Εκπληξη της Κεντροαριστεράς σε δημοσκόπηση της ΚΑΠΑ Research

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 18/09/2017 15:33 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 18/09/2017 15:51 |
Εκπληξη της Κεντροαριστεράς σε δημοσκόπηση της ΚΑΠΑ Research

 Πολύ ενδιαφέρουσα έκπληξη παρουσιάζουν τα στοιχεία για τον νέο φορέα της Κεντροαριστεράς, της δημοσκόπησης που πραγματοποίησε η ΚΑΠΑ Research το διάστημα ανάμεσα στις 7 και 11 Σεπτεμβρίου.

Για την πορεία της χώρας οι ερωτηθέντες πιστεύουν σε ποσοστό 73,5% ότι πηγαίνουν προς τη λάθος κατεύθυνση, για την οικονομία το 47% πιστεύει ότι η κατάστασή της θα χειροτερεύσει, ενώ το 28% ότι υπάρχουν σημάδια βελτίωσης.

Στην ερώτηση για τη θέση της χώρας στην Ευρωζώνη το 56,5% πιστεύει ότι η Ελλάδα θα πρέπει να παραμείνει σε αυτήν, το 20,5% ότι πρέπει να εγκαταλείψει αυτήν και το ευρώ, εν'ω το 19,5% ότι πρέπει να παραμείνει στην ΕΕ αλλά να εγκαταλείψει τη ζώνη του κοινού νομίσματος.

Για το ποιος εκ των Αλέξη Τσίπρα και Κυριάκο Μητσοτάκη είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός το 23,5% πιστεύει ότι είναι ο πρώτος, το 31% ότι είναι ο δεύτερος ενώ το 42% κανένας εκ των δύο.

Στην πρόθεση ψήφου, ουσιαστικά τα αποτελέσματα παραμένουν τα ίδια με αυτά της προηγούμενης δημοσκόπησης. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι λίγο πιο ψηλά με 16,6% (προηγούμενη 16,2%), η Νέα Δημοκρατία χάνει μισή μονάδα με 22,7% (23,2%), η Χρυσή Αυγή 6,5% (6,6%), η Δημοκρατική Συμπαράταξη 6,9% (6,4%) , το ΚΚΕ 6% (6,1%) ενώ τα άλλα κόμματα βρίσκονται κάτω από το όριο του 3%. Η αδιευκρίνιστη ψήφος φτάνει το 26,6%. Ως προς την παράσταση νίκης η Νέα Δημοκρατία λαμβάνει το 57% ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ το 23,5%.

Εκπληξη είναι τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης αν σε αυτή συμπεριληφθεί το νέο κόμμα της Κεντροαριστεράς. Στην περίπτωση αυτή ο νέος φορέας λαμβάνει 10,4%, ο ΣΥΡΙΖΑ 16,3%, η Νέα Δημοκρατία 22%, η Χρυσή Αυγή 6,6%, το ΚΚΕ 6%, τα άλλα κόμματα είναι κάτω από το 3% ενώ η αδιευκρίνιστη ψήφος φτάνει το 26,5%.





14
γδ
20/09/2017 15:30
Πρίν από τίτλους μήπως θα έπρεπε να δούμε τι σημαίνουν αυτοί; Τι ακριβώς "κεντροαριστερό" έχουν όλοι αυτοί; Εδώ εμφανίζεται ο Μακρόν σαν "κεντρώος" όταν περνάει νόμους που λέει οτι ο εργοδότης μπορεί να απολύει όποια δέν του κάθεται, όποιον δεν δέχεται να μαγειρεψει τα βιβλία για να κάνει φοροδιαφυγή και όποιον επιμένει στούς ΟΡΟΥΣ του συμβολαίου του και δεν συμφωνεί να πάρει τα μισα απόσα ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝ η ακόμα γιατι δεν του αρέσει το χρώμα, η εθνικότητα η η φάτσα του εργαζόμενου. Οταν με το καλό αποδείξει ολα αυτα στο δικαστηριο παίρνει 2 μισθούς και μένει απολυμένος. Κι αυτό είναι κεντρώο και η Λεπεν ειναι ακραία γιατι θέλει δημοφήφισμα για παραμονή σε ΕΕ; Η είναι κεντρώα τα μνημονιακά μέτρα που ψήφισαν η Φώφη κι ο Βενιζέλος που λέει ότι για τους ιθαγενείς τα συμβόλαια τους ειναι άκυρα επειδή ο κάθε Πάγκαλος ψήφιζε 40 χρόνια ελλείματα πρίν καταλάβει τι κακό ήταν το χρέος ενώ πληρωνόταν αδρότατα και είχε ορκιστεί να υπηρετει τα συμφέροντα της χώρας;
bruidsjonker
20/09/2017 11:54
Ο κρατισμός στη χώρα μας αφού έκαψε τον ΣΥΡΙΖΑ και τους ΑΝΕΛ , κάνει λίφτινγκ στην γριά κυρία , την σοσιαλδημοκρατία , που είναι με το ένα πόδι στον τάφο σε όλη την Ευρώπη.....
giorgos
20/09/2017 04:06
Σας εχω πει οτι οι εβραιοκομμουνιστες θα κανουν πολλα κομματα, για να υπαρχουν με υπουλο τροπο μονο αυτοι εν ος της βουλης, με το κκε αρχηγο, ιπως παντα αλλωστε μετα το 74.. Ξυπνατε γιατι μια μερα θα ξυπνησουμε ολοι και αυτο που θα δουμε θα ειναι η πληρη υποδουλωση μας...
συγνωμη...μπορεις να μου απαντησεις...μια και δεν εχεις καβαλησει το καλαμι?
20/09/2017 15:33
μας εχεις φλομώσει στις αηδιες σε τετοιο βαθμο που εμενα προσωπικα μου προκαλει αναγουλα....δηλαδη τωρα εισαι ελευθερος και δεν εισαι σκλαβος? σκλαβος γεννηθηκες και σκλαβος θα πεθανεις!..οπως και εγω το ιδιο!...εχεις αι κιου ραδικιου λιγοτερο και απο ενος παιδιου 6 χρονων...που πιστευεις ακομα εν ετη 2017 σε ιστοριες κοκκινοσκουφιτσας...ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΕΤΙΕΣ (ΑΦΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΔΙΑΟΛΟ) ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΥΣ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΠΑΣΤΡΕΨΕΙ?...εδω υπαρχουν 2 εξηγησεις ...1ον μαλλον του αρεσει η παρουσια του διαβολου....και 2ον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ...δηλαδη με αλλα λογια ο διαολος ειναι πιο δυνατος απο τον θεο ετσι?...αυτα εγω συμπεραινω με τις ασυστολες...ανυποστατες...κοτσανες που αμολαει το στοματακι σου καθε φορα που το ανοιγεις...και μια και πιστευεις σε αδαμ και ευες...δες αυτο το βιντεακι...για να το βουλωσεις εσυ και ολοι εσεις που πιστευετε σε τετοιου ειδου κοτσανες...μια για παντα..αιντε γιατι μου επριξες το συκωτι μου...αμαν πια!...h
Τασος
20/09/2017 03:04
Η λύση είναι μια κάψτε το εκλογικό σας βιβλιάριο
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
19/09/2017 19:50
Εντάξει γνωρίζουμε τη συνέχεια... Σε λίγο θα τους εμφανίζουν δεύτερο κόμμα.
χαχα
19/09/2017 07:27
Ποιας κεντροαριστεράς του Κούλη, Μπένυ, Φώφ Σταύρου και το κακό συναπάντημα χαχα
ΔΜ
18/09/2017 23:14
Ο λαός επιθυμεί μετριοπαθείς, μεταρρυθμιστικές λύσεις. Τιμώρησε το ΠΑΣΟΚ, αλλά γνωρίζει ότι οι λύσεις θα προέλθουν από τον Κεντρώο χώρο. Γνωρίζει και φαίνεται ότι επιθυμεί "πέταμα" του παλιού "σκεύους" και νέο φορέα με νέα πρόσωπα. Και τότε θα στείλει το νέο κόμμα στη θέση της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.
ΓΔ
19/09/2017 20:06
Απλώς αυτοί είναι που τα φάγανε μαζί με τον Πάγκαλο.
ΔΓΚ
18/09/2017 19:57
συνεχίστε να δίνετε τις..δημοσκοπικές κούκλες στον..Κυριάκο για να έχει να παίζει..γιατί όταν πάει στη κάλπη..δεν θα βρεί ούτε την ψήφο του..και καλά θα κάνει τότε να έχει ετοιμάσει και τις βαλίτσες του..με πτήση VIP'S φυσικά..για ΗΠΑ η Βερολίνο...θα .έχει σίγουρα εναλλακτική...
Αντίοχος
18/09/2017 17:44
Ο πολιτικός μας κατήφορος θα σταματήσει ΜΟΝΟΝ όταν η Χρυσή Αυγή καταστεί αξιωματική αντιπολίτευση. Με αυτήν σαν αξιωματική αντιπολίτευση, καμμία προδοτική κυβέρνηση δεν θα μπορεί να περνάει νόμους που θα βλάπτουν τη χώρα μας και τον λαό της.
Γιωργος
18/09/2017 16:35
Χρυσή Αυγή, για να ξεβρωμισει ο τόπος απο τα ρεμάλια
ΣΝΟΦ
19/09/2017 14:25
και να έρθουν τα ρεμάλια της ΧΑ να αντικατασήσουν τα προηγούμενα ρεμάλια κατά το ψέμα, πορδή, χρυσή αυγή...
Helene
18/09/2017 23:41
Ωωω… Γιωργο , …σωστό , λογικό , έντιμο , καθαρό !
Λες να τα καταφερεις (μαζι με τον Αντίοχο!) , να μας πείσεις …ΟΛΟΥΣ , τελικα ;;;!!!