Η αγωνία του βουλευτή πριν από το πέναλτι...

«Παγωνιά» στη σύσκεψη των υπουργών Οικονομικών και Εργασίας με ομάδα 45 μελών της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ σχετικά με τα σκληρά μέτρα που θα κληθούν να ψηφίσουν

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/03/2017 08:00 |
Ο Ευκλείδης Τσακαλώτος απάντησε με... κατανόηση στα ερωτήματα των βουλευτών για την πορεία της διαπραγμάτευσης (φωτογραφία αρχείου)
Η αγωνία του βουλευτή πριν από το πέναλτι...
Αποτυχημένη ήταν η προσπάθεια του Ευκλείδη Τσακαλώτου να κατευνάσει τις αντιδράσεις των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ για τα μέτρα της συμφωνίας. Οχι διότι οι βουλευτές «επαναστάτησαν» εναντίον του, αλλά γιατί πλέον ούτε ο ίδιος ο υπουργός Οικονομικών φαίνεται να πιστεύει πως μπορεί να αποκρούσει το κύμα σκληρών απαιτήσεων των δανειστών - επιβεβαιώνοντας έτσι τους χειρότερους φόβους του, που έχει μεταφέρει με «αναπάντητες κλήσεις» στο Μαξίμου.

Το κλίμα στη χθεσινή σύσκεψη των υπουργών Οικονομικών και Εργασίας με τους 45 βουλευτές-μέλη των αρμόδιων κοινοβουλευτικών επιτροπών ήταν εξαιρετικά βαρύ, γεγονός που παραδέχονται ακόμη και οι ίδιοι. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη και ο διευθυντής της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ Κώστας Ζαχαριάδης δημοσίως μίλησε για «έντονο προβληματισμό». Ανησυχία, αγωνία και αμηχανία είναι τα συναισθήματα που έχουν κυριεύσει τους βουλευτές, αλλά διακατέχουν ευκρινώς και τον Τσακαλώτο.

«Τι θα πούμε τώρα στον κόσμο;» ήταν το ερώτημα που άκουσε ο ίδιος με ένα στόμα και μία φωνή από τους περίπου 20 βουλευτές που πήραν τον λόγο. Κάποιοι υποστήριξαν μάλιστα ότι τα μηνύματα που λαμβάνουν από τις περιφέρειές τους και τους ντόπιους επιχειρηματίες είναι δραματικά εξαιτίας του «πάγου» που έχει βάλει στην οικονομία η αέναη διαπραγμάτευση.

Τι απαντήσεις πήραν; Γενικές και αόριστες, παραδέχονται παριστάμενοι στη σύσκεψη. «Εγινε μεγάλη κουβέντα για την ουσία των μέτρων, αλλά χωρίς νούμερα και αποτέλεσμα» λένε. «Υπάρχουν δύο δρόμοι. Ή να πετύχουμε μια πολιτική συμφωνία ή να υποκύψουμε στο ΔΝΤ και στις ακραίες απαιτήσεις του. Αγωνιζόμαστε για το πρώτο» είπε από την πλευρά του ο υπουργός Οικονομικών. Επιχειρώντας παράλληλα να ερμηνεύσει τη στάση του Ταμείου, σημείωσε πως με τη μέγγενη να σφίγγει στα εργασιακά υπάρχουν δύο ενδεχόμενα: είτε το ΔΝΤ κάνει παζάρι για να συμφωνήσει τελικά σε κάποιο σημείο είτε, στο πιο ακραίο σενάριο, δεν έχει βούληση για συμφωνία.

ΕΠΕΣΑΝ ΣΕ «ΤΟΙΧΟ». Τόσο ο Ευκλείδης Τσακαλώτος όσο και η Εφη Αχτσιόγλου μίλησαν για «τοίχο» στον οποίο προσκρούουν οι ελληνικές επιδιώξεις, με τους δανειστές να εμμένουν στην άμεση αλλαγή της νομοθεσίας για τις ομαδικές απολύσεις και το λοκάουτ, καθώς και το πάγωμα των συλλογικών διαπραγματεύσεων, ενώ απορρίπτουν ασυζητητί το ελληνικό αίτημα για μετάθεση της συζήτησης στην επόμενη αξιολόγηση. Η υπουργός Εργασίας τόνισε χαρακτηριστικά πως «όσο εμείς δεν θέλουμε για κανένα λόγο να υποκύψουμε στα εργασιακά, άλλο τόσο δεν το συζητούν αυτοί, οπότε δεν υπάρχει καν σημείο προσέγγισης».

Ο Τσακαλώτος κάλεσε πάντως τους βουλευτές «να μην πιστεύουν τις διαρροές στον Τύπο» για το αφορολόγητο και τις συντάξεις, αρνούμενος να επιβεβαιώσει - αλλά και να διαψεύσει - τα σενάρια για μείωση του ορίου στα 6.000 ευρώ. Σε ό,τι αφορά τις συντάξεις, τονίστηκε πως γίνεται προσπάθεια για σταδιακή εφαρμογή των περικοπών και όχι «μία κι έξω».

Μεγάλο κεφάλαιο της συζήτησης αφιερώθηκε και στα αντίμετρα, τα οποία αποτελούν το θετικό αφήγημα της κυβέρνησης. Θεωρητικά τουλάχιστον. Γιατί εν τοις πράγμασι ακυρώνονται από αυτά που «προσφέρουν» οι θεσμοί, σύμφωνα με όσα είπε στους βουλευτές ο υπουργός Οικονομικών. Δηλαδή, μόνο προγράμματα κοινωνικής πρόνοιας (σχολικά γεύματα, επιδότηση ενοικίου κ.τ.λ.) ή ενίσχυσης της απασχόλησης και αντιμετώπισης του brain drain, με αποτέλεσμα να παραμένουν μετέωρες πιο ουσιαστικές παρεμβάσεις που (δήλωνε ότι) σχεδιάζει η κυβέρνηση, όπως η μείωση του ΕΝΦΙΑ και των ασφαλιστικών εισφορών. Το γεγονός αυτό δυσαρέστησε σφόδρα τους βουλευτές, μολονότι ο Τσακαλώτος ήταν κάθετος πως για τη νομοθέτησή τους «ισχύει ό,τι έχει πει ο επίτροπος Μοσκοβισί και όχι ο Ντεϊσελμπλούμ», δηλαδή ταυτόχρονη ψήφισή τους με τα μέτρα και αυτόματη εφαρμογή με την επίτευξη των στόχων για τα πρωτογενή πλεονάσματα.

ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΑ... Το Μαξίμου επιμένει πως η τεχνική συμφωνία μπορεί να ολοκληρωθεί έως το Eurogroup της ερχόμενης Δευτέρας, μολαταύτα η αίσθηση που αποκόμισαν οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ είναι πως ο Τσακαλώτος δεν το πιστεύει, ενώ και το προεδρείο της ΚΟ δηλώνει ότι δεν θα έλθουν προς ψήφιση μέτρα με νομοσχέδια ή τροπολογίες έως τη Δευτέρα. Ο Νίκος Παππάς, ο οποίος «επιστρατεύτηκε» επικοινωνιακά για δεύτερη ημέρα, δήλωσε πάντως ότι «το πολιτικό πλαίσιο της συμφωνίας έχει απολύτως συμφωνηθεί και είμαστε πάρα πολύ κοντά και στην τεχνική της ολοκλήρωση», προσθέτοντας ότι «δεν υπάρχει θέμα διαρροών» στην κρίσιμη ψηφοφορία.

Ερωτηθείς ο Ευκλείδης Τσακαλώτος από τους βουλευτές για το μέλλον των διαπραγματεύσεων εάν δεν επιτευχθεί η τεχνική συμφωνία έως τη Δευτέρα, περιορίστηκε απλώς να σημειώσει πως «θα συνεχίσουμε την προσπάθεια, δεν θα τα παρατήσουμε». Την ίδια φράση επικαλέστηκαν και οι περισσότεροι βουλευτές, με παρισταμένους στη σύσκεψη να διαβεβαιώνουν ότι δεν ακούστηκαν φωνές για καταψήφιση. «Πρέπει να συνεχίσουμε», ήταν η κοινή τους διαπίστωση, βλέποντας το σενάριο της αυξημένης πλειοψηφίας να «καίγεται» οριστικά - όσο και αν επιχείρησαν να το επαναφέρουν ο Σωκράτης Φάμελλος και ο Νίκος Ξυδάκης.

Η σύσκεψη αυτή άνοιξε τον κύκλο του «μασάζ» στους κυβερνητικούς βουλευτές, δεδομένου ότι θα ακολουθήσουν συνεδριάσεις της Πολιτικής Γραμματείας, του συνόλου της Κοινοβουλευτικής Ομάδας και της Κεντρικής Επιτροπής του ΣΥΡΙΖΑ.
ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
Αει σιχτίρ
20/03/2017 01:33
Φύγετε πια! Φύγετε καραγκιόζηδες!
Πάνος / Αννόβερο
19/03/2017 13:23
Αν είχαν ίχνος φιλότιμου οι Τσιπροκαμμένοι θα είχαν παραιτηθεί 35 φορές. Αλλά που;;;;;;
Κώστας
17/03/2017 14:48
" Τι θα πουμε τωρα στον κοσμο " ? Ηταν το ερωτημα 20 βουλευτων του ΣΥΡΙΖΑ προς τον κ.Τσακαλωτο. Μα εκει σκονταυτουμε? Στο ερωτημα αυτο έδωσε απαντηση από το 2012 ο κ. Σαμαρας, που αντιμετωπιζε την χρεοκοπια με τα Ζαππεια. Και τι ειπε ο κ. Σαμαρας? " ουδεις αναμαρτητος"!!!! " ουδεις αναμαρτητος" λοιπον και παμε παρακάτω!!!!Αυτα παθαινουν οι μικροι όταν αντιμετωπιζουν μεγάλα προβλήματα!!!! Και ο λαος??? Μα ο λαος άγεται και φερεται από τους λαικιστες!!!! Ποιος μας χρεοκοπησε το 2009 ? Η Ν.Δ.!!! Ποιον εφερε ο λαος ως σωτηρα το 2012?? Μα τη ΝΔ! Και ποιον ετοιμαζεται να φερει τωρα?? Μα τη Ν.Δ.!!! Εχεις την αισθηση οτι δεν αυτοεξεφτελιζονται μονον οι πολιτικοί, αλλά και οι ψηφοφοροι!!!
ΒοΛή
18/03/2017 12:58
Δύσοσμη πολιτική προπαγάνδα, με έντεχνη λογοτεχνική επικάλυψη.
Κωστας
20/03/2017 13:55
Δεν κανω Προπαγανδα αγαπητη ΒοΛη. Αγωνιω, οπως το συνολο σχεδον των Ελληνων. Εχω παιδια και εγγονια και δεν βλεπω φως στην ακρη του τουνελ!!
Byzantine
21/03/2017 00:13
Κωστα, η μονη λυση για τα προβληματα της Ελλαδας ειναι μια φιλευθερη πολιτικη που θα πρωοθει τις αναγκαιες μεταρρυθμισεις. Πρωτο και κυριοτερο, ο περιορισμος του κρατικου τομεα και των ακρατων, αχαλινωτων εξοδων του. ΒΕΒΑΙΩΣ και θα γινουν καποιες απολυσεις στο Δημοσιο. Δεν ειναι δυνατο 1 στους 3 εργαζομενους σε μια χωρα 11,000,000 να απασχολειται στο Δημοσιο. Μην εμπιστευεστε ΚΑΝΕΝΑ κομμα που δεν σας το λεει ανοιχτα αυτο. Χρειαζονται να γινουν επενδυσεις που σημαινει και καποιες αλλαγες στα εργασιακα. Οι περισσοτερες Δημοσιες υπηρεσιες βρισκονται κυριολεκτικα στο ελεος των αντιστοιχων συνδικαλιστικων οργανωσεων οι οποιες αποτελουν εμποδια σε καθε προσπαθεια βελτιωσης και εκσυχρονισμου. Για παραδειγμα οταν αποφασισε το Υπουργειο Εργασιας να μετοικησει σε μια κεντρικη τοποθεσια και να κλεισει ολα τα επιμερους παραρτηματα, ξεσηκωθηκαν οι συνδικαλιστες γιατι, λεει, η νεα τοποθεσια νεα παρειχε αρκετους χωρους για παρκαρισμα. Οι αγροτες βγαινουν με το ετσι θελω και κλεινουν την ΕΘΝΙΚΗ οδο, αλλα στα χανια πλακωθηκαν με τους ναυτεργατες που δεν αφηναν τα πλοια να σαλπαρουν. Το μελλον των παιδιων σου δεν βρισκεται σε μια χρεωκοπημενη, διεφθαρμενη, κρατικοδιατη Ελλαδα αλλα σε μια χωρα που πρωοθει την πρωτοβουλια, αυτοσχεδιασμο, και την επιχειρηματικοτητα. Αυτα ειναι τα αιτηματα για τα οποια θα πρεπει να παλευετε. Δεν προκειται να βρεθει πολιτικη δυναμη που θα τα πει αυτα στο κοσμο εαν δεν αρχιζετε και αλλαζετε και εσεις σαν ιδιωτες την ιδεα για το τι ειδους χωρα θελετα να εχετε.
Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το μάτι σου το δοκάρι και τότε θα δεις για να βγάλεις την αγκίδα από το μάτι του άλλου
17/03/2017 06:37
Βρώμα και δυσωδία στην αριστερη πολυκατοικία
Κώστας
17/03/2017 14:51
Ενω στη δεξια πολυκατοικια ολα ειναι ροδινα!!!
Μη χειροτερα
18/03/2017 22:15
Χεστη τη ΝΔ, μη μας μιλας για τη ΝΔ γιατι δεν ειναι κυβερνηση. Πες μας για τον Ξυριζα που ειναι κυβερνηση τωρα, τι εχεις να πεις για τον Ξυριζα και την πολιτικη του? Τα κανουν καλα, ασχημα, τι? Πες μας με επιχειρηματα πως νομιζεις οτι τα πανε και γιατι. Το νοημα του αρθρου παρεπιπτοντως ειναι οτι η κυβερνηση παει τη χωρα απο το κακο στο χειροτερο. Ακουμε την γνωμη σου
Κωστας
20/03/2017 00:34
Aφου με ρωτας: Ο Συριζα, στη διετια που κυβερνα, δε νομιζω οτι πετυχε καποιον απο τους στοχους του. Διαψευστηκε παταγωδως. Το αρθρο του Παπαχελά στην κυριακατικη "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" (19/3/17), ειναι ακρως διαφωτιστικο. Όμως δεν πρεπει ποτε να ξεχναμε, αυτους που μας οδηγησαν στην στην χρεοκοπια. Εχουν ονομα. Ειναι αυτοι που εσυ τους χεζεις!!!!!
Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο
16/03/2017 18:20
Ο Κώστας Ζαχαριάδης δεν είναι αυτός που ζητωκραύγαζε για την "συμφωνία" μετά το Eurogroup; Τέτοιον εξευτελισμό ούτε οι τελευταίοι των ανθρώπων δεν θα άντεχαν. Οι άνθρωποι αυτοί είναι στο κατώτατο σκαλοπάτι της ηθικής. Άτιμοι, ψεύτες, φανφαρόνοι, παλιάτσοι της πολιτικής. Θεία Δίκη.
dias
16/03/2017 16:20
Μην τρελαίνεστε.Οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ θα ψηφίσουν ότι τους φέρουν,ακόμη και τα πιο ακραία και σκληρά μέτρα αρκεί να μην χάσουν αυτοί τις καρέκλες στη Βουλή και οι συγγενείς και φίλοι τις θέσεις στο Δημόσιο.Οι ΄΄αντιδράσεις΄΄είναι για το θεαθήναι και τουφεκιές στον αέρα.Το έργο το έχουμε ξαναδεί Η δικαιολογία για την ψήφο είναι ήδη γνωστή και την είπε ξεκάθαρα ο Παπαδημούλης ΄΄κανένας βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ δεν θα καταψηφίσει τα μέτρα για να φύγει ο Τσίπρας και να έρθει ο Μητσοτάκης΄΄ Όσο για τους βουλευτές του ΄΄σύντροφου΄΄ Πάνου αυτοί είναι τόσο γελοίοι που δεν χρειάζονται καν να έχουν κάποια δικαιολογία.
Εργατης με τουβλο
16/03/2017 14:33
Τσαχπινο-συντακτη! Οσο πιο πολλα τα κλικ, τοσο μεγαλυτερο το μπονους;
Μπονγκο Μπονγκο
16/03/2017 14:30
Ξερεις τι θα πει να εισαι κομμουνι και να θελουν τα κομμουνια να σε φανε ζωντανο; Κανιβαλισμος!
Ηλίας
16/03/2017 13:47
Μήπως είναι καιρός να περιορισθεί και αυτό το αδηφάγο κράτος ανάλογα με τη σημερινή φοροδοτική ικανότητα του Έλληνα; Το ελληνικό νοικοκυριό είναι φτωχότερο σήμερα κατά 40%!!! Εάν περιορίσετε το μέγεθος του κράτους ανάλογα λύνετε το πρόβλημα. Γιατί π.χ. χρειάζονται οι τριακόσιοι στη Βουλή με όλο το ασκέρι που σέρνουν πίσω τους; Γιατί χρειάζονται σαράντα Υπουργοί και όλο το σκυλολόι των μετακλητών και συμβούλων; Γιατί χρειάζεστε τα ΜΑΤ να σας φυλάνε και από ποιον; Γιατί; Γιατί; Δεν μας φταίει κανένας ξένος, εσείς οι πολιτικοί φταίτε!!! Κάποτε ο λαός θα ξυπνήσει και θα σας ΠΝΙΞΕΙ!!!
200-0(μηδεν)
16/03/2017 13:20
Εχουν φαει 200 γκολ απο πενατλυ. Κανουν συνεχεια ολοι φαουλς στην μικρη περιοχη απο τον Βαρουφακι μεχρι τον Τσιτσι φιογκο. Ακομα και ο Σοιμπλε εχει βαλει τα μισα γκολ απο το καροτσακι. Φαντασου οτι αρχηγος της ομαδας ειναι ενας ασχετος προεδρος της 15 μελους επιτροπης και αυτο ηταν το υψηλοτερο του επιτευγμα στην μεχρι τωρα ζωη του.Γκολ(ουτε ενα) απο αυτους δεν θα δεις αφου επι δυο χρονια τωρα παιζουν σε ολα τα επιπεδα εντος και εκτος Ελλαδας και η διαφορα τερματων ειναι 200-0.
16/03/2017 12:15
Κοψε μαπες και βγαλε συμπερασμα ..ειναι ποτε δυνατον να κερδηθει ο πολεμος με αυτους τους κεφτεδες?
........
16/03/2017 10:13
.... επιδιώκουν λένε να πετύχουν πολιτική συμφωνία, όταν από τους όρους του μνημονίου αυτό αποκλείεται και όταν τα διεθνή στηρίγματά τους εξαντλούνται μεταξύ Κιμ και Μαδούρο.... και σε λίγο καιρό που θα μας φεσώσουν όσο δεν παίρνει άλλο, θα λένε για άλλη μια φορά ότι έδωσαν μάχες και έχασαν.... τόσο σεμνά και ταπεινά....
ΒοΛή
16/03/2017 10:12
Είναι πλέον ολοφάνερο, πως χρήσιμο έργο δεν μπορεί να προκύψει από ανθρώπους άχρηστους...αλλά μόνο χάος, χάος παντού και δυστυχία για όλους μας!
tt
16/03/2017 09:57
Δεν υπάρχει έλληνας που να μη γνωρίζει ότι οι πολιτικοί και τα κόμματα έχουν βάλει στο δημόσιο τομέα χιλιάδες δημόσιους υπαλλήλους για να αποκομίσουν ψήφους απορώ μέσα στα γουρούνια στα μέσα μαζικής ενημέρωσης γιατί δε λέτε τίποτα γι' αυτό απορώ μέσα στα καρναβάλια Τους κλέφτες του ΣυΡιζΑ γιατί δεν κάνετε κάτι γιαυτό κόψτε μισθούς και συντάξεις του Δημοσίου επαναφέρετε πίσω τους πενηντάρηδες η Ελλάδα είναι σε κρίσιμη κατάσταση και δημιουργήστε να κρατώ σοβαρό τιμωρήσετε αυτούς που έχουν πάρει δάνεια ενώ γνώριζαν ότι δεν θα μπορούσα να τα πληρώσουν Διότι αυτά όλα που λέω είναι αυτά που μερικοί φώναζαν φέρτε πίσω τα κλεμμένα αυτοί είναι οι κλέφτες οι δημόσιοι υπάλληλοι εκτός που δεν παρήγαγα τους ταΐζεται τώρα και στη σύνταξη αυτό είναι δικαιοσύνη να φέρεις πίσω αυτούς τους αλήτες γιατί περί αλήτες επρόκειτο . Ο πρόεδρος του Ιδιωτικού τομέα είναι προδότης είναι ένας αλήτης οποίος θα έπρεπε κανονικά να κάνει επανάσταση δεν μπορούνε κύριε αυτούς που δούλεψε στον ιδιωτικό τομέα να το κουδούνι σύνταξη ενώ έχει τραβήξει τόσα πολλά αυτό στην οικοδομή αυτός τα ξενοδοχεία αυτούς οπουδήποτε αλλού στον ειδικό ιδιωτικού τομέα κι εσύ να κάθεσαι και να λιβανίζει στ' αρχίδια σου Όσο για τα μέσα μαζικής ενημέρωσης που ανήκετε κι εσύ στον ιδιωτικό τομέα άντις να Πείτε αυτά που λέω μου φέρνετε υπουργούς και βουλευτές στις εφημερίδες και τους λέει την ρωτήσεις για τους μισθούς αλλά για τους μιστούς για του μιστούς του ιδιωτικού τομέα και ο κοσμάκης νομίζει ότι μιλάτε για το δημόσιο αυτό να χτυπήσετε να πάτε να ρωτήσετε τι μισθό παίρνει ένα στη ΔΕΗ ή ένας υπάλληλος οπουδήποτε στον δήμοσιο Ή δεν τα ξέρετε αυτά Πέστε την αλήθεια σας έχουν πάρει όλοι χαμπάρι εσείς τον ιδιωτικό τομέα στα μέσα μαζικής ενημέρωσης κοροϊδεύετε τον εαυτό σας ειδικής εσύ μισή θα κοπούνε για να πληρωθουνε οι συνταξιούχοι και οι αλήτες του Δημοσίου
tt