ΥΠΕΡ ΜΙΑΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΠΟΛΛΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΤΑΧΘΗΚΑΝ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΙΣΧΥΡΟΙ ΤΗΣ ΕΕ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/03/2017 00:32 |
Υπέρ μιας Ευρώπης πολλών ταχυτήτων τάχθηκαν οι τέσσερις ισχυροί της ΕΕ
Ο γάλλος πρόεδρος Φρανσουά Ολάντ ήταν ο οικοδεσπότης της μίνι συνόδου κορυφής στις Βερσαλλίες, στην οποία συμμετείχαν η καγκελάριος της Γερμανίας Ανγκελα Μέρκελ και οι πρωθυπουργοί της Ισπανίας και της Ιταλίας, Μαριάνο Ραχόι και Πάολο Τζεντιλόνι.

Οι ηγέτες της Γαλλίας, της Γερμανίας, της Ισπανίας και της Ιταλίας τάχθηκαν υπέρ μίας Ευρώπης πολλών ταχυτήτων που θα επέτρεπε σε ορισμένα κράτη-μέλη να προοδεύσουν πιο γρήγορα από άλλα.

«Η ενότητα δεν σημαίνει ομοιομορφία» υπογράμμισε ο γάλλος πρόεδρος Φρανσουά Ολάντ, οικοδεσπότης της μίνι συνόδου κορυφής στις Βερσαλλίες, στην οποία συμμετείχαν η καγκελάριος της Γερμανίας Ανγκελα Μέρκελ και οι πρωθυπουργοί της Ισπανίας και της Ιταλίας, Μαριάνο Ραχόι και Πάολο Τζεντιλόνι.

«Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο τάσσομαι υπέρ της ύπαρξης νέων μορφών συνεργασίας, υπέρ νέων σχεδίων, υπέρ αυτού που αποκαλούμε διαφοροποιημένες συνεργασίες» ανέφερε ο Ολάντ στην κοινή ανακοίνωση που εξέδωσε πριν από το δείπνο εργασίας.

Με αυτόν τον τρόπο, εξήγησε, «ορισμένες χώρες» θα μπορούσαν «να προχωρήσουν πιο γρήγορα και πιο μακριά σε τομείς όπως η άμυνα, η ευρωζώνη, μέσω της εμβάθυνσης της οικονομικής και νομισματικής ένωσης, όπως είναι η φορολογική και κοινωνική εναρμόνιση, όπως είναι ο πολιτισμός ή η νεολαία».

Ορισμένες χώρες θα μπορούσαν «να προχωρήσουν γρηγορότερα και ισχυρότερα»


Ορισμένες χώρες θα μπορούσαν «να προχωρήσουν γρηγορότερα και ισχυρότερα χωρίς οι άλλες να αποκλείονται αλλά και χωρίς να μπορούν να αντιταχθούν» διευκρίνισε.

Για την Ανγκελα Μέρκελ οι Ευρωπαίοι θα πρέπει «να έχουν το θάρρος να αποδεχτούν ότι ορισμένες χώρες προχωρούν πιο γρήγορα από τις άλλες» χωρίς ωστόσο να κλείνει ο δρόμος «για εκείνες που έχουν καθυστερήσει».

«Ομως θα πρέπει να μπορούμε να προχωρήσουμε μπροστά» τόνισε.

Ο ιταλός πρωθυπουργός από την πλευρά του τάχθηκε υπέρ «μιας πιο ολοκληρωμένης Ευρωπαϊκής Ενωσης» αλλά με «διαφορετικά επίπεδα ολοκλήρωσης».

Οσο για τον Μαριάνο Ραχόι, δήλωσε ότι «η Ισπανία είναι διατεθειμένη να προχωρήσει στην ολοκλήρωση με όλους εκείνους που θα θελήσουν να την ακολουθήσουν».

28
ο γιος της παρασκευης
11/03/2017 02:57
Και ειπε ο ενας ειπε ο αλλος και ο καιρος περναει κσι χαιρι δεν βλεπουμε..ετσι πως παει το πραγμα ο κοσμος θα επαναστατησει κ θα γινουν μεγαλα εκτροπα κ επεισοδια ..οι πονηροι την ανθιζονται την δουλεια κσι την κοπανανεε ζουλα.....κοροιδα ειναι να μπλεξουν ?
chr
08/03/2017 17:17
Αυτούς τους Ιταλούς από μικρός τους θαύμαζα. Επιβιωνουν ισχυροι εδώ και 2,5 χιλιετιες (σε αντίθεση με τους Γερμανούς που αναδειχτηκαν μόλις τους τελευταίους αιώνες), έχουν το ψηλότερο δείκτη νοημοσύνης στην Ευρώπη, (που εδω και 2,5 χιλιετιες ειναι δική τους "εφεύρεση"), ξέρουν από διασκέδαση (τους παραδέχονται κι οι Γερμανοί), ξέρουν κι απο μαφιοζικα βιομηχανικα κόλπα ((Fix It Again Tony) μαθαίνουν κι οι Γερμανοί τελευταία, να έχουν τους πελάτες τους "προσηλωμενους")). Βυζαντινή επαρχία ήμασταν κι εμείς! Γιατί τέτοια διαφορά; Αυτοί ομως οι Ισπανοί από που κι ως που ανήκουν στους ισχυρους; Όλοι τους χρεωμενοι ειναι ειναι έτσι η αλλιώς! Αλλα οι Ισπανοί ισχυροι;! Επειδή κάνουν πολύ sex, κι ειναι πολυπληθεις; Ίσως; Ειδες τα pigs!!!
08/03/2017 03:00
Εμεις θα ειμαστε στην κατηγορια αραμπας περνα σκονη γινετε μαζι με αλβανια το πριγκιπατο της πινδου την μολδοβλαχια τα τσιφλικια της θεσσαλιας το τσελιγκατο του μητρου..χαχα ελας ελλας δωσε πρεζα και για μας
ZAM
07/03/2017 21:34
Όχι θα κάτσουν να σκάσουν !!!
πολιτης
07/03/2017 20:52
.... Ένας εύσχημος τρόπος για το ξεστράτημα από τους αρχικούς σκοπούς και στόχους ή διαφορετικά για τη μέχρι ένα σημείο διάλυση της Ένωσης.... και βέβαια εάν τύχει και δρομολογηθούν όλα τούτα, το GREXIT και τα οποιαδήποτε "EXIT" δεν έχουν νόημα. Με τις ταχύτητες θα μπορούν προφανέστατα να "ρυθμίζονται" τα όποια προβλήματα ....
GAHAT
07/03/2017 19:05
ΕΜΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ...
chr
07/03/2017 18:56
Έψαχνα (παλι) για ( ελληνικο) οικονομικό λάστιχο μοτοσυκλετας, τελικά βρήκα τουρκικό. Ε δεν ειναι δα και του θανατα, να φτιαχνει κανεις σαμπρελλες! Μπιρες παντως φτιαχνουμε! Το ξέρω, διότι συνέχεια είναι στις διαφημίσεις. Κι εις ανωτερα παιδιά. Αιωνία μας...η κατάσταση! Μα αν φτιάχνουν μπιρες, τότε ξέρουν να φτιάχνουν και διαστημοπλοια!Τι στην ευχή; Από τη Βουλγαρία εισαγουν και εξαγουν την ευφορία, τις μπιρες; Εδώ η διασκεδαση της πλάκας δεν είναι είδος πολυτελείας.
Καραγιαννίδης Κ.
07/03/2017 18:12
"... οι τέσσερις ισχυροί της ΕΕ" !!! Δηλαδή η ... Γερμανία!
Γιωργος
07/03/2017 18:10
Οσο η κρατουσα οικονομικη λογικη ειναι οτι το χρεος του ενος ειναι το κερδος του αλλου κι οτι επιβαλλουν αυστηρους κανονες που ουτε οι ιδιοι που τους θεσπισαν δεν τους ακολουθουν αλλα τους συμφερει μοναχα για να κατηγορουν τους υπολοιπους οτι τους παραβαινουν μεχρι να παρουν κι αυτους χαμπαρι που τους παραβαιναν ηδη εξαρχης αλλα μετα ολο το θεμα να ξεχαστει ως να μην υπηρξε ποτε ολο αυτο δεν ειναι σοβαρο και ειναι θνησιμαιο.Το να ξεκινας απο την αρχη μοναχα να πιασεις κοροιδο αυτον που δεν καταλαβαινει για οσο καιρο θα ειναι ο χαμενος της υποθεσης κι οταν καταλαβει τοτε να του πεις δεν πειραζει ας το ξεχασουμε κι ας κανουμε μια νεα αρχη.Ισοσκελισμενοι προυπολογισμοι κι εκπομπες ρυπων ειναι τυπικοτατα παραδειγματα.Αυτοι που θεσπισαν τετοια ακραια ορια δεν μπορουν ουτε οι ιδιοι να τα εφαρμοσουν αλλα ανετα κατηγορουν τους υπολοιπους μεχρι να ξεμπροστιαστουν.Φυσικα Ευρωπη πολλων ταχυτητων για να την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια και να το διαλυσουμε γιατι το πραγμα παρααπλωσε και παραξεφτιλιστηκε σε ολους τους τομεις απο την ελευση αμετρητων γραφικων ειτε ασοβαρων ειτε σοβαροφανων τυπων.
Dear Kouli
07/03/2017 16:03
Κούλη, γιατί δεν πήγες και εσύ, πρώτης ταχύτητας που αναμφίβολα είσαι
GAHAT
07/03/2017 19:06
ΠΑΝΤΩΣ ΕΣΥ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΝΟΚΙΟ, ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ...
Δημ.Παπαδημητρακης
07/03/2017 14:44
Κινήσεις που απαξιώνουν τις βασικές αρχες τις ΕΕ, για κοινωνική και οικονομική (ενιαία) ολοκλήρωση της Ευρώπης Πραγματικά κρίμα,για μας που πιστέψαμε και αγωνιστίκαμε για τα Ευρωπαικά ιδεώδει.Βλέποντας την φωτο των τεσσάρων "ηγετών"μόνο θλίψη μου προκαλούν.
12/03/2017 08:31
Εσενα θα ταιζουν μια ζωη αλλη δουλεια δεν εχουν αυτη ειναι αποστολη τους στον κοσμο
ΧΥΖ
07/03/2017 19:26
Ποτε και για πια Ευρωπαικα Ιδεωδει αγωνιστικες?
tt
07/03/2017 14:15
Για να μπορέσεις να συμμετάσχεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση πρέπει να είσαι κράτους σοβαρό και όχι μπανανία όπως είναι η Ελλάδα Οι νόμοι του κράτους να είναι πάνω απ' όλα η δικαιοσύνη να είναι δικαιοσύνη το Δημόσιο σου να είναι έτσι φτιαγμένο να μπορείς να το πληρώσεις και όχι να βγάζεις πενηντάρηδες σε σύνταξη και να κάθονται και να τους πληρώνει ο υπόλοιπος λαός μάλλον στην Ελλάδα δεν ξέρετε τι θέλετε αυτούς δεν μπορείς Να τους κατηγορήσεις γιατί αυτή σκέφτονται πάνω απ' όλα τις πατρίδες τους κοιτάτε μια φορά στον καθρέφτη και μετά σκεφτείτε εάν έχετε την ικανότητα να σταθείτε μπροστά σε αυτά τα κράτη Η Ελλάδα δεν παράγει ούτε παπούτσια δεν ήτανε ποτέ ανταγωνιστικοί και κοιτούσε τι κάνουν οι άλλοι κοιτάτε λίγο τον εαυτό σας και θα διαπιστώσετε ότι πράγματι αυτά που λέτε είναι όλα λάθος και συνεχίζεται παρόλο που γνωρίζετε ότι πάτε στο γκρεμό ναι είστε ίδιοι αυτά τα κράτη είναι αυτά Που πήρανε το βάρος για να κάνουν την Ευρωπαϊκή Ένωση ενώ οι δικοί μας η πατρίδα με τους δικούς μας πολιτικούς είδε την Ευρωπαϊκή Ένωση σαν ένα τεράστιο καζάνι με λεφτά και δεν είναι έτσι θα ήθελα να θυμίσω μερικούς ότι για να πας από τη Θεσσαλονίκη στην Ηγουμενίτσα ήθελες 6 h και σήμερα πας σε 3 h αυτή η Ευρωπαϊκή Ένωση Πως είσαι αντί να δείτε τα καλά της συνεχίζετε να είστε ίδιοι 50 χρονών άνθρωποι στη σύνταξη αυτό δε συμβαίνει ούτε στον παράδεισο να λεηλατούνται τα σπίτια σας να μην υπάρχουν άνθρωποι στο νοσοκομεία και έχετε μούτρα και μιλάτε για τους Γερμανούς τους Γάλλους τους ισπανούς και τους ιταλούς εδώ γελάμε Αυτοί όλοι ήθελα να συμμετάσχει Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά η Ελλάδα δεν ήθελε να συμμετάσχει έμεινε όπως ήταν διορίζουμε δημόσιους υπαλλήλους για να έχουμε ψήφους και εξέλαβε τον ιδιωτικό τομέα πάντα έτσι ήταν δεν αλλάξει Ελλάδα πουθενά και αυτοί που πήραν οι τις πριμοδότησης τα κάνανε πλακάκια με υπουργούς και έβαλα τα λεφτά στην Τσέπη αυτή είναι η Ελλάδα τι νομίζετε πως είστε ένα μάτσο χάλια κράτος είμαστε Και έχετε μούτρα και μιλάτε για αυτά τα κράτη αυτή είναι πατριώτες δεν έχουν πολιτικούς προδότες αυτή σκέφτονται τη δική τους πατρίδα και όλοι μαζί μέσα στην πατρίδα τους δίνουμε μάχη για το καλύτερο όχι για γούστα και παραλίες και μάγκες και εξυπνάδες Ίσως η Ευρώπη ποτέ να μη γίνει Ευρώπη γιατί υπάρχουν κάτι όπως την Ελλάδα πωλούν τα αυτονόητα και το αυτονόητο λέει όλοι είμαστε στους δρόμους ισχύ
ETSI
07/03/2017 21:39
Πολύ καλά τα λες φίλε tt, άκου τώρα και κάτι ακόμη. Οι πιλότοι της πολεμ. αεροπορίας (δημόσιοι υπάλληλοι και αυτοί) βγαίνουνε στη σύνταξη στην ηλικία, κρατήσου καλά!!! των 38 ετών. Μάλιστα φίλε μου, θαρρείς πως δεν υπάρχουν δουλειές γραφείου να τους βάλουν μετά. Και αν μου μιλήσει κανείς για το επικίνδυνο της δουλειάς θα απαντήσω ότι το ίδιο επικίνδυνος είναι και ο ρόλος ενός στρατιώτη, ενός χτίστη που κρεμιέται στο κενό, ενός ανθρώπου που δουλεύει κάτω από τη γή, μίας νοσοκόμας που μπορεί να την μαχαιρώσει κανένας ναρκομανής κ.λ.π., κ.λ.π. Αλλά τώρα η καταστροφή φίλε μου τελείωσε, την κατέστρεψαν την χώρα. Και μην ξεχνάς ότι όλοι οι ΔΥ παίρνανε στο τέλος και μία βαλίτσα δώρο με ζεστά χρήματα (το ΕΦΑΠΑΞ), αλλά ξέχασα αυτά ήταν "δικά τους λεφτά" και όχι λεφτά του καϋμένου του κοσμάκη. Ακόμη μην ξεχνάς άλλη μία καταστροφή που ήδη έγινε και αυτή η μουσουλμανοποίηση της χώρας μας.
Άρης
07/03/2017 20:45
Παρακολουθώ τα σχόλιά σας εδώ και καιρό. Τα κείμενά σας δεν έχουν καν στοιχειώδη σύνταξη και γραμματική, και είναι εξαιρετικά δυσνόητα. Σεβαστείτε την ελληνική γλώσσα και δείξτε περισσότερη προσοχή σε όσα γράφετε, για να σας καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι. Για να χρησιμοποιείτε Η/Υ είστε μορφωμένος/η, εκτός εάν φταίει κάποια αυτόματη μετάφραση, οπότε θα ήταν καλύτερο να γράφετε στη μητρική σας γλώσσα.
Bruidsjonker
07/03/2017 12:33
Και δεν μου λέτε με ποια νομιμοποίηση το αποφάσισαν. Κοινοβούλιο δεν έχει η Ε.Ε. ή πάει κι αυτό. Μετά μιλούν για απαξίωση των δημοκρατικών θεσμών. Μα το έργο των γελοίων της φωτογραφίας είναι ο ορισμός της απαξίωσης των δημοκρατισμών θεσμών.
08/03/2017 03:04
Kaνε δημοκρατια πρωτα στο τσαρδι σου και μετσ κατεκρινε τους αλλους..μαθατε ολοι οτι σας συμφερει και οτι σας βολευει..η δημοκρατια ξεκιναει απο το σπιτι
Διαβάζουμε με ανοιχτά τα μάτια
07/03/2017 14:54
Τάχθηκαν υπέρ λέει το κείμενο, όχι αποφάσισαν.
Σκεφτόμαστε με ανοιχτά μυαλά
07/03/2017 15:43
Γιατί συναντήθηκαν, για να ταχθούν υπέρ;
Προσοχή μην πάρουν αέρα
07/03/2017 16:22
Γιατί απαγορεύονται στη Δημοκρατία οι συναντήσεις;
Το πάρτι της ΝΔ τελείωσε Κυριάκο
07/03/2017 18:51
Οι συναντήσεις των "ισχυρών" απαξιώνουν τους δημοκρατικούς θεσμούς, ενισχύουν την αδιαφάνεια και τη διαπλοκή και προσβάλλουν ανοιχτά την Δημοκρατία.
Κυριάκος, το αγαπημένο όνομα στην Περσία
08/03/2017 11:31
Τί λέτε ρε! Ξεφύγατε εντελώς τώρα; Για ποιά αδιαφάνεια μιλάς; Μπροστά σε κάμερες, δημόσια με δημοσιογράφους συναντήθηκαν! Σαν τον δικό μας τον Μπαρουφάκη που συναντούσε τον Σόρος «εντελώς τυχαία» και δεν το παραδέχονταν;
Φάνης
07/03/2017 09:23
Να προχωρήσουμε μπροστά δεξιάντζες αλλά προς τα που. Προς την χρεωκοπημένη Γερμανία, την χρεωκοπημένη Γαλλία, την χρεωκοπημένη Ιταλία ή την χρεωκοπημένη Ισπανία πλευρά;
κα
07/03/2017 08:11
Όσο δεν γίνεται επαναδιαπραγμάτευση του χρέους, του οποίου η άκαμπτη εξυπηρέτηση στοιχίζει οικονομικούς πόρους πολύτιμους για την ανάπτυξη, ένα πράγμα είναι σίγουρο: από τις πολλές ταχύτητες η Ελλάδα θα πάρει την "όπισθεν".
08/03/2017 03:08
Μαθατε στα δανεικα κ αγυριστα απο την ευρωπη ..οταν ομως συναντησετε στον δρομο σας κανενα τρακατζη αλλαζεται πεζοδρομιο για να μην τον τρακαρετε με την πλωρη..χαχα
Λάκης
07/03/2017 01:55
Χωρίς κοινή εξωτερική και αμυντική πολιτική η Ευρώπη απλά δεν θα είναι ενωμένη.