Ο σκληρός δημοσιογράφος της Deutsche Welle και ο εκνευρισμός του Νίκου Παππά (video)

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 12/05/2016 12:20 |
«Φούντωσε» ο Νίκος Παππάς με τον δημοσιογράφο Michel Friedman της Deutsche Welle που θέλησε να στριμώξει τον Έλληνα υπουργό για μία σειρά θεμάτων.

Ο ξένος δημοσιογράφος, παρουσιαστής της εκπομπής «Conflict Zone», έδειξε από την αρχή τις άγριες διαθέσεις του ρωτώντας αν η Ελλάδα είναι μία χώρα που μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί. Ο Νίκος Παππάς σε όλη τη διάρκεια της συνέντευξης (26 λεπτά) που δόθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου προσπαθούσε να τον αποκρούσει, ενώ δύο φορές ζήτησε να διακοπεί η συνέντευξη και να αποχωρήσει χωρίς όμως κανείς να του απαντήσει, καθώς τέτοιες πρακτικές δεν συνηθίζονται στο εξωτερικό, ακόμα και στις πιο σκληρές συνεντεύξεις.

Το αποκορύφωμα ήρθε με το φινάλε και μία ερώτηση που μάλλον δεν περίμενε ο υπουργός.

Ο δημοσιογράφος του διάβασε την περίφημη δήλωση της Τασίας Χριστοδουλοπούλου για τους μετανάστες που λιάζονται και τον ρώτησε: «Υπουργός της κυβέρνησής σας έχει κάνει αυτή την ερώτηση;».

Ο κ. Παππάς έσπευσε να απαντήσει ότι η λέξη sunbathe που χρησιμοποίησε ο κ. Friedman δεν είναι η ακριβής μετάφραση της λέξης «λιάζονται» για να λάβει την ανταπάντηση του δημοσιογράφου: «Η ίδια η κ. Χριστοδουλοπούλου δεν έχει αρνηθεί τη μετάφραση αυτή».

«Ναι, αλλά εγώ σας λέω ότι το sunbathe σημαίνει χαίρομαι στην παραλία... Είπε ότι υπήρχαν μετανάστες που απολάμβαναν έξω τον ήλιο» προσπάθησε να συνεχίσει ο κ. Παππάς αλλά ο δημοσιογράφος συνέχισε να ρωτά με αποτέλεσμα τον έντονο εκνευρισμό του έλληνα υπουργού: «Θεέ μου, τι κάνω εδώ, μπορούμε να κόψουμε;» είπε κοιτάζοντας αριστερά του, ψάχνοντας οδό διαφυγής...

Ο δημοσιογράφος συνέχισε να του επισημαίνει ότι πρόκειται για επίσημη δήλωση και προσπάθησε στη συνέχεια να μαλακώσει τον κ. Παππά δίνοντάς του χρόνο να εξηγήσει. Εκείνος τότε απάντησε: «Υπήρχαν άνθρωποι που απολάμβαναν τον ήλιο κάποια στιγμή μέσα στη μέρα. Ποιο είναι το πρόβλημα; Ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιο είναι το πρόβλημα με αυτή τη δήλωση».

Μόλις ο δημοσιογράφος της εκπομπής «Conflict Zone» της Deutsche Welle τον ευχαρίστησε και έπεσαν οι τίτλοι τέλους μπορείτε να δείτε στο βίντεο τον εκνευρισμό του υπουργού Επικρατείας που φαίνεται σαν να μαλώνει τον κ. Friedman.







Αντιλογίας
24/01/2017 10:38
Δέν είναι Ευρώπη εδώ. Εδω ο δημοσιογράφος μπορεί να σε ερωτήσει οτι θέλει και εσύ να του απαντήσεις οτι θέλεις χωρίς κανένα πρόβλημα καιη συζήτηση τέλος.Μόνο οι Ευρωπαίοι εχουν την άχημη συνήθεια να θέλουν να τους απαντήσεις στην ερώτησή τους.
papades
04/10/2016 09:06
ti perimenete apo papades kai papakwstantinudes kai papadario
annika
14/07/2016 22:37
The quality of Nikos Papas' interview is way low and is an indication of his "Παιδειαν."
Καλα που στο διαλο εμαθε και αγγλικα
20/06/2016 11:17
Μαλιστα κοψωχερηδες αυτα τα νουμερα φερατε στην εξουσια....φατε τους στη μουρη τωρα!!!
07/06/2016 21:07
o papas einai o gkaimpels tou suriza
fn
13/05/2016 12:15
O εκτσογλανισμός που μας αξίζει!
Roman
13/05/2016 11:50
No comment.Eine k to deksi xeri tou tixodiokti Tsipra.Aisxos.
Νικος Νικολαιδης- ΣΦ
13/05/2016 08:23
Sunbathing vs taking the sun. Ο Παππας εννοουσε οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ του "λιαζομαι¨ και του "κανω ηλιοθεραπεια". Η διαφορα ειναι απειροελαχιστη αλλα σημαντικοτατη για το θεμα της συνεντευξης. Ηλιοθεραπεια γινεται καπου που προ-αποφασιζεται απο το υποκειμενο, υποδηλωνοντας προνομιο καποιου που κανει διακοπες. Λιαζομαι, απ την αλλη, δεν υποδηλωνει απαραιτητα οτι καποιος κανει διακοπες 'η καποιο διαλειμμα απο εργασια, μπορει καλλιστα να ειναι καποιος αστεγος 'η ανεργος, μικρο-συνταξιουχος σε ενα παγκακι, προσφυγας κοκ καποιος μη-προνομιουχος, με αλλα λογια. Αντι να εξηγησει με ευγενικο τροπο τη διαφορα που σιγουρα σκεφτοταν, τσαντιστηκε και εγινε επιθετικος στο δημοσιογραφο, πουλωντας μαλιστα και μουρη με το να θελει να διακοψει την συνεντευξη με τον πιο αγενη τροπο. Ο δημοσιογραφος καταλαβε αμεσως οτι δε πηγαινε πουθενα με τετοια συμπεριφορα και διεκοψε αυτος τη συνεντευξη ξαφνιαζοντας τον Παππα. Αλλο ενα δειγμα της καταστροφικης εικονας που εχουμε στο εξωτερικο. Και να φανταστει κανεις οτι ο Παππας ηταν και καθηγητης στο εξωτερικο, νομιζω Σκωτια, στο Εδιμβουργο. Απλα για να δωσω ενα στοιχειωδες παραδειγμα απο αυτα που δειχνει το συγκεκριμενο βιντεο. Σε μια στιγμη του πεταει την μπανανα ο δημοσιογραφος με την εκφραση "...η κυβερνηση ΣΟΥ..." ( οταν τον ρωτα για την Τασια ). Η σωστη και ειλικρινης απαντηση στη μπανανα θα επρεπε να ειναι " μια στιγμη...δεν ειμαι πρωθυπουργος, δεν ειναι η κυβερνηση ΜΟΥ, η Τασια ειναι μια συναδελφος μου..." 'η καλυτερα μπορουσε να πει καπως πιο αναβαθμισμενα οτι "...αυτη η κυβερνηση δεν ειναι δικη μου, ειναι του ελληνικου λαου..." και μετα να εξηγουσε για την λανθασμενη μεταφραση. Κλασσικος λιγουρης ελληνας πολιτικος, που οταν κερδιζει κυβερνητικο ποστο παιρνει ψηλα τον αμανε, απλα τσαντιστηκε... Ποια χωρα του πληρωνει τον μισθο ;;
Κλασσικός
13/05/2016 08:07
Συμπεριφορά Χρυσής Αυγής... Ο νοών νοείτω
Σταμάτης
13/05/2016 02:19
Αυτά τα μισο-αγράμματα νεραντζομούρικα γίδια δεν ανέχονται κριτική! Πρότυπό τους ο Μαδούρο της πεινασμένης Βενεζουέλας και ο Κιμ Γιονγκ Ουν της Βόρειας Κορέας! Να τον χαίρονται οι στόκοι που τον ψήφισαν! Ακολουθεί την πολιτική του μίσους απέναντι στους «εχθρούς», την πολιτική που συσπειρώνει κομματικούς εγκάθετους. Νέοι φόροι, σε ό,τι υπάρχει, στο ίντερνετ, τη συνδρομητική τηλεόραση, τον καφέ, τα ξενοδοχεία, τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, τα καύσιμα, θα εξοντώσουν κάθε οικονομική δραστηριότητα. Η μείωση του αφορολόγητου θα μειώσει μισθούς, οι μειώσεις συντάξεων θα ακολουθήσουν, η αύξηση του ΦΠΑ θα τα κάνει όλα ακριβότερα, οι αυξήσεις των φόρων και των εισφορών οδηγούν στην τελειωτική εξόντωση αφού το κόμμα προστατεύει το χρεοκοπημένο καθεστώς του κρατισμού και των πελατειακών σχέσεων μεταφέροντας το κρατικό χρέος στους πολίτες του.Η φοροεισπρακτική επιδρομή καταστρέφει την πραγματική οικονομία προκειμένου να μη θιγεί το πελατειακό κράτος. Παραδείγματος χάριν: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΕΤΗΣΙΟ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΕΡΔΟΣ 12.000,00 € ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ (26,95%) 3.234,00 € ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 1.928,52 € ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ (100%) 1.928,52 € ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 650,00 € ΤΕΛΙΚΟ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 4.258,96 €. Ωστόσο ούτε κι αυτό είναι καθαρό. Αφαιρέστε: Για τα είδη διατροφής ΦΠΑ 24%, για βενζίνα ο φόρος 60%, ΦΠΑ της ΔΕΗ 13%, ΦΠΑ του ΟΤΕ 23% και μένουν 2980€ για να "ζήσει" μια οικογένεια για έναν χρόνο. Δημεύουν τα εισοδήματα του ενεργού πληθυσμού για να σώσουν κρατικοδίαιτα κομματόσκυλα, τα αργόμισθα παράσιτα που έχουν εξασφαλίσει ισόβια καλοπέραση χωρίς να έχουν πραγματικά δουλέψει ούτε μια μέρα. Οι παραγωγικοί πολίτες εκτελούν καταναγκαστικά έργα για να επιβάλουν τα κομμουνιστικά τους όνειρα οι ιδεοληπτικοί χασομέρηδες της χώρας.
.
13/05/2016 00:47
να δειτε που θα ερθει μια μερα που τον χιτλερ θα τον κανουν αγιο
Ι.Αντωνιάδης
12/05/2016 23:49
Απαράδεκτος ο εν λόγω υπουργός. Δε σήκωνε μύγα στο σπαθί του, όπως κάνει φυσικά και όταν είναι καλεσμένος σε ελληνικές εκπομπές. Όλα τα αρνείτο όλα τα διέψευδε. [Σε κάποια μάλιστα συνέντευξη παλαιότερα σχετικά με τον έλεγχο κεφαλαίων είπε ότι έχουν και την καλή τους πλευρά γιατί ο κόσμος άρχισε να χρησιμοποιεί κάρτες στις συναλλαγές του!!] Εδώ που τα λέμε λίγο πολύ όλοι οι πολιτικοί του Συ.Ριζ.Α. έχουν αυτήν τη συμπεριφορά. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο εν λόγω δημοσιογράφος είναι Γερμανός, η συνέντευξη δεν ήτο για ελληνικό ΜΜΕ και έτσι δεν μπορούσαν να συμφωνηθούν εκ των προτέρων οι ερωτήσεις και να δοθούν οδηγίες του τύπου: "κοίτα, μη με στριμώξεις με τις ερωτήσεις σου" κλπ
Paolo Pinkel
12/05/2016 23:29
Ο Michel Friedmann ή Paolo Pinkel είναι καταδικασμένος για κατοχή κοκαϊνης και κατά τη σύλληψη του παρευρίσκονταν 11 (έντεκα) πόρνες.
ZAM
12/05/2016 23:22
Αυτός ο γελοιος ο Παππας, πρεπει να ξέρει οτι λιαζομαι σημαινει κάθομαι στον ήλιο (και οι γάτες λιάζονται). Ειναι λοιπόν μέγας ψεύτης οταν λέει για παραλίες καί όλες τίς υπόλοιπες ανοησίες. Γελοιος ψεύτης γελοια ψέματα λέγει
αμν
12/05/2016 18:14
υπαρχει αριστερός φασισμός? Αντε καλέ!!! ξερετε κομμουνιστικά καθεστώτα μη φασιστικά? Σιγα τον πολιτικό, μεχρι χθες μόνο η μάνα του τον ήξερε και με βοηθό τον μπαμπακα και τις φιλιες με Αλεξ τον μάθαμε και τώρα μας εκνευρίζεται κιόλας!! έκανε και ένα μαστερ στη Αγγλία όπως χιλιάδες Ελληνες και έπιασε τον παπά απ΄τ αρ...... Μετα αναρωτιέστε γιατί γιναμε τριτοκοσμικό κρατος!!!!
Kaiadas
12/05/2016 16:29
XAXAXAXAXAXAXAXAXA To fasistaki-pordomagkas thrasudeilos einai fainetai akoma megaluteros karpazoeispraktoras apo to tsoglani. Opws ola ta fasistomoutra allwste. Ma giati de stelnei to PASOKomoujtro ton zamplouto patera tou na apanta tis duskoles erwthseis me to ufos tou varumagka "aristerou" PASOKou? Kalutera tha gelasoume.
Mboosh
12/05/2016 14:39
Το ύφος του κ. Friedman είναι όλα τα λεφτά όταν ο κ. Παππάς θέλει να του σερβίρει τους "καρπούς ενός δέντρου σαν την αχλαδιά μόνο που δεν κάνει αχλάδια", ενός δέντρου που φυτρώνει στην έρημο του Αυνανιστάν (σύμφωνα με την πάντα έγκυρη Φρικηπαίδεια).
ed
12/05/2016 13:57
το προβλημα ειναι, ηλιθιε, οτι οταν δεν εχεις να φας και να κοιμηθεις δεν "απολαμβανεις", απο την αγωνια σου, τιποτα. αλλα πού να ξερετε εσεις απο αυτα. ηλιθιοι και αδιορθωτοι! προκλητικοι!
Αληθειος alithios.blogspot.gr
12/05/2016 13:50
Ο σκληρός δημοσιογράφος είναι γενικά σκληρός καθώς όπως διαβάζω στο https://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Friedman ήταν από το 2000 έως το 2003 αντιπρόεδρος του Κεντρικού Ισραηλίτικου Συμβουλίου της Γερμανίας και από το 2001 έως το 2003 πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Ισραηλιτικού Κογκρέσου θέσεις από τις οποίες παραιτήθηκε (όπως και από μέλος του Χριστιανοδημοκρατικού κόμματος) όταν από σπόντα συνελήφθη για προσφορά σκληρών ναρκωτικών σε Ουκρανές συνοδούς από γραφείο που τελούσε υπό παρακολούθηση για εξαναγκασμό σε πορνεία. Πολλοί Ισραηλίτες ηγέτες ισχυρίστηκαν ότι η σύλληψή του ήταν μέρος αντισημιτικού κυνηγιού μαγισσών. Το σχόλιό μου είναι ότι αν το CDU είναι τόσο δημοκρατικό όσο είναι και χριστιανικό τότε δεν ξέρω τί να πω για τα μη δημοκρατικά κόμματα.
Kaiadas
12/05/2016 16:29
Exeis ena lathos sto prwto gramma tou onomatos sou. Einai "H" anti gia "A".
Αληθειος
12/05/2016 17:26
Αληθειος λέγεται ειδικότερα ο Ηλιθιος που λέει την Αληθεια. Εσύ είσαι ο KAIADAS Ενας χρυσαυγίτης χεβιμεταλάς στα έδρανα της Βουλής http://www.tanea.gr/news/greece/article/4718795/?iid=2 ή απλή συνωνυμία;
Kaiadas
12/05/2016 20:10
Xairomai pou paradexesai to lathos prwto gramma sto onoma sou. An les alhtheia ,h, oxi twra, den to krinw egw. O kathenas krinetai apo to ti grafei. Gia paradeigma, enas mporei na einai toso hlithios, katharma kai agrammatos pou na fortwnei to ragiasdismo tou kai to gegonos oti einai Tourkoguftos kai oxi Ellhnas stous Evraious. Tha fanei sta grapta tou. Enas allos einai skouliki kai toso mhdeniko pou nomizei oti einai anwteros apo tous Evraious, logw katagwghs, enw einai Tourkoguftos sthn katagwgh. Ki autos fainetai sta grapta tou. Alla xairomai pou paradexesai oti eisai Hlithios (me to "H" kefalaio).
Αληθειος
13/05/2016 08:57
Είπαμε Αληθειος ονομάζεται ο τόσο Ηλιθιος που λέει την Αληθεια. Εσύ δεν μας είπες. Είσαι ο Γερμενής ή απλή ψευδοσυνωνυμία (ένεκεν ότι τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται);
Γιάννης
12/05/2016 13:08
Μια χαρά τα είπε ο Νίκος.
Α.Μ
12/05/2016 18:19
φαινεται σ΄αρεσουν τα παραμυθια....
ταλαίπωρος έλληνας
12/05/2016 13:06
Ο κύριος Παππάς θα έπρεπε πριν δώσει την συνέντευξη του πληροφορηθεί μέσω του διαδικτύου ποιός είναι ο κύριος Φρίντμαν! Δεν μπορούσε να ρωτήσει κάποιον από τους συμβούλους του και να ενημερωθεί τί τον περίμενε;
Ολέ!
12/05/2016 15:47
Ποιον δηλαδή, τον ... Καρανίκα;
Και που σαι ακόμα Παππά
12/05/2016 13:04
Έχουν μάθει με τους ... χορηγούμενους δημοσιογράφους και τα βρίσκουν μπαστούνια με τους κανονικούς. Φαντάσου να αρχίσουν να τους ρωτούν και για τα γίδια του Πολάκη, τα "τρία μέτρα μέσα στο χώμα", τί έκαναν για τα διπλά (μαύρα) βιβλία που δήλωνε με περηφάνια ότι κρατάει κι άλλα τέτοια. Τσ, τσ, τσ, "εχθροί" της "αριστεράς" ρε παιδί μου όλοι, κι αυτοί οι ίδιοι "ελεύθεροι πολιορκημένοι", έγκλειστοι στο πολιτικό χασισοποτείο τους, τζάνκια της πρέζας της αυταπάτης που όμως είναι τιμή τους και καμάρι τους και κορώνα στο κεφάλι τους, και θα πρέπει όλοι εμείς, ο λαουτζίκος, να τους πληρώνει και να την πληρώνει για να μάθει.

Προσέξτε όμως τη λογική των "αριστερών" του πώλου, αυτών που κάνανε εισαγωγές παρανόμων και καταλήψεις στη Νομική και τις βίλες Υπατίας για να δημιουργήσουν πρόβλημα: Μόλις έγιναν εξουσία και κάθησαν στα παλούκια που οι ίδιοι δημιούργησαν, αντί να καταδικάσουν μετά βδελυγμίας την ντροπιαστικά ανήθικη δήλωση μιας "αριστερής", που στα σαλόνια απ' όπου προέρχεται ο μόνος λόγος για να βγει κανείς στον ήλιο είναι για να λιαστεί, προσπαθεί να μας εξηγήσει ότι οι δυστυχισμένοι ήρθαν για καλοπέραση, για τουρισμό και για ελληνικό ήλιο, λες και στην Αφρική ή στο Πακιστάν, ή στη Συρία απ' όπου ήρθαν δεν βγαίνει ποτέ ο ήλιος. Την ίδια ώρα ο άλλος ανεκδιήγητος περιμένει πότε θα έρθουν κι άλλοι μισοπνιγμένοι να κάνουν ... επενδύσεις στη χώρα μας. Μιλάμε για καθήκια ολκής.

Θα καταρρεύσουν γρήγορα, αλλά το πολίτικο τους πτώμα θα μυρίζει πολύ άσχημα σαπίζοντας.
kostas.k.
12/05/2016 18:14
Εκτός από τους μισοπνιγμένους επενδυτές ξεχνάς το πιο πρόσφατο κατόρθωμα των ηλιθίων.Τους Σύρους και Αφγανούς τουρίστες μπροστά στην Ακρόπολη.
Kaiadas
12/05/2016 16:35
Einai to ptwma tou lamogio-laou pou tous pshfizei pou exei vrwmisei edw kai kairo apo th sapila. Autoi einai aplws oi kseftulismenoi antiproswpoi tou.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις