ΤΣΙΠΡΑΣ: 617 ΕΚΑΤ. ΕΥΡΩ ΣΕ 1.600.000 ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 850 ΕΥΡΩ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 08/12/2016 21:38 |
Τσίπρας: 617 εκατ. ευρώ σε 1.600.000 συνταξιούχους κάτω των 850 ευρώ

«Διανύουμε τα τελευταία δύσκολα μέτρα ενός πολύ δύσκολου μαραθωνίου. Θα βγούμε από την κρίση όρθιοι και δυνατοί», δήλωσε ο Αλέξης Τσίπρας στο διάγγελμά του, το οποίο ολοκληρώθηκε λίγο πριν τις 9 και μισή το βράδυ της Πέμπτης.

Μεταξύ άλλων, ο πρωθυπουργός εξήγγειλε πως θα χορηγηθούν άμεσα 617 εκατ. ευρώ σε περίπου 1.600.000 συνταξιούχους κάτω των 850 ευρώ. «Η Ελλάδα με τις θυσίες του ελληνικού λαού κρατάει το βάρος ολης της Ευρώπης και στο Προσφυγικό και στην οικονομική κρίση. Και αυτό ήλθε η ώρα να το αναγνωρίσει η Ευρώπη. Δέσμευση αυτής της κυβέρνησης είναι κάθε ευρώ που πλεονάζει από τους διαθέσιμους πόρους να αναδιανέμεται στους πιο αδύναμους συμπολίτες μας. Σήμερα, παραμένοντας σταθεροί στην δέσμευσή, αποφασίζουμε την άμεση διανομή της υπεραπόδοσης των εσόδων του 2016 στους χαμηλοσυνταξιούχους», τόνισε.

Παράλληλα, ανακοίνωσε την αναστολή της αύξησης του ΦΠΑ στα νησιά πρώτης γραμμής που δέχονται τις προσφυγικές ροές, για όσο μαίνεται η κρίση αυτή. «Σε κάθε βήμα της Ελλάδας προς την κανονικότητα και την ανασυγκρότηση στο μυαλό μας θα είναι πάντα η αποκατάσταση των αδικιών και η στήριξη των αδύνατων».

42
Alexakis
09/01/2017 14:34
Εγώ πάντως με σύνταξη 844 ευρά πήρα μόνο δύο αλλά δεν θα σας πώ τι είναι
Ο Μέγας Νταουλιέρης
10/12/2016 15:50
Αχ ατενίζει το μέλλον! το κοκκοράκι κικιρικι, θα ξυπνάει καθέ πρωι!
Γατοπαρδος
12/12/2016 22:24
οταν θα πας Αλεξη στο παζαρι θε να μου φερεις ενα κοκορακι ... το κοκκορακι κοκοκο, ο Αλεξης κικικι, ο νταουλιερης κικιρικικι θ αμας ξυμαεοκαθε πρωι.
οσιος
10/12/2016 19:21
Σοβιετικος σουρεαλισμος οι φωτογραφιες ο μεγαλος πατερουλης οδηγει τον ανωρυμο οχλο την μαζα το λαο σε ασφαλη βοσκοτοπια με την βοηθεια της κομματικης κουστωδιας του..τελικα εχουμε τον σταλιν που μας αξιζει
Ο (αιρετικός;) ΓΡΗΓΟΡΗΣ
10/12/2016 11:49
Ο κ.τσίπρας, ως πολιτικός μεγαλοαπατεώνας, συνεχίζει να εμπαίζει και να υποτιμά την νοημοσύνη των συνταξιούχων, των ανέργων, της προσοντούχας νέας γενιάς που εκπατρίζεται και γενικά της συντριπτικής πλειονότητας του Ελληνικού λαού. Θα του υπενθυμίσω: α) Μια ρήση (ελαφρώς παραλλαγμένη)του διατελέσαντος πρωθυμουργού και προέδρου της Ελ. Δημοκρατίας Κων. Καραμανλή: Κάθε προεκλογικό ρουσφέτι δημιουργεί από την μια μεριά αγνώμονες εκείνους που ευεργετήθηκαν και από την άλλη, πολύ περισσότερους διαμαρτυρομένους εκείνους που δεν ευεργετήθηκαν. β)Μια λαϊκή παροιμία που λέει "Κόβω το αυτί σου και στο δίνω μπουκιά"
προδοτες κομμουνιστες
09/12/2016 15:10
Οτι εκανε ο σαμαρας ..επαιρνε δεκα εδινε πισω δυο! Καποτε ο συριζα αποκαλουσε αυτην την πρακτικη κοροιδια συμερα την υιοθετει !Μα καλα για τοσο ηλιθιους σας εχουν τα κομματοσκυλα!?
ΒοΛή
09/12/2016 12:45
Μια επικοινωνιακά μεγαλειώδης παράσταση, που η άριστη υποκριτική αδυνατούσε να αποκρύψει την επιχειρούμενη κομματική ενίσχυση, με τα λεφτά των φορολογουμένων...
Ζεστά λαχταριστά
09/12/2016 11:45
Αν ο Κούλης και ο ομοιδεάτης του Σόιμπλε θέλει αποταμιεύσεις, να τις σηκώσουν από τις τράπεζες των κολλητών τους του Ευρωσυστήματος. Δικά τους χρήματα είναι. χαχαχαχαχαχα
φφ
09/12/2016 11:44
δεν γουστάρω το τσίπρα. αλλά δεν θέλω και τον κούλη. τον σιχαίνομαι. τί να κάνω? να αλλάξω χώρα?
Alexakis
12/12/2016 12:26
Αυτοκτόνησε ...και πείσε το σούργελο τον πρωθυπουργό και τα συν-σουργελα του να σου κάνουν παρέα.
manant
09/12/2016 11:26
Παιδιά, το ξέρω πονάει, αλλά θα σας περάσει μέχρι το 2019.
Η είδηση έφτασε ήδη στα Τίρανα και στην Σόφια
09/12/2016 10:47
και άρχισαν τα party αλβανίδες και βουλγάρες
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
09/12/2016 10:18
νεοταξικε ανικανε λεχριτη η Ελλαδα θελει αναπτυξη και οχι προεκλογικα ρουσφετια,δεν μιλω για βιομηχανια αλλα για κτηνοτροφια και γεωργια το 90% του κρεατος ειναι εισαγωμενο μεχρι λεμονια και σκορδα εισαγει η Ελλαδα μια πτωχευμενη γεωργικη χωρα..140 000 νεοι ΕΛΛΗΝΕΣ εφυγαν το 2016 για δουλεια στο εξωτερικο..8 Δις χρωστάει το κράτος στους ιδιώτες τα οποία είναι ληξιπρόθεσμα προκειμένου να βγει το πρωτογενές πλεόνασμα ....την στιγμη που οι Τουρκοι σε απειλουν δεχεσε 3 σαραβαλακια Σινουκ ουτε μπαγλαντες.....κοκκινε κοπριτη μαθε την λεξη αναπτυξη και οχι πισωγλεντησμα
ο θεος ειναι νεγρος
09/12/2016 16:48
Εχουμε αναπτυξη στην πορνεια ναρκωτικα εγκλημα λαθρομεταναστευση μην τα θες ολα δικα σου
Και τόρνους, και μεταλλεύματα έχουμε!
09/12/2016 14:13
Ωραίος :) Γιατί όμως δεν πιστεύεις στην (κάποια) ελ. βιομηχανία; Πάσχεις από αυτοπεποίθηση; Δε γίνεται μόνο με αγροτιά. Δε γίνεται να φτιάχνουμε διαστημοπλοια, αλλά γίνεται να φτιάχνουμε κάποια ανταλλακτικά τους.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
09/12/2016 22:06
γνωριζοντας καλα την Ελληνικη βιομηχανια δυστυχως ειναι σε τριτοκοσμικη κατασταση ,εκλεισαν της μεγαλες βιομηχανιες και για πολιτικους λογους Softex,πειραικη πατραικη ,Πετσετακης κλπ,κλπ ....σημερα δεν μπορει να παραγει προιοντα σε τιμες Ευρωπης την στιγμη που βιομηχανικοι ευρωπαικη γιγαντες ειναι σε δυσκολια....η μοιρα της Ελληνικης βιομηχανιας επεσε τοσο χαμηλα οταν βιομηχανιες σαν την ΜΕΛ δωθηκαν για δεκαρες σε Τουρκους,το οξυγονο για την Ελληνικη βιομηχανια θα ειναι οι ξενες επενδυσεις αλλα αυτη την ελληνοφωνη δημοκρατια της μπανανιας του ΠΑΣΟΚοΣΥΡΙΖΑ δεν την εμπιστευετε κανενας...θα ελθουν μονο τα Εβραιομασονικα κορακια για να φανε οτι απεμεινε οπως και επι Τουρκοκρατιας.......το να κανεις μια βιομηχανια απο το μηδεν χειαζονται χρονια ενω με ενα καλο προγραμμα μπορεις να κανεις αμεσως αναπτυξη στην γεωργια και κτηνοτροφια και οχι πουστιες για ελληνοφωνου οχλους οταν ολοι οι λακεδες στο χωριο ειχαν δεκα προβατα και δηλωναν εκατο για τις ευρωπαικες μιζες...εαν γυρισεις σημερα σε ολα τα ευρωπαικα σουπερ μαρκετ τα μοναδικα ελληνικα προιοντα ειναι η φετα και το γιαουρτη αλλα ειναι φτιαγμενα στην Ελλαδα απο γερμανικο γαλα....ας αρχισουμε απο τα απλα....
Κι ομως, ΕΧΟΥΜΕ τόρνους
09/12/2016 23:46
Το ΙΔΙΟ πράγμα είναι να φτιάχνεις γιαούρτι, φέτα, πλαστικούς σωλήνες, ελαστικά αυτοκίνητων, ηλιακούς θερμοσίφωνες, χρωματα, ποδήλατα, μοτοποδηλατα. Από ότι γνωρίζω, ελ. επιχειρήσεις εξήγαγαν πλαστικούς σωλήνες άρδευσης σε αραβικές χώρες μόνο. Άντε να εξάγεις ηλιακό θερμ. στην νότια Ευρωπη με 2500€, επειδή λέει, ειναι από χαλκό! Αλλα μπορείς να εξαγεις ακριβά ελαιόλαδο, επειδή σου λέει ο Βέλγος, αυτο ειναι Ελληνικό "αγροτικό", φημισμενο βιομηχανικό προϊόν. Σιγα που θα καθόμαστε να μάθουμε να εργαζόμαστε για πενταροδεκαρες! Δε φταινε μονο οι συντεχνιες μας, καρτελ, που "ελεγχουν" τις τιμες. Έτσι είμαστε εθνικιστη, λυπάμαι. Αν πεινάσει βέβαια κανεις, (ο οποισδηποτε) αναγκάζεται να μάθει, να παράγει, αλλα καλυτερα να μη φτάσει εκεί το ζήτημα. Οι γιατροί λένε, η πρόληψη ειναι η καλυτερη θεραπεία. Ξέρουν τι λένε...
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
09/12/2016 10:02
Τον γέρο των 600-800 ευρώ τον λυπήθηκες, τον νέο των 0-400; Α να χαθείς ζωντόβολο που έγινες κι άνθρωπος, αλλά καλά τους κάνεις γιατί οι νέοι σε ψηφίσανε κι αυτοί πληρώνουν (χωρίς να το καταλαβάινουν) αυτά τα λεφτά.
προδοτες κομμουνιστες
09/12/2016 15:12
Οι νεοι ας πανε στα χωραφια να δουλεψουν η να παρουν ενα καλασνικοφ να κανουν επανασταση..τα ψεματα τελειωσαν φιλεναδα
ΔΓΚ
09/12/2016 09:28
..το δηλητήριο που συνεχίζουν να ρίχνουν τα λαμόγια-προδότες-δωσίκωλοι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, γιατί προσδοκούν να ξαναέλθουν στην εξουσία..για να αφανίσουν ότι απέμεινε από τις ληστείες τους και τις πολιτικές τους, ότι δηλαδή οι ίδιοι άφησαν στα 50 χρόνια που κυβέρνησαν, καταλήστεψαν και έκαψαν τη χώρα..ντροπή σας
Alexakis
12/12/2016 12:34
Μετακλητός, βολεμένος ή χαζός πάντως δημόσιος υπάλληλος είσαι. Να δούμε όταν καταρρεύσει εντελώς ο ιδιωτικός τομέας από τις μαλ@@ιες σας ποιός θα σας πληρώνει. Θα μου πείς υπάρχει και η Συγγρού για μεροκάματο.
ΔΓΚ
12/12/2016 17:35
.είσαι βαθειά νυχτωμένος..είμαι ελεύθερος επαγγελματίας απο το 1982..δεν έχω τίποτα δικό μου..δεν μπορώ να πάρω σύνταξη γιατί χρωστάω στον ΟΑΕΕ και είμαι οικογενειακά κατεστραμμένος..είμαι 3βάθμιας εκπαίδευσης πτυχιούχος..και δουλεύω αν και είμαι 70 ετών..μπορείς να μου πείς πως οι απόφοιτοι Δημοτικού συμμαθητές μου, συνδικαλιστάρες έχουν παχυλές συντάξεις σκάφη, εξοχικά , διπλά αυτοκίνητα και εγώ είμαι στο δρόμο?
FM
14/12/2016 13:39
Και κάποιοι άλλοι στη θέση σας με τα ίδια προσόντα είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από σένα... αυτό τι σημαίνει??? ότι φταίει το κράτος ή ότι εσείς δεν κάνατε σωστές επιλογές???
ΔΓΚ
14/12/2016 18:26
..δεν απεμπολώ τις όποιες ευθύνες μου αδελφέ...
Alexakis
13/12/2016 10:38
Αν είναι ακριβεί τα όσα λές τότε απλά είσαι ατυχος ή χαζός (που αυτά συνήθως πάνε χέρι χέρι). Τελικά με τον Σύριζα τι περιμένεις ?
ΔΓΚ
13/12/2016 12:19
..είναι ακριβέστατα και λίγα όσα σου γράφω..δεν περιμένω απο κανένα τίποτα έτσι έμαθα και ιδιαίτερα απο όλους αυτούς που διοικούσαν τα τελευταία 40 χρόνια τον τόπο που τον λήστεψαν..απλά όπως σου είπα βλέπω κάποιους να κάνουν το αυτονόητο..εσύ τι περιμένεις άραγε και απο ποιούς?
προδοτες κομμουνιστες
09/12/2016 15:12
Μιλαει και ο κωλος!
GAHAT
09/12/2016 09:10
Ο ΠΙΝΟΚΙΟ ΑΦΟΥ ΞΕΣΚΙΣΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΜΙΣΘΩΝ, ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ, ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ, ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ, ΕΚΑΣ, ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΑΣΦ. ΕΙΣΦΟΡΩΜ, ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΡΟΣ ΕΟΠΥΥ, ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟ 615 ΕΥΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ. Η ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΟΥ ΛΑΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑΣ
ο θεος ειναι νεγρος
09/12/2016 16:51
Ετσι κανουν οι καθως πρεπει τυραννοι 8 κακα και δυο καλα ..
Johny
12/12/2016 12:48
2 καλά; Ένα βρες κ πες μου που έκανε καλό .. Εκτός από το μάθημα για το τι σκ@τ@ σημαίνει αριστερά ...
τα
09/12/2016 11:46
ψήφισε ανόητε κούλη που ούτε αυτά δεν θα σου δίνει και θα του λες και ευχαριστώ..ουστ
GAHAT
09/12/2016 12:44
ΕΣΕΝΑ ΞΕΖΟΥΜΙΣΕ ΒΡΕ ΑΝΟΗΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΤΛΙΤΙΚΗ Ο ΣΑΛΝΤΟΠΑΓΚΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΑ. ΞΥΠΝΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!
πολιτης
09/12/2016 09:06
.... έρχονται πολύ-πολύ ποιό δύσκολες καταστάσεις .... όχι για το λόγο ότι θα μπορούσε να χαρακτηρίζονται ως ασπιρίνες αυτά που "χορηγούνται" ή ότι ακόμα και αυτές οι ισχνότατες εξαγγελίες είναι σε εντελώς λάθος κατεύθυνση, αλλά ΕΠΕΙΔΗ όταν από τούτη την Κυβέρνηση ανακοινώνεται κάτι παρόμοιο συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα.... από τα νταούλια πήγαμε στο χορό της κοιλιάς (διασκέδασης των αφεντικών ή γουργουρισμάτων) / από την περήφανη διαπραγμάτευση στην άνευ όρων παράδοση /από την Ανοιξιάτικη "ανάσταση" της οικονομίας στο κλείσιμο και όσων άλλων επιχειρήσεων μπόρεσαν να μείνουν όρθιες λόγω της λαίλαπας των τελευταίων ετών / από τα capital control’s στο πλαστικό χρήμα με σκοπό τον καθ' όλα κερδοφόρο έλεγχο των συναλλαγών από τις τράπεζες (και μάλιστα με το ψευδεπίγραφο πρόσχημα καταπολέμησης της φοροδιαφυγής) και τέλος πάντων, για να μη γίνεται κατάχρηση χώρου, από το όποιο ηθικό πλεονέκτημα του ΣΥΡΙΖΑ σε ότι αφορά τις "μετ' εξομολογήσεως" αγαθές τους προθέσεις μέχρι τις εκτός δημοσίου λογιστικού χρηματοδοτήσεις για τους πρόσφυγες, οι οποίοι τελικά μπορεί να είναι και οικονομικοί μετανάστες.... χρειάζονται περισσότερες διαπιστώσεις ;
bruidsjonker
09/12/2016 08:47
Μεταμοντένα οικονομική πολιτική του Dr. Pinocchio : Αντί να μειώσει και να εκσυγχρονίσει το το δημόσιο , να μειώσει τον ΦΠΑ και τους φόρους , δίνει πρόσκαιρο επίδομα μπας και του ψοφήσουν από το πολύ άρμεγμα τα υποζύγια .
ο θεος ειναι νεγρος
09/12/2016 16:53
Ακριβως ετσι μαζεψε ρεφενε απο τους ρουφιανους του και πεταξε τα ψιχουλα στον λαο! Παει να τους κανει ολους συνενοχους στο εγλημα
menelaos
09/12/2016 08:43
Είναι αίσχος και ντροπή η εξαγγελία Τσίπρα για ενίσχυση των φτωχών πολιτών της κοινωνίας, καταρχήν που βρήκε αυτά τα λεφτά? είναι απλό τα πήρε από τους φτωχούς και από την μεσαία τάξη, που επι σύριζα καταργήθηκε, όλοι φτωχοί γίνανε, δηλαδή, τα πήρε και τα ξανά επιστρέφει...τι βοήθεια είναι αυτή?? μόνο ενας χαζός θα τοπν πιστέψει. Ο Τσίπρας είναι επικίνδυνος διότι είναι ψευδο-αριστερός, ψεύτης, παπατζής, ρίχνει στάχτη στα μάτια των πολιτών με αυτό το κόλπο grosso. Μάλλον η συνάντηση με τον ισραηλινό μάγο, Uri Geller, τον βοήθησε να κάνει αυτή την αλχημεία, κανείς πλέον δεν τον πιστεύει, ούτε αυτόν ούτε τη συμμορία του, διότι είναι επαγγελματίες απατεώνες!
Ι.Κάλφας Σουηδία
09/12/2016 08:08
Ο Ψευτοτσολιάς Τσίπρας θα οδηγήσει την Ελλάδα ακόμη μια φορά στις κάλπες με ακόμη ένα κόστος 2-4 δις στην πλάτη του Έλληνα. Αυτό προέρχεται από το γεγονός που άρχισε να μοιράζει λεφτά , κάτι που δεν έχει αλά και αν θα είχε αυτά τα λευτα θα ήταν έντιμο να πληρώσει πρώτα τις συντάξεις στους δικαιούχους που δεν δύνονται από το έτος 2013 προτού πεθάνουν οι άνθρωποι. Το δεύτερο να πληρώσει όλους τους Έλληνες προμηθευτές του δημοσίου για να ανασάνει λίγο η αγορά, το κόστος αυτό ανέρχονται σε πολλά δις €. Κάτι ακόμη να αφαιρείς και να κατακλέβεις πρώτα τον ιδρώτα των συνταξιούχων και μετέπειτα να παρουσιάζεσαι ως δίκαιος υπερασπιστής των αδυνάτων είναι παροπλισμένες ταχτικές του παρελθόντος από καραγκιόζηδες πολιτικούς, αποφεύγοντας να τους αποκαλέσω Ελληναράδες για να μην δυσαρεστήσω μερικούς συμπατριώτες.
Helene
09/12/2016 04:15
Αγαπητοι μου , ο Τσιπρας … performs his … “ Dance of Death” :
617 εκατ. € σε συνταξιουχους , ενω θα … πληρωσουμε ….. 7 (εφτα ) … δ ι ς € … ΦΟΡΟΥΣ , εως τελος , αυτου του χρονου , 2016 !!!!!!!
http://www.tanea.gr/news/economy/article/5411866/tha-plhrwsoyme-foroys-6-9-dis-se-25-hmeres/ .


Πολυ σωστα εγραψε ο Godard στον Bernardo Bertolucci , οταν ειδε εκεινο το ... complex , stunningly beautiful , as well as achingly sad φιλμ “ THE CONFORMIST “ , που βασιζοταν σε μια novella του Alberto Moravia :
“You have to fight against Ιndividualism and Capitalism” !!!

ΝΑΙ , ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ , ΕΜΕΙΣ οι ΕΛΛΗΝΕΣ , … we M U S T fight … ΕΝΑΝΤΙΑ στον … Α τ ο μ ι κ ι σ μ o του Τσιπρα και τον … Α n a r c h o - Κ α π ι τ α λ ι σ μ ο του …. !!!

Επειδη, ετσι ειναι η … 2η φορα “ Αριστερα “ … !!!
Λαμπρινή
09/12/2016 01:40
H χώρα απεργεί και αργοπεθαίνει κι εσείς ρίχνετε κέρματα μια τέτοια μέρα.
Mboosh
08/12/2016 23:58
Αλλι?ς ακούγεται να ζητάς από κάποιον 700 ευρώ και αλλιώς να του προσφέρεις 300 με την προοπτική αργότερα να του ζητήσεις 1000. "Μποναμάς" εις υγείαν των κορόϊδων...
Προκήρυξε τις τώρα
08/12/2016 22:31
Μπράβο Αλέξη ! Και όσο ακόμα είναι φρέσκιες οι τελευταίες ψευτιές σου προκήρυξε και τις εκλογές να τελειώνετε !!!
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
08/12/2016 22:13
εδωσαν στον χαζοβιολη τα βρωμικα αργυρια για το Δουβλινο ΙΙ και τωρα ανοίγει ο ασκός του Αιόλου, είναι πολύ πιθανό στην επόμενη φάση, να συμπεριληφθούν και όσοι έχουν περάσει πρωτύτερα. Για να καταλάβετε για τι αριθμούς μιλάμε, μόνο εξ’ όσων μπήκαν στην Γερμανία το 2015 και μέχρι τον Μάρτιο του 2016, οι 400.000 έχουν αποδειχθεί λαθρομετανάστες,αρχισε το ξεπουλημα του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ και η μονιμη παραμονη των των ισλαμικων ορκ στην Ελλαδα,οι καραμελες του εβραοχαζαρου ειναι για οχλους και οχι για ΕΛΛΗΝΕΣ.