Κατατέθηκαν οι χάρτες: 28,2% προτείνει ο Αναστασιάδης στους Τουρκοκύπριους

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 11/01/2017 15:16 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 11/01/2017 16:07 |
Κατατέθηκαν οι χάρτες: 28,2% προτείνει ο Αναστασιάδης στους Τουρκοκύπριους
Η ελληνοκυπριακή πλευρά κατέθεσε χάρτη στις συνομιλίες της Γενεύης με τον οποίο προτείνει το υπό τουρκοκυπριακή διοίκηση τμήμα να είναι στο 28,2% των εδαφών του νησιού, ποσοστό που είναι κατά μισή ποσοστιαία μονάδα μικρότερο από το σχέδιο Ανάν.

Ο χάρτης, σύμφωνα με πληροφορίες, περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τις εξής περιοχές: Μόρφου, Κυθρέα, Άσσια, Βατυλή, Λύση και Κοντέα. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ακόμη ότι υπάρχει πρόταση, 12 ή 5 χωριά της Καρπασίας να είναι υπό ειδικό καθεστώς. Όσο για την Αμμόχωστο, παρεμβάλλεται μια περιοχή που θα παραμένει υπό τουρκοκυπριακή διοίκηση.

Ο αριθμός των προσφύγων που θα επιστρέψουν στις εστίες τους υπολογίζεται, βάσει της πρότασης αυτής, ότι θα είναι περίπου 90 χιλιάδες.

Από την πλευρά της η τουρκοκυπριακή πλευρά ετοίμασε χάρτη με 29,2% και παραμένει ακόμα άγνωστο εάν σε αυτό περιλαμβάνεται ή όχι η Μόρφου.

Ενόχληση για τη διαρροή

Οι πληροφορίες που βλέπουν το φως της δημοσιότητας είναι προϊόν διαρροών, γεγονός που έχει προκαλέσει την ενόχληση της κυπριακής κυβέρνησης.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Νίκος Χριστοδουλίδης, απηύθυνε έκκληση στους εκπροσώπους του Τύπου να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί απέναντι σε όποιους «προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τη συγκυρία για να δημιουργήσουν προβλήματα στον στόχο της επανένωσης της πατρίδας μας».

Ο κ. Χριστοδουλίδης επεσήμανε σε δηλώσεις του ότι κάποιοι συμπεριφέρονται ανεύθυνα και προβαίνουν σε ενέργειες για τις οποίες δεν υπάρχει λογική εξήγηση. «Πρέπει όλοι να είμαστε υπεύθυνοι και σοβαροί» σημείωσε.

12/01/2017 08:12
Ειναι ολοι τους ηλιθιοι που λογαριαζουν χωρις τον ξενοδοχο την τουρκια..απλα τρωνε τα.λεφτα του κοσμακη στα σουρτα και φερτα για να δειξουν οτι κανουν δουλεια...παραμυθια της χαλιμας οτι πηραν οι τουρκοι με αιμα δεν θα το δωσουν ποτε με χαρτια ! απλα κερδιζουν χρονο οι μογγολοι ! 50 χρονια σκλαβιας και κατοχης και ουτε μια στακαστρουκα δεν επεσε..! Τι να σεβαστουν απο ενα λαο που δεν σεβετε τον εαυτο του ? Χωρια τα αλλα τα ρεζιλικια στην εθρωπη ..
12/01/2017 02:25
η κυπρος ειναι ελληνικη
Άλλα 28.2%
11/01/2017 23:13
τα επόμενα 43 χρόνια, φτάνουμε στο 56.4% του νησιού
Καραγιαννίδης Κ.
11/01/2017 18:02
"Ο χάρτης, σύμφωνα με πληροφορίες, περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τις εξής περιοχές: Μόρφου, Κυθρέα, Άσσια, Βατυλή, Λύση και Κοντέα.". Ποιος χάρτης, ρε παιδιά, του τούρκικου τομέα ή του ελληνικού;
Κατίνα
11/01/2017 22:42
Κι έπειτα μιλάμε για την ανικανότητα του Δημοσίου που είναι και αυτή αναμφισβήτητη. Δεν ξέρουν να γράφουν. Σε σοβαρά έντυπα, ένα δύο τέτοια λάθη ίσον απόλυση.
uk
14/01/2017 07:33
Ενα ν παπαδοπουλο θελουμε και ολα θα στρωσουν ! Χαχα εφυγε ο γατος χορεουν τα ποντικια και οι αρουραιοι της πολιτικης οπως αποκαλουσε την μποχα ο λεβεντης
Κατίνα
14/01/2017 18:06
Ισως, αν είχε την μόρφωση,την πείρα και το κοινωνικό υπόβαθρο του Μεταξά.
uk
15/01/2017 08:01
Τωρα μιλας σωστα ! Ευγε σου
Καραγιαννίδης Κ.
11/01/2017 17:58
Σύμπτωση; Ο μέσος όρος των δύο αριθμών (28,2 και 29,2) παραπέμπει στο σχέδιο Ανάν! Τυχαίο; Δε... νομίζω!
Jim
11/01/2017 17:57
Η Κύπρος είναι 100% Ελληνική. 0% στους Τουρκους !
Κατίνα
11/01/2017 17:22
18,2% = 28,2. 7 2 = 3. 33 - 3 = 14, 3,14 = άπειρον. Μιά τέτοια παραβίαση των μαθηματικών πάει ενάντια στην Φύση, εναντιώνεται στο Σύμπαν. Αποτελεί ύβριν όπως έγραφαν και οι Μιλήσιοι στον Περικλή. Και μεγάλη θα είναι η οργή του Θεού που θα επιπέσει και στα δύο μέρη που θα υπογράψουν κάτι τέτοιο.
zeus
12/01/2017 09:40
΄Κυρία μου, δεν γνωρίζω ποιός θεός θα οργισθεί τόσο, ώστε η οργή του να πέσει επι των κεφαλών και των δύο μερών. Πάντως ο Γιαχβέ δεν πρόκειται να οργισθεί καθόλου, αφού αυτός είναι που καθορίζει την μοιρασιά! Υ.Γ. Όπου Γιαχβέ, διάβαζε εβραίοι.-
Ισίδωρος
11/01/2017 16:36
Με λιγα λογια αποδέχονται την εισβολή των Τουρκων ,αποδεχονται τον εποικισμο και την αρπαγή των περιουσιών απο τους ανατολιτες τουρκους , αποδέχονται την διχοτομηση και φυσικά απορρίπτουν τα ψηφίσματα του ΟΗΕ μετά το '74. Το χειρότερο ξευτιλιζουν την ιστορία και την μνήμη των Ηρωων που έπεσαν υπερασπίζοντας Ελληνικά εδάφη. ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΔΕΙΛΟΙ ....
Αναστασης
11/01/2017 19:59
Σε βλεπω οργισμενο ημιμαθη χρυσαυγιτη που ονειρευεται το κλεος και τις δοξες τις οποιες ουτε καν εχει ποτε διαβασει, περιοριζεται μονο σε πυρακτωμενα λογια και στα λογια ενος φασιστα ξεδοντιαρη....
uk
14/01/2017 07:40
Ο ανθρωπος μιλαει για τον ελληνισμο και ελλαδα οχι για την χρυση αυγη εισαι εκτος θεματος ...η ελλαδα δεν ανηκει σε κανενα κομμα και σε κανενα μαλακα ..η ελλαδα ειναι ιδεα και δεν πρεπει να χαθει..γιατι οσες φορες χαθηκε ηρθε ο μεσαιωνας
Κατίνα
11/01/2017 22:51
Ο άνθρωπος γράφει ο καημένος με τον δικό του τρόπο για την περιφρόνηση του διεθνούς δικαίου κάτι που δεν αφορά μόνο Έλληνες αλλά όλο τον πλανήτη. Εσύ βέβαια από τον τρόπο ου γράφεις φαίνεσαι γυιός ή κόρη ανειδίκευτου εργάτη, κοίτα μπας και ανέβεις έστω και ελάχιστα επαγγελματικά και κοινωνικά, κάνε κάποιο μεροκάματο να βγάλεις καμιά δεκάρα κι όταν με τον καιρό τακτοποιηθείς θα έχεις ίσως την δυνατότητα να μάθεις όσα δεν σε έμαθε το ελλαδίτικο Λύκειο (αν το έχεις τελειώσει).
Τρεντυ
12/01/2017 04:31
Κατινα ονομα και πραγμα!
uk
14/01/2017 07:43
Ενω εσυ εισαι το βλαχοκυριζι

όλες οι τελευταίες ειδήσεις