Στις 16,5 μονάδες το προβάδισμα

Γκάλοπ: Μπροστά η ΝΔ με διπλάσιο ποσοστό έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 13/02/2017 20:43 |
Γκάλοπ: Μπροστά η ΝΔ με διπλάσιο ποσοστό έναντι του ΣΥΡΙΖΑ

Στις 16,5 μονάδες διαμορφώνεται το προβάδισμα της ΝΔ έναντι του ΣΥΡΙΖΑ, σύμφωνα με δημοσκόπηση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας για λογαριασμό του ΣΚΑΪ. Συγκεκριμένα, η ΝΔ αποσπά το 33% στην πρόθεση ψήφου, ποσοστό διπλάσιο σε σχέση με το 16,5% του ΣΥΡΙΖΑ.

Σε σχέση με την προηγούμενη μέτρηση, στα μέσα Ιανουαρίου, η διαφορά έχει διευρυνθεί κατά 2,5 μονάδες, καθώς τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ παραμένουν στάσιμα ενώ αντίθετα η ΝΔ ενισχύεται.

Τρίτο κόμμα παραμένει η Χρυσή Αυγή, με 7,5%, οριακά καλύτερα από το ΚΚΕ, το οποίο ακολουθεί με ποσοστό 7%. Στην πέμπτη θέση βρίσκεται η Δημοκρατική Συμπαράταξη με 6,5%.

Κανένα άλλο κόμμα δεν ξεπερνά το όριο του 3% για είσοδο στη Βουλή. Η Ένωση Κεντρώων βρίσκεται στο 2%, ενώ οι Ανεξάρτητοι Έλληνες και το Ποτάμι αποσπούν 1,5% ο καθένας. Και τα τρία κόμματα έχουν χάσει μισή μονάδα σε σχέση με τη δημοσκόπηση του Ιανουαρίου.

Η δημοσκόπηση καταγράφει επίσης διάχυτη δυσαρέσκεια, καθώς οκτώ στους δέκα πολίτες κρίνουν αρνητικά την πρώτη διετία του ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία. Επίσης, σχεδόν εννιά στους δέκα πολίτες εκτιμούν πως τα πράγματα κινούνται προς τη λάθος κατεύθυνση για τη χώρα.

Σε σχέση με τη δεύτερη αξιολόγηση, το 78,5% προβλέπει πως η κυβέρνηση θα κλείσει τελικά την αξιολόγηση με νέα μέτρα, ενώ το 52% των ψηφοφόρων δηλώνουν πως θεωρούν λάθος τη διαπραγματευτική στρατηγική της κυβέρνησης.

32
Ιωάννης ο Ακτήμων
15/02/2017 00:38
Τώρα μόλις, 15 Φεβρουαρίου ώρα 00.28 στο κανάλι ACTION24, η Ντόρα Μπακογιάννη είπε: Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ. Απολύθηκαν όμως εκατοντάδες ιδιωτικοί υπάλληλοι των παραγωγικών τάξεων των ιδιωτικών υπαλλήλων. Ενώ από την υπεράριθμη ανίκανη αντιπαραγωγική, παρασιτική τάξη των δημοσίων υπάλληλων δεν θα απολυθεί κανείς από την ΝΔ. Τόσο φοβάτει η ΝΔ την άρχουσα τάξη των δημοσίων υπαλλήλων. ΚΑΜΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ προστάτιδα των παρασίτων. ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΚΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΜΑΣ.
heaven
14/02/2017 15:18
ΚΑΤΑΡΓΗΣΑΝ ΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ, ΠΟΛΙΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΗΠΕΥΤΙΚΑ ΒΙΟΤΕΧΝΙΕΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΑΘΡΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ!
Ισιδωρος
14/02/2017 14:58
Και μικρη ειναι ακομα η διαφορά. Μεχρι το καλοκαιρι ΝΔ 40% ευκολα ...καιρος ηταν
ΒοΛή
14/02/2017 13:17
Η γελοιότητα του Τσίπρα, ενός ατόμου, απαίδευτου, άεργου και άχρηστου, σε πρωθυπουργικό ρόλο,αποτελεί εθνική κατάντια και βαριά ντροπή, για τη χώρα μας.. Ήλθε με φανφάρες, και φεύγει με τις κατάρες των πολιτών, για το χάος που αφήνει πίσω του. Χρησιμοποίησε το αδίστακτο ψεύδος, διότι ήταν ο μόνος τρόπος για να φτάσει στον στόχο των αρρωστημένων ονείρων του.
ΔΓΚ
14/02/2017 13:51
..ενω το λαμόγιο ο Κυριάκος η ορντινάτσα των Γερμανών σου πάει γάντι..ας έλθουν οι εκλογές και θα δείς τις λαμόγιες δημοσκοπήσεις άλλη μια φορά..
Ιωάννης ο Ακτήμων
15/02/2017 15:22
Όταν κάποιος κατηγορεί κάποιον για κάποιους λόγους δεν αποτελεί απάντηση ότι ο αντίπαλός τους μπορεί να κατηγορηθεί για άλλους λόγους. Αυτό είναι κατινισμός και πάτημα σε όσους λένε ότι ο λαός δεν είναι σε θέση να αποφασίσει. ο ΒοΛη αναφέρει ορισμένα γεγονότα σε σχέση με τον Τσίπρα. Συμφωνείς ή όχι και αν δεν συμφωνείς γιατί. Αν συμφωνείς, τότε εξήγησε ότι ο άλλος είναι χειρότερος και μεγαξύ των δύο κακών το λιγότερο καλό είναι καλύτερο. Δεν ντρέπεσαι, ο κόσμος υποφέρει και εσεί ασχολείσαι με ποιός πολιτικός σου αρέσει και ποιός όχι, λς και πρόκειται για τηλεπαρουσιάστριες των πρωινάδικων ιδιωτικών καναλιών; Δεν έχεις καμμία ευαισθησία;
Βρασίδας
14/02/2017 11:27
Και το 2% καλό είναι! Ένα 2% ελπίδα! Χαιρετίσματα από το εξωτερικό! Κατά 98% προβλέπω από εδώ και πέρα Ελλάδα μόνο για διακοπές, και επιτέλους, κατά 100% το έχω πάρει απόφαση. Καλή συνέχεια, με όποιους τέλος πάντων σας εκφράζουν εκεί στα ανώτερα αξιόματα της Πατρίδας...
Βρασίδας
14/02/2017 16:18
Και προς θεού! Με το 2% δεν εννοούσα την ένωση κεντρώων!! Σε ένα άλλο 2% ήταν η αναφορά. Σε αυτό των ονειροπόλων του παλιού καλού ΠΑΣΟΚ! Σε αυτούς που…δεν βολεύτηκαν για να φύγουν μετά για πιο αριστερά…τρομάρα τους!
χαχα
14/02/2017 09:55
O άεργος γιος του μπαμπά του με επάγγελμα πρωθυπουργός παρακάμπτει το θεσμικό οικοδόμημα της Ε.Ε. αναβαθμίζει κατά αναπίτρεπτο και αντιδημοκρατικό τρόπο την Γερμανία και καταθέτει τα όπλα κατά την παράδοση της οικογένειας στον ισχυρό. Το ότι του έστειλαν μόνο τον εκπρόσωπο τύπου είναι το φτύσιμο στους υποτελείς.
ΔΓΚ
14/02/2017 09:53
..μπροστά στις δημοσκοπήσεις η ΝΔ με υπερβολική δόση λαμογιάς..όταν έλθει η ώρα της κάλππης να δούμε ξανά τους δημοσκόπους να λένε..ότι έκαναν λάθος..σαν το ΔΝΤ
kostas.k.
14/02/2017 16:26
Αγαπητέ ΔΓΚ καταλαβαίνω απόλυτα το πάθος,την λύσσα θα έλεγα ,με την οποία υπερασπίζεσαι τον μεγάλο αρχηγό και το κόμμα του αφού πραγματοποίησαν όσα προεκλογικά υποσχέθηκαν.Έτσι έσκισαν τα μνημόνια και πλέον η τρόικα δεν έρχεται στην Ελλάδα.Έσβησαν μονοκονδυλιά το επονείδιστο χρέος και έτσι δεν χρωστάμε πλέον σε κανέναν.Χτυπάν τα νταούλια και οι παγκόσμιες αγορές στέκονται σούζα με κομμένη την ανάσα.Άλλαξαν την Ευρώπη και έτσι όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες έχουν πλέον ακροαριστερές κυβερνήσεις.Οι συνταξιούχοι πήραν 13η και 14η σύνταξη και τώρα διεκδικούν 15η και 16η.Οι εργοδότες παρακαλούν να βρούν εργαζόμενους με 750 Ευρώ και δεν βρίσκουν γιατί όλοι απαιτούν πάνω από 1500.Στα Νοσοκομεία χάρη στον Πολάκη υπάρχουν μόνο μονόκλινα δωμάτια με δωρεάν αποκλειστική.Μετά από όλα αυτά τα μεγάλα και θαυμαστά είσαι απόλυτα δικαιολογημένος.Άσε το 90% που λέει ότι η κυβέρνηση απέτυχε.Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Εσύ να επιμένεις και κάποια στιγμή θα δικαιωθείς,ίσως στην άλλη ζωή.
ΔΓΚ
15/02/2017 18:38
..τα μνημόνια τα έφεραν οι Σαμαροβενιζέλοι..γιατί 40 και πλέον χρόνια καταλήστεψαν τον Ελληνικό Λαό..τη διαφθερά επίσης..κοιταξε τις λίστες που είναι γεμάτη απο νταβατζήδες-λαμόγια και κοπρίτες ομοιδεάτες σου..στην υγεία που ο Πολάκης βάζει ταξη όσο και αν δεν σου αρέσει έχει καταφαγωθεί απο την μαφία της λευκής μπλούζας το 1/3 του επαχθούς χρέους τέλος ο Τσίπρας δρά σαν πυροσβέστης κατά των εμπρηστών των 40 και πλέον τελευταίων ετών που κατέκαψαν-φτωχοποίησαν τη χώρα..μήπως κατάλαβες τίποτα?
GAHAT
14/02/2017 09:12
O ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΤΟΔΥΝΑΜΗ ΝΔ....
puaro
14/02/2017 08:15
ευσεβείς ποθοι, θα γελασει κ ο κάθε πικραμένος αν γινουν εκλογες. το λυπηρο είναι οτι και τα δυο νεοταξικα κομματα κανουν κυβερνηση κ μας αποτελειωνουν. δυστυχως.
Μπένυ
14/02/2017 07:59
Με δύο απανωτές ήττες ρίχνουμε τον Μητσοτάκη και τελειώνουμε οριστικά με το παλιό
Ο άνθρωπος που νόμιζε ότι μπορούσε να πετάξει με πορδές
13/02/2017 22:14
Το "Διαπραγματευτική στρατηγική" ακούγεται σαν πρωταπριλιάτικο αστείο μέσα στον καρνάβαλο! "Στρατηγική" από τον Μέγα Σύμβουλο Στρατηγικού Προγραμματισμού, Καρανίκα! Στον καρνάβαλο που κράτησε 2 χρόνια, με πρωταγωνιστές παλιάτσους δεύτερης διαλογής που παίζουν τον εαυτό τους, κι αρχηγό τον Πινόκιο που με πορδές θα άλλαζε την Ευρώπη και τον κόσμο, τώρα κομαντάντε Τσίπρα, εύχεσαι να υπήρχε τριγύρω ζωντανό, κι ας ήταν και τα σκυλιά που αλυχτούσαν. Τώρα μετράς τα κόκκαλά που άφησε το καραβάνι στην έρημο. Ντέφια, νταούλια, κρόταλα, σταμάτησαν, και έμεινες πρωταγωνιστής χωρίς θεατές και χωρίς δρόμο σωτηρίας. Πήδα βλάκα, πήδα γρήγορα απ' την αυταπάτη στο κενό! Θα πετάξεις για μια τελευταία φορά και θα τελειώσει γρήγορα ο εφιάλτης σου!
Ιωάννης ο Ακτήμων
15/02/2017 15:28
Ξέχασες να αναφέρεις τα ποτάμια δάκρυα αυτών που ενώ εξελισσεται ο Καρνάβαλος υποφέρουν και ζουν μέσα στην αβεβαιότητα, τον πανικό και την αγωνία. Ξέχασε τα χιλιάδες πτώματα που έφησε και αφήνει ο Καρνάβαλος πίσω του. Μιλάμε για πογκρόμ!
zeus
14/02/2017 11:37
Συμφωνώ σο όλα όσα παραπάνω εκθέτεις, αλλά ξεχνάς να συμπληρώσεις ότι και ο επερχόμενος αντικαταστάτης του Τσίπρα, είναι μία από τα ίδια, πιθανότατα και χειρότερος αυτού.
Μακεδονας
13/02/2017 21:51
Σωθηκαμε! Ευράνθητε και αγαλλιάσθε, συνελληνες. Παντως δημοσιογραφικες πληροφοριες απο το Βερολινο, επιμενουν οτι ο κ. Χριστοφορακος προοριζεται ν' αναλαβει σπουδαιο υπουργειο στη μελλοντικη μεταρριθμιστικη κυβερνηση του κ. Μητσοτακη ( κατα τις ιδιες πληροφοριες οι δυο ανδρες ειχαν μαλιστα και μυστικη συναντηση κατα τη διαρκεια του ταξιδιου στη Γερμανια).
ΔΓΚ
14/02/2017 13:55
..ακριβώς έτσι είναι.ο Χριστοφοράκος στο οικονομίας υπουργός και στο άμυνας ο Σοιμπλε για να δίνει τις μίζες της Ζημενς σε σοβαρά λαμόγια..οχι σε επιπέδου Ακη..σοσιαλιστών, αλλά αμιγώς δεξιών ακι ακροδεξιών για να μη ξεχνάμε και την τέχνη μας..
........
14/02/2017 10:41
.... ευτυχώς που εσύ διασφάλισες μεγάλο προσδόκιμο ζωής και μπορείς αποτελεσματικά να αντιμετωπίσεις τον όποιο Χριστοφοράκο .....
Helene
13/02/2017 21:15
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ .......... η ΝουΔούλα του Μητσοτάγκουρα να βγαίνει τόσο μπροστά !!!!!!!! Ο Αλέξης μας , ο παίδαρός μας !!!!!!!!! είναι ......... ο καλύτερος πρωθυπουργούλης του ........ ΚΟΣΜΟΥ !!!!!!!!!
Helene
14/02/2017 04:01
Kλαιωωω….. Εισαι ReallyReally … << φ ο β ε ρ o ς >> ….. !!!

Τελος παντων , εγω αυτη τη στιγμη με τα νευρα που εχω τον … ΣΥΡΙΖΑ , νομιζω οτι αποφοιτω απο την … Ανωτατη Λαχαναγορικη !!!
dias
13/02/2017 21:13
Μου κάνει εντύπωση που ένα 16,5% λέει ότι θα ξαναψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. Δεν περίμενα ότι θα είχαν διορίσει τόσους πολλούς.'Αλλη εξήγηση δεν υπάρχει.
συριζαίος
13/02/2017 21:12
Γι' αυτό θα σας κλείσουμε, για να πάψετε επιτέλους να δημοσιεύετε ψέμματα.
Ιωάννης ο Ακτήμων
15/02/2017 15:33
Να κλείσετε και τον Ανδρέα Γεργίου. Να κλείσετε και τους δημόσιου υπάλληλους που έχουν παρανομίσει. Αν κάνετετο τελευταίο, δεν χρειαζόμαστε απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων. Η εφαρμογή του ποινικού νόμου αρκεί για να αποσυμφορηθεί η δημόσια διοίκηση. Αλλά, που θα βρεθεί τόσος χώρος στις φυλακές; Σε αυτο μπορεί να συμβουλευτούμε την γείτονα την Τουρκία που πρόσφατα αντιμετώπισε τέτοιο ζήτημα.
Τάσος
14/02/2017 16:04
Πρώτο και κύριο φαίνεται δεν διαβάζεις τις εφημερίδες κάθε ημέρα,διότι εάν ναί θα μάθενες ότι δεν κλείνουν τα ΝΕΑ, και δεύτερο η δημοσκόπηση ειναι για το ΣΚΑΙ και την παρουσίασαν όλες οι εφημερίδες που βλέπεις το ψέμα.
........
14/02/2017 10:47
σωπα !! πολύ ντερβισιάρης και παραπονιάρης δείχνεις.... εσύ δηλαδή ξεχειλίζεις από αλήθεια ? με ποιό τρόπο ? μήπως εξομολογήθηκες πουρνό πουρνό με την αυγούλα ?
ZV
14/02/2017 10:23
Για αυτό "θα σας κλείσουμε"? Ποιος θα κλείσει τι? Με ποιον τρόπο? Με νόμο? Θα στείλει τα παιδιά από την πλατεία να τους κάψουν? Πως ακριβώς κλείνουν κυβερνήσεις ή κόμματα εφημερίδες? Βλαμμένος κόσμος έδωσε σε φασίστες την εξουσία και τώρα επιχέρει γιατί κυνηγάει την κατσίκα του γείτονα. Όταν ψοφίσει και η κατσίκα του γείτονα να δω τι θα κάνετε. Γιατί τώρα πίνετε και λίγο γάλα, άσχετα αν δεν το πίνετε όλο όπως θα θέλατε. Όταν ψοφίσει όμως να δω τι θα κάνετε νηστικοί. Και μην ανησυχείτε, όποιος έχει καταφέρει και έχει μετά από τόση καταστροφή ακόμα κατσίκα είτε είναι ικανός είτε διαπλεκόμενος. Και οι ικανοί θα ξενιτευτούν και θα κάνουν κοπάδι από την αρχή. Οι διαπλεκόμενοι θα βρούν να αρμέγουν κάποιον, ακόμα και αν δεν είναι κατσίκα. Κατά πάσα πιθανότητα θα αρμέγουν τους βλαμμένους που πίστεψαν τους φασίστες.
ZV
14/02/2017 10:22
Για αυτό "θα σας κλείσουμε"? Ποιος θα κλείσει τι? Με ποιον τρόπο? Με νόμο? Θα στείλει τα παιδιά από την πλατεία να τους κάψουν? Πως ακριβώς κλείνουν κυβερνήσεις ή κόμματα εφημερίδες? Βλαμμένος κόσμος έδωσε σε φασίστες την εξουσία και τώρα επιχέρει γιατί κυνηγάει την κατσίκα του γείτονα. Όταν ψοφίσει και η κατσίκα του γείτονα να δω τι θα κάνετε. Γιατί τώρα πίνετε και λίγο γάλα, άσχετα αν δεν το πίνετε όλο όπως θα θέλατε. Όταν ψοφίσει όμως να δω τι θα κάνετε νηστικοί. Και μην ανησυχείτε, όποιος έχει καταφέρει και έχει μετά από τόση καταστροφή ακόμα κατσίκα είτε είναι ικανός είτε διαπλεκόμενος. Και οι ικανοί θα ξενιτευτούν και θα κάνουν κοπάδι από την αρχή. Οι διαπλεκόμενοι θα βρούν να αρμέγουν κάποιον, ακόμα και αν δεν είναι κατσίκα. Κατά πάσα πιθανότητα θα αρμέγουν τους βλαμμένους που πίστεψαν τους φασίστες.
dias
14/02/2017 09:50
Γειάσου ρε δημοκράταρε!!!! Μόνο που τα ΄΄ψέματα΄΄ δεν τα δημοσίευσαν τα ΝΕΑ αλλά το ΠΑΜΑΚ και ο ΣΚΑΙ. Θα τους κλείσετε και αυτούς; Προσπαθήσατε μια φορά αλλά δεν τα καταφέρατε.
συριζαίος
16/02/2017 01:08
Άντε πάγαινε ρε δεξιάτζα!