Δοξολογία για το νέο έτος παρουσία Παυλόπουλου και Τσίπρα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 01/01/2016 12:41 |
Δοξολογία για το νέο έτος παρουσία Παυλόπουλου και Τσίπρα

Στον Ιερό Ναό Aγίου Διονυσίου Αθηνών τελέστηκε, χοροστατούντος του Αρχιεπίσκοπου Ιερώνυμου, η δοξολογία για το νέο έτος, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλου και του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα.

Παραβρέθηκαν, επίσης, μέλη της κυβέρνησης, μεταξύ άλλων ο υπουργός Παιδείας Νίκος Φίλος και ο υπουργός Εσωτερικών Παναγιώτης Κουρουμπλής, ο πρόεδρος της ΝΔ Γιάννης Πλακιωτάκης, ο πρόεδρος της Ένωσης Κεντρώων Βασίλης Λεβέντης, βουλευτές, καθώς και οι ηγεσίες των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας.

Το μεσημέρι της Πρωτοχρονιάς, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας δέχτηκε στο Προεδρικό Μέγαρο ευχές για το νέο έτος από εκπροσώπους της πολιτικής, στρατιωτικής, θρησκευτικής και πνευματικής ηγεσίας της χώρας.

Χθες, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος συνομίλησε τηλεφωνικά με τους επικεφαλής των Επιτηρητικών Φυλακίων «5» στη Νέα Βύσσα Έβρου και «Φαρμακονησίου» στο Ανατολικό Αιγαίο καθώς επίσης και τους επικεφαλής της φρεγάτας «Σαλαμίς» και της 135 Σμηναρχίας Μάχης.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ευχήθηκε «Καλή Χρονιά» στους στρατευμένους και τους εξέφρασε την ευαρέσκειά του για την αποτελεσματικότητα και την αυταπάρνηση με την οποία επιτελούν το καθήκον τους και το εθνικό τους έργο, φυλάσσοντας τα ελληνικά και ευρωπαϊκά σύνορα.

Στη συνέχεια ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος συνομίλησε μέσω δορυφόρου με τους καπετάνιους δύο ελληνικών ποντοπόρων πλοίων που έπλεαν από Μεξικό προς Χιούστον το πρώτο και στον Ινδικό Ωκεανό το δεύτερο και αντάλλαξε ευχές για τη νέα χρονιά.

14
TS.
30/07/2016 20:27
Έλεος πια κ. Αρχισυντάκτη! Ως πότε θα έχετε στην πρώτη σελίδα της ηλεκτρονικής σας σελίδας τη δοξολογία για το νέο έτος; Πόσοι μήνες πρέπει να περάσουν για να την αλλάξετε; Μήπως θα ήταν καλύτερα να την κλείσετε;
tsupra
14/06/2016 15:30
atheos dhlwne h tsupra sthn mosxa
Τι ώρα φεύγετε;
14/02/2016 03:14
Η θεούσα αριστερά! Τι άλλο θα δούνε τα ματάκια μας! Ολοταχώς προς διάλυση των πάντων!
ADM
11/01/2016 15:42
OTAN EXEIS TON KAMMENO MAZI SOU TI MPOREIS NA KANEIS,PWS NA APPALLAGEIS APO TOUS TRAGOUS AUTOUS WSTE NA MHN TRAVANE MIS8OUS APO TO KRATOS,KAI NA STAMATHSOUN NA EPEMVAINOUN STA E8NIKA 8EMATA KAI NA KATHGOROUN TOUS PANTES KAI TA PANTA POU ERXONTAI ANTI8ETA ME TA SUMFERONTA TOUS KANONTAS DH8EN OTI PISTEVOUN SE 8EOUS,AUTOI DEN PISTEUOUN SE TIPOTE MONO STHN TSEPH TOUS KAI KOROIDEUOUN TON EUKOLOPISTO KOSMO ,ALLA TO PAIGNIDI TO EXASAN, OI HLIKIWMENOI POU EINAI KURIWS OI OPADOI TOUS PE8AINOUN KAI META APO AUTOUS DEN 8A MPOROUN NA PROSULHTISOUN ME TIS PSEFTEIES TOUS NEWTEROUS DIOTI O KOSMOS EINAI POIO PLHROFORHMENOS KAI MORFWMENOS
αθηναιος
11/01/2016 12:25
TO NEO του Ιανουαριου!!! Δεν πατε να ..... λεω εγω που θελω να πιστευω στο Συνταγμα αλλα οι Αρχοντες της χωρας δεν με πειθουν.
menippus
03/01/2016 21:27
o tsipras einai orikismenos atheos giati paei stin ekllisia ? den exei tipote kalutero na kanei gia tin patrida ?
pelias
04/03/2016 19:07
Κάνεις λάθος να θεωρείς τον Τσίπρα άθεο, απλά είναι του Ιουδαϊκού δόγματος, και μάλιστα φανατικός!
;;;;;
02/01/2016 06:28
Ο θαυμαστής του Τσε Γκουεβαρα και ο άθεος; Σε δοξολογία; Πέταξε τις φωτογραφίες που ειχε πιςω απο το γραφειο του του Τσε, μετα απο Ιανουαριο. Και τωρα εγινε και πιστός; Ο ανθρωπος πιστευει σε ολα και πιστευει σε τιποτα. Οτι φανει να τον συμφέρει στην οποιοδήποτε στιγμή η καταςταςη, αυτο κανει. Τελοιο σούργελο και απατεωνας.
Βαλκάννιος
01/01/2016 22:01
Ο "γελαστός ηγέτης " φόραγε ακουστικά όπου άκουγε ανταρτικα. ....
Α.Σ.
01/01/2016 16:09
Είναι δικαίωμα της Εκκλησίας, όπως και κάθε φορέα, να υποδέχεται με τον τρόπο της το νέος Έτος. Η αλλαγή όμως του χρόνου δεν είναι θρησκευτική εορτή.Ως ελεύθερη πολίτης, θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου ότι η ταύτιση της πολιτικής ηγεσίας της χώρας (και μάλιστα ανεξαρτήτως ιδεολογίας) με αυτήν την "δοξολογία", μου φαίνεται πολύ μεσαιωνική. Εάν ήταν θέμα προσωπικής πίστης, καλώς. Εδώ, όμως, συμμετέχει σύμπασα η πολιτική ηγεσία. Στις πόλεις πολλοί δήμοι καλούν με επίσημη πρόσκληση στην αντίστοιχη δοξολογία. Γιατί νιώθουν όλοι αυτοί τόση ανάγκη για στενές σχέσεις με την Εκκλησία; Π.χ. ο κ. Τσίπρας πήγαινε σ' αυτή τη δοξολογία πριν γίνει πρωθυπουργός; Τελικά, μήπως ένας λόγος για την κρίση αυτής της χώρας είναι ο βυζαντινισμός της; Αναρωτιέμαι, εάν θα βρεθεί ένας πολιτικός ηγέτης στη χώρα που θα έχει το θάρρος να διαχωρίσει τη θέση του από αυτήν την συναλληλία και ποιό θα είναι το κόστος αυτής της επιλογής. Ο Ανδρέας Παπανδρέου καθιέρωσε τον πολιτικό γάμο, αλλά αμφιβάλλω εάν αυτός ο ίδιος ή κάποιο μέλος της οικογένειάς του ετέλεσε τέτοιο γάμο. Ο Τσίπρας από την πλευρά του δεν έχει τελέσει θρησκευτικό γάμο και βάφτιση στα παιδιά του, αλλά, παρ' ότι ηγέτης της ριζοσπαστικής αριστεράς, παρακολουθεί δοξολογία για το Νέον Έτος. Μήπως, υπάρχει πολλή υποκρισία ή προσπαθούμε να συγκεράσουμε πολύ αντιφατικά μεταξύ τους πράγματα και γι' αυτό η χώρα δεν μπορεί να χαράξει σαφή πορεία;
Κυψελιωτης Γκαγκαρος
01/01/2016 14:28
Πρωινο με φωτογραφια το κολοπαιδο και τους τραγους. Διπλο τουρκικο, βαρυ και σκετο κι ενα Γκολουαζ να ξεζωχαδιαστω χρονιαρα μερα γιατι μου την εφτιαξες την ημερα φιλε σωντακτη!
Χρηστος
01/01/2016 13:20
Τι κανει ο ανικανος στην εκκλησια; Προσπαθει να μας δουλεψει ο αχρηστρος;
κα