«Θέλουν να μας στηρίξουν ή να μας τιμωρήσουν ως παράδειγμα για την αριστερή κυβέρνηση;»

Κοτζιάς: «H Χρυσή Αυγή έρχεται - κανέναν δεν συμφέρει αυτό, γι' αυτό θα βρουν μια λύση»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 25/04/2015 09:02 |
Κοτζιάς: «H Χρυσή Αυγή έρχεται - κανέναν δεν συμφέρει αυτό, γι αυτό θα βρουν μια λύση»
Ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος ΚοτζιάςΠηγή: Eurokinissi

«Θέλουν να μας στηρίξουν για να έχουμε ανάπτυξη... ή αποφασίζουν να αφήσουν την Ελλάδα να αντιμετωπίζει δυσκολίες, να την τιμωρήσουν και να δώσουν ένα παράδειγμα του τι συμβαίνει σε μια χώρα που έχει αριστερή κυβέρνηση». Aυτό το δίλημμα θέτει στην Ευρώπη ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς σε συνέντευξή του στο πρακτορείο Reuters από την Νέα Υόρκη, χθες Παρασκευή, τελευταία ημέρα της πενθήμερης επίσημης επίσκεψής του στις ΗΠΑ.

Ο κ. Κοτζιάς, τονίζει ότι σέβεται τη Γερμανία, όχι όμως και τη γερμανική πολιτική ή τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει το Βερολίνο την ελληνική οικονομία, επισημαίνοντας, όπως αναφέρει το Reuters, ότι η Αθήνα και οι εταίροι της στην ευρωζώνη θα πρέπει να καταλήξουν σε έναν συμβιβασμό για την κατάρτιση πολιτικών που θα αναζωογονήσουν την ανάπτυξη και θα επιτρέψουν στη χώρα να αποπληρώσει τα χρέη της.

Ερωτηθείς αν ζητάει απλώς από την υπόλοιπη Ευρώπη να εμπιστευτεί την Ελλάδα, ο υπουργός Εξωτερικών απαντά «όχι», εξηγώντας ότι «η εμπιστοσύνη είναι ένα πολύ σημαντικό πράγμα, αλλά θα πρέπει να είναι πραγματιστές».
  
«Είναι σαν το παιχνίδι του δειλού, αλλά όχι το είδος του παιχνιδιού που ξέρετε. Αυτό που ξεχνούν οι φίλοι μας είναι ότι δεν έχουμε καύσιμα για να κινηθούμε... Θέλουμε να καταλήξουμε σε έναν συμβιβασμό και στο τέλος θα το κάνουμε», επισημαίνει ο κ. Κοτζιάς.

«Επομένως, δεν δίνετε μια λύση στην Ελλάδα, πιέζετε την ελληνική κυβέρνηση; Ποια μπορεί να είναι η λύση;» διερωτάται, τονίζοντας ότι «η Χρυσή Αυγή έρχεται. Κανέναν δεν συμφέρει αυτό, για αυτό θα βρουν μια λύση».

Αναφερόμενος στη συνεργασία με τη Ρωσία για την κατασκευή ενός αγωγού φυσικού αερίου που θα περνά από την Τουρκία, την Ελλάδα, την ΠΓΔΜ, τη Σερβία και την Ουγγαρία, περιλαμβάνοντας ενδεχομένως και την Αυστρία, ο κ. Κοτζιάς είπε ότι μια ομάδα θα συναντηθεί τον Μάιο για να συζητήσει τεχνικά και χρηματοδοτικά θέματα. Με βάση τους ρωσικούς υπολογισμούς, η επένδυση στο ελληνικό τμήμα του αγωγού αυτού θα μπορούσε να ανέρχεται στα 2-2,5 δισ. δολάρια, συνέχισε, υπογραμμίζοντας ότι η χρηματοδότηση θα μπορούσε να προέλθει από δυτικές εταιρείες και τράπεζες αντί για τη ρωσική κυβέρνηση.

Όσον αφορά τα χρήματα που θα μπορούσε να λάβει η Ελλάδα ως προκαταβολή για τα μελλοντικά κέρδη του αγωγού αυτού, ο υπουργός Εξωτερικών ανέφερε ότι οι Ρώσοι είπαν ότι πρόκειται για ένα ποσό παραπλήσιο με αυτό που θα εισέπραττε η Βουλγαρία από τον αγωγό South Stream. «Δεν είμαι βέβαιος αλλά είναι περίπου 5 δισ. δολάρια», σημείωσε.

 Τέλος ο κ. Κοτζιάς διευκρίνισε, ότι ο ειδικός απεσταλμένος των ΗΠΑ για ενεργειακά θέματα Έιμος Χοκστάιν θα βρίσκεται στην Αθήνα σε δύο εβδομάδες για να παρουσιάσει ένα εναλλακτικό και δυνητικά ευρύτερο σχέδιο κατασκευής φυσικού αγωγού που θα μπορούσε να περιλαμβάνει επίσης την Αλβανία και τη Βοσνία.

74
wolf
27/04/2015 16:55
Κυριε Κοτζια , η μεγαλυτερη απειλη για την ελλαδα ειναι ο κομμουνισμος και γενικα η αριστερα . Αρχιζοντας απο την προ Ι.Μεταξα εποχης , μεχρι και προτινος , η ιστορια εχει να αναφερει πλειστα παραδειγματα καταστροφικης μανιας των κομμουνιστων. Τελευταια δεν παρατηρειται καμια δραστηριωτητα τους - απεργιες , πορειες κλπ - ισως ,επειδη οι κεφαλες τρωνε καλα, με την προυποθεση να κρατουν το ποπολο μανδρωμενο ! Περιοριζονται μονο σε κατι ανιαρα συνθηματα και σε πολλα μπλα-μπλα του κωλου ! Θα πρεπει λοιπον με τις απειλες σας να υποννοειτε τα κομμουνια και οχι την Χρ. Αυγη !
ΕΛΕΟΣ
30/04/2015 14:30
Συμφωνώ με την άποψη σου wolf. Παρ' όλα αυτά, διαφωνώ στο οτι η Χ.Α. δέν είναι απειλή. Γενικά τα άκρα πάντοτε δημιουργούν πρόβλημα και χωρίζουνε τους πολίτες μιάς χώρας, κάτι που (πάντοτε, αλλά είδικά στην περίπτωση της Ελλάδας σήμερα) είναι καταστροφικό για την κοινωνία και την οικονομία. Αυτό που χρειάζεται η χώρα, είναι απλά μια φιλελέυθερη παράταξη η οποία θα εξευμενίσει τον ρόλο των φιλελέυθερων και θα ωθήσει την οικονομία και συνεπώς την κοινωνία. Με ισχυρή οικονομία και σωστές κοινονικές δομές, τα άκρα εξαλείφωνται.
sofi
27/04/2015 13:44
Τι εννοειτε κυριοι λεγοντας "κανεναν δεν συμφερει αυτο"?.Ποιους ακριβως δεν συμφερει,?γιατι μεχρι τωρα οι επομενοι, οι οποιοι ειστε εσεις εν προκειμενω, ειναι (ειστε)- μακραν αχρηστοτεροι των "προηγουμενων" και εμεις οι απλοι θνητοι του τοπου αυτου εχουμε φτασει στο εξευτελιστικο σημειο για εναν λαο, να λεμε " το μη χειρον βελτιστο!!! Ξερετε τι σημαινει αυτο? Οτι μααααλλον, μαλλον λεμε,... οι επομενοι που θα κυβερνησουν να ειναι η Χρυση Αυγη. Κ τοτε θα δουμε ποιον πραγματικα ΔΕΝ συμφερει αυτο...τους απλους πολιτες (βλ.θνητους!) η εσας εκει πανω? Διοτι δεν γουσταρετε να συνειδητοποιησετε οτι ειστε "υπαλληλοι μας", οτι πληρωνεστε απο εμας τους πολιτες για ποιον λογο??? Για να βρισκεται η χωρα εδω που βρισκεται σημερα?....στο μαυρο χαλι με ενα μελλον μαυρο? που δεν φαινεται στον οριζοντα,?γι αυτο αφηστε κατα μερος τετοιου ειδους "απειλες". Θα δουμε τι θα ψηφισουμε στο μελλον.....
ΓΝ
27/04/2015 03:52
Πια εινε τα επιτευματα του Κυριου Κοτζιας στην Αμερικη της πεντε μερες που ηταν εκει; αδικα τα ταξειδευτικα εξοδα για αυτο τον αχρηστο υπουργο.
sofi
27/04/2015 13:47
Αυτα τα μασκαριλικια των δηθεν αγραμματων εδω μεσα μας προκαλλουν εμετο!
ουγκα ουγκα
26/04/2015 14:02
Η αληθεια για τους ψηθοφορους της χρυσης αυγης ειναι οι μεν αντρες δεν γουσταρουν τους μεταναστες γιατι τους γ.......νε τις γυναικες, οι μεν δε γυναικες γιατι δεν τους π......νε οι μεταναστες.
Χρυσαυγιτης
27/04/2015 15:35
ακομα ψαχνεις και δεν καταλαβες ποιος γ......ει την δικη σου γυναικα,ειμαι εγω.
ΓΔ
27/04/2015 08:19
Σύμφωνα με την ανάλυσή σου αυτοί που γουστάρουν τους μετανάστες είναι οι ομοφυλόφυλοι. Αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αυτοί που ψηφίζουν ΧΑ απλώς υποστηρίζουν αυτούς που αντιστέκονται στην εισβολή ξένων πλυθησμών στα πάτρια εδάφη μας.
Μπουλης
26/04/2015 13:54
Καλα μονο και μονο το σουλουπι σου ρε κοτζια δειχνει ενα μαμακια, μαμοφρεφτο μπουχεσα, και οταν ανοιγεις το στομα σου αποδειχνθεις και ποσο μ......ας εισαι
Savvas Karagiannidis, Oslo Norge.
26/04/2015 12:44
Ειπε ο ονος τον αλεκτωρα κεφαλα. . . Τα αγγεια γινικαν θυμιατα και οι κοπριες λιβανι, οι βλαχοι γιναν δημαρχοι και γυφτοι κυβερναιοι. . .
Μας κλαινε οι ρεγγες
26/04/2015 09:23
Πριν ο Κοτζιας "απειλησει" την ευρωπη με την ελευση της ΧΑ και του φασισμου, θα πρεπει να αποσυρει απο τα ραφια τα βιβλια και τα δοκιμια που ο ιδιος καποτε εγραφε... Και ποιος του ειπε οτι ο καπιταλισμος δεν εξυπηρετειται απο το φασισμο; Ποιος του ειπε οτι οι ομιλοι δεν θα χρησιμοποιησουν οταν χρειαστει το φασισμο για να καμψουν οποια λαικα κινηματα μπουν εμποδιο στην 'ελευθερη' οικονομια τους; Ποιος του ειπε οτι δεν θα πατησουν και στην αποτυχια της καθε "αριστερας"; Ετσι τον διδαξε η ιστορια;
kp
26/04/2015 04:40
Το θαύμα της ελληνικής αριστεράς: Εκβιάζουν τους πολίτες τους, εκβιάζουν και τους έξω (Ή εμείς ή η ΧΑ - ή θα μας δώσετε λεφτά ή θα καείτε μαζί μας - θα σας στείλουμε τζιχαντιστές κλπ). Ο εκβιασμός συνδυάζεται και με ψέμα σε κάθε ευκαιρία ακόμα κι όταν δεν είναι απαραίτητα (πχ ότι το πασχαλιάτικο ραντεβού με τη Lagarde ήταν προγραμματισμένο). Και μη ξεχνάμε ότι είναι ανίκανοι και τεμπέληδες (πχ Γιανης), αλλά και αυταρχικοί που κάνουν το Βορίδη να φαίνεται γατάκι. Ημουν κάποτε αριστερός αλλά πλέον το να με πουν αριστερό είναι απ'τις μεγαλύτερες βρισιές. Αυτό που προβάλλεται ως ήθος της αριστεράς είναι εμετικά προσβλητικό όσο και ο ανθρωπισμός αυτών που βάζουν στις τσέπες χιλιάδες ευρώ και απαιτούν πολυτελή αυτοκίνητα και μοιράζουν μόνο λόγια και ψίχουλα στους κοινωνικά και οικονομικά αδύναμους. Βρωμιάρηδες υποκριτές ξεκουμπιστείτε!
Γέρακας
27/04/2015 17:26
Προφανώς ουδέποτε υπήρξαρπτε αριστερός φίλτατε. Ισως αριστερός ψάλτης, κατάλληλος να κρατάτε το ίσο. Αλλά και ηθελημένα μυωπικός . Δυστυχώς. Ας αποφασίσουμε επι τέλους τι θέλουμε. Αδιαπραγμάτευτες ερυθρός γραμμές; Έντιμο(;) συμβιβασμό; Ρήξη; Κάθε μια απο τις επιλογές έχει και ένα τίμημα. Μέχρι πού θα συνεχίσουμε την πορεία χωρίς διέξοδο στην οποία είχαμε συρθεί;
bruidsjonker
26/04/2015 03:50
Θα σε βόλευε ιδιαιτέρως . Φυσικά δεν καταλαβαίνεις ότι στην απευκταία προκήρυξη εκλογών λόγω των δεινών που θα έχουν προκληθεί ,μια ενδεχόμενη ήττα του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι μια συντριπτική ήττα του λαϊκισμού στην Ελλάδα που συνεπακόλουθα θα συρρικνώσει κατά πολύ και το ποσοστό της ΧΑ.
._
26/04/2015 03:37
8a sas lyntsaroume an riksete th xwra sto mesaiwna
Γιωργος
26/04/2015 03:13
Και μετα ηταν ο ΓΑΠ που εφταιξε δηθεν για ολα,αλλα στην πραγματικοτητα ηταν ο μοναδικος πολιτικος που θα μπορουσε να κανει πραγματικες αλλαγες χρησιμες για την χωρα και τους πολιτες.Κι αλλες χωρες μπηκαν σε μνημονιο,η Κυπριοι μαλιστα εχασαν και μερος των καταθεσεων τους.Ομως πουθενα δεν συνεβηκε κατι παρομοιο με αυτο στην Ελλαδα.Πραγμα που φανερωνει την λυσσαλεα αντιδραση απο την μια των καθε λογης οργανωμενων συμφεροντων,κι απο την αλλη την αποβλακωση και οχι αγανακτηση οπως ειπωθηκε του κοσμου που κοιταζε να βγαλει μοναχος του τα ματια του διατηρωντας παραλληλα με καθε κοστος αυτα που επρεπε οπωσδηποτε να αλλαξουν γιατι αυτα ηταν και τα πραγματικα αιτια της κρισης.Αλλα μπροστα σε ενα σωστο προτιμοτερο τα χιλια λαθη και το χασιμο πολυτιμου καιρου,γιατι ετσι σκεφτονται ολοι οσοι εμαθαν να αποστρεφονται καθε κοινωνικη προοδο κι εχουν παντοτε για συμμαχους οχι υπευθυνους πολιτες οπως θεωρουμασταν μεχρι προτινος αλλα εκεινα τα λεγομενα λαικα στρωματα μιας κοινωνιας.Δηλαδη οτι το πλεον αδιορθωτο και πιο αχαριστο εχει να επιδειξει μια χωρα,αυτοι που παντοτε διαλεγαν "βαραβαδες".Ομως ποιο ακριβως ειναι αυτο που γυρευετε εσεις στην εξουσια,οταν το μοναδικο αναμενομενο εκ των προτερων ηταν ενα μεγαλο οχι στις περιβοητες διαπραγματευσεις σας με τους εταιρους?Να ερθει τωρα μηπως η χρυση αυγη να ξεπλενει τις αμαρτιες για να γλιτωσετε εσεις και να τιμωρηθουν ολοι οσοι δεν φταινε?Γιατι και η ΧΑ μεσα απο την ιδια ακριβως σκοτεινη ποντικοτρυπα με την δικια σας εκπορευεται.Εκχυδαισμος,εκφασισμος,αποβλακωση κι οπισθοδρομηση.
Βαλκάννιος
26/04/2015 01:21
ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΗΥΔΗΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟ-Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟ ΠΑΤΟ ! ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΚΟΤΗΤΑ, ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΖΑΜΠΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΗΣΤΕΣ ΝΑ ΚΑΘΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΝΩΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΝΤΡΗ ΤΗΝ ΞΗΣΤΡΑ!
γιωργος
26/04/2015 00:47
Μα στ αλήθεια είναι αυτό επιχείρημα υπουργού εξωτερικών ? Ο ένας εκβιάζει με καραβιές τζιχαντιστών , ο άλλος ότι έρχονται τα φασιστοειδή, και μετά απορούμε γιατί άραγε δεν μας παίρνουν στα σοβαρά........
Γέρακας
27/04/2015 17:35
Ας σοβαρευτούμε αγαπητέ Γιώργο. Κι ας μην υιοθετούμε άκριτα όσα τα διάφορα κέντρα , εντός και εκτός της δύσμοιρης Ελλάδας ισχυρίζονται. Πού είδατε το εκβιασμό; Η αποσταθεροποίηση της Ελλάδας σε περίπτωση άτακτης χρεωκοπίας, θα ανοίξει τον ασκό του Αιόλου τόσο στο θέμα των Τζιχαντιστών που κρύβουμε οι στα κύματα των μεταναστών και των προσφύγων που θα πιέζουν για είσοδο στην λοιπή Ευρώπη, όσο και στο θέμα της γιγάντωσης της Ναζιστικής δεξιάς που θα δει τα ποσοστά της να εκτοξεύονται λόγω των ψήφων διαμαρτυρίας που θα εισπράξουν. Διαπιστώσεις για κοινό νου είναι. Δεν είναι εκβιασμός.
stm
25/04/2015 23:09
H Χρυσή Αυγή είναι δικό μας πρόβλημα, όπως είναι Γερμανικό πρόβλημα οι ακροδεξιές και ναζιστικές οργανώσεις στη Γερμανία (συνήθως στις επαρχίες της πρώην Ανατολικής Γερμανίας), άρα το φόβητρο και η διαχείρηση είναι δικό μας πρόβλημα, μαζί με άλλα. Αναρωτήθηκε ο κάποτε θιασώτης του Σταλινισμού, τι γίνεται με τον ακραίο εθνικισμό και το ναζισμό στη μητέρα Ρωσία; κλπ, κλπ . . . Στο δια ταύτα: Ποίος δίνει το δικαίωμα σ'αυτόν τον πρώην Σταλινικό, και στον άλλον το ακροδεξιό (Καμμένος) να εξάγουν αυτά τα μήνυματα από την Ελλάδα; Αυτό το άθλιο αντιευρωπαϊκό lobby, από πού παίρνει την νομιμοποίηση για να σαμποτάρει τις όποιες Διεθνείς Σχέσεις έχει η Ελλάδα εδώ και 50 χρόνια; To ποσοστό τους ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ. Βρισκόμαστε σε μια δίνη ολοκληρωτισμού και καλά θα κάνουμε να το καταλάβουμε όλοι μας. Η Αστική Δημοκρατία (όχι η φαντασίωση του Τσίπρα και των λοιπών Καμμένων και ψεκασμένων) δεν εκβιάζει και δεν εκβιάζεται. Δεν αποφασίσαμε να έχουμε λαοκρατία κανενός Κοτζιά και Λαφαζάνη, και δυστυχώς η ευθύνη πέφετι στους δικούς τους ώμους για να τους σταματήσουμε
Φ
25/04/2015 23:04
Αν κατάλαβα καλά, ο υπουργός μας λέει οτι οι Ευρωπαίοι θα μας ελεήσουν επειδή φοβούνται τη Χρυσή Αυγή. Ας παρασημοφορήση τότε και τον Μιχαλολι?κο, η ύπαρξη του οποίου υποχρεώνει τους Ευρωπαίους να μας χρηματοδοτήσουν. Ποιός να το ήξερε οτι ο Μιχαλολιάκος είναι Εθνικό κεφάλαιο, η κόττα που γεννάει χρυσά αυγά;! Ισως όμως ο υπουργός να απατάται. Οι Ευρωπαίοι δείχνουν να μη φοβούνται τον αριστερισμό στη φαντασία του ΣΥΡΙΖΑ αλλά τον κυβερνητικό ερασιτεχνισμό του.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
25/04/2015 19:10
ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΟΤΑΝ ΕΠΩΑΖΑΝ ΤΟ ΑΥΓΟ ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ Η ΤΡΕΛΟ-ΖΩΗ ΕΡΩΤΟΤΡΟΠΕΙ ΜΕ ΤΑ ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΗ. Ο ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ "ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ" ΕΙΝΑΙ Α ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ, ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΤ' ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΧΡΟΝΟ. Ο ΤΟΥ ΨΕΥΤΗ ΒΟΣΚΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΕΤΕΡΟΥΣ.
tsalaperdas
25/04/2015 23:51
BRE KALOS TO LABRADORAKI!!!evropaious etairous les tous trapezites? ti ennoeis erxontai oi fasistes??? aftoi pou fygan oi nd-pasok den itan fasistes??? den itan antisyntagmatiko to xaratsi stin DEH? ekane kati antisyntagmatiko mexri stigmis o syriza??gia kane gouf!! alla des prota to video https://www.youtube.com/watch?v=84j6DzzzyK8v=84j6DzzzyK8 gia na katalaveis logo fanatikou labradorismou..an o boskos leei psemata...gia na deis kai poioi einai oi evropaioi xoris to evro eteroi sas giati to syriza den tous theorei etairous..daneistes tokoglyfous tous theorei asxeta an logo eygeneias tous apokalei akoma etairous....kai etsi einai...
Θ.Δ.
25/04/2015 17:55
Τι διάολο πήγες να κάνεις στις ΗΠΑ; Είναι από τις λίγες φορές που θυμάμαι, να πήγε Υπουργός Εξωτερικών στις ΗΠΑ και να μην έχει να πει το παραμικρό για το σκοπό του ταξιδιού του. Τελικά δεν πρέπει να έχουν κανένα σχέδιο και δείχνουν να αυτοσχεδιάζουν υπό καθεστώς πλήρους σύγχυσης !
._
25/04/2015 17:15
Είναι ανίκανοι και τυχωδιώκτες. Δεν τα καταφέρνουν και εκβιάζοντας αφήνουν τις βεριές ευθύνες τους σε άλλους. ΖΩΑ!
μάκης
25/04/2015 17:12
Κλάματα, παρακάλια, απειλές. Αυτή κι αν είναι περήφανη διαπραγμάτευση.
Τασος
25/04/2015 17:05
Η είναι ηλίθιος ή κάνει τον ηλίθιο, διότι είναι σίγουρο ότι η Ευρώπη δεν θέλει να τιμωρήση μια κυβέρνηση αριστερή αλλά να τιμωρήση κάτοιους άσχετους που παίρνουν την διακυβέρνηση μιας χώρας με απάτη,υποσχόμενοι λαγούς με πετραχηλια,δεν το ξέρανε οτι ήταν αδύνατο να δεχθούν έστω και το 1/10 από αυτά που ζητούσαν αλλά το έκανα αυτό μόνο και μόνο για να πάρουν την κυβέρνηση και μετά βλέπωμε,και τώρα βλέπωμε να τρώνε ανελέητα την μια κλοτσιά μετά την άλλη πρός το παρόν έχομαι γελοιοποιηθεί,να είναι μόνο αύτο θα είναι καλά, για μήπως θα πούμε και το ψώμι ψωμάκι.
kleon
25/04/2015 16:14
Πόσο τον πληρώνει ο Μιχαλολιάλος την υπουργάρα μας να κάνει τέτοια θεώρηση των πραγμάτων. Δηλαδή η αποτυχία του ΣΥΡΙΖΑ είναι η επιβεβαίωση της Χρυσής Αυγής; Δυστυχώς και αυτός με μαρξοσμό λενινισμό ανατράφηκε πολιτικά και ιδεολογικά και μετά κάνει καριέρα όπου μυρίσει εξουσία (Παπανδρέου, Τσίπρα)και για να μη βγαίνει χαμένος αλλά κυρίως να εκπληρώσει τις γεωπολιτικές και ιδεολογικές φαντασιώσεις του. Και επειδή με Ελλάδα δυνατή στην Ευρωζώνη δεν του βγαίνει το όνειρο,κάνει οτι μπορεί για τον μετασχηματισμό μας σε Μπανανία τριτοκοσμική. Αλήθεια αυτόν τον ΣΥΡΙΖΑ είναι βέβαιοι οι ψηφοφόροι (όχι οι οπαδοί) ήθελαν;
Κρόνενμπερκ
25/04/2015 15:30
Αγαπητέ κε Κοτζιά πρέπει να καταλάβετε ότι στο μυαλό του μέσου συνωμοσιολόγου ψηφοφόρου της Χρυσής Αυγής η πρόταση "η Χρυσή Αυγή έρχεται" μεταφράζεται ως : "Εμείς είμαστε η Χρυσή Αυγή.. οι Ήρωες.. τα παλικάρια.. όλη η Ευρώπη προσπαθεί να μας πολεμήσει, να μας φυλακίσει..αλλά τώρα δικαιωνόμαστε..Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν και μετά νικάς." Μία απλή επίσκεψη στο site της χρυσής αυγής θα σας πείσει για του λόγου το αληθές. Η Ελλάδα έχει πολύ σοβαρά προβλήματα για να ασχοληθεί και να λύσει για να ασχοληθεί και με τις φαντασιοπληξίες της Χρυσής Αυγής
Καλαούντρης
25/04/2015 22:45
Τι είν' τούτο; σοφτ πορνό;
MENSA
25/04/2015 15:20
Οι Χρυσαβγίτες με το IQ-κατσικιού κατάφεραν να γίνουν όπλο στα χέρια των αριστερών (τρομάρα τους)
Ernest
26/04/2015 20:03
Μίλησες και εσύ με το IQ υπό του μηδενός.
κομμουνιστοσυμμοριτης
25/04/2015 21:41
για πες μας ρε μουσκα το δικο σου ΙQ που ειναι;
pelias
25/04/2015 14:53
Νομοτελειακά η Χρυσή Αυγή θα έλθει, είτε σας αρέσει είτε όχι. Και ο λόγος που θα έλθει, είναι ότι όλο σας το πολιτικό σύστημα-κατεστημένο-, είναι διεφθαρμένο όσο δεν παίρνει άλλο. Ας έλθει λοιπόν σαν αξιωματική αντιπολίτευση, και ας προσπαθήσει ο όποιος τότε κυβερνήτης, να περάσει αντεθνικά και αντιλαϊκά μέτρα. Θα τον φάει το μαύρο σκοτάδι !!!!!!!
ουγκα ουγκα
26/04/2015 21:39
Ειπαμε να ψηφιζουμε μ......ες αλλα οχι και διανοητικα καθηστερημενους
Μας κλαινε οι ρεγγες
26/04/2015 09:35
Νομοτελειακα, ο καπιταλισμος -φοβερα εξυπνο συστημα- χρησιμοποιει την 'κεντροδεξια' οταν τη χρειαζεται, την 'κεντροαριστερα' οταν βλεπει οτι η 'κεντροδεξια' δεν παει αλλο, ξανα μετα την 'κεντροδεξια' και ταναπαλιν, μεχρι που να χασουν και οι δυο οψεις του ιδιου κονωνικο πολιτικου νομισματος τη λαμψη τους και οι λαοι μα ψαξουν κατι αλλο που θα τους 'σωσει'... Τοτε ο καπιταλισμος εχει τη λυση! Πλασσαρει το φασισμο (με τη συνθηματολογια και την πρακτικη του) και το συστημα λειτουργει μια χαρα! Και οποιος αντισταθει... ακριβως! τον τρωει το μαυρο σκοταδι!(βαλε θαυμαστικα και να χαιρεσαι γιαυτο)
Πυρηνάρχης ΧΑ
25/04/2015 22:48
Ρε Πέλια, η αξιωματική αντιπολίτευση δεν αποτελείται από αξιωματικούς του στρατού, μην τα μπερδεύεις. Σου είπαμε να γράφεις κανένα σχόλιο υπέρ μας, αλλά μη μας κάνεις ρεντίκολα κι όλας. Εντάξει, είσαι δικός μας, αλλά άσε για μας τα πολιτικά. Εσύ γράφε αυτά που σου δώσαμε μόνο, μην ξεφεύγεις.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
25/04/2015 13:55
O ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ Ο ΜΠΑΜΠΟΥΛΑΣ ΤΩΝ ΝΕΟΤΑΞΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΩΝ ΟΛΙΓΑΡΧΙΩΝ....Οι πολιτικοί διαχειριστές των εθνών έχουν αναγάγει την καθημερινότητα των λαών σε μια ατελείωτη οικονομική αιχμαλωσία, έχοντας διαβιβάσει τις εξουσίες στα χέρια των υπερεθνικών και των ντόπιων αφεντικών τού χρήματος. Ένα διεθνιστικό και σιωνιστικό ιερατείο που μισεί θανάσιμα το εθνικό συναίσθημα και την πίστη σε Θεό και Αξίες δέσμευσε τούς παραγωγικούς πόρους για να ανταλλάξει ένα ξεροκόμματο με την διαγραφή τής εθνικής μας κυριαρχίας. Ένας ολόκληρος λαός, ο υπερήφανος μα και ευκολόπιστος ελληνικός λαός συνθλίβεται μες στην φτώχια προκειμένου να δεχτεί να μετατραπεί η πατρίδα του, η πατρίδα των αγίων και των ηρώων, σε μια κουτσουρεμένη ανθρώπινη χωματερή. Έρημη η αγορά εργασίας. Στρατιές απλήρωτων εργαζομένων. Κλειστά και φτωχευμένα ελληνικά μαγαζιά. Εργασιακός μεσαίωνας και παράλληλα μαύρη λαθρομεταναστευτική εργασία. Και στις πηγές τού ύδατος, στον χερσαίο και στον υδάτινο ορίζοντα τού γεωφυσικού μας πλούτου, ψηλά στις ακριτικές πύλες τού Ελληνισμού, Τούρκοι, Κομιτατζήδες και Αλβανοτσάμηδες παραφυλάνε να βάλουν πόδι όπου λείπει εσκεμμένα το ψευτορωμέϊκο. Οι πολιτικάντηδες έχουν συνδέσει άμεσα τα εθνικά μας ζητήματα, που πάει να πει την εθνική μας ταυτότητα και αυθυπαρξία, με τα οικονομικά ζητήματα. Δώσε ραγιά μερτικό γης στα κτήνη τής παγκοσμιοποίησης, μπες στον ηλεκτρονικό έλεγχο των Σταυρωτήδων, μοιράσου τα ματωμένα δίκια σου με τούς γυρολόγους τής οικουμένης για να ζήσεις. Κι έτσι οι ψευτορωμιοί ενοχοποιούν έναν ολόκληρο λαό που σπατάλησε την λευτεριά του και ενοχλούνται μονάχα όταν ο Έλληνας διεκδικεί πίσω τον κόσμο του. Όταν βλέπουν τις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις να υμνούν την Κωνσταντινούπολη ως πόθο καθάριας Ελληνοσύνης κι όταν αντικρίζουν τούς Εθνικιστές να μάχονται για ελληνική εξουσία και ηγεμονία, τότε τρελαίνονται οι προδότες. Πιέζονται βλέπετε από τα παγκόσμια αφεντικά τους να βγάλουν στο σφυρί μισθούς, συντάξεις, προσκυνήματα, τάφους, πεδία αλλοτινής δόξας και τιμής. Το Δίκαιο τής Ελληνικής Φυλής δεν το αποφασίζουν οι τύραννοι και οι ξενοκίνητοι λακέδες τους. Το Δίκαιο τής Ελληνικής Φυλής το αποδίδουν οι Έλληνες που ποτίζουν το ψωμί με τον τίμιο ιδρώτα τους και το δέντρο τής λευτεριάς με το τίμιο αίμα τους. Αυτός ο ιερός τόπος δεν ανήκει στους χαρτογιακάδες, τούς διεθνισταράδες και τον κοσμοπολιτισμό τής παγκοσμιοποίησης. Αυτός ο καθαγιασμένος τόπος ανήκει στους εργάτες τής γης και τής τιμής που είναι ψημένοι στο καμίνι τής ζωής για να θρέψουν με γλυκό ελληνικό ψωμί τα παιδιά τους.ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΩΝ
ΒΠ
26/04/2015 07:49
Nικος Ξανθόπουλος vs Μαρθα Βούρτση ένα πράμα ρε παιδί μου, πολύ γλυκαναλατος ξαφνικά...Και λίγο από Ινσταμπουλ εκεί μέσα, έτσι, για το εφέ.
Μπάμπουλας
25/04/2015 22:44
Αντί να ευχαριστείς τον Κοτζιά που μαζί με τη Ζωή, αυτήν ντε με τη Ραχήλ, που σας προμοτάρει κανονικά, εσύ βγάζεις και γλώσσα. Είσαι αχάριστος ρε! Αλλά και με τα σκουλήκια που σέρνονται στον "καθαγιασμένο" αυτόν τόπο, τα χιτλερικά ζόμπι, τα ναζιστικά πτώματα, δε μας λες, τι θα γίνει; θα περιμένουμε πότε θα επιστρέψουν μόνα τους στους υπονόμους και τους τάφους; Αμ με τους ελληνόφωνους ραγιάδες με τους οποίους μας λες ότι γέμισε η Ελλάς, τους επικυψηματίες και άλλους εθνιχέστες συνοδοιπόρους σου, τι θα κάνουμε καημένο μου θεοσεβούμενο παπαδοπαίδι; θα τους ρίξουμε στους λάκκους κι αυτούς, ή θα τους κάνουμε σαπούνι; Άσε λοιπόν χρυσό μου τα πολλά και χειροκίνητα κόλπα της Φυλής σου και κοίτα να κάνεις κανα παιδάκι με την κανονική μέθοδο του συνευρίσκεσθαι κι όχι κατά μόνας, μπας και πολιτογραφηθούν Έλληνες οι Τουρκαλβανοί-Αλβανοτσάμηδες μελλοντικοί απόγονοί σου, εφ όσον είσαι προσωπικώς ικανός για μια τέτοια φυσική δραστηριότητα, και αυξηθεί το Γένος μας. Όσο για τα υπόλοιπα, σου τό χω ξαναπεί: βρες τίποτα δικά σου λόγια, το αριστεριλίκι στα λόγια σε βγάζει χλομό θανατί, αν και σου πάει ο ρόλος της Μάρθας Βούτση και το κλάμα. Τό χεις βέβαια, το παραδέχομαι, πρόσεχε μόνο μη σου ξεβάψει η μάσκαρα και μου φαίνεσαι πάλι ζόμπι.
ΜΗΤΣΟΣ
25/04/2015 12:45
Κάτι ο Βαρουφάκης, κάτι ο Κοτζιάς θα αρχίσουμε να εκτιμάμε τον ΓΑΠ που δεν τους χρησιμοποίησε στην κυβέρνησή του.
Panos Terz
25/04/2015 12:18
Από ό,τι έχω αντιληφθεί, έκανε ο. κ.Κοτζιάς μεν μερικές σπουδές σε ευρωπαϊκές χώρες, αλλά όπως φαίνεται, έζησε σε νεοελληνικό πολιτιστικό γκέτο. Ο τρόπος του εκφράζεσθαι επιβεβαιώνει την αντίληψη, ότι η Ελλάδα δεν ανήκει κανονικα στην Δύση. Μάλλον είναι καθ οδόν για την Δύση, και ο κ. Κοτζιάς είναι μάλλον ένα μείγμα βαλκανικής πονηριάς και ανατολίτικης μεσαιωνικής ψευτοσκέψης.
νικ
29/04/2015 15:05
Φυσιογνωμικά και υφολογικά πάντως κανονικό γιουσουφάκι θυμίζει, όσο λίγοι μάλιστα...
Panos Terz
01/05/2015 12:48
Γλώσσα των ανεγκέφαλων και καφενοειδών βαλκανοανατολιτών.
νικ
04/05/2015 13:24
η οποία ενίοτε λέει με μιά λέξη περισσότερα από ότι η γλώσσα των εγκεφαλικών μη καφενοειδών(;;;) βαλκανοανατολιτών. Διότι αγαπητέ το γιουσουφάκι είναι τελικώς δουλάκι κι ας δείχνει αφεντικάκι μέσα στα στολίδια του...
κκ
25/04/2015 11:48
Στην ελλαδα η ιστορια επαναλαμβανεται διοτι δεν μαθαινουμε απο αυτην . Στην δεκαετια του 60, οι περισσοτεροι φωναζαν ''δεν υπαρχει ενας δεκανεας να μας σωσει '' κατι αναλογο θα γινει και τωρα κ κοτζια , με τις παλλινωδιες , και ξεφτιλισμο της παρουσας και προηγουμενων κυβερνησεων. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι αυτοι που εγραφαν στους τοιχους '' μου το χαρισε ο παπαδοπουλος, μετα ψηφιζαν πασοκ '' Δυστυχως η Χ.Α ερχεται, επειδη κανετε οτι μπορειτε για να την φερετε στο προσκηνιο.
ΧΡΗΣΤΟΣ
25/04/2015 11:42
Κοτζιάς: «H Χρυσή Αυγή έρχεται - κανέναν δεν συμφέρει αυτό, γι' αυτό θα βρουν μια λύση» Ο χρυσαυγητισμός είναι μέσα σας... Απ' τα ίδια σκατά αποτελείστε...
μαλιστα
25/04/2015 11:27
δηλαδή οι ψηφοφόροι του Σύριζα μετά την χρεωκοπία θα ψηφίσουν Χ.Α., γιατί επειδή τους έκλεινε το μάτι η κυρία Δούρου ?
Ντουρου ντουρου
26/04/2015 13:55
Τι να κανει η Δουρου βαρεθηκε τους πακιστανους θελει να δοκιμασει και κατι διαφορετικο
Ευνούχοι!
25/04/2015 10:52
Αλήτες! Αφού κάνατε ό,τι μπορούσατε για να δημιουργήσετε εμφυλιοπολεμικό κλίμα, τώρα φοβάστε αυτό που εσείς οι ίδιοι δημιουργήσατε! "Γερμανοτσολιάδες", "προδότες", "μερκελιστές", και τόσοι άλλοι χαρακτηρισμοί για να προσβάλλετε όποιον δεν συμφωνούσε με το φανατικό σας παραλήρημα και το τίποτα που είσαστε. Τώρα, μπροστά στις βαρύτατες ευθύνες της δικής σας προδοσίας εφευρίσκετε "κινδύνους" μέσα στην ανικανότητά σας και καλείτε τους "άλλους" να βγάλουν το φίδι που εσείς ζεστάνατε απ'την τρύπα. "Γι αυτό θα βρουν μια λύση":η ανικανότητα των ευνούχων της πολιτικής περιμένει πάντα κάποιους άλλους να "κάνουν τη δουλειά". Άι στο διάολο και γρήγορα. Τσακιστείτε να φύγετε πριν είναι πολύ αργά για όλους μας!
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
25/04/2015 10:23
Απειλείτε κάθε μέρα τους πάντες με τα πάντα. Πότε λαθρομετανάστες που θα πλημμυρίσουν την Ευρώπη, πότε βάρκες που θα βουλιάξουνε,πότε η ΧΑ, πότε ο Πούτιν, δημεύσεις περιουσιών. Στην ουσία είστε ένα τσίρκο που απειλεί και εκβιάζει και νομίζετε πως οι άλλοι έτσι θα κατεβάσουν τα παντελόνια. Το μόνο που καταφέρατε είναι να χάσουμε κάθε ίχνος αξιοπιστίας και να είμαστε γελοίοι παντού. Η ζημιά που έχουμε υποστεί είναι μόνιμη, ποτέ δεν θα βγούμε στις αγορές όπως όλες οι κανονικές χώρες, πάντα θα είμαστε οι ζήτουλες που απειλούν. Όσο για τη ΧΑ που απειλείτε, τη μπορεί να κάνει χειρότερο από εσάς, εσείς είστε ο απόλυτος πάτος, το άκρον άωτον της ανοησίας και του φασισμού. Χθες ο υπουργός σας βάφτισε τον Σύριζα τον καλό της υπόθεσης και όσους εναντιώνονται προδότες!!! Για ποιό Χίτλερ και Στάλιν μιλάτε, αυτοί είναι μαθητούδια. Αν ήταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα στον κόσμο ο Πολ Ποτ θα ήταν άγγελος μπροστά σας. Αφού είστε οι καλοί γιατί διαλύθηκε η χώρα (μόνο ένας ηλίθιος δεν βλέπει την απόλυτη διάλυση που επικρατεί) και όλα αυτά σε 2 μήνες! Ακόμη και η ΧΑ είναι καλύτερη από εσάς και το ΚΚΕ και ο διάβολος ο ίδιος. Δεν έχετε το δικαίωμα να απειλείται, εσείς οδηγήσατε τη χώρα στα Τάρταρα.
zz
25/04/2015 10:19
Κύριε Κοτζία για μαλάκες πέρασες τους άλλους ?Δηλαδή εάν δεν είχαμε την Χρυσή Αυγή με ποιους θα τους εκβίαζες ?Με το Ποτάμι ?Με το ΚΚΕ ?Η με τον Ανταρσία ? Η δώσουν χρήμα , η δεν δώσουν εκείνος που θα ψήφιζε Χρυσή Αυγή θα την ψηφίζει , όποτε μην ξεφτιλίζεσαι .
ΜοσχαροτΣΥΡΙΖΑΝΕΛ
25/04/2015 09:54
Χα χα χα, τα ίδια έλεγε και ο ΣαμαροΤουρκογλου και τον πέταξαν στα σκουπίδια οι Ευρωπαίοι, τωρα τα καθυστερημένα μογγολοειδη των Εθνικοσοσιαλιστών του μορφώματος τΣΥΡΙΖΑΝΕΛ τα ίδια...βρε καραγκιοζάκια της χαζοχαρούμενης Νεοελληνικής αριστεράς, νομίζετε οτι οι ευρωπαίοι μασάνε απο τις απειλές μιας ξεβρακωτης, χρεωποπημενης κυβέρνησης που εχει στείλει τον ζητουλα Πρωθυπουργό της να έκλειπαρεί για ρευστότητα? αυτά ειναι για τα εγχώρια μοσχάρια και πρόβατα που σας ψήφισαν.... ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ. ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
pelias
25/04/2015 14:55
Σαμαρο-Τουργκούτογλου παρακαλώ ! Γιός του Τουργκούτ, ερμηνεύεται ο δεύτερος, από το ονόματάκι του!
Ελένη Λ.
25/04/2015 09:53
Μαθημενοι ανικανοι, επιπολαιοι, εκβιαζετε τους παντες και λετε οτι σας εκβιαζουν. Ειναι σαν να λεω εγω οτι δεν πληρωνω εφορια. Εσεις να μου λετε οτι εαν δεν πληρω σεις θα εχεις προστιμο και αλλες συνεπειες. Και εγω σας λεω εκβιαστες. Τυχοδιωκτες ειστε.
ΒοΛή
25/04/2015 09:32
Η Ελλάδα από δικές της ενέργειες έχει απομονωθεί από τους Εταίρους της και έχει ενοχλήσει σοβαρά τις Η.Π.Α. Το εναλλακτικό όπλο Ρωσίας-Κίνας αποδεικνύεται "άσφαιρο". Η πολιτική της χώρας μας, μπλοφάρει, απειλεί, απαιτεί και ικετεύει βοήθεια ταυτόχρονα! Οι μόνοι που επιχαίρουν είναι όσοι σχεδιάζουν τετελεσμένα σε βάρος μας γεγονότα!
Ιορδάνης
25/04/2015 09:25
Η διαπίστωση ότι: "Η Χρυσή Αυγή έρχεται", είναι ορθή, διότι συνιστά νομοτέλεια. Και με την ψήφο μου.
Μαύρος γάτος
25/04/2015 14:51
Τους μαύρισες την καρδιά των "δημοκρατών"... Κυριολεκτικά και μεταφορικά!!!
Χριστίνα
25/04/2015 14:46
Τον Ιανουάριο ψήφισα Χρυσή Αυγή και όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο δικαιωμένη αισθάνομαι. Γιατί την παρουσιάζουν σαν "απειλή"; Για ποιόν;
ουγκα ουγκα
26/04/2015 13:58
Ειναι απειλη για οποιον δεν ειναι διανοητικα καθηστερημενος αλλα που να το καταλαβεις εσυ;
cosmopolitis1
25/04/2015 23:09
Κυρία ΧΡΙΣΤΙΝΑ.....έκαψες τον μουσακά?????
jas
25/04/2015 13:45
κωλοφασιστα!
κομμουνιστοσυμμοριτης
25/04/2015 21:44
κωλοφλωροαστε!
cosmopolitis1
25/04/2015 12:09
ΣΩΩΩΩΠΑ, ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ.....ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑΣ ΤΩΝ ΦΟΥΣΚΩΤΩΝ?????
κομμουνιστοσυμμοριτης
25/04/2015 21:45
ρεταλι εχεις γινει
Byzantine
25/04/2015 09:19
"Επομένως, δεν δίνετε μια λύση στην Ελλάδα, πιέζετε την ελληνική κυβέρνηση; Ποια μπορεί να είναι η λύση;» διερωτάται, τονίζοντας ότι «η Χρυσή Αυγή έρχεται. Κανέναν δεν συμφέρει αυτό, για αυτό θα βρουν μια λύση". Δηλαδη ο Κος Κοτζιας βλεπει σαν τους μοναδικους πολους στη πολιτικη ζωη της χωρας τη ΧΑ και τη δικη του παραταξη...και θετει το ανυπαρκτο διλημμα η εμεις η ο φασισμος...
Σαν Σερίφης
25/04/2015 21:06
Ήρθα για να γράψω ακριβώς αυτό το σχόλιο. Ο Κοτζιάς κάνει την ίδια κινδυνολογία, την ίδια ψευδή διχοτομία για την οποία κατηγορείτο η ΝΔ προεκλογικά από την ανάποδη. Γιατί δεν κατακρίνεται από τους ψηφοφόρους που τότε είχαν (ορθά) κατακρίνει τη ΝΔ;
derkon
25/04/2015 19:45
"Σεβάσμιε" λογοκριτά, τι δεν σου άρεσε στο σχόλιό μου και το διέγραψες; Άποψη εξέφρασα και δεν έβρισα κανέναν. Προς τι λοιπόν η διαγραφή του σχολίου; Υποθέτω ότι οι απόψεις μας διίστανται, ως προς το θέμα Χρυσή Αυγή. Εσύ μας θεωρείς φασίστες, και εμείς θεωρούμε εσάς και όλη την πολιτική πλέμπα του Κλεφτοπροδοτικού Τόξου.-
pelias
25/04/2015 15:01
Τα μπερδεύεις λίγο, και αντί να πεις εμείς με τον φασισμό μας, και η Χρυσή Αυγή με τον Εθνικισμό της ! Ή μήπως δεν είναι ελεεινός φασισμός ο αποκλεισμός της Χρυσής Αυγής, από τα συστημικά ΜΜΑ, και ο αποκλεισμός της από τις επιδοτήσεις των κομμάτων. Άθλια και ελεεινά ακόμη και στη φυλακή βάλατε κορυφαία στελλέχη της, για να της βουλώσετε το στόμα, και την επαφή της με το λαό. Αιδώς αχρείοι..............
cosmopolitis1
27/04/2015 08:01
Η ΜΑΥΡΗ ΑΥΓΗ δεν είναι εθνικιστικό κόμμα, το είπαμε...!!ΕΙΝΑΙ....ΑΝΤΕΘΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ!
Παναγιώτης
25/04/2015 14:41
Εάν αυτό είναι το δίλημμα, τότε προτιμώ τον φασισμό!!!
Μας κλαινε οι ρεγγες
26/04/2015 09:49
Ξαναπες το! Αλλα... μη χαιρεσαι! Ιστορικα, η σοσιαλδημοκρατια ειναι ο δουρειος ιππος του φασισμου. η τελεια καταπτωση της αστικης (τροπος του λεγειν)δημοκρατιας και η εθελουσια προσελευση των ψηφοφορων-προβατων στο μαντρι. Ειτε με τις 'ελευθεριες' της αστικης δημοκρατιες ειτε με το βουρδουλα του φασισμου, η siemens και οι αλλοι ομιλοι θα εχουν το πανω χερι. Εσυ απλως, θα κας και θα σκαβεις!
Παναγιώτης
26/04/2015 08:38
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!
ΧΡΗΣΤΟΣ
25/04/2015 11:54
Ο Κοτζιάς βλέποντας μέσα απ' τους παραμορφωτικούς φακούς του κόκκινου φασισμού, με τον οποίο γαλουχήθηκε, δεν είναι σε θέση να αποδεχτεί ως πολιτική δυνατότητα τίποτε άλλο εκτός από φασισμό· είτε κόκκινο, είτε μαύρο ή και φαιοκόκκινο άμα λάχει...