Έρχεται η στιγμή της ανάκαμψης της οικονομίας, τόνισε ο Τσίπρας στην αντιπροσωπεία του Ευρωκοινοβουλίου

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/03/2016 21:05 |
Έρχεται η στιγμή της ανάκαμψης της οικονομίας, τόνισε ο Τσίπρας στην αντιπροσωπεία του Ευρωκοινοβουλίου

Η Ελλάδα βρίσκεται σήμερα στο τέλος ενός δύσκολου δρόμου και έρχεται επιτέλους η στιγμή της ανάκαμψης της ελληνικής οικονομίας, τόνισε ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας, κατά τη συνάντηση που πραγματοποίησε νωρίτερα με την Ομάδα Εργασίας της Επιτροπής Οικονομικής και Νομισματικής Πολιτικής (ECON) του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, για την παρακολούθηση του ελληνικού προγράμματος και των επιπτώσεών του.

Επίσης, σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση από το γραφείο Τύπου του πρωθυπουργού, αναφέρεται ότι η εμπλοκή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην αξιολόγηση, θα συμβάλει στην προστασία του ευρωπαϊκού κεκτημένου και της κοινωνικής συνοχής στην Ελλάδα, καθώς και στη διαφάνεια της διαδικασίας. Σε σχέση με τις πολιτικές των τελευταίων χρόνων, ο Αλέξης Τσίπρας ανέφερε ότι αυτές επικεντρώνονταν στο δημοσιονομικό σκέλος και όχι στην παραγωγική ανασυγκρότηση και την προώθηση ενός βιώσιμου οικονομικού μοντέλου.

Επιπλέον, κατά την συζήτηση, οι εκπρόσωποι του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου επισήμαναν ότι παρ’ ότι το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο δεν συμμετέχει απευθείας στην διαπραγμάτευση, ο ελεγκτικός του ρόλος μπορεί να συνεισφέρει στην γρήγορη και επιτυχή ολοκλήρωση της πρώτης αξιολόγησης.

Οι ευρωβουλευτές της αντιπροσωπείας, εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για τη σύγκλιση απόψεων και το κοινό έδαφος που έχει επιτευχθεί μεταξύ της ελληνικής κυβέρνησης και των ευρωπαϊκών θεσμών, ενώ παράλληλα τόνισαν ότι η ελάφρυνση το ελληνικού δημόσιου χρέους αποτελεί σημαντικό στοιχείο για τη ανάκαμψη και την ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας.

Η αντιπροσωπεία της επιτροπής αποτελείτο από ευρωβουλευτές με επικεφαλής τον πρόεδρο της Επιτροπής ECON Ρομπέρτο Γκουαλτιέρι.

22
giorgos
01/04/2016 16:04
Μετα απο τετοιες δηλωσεις που κανει ο εβραιοκομμουνιστης του συριζα, υπαρχει ενας νοημων ανθρωπος που να μην πιστευει οπως λεω οτι αυτοι ειναι τσιπαρισμενοι; .. Παντως κλινικη εξηγηση δεν νομιζω να υπαρχει στην περιπτωση τους για αυτες τις βλακειες που ξεστομιζουν. Δειτε τι θα γραψουν κατω απο τον σχολιασμο μου ατομα που θεωρουν οτι ειναι μορφωμενοι, και ειναι απο το ιδιο σοι της φυλης των εβραιοκομμουνιστων.. Και οι μεταναστες μακρινο σοι τους ειναι για αυτο τους φερνουν εδω σαν ψηφοφορους τους και για να ειναι η αυριανη ελπιδα του εθνους.. Μην νομιζετε οτι κανω πλακα, αυτα εχουν στο μυαλο τους και για αυτο τους στηριζουν..
tsalaperdas
31/03/2016 15:16
re pali trexate na ton fate?...kakies glosses!...alexi min tous akous!..anefere se parakalo kai to etos...tou 2085!...(logo kourasis pareleipse na to pei)...
tt
31/03/2016 10:28
Σας έχω πει ζούνε σε άλλη χώρα
matmare
31/03/2016 09:45
Ζει εδώ, ζει εκεί ή μάλλον ζει στην .... Αφρική!!!!!!!!!! Η επιτομή της ηλιθιότητας!!
Ε
31/03/2016 08:48
TO MONO ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΚΑΜΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΙΔΗ ΚΑΜΠΙΝΓΚ ΑΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ..
tsalaperdas
31/03/2016 20:00
poly oraio humor kai stoxeymeno kentro!
Wow
31/03/2016 07:21
Wow!
ΧΥΖ
31/03/2016 05:42
Και εσύ Αλέξη με το success story;;;;!!!!!
Giorgis
31/03/2016 05:32
Καλά τι είναι αυτό που διαβάζεις και πόσες σελίδες έχει ακόμα;
tsalaperdas
31/03/2016 15:18
mickey mouse...einai..ti nomizeis dil?..kamia egkyklios?
ΠΙΚ ΚΑΠ
31/03/2016 04:56
Ολοι εσεις που σκουζεται προσοχη μη τυχον και την πατησετε, διοτι δεν βλεπω τον Τσιπρα να πεφτει. Οσον αφορα το εκλεκτο σας νηπιο Κυριακο, αυτος δεν βλεπει την ωρα να γινει Πρωθυπουργος να ελθει στην Αμερικη να βγαλει φωτογραφιες με τον Πλανηταρχη.
ΧΨΖ
31/03/2016 07:43
Λες ότι σκούζουν οι άλλοι και εσύ τσιρίζεις με αγωνία. Και νομίζεις ότι επειδή έγινε το λάθος από τους Σαμαροβενιζέλους (που δεν έβλεπαν πέρα από τη μύτη τους και μίλησαν για αριστερή παρένθεση) ετούτος ο αλογοσύρτης θα μας κυβερνά στο διηνεκές.... από τις υποσχέσεις του θα "τουμπάρει", εσύ μείνε στο Αμέρικα....
το μακρυτερο !!
31/03/2016 04:47
Καταλαβες "Ω Γκακστε...με το παιδικο προσωπο ..."οτι στον ελληνικο λαο δεν εβαλε λεφτα στην τσεπη του ,οχι μονο του πηρες αυτα που ειχε !!!, Αλλα μας εβαλες στην κολοτσεπη ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΤΟ(μνημονιο) ΤΟ ΜΑΚΡΥΤΕΡΟ (που λεει ο λαος μας)...
Εχετε γεια στην αλλη ζωη Ελληνες
31/03/2016 04:39
O ελληνικος λαος εχει πεθανει κυριε Τσι...Τσιπρα . Ειναι νεκρος και το εχεις εκτελεσει!!!εσυ και εσεις (ορα Βαρουφακη και σια).Επειδη εισαι αγραμματος και φαφλατας (φαταουλας).Ενας (εκτελεσμενος απο εσας νεκρος ) δεν ανακαμπει .Παρε το αρχιεπισκοπο και καντε την κηδεια του λαου και τις χωρας... Αμμομοι εν οδω αλληλουια!!!! Ενας πειναλαιων συνταξιουχος, εν Ελλαδι !!!που μονο στο Νταχαουν βλεπαμε ...τωρα ειναι πολυ ακομα και στην διπλανη πορτα και εντος της πορτας μασ.
aidiasmenos
30/03/2016 23:46
 Etsi me apofasi diki sou, etsi me to leo sou, vgikame simera episimos apo tin krisi kai girisame selida? Pame apo simera gia anaptiksi? Ti les re haimeno? Anikane apateona! Ego nomiza oti prin enamisi hrono eihame girisei selida, otan eshises ta mnimonia. Kai meta pali otan ipegrapses to trito mnimonio! Kathe ligo to idio violi. "simera einai I imera pou girizoume selida kai arhizei I anaptiksi". Re se poion ta les ayta re geloio ipokoimeno!
Το παιζει η είναι?
30/03/2016 23:33
Τελικά ΠΙΝΟΚΙΟ η stupid να σε αποκαλούμε? Το παίζεις η είσαι ηλίθιος?
stavros pc
31/03/2016 03:14
Το παληκάρι μεγάλωσε. Δεν παίζει πιά...
Thanasis
30/03/2016 23:01
Yati onomasai to koutavaki tis Alexi H k. Merkel? Yati einai poly wntyposiasmeni me to K Tsipra etc etc etc.
Καρπαζια
30/03/2016 22:38
Ποια ανακαμψη, βρε μαυρε; Που την ονειρευτηκες; Εχεις κλειστει στη πρωθυπουργια σου και παπαγαλιζεις οσα σου λενε;
Το αχούρι του Χότζα-Τσίπρα
30/03/2016 22:27
Αυτό είναι που λέμε, ρούφα κι έρχεται!
wolf
30/03/2016 21:40
Φιλε Τσιπρα , κανενας πλεον δεν σε πιστευει! Εχεις πει τοσα πολλα ψεματα, εχεις φερει τετοια δυσυτχια στον λαο με τα ψεματα σου , που ειλικρινα , η καλυτερη λυση για σενα ειναι να τα εγκαταλειψεις ολα και να πας εκει απο οπου ηλθες ! Η φιλικη συμβουλη μου ειναι αυτη !
ΧΨΖ
30/03/2016 21:16
ο άνθρωπος μάλλον παίρνει ληγμένα ..........