Παίζουν τα ρέστα τους
και ψιθυρίζουν εκλογές

Εχοντας χάσει οριστικά το ορόσημο του Μαρτίου για συμφωνία και με το ανένδοτο ΔΝΤ απέναντί της, η κυβέρνηση ποντάρει στον αντιπερισπασμό των Εξεταστικών, έχοντας κρυμμένο στο μανίκι της ακόμα και το χαρτί των εκλογών

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/03/2017 08:00 |
Σε έναν πολιτικό συμβιβασμό της τελευταίας στιγμής, λίγο πριν από το Eurogroup, ελπίζουν τώρα ο Ευκλείδης Τσακαλώτος και η κυβέρνηση
Παίζουν τα ρέστα τους <br> και ψιθυρίζουν εκλογές
Μαντάτα από τις Βρυξέλλες και το Eurogroup περιμένει σήμερα η κυβέρνηση, έχοντας αποδεχθεί ωστόσο ότι έχει χαθεί οριστικά και αυτό το ορόσημο για συμφωνία. Αυτό που πρακτικά αναμένει το Μαξίμου είναι ένα σήμα προόδου, περισσότερο για να ανατάξει την ψυχολογία στο εσωτερικό της Κοινοβουλευτικής Ομάδας και του κόμματος, καθώς το διαφαινόμενο περιεχόμενο της συμφωνίας και τα σκληρά μέτρα που προμηνύονται έχουν μετατρέψει τον ΣΥΡΙΖΑ σε καζάνι που βράζει.
Αυτός είναι και ο λόγος που το κυβερνητικό στρατόπεδο, στο εσωτερικό πολιτικό πεδίο, επιλέγει την τακτική του αντιπερισπασμού. Πέραν της κλιμάκωσης της επίθεσης στη ΝΔ, στο προσκήνιο επιστρέφει η σκανδαλολογία, αφού την πρόταση σύστασης Εξεταστικής Επιτροπής για την υγεία και της Προανακριτικής για τα εξοπλιστικά θα ακολουθήσουν αντίστοιχες προτάσεις για υποθέσεις από τα συρτάρια του Μαξίμου.

ΑΠΡΙΛΙΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ... Η ελληνική πλευρά - όπως είχε πει και στους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ ο Ευκλείδης Τσακαλώτος - παίζει τα ρέστα της στην πολιτική διαπραγμάτευση, ελπίζοντας ότι οι Ευρωπαίοι μπορούν να βάλουν φρένο στις παράλογες, όπως τις θεωρούν, απαιτήσεις του ΔΝΤ, ιδίως στα εργασιακά. Δεν είναι τυχαίο πως και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δημήτρης Τζανακόπουλος επανέφερε σε συνέντευξή του («Ημερησία») τις αιτιάσεις κατά του Ταμείου, επιρρίπτοντας αποκλειστικά στην πλευρά του την ευθύνη για την καθυστέρηση στην ολοκλήρωση της αξιολόγησης.
Το χρονοδιάγραμμα για το Μαξίμου μετατίθεται έτσι στον Απρίλιο, ωστόσο πολλοί αστάθμητοι παράγοντες παραμονεύουν και εμποδίζουν την προοπτική για συμφωνία έστω τον επόμενο μήνα. Τα στοιχεία της Eurostat για τις επιδόσεις της ελληνικής οικονομίας, η απόφαση του ΔΝΤ για το πρόγραμμα και οι γαλλικές εκλογές περιπλέκουν την κατάσταση.

ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ. Σ' αυτό το σκηνικό, το Μαξίμου ξορκίζει με κάθε τρόπο τα σενάρια εκλογών ή ψήφισης των μέτρων από αυξημένη πλειοψηφία, ενώ προσώρας δεν φαίνεται να συζητά ούτε το ενδεχόμενο σύσκεψης των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Και στην Κοινοβουλευτική Ομάδα οι περισσότεροι εμφανίζονται αποφασισμένοι να προχωρήσουν «όσο πάει», ακόμη και αν νιώθουν στο πετσί τους ότι η συμφωνία είναι δυσβάστακτη. Αυτό είπαν και στον Τσακαλώτο στην κλειστή σύσκεψη της περασμένης εβδομάδας, με τους πιο ενθουσιώδεις να χρησιμοποιούν το επιχείρημα πως «η κοινωνία είναι μεν δυσαρεστημένη, αλλά είναι μαζί μας».
Αν και τη λέξη «εκλογές» δεν έχουν αρθρώσει δημοσίως ώς τώρα στελέχη της κυβέρνησης ή του ΣΥΡΙΖΑ, δεν παύει να υπάρχει ως σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού τους, εάν οι σχέσεις της κυβέρνησης με τους δανειστές φτάσουν στο απροχώρητο. Η πλειονότητα αναμένει το τελικό περιεχόμενο της συμφωνίας, το οποίο θα κληθεί να εγκρίνει ή να απορρίψει η Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ πριν αυτό φτάσει στη Βουλή. Βούληση του Πρωθυπουργού ασφαλώς είναι να εγκριθεί, έστω και με κραδασμούς, ώστε να δεσμεύσει την Κοινοβουλευτική Ομάδα. Αν όμως συμβεί το αντίθετο, οι ραγδαίες εξελίξεις είναι αναπόφευκτες.

Η ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΗ ΦΘΟΡΑ του κυβερνητικού στρατοπέδου, άλλωστε, λειτουργεί επιβαρυντικά και επαναφέρει τους φόβους «πασοκοποίησης» του ΣΥΡΙΖΑ, με την έννοια ότι ψήφιση της συμφωνίας μπορεί να οδηγήσει σε αποσύνθεση την κυβερνώσα παράταξη. Η απάντηση του Μαξίμου, ωστόσο, είναι πως η φθορά είναι παροδική και ότι τα αντίμετρα που θα συμφωνηθούν με τους θεσμούς, σε συνδυασμό με το θετικό αφήγημα της κυβέρνησης και την επιστροφή στην ανάκαμψη - εφόσον επιτευχθεί η ένταξη των ομολόγων στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης της ΕΚΤ -, μπορούν να αντιστρέψουν την εικόνα.

Αυτό αποτελεί και την απάντηση του Πρωθυπουργού και των συνεργατών του σε όσους απεργάζονται σενάρια εκλογών, χωρίς να παραγνωρίζουν ότι οι κάλπες θα ήταν κάποια λύση στην περίπτωση που η κυβέρνηση προσκρούσει σε τοίχο με τους δανειστές και ο χρόνος παρέλθει άπρακτος έως το δύσκολο καλοκαίρι, με άδεια ταμεία. Αλλως ειπείν, μπορεί ο Τσίπρας να μην εξετάζει αυτή τη στιγμή σενάρια «ηρωικής εξόδου», αλλά η πορεία της κυβέρνησης αυτής μπορεί να έχει «ξαφνικό θάνατο».

Η αποκρυστάλλωση του περιεχομένου της συμφωνίας θα είναι αυτή που θα ορίσει και θα επιταχύνει τις εξελίξεις, με δεδομένο ότι κάθε βουλευτής θα μπορέσει τότε να πάρει τις αποφάσεις του για το τι θα πράξει. Η προτροπή του Μαξίμου «όποιος δεν θέλει να ψηφίσει, μπορεί να παραδώσει την έδρα του» ισχύει κανονικά και αναμένεται να ακουστεί όλο και πιο δυνατά το επόμενο διάστημα.
ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
Κρατική οικονομία;
20/03/2017 19:54
Αν οι σχέσεις με τους δανειστές φτάσουν στο απροχώρητο, τότε εκλογές. Δηλαδή θα ζητήσουν λαϊκή έγκριση για κόντρα με τους δανειστές, δηλαδή για δραχμή... Ή μήπως θα πάρουν την ψήφο και μετά θα υποχωρήσουν στις απαιτήσεις των δανειστων; Το ένα από τα δυο θα συμβεί.Εχοντας συνάψει τη συμφωνια συνεργασιας με το Βρετανικό Συμβούλιο για παροχή συμβουλών κοινωνικής (=κρατικής)οικονομίας και με βοήθεια απο την Παγκόσμια Τράπεζα για δημόσιες επενδύσεις, ο νούς πηγαίνει στο ότι προετοιμάζουν τη δραχμή.Αρα θα πάρουν την ψήφο όλων των δραχμιστών και χρεοκοπολάγνων. Παράλληλα, έχοντας το προηγούμενο της ανατροπης της ετυμηγορίας του δημοψηφίσματος, θα τσιμπήσουν και ψήφους ευρωπαϊστών. Θα ψηφιστούν και από τους δημόσιους υπάλληλους. Δηλαδή οι δημοσκοπήσεις είναι αέρας κοπανιστός... Το ερώτημα που μένει λοιπόν είναι τι απο τα παραπανω θα κάνουν όταν ξαναεκλεγούν. Προσωπική αποψη ότι φεύγουμε από το ευρώ με τις ευλογίες των δανειστών.Άλλωστε, μόνο έτσι θα μπορέσουμε να επιτελέσουμε αποτελεσματικά τον ρόλο του προσφυγότοπου... Ειθε τα παραπάνω να αποδειχτούν σκέτη φαντασία. Ομως, τι θα γίνει εδώ δίχως ιδιωτικές επενδύσεις... Ετσι δηλαδή ανοίγεται ο μονόδρομος των δημόσιων επενδύσεων. Ιδωμεν...
Στρατος
20/03/2017 18:31
Αφηστε τα σαπια. Καιρος να αλλαξει η φρουρα, να φαει μια απο τα ιδια ο λαος.
Stupid citizens have stupid leaders
20/03/2017 16:47
Μια λέξη! Μόνο μια λέξη! STUPID!
xfucktor
20/03/2017 15:22
2 χρονια αριστερας στην εξουσια δικαιωσαν πληρως τα στρατοπεδα συγκεντρωσης σε γυαρο κ μακρονησο
Stupid citizens have stupid leaders
20/03/2017 16:51
Συγνώμη αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ! Όσο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ήταν τα πρωτοκλασάτα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ τόσο ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ είναι οι δεύτερο και τριτοκλασάτοι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ. Εξάλλου οι περισσότεροι είναι οι πρώην σκοπίμως περιθωριοποιημένοι ΠΑΣΟΚΟΙ 2ης και 3ης γραμμής όπου ο Αντρέας αλλά και ο Σημίτης μόνο για κολλάνε αφίσες του είχε!! Βρήκαν όμως και αυτοί την ευκαιρία να ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ με ΣΥΡΙΖΑ!!
xfucktor
21/03/2017 10:45
Οι ιδιοι λενε οτι ειναι κομμουνιστες και αυτη η ομολογια τους φτανει..
XYZ
20/03/2017 18:50
Οχι φιλε, ειναι και παραειναι αριστεροι. Απλως βρεθηκαν στην εξουσεια, συγκρουστηκαν με την πραγματικοτητα (αναποφευκο πραγμα) και ηττηθηκαν (επισης αναποφευκτο). Οι μπουρδες που λεγανε, και εξακολουθουν να λενε, ειναι εξω πραγματικοτητας. Θες να μας πεις δηλαδη οτι η Ρωσσια δεν ειχε αριστερες κυβερνησεις ανα τον 20το αιωνα, οτι η Κουβα δεν εχει, οτι η Βορεια Κορεα η η Κινα δεν εχουν? Τι εχουν? Και αν δεν εχουν αριστερες κυβερνησεις, ποιοι ειχαν ποτε? Αρκετα με αυτη την αυτ-απατη. Ο εργατικος παραδεισος δεν υπαρχει, δεν υπηρξε και ποτε δεν θα υπαρξει. Αυτο που υπαρχει ειναι η κοκκινη δικτατορια. Μην δινεται λοιπον δικαιολογιες σε αυτους τους ανικανους που μας κυβερνουν.
Stupid....
20/03/2017 23:56
Εγω ειμαι ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ. Ξερεις τι σημαινει αυτο.Καταργηση συνταξης σε οποιον εχει 300.000 ευρω σε μετρητα η 600.000 ευρω σε ακινητα! Πας στο νοσοκομειο τζαμπατζη αρχικαπιταλιστη με 500.000 ευρω; Τα πληρωνεις ολα στο ΕΣΥ!Τελη κυκλοφοριας με βαση την αγοραστικη αξια και οχι τα κυβικα!.Εχεις καταθεσεις εκτος Ελλαδος;Δεν σου ανανεωνω το διαβατηριο μεχρι να τα επαναπατρισεις.Εισαι βουλευτης με 40 ακινητα;Μηδεν μισθο και βουλευτικη αποζημιωση! Εισαι υποψηφιος με αριστερο κομμα;Εισαι δημοσιος υπαλληλος και εχεις καταθεσεις 3 φορες την ισοβια μισθοδοσια σου, κατασχεση καταθεσεων ως μεγαλοφοροφυγας της γενεας του Πολυτεχνειου. Οι απιτυχημενοι πρωην μικροπασοκοι δεν ειναι αριστεροι.Αυτονοητο αφου δεν υπαρχουν αριστεροι Ελληνες Κουτοπονηρα πασοκακια ψηφοφοροι ομως εκαττομυρια!!!!!
skylab
20/03/2017 15:05
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΡΩΜΑΝΟΥ ΤΟΥ ΔΙΟΓΕΝΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΔΙΔΑΧΤΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ;(MATZIKERT)
skylab
20/03/2017 14:59
ΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΞΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΑΘΡΟ!
tt
20/03/2017 14:02
Στη φωτογραφία αυτή φαίνεται ένας κακόμοιρος ανθρώπους όποιος τα έχει χάσει και δεν ξέρει τι τον γίνεται επίσης τον έχουν πει επανειλημμένα πως εάν δεν κατάργηση μισθούς και συντάξεις του Δημοσίου πως εάν δεν φέρει Τους συνταξιούχους του Δημοσίου που βγήκαν στα 50 στη σύνταξη πίσω να εργαστούν τουλάχιστον μέχρι τα 60 τους αυτό το πράγμα δεν θα έχει τέλος και αυτός δεν το καταλαβαίνει έτσι αποφάσισε να βγει αυτή τη φωτογραφία για να δείξεις τον ελληνικό λαό το τι άχρηστο άνθρωπο στείλε δια να διαπραγματευτεί Την τύχη του ελληνικού λαού κύριε Τσακαλώτο αυτή η φωτογραφία με θυμίζει ένα ρεμάλι αποτυχημένο που γυρνάει στις Ευρώπης τους δρόμους χωρίς να ξέρει τι τον γίνεται Το ίδιο θα συμβεί και τους άλλους υπουργούς οικονομικών από τα άλλα κόμματα αναλάβουν την προεδρία στην Ελλάδα και δεν κάνουν αυτά που τους γράφω να κόψουμε μισθούς και συντάξεις από το τέρας Δημόσιο και να φέρω τους συνταξιούχους πίσω επίσης να ελέγξουν τους τραπεζικούς από τη δεκαετία του 90 για να δούνε που δίνουν τα δάνεια Αυτά που εσείς λέτε σήμερα κόκκινα δάνεια αλλά επειδή δε σας ενδιαφέρει τι θα γίνει η Ελλάδα γι' αυτό συμπεριφέρεστε ετσι αλήτες ρε Μάγια και ξοφλημένοι άνθρωποι υπόκοσμος της Ελλάδος είναι η ελληνική Βουλή Εδώ μέσα στη Βουλή θα βρείτε την τελευταία τρύπα της ζουρνάς τον υπόκοσμο του ελληνικού λαού που για ψήφους και για να κυβερνήσουν θα δίναμε και τον κώλο τους πουστρακια
Peter
20/03/2017 13:36
Ανοησίες.. ανοησίες, η συμφωνία καθαρογράφεται..
xfucktor
20/03/2017 12:37
Εκλογες σημαινουν οτι ο συριζα νικηθηκε κατα κρατος στο πεδιο μαχης ..αυτο που θα κανουν τα κομμουνια ειναι να αποτραβηχτουν στα " βουνα" και να ξαναρχισουν το ανταρτικο τιμης ενεκεν..πηρε μολις 2 χρονια απο τους κομμουνιστες στην εξουσια να απομυθοποιησουν την αριστερα μια και για παντα
Α
20/03/2017 12:14
Πω πω! Τι κυβερνηση ειναι αυτη!!!! Τι κακο μας βρηκε αδερφια!!!!!!!
Lampro Mellon
20/03/2017 13:18
Το κακο ειναι οτι και η προηγουμενη σκατα ηταν κι οτι η επομενη (ειτε Τσιπρας ειτε Κουλις, ειτε ...) σκατα θα ειναι. Αυτο λεγεται "πιστοι στις Ελληνικες Αξιες".
XYZ
20/03/2017 18:51
Α, ωραια, λοιπον. Αφου και οι προηγουμενοι ηταν αυτο που λες, δεν υπαρχει προβλημα. Ολα καλα.
Mboosh
20/03/2017 11:17
Ισως αυτοί που χρησιμοποιούν το επιχείρημα «η κοινωνία είναι μεν δυσαρεστημένη, αλλά είναι μαζί μας» να μην είναι οι πιο αισιόδοξοι αλλά οι πιο κυνικοί. Κάπως πρέπει να εξηγηθεί το γεγονός ότι μετά από τα τόσα προβλήματα σε επίπεδο οικονομίας αλλά και θεσμών που δημιουργήθηκαν επί Συριζα η διαφορά με την ΝΔ είναι περίπου 15 μονάδας. Να εξηγηθεί το γεγονός για ποιό λόγο ο Συριζα δεν έχει καταρρεύσει. Να εξηγηθεί το το γεγονός ότι οι φασίστες λαμβάνουν περίπου 6% και το ίδιο οι κομμουνιστές. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι αυτό που κινεί αυτούς τους ψηφόρους δεν είναι η λογική ανάλυση αλλά το μίσος. Στην κοινωνιολογία αλλά και στην οικονομία υπάρχει ένα μικρό, αλλά ενδιαφέρον παιχνίδι, το ultimatum game. Σ'αυτό δίνουν στον Α παίκτη ένα ποσό, πχ 100 ευρώ και του λένε να το μοιραστεί όπως νομίζει με τον Β. Με την εξής προϋπόθεση, αν ο Β απορρίψει την προσφορά τότε κανένας από τους παίκτες δεν παίρνει τίποτα. Τώρα, η λογική λέει ότι από την στιγμή που ο Β δεν έχει τίποτα ακόμη και 5 ευρώ είναι κέρδος (άρα ο Α τσεπώνει 95 ευρώ). Όμως πολλά πειράματα έχουν δείξει ότι αν στον Β προσφερθεί λιγότερο από το 30% το πιο πιθανό είναι να απορριφθεί η προσφορά. Κάποιοι νομίζουν ότι αυτό συμβαίνει επειδή ο Β θέλει να διδάξει ένα αλτρουϊστικό μάθημα στον Α. Κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι ο Β θέλει να τιμωρήσει τον Α και μάλιστα ίσως και να το ευχαριστιέται. Αυτό απαντάει και στο ερώτημα αν οι ψηφοφόροι του Συριζα και των ακραίων κομμάτων διαβάζουν εφημερίδες ή αν βλέπουν το τι γίνεται γύρω τους. Το κάνουν, αλλά θέλουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και με βάση αυτό το σκεπτικό ψηφίζουν.
skylab
20/03/2017 15:03
O YΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ, ΕΠΕΙΔΗ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ (ΟΜΟΙΩΣ ΚΑΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΗ!)
ΒοΛή
20/03/2017 10:16
Σαν αντιπολιτευτικό κόμμα, για πολλά χρόνια, ο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τους αναρχικούς έως τους τρομοκράτες, έπαιζαν τον "ντόπιο εχθρό" καταστρέφοντας, καίγοντας και υπονομεύοντας. Με την κατάληψη εξουσίας που πέτυχαν με την βοήθεια του μπουνταλά Καμμένου, το "παίξιμο" συνεχίζεται ρημάζοντας λαό και χώρα, και βυθίζοντας μας σε ένα απέραντο χάος, που απειλεί να μας αποτελειώσει, για πρώτη φορά, από την πρώτη φορά άναρχη και άχρηστη Αριστερά του "τίποτα" στην εξουσία...από μια μειοψηφία κρατικοδίαιτων, με την στήριξη "σανοδίαιτων" αφελών, που τους ταύτισαν με το "μικρόψυχο" προσωπικό συμφέρον τους...
χαχα
20/03/2017 09:46
Ανοησίες, ούτε στα όνειρα σας δεν θα το δείτε.
.........
20/03/2017 09:07
.... "Λογικό" δεν είναι να πανε σε εκλογές ; Αφού μόλις πριν ένα μήνα έκλεισαν 18μηνη Κυβερνητική θητεία με όλα τα συμπαρομαρτούντα "οφέλη" ....

όλες οι τελευταίες ειδήσεις