Επίθεση στην κυβέρνηση

Μητσοτάκης: Η χώρα θα κάνει το μεγάλο άλμα μόνο αν αλλάξει πολιτική

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/12/2016 18:25 |
Μητσοτάκης: Η χώρα θα κάνει το μεγάλο άλμα μόνο αν αλλάξει πολιτική

«Για να μπορέσει η χώρα να κάνει το μεγάλο άλμα προς τα μπρος απαιτείται άλλη πολιτική. Η κυβέρνηση δεν έχει τη θέληση ούτε την ικανότητα να εφαρμόσει τις μεταρρυθμίσεις, πόσο μάλλον να αλλάξει τη λειτουργία του κράτους. Για τον λόγο αυτό, εμείς λέμε όσο νωρίτερα οι εκλογές, τόσο καλύτερα» τόνισε ο πρόεδρος της ΝΔ, Κυριάκος Μητσοτάκης, κατά τη διάρκεια της συνάντησης που είχε στην Περιφέρεια με τους δημάρχους και τους αντιπεριφερειάρχες της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διήμερης περιοδείας που πραγματοποιεί στην Αλεξανδρούπολη, την Κομοτηνή και την Ξάνθη.

«Το αναπτυξιακό μοντέλο της χώρας μας πρέπει να αλλάξει, να ξεφύγει από τη λογική μεγάλων κρατικών επιδοτήσεων και επιδοτούμενων μορφών απασχόλησης» σημείωσε.

«Η Θράκη», σημείωσε ο κ. Μητσοτάκης, «είναι Περιφέρεια που? βρίσκεται σε σταυροδρόμι. Και δεν θα πρέπει να είναι μόνο πέρασμα, αλλά και προορισμός». Και πρόσθεσε: «Είμαι εδώ για να συζητήσουμε για το μείζον ζήτημα που απασχολεί τη χώρα μας, για το πως η οικονομία θα επιστρέψει σε βιώσιμη ανάπτυξη και θα δημιουργήσει πλούτο και θέσεις εργασίας».

Αναφερόμενος στις δυνατότητες ανάπτυξης που έχει η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, ο πρόεδρος της ΝΔ υπογράμμισε τις προοπτικές τουριστικής ανάπτυξης της περιοχής, έχοντας πάντα, όμως, σεβασμό στο περιβάλλον, αλλά και στον πρωτογενή τομέα. Επίσης, σημείωσε την ανάγκη να δοθεί προτεραιότητα στην ευρύτερη περιοχή στα ζητήματα της εκπαίδευσης και της καινοτομίας, υπογραμμίζοντας, ταυτόχρονα, την αυτονομία που θα πρέπει να έχουν τα τοπικά Πανεπιστήμια.

Σε ό,τι αφορά το μέλλον που μπορεί να διαδραματίσει η Τοπική Αυτοδιοίκηση, ο κ. Μητσοτάκης σημείωσε ότι «από τη Νέα Δημοκρατία έχουμε τη διάθεση και τη θέληση να εμπιστευτούμε την Τοπική Αυτοδιοίκηση» και κατέληξε τονίζοντας ότι η χώρα χρειάζεται άμεσα αλλαγή πολιτική.

«Για να μπορέσει η χώρα να κάνει το μεγάλο άλμα προς τα μπρος απαιτείται άλλη πολιτική. Η κυβέρνηση δεν έχει τη θέληση ούτε την ικανότητα να εφαρμόσει τις μεταρρυθμίσεις, πόσο μάλλον να αλλάξει τη λειτουργία του Κράτους. Για τον λόγο αυτό, εμείς λέμε όσο νωρίτερα οι εκλογές, τόσο καλύτερα».

9
SotFot
18/12/2016 17:37
Το μεγάλο άλμα κ. Μητσοτάκη για να αλλάξει πολιτική αυτή η χώρα είναι να σηκωθείτε όλοι εσείς και να φύγετε. Εσύ και οι υπόλοιποι στο κόμμα σου εκφράζουν τη διαπλοκή και τα σκάνδαλα της μεταπολίτευσης.
Ιερός Κύρηκας βοήθεια μας
18/12/2016 16:59
Αποπλήρωσε τα θαλασσοδάνεια της ΝΔ
ολαος
18/12/2016 16:21
...δεν θα σε πω καραγκιοζη [καθοτι λαικος ηρωας] βελιγκεκας ειναι το παρατσουκλι που σου παει περισσοτερο...καλα κανει ο λαος και σας γυριζει την πλατη διαβασε την δημοσκοπηση που λει αν οι ελληνες θελουν ακομα να παραμεινουν στην ευρωπη και το ευρω..οι πιο πολλοι αρχισαν να θελουν να βγουμε... μαζευτα λοιπον και δρομο απο τωρα δεν ειναι καταστασεις [εκτος ευρω] για να τις αντεχουν βουτυρομπαιμπεδες σαν εσενα κουλη χρυσε
Πάνος / Αννόβερο
18/12/2016 15:01
Θυμάμαι εκείνη τη μηχανή που είχε στήσει η Νέα Δημοκρατία του Καραμανλή την περίοδο της σεμνοταπεινής διακυβέρνησης της 2004-2009, τότε που είχε βουλιάξει τον τόπο στα απανωτά σκάνδαλα και κάθε φορά που πιάνονταν με τη γίδα στην πλάτη σκανδαλοποιούμενοι, έλεγαν εν χορώ: «για όλα φταίει το ΠΑΣΟΚ» και καθάριζαν. Τώρα μας βρήκε άλλη πλεκτάνη. Οι κομπορρημονούντες «αριστεροί» του Σύριζα, μαζί με τους υποταγμένους και στα τέσσερα Έλληνες του Καμένου, κάθε φορά που «παθαίνουν τη ζημιά της αρκούδας» που πληρώνει επώδυνα ο τόπος, βγαίνουν θρηνώντας η ουρλιάζοντας και ισχυρίζονται θρασύτατα ότι για όλα φταίει ο ΣΟΙΜΠΛΕ. Η δεξιά και αριστερή συντήρηση, δυο όψεις του ίδιου νομίσματος. Για της αδικίες, τα σκάνδαλα, τα αίσχη, την ανικανότητα και τις αθλιότητες τους, πρέπει να υπάρχει πάντα δράκος. Κάποιος που να του ρίχνουν τα βάρη για να μην αναλαμβάνουν οι ίδιοι τις ευθύνες τους. Χαρακτηριστικά γνωρίσματα όλων των λαϊκιστών διαχρονικά που καταλαμβάνουν την εξουσία ψευδόμενοι, εθνικολαλούντες, «επαναστατημένοι η αγανακτισμένοι», πατριδοκάπηλοι, ξεφωνημένοι Φαρισαίοι και υποκριτές. ΜΕ τον Γιώργο Παπανδρέου στο τιμόνι της χώρας κ με την στήριξη του Ελληνικού λαού η χώρα μας θα βρισκότανε σε πολύ καλύτερη θέση !! Είναι η προσωπική μου γνώμη κ επιτρέψτε μου να την έχω. Καλημέρα Έλληνες.
η ωμη αληθεια
18/12/2016 14:13
τα ιδια λεει και ο κοπανος απο το αννοβερο.
manant
18/12/2016 11:43
Αν πράγματι βρισκόμαστε στην άκρη του γκρεμού, ας έρθει λοιπόν ο Κούλης να κάνουμε το βήμα εμπρός. Προσοχή όμως στο γκρεμόοοοοοοοοοο......
zeus
18/12/2016 11:12
Σίγουρα θα κάνωμε με τον εβραίο Μητσοτάκη το μεγάλο άλμα, μόνον που αυτό θα είναι ......άλμα στο γκρεμό ! Τώρα απλά βαδίζομε για το γκρεμό διαβαίνοντας χαντάκια και πορεία σε άνυδρη γη. Y.Γ. Και τώρα που πολύ συζητιέται η "λύση" του Κυπριακού, να μην ξεχνάμε ότι "όλη οι εβραιοοικογένεια Μητσοτάκηδων, ήταν υπέρ του σχεδίου Ανάν" το οποίο πολέμησε ο αείμνηστος και μεγάλος Έλληνας πατριώτης τότε Πρόεδρος της Κύπρου Παπαδόπουλος. Τώρα αυτόν καλούνται οι Έλληνες να τον επιλέξουν σαν κυβερνήτη τους, και σύντομα τα σύνορα της χώρας μας, θα είναι κάπου.....στη Λαμία.-
Nikos Rivas
18/12/2016 10:33
Ψευτης και ο Μητσος. Εάν δεν σταματήσουν τα προγραμματα λιτότητας κει ρήξη η Ευρώπη λεφτά στην ελληνική οικονομία δεν υπάρχει άλμα είται συριζα είται νέα δημοκρατία κλπ
γιαννης, Δραμα
18/12/2016 09:09
Πολλοι βλεπουν τον Κυριακο σαν Σωτηρα !!! Αχ Ελλαδα πως καταντησες ετσι,...σε τετοιο χαλι δεν βρεθηκες ποτε !!!