ΣΟΥΛΤΣ: «Ο ΣΟΪΜΠΛΕ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/07/2017 09:08 |
Σουλτς: «Ο Σόιμπλε ευθύνεται για τη φτώχεια στην Ελλάδα»

«O Σόιμπλε ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την επιβολή της 13ης περικοπής συντάξεων. Και ενώ χιλιάδες οικογένειες βυθίζονται ακόμα πιο βαθιά στη φτώχεια, ο Σόιμπλε καταγράφει ταυτόχρονα χοντρά κέρδη από τους τόκους» τους οποίους πληρώνει η Ελλάδα για τα δάνεια της βοήθειας, δήλωσε ο υποψήφιος σοσιαλδημοκράτης καγκελάριος Μάρτιν Σούλτς κατά την παρουσίαση των θέσεών του, ενόψει των εκλογών του Σεπτεμβρίου.

43
Φύγετε πια!!!!
18/07/2017 22:59
Στην Τουρκία έφεραν τον Ερντογάν, εδώ σε μας οι αγράμματοι θα μας φέρουν τον Μητσοτάκη
Nikos I.
18/07/2017 15:54
Χαρακτηρίζοντας τόσο εύκολα ως ακραίους, ακροδεξιούς ή χρυσαυγίτες, όσους θεωρούν τις δηλώσεις του Σουλτς λαικισμό (που πιο λαϊκιστής από τον Σουλτς στην παρούσα φάση πεθαίνεις), ή όσους τέλως πάντων δεν είναι της δικής σας απόψεως, φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσθε ότι ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ δια της συγκεκριμένης τοποθέτησής σας αναμφισβήτητα κρίνεσθε ακραίος.
Νοήμων πολίτης
18/07/2017 20:13
Η αλήθεια είναι ότι εσείς οι διάφοροι Κούληδες έχετε υποστεί, μέσα από τις πολιτικές εξελίξεις, την απόλυτη διάψευση και την γελοιοποίηση. Τι δεν κάνατε και τι δεν είπατε βρίζοντας καθημερινά τον απλό πολίτη ώστε να ανατραπεί η δημοκρατικά εκλεγμένη αριστερή κυβέρνηση. Τώρα έρχεται και ο Σούλτς να σας ρίξει το τελευταίο χαστούκι. Οδυνηρή η αλήθεια, θα την υποστείτε μέχρι τέλους. Προς ευχαρίστηση της μεγάλης πλειοψηφίας του ελληνικού λαού, που θέλει να δει την χώρα του να νοικοκυρεύεται. Βαστάτε γερά, απαλλαγή από την διαφθορά και την κακοδιαχείριση της ΝΔΠΑΣΟΚ.
σημερα ετων πενηντα
19/07/2017 15:35
αν εσυ εισαι νοημων πολιτης....εγω ειμαι νοημων σκλαβος...ποιος ζει στην πραγματικοτητα και ποιος ζει σε περιβαλλον τσιου τσιου!....εγω η εσυ?...
Οχι δημοκρατικα
19/07/2017 13:40
Λαθος λεξη χρησιμοποιησες - η αριστερη κυβερνηση δεν εκλεχτηκε δημοκρατικα. Δημαγωγικα, ναι. Παραπλανητικα, ναι. Ψευδολογικα, ναι. Εκβιαστικα, σιγουρα. Οσο για την μεγαλη πλειοψηφια του ελληνικου λαου, το 80% αποστρεφεται την δημοκρατικα εκλεγμενη αριστερη κυβερνηση, αλλα η αριστερη κυβερνηση δεν παραιτειται. Ξερεις γιατι? Ξερουν οτι δεν προκειται να ξαναβγουν ποτε!
Κοριός
19/07/2017 05:10
Έλα,έλα μην χολοσκάς. Σύντομα, ο δανεισμός θα αρχίσει παλι και θα τρελαθείς στην ρεμούλα, φωστήρα. Τωρα γιατι οι καινούργιο δανειστές δεν φέρουν το όνομα του κερδοσκόπου, δεν ξερω. Εκτος και εαν δεν τους ξαναπληρώσουμε και μας τα ζητάνε παλι. Λες;
Στράτος
18/07/2017 12:58
Βγήκε ο παραπάνω να υποστηρίζει έστω φραστικά την Ελλάδα και οι χρυσαυγίτες της ΝΔ άρχισαν τα περί λαϊκισμού. Η καλύτερη απόδειξη της ιδεολογικής συνάφειας των άκρων, ακροδεξιάς ΝΔ και Χρυσής Αυγής.
Nikos I.
18/07/2017 12:02
Πλησιάζουν οι εκλογές στην Γερμανία και αντιλαμβανόμενος ότι μάλλον ήταν πυροτέχνημα και όχι σοβαρός αντίπαλος για την Μέρκελ αναφορικά με την καγκελαρία, αρχίζει και λέει ότι του κατέβει και ότι πιάσει...
tt
18/07/2017 10:43
Έτσι είναι οι σοσιαλιστές μόλις γίνονται αρχή ξεχνάνε .για να θυμηθούμε πως φερότανε στον Τσίπρα όταν ήταν στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο ο κύριος σουλτς θυμάστε ούτε καν δε μιλούσε με τον Τσίπρα . Τώρα κατηγορα Την δεξιά ξέρεις πως το λένε στην Ελλάδα τα μπογαλάκια σου και σε άλλη παραλία έχει τρελαθεί στο χρήμα αυτός ο κύριος και έρχεται τώρα να μας πει τι κάνει ο Σόιμπλε το ηλίθιοι αυτό κατασκεύασμα
Στράτος (ο άλλος)
18/07/2017 15:02
Τοτε ήταν ολοι δυσαρεστημένοι με την ατζαμήδικη και επιβλαβή για την Ελλάδα πολιτική του Τσίπρα. Η στάση του κ. Σουλτς σχετικά με την Ελλάδα δεν άλλαξε. Εγω προσωπικά θεωρώ πως δεν εχει δίκιο σε σχέση με τον κ. Σόιμπλε. Μπορείς να μας πεις απο που συμπεραίνεις οτι αυτός ο κύριος εχει τρελαθεί στο χρήμα;
Tζόνι
18/07/2017 10:33
Μα τι γίνεται εδώ, έχει έξοδο η ΝΔΧρυσήΑυγή;
Η 13 είναι μία, οι πρώτες 12 πως έγιναν;
18/07/2017 09:45
Ο Σόιμπλε ευθύνεται για την επιβολή της 13ης περικοπής των συντάξεων. Πολύ ωραία .... ποιός ευθύνεται για τις άλλες 12 περικοπές;
bruidsjonker
18/07/2017 02:49
Τελείωσε , η πολιτική του εξαφάνιση είναι θέμα λίγου χρόνου .Τα αδιέξοδα της σοσιαλδημοκρατίας τον φάγανε .......
χαχαχαχα
18/07/2017 08:26
χαχα το φάγατε το ξεβρακωματάκι σας πασοκαυγίτες της ΝΔ
Α.Σ.
17/07/2017 21:03
Ο ΄γερμανός κ. Σούλτς λέει ότι οι ελληνικές οικογένειες βυθίζονται όλο και περισσότερο στη φτώχεια. Ο έλληνας πρωθυπουργός κ. Τσίπρας λέει ότι υπάρχει ανάκαμψη, η οποία γίνεται αισθητή στην καθημερινότητα των ανθρώπων. Εμείς ποιόν από τους δύο πρέπει να πιστέψουμε;
Κανέναν από τους δύο παρά τον τρίτο που τυγχάνει κι ο μακρύτερος
18/07/2017 04:24
Πρέπει να πιστέψουμε εκείνον που θα μας καλέσει να σηκωθούμε από καρέκλες, κρεβάτια, πολυθρόνες, καναπέδες, ανάκλινδρα κτλ. όχι δια να τελεφωνήσουμε εις στο 2310-521010 αλλά δια να οργανώσουμε τα νέα σοβιέτ.
Η λέξη σοβιέτ, φίλε συσχολιαστά, παρόλη τη χολή και τη συκοφαντία εναντίον της και παρόλες τις σταλινικές παραμορφώσεις που της επέβαλε η καρεκλοκένταυρη γραφειοκρατία είναι σλαβική και σημαίνει "Εκκλησία του Δήμου". Ό,τι συνέβαινε δηλαδής κι επί πραγματικής Δημοκρατίας, τότενες, επί εποχής Περικλέα κι ακόμη καλλίτερα. Στα Σοβιέτ ο λαός οργανώνεται σε συμβούλια ανάλογα με τη δραστηριότητα και την περιοχή κι αποφασίζει άμεσα κι άμα λάχει ανακαλεί, ανά πάσα στιγμή, τους αντιπροσώπους του αν κρίνει ότι αυτοί αποδεικνύονται παραμυθάδες και δεν εκπροσωπούν σωστά τα συμφέροντά του. Φυσικά, τέτοιου είδους σοβιέτ, δεν ήρεσαν εις το Σταλινούλη ο οποίος είχε νταλγκά με την καρέκλα κι ως εκ τούτου φρόντισε πολύ νωρίς να θάψει τα οράματα της Οχτωβριανής Επανάστασης στην οποία ηγήθησαν οι Λένιν και Τρότσκυ. Το ότι σήμερις έχουμε "Ντημόκρασυ", δηλαδής ____ρια μάντολες Δημοκρατία, δεν σημαίνει ότι η πραγματικιά Δημοκρατία είναι ανεφάρμοστη. Το προαπαιτούμενο (δια να χρησιμοποιήξω ορολογία εποχής Μνημ__νίου) δια πραγματικιά Δημοκρατία, είναι ο λαός να διαθέτει οξύ πολιτικό αισθητήριο, ήτοι στοιχειώδης κρίσις κι αντίληψις, κάτι τις το οποίο το αστικό Κράτος απεχθάνεται εξού κι ο ορυμαγδός μαλακώματος νιονιού που το Σύστεμ έντεχνα προς τας μάζας διοχετεύει. Κατ΄ αντιστοιχίαν το ίδιο ισχύει και με τα Σοβιέτ. Το ότι δεν πρόλαβαν να λειτουργήσουν στην ΕΣΣΔ, αφενός λόγω του Εμφυλίου όσο ο Λένιν ζούσε και με τη νωπή Επανάσταση να υφίσταται εύθραυστη, αφετέρου με το σταλινικό γύψο ο οποίος ηκολούθηξε, δε σημαίνει ότι εκ φύσεώς τους είναι ανεφάρμοστα. Επαναλαμβάνεται: σοβιέτ σημαίνει Εκκλησία του δήμου. Πρόκειται δια το μοναδικό τρόπου αληθινής διακυβέρνησης όπου εμείς οι ίδιοι (και κανένας άλλος κοπρίτης και ποικιλοτρόπος ψευτοσωτήρας) αποφασίζουμε για τις τύχες μας. Όπως δεν δεχομαστε κανείς άλλος να κάνει κουμάντο εις τα του οίκου μας έτσι πρέπει να ενεργούμε και για το συλλογικό μας Βίο και Πολιτεία μας. Συμφωνά κι ο κύριος Ελεγκτής των σχολίων που με την ψαλίδα εις το χέρι κι ως κέρβερος παρατηρά κάθε μου λέξη μήπως τυγχάνει σόκιν κι ακατάλληλος.
......
18/07/2017 16:46
χαχαχαχ !! ωραίος είσαι του λόγου σου.... στα "in" της εποχής.... εγώ μαζί σου, όμως πρώτα θέλω να αποκηρύξεις τους κάθε λογής αριστερούς χαφιέδες και στη συνέχεια βέβαια να βρεις και να αναδείξεις τον συνδετικό ιστό μεταξύ του αρχαιοΠερικλέα και των Σλάβων .... και πούσαι ; το τελέφωνο ισχύει ;
Ηλίας
17/07/2017 20:49
Μέγας φιλέλληνας, σοσιαλιστής, φιλέυσπλαχνος, φιλαλήθης, και τόσα χρόνια που ο κακός Σόιμπλε και η κακη Μέρκελ μας πίνουν το αίμα αυτός που ήταν: γιατί δε μίλησε: η κρίση ηλικρίνιας τον χτυπάει κάθε παραμονές εκλογών; θυμάται τι έχει ξεράσει για τους Έλληνες κατά καιρούς; όλοι οι πολιτικοί τα ίδια μούτρα έχουν!!!
Στράτος (ο άλλος)
18/07/2017 15:25
Κανένας δεν μας ήπιε το αίμα. Απλώς ήμασταν ανοικοκύρευτοι και αν δεν αλλάξουμε δεν θα βγούμε ποτε απο αυτήν την άθλια οικονομική κατάσταση. Προπαντός να πάψουμε να ρίχνουμε ευθύνες σε άλλους και να διορθώσουμε τα δικά μας λάθη.
Μακης
17/07/2017 18:36
Λαικισμος και τιποτε αλλο. Το Ελληνικο κρατος ειναι 100% υπευθυνο για την καταντια, οταν, και χωρις ντροπη η μια απλη λογικη, επεμενε να ειναι 50% του ΑΕΠ. Οχι γιατι μπορουσε, αλλα γιατι τα επαιρνε απο τα δανεια των "αισχρων κερδοσκοπων" και στην ουσια εκανε ανακατανομη χρηματος μεσα στην Ελληνικη οικονομια. Οταν ομως τα δανεια τελειωσανε, τελειωσε και η ρεμουλα και η χωρα εδειξε το πραγματικο της προσωπο. Ανθρωποι που πεσανε στην παγιδα του βυζιου, οταν τελειωσε το γαλα, βρεθηκανε εκτεθειμενοι. Και το κακο ειναι οτι βλεπουμε ακομη και σημερα με τις απεργιες, τις διαμαρτυριες. και τις πορειες, οτι η συνηθεια του βυζιου δεν εχει αλλαξει. Κριμα.
Φ
17/07/2017 16:55
Αν « ο Σόιμπλε καταγράφει ταυτόχρονα χοντρά κέρδη από τους τόκους», υποθέτω οτι υπάρχουν δανειστές πρόθυμοι να μας δανείσουν με καλύτερους όρους. Γιατί δεν μας λέει ποιοί είναι αυτοί οι οι δανειστές;
Vagelis
17/07/2017 16:46
Ρε πλακα κανετε φυσικα και δεν φτει ο Σοιμπλε αυτος σου λεει θελω 7 δις αυτο το εξαμηνο για τοκους και κεφαλαιο, το τι θα κανει η κυβερνηση για να τα βρει ειναι καθαρα θεμα του πρωθυπουργου του υπουργου οικ. και κανα 2-3 αλλων ατομων απο που θα τα μαζεψουνε π.χ. τοσα απο μειωση δαπανων δημοσιου, τοσα απο συνταξεις κτλ. καταλαβαίνετε. Αλλα επειδη δεν θελουν να μειωσουν το κρατικο τομεα θα πρεπει να τα παρουμε απο αλλου, το συνολο να ειναι το ιδιο. Οπως για τον ΕΝΦΙΑ 2,65 δις δινει,αν μειωθούν οι αντικειμενικες που θελει ο λαος τοτε για να παρουν το ιδιο νουμερο θα αυξήσουμε τους συντελεστες του φορου αυτου, απλο δεν θα παει να πει ο Τσιπρας αντι για 2,65 θα παρω 1,3 δις και το αλλο 1,35 δις θα μειωσω τον μισθο σε 500.000 δημοσιους υπαλληλους κατα 2700 ευρω τον χρονο η 225 τον μηνα. Αντι αυτου ο Συριζα θελει να αυξησει το κρατος και συναμα τις δαπανες αυτου και συναμα τους φορους που οι μας θα πληρώσουμε για να το συντηρησουμε. Το τι λεει ο Σουλτς τα λεει για να παρει ψηφους, γιατι κατα τα ψεματα μακαρι να ειχαμε και εμεις εναν Σοιμπλε και μια Μερκελ να διοικουν την χωρα, δειτε τι καταφεραν οι Γερμανοι στα 20 χρονια. Σκεφτείτε τι χωρα πραγματικα θελετε και ψηφίστε για αυτην οχι Συριζα-ΝΔ-Πασοκ, αλλιως οπως λεει και το ρητο "The war, war never changes".
χρηστος
18/07/2017 00:13
Ενταξει ολα φιλε, αλλα μην ξεχνας οτι η Ελλαδα ειταν μια απο τις χωρες που συγχωρεσαν τα χρεη της Γερμανιας προς τους Συμμαχους μετα τον 2ο Παγκοσμιο Πολεμο. Αν και δεν θελει να το παραδεχθει αυτο το πραγμα ο μικρος σοιμπλε, ισως καταλαυε μετα το Μπρεξιτ, οτι η Πολιτικη του Ανηθικου Ανταγωνισμου, δεν εχει θεση σε μια ΕΕ, διοτι αυτη η πολιτικη θα διαλυση την ΕΕ. Ακομα δεν εχω καταλαυει γιατι οι Γερμανικες Επιχειρησεις πληρωνουν αποζημιωσεις σε αλλες χωρες και η Ψωροκοσταινα δεν μπορει να παρει αποζημιωσεις για τις αντιστοιχες πολιτικες και οικονομικες αποφασεις του μικρου σοιμπλε, εναντιον των Ελληνικων Επιχειρησεων και της Ελληνικης Οικονομιας. Χρηστος
χαχα
17/07/2017 21:27
Μα τα ξεπουλήσουμε όλα και φράγκο δεν σταυρώνουμε συναγωνιστή
Mboosh
17/07/2017 16:20
Η φούσκα του "φαινομένου Σούλτς" και του κεντρώου λαϊκιμού που πρεσβεύει έχει σπάσει. Η Μέρκελ είναι μπροστά με 14-15 μονάδες. Ως εκ τούτου το μόνο που έχει απομείνει στον Σούλτς είναι η προσπάθεια να δημιουργήσει γέφυρες με το Λίνκε. Από αυτήν την άποψη οι επιθέσεις στον Σόιμπλε είναι εύκολες. Ως εξήγηση της φτώχειας στην Ελλάδα όμως είναι γελοίες.
προυτς προυτς
17/07/2017 14:33
Δεν ευθύνεται ο Κούλης; O Μπένυ; Δεν τα φάγαμε όλοι μαζί;
Neo-Politics
17/07/2017 13:58
Κανενας δεν αναγκασε τους Ελληνες να δανηστουν τα πρωτα 300 δις! Τα φαγανε και τωρα που πρεπει να πλυρωνουν τα δανεια, φταιει ο Σουβλε!!!
Δρομοκαιττειον
18/07/2017 17:02
Τι βλακειες λες, αν δεν δανειζομαστε πως την τυλωναμε με αστακομακαροναδες. ασε τις 20 Ευρω ξαπλωστρες στα ομορφα νησια.
Στράτος
17/07/2017 17:08
Ποιος ανάγκασε τους Γερμανούς να δανειστούν 3 τρις αγράμματε χρυσαυγιτάκο.
Nikos I.
18/07/2017 20:34
Σε δεύτερο επίπεδο, γραμματιζούμενε, το ερώτημα είναι με ποιό τρόπο χρησιμοποιείς τα δάνειά σου. Τα χρησιμοποιείς για παράδειγμα για να φτιάξεις υποδομές και πλουτοπαραγωγικές πηγές, φροντίζοντας για μελλοντική σταθερότητα και κάποια ευημερία, ή για να ταίσεις κομματόσκυλα δίχως πραγματικό αντικείμενο εργασίας και για να φτιάξεις κομματικό στρατό, στέλνωντας τον λογαριασμό τελικά στα παιδιά των κομματόσκυλων και κομματικών φαντάρων αλλά και στα παιδιά των άλλων ανθρώπων, που δεν έγλυψαν κατουρημένες ποδιές.
Nikos I.
18/07/2017 16:01
Όχι μόνο προσβάλλεις τον άλλο, αλλά ως γραμματιζούμενος θέτεις και ένα τελείως ηλίθιο ερώτημα. Το ερώτημα δεν είναι εάν δανείζεσαι και πόσα, αλλά εάν μπορείς να εξυπηρετήσεις τα δάνειά σου, γραμματιζούμενε...
Στράτος (ο άλλος)
18/07/2017 10:20
Κανένας δεν τους ανάγκασε, αλλα άκουσες εσύ να εχουν οι Γερμανοί κανένα πρόβλημα με το χρεος τους;
bruidsjonker
18/07/2017 02:54
Σύρμα , Πλακώνουν μορφωμένοι σύντροφοι . Καιρός να την κάνουμε.......
Στράτος
17/07/2017 13:28
Μόνο που αυτα τα χοντρά κέρδη καταγράφονται μόνο στα χαρτιά.
Κουκούλης
17/07/2017 09:41
Δεν φταίει η ανίκανη κυβέρνηση, ο Βαρουφάκης, ο Αλέξης, ο Καμμένος, οι πρόσφυγες, οι αναρχικοί, οι ΜΚΟ και οι Μουΐγκ Τριαλαριλαρό;
niki
17/07/2017 16:32
σαφέστατα και φέρουν μερίδιο ευθύνης αλλά δεν είναι οι μόνοι υπεύθυνοι. οι περισσότερες , αν όχι όλες, οι κυβερνήσεις των τελευταίων δεκαετίων έχουν συμβάλει στην καταστροφή τα αποτελέσματα της οποίας ζούμε τώρα.
χαχα
17/07/2017 21:25
Μπράβο μπράβο σπίρτα είστε βλέπω όλοι εκεί στη βάρδια της χα
Χρηστος
17/07/2017 12:53
Και τι γινεται με ορισμενα μελη των προηγουμενων κυβερνησεων, που επαιρναν μιζες για να πουλησουν την παραγωγικη ικανοτητα της χωρας στους Γερμανους (στον Σοιμπλε), κανοντας με αυτον τον τροπο τους Ελληνες Πολιτες αιχμαλοτους σε αυτην την Πολιτικη του Ανηθικου Ανταγωνισμου. Χρηστος
ΔΓΚ
17/07/2017 09:25
..καλά που μας το είπες..οι Ελληνες γνωρίζουν καλά τον αρχιτοκογύφο νεκροθάφτη τους και τους εγχώριους υποστηρικτές του...τους ξέρουμε πολύ καλά χρόνια τώρα...
Εγχώριος υποστηρικτής bruidsjonker
18/07/2017 03:04
Τα λεφτά δεν τα κόβουμε από κανά δέντρο .Δεν υπάρχει Ευριά .Παράγονται από την εργασία των ανθρώπων .Ξέρεις ότι ο απλός εργαζόμενος στην Γερμανία έχει δανείσει την Χώρα μας μέσω της φορολογίας του ? Είναι και αυτός τοκογλύφος ? Η βλακεία πρέπει να απαγορευτεί δια νόμου με ποινή την αφαίρεση του δικαιώματος του εκλέγειν Φτάνει πια .....
ΔΓΚ
18/07/2017 11:20
πόσα δις έβγαλε απο την ελληνική..κρίση που δημιούργησε η Γερμανία για να σώσει τις τράπεζες της σε τόκους απο την ελλάδα? 1,4 δις έγραψαν οι γερμανικές εφημερίδες...αυτά τα έδωσαν οι Γερμανοί εργαζόμενοι?
bruidsjonker
19/07/2017 13:01
Οι Γερμανοί και άλλοι βόειοι , που έκαναν το σκατό τους παξιμάδι για δεκαετίες , είναι οι μόνοι που δανείζονται σήμερα με αρνητικό επιτόκιο .Ξέρεις κανέναν που δανείζει τους υπόλοιπους χωρίς επιτόκιο ? Αν ξέρεις να πάμε να πάρουμε , αν όχι , φτύσε αυτά που σου σερβίρουν και σκέψου μόνος σου πριν γράψεις , μην φοβάσαι δεν θα πονέσεις....
Ego