La Stampa: Στη λίστα Λαγκάρντ στενός συνεργάτης του Σαμαρά

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 30/03/2015 13:19 |
La Stampa: Στη λίστα Λαγκάρντ στενός συνεργάτης του Σαμαρά
Ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς και πίσω ο στενός συνεργάτης του Σταύρος ΠαπασταύρουΠηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο στενός συνεργάτης του πρώην πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, Σταύρος Παπασταύρου, περιλαμβάνεται στη λίστα Λαγκάρντ σύμφωνα με δημοσίευμα της ιταλικής εφημερίδας «La Stampa.

«Ο Σταύρος Παπασταύρου, σύμφωνα με χαρτιά που έχουμε εξασφαλίσει, διέθετε δυο λογαριασμούς στην Ελβετία, στην τράπεζα Hsbc. Το όνομά του ήταν στη λίστα Φαλτσιανί και οι εισαγγελείς δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τη δουλειά τους» δημοσιεύει th Δευτέρα η ιταλική εφημερίδα.

Σε άρθρο της με τον τίτλο «Το δεξί χέρι του Σαμαρά και η θαμμένη φοροδιαφυγή», η εφημερίδα προσθέτει ότι «μέχρι τον Ιανουάριο του 2015, ο Παπασταύρου ήταν ένας από τους πιο ισχυρούς άνδρες της Ελλάδας» και ότι «είναι σαφές ότι ένα σκάνδαλο με τον ίδιο στο επίκεντρο, θα είχε σημαντικές συνέπειες για τον πρώην πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά και για τη Νέα Δημοκρατία».

Σύμφωνα με την εφημερίδα, «οι συνέπειες θα μπορούσαν να είναι ακόμη βαριές, από τη στιγμή που ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας είναι ο μόνος αντίπαλος του Αλέξη Τσίπρα».

Η «La Stampa» αναφέρει ότι το όνομα του Παπασταύρου συμπεριλαμβανόταν στο ελληνικό σκέλος της λίστας Φαλτσιανί (γνωστή, στην Ελλάδα, ως λίστα Λαγκάρντ), το οποίο δημοσιεύθηκε το 2012 από το περιοδικό Hot Doc.

Υπογραμμίζεται, επίσης, ότι στην ίδια λίστα υπήρχε και το όνομα του ελληνο-ισραηλινού επιχειρηματία Σάμπι Μιωνή, «ο οποίος επιβεβαίωσε ότι επρόκειτο για τον πρώην σύμβουλο του Σαμαρά και ότι διαχειριζόταν κεφάλαια για λογαριασμό του».

H δημοσιογράφος Τόνια Μαστρομπουόνι γράφει ότι το ΣΔΟΕ ξεκίνησε έρευνα για να εξακριβωθεί αν η προέλευση των ποσών αυτών ήταν παράνομη. «Όταν, όμως, προκηρύχθηκαν οι εκλογές της 25ης Ιανουαρίου ένας υψηλά ιστάμενος του ΣΔΟΕ ζήτησε από τον υπεύθυνο της έρευνας να βάλει την υπόθεση στο αρχείο. Εκείνος, όμως, αντιστέκεται, γράφει τις ενστάσεις του σε κείμενο που παραδίδει στους ανώτερούς του και καταγγέλλει την ανορθόδοξη πρακτική να του ζητείται, προφορικά, να βάλει στο αρχείο μια υπόθεση» τονίζει η εφημερίδα

Στην καταγγελία του υψηλά ιστάμενου του ΣΔΟΕ, σύμφωνα με την εφημερίδα, μεταξύ των άλλων, αναφέρεται ότι:
Δεν προκύπτει από πουθενά, κατά τα στοιχεία της Hsbc, ότι ο Μιωνής διαχειριζόταν τους δύο λογαριασμούς με «υπεύθυνο» τον Παπασταύρου 5091443771 και «Stabri ltd», όπως είχαν υποστηρίξει, αντιθέτως, στην κατάθεσή τους, τόσο ο Παπασταύρου όσο και ο ίδιος ο Μιωνής.

Από τον Νοέμβριο του 2005 μέχρι τον Φεβρουάριο του 2007, έγιναν κάποιες αλλαγές στους λογαριασμούς αυτούς, αλλά δεν είναι δυνατόν να εξακριβωθεί ποιος έδωσε τη σχετική εντολή.

Ο πληρεξούσιος των λογαριασμών αυτών είναι ο κ. Παπασταύρου και οι συγγενείς του και όχι ο Σάμπι Μιωνής.

Η εταιρεία Stabri, η οποία φέρεται να είναι κυριότητας του συμβούλου του κ. Σαμαρά, έχει ως έδρα τον φορολογικό παράδεισο Virgin Islands. Δεν έχουν όμως κοινοποιηθεί, στην Ελλάδα, στοιχεία σχετικά με το μετοχικό της κεφάλαιο, παρά μόνον μια συναλλαγή 2,6 εκατομμυρίων δολαρίων του Φεβρουαρίου του 2006 από ελβετικό λογαριασμό και την εταιρεία Fairwings asset inc.

Ο κ. Παπασταύρου υποστήριξε ότι το ποσό προερχόταν από κέρδη άλλης εταιρείας.

Η ιταλική εφημερίδα καταλήγει ότι ο υψηλά ιστάμενος του ΣΔΟΕ υπέγραψε με επιφύλαξη την έκθεση, έπειτα από προφορικές εντολές ανωτέρων του, έστω και αν υπογράμμισε ότι δεν παρασχέθηκαν σημαντικά στοιχεία τα οποία να αποδεικνύουν το ιδιοκτησιακό καθεστώς της Stabri, το πώς άνοιξε ο λογαριασμός και έγινε το πληρεξούσιο στον Παπασταύρου, και η ακριβής προέλευση της συναλλαγής των 2,6 εκατομμυρίων ευρώ.

Τέλος, σύμφωνα με την εφημερίδα, ο συγκεκριμένος υπάλληλος του ΣΔΟΕ κατέστησε σαφές ότι οι έλεγχοι για τον Σάμπι Μιωνή δεν ολοκληρώθηκαν, η υπεύθυνη Αρχή δεν ήλεγξε τις ελληνικές τράπεζες σε αναζήτηση λογαριασμών που να συνδέονται με την εταιρεία Stabri και δεν ζητήθηκαν τα έγγραφα σχετικά με την ίδρυσή της στην Κύπρο και τις νήσους Virgin.

31
ΔΓΚ
03/04/2015 19:14
τι θα πεί τώρα ο Κυβερνητικός εκπρόσωπος της ΝΔ? και όταν σκάσουν οι εκατοντάδες η και χιλιάδες οικογένειες-τζάκια κ.λ.π. τι θα λέει? διότι αυτή τη χώρα την καταληστεύουν εδω και 160 χρόνια τα ίδια και τα ίδια τζάκια..η δεν είναι έτσι?
Πάνος/ Αννόβερο
31/03/2015 13:42
Ο Ελληνικός λαός δέχεται μόνο μία πράξη: Τα κλεμμένα λεφτά να επιστρέψουν στα δημόσια ταμεία και να αφεθούν οι κλέφτες ελεύθεροι στους δρόμους για να μπορούμε καθημερινά να τους φτύνουμε και να τους μπαγλαρώνουμε. Στις φυλακές γλεντάνε.
Πάνος/ Αννόβερο
31/03/2015 13:35
Ψεύτες και λαοπλάνοι κατέστρεψαν την χώρα, με πέντε χρόνια καθυστέρηση εφαρμόζονται όλα είχε εξαγγείλει ο ΓΑΠ.
bruidsjonker
31/03/2015 13:20
Πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί στα πολιτικά παιχνίδια σπίλωσης , που πολλές φορές καταδεικνύουν την έλλειψη αξιόπιστης πολιτικής , γιατί η πιθανότητα λάσπης πολλές φορές επιφέρει στιγμιαία πολιτικά αποτελέσματα σε βάρος όμως της αξιοπιστίας της δημοκρατίας , οδηγώντας τους πολίτες σε μία εύκολη οπαδική συμπεριφορά . Γιατί μία δεξιά εφημερίδα δίνει τώρα τον Παπασταύρου και με διαρροή τίνος;
johny
31/03/2015 12:23
Βαρεθήκαμε, σιχαθήκαμε, κουραστηκαμε, και τις λιστες και τις λαμογιές και τα σκάνδαλα, και φυσικά το πηραμε αποφγαση οτι δεν προκειτε ποτε να αλλξει τιποτα!
ΜΤ
31/03/2015 12:20
Πως και σας ξέφυγε ρε τσακάλια ο Παπασταύρου;
Ολοι συνενοχοι στην απατη αφου...
31/03/2015 10:43
στην λιστα Λαγκαρντ υπαρχουν στελεχη ολων των πολιτικων κομματων, επισης και του ΣΥΡΙΖΑ, γι' αυτο δεν την αγγιζει κανεις οταν ειναι στην εξουσια. Φαγανε ολοι οι διαπλεκομενοι οσο και οπως μπορουσαν εις βαρος του Ελληνικου λαου, κανουν πλουσιωτερους τους Ελβετους τραπεζιτες και κοιμουνται ησυχοι αφου οι συνενοχοι τους δικαστες ουτε συλλαμβανουν, ουτε τιμωρουν τους ενοχους. Ειναι ολοι τους σαν τον κακοηθη καρκινο που εκανε μετασταση σε ολα τα κυτταρα.
πανος
31/03/2015 08:45
Να ξεκουμπιστεί να φύγει ο Σαμαράς!!!!!
γυρίζει ο τροχός?
30/03/2015 20:45
Είναι ενδιαφέρον πως μία κεντρoδεξιά/νεοφιλελεύθερη εφημερίδα, της οικογένειας Agnelli (Fiat), πετάει ουσιαστικά στα σκουπίδια τον Σαμαρά και τους παρατρεχάμενούς του.
ELAL
30/03/2015 20:13
An olla auta alithevoun den uparchei kamia sotiria gia tin Ellada. Edo den prokeitai gia politika kommata alla gia spires allitirion.
Hit the road Sam
30/03/2015 16:49
Γεμάτο ... λουλούδια το κάδρο του κουτσαβάκη Σαμαρά. Άντε κολλημένε στην καρέκλα, καιρός να τελειώνουμε μαζί σου. Αλλαγή στην ηγεσία τώρα!
a,g
30/03/2015 16:12
Ο ίδιος ο Σαμαράς έτρωγε από την Σιεμενς , να μην έχει και μερικούς κολλητούς του στην λίστα Λαγκαρτ ?
Λίνα
31/03/2015 12:12
Εχετε στοιχεία γι'αυτό ?
LEO
31/03/2015 18:26
ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΤΑΓΗ ΤΩΝ 130 ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ,, ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΘΑΡΙΑ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΤΟΥ ΤΑ 10 ΜΥΡΙΑ ?
Λινα
01/04/2015 09:51
Δεν έχω ιδιαιτερη εμπιστοσύνη στον εν λόγω δημοσιογράφο. Εαν έχει στοιχεία και όχι ''φήμες'' και ''λαικά δικαστήρια'', να πάει στον Εισαγγελέα.
GPP
30/03/2015 15:53
Εαν ,με αυτήν την αποκάλυψη της εφημερίδας "La Stampa", δεν θίγεται ο πυλώνας της εκκλησίας,τότε όλα είναι εν τάξει "χριστιανικά και νόμιμα " !!!!
Μαριτσα
31/03/2015 14:34
Εχεις γραψει το ιδιο σχολιο 30 φορες και μαλιστα σε πολλα sites. Γραψε και κατι καινουργιο! Τοσο κολλημα με την Εκκλησια; Η παραταξη του Σαμαρα και του Καραμανλη διεσυρε το Αγιο Ορος. Απο 33 κατηγορουμενους βαλανε φυλακη μονο τον καλογερο και αυτοι γυρνανε ασπιλοι στα δελτια ειδησεων. Γιατι δε λες κατι γι αυτο;
ΒΠ
30/03/2015 18:00
Και ηθικά, βεβαίως βεβαίως. Βουλγαράκης!
Λίνα
31/03/2015 12:13
Βαρουφάκης ?!
Αμπελοφιλόσοφος
31/03/2015 01:04
Και ορθολογικά. Έγελος!
GPP
30/03/2015 15:49
Μα οι συνεργάτες του είναι : είτε φοροφυγάδες ,είτε χουντικοί είτε θρησκοχουντικοί, αλλά όλοι μαζί είναι καλοί "Χριστιανοι" ! και φιλούν και το χέρι του Δεσπότη !!!!
ΒΠ
30/03/2015 15:36
H γνωστή κρίση βήχα χτύπησε ξανά τα golden boys της δεξιάς και κατάπιαν τη γλώσσα τους. Πάλι. Μην ξεχάσετε να ψηφίσετε δεξιά, εσείς οι φτωχοί, γιατί ο Σαμαράς νοιάζεται για σας! Και πού ξέρεις, μπορεί στο μέλλον το όνειρό σας να επιτευχθεί: να είστε εσείς, δηλαδή, στη θέση αυτών των "ισχυρών ανδρών" που φοροδιαφεύγουν σαν γατάκια.
Στέλιος
30/03/2015 15:14
Και οι συγγενείς του. Του Παπασταύρου, βεβαίως βεβαίως!
Mighty Boosh
30/03/2015 15:13
Είναι σαφές ότι στην περίπτωση που ισχύει ο Παπασταύρου πρέπει εκτός των άλλων να αποπεμφθεί από την ΝΔ.
GPP
30/03/2015 15:08
Δεν πειράζει, είναι μία καλή "χριστιανική" πράξη , να καλύπτεις τους στενούς σου φίλους -φοροφυγάδες και να μην τους προδίδεις ! Αυτό θα πει να είσαι "Χριστιανός-Ορθόδοξος" και όχι άθεος !!!
Akis
30/03/2015 15:00
Πως κ δεν την πήρε χαμπάρι τέτοια υπόθεση το Βήμα;;;; Αντώνη γερά για μονοψήφια ποσοστά !
Γιώργος Λαγκαδινός
30/03/2015 14:49
"Λαγός Παπαγαμόσταυρος" ΕΔΏ ΚΑΙ 2 ΧΡΌΝΙΑ ΤΟΝ ΕΊΧAN ΤΡΥΠΏΣΕΙ ΤΟΝ "ΛΑΓΌ" ΤΑ ΜΜΕ ΤΏΝ KAΡATZAFEΡHΔΏN... ΤΏΡΑ ΞΥΠΝΉΣΑΤΕ ΕΣΕΊΣ??? Γιώργος Λαγκαδινός
GPP
30/03/2015 14:19
Αχαχούχα !!! Βόμβα μεγατόνων κε Σαμαρά ! "Με την βοήθεια του Θεού απέκρυπτε την λίστα ο Χριστιανός κος Σαμαράς !!!
tt
30/03/2015 14:03
Όλοι η πολιτικοί εμπλέκονται σε σκάνδαλα όλος μικρά και άλλος μεγάλα ακόμα και του σιριζα έχουμε πρόσφατο παράδειγμα . έλληνες υπάρχει μόνος ένας τρόπος για να αποφυγής αυτά τα σκατα γιατί περί κόπρων μιλάμε και πανηγυρτζήδων η φεύγεις από την Ελλάδα που για αιώνες η έλληνες είναι στην φευγάλα η πεθαίνεις ( καζαντζήδες ) η έλληνες πολιτική είναι ο πάτος και το έκτρωμα τις ανθρωπότητας για αιώνες τώρα ξεπουλούν και λεηλατούν την ιδία τους μάνα και βιάζουν τα πεδία τους
Ο ΔΙΚΑΙΟΣ
30/03/2015 13:37
Αν έχουν κάτι χειροπιαστό να μας το πουν στέλνοντάς τους τον . . . λογαριασμό. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα πειστούμε για την ακρίβεια των ευρημάτων. Όπως καταλαβαίνετε, ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ και αποδεχόμαστε ΜΟΝΟ ΠΡΑΞΕΙΣ.
Δίκαιος μόνο εκεί που που μου αρέσει.
31/03/2015 12:22
Δεν σε βλέπω να είσαι τόσο ευέλικτος όταν ο ύποπτος δεν είναι της ΝΔ όμως.... Δίκαιος; μπα...