Δηλώσεις του πρωθυπουργού Ζάεφ

ΠΓΔΜ: Επί πολλά χρόνια προκαλούσαμε την Ελλάδα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/12/2017 23:05 |
ΠΓΔΜ: Επί πολλά χρόνια προκαλούσαμε την Ελλάδα
«Eχουμε επίγνωση πως η Ελλάδα έχει μία επαρχία με το ίδιο όνομα και γι' αυτό δεν αποδέχεται το όνομα «Δημοκρατία της Μακεδονίας», είπε ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ.Πηγή: (RΕUΤΕRS)

Σε παραδοχή πως επί πολλά χρόνια η χώρα του προκαλούσε την Ελλάδα προέβη ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, Ζόραν Ζάεφ, τονίζοντας ταυτόχρονα ότι αυτά έχουν τώρα σταματήσει γιατί η χώρα του θέλει φιλικές σχέσεις με την Ελλάδα, με την οποία, όπως παρατηρεί, έχει κοινή ιστορία που θα πρέπει να ενώνει και όχι να χωρίζει.

Σε συνέντευξή του στην αυστριακή εφημερίδα Wiener Zeitung, τονίζει ότι «έχουμε επίγνωση πως η Ελλάδα έχει μία επαρχία με το ίδιο όνομα και γι' αυτό δεν αποδέχεται το όνομα «Δημοκρατία της Μακεδονίας», όπως, επίσης, μας είναι σαφές ότι κανένας δεν θα κατακτήσει το έδαφος του γείτονα.

Το πολύ να καταλαμβάνουμε τις όμορφες ελληνικές παραλίες στις οποίες φθάνουν κάθε χρόνο ένα εκατομμύριο «Μακεδόνες».

Από την άλλη... «γεννήθηκα ''Μακεδόνας''»

«Από την άλλη πλευρά, έρχονται πολλοί έλληνες επενδυτές στη «Μακεδονία». Εξάλλου, υπάρχει στην Αθήνα μία κυβέρνηση με αριστερό προσανατολισμό, η οποία δεν είναι εθνικιστική. Ελπίζουμε σε μία λύση μέσα στο επόμενο εξάμηνο», αναφέρει.

Ο ίδιος επισημαίνει, στη συνέχεια, πως «θέλουμε να αλλάξουμε την τρέχουσα διεθνή ονομασία, ΠΓΔΜ, σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς με τρόπο που να μπορεί να είναι αποδεκτό από την Ελλάδα, αλλά και από τη «Μακεδονία».

«Γεννήθηκα ως ‘‘Μακεδόνας’’, ο πατέρας μου και ο παππούς μου ήταν επίσης (‘‘Μακεδόνες’’). Αυτό δεν τίθεται σε διαπραγμάτευση. Κανένας δεν μπορεί να αλλάξει τα συναισθήματα τα δικά μου και των συμπατριωτών μου», αναφέρει ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, σημειώνοντας πως καταβάλλονται προσπάθειες για την εξεύρεση λύσης στο πλαίσιο των διεθνών θεσμών.

7
Προφανής λύση
08/12/2017 20:28
Αφού οι άνθρωποι αισθάνονται μακεδόνες γιατί να μην τους κάνουμε επαρχία μας. Γιατί δεν το λέμε? Και κάνουμε το αντίθετο, ΄΄όχι μην λέγεστε μακεδόνες, δεν κάνει''.
Παπαφραγκας
08/12/2017 14:45
Έως τώρα έπαιζαν τους σκληρούς τώρα κάνουν τους μ@λάκες μπας και μας ρίξουν στο φιλότιμο..1000 χρόνια πάνε να μας φάνε την Μακεδονία οι Βούλγαροι τωρα θα παραιτηθούν νομίζετε?
γιαννης, Δραμα
08/12/2017 09:14
Ειναι Σλαβος και μιλαει μια σλαβικη γλωσσα πολυ συγγενικη της Βουλγαρικης.Γενηθηκε σε ενα μερος της γης που για ενα διαστημα ηταν μερος του Κρατους της Μακεδονιας και δεν εχει καμμια σχεση με τους Μακεδονες. Ο λαος αυτος δεν εχει τιποτε να επιδειξει και ετσι σκεφτηκε να αγορασει την δηθεν ιστορια του απο το Σουπερμαρκετ. Για τον ιδιο λογο λοιπον θα μπορουσαν και οι Τουρκοι που ζουν στην καποτε Ιωνια να αποκαλουν τους εαυτους τους Ιωνες !!! Αλλα βεβαια το λαθος της Ελλαδος εγινε επι εποχης του Τιτο !!!Αναρωτηθειτε ποιοι Εθνικοφρονες κυβερνουσαν τοτε την Ελλαδα.... οι ιδιοι που εριξαν τους Πομακους στην αγκαλια της Τουρκιας !!!
οτι να ναι
08/12/2017 00:30
δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορετικο λεει απο τον προηγούμενο αποκαλειται παλι μακεδονας αλλα θελει καλες σχεσεις με την ελλαδα που εχει μια επαρχια με το ονομα μακεδονια .
Μιχάλης
08/12/2017 03:14
Κατ' αρχήν, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι και η επωνυμία ΠΓΔΜ εμπεριέχει τη λέξη Μακεδονία. Η Μακεδονία των Σκοπίων, λοιπόν, ονομάστηκε έτσι από τον Τίτο, και αποτελεί γεωγραφικό τμήμα όλων των ιστορικών περιοχών με το ίδιο όνομα, πλην του αρχαίου ελληνικού βασιλείου. Ρωμαίοι, Βυζαντινοί, Οθωμανοί, όλοι διεύρυναν τον ορισμό της Μακεδονίας. Προφανώς, το κράτος δικαιούται να έχειμια ονομασία που θα περιέχει το όνομα. Οι όροι Σλαβομακεδονία και Βόρεια Μακεδονία είναι οι πιο σωστοί. Δυστυχώς, όταν οι Σκοπιανοί ήταν πρόθυμοι να τους δεχτούν, πριν από περισσότερα από 20 χρόνια, πήγε ο Αντωνάκης ο Σαμαράς, και σε μια επίδειξη της απαράμιλλης πολιτικής του «ευφυίας» κατάφερε να ακυρώσει τη συμφωνία εν μέσω ενός εθνικιστικού παραληρήματος, που το πληρώνει η Ελλάδα ακόμα και οδήγησε στην αλλαγή της στάσης των Σκοπίων απέναντί μας. Ελπίζω αυτή η δήλωση του Σκοπιανού Πρωθυπουργού να αποτελεί και σημάδι για την επιστροφή της χώρας του στις αρχικές της θέσης. Και ελπίζω, επίσης, κι' εμείς να χειριστούμε το θέμα έξυπνα, λαμβάνοντας υπόψη όλους τους παράγοντες: ιστορικούς, πολιτιστικούς, γεωγραφικούς, κλπ., και να προσπαθήσουμε να πείσουμε για την ορθότητα της θέσης μας. Υπάρχουν απαιτήσεις λογικές, και υπάρχουν απαιτήσεις παράλογες. Την επιθυμία των Σκοπίων να ενσωματώσει επίσημα στην ονομασία του τη λέξη Μακεδονία, τη βρίσκω λογική. Είναι ένα αίτημα που το επιβεβαιώνει η ιστορία. Την απαίτηση μιας μερίδας Σκοπιανών να ονομαστεί η χώρα τους «Μακεδονία», σκέτο, προφανώς τη βρίσκω παράλογη.
Παπαφραγκας
08/12/2017 14:48
Τους δινεις ονομα μακεδονια τουσ βαζεισ συναιτερους στην βόρεια Ελλάδα..αυτο θέλεις? Να γίνει Κύπρος η Μακεδονία? Τόσο ανόητοι να είστε..
Μιχάλης
09/12/2017 03:57
Παπαφράγκα, εσύ βασικά σκοτίστηκες για τη Μακεδονία. Αυτό που σ' ενοχλεί είναι που αναφέρω τη μεγάλη αυτή αλήθεια για τον Σαμαρά. Άντε, να μαθαίνουν και οι νεώτεροι, που δεν ξέρουν, τι ρόλο έπαιξε ο μέγας, αυτός εθνικός προδότης. Δεν είμαστε εμείς ανόητοι, φίλε μου. Ανόητος ήταν εκείνος, που δημιούργησε τέτοιο διπλωματικό θέμα ενώ θα μπορούσε να έχει λυθεί 20 χρόνια πριν. Ο Μητσοτάκης με τον Γκληγκόροφ τα είχαν βρει. Ο Γκληγκόροφ όργωνε την υφήλιο λέγοντας πως «δεν έχουμε σχέση με τους Αρχαίους Μακεδόνες. Είμαστε Σλαβομακεδόνες. Η γλώσσα μας είναι Σλαβική, και ουδεμία σχέση έχει με την Αρχαία Μακεδονική διάλεκτο». Και οι δύο ήταν διατεθειμένοι να δώσουν ένα τέλος όσο πιο γρήγορα γινόταν. Ο μεν Μητσοτάκης είχε μυριστεί πως αν δεν δινόταν μια γρήγορη και σαφής λύση ο Εθνικισμός τους θα έφτανε σε παράλογα επίπεδα, ενώ ο Γκληγκόροφ ήξερε πως αν δεν έφτανε σε μια λύση με τον Μητσοτάκη τα Σκόπια θα αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα στη συμμετοχή τους σε διεθνείς οργανισμούς. Και όλη η συνεργασία, φυσικά, κατέρρευσε με τον Αντωνάκη τον Τζίνιους, και όλους εσάς που τον υποστηρίζετε τυφλά.