Τον πρόδωσε η αγγλική γλώσσα

Νέο ολίσθημα Τσίπρα: Greece is come back, is here now

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/12/2017 00:06 |
Νέο ολίσθημα Τσίπρα: Greece is come back, is here now
Ο κ. Τσίπρας διαμηνύει πως η χώρα μας έχει διάπλατα ανοικτά τις πύλες της για κερδοφόρες επενδύσεις, ωστόσο, κάπου... ξεφεύγει, λέγοντας «Greece is come back... is here... Greece is come back, is here now».

Το επίπεδο γνώσης της αγγλικής γλώσσας από τον Πρωθυπουργό έχει γίνει πολλές φορές αντικείμενο σχολιασμού - ως επί το πλείστον ειρωνικού - με τον κίνδυνο γλωσσικού ολισθήματος να αυξάνεται πολύ, αφού αναγκάζεται να μιλά για πολλές ώρες στην αγγλική.

Εξαίρεση δεν αποτέλεσε το βιντεοσκοπημένο μήνυμα που παρουσιάσθηκε στο ετήσιο διεθνές επενδυτικό συνέδριο για την Ελλάδα, το οποίο διοργανώνει στη Νέα Υόρκη το Capital Link.

Σε αυτό, ο κ. Τσίπρας διαμηνύει πως η χώρα μας έχει διάπλατα ανοικτά τις πύλες της για κερδοφόρες επενδύσεις, ωστόσο, κάπου... ξεφεύγει, λέγοντας «Greece is come back... is here... Greece is come back, is here now».

Δείτε το βίντεο (το ολίσθημα είναι στο 2:41)

11
αλεξανδρος
12/12/2017 10:04
εγω δεν το καταλαβαινω γιατι το ονομαζετε ολισθημα!Αγραμματοσυνη ειναι,αγνοια γελοιοποιησης ειναι,προκειμενου να κανει επιδειξη,ποσο ικανος ειναι.Κανεις δεν του ζηταει να μιλαει αγγλικα,μονος του απο την μεγαλομανια του γελοιοποιειται μονιμα.
Κωνσταντίνος
12/12/2017 09:21
Εγώ ακούω "Greece's Comeback". Τέλος πάντων, σιγά τα ωά...
Helene
12/12/2017 02:27
Γ ι α τ ί μας …γελοιοποιείς ακομη περισσοτερο ΤΣΙΠΡΑ , του … γουή χαβ όλρεντυ ήτεν δε κάμελ , νάου δερίζ δε κιού ;;;!!!

Αληθεια , πιστευεις , πως χρειαζεται να βγεις και να …π ρ ο σ κ α λ ε σ ε ι ς τους Επενδυτες , ωστε να βαλουν τα λεφτα τους στη Χωρα μας , ετσι … οπως ΕΣΥ την κατάντησες ;;;
Οι Επενδυτες ξέρουν καλααά …ΠΟΥ και ΠΟΤΕ θα επενδυσουν ...χωρις να χρειαζονται …προσκληση !!!
Αλλά ΤΣΙΠΡΑ , αυτη ειναι η αντιληψη σου για τον Κοσμο και την Οικονομια !

ΕΣΥ , θα έπρεπε ΜΟΝΟ, να δημιουργησεις τις συνθηκες …
Αλλά ΕΣΥ δημιουργησες τη Γη της …Υπερφορολογησης , των …Περιορισμων διακινησης κεφαλαιου , της …Γραφειοκρατιας , της …Ψηφιακης Υστερησης , της …Παρανομιας και πανω απ ολα της …ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ !!!

ΠΩΣ να ερθουν ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ , οταν αυτους τους ελαχιστους που υπαρχουν ( Ελληνικο , Σκουριες ) τους …δ ι ώ χ ν ε ι ς !!!
Παντως , να ξέρεις , παρα πολλοι , Παγκοσμια , σκεφτονται να επενδυσουν στην ΕΛΛΑΔΑ οπως την καταντησες …Τ Ζ Α’ Μ Π Α !!!
Αλλά , ΟΛΟΙ περιμενουν …ΠΡΩ’ΤΑ , να …ξεκουμπιστείς ΕΣΥ , ΤΣΙΠΡΑ !!!
Πανάθεμά τηνε
12/12/2017 02:22
Μα καλά πια κι αυτή η Περιστέρα! Δεν τού δίδει, τρομάρα της, κι ένα γερό μάθημα αγγλικών; Τί ξέρει μονάχα να του δίδει; 
Νομίζω;;;
12/12/2017 01:48
Μπορεί να τυγχάνει επηρεασμένη (εννοώ η ανωτέρα προσωπικότης ρε κακοπροαίρετοι, αμέσως να βάλετε κακό εις το νού σας) από τον κύριο Νικολάκη Καρανίκα, σύμβουλα στρατηγικού σχεδιασμού. Ίσως να της έγραψε αυτό το τέρας γνώσεων (και ορθογραφίας), ο Νικολάκης, το εν λόγω λογίδριο.
πράιμ μίνιστερ φορ δε κάτσικς
12/12/2017 01:41
όρνιο!!!!!!!!!!!!!!!
Γιωργος
12/12/2017 01:23
Που θα παει αγγλικα ειναι θα τα μαθει.Το ανησυχητικο ειναι οταν ο ανθρωπος αποκτησει το φραγκολεβαντινικο το αξαν και μιλαει και τα ελληνικα με την εγγλεζικη προφορα.
1
12/12/2017 01:20
"Greece's comeback is here" λέει...κάποιοι άλλοι είναι άσχετοι με τα αγγλικά...
Nikos
12/12/2017 07:02
Δηλαδή το "Greece's comeback, is here now" είναι σωστά Αγγλικά ...Μάλλον τσάμπα πλήρωναν τα φροντιστήρια Αγγλικών οι γονείς σου...
1
12/12/2017 13:57
"Greece's comeback is here, now". Και ναι είναι σωστό.
iGreek
12/12/2017 05:21
έχεις δίκιο. τώρα που το άκουσα συμφωνώ. προσπαθούν να βγάλουν είδησης από τις μασχάλες τους.