Aυστριακή βόμβα για τα σύνορα

Με κλείσιμο των συνόρων απειλεί απερίφραστα ο αυστριακός υπουργός Εξωτερικών

«Η Ελλάδα θα αλλάξει τη στάση της και θα δεχτεί ευρωπαϊκή βοήθεια εάν κλείσουν τα βόρεια σύνορα για περισσότερα από ένα 24ωρο», δηλώνει στα «ΝΕΑ» ο αυστριακός υπουργός Εξωτερικών Σεμπάστιαν Κουρτς

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/02/2016 08:00 |
Εκατοντάδες σωσίβια προσφύγων και μία φουσκωτή βάρκα από εκείνες που τους μεταφέρουν στη Λέσβο τοποθέτησε στους κίονες του Συναυλιακού Μεγάρου του Βερολίνου ο κινέζος εικαστικός Αϊ Ουέιουεϊ
Με κλείσιμο των συνόρων απειλεί απερίφραστα ο αυστριακός υπουργός Εξωτερικών
Ανοιχτή απειλή για κλείσιμο των βόρειων συνόρων της Ελλάδας με την ΠΓΜΔ διατυπώνει ο υπουργός Εξωτερικών της Αυστρίας ως μέσο πίεσης στην Αθήνα για το Προσφυγικό. «Εάν κλείσουν τα βόρεια σύνορα και μείνει η Ελλάδα για περισσότερα από ένα 24ωρο με τους πρόσφυγες στην επικράτειά της, τότε θα αλλάξει ραγδαία και το ενδιαφέρον της να δεχτεί ευρωπαϊκή βοήθεια», είπε στα «ΝΕΑ» ο υπουργός Εξωτερικών της Αυστρίας Σεμπάστιαν Κουρτς.

Ο αυστριακός υπουργός που συμμετείχε στη Διάσκεψη Ασφαλείας στο Μόναχο πιστεύει ότι το κλείσιμο των συνόρων στα Σκόπια θα στείλει μήνυμα στους πρόσφυγες να μην ξεκινήσουν για την Ευρώπη. «Οι πρόσφυγες ξεκινούν όταν ξέρουν ότι γρήγορα θα φτάσουν στην Ευρώπη. Εάν δεν υπάρχει αυτή η προοπτική, τότε όλο και λιγότεροι θα πάρουν τον δρόμο», είπε ο Κουρτς. «Πρέπει να μειώσουμε τις ροές προσφύγων. Και αυτό μπορεί να γίνει μόνον αν τους σταματήσουμε σε κάποια σύνορα», σημείωσε ο αυστριακός υπουργός. «Εάν δεν είναι τα σύνορα Ελλάδας - Τουρκίας, τότε θα πρέπει να είναι τα σύνορα Ελλάδας - Μακεδονίας», πρόσθεσε. Ο ίδιος δεν πιστεύει ότι θα ελεγχθούν αποτελεσματικά τα σύνορα της Ελλάδας με την Τουρκία παρά την ενεργοποίηση του ΝΑΤΟ στη φύλαξη των θαλάσσιων συνόρων στο Αιγαίο. «Δεν ξέρω αν θα το κάνει η Τουρκία. Αλλά η Μακεδονία είναι πρόθυμη να το κάνει», είπε ο Κουρτς.

Ο αυστριακός υπουργός Εξωτερικών προέρχεται από το συντηρητικό Λαϊκό Κόμμα που συμμετέχει στον μεγάλο συνασπισμό με τους Σοσιαλδημοκράτες και ταυτίζεται με τις χώρες Βίζεγκραντ (Ουγγαρία, Τσεχία, Σλοβακία) οι οποίες έστειλαν πρόσφατα δεκάδες αστυνομικούς στα Σκόπια για τη φύλαξη των συνόρων με την Ελλάδα.
  
ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ. Η Ντόρα Μπακογιάννη, η μόνη ελληνική συμμετοχή στη Διάσκεψη Ασφαλείας στο Μόναχο, καταδίκασε απερίφραστα την πολιτική των χωρών αυτών. «Είναι αδιανόητη η στάση των νέων χωρών-μελών για τις οποίες δώσαμε μάχη να ενταχθούν στην ΕΕ», είπε η Μπακογιάννη σε εκδήλωση για το Προσφυγικό στο Μόναχο με τον υπουργό Εξωτερικών του Λουξεμβούργου Ζαν Ασελμπορν. Η Ελλάδα, συμπλήρωσε, δέχτηκε τις προτάσεις για τη φύλαξη των συνόρων της ΕΕ. Και το κλείσιμο των συνόρων στα Σκόπια δεν θα είχε κανένα νόημα πέραν της καταδίκης χιλιάδων προσφύγων να εγκλωβιστούν στην Ελλάδα.

Ο Αντον Χοφράιτερ, πρόεδρος των γερμανών Πρασίνων, προειδοποίησε μιλώντας στα «ΝΕΑ» ότι «το κλείσιμο των συνόρων θα οδηγήσει αναπότρεπτα στην εξαθλίωση όλο και περισσότερων προσφύγων, στην ενίσχυση των κυκλωμάτων διακίνησης, σε περισσότερους θανάτους προσφύγων». Τόνισε ότι «η Ελλάδα χρειάζεται την αλληλεγγύη της ΕΕ για την κατανομή των προσφύγων». Αφησε όμως και αιχμές λέγοντας ότι «η Ελλάδα που επλήγη και από την οικονομική κρίση, είχε γενικά δυσκολίες να εφαρμόσει μια συντεταγμένη διαδικασία υποδοχής προσφύγων».
  
ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΟΥΣΙΑ. «Πού είναι οι εκπρόσωποι της ελληνικής κυβέρνησης στη Διάσκεψη Ασφαλείας;» με ρωτούσε ο απεσταλμένος της αριστερής γερμανικής εφημερίδας «Ταγκεστσάιτουνγκ» (taz) στο Μόναχο. Ο πόλεμος στη Συρία με τον ρώσο πρωθυπουργό Μεντβέντεφ να μιλά για νέο ψυχρό πόλεμο και οι κόντρες Κέρι - Λαβρόφ ήταν τα κεντρικά θέματα της διάσκεψης για την οποία συγκεντρώθηκαν το τριήμερο στο Μόναχο πάνω από 30 πρόεδροι και πρωθυπουργοί, περισσότεροι από 60 υπουργοί Εξωτερικών και Αμυνας μαζί με 300 ειδήμονες σε θέματα παγκόσμιας ασφαλείας.

Και έλληνας υπουργός θα έπρεπε να είναι παρών στο πάνελ για το Προσφυγικό με τον γερμανό επικεφαλής των υπηρεσιών της καγκελαρίας Πέτερ Αλτμάγερ, τον υπουργό Εξωτερικών της Τουρκίας Μεβλούτ Τσαβούσογλου, ο οποίος εξηγούσε ότι το ΝΑΤΟ θα ενημερώνει τις ακτοφυλακές Τουρκίας και Ελλάδας, και τον Ιταλό υπουργό Εξωτερικών Πάολο Τζεντιλόνι, που προειδοποιούσε ότι «η κρίση δεν ξεκίνησε τον Αύγουστο του 2015 και δεν θα τελειώσει τον Μάρτιο του 2016». Ο Αυστριακός Κουρτς αξιοποίησε την ευκαιρία να ζυμώσει τις απόψεις του επί ένα τριήμερο στη Διάσκεψη Ασφαλείας στο Μόναχο. Οι έλληνες υπουργοί απουσίαζαν για δεύτερη χρονιά. Το 2015 υπήρχε το ελαφρυντικό ότι μόλις είχε ορκιστεί η κυβέρνηση. Φέτος;
ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
stm
19/02/2016 00:53
Αυτό που θυμάμαι, αλλά μάλλον ήταν last year, ήταν ο Αυτριακός φίλος και σύμμαχος της κυβέρνησης. Τί έγινε και δε μας καθεται;
Φανης Χρ.
17/02/2016 18:56
Εκλασ η φοραδα στ αλωνι!
Αριστοφανης
17/02/2016 13:58
Σιγα το κρατος ρε παιδια. Εμας ειναι μονο η Βουλη μπουρδελο, σ αυτους ολο το κρατος.
anti
17/02/2016 08:16
oi austriakoi pote den xeperasan tin apoleia tis austrougkrikis autokratorias pou elune kai edene stin valkaniki. apo tin alli oi ellines kommounistes pote den xeperasan tin itta tou 46-49 kai prospathoun na xanazontanepsoun ta xronia tou psuxrou polemou.. milame gia duo laous pou zoun ston kosmo tous
Στράτος
17/02/2016 20:57
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση εχουν αυτά που γράφεις με το προσφυγικό πρόβλημα.
anti
18/02/2016 08:05
pos den exei ? den vlepeis oti i kommounistes anoixan ta sunora stin ellada tin kanan dimokratia tou kosmou opios thelei mpenei opios thelei bgainei opos stin suria ,,
Στράτος
18/02/2016 23:38
Οχι δεν το βλέπω!
kobayashi
16/02/2016 09:21
Η μονη ελπιδα να σωθει η χωρα απο αυτο το μαρτυριο της εγκαταστασης με το ζορι εκατομμυριων σκουροχρωμων και μουσουλμανων που δεν εχουν μαντηλι να κλαψουν απο την φτωχεια και εχουν ξεμυαλιστει απο το ιντερνετ και την δορυφορικη και ψαχνουν για ηλιθιους να παρασιτησουν εις βαρος τους, ειναι οι χωρες που αντιδρουν οπως βιζεγκραντ αυστρια και λοιπα καθε ελλην που θελει να επιζησει η ελλαδα ,ευχεται να κλεισουν τα συνορα μπας και σταματησει αυτος ο εφιαλτης της εισβολης γιατι αν περιμενουν απο τους ελλαδιτες πολιτικους και τα κομματα να προστατευσουν την φυλετικη και δημογραφικη συνοχη του εδαφους ,ζητω που καηκαμε με δαυτους οι ελλας εχει πληθος ατομων που πρωτα ειναι δημοκρατες και ανθρωπιστες και δευτερευοντως ελληνες! δεν τους ενδιαφερει ουτε η ελλαδα ουτε η προστασια απο τους ξεβρακωτους του βιοτικου επιπεδου και τους πολιτισμου στις καθημερινες αξιες του,αλλα μονο η δημοκρατια και ενας κακως νοουμενος διεθνισμος και ανθρωπισμος που εκφυλιζει κι αποδομει. οσο για την ευρωπη, κινδυνευει απο μια τουρκια και τον τριτο κοσμο που βλεπει ευκαιρια για ρεβανς της διπλης της ηττας στη βιεννη το 1529 και το 1682,μαχες που αποτελεσαν το συγχρονο μαραθωνα και πλαταιες του λευκου δυτικου πολτισμου που βρεθηκε ενα βημα πριν την βαρβαρικη κατοχη την τιμη της λευκης πολιτισμενης ευρωπης την κρατανε αυτες οι χωρες ,αξιοι απογονοι ενος γιαν σομπιεσκι, η ελλαδα ειναι η ντροπη της,αναξιοι απογονοι ενδοξων προγονων,ενω η δυτικη ευρωπη ειναι υπο κατοχη ενος εκφυλισμενου κεφαλαιου που την εκπορθει απο μεσα!
ΣΝΟΦ
17/02/2016 08:00
Φυλετική συνοχή; Αυτή η επιχειρηματολογία θυμίζει τουλάχιστον ναζί... Οι Νεοέλληνες έχουν όπως όλοι οι λαοί της Ευρώπης πολυσύνθετη φυλετική καταγωγή... Απο την γεωγραφική επικράτεια της σημερινής Ελλαδος πέρασαν φυλές και φυλές ανα τους αιώνες... πράγμα που αποτυπώνεται περίτρανα και στις φαινοτυπικες διάφορες των Ελλήνων...
tourkosporos
17/02/2016 14:50
natos o katharoaimos makedonas tou aigaiou apogonos tou megalou alexandrou xexe ..re snof pes kathara oti eisai sovinistiko ethnikistiko boulgariko gourouni kai ase usuxi tin ellada kai tous ellines
ΣΝΟΦ
17/02/2016 21:47
Μα ακριβως εγω και οι ομοιοί μου αποδεικνύουμε το αντίθετο περί της φυλετικής συνοχής, που ισχύει για όλους τους ευρωπαικούς λαούς, αρά πλην των Ελλήνων και για τους Βούλγαρους, Γερμανούς, Ιταλούς κλπ. Όσο για τα κοσμιτικά επίθετά σου, δε με εγγύζουν διόλου, καθότι δεν θεωρώ τον Μεγαλέξανδρο πρόγονό μου και το ΣΝΟΦ είναι δηλωτικό της καταγωγής μου, όπως το δικό σου "τουρκόσπορος".
ΑΖΑΖΕΛ
16/02/2016 09:19
Unserem hochsten Pflicht ist die Reinheit des Raszes!!!!! Σας θυμιζει τιποτα?
Dolf
17/02/2016 21:55
deutsche Sprache, schwierige Sprache ...
Φιλόσοφος
16/02/2016 08:52
Σιγά τα αυγά η Γερμανία έκλεισε τα σύνορα της προς την Αυστρία. Και τι άλλαξε, τίποτα. Αυτή είναι η κατάντια της Ευρώπη της γεροντοκρατούμενης συντηρητικής διαπλοκής.
anti
17/02/2016 08:17
ta lefta tous omos ta perneis zitoula auta den vromane
TheCommentsMaster
15/02/2016 23:11
Οχι απερίφραστα. Περιφραγμένα.
Helene
15/02/2016 23:09
Αγαπητοι μου , ενας μεγαλος ... ΦΡΑΧΤΗΣ !!! Για να σταματησει η διελευση των Λαθρομεταναστων στα Συνορα της ΑΥΣΤΡΙΑΣ με την ΙΤΑΛΙΑ !!! Συντομα , θα συσταθει απο τις Αυστριακες Αρχες στο B r e n n e r - P a s s , στη διελευση των συνορων με την Ιταλια !!! Η μελετη διεξηχθη μεταξυ της Αστυνομιας του Τιρολο και των Υπευθυνων της διαχειρισης των Συνορων ( μεταξυ της Αυστριας και της Σλοβενιας ) , οπου υπαρχει , ηδη ο ΦΡΑΧΤΗΣ !!! Και προχθες ο Καγκελαριος Faymann στη ΡΩΜΗ , δηλωσε μαζι με τον Matteo Renzi : " Στα σύνορα , ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τα μετρα ΚΑΤΑ της ΡΟΗΣ . Το Θεμα πρεπει να το διαχειριζονται απο κοινου, στην Ευρωπη , η Κατασταση δ ε ν μπορει να .... συνεχιστει , οπως ΠΕΡΥΣΙ " !!!
jas
15/02/2016 18:54
εσεις φταιτε που του δινετε και βημα να μιλησει... αφηστε τον, καλα τον κανονιζει ο κοτζιας αγνοωντας τον.
ΔΓΚ
15/02/2016 18:37
...να πάει στον αγύριστο ο Αυστριακός ΥΠΕΞ..να κάνει κουμάντο στη χώρα του..ποιός είναι και θα μα πεί τι θα κάνουμε? η φοβάται μήπως 500 χρόνια μετά ξαναδεί τους Τούρκους έξω απο τη ...Βιένη?
anti
17/02/2016 08:18
eseis pernete entoles mono apo tourkous kai amerikanous pioi einai tora oi austriakoi ?
Ραγιάς και επαιτης
15/02/2016 20:24
Οι ΕΠΑΙΤΕΣ δεν έχουν υποχρεώσεις;
Extremely low IQ ΔΓΚ
15/02/2016 20:15
ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΞΕΣΤΟ ΔΓΚ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ (SCHENGEN) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ. ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ. Ο ΑΜΥΑΛΟΣ ΔΓΚ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΗΣ. ΑΡΚΕΙ ΟΙ ΒΟΡΕΙΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΟΥΣ
Γιώργος
16/02/2016 09:25
Δεν θα πας να πολεμήσεις φασιστάκο;
Γιωργος O
16/02/2016 14:41
Κομμουνι, δεν πας στο διαβολο;
ΙΡΜΑ
15/02/2016 16:53
ΞΥΠΝΑΤΕ! ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΘΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΤΙΖΟΥΝ-ΘΕΡΜΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΧΟΛΕΡΙΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ Η ΕΥΡΩΠΗ ΔΕ ΔΙΝΕΙ ΔΕΚΑΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ. ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΠΑΜΠΟΥΙΝΟΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΦΑΣΙΣΜΟΥ, ΕΙΔΑΛΛΩΣ, ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΕ!
Στράτος
17/02/2016 23:10
Τόσα like για ενα τόσο απάνθρωπο σχόλιο! Δεν προσέξατε οτι μεταξύ άλλων αποκαλεί ανθρώπους σκατά;
Ι.Κάλφας Σουηδία
15/02/2016 14:31
Δεν μπορεί να συνήχηση ο Ψευτοτσολιάς Τσίπρας και η παρέα του ελεύθερα να κατεδαφίζουν τα πάντα που ο λαός μας απέκτησε με θυσίες και αίμα. Κάποιος οι κάποιοι πρέπει να τους σταματήσουν . Έγινε Πρωθυπουργός με το ψέμα ,θα έσκιζε άμεσα τα μνημόνια, θα έσβηνε το χρέος, θα έδινε δέκατο τρίτο μιστό, θα καταργούσε τα εμφια θα άλλαζε την Ευρώπη, θα επανέφερναι την εποχή του Περικλέως και ο Έλληνας θα έτρωγε με χρυσά κουτάλια. Τα αποτελέσματα είναι γνωστά έκλισε τραπέζης επανάφερε την πελάτιο-κρατια, καταργεί της συντάξεις κατάφερε να απομόνωση την Ελλάδα και το χειρότερο, οι παρέα του επιχειρεί μεθοδικά την ολοκληρωτική κατάρρευση του Ελληνικού Έθνους, Οι Υπουργοί του αρνούνται της Γενοκτονίες του λαού μας ,αποκαλώντας ακόμα και τους Μακεδονομάχους Τζιχαζιστές. Τώρα ο κίνδυνος είναι ορατός να κλήση και τα σύνορα, επαναφέροντας την δραχμή. Όλα αυτά τα ανδραγαθήματα του Τσίπρα είναι γνωστά και θα καταλήξει στην εξαθλίωση του λαού μας , υποχρεώνοντας της Ελληνίδες να εκδίδονται για μερικά Ευρύ για να μπορέσει η Ελληνικοί οικογένεια να επιβιώσει . Οι Έλληνες να σταματήσουν να αποκαλούν τον Τσίπρα Κύριο . Ένας Ψεύτης δεν μπορεί ποτέ να αποκαλείτε κυρίως όπως και ένας Δεσπότης που κλέβει δεν μπορεί να είναι σεβάσμιος . Η κυπριώτης και σεβασμός έκαστου αποκτάτε με της πράξης του και όχι από έναν τίτλο η ένα ράσο.
Στράτος
17/02/2016 23:16
Με τα περισσότερα συμφωνώ. Επειδή πολλές φορές γίνεται λόγος για αποκτήματα των Ελλήνων με θυσίες και αίμα επιτρέψετέ μου να ρωτήσω ποια αποκτήματα εννοείτε; Εγω κάθε αλλο απο αποκτήματα βλέπω.
zeus
15/02/2016 19:22
Όλα σωστά αυτά που εκθέτεις, με εξαίρεση την απειλή της δραχμής, που είναι το ΜΟΝΟΝ μέτρο που θα μας βάλει σε τροχιά εξόδου από την κρίση, και στη συνέχεια να είναι η έξοδός μας από την σιχαμένη πολιτικά Ε.Ε. Γι αυτό μην φοβάσαι ότι ο πολιτικά αλητήριος Τσίπρας θα φέρει τη δραχμή.-
Γιωργος Π
16/02/2016 10:29
Aπο τα λεγομενα σου, καταλαβαινω οτι εχεις ηδη αρχισει να μαζευεις σακουλες για να βαζεις τις δραχμες, οταν θα πηγαινεις στο περιπτερο για τσιγαρα! Καποτε, τις καλες εποχες, ηθελες 350 για καθε ευρω, ξερεις ποσες δραχμες θελεις για να αγορασεις ενα ευρω αν φυγουμε τωρα?
Αντώνης
15/02/2016 14:06
Γιατί ξεχασε ο αρθογράφος να ρωτήσει που ήταν η ελληνική αντιπροσωπεία στο 50ο συνέδριο ασφαλείας που έγινε στις 31-01-2014;Ήταν παραδρομή ή ήθελε να δημιουργήσει αρνητικο κλίμα ενάντιον της σημερινής κυβέρνησης;
Δημήτρης του Πασχάλη
15/02/2016 16:44
Γιατι το άρθρο καλέ μου άνθρωπε αφορά αυτήν την διάσκεψη. Και το 680 πχ δεν πήγαμε στην διάσκεψη, έχει καμιά σημασία πλέον?
Αντώνης
15/02/2016 18:08
Όχι αγαπητέ κύριε,δεν είναι έτσι!Γιατί αν ήταν αντικειμενικός θα έπρεπε να γράψει:"Όπως και τις προηγούμενες χρονιές έτσι και φέτος δεν πήγε ελληνική αντιπροσωπεία στο συμβούλιο ασφαλείας".Έτσι δεν θα δημιουργούντο λάθος εντυπώσεις.Η σημασία απορρέει από την τελευταία φράση που αποδεικνύει ότι δεν αναφέρετε μόνο στην παρούσα συνεδρίαση αλλά και αυτήν του 2015 που ήταν πάλι κυβέρνηση Σύριζα Ανελ " Οι έλληνες υπουργοί απουσίαζαν για δεύτερη χρονιά. Το 2015 υπήρχε το ελαφρυντικό ότι μόλις είχε ορκιστεί η κυβέρνηση. Φέτος;"
Μήτσος
15/02/2016 21:14
Πρώτο: δώσε μας τις πηγές σου από όπου φαίνεται ότι η Ελλάδα (η επίσημη Πολιτεία) απουσίαζε και το 2014. Γιατί αλλιώς μπορεί να πετάς μία μπαρούφα, ρίχνοντας άδεια για να πιάσεις γεμάτα. Και δεύτερο, το 2014 (δύο χρόνια πριν από σήμερα) δεν είχαμε αυτή την τρομερή πίεση με τις χιλιάδες των μεταναστών. Το καλοκαίρι του 2015 άρχισε το μεγάλο πανηγύρι (όπως ελπίζω να θυμάσαι), για λόγους που έχουν να κάνουν με την αλλαγή πολιτικής από τη Γερμανία.
Γιωργος Π
16/02/2016 10:35
Και το ανοιγμα των συνορων απο την πολιτικη του Συριζα... που αρχισε και εδινε χαρτια σ οποιον ερχοταν για ελευθερη μεταβαση στην Ευρωπη! Γιατι το ξεχνας αυτο? Αλλα περιμενε λιγο, σε λιγο ερχεται ο νομος του Συριζα που θα μοιραζει νοσοκομιακη και φαρμακευτικη καλυψη ολων των μεταναστών! Με ποια λεφτα? Ε, εσυ εχεις να δινεις...
Κουρτ
15/02/2016 13:56
Επειδη εχουν εκλογες κολοβαρανε ως που να παρουν τους ψηφους. Μετα θα αρχισουν να ξαναμιλανε λογικα. Αλλα Αυστριακοι ειναι, δεν τους παιρνουν πολλοι στα σοβαρα στη Δυτικη Ευρωπη.
bruidsjonker
15/02/2016 13:30
Και πολύ καλά κάνει . Προστατεύει την ελευθερία και την βούληση των συμπατριωτών του .Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και εμείς με κάθε κόστος . Η εποχή της αθωότητας πέρασε . Σε λίγα χρόνια από σήμερα θα έχουμε κλιματικούς μετανάστες .Εάν σήμερα δεν εφαρμόσουμε άλλες πολιτικές τότε απλά θα εξαφανιστούμε γιατί θα πρόκειται για πολλές δεκάδες εκατομμύρια μεταναστών.
Γιώργος
16/02/2016 08:55
Να εξαφανιστείτε, εξαιρετική ιδέα φασιστάκο.
bruidsjunker
16/02/2016 13:32
Έξυπνο . Μην μας λιποθυμήσεις τώρα .Αλήθεια από επιχειρήματα πως τα πας ??
Mboosh
15/02/2016 11:41
Κάποτε όταν υπήρχε το Σιδηρούν Παραπέτασμα μια από τις παρενέργειες ήταν ότι λόγω γεωγραφίας και οικονομικών συνθηκών η Ελλάδα ζούσε σε μια ιδιότυπη απομόνωση με αποτέλεσμα να είναι περιορισμένη η πολιτισμική ώσμωση όχι με τα Βαλκάνια αλλά με την Δ. Ευρώπη. Με τα Βαλκάνια δεν χάσαμε και τίποτα, τους μοιάζουμε και μας μοιάζουν σε τεράστιο βαθμό. Το κλείσιμο όμως των συνόρων θα έχει τα ίδια αποτελέσματα με τον Ψυχρό Πόλεμο, και για τους ίδιους ακριβώς λόγους. Θα ενισχύσουν την απομόνωση της Ελλάδας και τον βαλκανικό της χαρακτήρα.
Ε.
16/02/2016 00:34
Τι κρίμα! Θα χάσουμε την ευστροφία, την καλοσύνη και την υψηλή ευγένεια των Γερμανών και άλλων τευτονικών φυλών! Πώς, μα πώς να ζήσει κανείς, γνωρίζοντας ότι αυτοί οι όρνιθες εν αιθέρα δράσκοντες γερμανοί είναι - φευ! - τόσο μακριά μας! Όσοι αποκαλούν τους εαυτούς τους ''boosh' ίσως έχουν ιδιάζοντες, δικούς τους λόγους για τέτοιου είδους απαξιωτικά σχόλια. Ναι, ας αυξηθεί ο βαλκάνιος χαρακτήρας της - αν το εναλλακτικό είναι να γίνει αποχαυνωμενη και βλαξ σαν τους δυτικο-ευρωπαίους, να μας μένει. Αυτοί ότι τους δώσεις το αναμασούν, κριτική σκέψη στο ναδίρ. Απο οτι και βλεπουμε τα τα τελευταια χρονια ως Ελλαδα και ειδα κοντα 15 χρονια μαζι τους. Ας μας λειπει ο 'εξευρωπαισμος' του αποχαυνωτικού, σολλοιπσιστικου βορειοευρωπαΪκού ιδεώδους. Κράτα το για σένα αμα σου αρεσει.
bruidsjonker
16/02/2016 01:49
Κοιτάζεσαι στον καθρέφτη όταν ποστάρεις μεγαλειότατε ?
Δ
15/02/2016 11:33
αλητηριος αΦτιάγκουρας, παιδαρέλι... μια φορά ναζί, πάντα ναζί... ντροπή και αίσχος στην Ε.Ε
wolf
15/02/2016 20:13
Eυτυχως που δεν ξερει να διαβαζει Ελληνικα ! Αλλα κι αν ηξερε , αμφιβαλλω αν θα καταδεχοτν να διαβασει το σχολιο σου ! Αυτος ειναι Υπουργος Εξωτερικων μιας σημαντικης χωρας της Κεντρικης Ευρωπης . Εσυ μπορεις να μας πεις τι εισαι ?
Episohmansh
18/02/2016 00:02
Θα μπορούσατε να γράψετε ότι είναι και φοιτητής της Νομικής στο πανεπιστήμιο της Βιέννης και η σημαντική χώρα μάλλον δεν έχει σοβαρή κυβέρνηση, όταν ένας φοιτητής 27 χρονών που θα έπρεπε σε αυτή την ηλικία να έχει τελειώσει τις σπουδές του, γίνεται υπουργός Εξωτερικών με επίσημα εφόδια το απολυτήριο Λυκείου (Matura).
ΚΩΣΤΑΣ
15/02/2016 11:02
ΣΕΝΚΕΝ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ 15-2-2016 ΤΕΛΟΣ. ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ..... ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ. ΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΕ 2.000.000 ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ. ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ .........
Ε.
16/02/2016 00:38
Οποια κυβερνηση και αν ηταν στην αρχηγια, καταλαβε το, οι βορειοευρωπαίοι θα εβρισκαν τροπο να μας τους αφησουν αμανατι. Οσον αφορα αν κοιταξαν το διαβατηριο επιβατων σε πτηση απο/προς Γερμανια ή το αντιστροφο, και εγω χρονια που πηγαινα Ολλανδια, παντα κοιτουσαν τα διαβατηρια επιβατων απο πτησεις απο αθηνα, προτου μαλιστα να μας αφησουν να βγουμε απο τη φυσουνα. ΟΙ προσφυγες θα μας μεινουν γιατι η βορεια Ευρωπη δεν τους θελει- αλλα θελει να καταστρεφει τις χωρες τους. Εγω θα προτιμουσα να μην ερχονταν εδω, αλλα με τιποτα δεν θα ηθελα η χωρα μου να σκοτωνει/πνιγει/αφηνει στο κρυο ατομα που εχουν ταλαιπωρηθει τοσο πολυ, και οχι απο δικο τους σφαλμα. Βριζε το Συριζα, ανικανος ειναι, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση, οι γερμανοι/αθστριακοι/δαυτοι, τα ιδια θα εκαναν.
derkon
15/02/2016 19:25
Kai 3.000.000 ήδη .......ελληνοποιημένους από τους Χάζαρους Μπεν-Χόραμ-Χορεμί, και Τουργκούτογλου.

όλες οι τελευταίες ειδήσεις