Στον βωμό της συμφωνίας αφορολόγητο και συντάξεις

Την άμεση ψήφιση από την κυβέρνηση πακέτου μέτρων που θα περιλαμβάνει τη μείωση του αφορολογήτου και των συντάξεων προϋποθέτει το κλείσιμο της διαπραγμάτευσης με τους δανειστές

,   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14/02/2017 08:00 |
Στον βωμό της συμφωνίας αφορολόγητο και συντάξεις
Στην εξεύρεση πολιτικής λύσης που θα οδηγήσει στο κλείσιμο της δεύτερης αξιολόγησης στο Eurogroup της 20ής Φεβρουαρίου ελπίζει ο Ευκλείδης Τσακαλώτος

Η μείωση του αφορολογήτου και των συντάξεων, εάν κλείσει η συμφωνία δανειστών - κυβέρνησης, θα έρθουν για να μείνουν. Η ρήτρα ακύρωσης, η οποία...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
26
Νατασσα
15/02/2017 09:02
Κι ομως υπαρχει ελπιδα τεραστια, αιωνια: Ο Χριστουλης ειπε "Μακαριοι οι πτωχοι το πνευματι οτι εις αυτους ανηκει η βασιλεια των ουρανων!" Οι πτωχοι το πνευματι, δηλαδη οι ηλιθιοι ειναι οι Ελληνες ψηφοφοροι. Μπορει δηλαδη σ αυτη τη ζωη να υποφερουμε αλλα στην επομενη θα ειμαστε ολοι αδελφια αγαπημενα και θα απολαμβανουμε μαζι με τους τουρκους φιλους μας χανουμ (δηλαδη παρθενες) και πιλαφια! Αν μας δωσουν δηλαδη οι ανθρωποι... Ωραια δεν θα ειναι;
Πάνος / Αννόβερο
15/02/2017 00:20
Άμοιρη χώρα , τι ηλίθιοι σε κυβερνούν.
Πριτς πριτς
14/02/2017 17:00
Ειπαμε δεν ειπαμε; Κυριες συυνταξεις στα 300 τον μηνα. Αν και ο στιβαρος ηγετης μας προ ημερων ειπε οτι ως εδω και μην παρεχει. Δεν ειπε;
Βελβεζουλ
14/02/2017 16:19
Πονηρος ο Ευρωπαιος! Να μειωθουν οι συνταξεις μεχρι να πεθανουν οι συνταξιουχοι απο τη πεινα. Οι συνταξιουχοι ειναι ουτως η αλλως χαμενα κορμια, δεν προσφερουν τιποτα ουσιαστικο. Ετσι γλυτωνουμε συνταξεις στα ταμεια και τα πληρωνουμε στους δανειστες. Νοστιμο!
Πετρος
14/02/2017 13:33
Αμα υπαρχει οικονομικη κριση κι ενα κρατος (οι πολιτες του) εμπιστευεται ενα κομμα με ηλιθιες ακροαριστερες ιδεες, αντι ν αρχισουν οι κατοικοι του τη δημιουργικη δουλεια, το κρατος παει ακομη χειροτερα. Αποδειξη; Κοιτατε τα χαλια της Ελλαδας με το ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσια. Ετσι ολα τα λαθη του παρελθοντος (της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ) γινονται ακομη πιο αισθητα και το αποτελεσμα ακομη πιο δισβαστακτο.
Πάνος / Αννόβερο
14/02/2017 12:45
Χειρότερο κι από ηλίθιος είναι να είσαι ψώνιο! Ά ρε Έλληνα ψηφοφόρε με τις επιλογές σου.
ΒοΛή
14/02/2017 15:13
Ακόμα χειρότερη η πνευματική αναπηρία, να μη καταλαβαίνει κανείς τι πράττει και να ψηφίζει αυτόν, που τον κοροϊδεύει, και τον οδηγεί σαν πρόβατο επί σφαγή... Να είσαι πάντα καλά φίλε Πάνο, με τα αφυπνιστικά σχόλια σου!
Για ΓΑΠ τίποτα;
15/02/2017 00:30
Για τον ΓΑΠ δεν θα πεις καμμιά καλή κουβέντα;
Αλαλουμ
15/02/2017 04:21
Εσύ πάλε τι του το θυμίζεις .Ορεξη έχεις μου φενεται ....
Λάκης
14/02/2017 12:39
Κατά τα άλλα; Όλα καλά!
tt
14/02/2017 11:03
Κανένας πολιτικώς δεν μιλάει επί του θέματος όλοι μούγκα Aυτοι που φλερτάρουν με Grexit είναι οι ελληνες πολιτικοί δεν τηρούν τα αυτονόητα που γράφω παρακάτω και τούς νώμους Θα ήθελα να πω όλους αυτούς στην Ελλάδα οι οποίοι δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα ότι σήμερα αυτή που πραγματικά πληρώνουν την νύφη είστε εσείς .γιατί εσείς πάντα Πληρώνατε τη νύφη και θα συνεχίζεται στην πατρίδα αυτή που λέγεται Ελλάδα να πληρώνεται την νύφη αυτό ισχύει και για τα μέσα μαζικής ενημέρωσης για τους εργαζόμενους στον μέσων μαζικής ενημέρωσης οι οποίοι έπρεπε να δουν διαφορετικά τα πραγματα Και να επαναστατήσουν γιατι αυτό που συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα .Τώρα ξέρετε γιατί πληρώνεται για τι κοβουν τουσ μιστούς και για τις βάζουν φόρους .πολύ απλά Πληρώνεται για τους τραπεζικούς οι οποίοι έδιναν δάνεια σε πολίτες που ποτέ δεν θα τα έπαιρναν πίσω και αυτό το γνωρίζουν όλοι τραπεζική τα δάνεια η διαταγή είχε έρθει από τους πολιτικούς και εφόσον είναι Έτσι τότε και αυτοί η τραπεζικη έβαζαν τα δυνατά τους να δώσουν σε ανθρώπους που δεν είχαν την ικανότητα να πληρώσουν αυτά τα δάνεια πίσω δάνεια για να εισπράξουν Την προμήθεια και επίσης οι τόκοι ήταν υψηλή και έτσι την τράπεζα την συνέφερε μιλάμε για 8% με 9% Η επόμενη κατηγορία η οποία επωφελούνταν πάντα ειδικά μετά την μεταπολίτευση είναι η κατηγορία των δημοσίων υπαλλήλων αυτό δηλαδή που έτσι κι αλλιώς δεν έχουν κάνει τίποτα γι' αυτό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε Πρώτον όλοι πήγαινα στο Δημόσιο μόνο και μόνο η πολιτική τους διόριζαν για να πάρουν ψήφους γι' αυτό και έχουμε να τεράστιου δημοσίου η επόμενη πουστιά και η επόμενη κατηγορία είναι οι συνταξιούχοι του δημοσίου Αυτή δηλαδή που σήμερα βγαίνουν στους δρόμους και φωνάζουν .οι πολιτικοί του στηρίζουν ακόμα και σήμερα τους βγάζουν στα 50 τους στη σύνταξη αυτό το πράμα δε γίνεται σε καμία χώρα του κόσμου και είναι γελοίο Πολύ απλά γιατί η Ελλάδα δεν είναι Κουβέιτ και Γερμανία η Ελβετία και δεν έχει σχέση με κανένα από αυτά τα κράτη που έχουν ένα ιδιωτικό τομέα τεράστιο για να χρηματοδοτήσουν πενηντάρηδες σε συντάξει . αυτή πρέπει να επιστρέψουν πίσω Για ένα πολύ απλό λόγο και να δουλέψουν μέχρι τα 65 τους ο λόγος είναι εάν επιστρέψουν πίσω δεν θα χρειαστεί το κράτος να κάνει άλλες προσλήψεις και θα γεμίσουν οι θέσεις εργασίας που είναι ελλείπεις. Όπως παραδείγματος χάριν νοσοκομεία αστυνομία πυροσβεστική κ.λ Ο κόσμος στα νοσοκομεία διαμαρτύρεται δεν υπάρχει προσωπικό και αναλώσιμα εδώ θα σταθώ λίγο για να πω το εξής για τους εργαζόμενους στα νοσοκομεία Από διευθυντή μέχρι κλητήρα εσείς που σήμερα διαμαρτύρεστε και βγαίνετε στους δρόμους θα σας υπενθυμίσω ότι πρώτα λεηλατήσατε τα νοσοκομεία η οιρωνια. αυτό το ξέρουμε όλοι στην Ελλάδα Και δεύτερον για να εξυπηρετήσει τους πολίτες παίρνετε ραβασάκια ακόμα και σήμερα αϊτό το γνωρίζει όλος ο κόσμος και πολλούς από εσάς σας βγάλανε στα 50 στη σύνταξη Η πολιτική κάνανε τους νόμους έτσι για να σας εξυπηρετήσει Και το γελοίο είναι ότι ενώ το γνωρίζετε για αυτόν το χαμό που κάνατε στην υγεία βγαίνατε και στους δρόμους και διαμαρτύρεστε απορώ τι λαος είστε Να είστε σίγουροι ότι αυτό που κάνατε θα το πληρώσουν τα παιδιά σας και οι επόμενες γενεές επίσης στο θέμα της ασφάλειας του ίδιου ισχύει και για την αστυνομία έστειλαν πενηντάρηδες τη σύνταξη και σήμερα διαμαρτύρονται ο κοσμάκης Σε όλη την Ελλάδα τους κλέβουν τούς σκοτώνουν και δεν υπάρχει αστυνόμευση πουθενά. φέρτε το λοιπόν πίσω τους πενηντάρηδες και κυνηγήστε τους τραπεζικούς αυτές είναι οι μεταρρυθμίσεις που φωνάζουν οι Ευρωπαίοι ενώ εσείς τους βρίζετε θα σας πω αυτούς που βρίζετε Εάν δεν ήταν θα πηγαίνατε από τη Θεσσαλονίκη στην Ηγουμενίτσα σε 6 Ώρες Ενώ σήμερα η διαδρομή αυτή είναι μόλις δυόμιση ώρες Όσο συνεχίζεται να βρίζετε τους Ευρωπαίους να θυμάστε ένα πράμα ότι γίνεστε Γελοίοι Στα μάτια αυτών Κάντε το λοιπόν αυτές τις μεταρρυθμίσεις μειώστε μιστούς στο δημόσιο τομέα φέρτε πίσω τους συνταξιούχους που βγήκαν στα 50 να δουλέψουν μέχρι τα 65 για να υπάρχει προσωπικό στους οργανισμούς σταματήστε να κάνετε προσλήψεις και κυνηγήστε τη φοροδιαφυγή Που ακόμα μέχρι και σήμερα φοροδιαφεύγουν πάρα πολύ υπάρχουν λίστες που δεν εκλέχθηκαν και κυνηγήστε τους τραπεζικούς αυτά ζητάνε οι Ευρωπαίοι και αυτά τα ζητάνε για το καλό σας. για αυτούς τους Έλληνες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα και κάνουν μούγκα Έπρεπε εσείς στον ιδιωτικό τομέα να βγείτε στους δρόμους εσείς είστε αυτοί που πρέπει να βγείτε στους δρόμους εξαιτίας αυτών των κατηγοριών εσείς πληρώνετε τη νύφη είτε δουλεύετε σε επιχειρήσεις είτε στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης εσείς πληρώνετε νύφη για τις παρακάτω κατηγορίες Τραπεζικούς δημόσιους υπαλλήλους και συνταξιούχους του Δημοσίου αυτή είναι η αλήθεια και αυτές οι κατηγορίες έφεραν την Ελλάδα εδώ που είμαστε και κανένας πολιτικός δεν αγγίζει αυτό το θέμα γιατί όλοι τους είναι μέσα στο κόλπο Ο πρωθυπουργός που θα βγει ο επόμενος και θα κυνηγήσει αυτές τις κατηγορίες να είστε σίγουροι ότι σε Μικρό χρονικό διάστημα θα επαναφέρει την Ελλάδα στο σωστό δρόμο Έλληνες που δουλεύετε στον ιδιωτικό τομέα επαναστατήσετε οι φόροι και οι Λεηλασία στους Μιστούς σας γίνεται μόνο και μόνο για να πληρωθούν αυτοί οι τεμπέληδες και οι απατεώνες τραπεζική και κανένας δε λέει τίποτα για αυτούς επιτέλους κάποιος πρέπει να βγει και να πει την αλήθεια για τούς Κηφήνες Του ελληνικού κράτους αυτή είναι η αποκλειστική ευθύνονται Εσείς στα ΜΜΕ να το αναφέρετε αυτό όταν καλέσετε ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ με πλάγιο τρόπο θα διαπιστώσετε πώς όλοι θα κοιτάξουν να μην απαντήσουν να το αποφύγουν ιδικά το ΚΚΕ ο Κ ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑ 1 δημόσιοι υπάλληλοι 2 συνταξιούχοι πενηντάρηδες επιστροφή αυτόν. 3τραπεζικούς .αυτα είναι η βασική αίτια συν η φοροδιαφυγή εξυγίανση αυτόν σε χρόνο ΤΤ ανόρθωση τής ΕΛΛΑΔΟΣ να στενοχωρηθούν μερική θα είναι μικρής διαρκείας ας το καταλάβουν επιτέλους η ΕΛΛΗΝΕΣ πολιτικοί όμως ρύθμιση αυτόν θα διορθώσει πολα. πρώτα από όλα το μελον τον επόμενων γενεών της πατρίδος (Εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα ξυπνήστε εσείς κλέβουν σάς λεηλατούν εσείς πληρώνετε για όλους και όλα ) Ο Τσιπρας έπρεπε να επαναφέρει του πενηντάρηδες πίσω να εργασθούν μέχρι τα 65 να σταματήσει της προσλήψεις να κόψει μισθούς και συντάξεις στο δημόσιο και να κυνηγήσει την φοροδιαφυγή είτε ΛΙΣΤΕΣ λανκαρτ είτε οποιαδήποτε ΛΙΣΤΑ εμφανίζετε και φυσικά όλους αυτούς που επιχειρου και επιχειρουν να κλέβουν και έλεγχο σε όλους όσους δουλεύανε στης τράπεζες από το 2000 και μετά αυτά ζητούσε ο λαός αυτά ζητούν και η ξένη ο από αγανάκτησης και για σινχωρεση. η ξένη για εμπιστοσύνη όπιο κώμα ΥΙΟΘΕΤΗΣΙΣ αυτά που γράφω και φυσικά τα πράξη η μόνον εάν τα πι 1θα βγάλει την ΕΛΛΑΔΑ από την κρίση 2 θα τιμωρήσει τούς αποκλειστικά υπεύθυνους 3 θα πάρει πάνω από 600.000 ψήφους μπορεί να μην είναι πρώτο αλά θα κανη την ζημιά και θα ελευθερώσει την πατρίδα από την τυραννία (μια δημοσκόπηση θα αποκάλυψη αλήθεια επί του θέματος
Ο κρυφοδεξιος του ΣΥΡΙΖΑ
14/02/2017 16:05
Φιλε το ουσιαστικο ειναι να μεινουμε στην εξουσια. Την Ελλαδα και τους Ελληνες τους εχουμε χεσμενους, αλλα την εξουσια την θελουμε. Αν χρειαστει να φερουμε τη δραχμη και να καταστρεψουμε την Ελλαδα για να μεινουμε ακομη μερικους μηνες η χρονια στην εξουσια θα το κανουμε χωρις κανενα δισταγμο.
Ι.Κάλφας Σουηδία
14/02/2017 10:56
Απάντηση ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ13/02/201723:35 ΚΑΘΕ ΓΟΝΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΥΣ , ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ. Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΚΕΙ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ ΕΙΤΕ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΕΙΤΕ ΑΛΛΗ ΕΙΔΗΚΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΟΠΟΤΕ ΝΑΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ . ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΔΙΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΧΡΗΜΑ ΤΟΙΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ , ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΛΑΜΟΓΙΕΣ, ΑΚΡΕΣ, ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ. ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΡΤΑ. ( ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ πχ ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ , ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΑΠΟΚΡ. ΧΟΡΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΕΙΩΤΟ , ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΓΟΝΕΩΝ ΚΛΠ ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΑΜΗΛΗΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ.... ΜΟΛΙΣ ΔΕ ΠΕΡΑΣΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΟΠΩΝ ΒΑΣ/ΤΑΣ ...) . ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΡΑΤΟΣ ΕΝΩ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΚΑΡΤΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ. ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΓΡΑΨΑΤΕ.... ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΒΟΟΥΣΕΣ ΕΝ ΤΗ ΕΡΗΜΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΠΟΥ ΩΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΘΑ ΟΦΕΙΛΕ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΚΟΡΩΝΕΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΚΑΠΝΟΓΟΝΟΥ '' ΕΠΕΙΔΗ ΑΓΝΟΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΙΡΙΑ ΘΕΣΗ '' ........!!!!!!
Ι.Κάλφας Σουηδία
14/02/2017 10:56
.Κάλφας Σουηδία13/02/201722:31 Ο ελληνικός λαός έχει δύναμη και κουράγιο και θα ξεπεράσει την δυσκολία της κρίσης τόνισε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος. Ο Ιερώνυμος και πολλοί ιερώνυμοι κάθε λίγο και λιγάκι μιλάνε για κρίση. Δεν θέλω να πιστέψω πως όλοι αϊτοί οι καρεκλοδιαιτοι δεν έχουν ιδέα τι είναι μια κρίση. Μια οικονομική κρίση έχει ένα συγκεκριμένο χρονικό κύκλο. Το Ελληνικό πρόβλημα δεν συνεπάγεται στο φαινόμενο κρίσης. Αλλά στο κατεστημένο χάλι πόλων ετών που κανένας δεν το αναφέρει . Όλοι η υποδομή του Ελληνικού κράτους είναι σάπια και για να ορθοποδήσει αυτό το κράτος πρέπει να ανοικοδομηθεί από το μηδέν κάτι που με τους σημερινούς υπευθύνους ανεύθυνους είναι αδύνατων. Σήμερα στην πόλη που μένω στην Σουηδία φιλοξενώ δυο Ελληνίδες αδελφές πανεπιστημιακές, το μόνο που μας ενώνει με τις νέες κοπέλες είναι πως είναι Θρακιώτισες. Η μια είναι νηπιαγωγός με μάστερ στην παιδαγωγία και η άλλη κοινωνικός λειτουργός. Αυτά που διηγούνται αυτά τα κορίτσια για τις περιοδικές εργασίες που κάνανε στην Ελλάδα ακούγονται σαν μυθιστορήματα. ο κοινωνικός λειτουργός απασχολήθηκε στην περιφέρεια Μ-Θράκης. με μισθό ψυχούλα χωρίς ασφάλιση και η νηπιαγωγός σε ένα γκρουπ δήμων και κοινοτήτων και αυτή με μισθό ψίχουλα και ανασφάλιστες. Τώρα χρειάζονται στην Σουηδία βεβαιώσεις πρακτικής . Ζητάνε οι κοπέλες από την Περιφέρεια και από τους δήμους να τους αποστείλουν βεβαιώσεις εργασίας και αυτά τα λεχρητικα απόβλητα απαντούν πως δεν μπορούν να στείλουν τις βεβαιούσης με Ε-μαιλ διότι θα βρεθούν εκτεθειμένη λόγο μαύρης απασχόλησης στους κρατικούς θεσμούς . Απίστευτο αλλά αληθές . Σταματήστε να μιλάτε για κρίση κ. Ιερώνυμε. Η Ελλάδα είναι υποδομημένη με ψευτιά και κουτοπονηριά τα τερτίπια αυτά τις μιζέριας είναι τόσο βαθιά και σάπια που θα πρέπει να καταρρεύσουν τελείως και να αρχίσουν από το μηδέν, αλλά με νέους Έλληνες η με ξένους και όχι με τις υπαρκτές δυναστείες.
Κοπτης
16/02/2017 15:43
Ολα τα γεροραμολιμέντα γίνανε πατριώτες στη Σουηδία. Τι έκανες τόσα χρόνια όταν η Ομοσπονδία Ελλήνων στη Σουηδίας αγωνιζόταν για τα δικαιώματα των μεταναστών στη Σουηδία. Μονο άνθρωποι σαν το δικηγόρο Κομνηνό, τη νομικό Φραντσέσκα, το αείμνηστο γιατρό Νταλιάνη, το αρχιδικαστή Ασβεστά κλπ. μπορούν να επιφέρουν γνώμη σαν αγνοί αγωνιστές και πατριώτες στην Ομοσπονδία.
Πιστός
15/02/2017 18:02
Κάλφα είσαι αδερφή και ονειρεύεσαι παρά φύσιν σεξ με καλόγερους και αρχιεπισκόπους.... Εγώ είμαι βέρος Ελληνας άντρας και περνάω μια χαρά στα μοναστήρια με τους καλόγερους....
Ι.Κάλφας Σουηδία
14/02/2017 10:52
Στον βωμό της συμφωνίας αφορολόγητο και συντάξεις αναφέρει το άρθρο τις εφημεριδος. Δύει το άστρο του ΣΥΡΙΖΑ - Στη ΝΔ στρέφονται οι πολίτες. Γράφει ο αρθρογράφος σήμερα σε μια άλλη εφημερίδα αναλύοντας ποιο κάτω την τάσι ψήφου των Ελλήνων . Είσαστε άρρωστη από κούνια γράφω και θα γράφω εγώ για τους εξής λογούς. Οποίος και να κυβερνήσει τον τόπο αυτό το αποτέλεσμα θα είναι μιζέρια ζητιανιά και κατάντια διότι αυτό το κράτος έχει απωλέσει τα βασικά ιδεώδη που γύρω αυτών οικοδομείται ένα έθνος. Η Ελλάδα παρομοιάζει με ένα σπίτι κτισμένο στην άμμο που προσπαθεί να μένει όρθιο, οποίος και να είναι ο συντηρητής αργά η γρήγορα θα καταρρεύσει το οικοδόμημα. Εχθές σχολίασα το φαινόμενο κρίσης που ανέφερε στην ομιλία του ο Ιερώνυμος και που αναφέρουν συχνά πολλοί Ιερώνυμοι, με παραδείγματα. Μου απάντησε ένας συμπατριώτης και τον Ευχαριστώ πολύ. Αυτός ο συμπατριώτης παραλείποντας τις ύβρις εξηγεί στην απάντηση του τα αίτια τις κατάντιας μας. Πολλοί Ελληναράδες που δεν μπορούν να χωρίσουν το άσπρο από το μαύρο μου επιτίθονται με ύβρις κάθε φορά που σχολιάζω τα αίτια τις κατάντιας μας . Λόγο χαμηλής νοημοσύνης αν όχι ανύπαρκτής επιμένουν πως για όλα μας φταίνε οι ξένοι που πίνουν το αίμα μας . Διαβάστε το σχόλιο μου και στην συνέχεια την απάντηση που έλαβα . Κάτι ακόμα μπορούμε να φορτώνουμε πολλά στους σημερινούς Μπολσεβίκους που κυβερνούν αλλά αυτά τα τερτίπια τις διαφθοράς και κατάντιας δεν είναι σημερινά θεμελιωθήκανε επι πολλών ετών και για να εκμηδενιστούν τώρα με δημοκρατικό πολίτευμα είναι αδύνατον . Συνεχεία ποιο κάτω…………
Σοβαροί Ελληνες Σουηδίας
15/02/2017 16:41
Κάλφα είσαι είσαι ένας παπαρδέλας που καραδοκεί να βολευτεί δημόσιος υπάλληλος στην Πρεσβεία με "αξιοκρατικές" κομματικές διαδικασίες της ΝΔ. Ο δικηγόρος προεδρος των Ελλήνων Σουηδίας Κομνηνός μαζί με τη εξαιρετική κυρία του Φρανσέσκα και ο εξέχων Έλλην δικαστής Ασβεστάς πολιτικός στέλεχος της Σοσιαλδημοκρατίας και προσωπικός συμβουλάτορας του πρωθυπουργού Λεβέν και του πρόεδρου Παπουλια δεν μασάνε. Θα σας βάλουν όλους σύντομα φυλακή για τις ατασθαλίες που κάνατε στην Ελληνική Στέγη στη Στοκχόλμη.
Ι.Κάλφας Σουηδία
15/02/2017 20:45
Αγαπητέ μου κακόμοιρε Ελπήνορα για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Αν δεν έχεις δυνατότητες γραπτής επικοινωνίας δεν ξέρω τους λόγους που σε κάνουν να γελοιοποίησε και για τον λόγο αυτό δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω . Αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να μεταφράσω τα όσα γράφεις .Πρώτων γράφεις την λέξη «»Καραδοκεί «»που σημαίνει //περιμένεις στην γωνία// Δεν ξέρω τι εννοείς. Είμαι συνταξιούχος εδώ και δέκα χρονιά και δεν μένω στην Στοκχόλμη, συν αυτού οι προσδοκίες ατόμων τις ηλικίας μου είναι εν τόπο χλοερό εν τόπο φλογερό ευάερο ανθόσπαρτο από τον παπά δεν ξέρω τι εννοείς. /Αναφέρεις διάφορα ονόματα που δεν έχουν καμία σχέση με το σχόλιο μου και τις λέξεις στέλεχος Σοσιαλδημοκρατίας , κάτι που δεν υπαρχή για ποια σοσιαλδημοκρατία αναφέρεσαι δυσκολεύουμε να σε καταλάβω. Μήπως εννοείς του Σοσιαλδημοκρατικο κόμμα τις Σουηδίας; Επαναλαμβάνω αν δεν έχεις δυνατότητες γραφείς και βρίσκεσαι στο περιθώριο δεν ξέρω τους λόγους που σε κάνουν να γελοιοποίησε δημόσια ακόμα και ανώνυμα. Ακόμα κάτι αν θέλεις να απαντάς σε διάφορα σχόλια πρώτα πρέπει να κατανοείς τα κείμενα . Αυτά τα φούρουμ είναι για αυτούς που κατέχουν τοn αριθμό νοημοσύνης του Γερμανού ψυχολόγου Wilia Stern Intelligennt -Quotient IQ τουλάχιστον 90. Εσύ συμφώνα μα τα γραφόμενα σου βρίσκεσαι κάτω του 70 μαζί με τους χιμπατζήδες. Σε συμβουλεύω να ασχοληθείς με κάτι άλλο που το κατέχεις.
Πατριωτης
16/02/2017 15:22
Αφού είσαι συνταξιούχος πάρε μια ζεστή κουβέρτα εκεί στο γεροντοκομιό που είσαι και άσε τη πολιτική στους εξέχοντες Έλληνες πολίτικους όπως οι κύριοι Κομνηνός και Ασβεστάς που αγωνίζονται έμπρακτα για το καλό του Ελληνισμού εδώ στη Σουηδία. Εσύ μόνο για γεροντικά παραληρήματα είσαι.....
ΣΥΝ/ΧΟΣ ΝΑΤ
14/02/2017 10:34
ΤΣΙΠΡΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΡΟ--- ΤΣΑΚΑΛΩΤΟΣ ΑΝ ΠΕΣΗ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΘΑ ΠΑΤΡΑΙΤΗΘΩ??? ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΤΟΥ Κ.....ΤΑ ΕΝΝΙΑΜΕΡΑ ΚΑΙ Τ
GAHAT
14/02/2017 12:40
Δηλαδη οταν ο Πινοκιο ελεγε ουτε ενα ευρω σε νεα μετρα, εσυ τον πιστευες? Αχ βρε φιλε πολυ αξιοπιστος εισαι....
ΒοΛή
14/02/2017 09:13
Πως να μιλήσει σωστά ο Τσακαλώτος, με έναν τεράστιο κενό στη δεξιά πλευρά του εγκεφάλου του, και με έναν κάλο να καλύπτει ολόκληρη την αριστερά πλευρά;
Πάνος / Αννόβερο
14/02/2017 12:47
Καλημέρα αγαπητή μου BoΛή !! Σήμερα του Βαλεντίνου !! Σ αγαπώ !!
Ερώτηση
15/02/2017 00:25
Αδερφή είσαι;
Αλαλουμ
15/02/2017 04:25
Γιατί καλέ ? Κακό είναι ?