Διεκδικούν αποζημίωση 10 δισ. ευρώ!

Οι χειρισμοί της κυβέρνησης ίσως κοστίσουν ένα τεράστιο ποσό στους φορολογουμένους

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/09/2017 08:00 |
Διεκδικούν αποζημίωση 10 δισ. ευρώ!
«Αν η Eldorado γνώριζε τι προσκόμματα επρόκειτο να συναντήσει στην Ελλάδα, δεν θα προχωρούσε εξαρχής στην επένδυση», τόνισε ο Τζορτζ Μπερνς, πρόεδρος και CEO της εταιρείας

Αποζημίωση-ρεκόρ ύψους 10 δισ. ευρώ εξετάζει, σύμφωνα με πληροφορίες των «ΝΕΩΝ», να διεκδικήσει η καναδική εταιρεία Eldorado Gold από το ελληνικό Δημόσιο, προσφεύγοντας στη διεθνή Διαιτησία. Η κυβέρνηση θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον κίνδυνο να πληρώσει αυτό το δυσθεώρητο πρόστιμο η χώρα, εφόσον συνεχίσει να αρνείται την έκδοση των αδειοδοτικών διαδικασιών και παρέλθει η 21η Σεπτεμβρίου, οπότε και εκπνέει το τελεσίγραφο που έστειλε χθες ο επικεφαλής της εταιρείας Τζορτζ Μπερνς.
Η είδηση κάνει από χθες τον γύρο των ξένων μέσων ενημέρωσης προκαλώντας μεγάλη ζημιά στην εικόνα της χώρας και γκρεμίζοντας το επενδυτικό αφήγημα του Πρωθυπουργού που είχε λανσάρει το Σάββατο από τη Θεσσαλονίκη - «να μετατρέψουμε το Grexit σε Grinvest».

Την ίδια ώρα, το Μαξίμου επιχείρησε να φορτώσει το φιάσκο με την Eldorado στον Κυριάκο Μητσοτάκη, λέγοντας ότι σε προ ημερών συνάντησή του «ενθάρρυνε και δρομολόγησε την αντίδραση της εταιρείας», κινούμενο ουσιαστικά στη γραμμή του πρωθυπουργικού συμβούλου Νίκου Καρανίκα, ο οποίος και ανάρτησε στο facebook τη φράση «στα τσακίδια Eldorado και να μη στεριώσεις πουθενά»!

Είχε προηγηθεί ανακοίνωση νωρίς χθες το πρωί από την καναδική εταιρεία για τους λόγους που επιβάλλουν την απόφασή της και εν συνεχεία συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο πρόεδρός της Τζορτζ Μπερνς, στην οποία ούτε λίγο ούτε πολύ παρομοίασε την Ελλάδα με ειδική περίπτωση χώρας. «Ούτε στην Τουρκία όπου δραστηριοποιούμαστε, ούτε οπουδήποτε αλλού όπου βρισκόμαστε, δεν έχουμε αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα» ανέφερε ο Μπερνς. Για να προσθέσει ότι «αν η Eldoardo γνώριζε τι προσκόμματα επρόκειτο να συναντήσει στην Ελλάδα, δεν θα προχωρούσε εξαρχής στην επένδυση, όπου μέχρι σήμερα έχει δαπανήσει 3 δισ. ευρώ». Εφόσον ώς τις 21/9 δεν της έχουν χορηγηθεί οι άδειες - «άδειες ρουτίνας που κανονικά απαιτούν λίγες ημέρες», όπως είπε ο Μπερνς - τότε την επομένη, 22/9, η εταιρεία θα αναστείλει τις εργασίες της στην Ελλάδα, απολύοντας το 90% των 2.400 εργαζομένων που απασχολεί. Αφησε πάντως το παράθυρο ανοικτό προς την κυβέρνηση καλώντας την εκ νέου σε διάλογο, προκειμένου στον χρόνο που απομένει να βρεθεί λύση.

ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑ... Εντύπωση προκάλεσε η δήλωσή του ότι στους πέντε μήνες που είναι επικεφαλής της Eldorado Gold έχει αποστείλει τρεις επιστολές στον Πρωθυπουργό, ζητώντας του συνάντηση, οι οποίες έμειναν όλες αναπάντητες. Διευκρίνισε ότι η εταιρεία συνεχίζει να αγνοεί το αντικείμενο της Διαιτησίας, όπου ο αρμόδιος υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Γιώργος Σταθάκης έχει διαμηνύσει από τον Ιούνιο ότι θα προσφύγει το Δημόσιο, και εξήγησε ότι η απόφαση για πάγωμα των καναδικών επενδύσεων ελήφθη υπό την πίεση των μετόχων της Eldorado. «Ο Πρωθυπουργός Αλέξης  Τσίπρας έχει επανειλημμένα επιβεβαιώσει τις διεθνείς κεφαλαιαγορές ότι η Ελλάδα είναι ανοικτή στην επιχειρηματική δραστηριότητα. Αλλά εγώ πώς μπορώ να εξηγήσω στους μετόχους μας, πολλοί από τους οποίους είναι ανάμεσα στις μεγαλύτερες εταιρείες διαχείρισης κεφαλαίων διεθνώς, ότι όντως αυτό ισχύει, όταν η κυβέρνηση ούτε συνεργάζεται εποικοδομητικά μαζί μας, ούτε υποστηρίζει ενεργά τις επενδύσεις μας» διερωτήθηκε ο επικεφαλής της εισηγμένης στα χρηματιστήρια της Νέας Υόρκης και του Τορόντο εταιρείας.
Σε άλλο σημείο της συνέντευξης χαρακτήρισε απαράδεκτο «οι εγκρίσεις αδειών να καθίστανται όμηροι πολιτικών σκοπιμοτήτων ή των απόψεων μίας ηχηρής μειοψηφίας», προσθέτοντας ότι «η συντριπτική πλειοψηφία» της τοπικής κοινότητας στη Χαλκιδική είναι υπέρ των εξορύξεων και οι ενστάσεις όσων εναντιώνονται στην επένδυση έχουν κριθεί ως αβάσιμες». Επικαλέστηκε μάλιστα το γεγονός ότι η εταιρεία έχει δικαιωθεί μέχρι σήμερα 18 φορές από το Συμβούλιο της Επικρατείας.

Ο ΣΤΑΘΑΚΗΣ. Των δηλώσεων Μπερνς είχε προηγηθεί δήλωση του Γιώργου Σταθάκη ότι το υπουργείο έχει μέχρι τώρα χορηγήσει το 60% των αδειών για τις Σκουριές, ενώ οι εκκρεμούσες άδειες της Ολυμπιάδας θα δοθούν μέχρι τα μέσα Σεπτεμβρίου. Επιτέθηκε στην εταιρεία λέγοντας πως «προφανώς δεν έχει συνηθίσει να λειτουργεί σε ευρωπαϊκές χώρες» και τόνισε ότι το ΣτΕ απέρριψε την πρώτη πρόταση για χρήση κυανίου στην παραγωγή χρυσού, και πως η δεύτερη πρόταση της εταιρείας, που αφορά τη μέθοδο της ακαριαίας τήξης, έχει επιστραφεί εδώ και έναν χρόνο από το υπουργείο με τεχνικές παρατηρήσεις, επομένως αναμένεται η επανυποβολή της.

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
24
Γιωργος
14/09/2017 17:36
Για να ζηταει αποζημιωση 10δις ποσα ακριβως λεφτα ειπαμε οτι επενδυσε απο την τσεπη της?
Φύγετε πια!
14/09/2017 00:00
Μα κοιτάξτε πίσω από το 1821 και μετά! ΠΟιες επενδύσεις, πώς, και τι απέγιναν!! Στη χώρα ΜαΪμού ζούμε! Δε θέμε επενδύσεις γιατί αυτό σημαίνει δουλειά, με ωράριο, με μισθό, με υποχρεώσεις και δικαιώματα! Και τι δηλαδή να τρέχουμε στη δουλειά κάθε μέρα;;; Αντί να ζούμε ρέμπελα;; Αντί να ζούμε με δανεικά και με μνημόνια! Γιατί οι κακοί ξένοι μας ζηλεύουν;;; Με τέτοιο λαο, τέτοια και το γκοβέρνα! 'Η μπας και ψήφισαν τον Αλιέκση για κομμουνισμό;;; για καθησιό τον ψήφισαν! Για ρεμούλα τον ψηφισαν! Για αρπα κόλλα! Φάτε τον στη μάπα τώρα κι όποιος αντέξει!
Αντίοχος
13/09/2017 10:34
Να υποθέσω ότι η eldorado-εβραίοι, δεν είναι διατεθημένοι να πληρώσουν τις σχετικές μίζες, που τόσο ανάγκη τις έχουν οι συριζαίοι, ώστε να εξασφαλίσουν τις όποιες τους απαιτήσεις ?
αμν
12/09/2017 18:09
τα λεφτα τους θα τα παρουν ποιοι νομιζετε οτι ειναι το περιπτερο της γειτονιας? απλα μας κυβερνούν αδαείς μαθητευομενοι... αλλα το μαρμαρο θα πληρωθει απο τους ηλίθιους εμάς
Φύγετε πια!
13/09/2017 23:55
Κατσαπλιάδες είναι! Καθόλου αδαείς! Μιζαδόροι κατσαπλιάδες!
Vagelis
12/09/2017 16:19
Σε οσους πιστευουν οτι φταιει η εταιρεια και οχι το καρατος, πατε να επενδύσετε τα λεφτουδακια σας στην Ελλαδα και περιμενετε 1-2 χρονια τις αδειες, τα δικαστηρια-προσφυγες, τους δημους τους υπουργους την γραφειοκρατια ποτε θα θυμηθούν να δουλεψουν και δεν ξερω εγω τι αλλο. Αλλα ταυτοχρονα να πληρωνετε κανονικα τους φορους τα ασφαλιστικα ταμεια τις δεκο και οτι αλλο χρειαζεται για να μην παρανομεις, και γενικα να ταιζεις το κρατος περιμενοντας εος οτου θα δουλεψεις κανονικα χωρις να φοβασε οτι δεν εχω αυτο δεν εχω εκεινο μπας και βραλλετε και κατι για να φας εσυ και η οικογενια σου. Ειναι ξεκαθαρο οτι με αυτον των αυταρχισμό δεν θα ερθουν να επενδύσουν ουτε οι ξενοι ουτε οι ντοποιοι τα λεφτα τους, και εσυ θα περιμενεις συσσίτιο η επιδομα η ενα διαβατηριο να φυγεις. Απλα και κατανοητα.
Λευτερης
13/09/2017 04:16
... ειπαμε: Η Ελλαδα αγαπα τους επενδυτες, αλλα η κυβερνηση της εχει δυσκολια να καταλαβει τι σημαινει επενδυση στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ κοσμο. Με ενα μαλακα που νοιωθει αδελφος του Τζαβες και του Μαδουρο τι περιμενει κανεις; Οποιοσδηποτε πιθανον επενδυτης παρακολουθει με προσοχη την εξελιξη αυτης της υποθεσης, ωστε να μη κανει τα ιδια λαθη που εκανε η εταιρια αυτη δειχνοντας εμπιστοσυνη σε μια κυβερνηση μαρξιστων.
ΔΓΚ
12/09/2017 13:03
..θα πάρουν το τρίτο το μακρύτερο τα λαμόγια...ούτε θα φύγουν γιατί τα λεφτά είναι πολλά..απλά ο Τσίπρας και ο ελληνικός Λαός τους πήραν χαμπάρι και τους υπενθυμίζουν ότι εδω δεν υπάρχουν ΠΛΕΟΝ ινδιάνοι...γραψτο αν σου βαστάει...
Η κυβέρνηση των επενδύσεων ή Πολύ γέλιο λέμε...
12/09/2017 22:31
Το έγραψε για να μετρήσετε τα αρνητικά σχόλια! Όσο για την εταιρεία καλά κάνει και πρέπει να προσφύγει σε ευρωπαϊκό δικαστήριο.Μόλις δικαιωθεί ο λογαριασμός της αποζημίωσης να πάει στον Τσίπρα και να μοιραστεί μεταξύ των μελών της κυβερνησάρας και όσων βολεμένων ακόμα τους υποστηρίζουν.Οποτε μη γράψετε άλλα τέτοια σχόλια γιατί θα σας έρθει ένα ωραιότατο κουστουμάκι!!!
......
12/09/2017 17:52
..... ο Τσίπρας το παίζει Ζορρό και αδιάφθορος ; αυτός που θυμήθηκε προχθές τον Ανδρέα και πριν από ένα χρόνο τον έβριζε ; αυτός που τρόμαξε να τελειώσει το ΕΜΠ ενώ ο Ανδρέας στην ίδια ηλικία ήταν καθηγητής στο Χάρβαρντ ; έλεος .... το να ασχολείται κάποιος με αυτά που γράφεις είναι πραγματικός άθλος....
ρε ουστ ελληνοαμερικλανακια
12/09/2017 10:10
τα συγχαρητήρια να τα δωσετε στις προηγουμενες κυβερνήσεις που κατεβασαν τα σωβρακα για να δωσουν χαρισμα τον χρυσο σε αλλο κρατος γιατι μια ζωη πολιτες και κυβερνιτες πουλιμενοι ειναι..ποσο αχρηστη χωρα γενικα.
......
12/09/2017 14:41
.... η εναλλακτική πρότασή σου δηλαδή είναι να ξεκινήσουμε όλοι ανταμωμένοι με αρωγό μια κρατική επιχείρηση και με αιχμή του δόρατος τους δημόσιους υπάλληλους για να εκμεταλλευθούμε τα κοιτάσματα χρυσού της Χαλκιδικής ; και με τους λεβέντες που διαχρονικά τους "πονά η κοιλιά" τους για το περιβάλλον (λες και μόνο αυτοί ζουν σε τούτο τον πλανήτη....) να διαχειρίζονται τα "αμύθητα" πλούτη που θα παράγονται από την προσπάθεια ; και πάνω από όλα τούτα να λες και τις σοφίες σου και να χρησιμοποιείς το στόμα σου για να αερίζεσαι όπως σε βολεύει ; την αριστεροσύνη σου και τα μάτια σου "λεβέντη κιομορφάντρα μας" ....
σατω μπαρον μουτον ντε ροθσιλντ
13/09/2017 08:57
η εναλλακτικη προταση μου ειναι...η καθαρη αληθεια!... μιας και σαν αχρηστος λαος της αρπαχτης και της λαμογιας μονο το κερδος σας ενδιαφερει ...καλα να σας κανουν τοτε και δεν σας λυπαμαι καθολου...η χειροτερη ρατσα που εχουν δει τα ματια μου...αλωστε δεν ειναι τυχαιο που οι τουρκοι μας ελεγαν απιστους...αφου δεν εχετε τις ορχεις που πρεπει να εχει ενας λαος..ξεπουληστε τα ολα τοτε.. βουλωστε το και καντε γαργαρες γιατι ειστε τοσο στα χαμενα..που μια ζωη κατηγορειτε αλλους...ποια αριστεροσυνη αυτη που υπαρχει στον ουτοπικο νου σου?...εννοεις τα δεξια κομματα που ολα πληρωνονται απο τις τραπεζες...επειδη καποια απο αυτα αυτοονομαζονται αριστερα? για να νομιζεις εσυ σαν χανος οτι εχεις και εκλογη?...χαχα..τοτε σας αξιζουν χειροτερα...δεν μπορεις να διαλεξεις....δεν μπορεις να κανεις τιποτα...απλα γαβγιζε οπως κανεις παντα...σωστα?...και ασε τους τραπεζητες να εχουν το λογο για τη ζωη σου...καταλαβες σκλαβε?...οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος..εσυ γεννηθηκες για να πληρωνεις...εγω γεννηθηκα για να βλεπω τους αλλους να πληρωνουν...το πιασες τωρα?
.......
13/09/2017 12:18
.... εσύ μιλάς για καθαρή αλήθεια ; που βρίζεις όποιον βρεις μπροστά σου θεωρώντας ότι έτσι εξιλεώνεσαι από τις ανεπάρκειες, την ασήμαντη ζωή σου, το μηδενικό με το οποίο βαθμολογείσαι για ότι κάνεις σε σχέση με το κοινό μας συμφέρον και τις λαμογιές σου ; που ρίχνεις σε εμένα το ανάθεμα των "ξεπωλήσεων" χωρίς καμιά ιστορική επίγνωση και κανένα ουσιαστικό λόγο ή στο κάτω κάτω χωρίς να με ξέρεις ; ποιος είναι σκλάβος ρε γίδι ; πως ανδρώθηκαν οι σημερινοί οργανισμοί ΟΣΕ / ΟΤΕ / ΔΕΗ / ΕΥΔΑΠ και τόσοι άλλοι ; μήπως γνωρίζεις κάτι για την "παρεμβατική πολιτική" που ασκήθηκε στην Ελλάδα και η αριστερά τις δεκαετίες του 1960 και 1970 πολεμούσε λυσσαλέα ; αυτού του επιπέδου την αριστερά θες ; πως λοιπόν δημοκράτη της δεκάρας σου ξυνίζει ο όρος αριστεροσύνη όταν σήμερα κάνεις 180 μοίρες στροφή ; και από πάνω το "παίζεις" αυτός που τάχα είναι ο έξυπνος και δεν "πλερώνει" ; για να μας κομπλάρεις τα λες αυτά ή μήπως "το είδες" και λίγο σοφός ; κοίταξες λίγο στον καθρέφτη τη φάτσα σου που με την πρώτη ευκαιρία και το πρώτο πολιτικό ζόρισμα στήνεσαι στα τέσσερα και νομίζεις ότι οι διπλανοί σου είναι τα κορόϊδα που δε βλέπουν ;
ζαιτχαιστ μουβμεντ
13/09/2017 17:45
η ελλαδιτσα υπαρχει και εσυ μαζι επειδη ετσι θελει ο ροθσιλντ....και πιο συγγεγκριμενα επειδη ειναι η μονη χωρα που διαθετει στολο για να απαγκιστρωθει ολοκληρος ο πλυθησμος του ισραηλ στην περιπτωση που τους την πεσουν οι αραβες...αυτος ειναι ο μονος λογος που υπαρχει σημερα η ελλαδιτσα...αριστεροι η δεξιοι...ολοι δικοι του ειναι...και γω απολαμβανω τα κρασακια του...γιατι ετσι ειναι η ζωη ...σου αρεσει δεν σου αρεσει...κλασικος ελληνας που αδυνατει να εμπεδοσει την πραγματικοτητα...γεματος προκαταληψη...δεν εχω απολυτως κανενα κομπλεξ δεν με ενδιαφερουν τα χρηματα (εχω αρκετα για να ζησω το υπολοιπο της ζωης μου..ψηφησα μονο μια φορα μετα καταλαβα δεν εχει απολυτως κανενα νοημα...δεν πιστευω στην δημοκρατια..ουτε δικαιωσυνη...δεν πιστευω στο θεο ...ουτε σε καμια κυβερνηση...γενικα δεν ανοικω στον οικο ανοχης που εσυ το ονομαζεις πολιτισμο...αρα ειμαι ελευθερος..καταλαβες κυριε σκλαβε?..το σκλαβε δεν το λεω για να σε μειωσω και να ανηψωθω εγω..δεν εχω τετοιο συμπλεγμα...και δεν χρωσταω σεν κανενα ουτε ενα ευρω...το λεω για να σου πω που βρισκεσαι...οχι μονο εσυ αλλα και το 95% ολοκληρου του πλανητη..
.......
14/09/2017 08:03
Με βάση όσα λες δεν έχω λόγο να μην αναθεωρήσω μερικώς και να σου πω όμως ότι είσαι δυστυχώς ένας μισάνθρωπος ..... έχεις την όποια δυνατότητα να εμπλακείς απέναντι στον όποιο Ρότσιλντ και κάθεσαι στην ξαπλώστρα σου αδιαφορώντας για το 95% (όπως λες) των συμπολιτών σου.... και με αυτοσκοπό την αποθέωση της ατομικότητάς σου.... όμως δεν αντέχεις .... και "αμολάς" δημόσια τις κοτσάνες σου σα να είσαι μέσα στο πρόβλημα .... αυτή η τόσο ξαδιάντροπη στάση σου δε σε προβληματίζει ; και λες από πάνω ότι δεν είσαι κομπλεξάρα....
και στη κορφη κανελα
14/09/2017 18:34
ξεδιαντροπη σταση?...και ποια ειναι η σωστη σταση να το βουλωνω και να μαθαινω αυτα που αλλος εχει διαλεξει για να μαθω? επειδη αδυνατεις να συλαβεις το νοημα??..να μην εισαι ανεξαρτητος?..γιατι σου εβαλαν στο νου απο μικρο παιδι το μεγα ουτοπικο πατρίδα θρησκεια εικογενεια? πες μου κατι ποιοτικο που εχει η ελλαδα?η αληθεια τσουζει γιατι αυτοι που γνωριζουν οταν μιλανε... οι αλλοι λενε ααρον ααρον σταυροσον αυτον...και τους βαζουν φυλακη..οι μισανθρωποι ειναι αυτοι ειναι οι ιδιοι οι φτωχοι που κανουν τα παντα για να στη φερουν? προβληματισμο πρεπει να εχεις εσυ και οχι εγω...οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...και βγαινει καποιος και απο το αν ξερει ορθογραφια η οχι καταλαβαινει οτι τα λαικ ντισλαικ εαν ειναι καποιος φιλοσοφος η οχι...και τα περισσοτερα ειναι μεσα απο την εφημεριδα! σωστα?...τοτε θετε κρεμασμα(τροπος του λεγειν.. εσεις ειστε οι μισανθρωποι γιατι εγω εχω βοηθησει φτωχους ...εσυ εχεις?η δανειστηκες απο τραπεζα και δεν μπορεις να βοηθησεις αλλους?ποιος ειναι μισαντρωπος εγω που βλεπω οτι ο νεοφιλελευθερισμός δεν βοηθαει σε τιποτα ενω εσυ τι κανεις για αυτο? το αποδεχεσαι?εαν ναι τοτε ανοικεις στους μισανθρωπους δηλαδη το 95% του πλανητη που τα γραφουν ολα στα αχαμνα τους...εννοειται οτι θα φαω ντισλαικ...τωρα μια και εσυ εισαι νοημων κα?ι εγω στα χαμενα...ποιος κανει κουμαντο στην ελλαδα? ο τσιπρας οι οι κολλιτοι του ροθσιλντ οι τραπεζητες?...μηπως η επομενη μαριονετα που ερχεται ο κουλης?...υπαρχει πλανο για το τι θα γινει στην ελλαδα...αλλα δεν βλεπω καμια κινηση διαμαρτυρίας ...ολοι στην καφετερια με τα αιφον και στα τετοια τους..και εγω ειμαι ο μισανθρωπος ετσι?..εαν αδιαφορουσα οπως λες δεν θα εγραφα εδω..και δεν σε κατηγορησα απλα ανεφερα το που βρισκεσαι..διοτι εαν εσυ εχεις δικιο τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα σημερα στην ελλαδαρα που εσυ λατρευεις ενω σε αλλους προκαλει θληψη...εαν δεν καταλαβες τι λεω λογω ορθογραφιας...οπως και ο κυριος χυ απο κατω διορθωστε το κειμενο ορθογραφικα γιατι αλλιως δεν βγαινει νοημα για να σας φιγει και το κομπλεχ ανορθογραφιας που εχω..και τα ελληνικα μου τα εμαθα 20 χρονων και μετα...εαν θελεις στα γραφω ολλανδικα και τα μεταφραζεις...παντα κατι θαβρειτε για να μην το καταλαβετε...μηπως η εκκλησια η ελληνικη πχ δεν ειναι βουτηγμενη στο ψεμα και στο χρημα?εσυ τι εκανες για αυτο?...γαργαρες?..εγω δεν κανω γιατι ηταν θελημα δικο μου και οχι του μυθικου θεου που εσεις λατρευετε...οκ?
......
14/09/2017 20:07
..... και στην κορφή κανέλα .........
"XY" Βερολίνο
14/09/2017 14:26
Μπράβο φίλε και συγχαρητήρια στο 90% των Ελλήνων συνσχολιαστών που βάζει τα Likes/Dislikes στη σωστή μεριά. Εδώ ο κάθε ανορθόγραφος και αγράμματος μας το παίζει..... φιλόσοφος.
Ι.Κάλφας Σουηδία
12/09/2017 09:45
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ 10 ΔΙΣ. ΕΥΡΩ! Οι χειρισμοί της κυβέρνησης ίσως κοστίσουν ένα τεράστιο ποσό στους φορολογουμένους.Το 56% της καναδικής εταιρείας εξόρυξης χρυσού ανήκει σε κολοσσούς όπως η Blackrock, Morgan Stanley, Citigroup, Goldman Sachs, Deutsche Bank, τα επενδυτικά κεφάλαια των οποίων υποτίθεται ότι ήθελε να προσελκύσει ο Αλέξης Τσίπρας. «Αν γνωρίζαμε αυτές τις δυσκολίες, δεν θα επενδύαμε ποτέ στην Ελλάδα» είπε ο πρόεδρος της Eldorado Gold ανακοινώνοντας την αποχώρηση της εταιρείας από την Ελλάδα. Αν γνωρίζαμε τον παραλογισμό των Ελλήνων δεν θα επενδύαμε ποτέ ούτε ένα ευρώ στην Ελλάδα. Αυτές τις λέξεις μεταχειρίστηκε και η Διεύθυνση του DOODYER όταν μάζεψαν τα μηχανήματα τους τον μήνα αδείας και έφυγαν από την Ελλάδα μεσονύκτια. Στην αναφορά του ο διευθύνον θεατρικών Εταιριών τις Ευρώπης προς την Μητρική πρόσθεσε . Όποια επένδυση και να γίνει στην Ελλάδα θα είναι παθητική. «Σωστή πρόβλεψη.» Σήμερα ακόμα μια Εταιρία κολοσσός τα μαζεύει και εγκαταλείπει την Ελλάδα. Αυτήν την φορά όμως ο αντίλαλος ρεκλάμας κατά τις Ψωροκώσταινας είναι τεράστιος σε όλα τα Μ.Μ.Ε. του αναπτυγμένου κόσμου . Από αυτούς τους κολοσσούς ζήτα συγχρόνως ο Τσίπρας την εμπιστοσύνη τους να επενδύσουν στην Ελλάδα για να έλθει η πολυπόθητη ανάπτυξη . Κάτι το πρωτοφανές συμβαίνει μα τον σημερινό Νεοέλληνα προσθέτοντας. Αν υπάρχει ένας θεός να φωτίσει τον Έλληνα και να τον προστατεύουν οι εικόνες και οι ζωγραφιές επί του πονηρού.
γιαννης, Δραμα
12/09/2017 09:44
Οι μαθητευομενοι κυβερνοντες θα μας καταστρεψουν, αυτο θα ειναι πλεον η χαριστικη βολη για την Ελλαδα !!! ...Αποδειχθηκε λοιπον οτι ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι ανεμομαζωματα και τωρα περιμενουμε το...διαβολοσκορπισματα !!!
bruidsjonker
12/09/2017 09:24
Game over Aleksis .Και δεν έχεις άλλη ζωή , τις έφαγες όλες (μαζί με τη δική μας)
Σοφία Σ.
12/09/2017 08:50
Δεν φταίει μόνο η συμμορία των Σύριζα - Ανελ, αλλά κυρίως ο ανώριμος πολιτικά λαός που επιβραβεύει λαιϊκιστές, ψεύτες, ενθαρρύνοντας τους να γίνονται όλο και πιο πολύ ανίκανοι, ανήθικοι.
ΔΓΚ
12/09/2017 19:38
..η Βούλτεψη είσαι σίγουρα....