την Ελλάδα στο μεγαλείο του από τους Εβραίους άι σιχτίρ ποντίκια
aris
18/01/2018 16:40
μια ακόμα λύση είναι η Ελλάδα να δώσει πίσω τα χρήματα που άρπαξε ο Κ, Μητσοτάκης από την πούληση του ονόματος Μακεδονία στα Σκόπια
΄Μερικές φορές τα παραλές ρε aris κι εσύ
19/01/2018 14:11
Μόνο τα μισά είχε πάρει μπροστά γι αυτό και οι πληρεξούσιοι σκοτώνονται για τά ρέστα.
Jim
18/01/2018 14:35
Λύση με τον όρο «Μακεδονία» στο όνομα προαναγγέλει ο Μάθιου Νίμιτς… Προτείνω στον Μάθιου Νίμιτς τις εξής ονομασιες, αφού επιμένουν στη χρήση του όρου Μακεδονία: Occupied-Makedonia, Stolen-Makedonia, Non-Makedonia, Former-Greek-North-Makedonia, Future-Greek-North-Makedonia ...
ΓΛ
18/01/2018 14:29
Απαράδεκτες όλες. Σικτίρ.
χωριςκομματικοσυμφερον
18/01/2018 13:37
Προσβολη στο μεγαλεξανδρο α ονομαστουν τα σλαβικα μακεδονικη γλωσσα. Δεν υπάρχει μακεδονικη γλωσσα γιατι ο Αλεξανδρος μιλουσε Ελληνικη. Κι εγω απο αυριο λεγομαι Monica Bellucci
ΣΝΟΦ