Το κυβερνητικό αφήγημα έγινε θρύψαλα από μια συμφωνία που το ίδιο το Μαξίμου είχε απορρίψει πριν από τρεις εβδομάδες

Πανηγύριζε κι ας είναι ψέμα

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/06/2017 08:00 |
Πανηγύριζε κι ας είναι ψέμα

Το ξεκίνημα μιας περιόδου στην οποία ανατρέπονται δεδομένα, σηματοδοτεί η απόφαση του Eurogroup και η ολοκλήρωση της δεύτερης αξιολόγησης. Η...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
19
Πάνος / Αννόβερο
19/06/2017 15:32
Περνούσατε ιδανικά μα όλα ήτα δανεικά !!!
Πάνος / Αννόβερο
19/06/2017 15:31
Η μοναδική αισιόδοξη σκέψη που έκανα οταν άρχισε η Ελ. κρίση ήταν οτι μπορεί να 'ναι μια μεγάλη ευκαιρία να σωθούμε. Δεν είναι. Δεν γίνεται.
Σόιμπλε βάστα γερά
17/06/2017 20:15
Θεωρίες συνωμοσίας κόντρα σε κάθε λογική. Το καθεστώς της ΝΔ ΠΑΣΟΚ καταρρέει οριστικά αλλά δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι τελείωσε ο καιρός του και ότι η χώρα θα προχωρήσει. Θέλει δεν θέλει.
Johny -- Eternal Memorandum
17/06/2017 15:55
Δηλαδή οι δανειστές θα στείλουν αλλα 8.5 ΔΣ ΕΥΡΩ. ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΦΕΣΙ ΜΠΗΚΕ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΤΕΙΝΤΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ του ΕΞΟΝΤΩΣΗ κ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ; ΠΟΣΟ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ ΔΕΧΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ; ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΑΙΡΕΘΟΥΝ;
Νομίζω;;;
17/06/2017 15:10
Κρύβω τον πόνο το βαρύ
μες στης καρδιάς τα βάθη
γιατί το ξέρω θα χαρεί
ο κόσμος αν το μάθει

Κι αν γελάω είναι ψέμα
η καρδιά μου στάζει αίμα.
Helene
18/06/2017 07:10
Εισαι μοναδικος !!! Ποσο ομορφη η κατασταση της Υπαρξης , οταν εισαι συνεχως σε επαφη με τη Δυναμη σου…!!! We care of You ...
Νομίζω;;;
18/06/2017 22:48
Ο Στελλάρας τυγχάνει μοναδικός.
Helene
19/06/2017 06:27
“ Φωτιά σ’ oτι σε καίει , σ’ oτι σου τρωει την ψυχη “…!!!
Τρύπες - Γιορτή | Rockwave 2000
4’30’’ . https://youtu.be/nOtRtRoATe0.
δεν νομιζω πλεον...ειμαι σιγουρος
18/06/2017 01:32
με τη καρδια με τη πνοη...τι ποθους και τι παθος...πηραμε τη ζωη μας λαθος...κι αλλαξαμε ζωη...
σισυφος
17/06/2017 14:30
η ελλας μονο με επιτροπια μπορει να συμβαδιζει με εξελιξη,δεν εχει ωριμασει απο το 1830 ακομη,αν αφεθει χωρις κηδεμονες θα αρχισει με μιας ανατολιτικο παρτυ
Η επιτροπεία, ο αγράμματος και η φύση του
17/06/2017 16:32
Φύσει δούλοι υπήρχαν πάντα. Γιατί να λείψουν τώρα;
Η προσωποποίηση της απάτης
17/06/2017 12:18
Η Σοβιετική Ένωση κατέρρεε κι οι απατεώνες του "υπαρκτού" δήλωναν πίστη στο καταρρέον σύστημα. Περιμένετε τέτοιοι λωποδύτες να έχουν ποτέ διαφορετική συμπεριφορά; Γεννήθηκαν και μεγάλωσαν μαθημένοι να υποστηρίζουν μια απάτη, με μηχανορραφίες, με τεχνάσματα, με την αδιαφορία του ολοκληρωτισμού για τις ανάγκες του λαού και για την ίδια την πραγματικότητα. Η κρυπτότητα και το ψέμα είναι τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα αυτών των ανθρώπων. Αυτό που βλέπουμε δεν είναι μια τυχαία αμήχανη εκδήλωση, είναι ο πυρήνας της αντίληψης αυτών των τυχοδιωκτών. ΠΟΤΕ δεν θα βγει τίποτα παραπάνω απ' τη δράση τους, παρά πολιτική ασκήμια και ψέματα.
ΒοΛή
17/06/2017 12:10
Τελευταία πληθαίνουν φωτογραφίες που δείχνουν ένα "πρωθυπουργό" σε βαθιά σκέψη, ή σε πόζα εθνάρχη. Αν σ' αυτές συνυπολογίσουμε την ατέλειωτη αλυσίδα από τις ασυνάρτητες και πομπώδεις ατάκες του, και την ανικανότητα και γελοιότητα των ενεργειών της "κυβέρνησης" του, αλλά και το ξεζούμισμα των πολιτων χαμηλού ακόμα και μηδαμινού εισοδήματος, τότε έχουμε την αυθεντική και σπάνια εικόνα ενός τσαρλατάνου, που προσπαθεί να μας πείσει "πως δεν είναι αυτό που νομίζουμε...", όταν μας φορτώνει με βάρη, για να καλύψει τις οικονομικές συνέπειες, του "ρεσιτάλ" των απίστευτων λαθών του, και την μοιραία πορεία της χώρας μας, στην ανασφάλεια, στην ασυδοσία των οργανωμένων συμμοριών και το χάος.
Το ψέμα κυλάει στις φλέβες του
17/06/2017 12:02
Πρόκειται περί ενός κοινού ΚΝίτη που απ' τα πηγαδάκια των γυμνασίων πήδησε στην πρωθυπουργία. Το μόνο που γνωρίζει είναι να κάνει ψευτοτσαμπουκαλίδικα κόλπα, για να τη "μπει" στους αντιπάλους του. Νοοτροπία γηπέδου και χούλιγκαν. Το βάζει στα πόδια και κρύβεται ως φλώρος που είναι και "παιδί για τα θελήματα". Συνεχίζει τα ψέματα για να πείσει τα ζώα που τον ακολουθούν ότι κάθε δεινή του ήττα είναι "νίκη"! Και τα ζώα τον "πιστεύουν" μόνο και μόνο για να εισπράττουν το παραδάκι της βουλευτικής αποζημίωσης. Τόσο τιποτένιοι... Σκουπίδια που έφερε ο άνεμος των καιρών στις καρέκλες της εξουσίας.
ZAM
17/06/2017 08:50
Οι γελοίοι πανηγυρίζουν ... ειναι για τα πανηγύρια!
Φάνης
17/06/2017 08:45
Η Ελλάδα αλλάζει. Συγχαρητήρια στον Αλέξη Τσίπρα και στην κυβέρνηση για την τεράστια διπλωματική επιτυχία. Η αλλαγή στις δομές του πελατειακού κράτους της ΝΔ κρίνεται απαραίτητη για να πάμε μπροστά. Η Ευρώπη είναι μαζί μας σε αυτή την προσπάθεια.
Πως ειναι να ζεις σε μια φανταστικη χωρα?
19/06/2017 01:02
Φαινεται οτι εσυ κατοικεις σε μια αλλη Ελλαδα. Πρωτον, ολη η Ευρωπη δεν απεχει πολυ απο το να ειναι εντελως εχθρικη στην Ελλαδα, γιατι τους παιρνουμε λεφτα συνεχως και μετα τους ζηταμε να μας σβησουνε τα χρεη! Οσο για το πελατειακο κρατος που ξεκινησε το Πασοκ το '81, διατηρηθηκε επι ΝΔ αλλα τωρα με τον Συριζα εγινε Ολυμπιακο αθλημα με πρωταθλητη τον Καρανικα και του αλλους παρατρεχαμενους. Τωρα τι διπλωματικη επιτυχια ηταν το οτι τα πλεονασματα θα ειναι 3% μεχρι το 2022 (που σημαινει ιδια λιτοτητα με σημερα) και μετα 2% μεχρι το 2060 (!!!!!!!!!!!!!!!) εγω δεν το βλεπω. Σιγουρα θα διδασκεται στα πανεπιστημια ολου του κοσμου και αυτη η διαπραγματευση σαν παραδειγμα προς αποφυγη, οπως και εκεινη του Βαρουφακη πριν απο δυο χρονια. Ο μεγαλυτερος ψευτης στην ιστορια αυτου του τοπου και μερικοι παλιατσοι κολλητοι του εφεραν τη χωρα στα γονατα και την εκαναν διεθνως ρεζιλι με τα βλακωδη καμωματα τους. Εαν δεν το αντιλαμβανεσαι αυτο, σημαινει οτι ζεις καπου αλλου, σε μια Ελλαδα που υπαρχει καπου στη φαντασια σου μονο.
Αριστερος Αδελφος Υμιν
17/06/2017 19:11
Εδω και τωρα στην εξουσια. Ζητω το πλιατσικο του αθανατου κομμουνιστη λαου της Ελλαδας. Φασιστες της Υφηλιου εφτασε η ωρα σας.
Ρετσινόλαδο
17/06/2017 16:30
Εξήγησέ το και στους βουλευτές αυτό, όταν θα βγούνε κάποτε απ' τα σπίτια τους να πάνε να μαζέψουν ψήφους. Να φορέσουν τσίγκινο σωβρακάκι, εκτός κι αν θέλουν να δοκιμάσουν στην πράξη πόσο επιδέξιοι είναι οι _ώλοι τους. Γιατί τα μεταξωτά βρακιά της εξουσίας που κατέλαβαν με χυδαία ψέματα, θέλουν κι επιδέξιους _ώλους, που λέει και η παροιμία. Και τα ψέματα, συγχαρητήρια, τελείωσαν.