ΒΑΡΟΥΦΑΚΗΣ: «ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΡΗΞΗ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 25/03/2015 21:46 |

Συζητήσεις έχει προκαλέσει η νύξη του υπουργού Οικονομικών Γιάνη Βαρουφάκη, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στα Χανιά, όπου συμμετείχε στις εκδηλώσεις εορτασμού της 25ης Μαρτίου.

Ο υπουργός Οικονομικών έγινε δεκτός με ιδιαίτερες εκδηλώσεις θαυμασμού από πολίτες, μερικοί εκ των οποίων επιχείρησαν να βγάλουν selfie μαζί του.

Χαρακτηριστικά μια γυναίκα του είπε «Είμαστε μαζί σας».

«Ναι αλλά να είστε και μετά τη ρήξη όμως ε;» απάντησε με νόημα ο κ. Βαρουφάκης.

32
ioannisgutmann
02/07/2015 20:21
αυτο ακριβως ρωτουσε που γινετε σημερα...πολλυ απλα ρωτουσε οτι ενταξει εγω δεν θα δωροδοκηθω,δεν θα κανω πισω αλλα εσεις θα μας στηριξετε???οταν τα συμφεροντα και τα καναλια θα μας ορμηξουν??αυτο θα φανει την κυριακη.ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΑΣ...
jannis
29/04/2015 10:15
to ipe giati evlepe kathara to pehnidi pou idi apo paleotera pezotan enantia tis ygious ikonomikis tis elladas:) alithia pios tha ine mazi tous meta tin rixi? pios tha anagnorisi ton agona tous ? parelavan tin kivernisi se poli ashimi katastasi ke den fovithikan na palepsoun gia to kalitero.simera ntrepome gia tous ellines sta exarhia ,,anti gia agalies ke efharisto ton elousan vrisidia ke apiles. pios tha ine mazi me aftous pou prospathisan na stamatisoun mia roy kakon katastaseon exeftilismou ke pinas gia tous ellines ?
merkel
27/03/2015 19:13
Re balte to kala sto myalo sas,Antonakis kai Giorgakis kai lipoi kleftes TEleiosan.To ti malakies diabazo edo sto forum den exei proigoumeno.
K Australia
27/03/2015 02:02
Μιπος υπαρχη καποιος να μας πι εάν η Ελλαδα εχει αναδειξη ποτε Πολιτικους με κυρος ?? Κάθε φορα που η Ελλαδα τα σκατονη , καπιος από το εξωτερικο μπενη μεσα για να την καθαρισει Αστε τον ανθρωπο να κανη την δουλεια του, μιας και δεν υπαρχη άλλος.
κκ
26/03/2015 23:52
αντε και καλα κρασια , μετα την ρηξη κ μπαρουφακη , οταν ο κοσμος δεν θα εχει να φαει μαλλον θα σε περιποιηθει πρωτον.
26/03/2015 23:22
.. μαζέψτε αυτόν τον παγκόσμιο στοχαστή .. .. καλά χαθήκανε οι αγανακτισμένοι .. ετσι για να νοιώσει και αυτός κάπως διαφορετικά και να μαζέψει τις μ@λα@κίες που κάθε φορά ξεστομίζε..
ορατότης μηδέν
26/03/2015 21:53
Όχι άλλο κάρβουνο...
che-πρας
26/03/2015 14:29
Το παιχνιδι του κακου και καλου μπατσου που ειναι εκ των ουκ ανευ σε καθε διαπραγματευση σε διεθνες και εσωτερικο επιπεδο το αποδεχομαστε και το καταλαβαινουμε οταν το κανουν οι αλλοι,βλεπε σοιμπλε -μερκελ,αλλα το χαρακτηριζουμε με αρνητικοτατα σχολια οταν το κανουμε εμεις.ΓΙΑΤΙ; Ευτυχως η πλειοψηφια του ελληνικου λαου δεν εχει την γνωμη των σχολιαστων του σαιτ.Ο βαρουφακης παιζει εναν ρολο και τον παιζει αριστα μεχρι στιγμης.Καταλαβαινω την πικρια και ισως τις τυψεις πολλων σχολιαστων που υποστηριξανε στο παρελθον ενδοτικες και καταστροφικες πολιτικες.Αλλα ειναι η στιγμη να αναγνωρισουνε το σφαλμα τους.
TOC
26/03/2015 13:37
Αλλο ένα δίς θα φύγει από τις Τράπεζες. Οποτε ανοιγουν το στοματάκι τους ....
26/03/2015 11:33
oso gia auto min exeis kamia amfivolia
Τασος
26/03/2015 11:14
Απο οτι βγενει μετα απο το " να ειστε μαζι μας και μετα την ρηξη" και επειδη ειναι γνωστης για την λιστα που θα δωσουν την ερχομενη εβδομαδα,πρεπει να προετοιμαζωμαστε για το "knock out".
Βασίλης
26/03/2015 11:11
Τη ρήξη με τις προεκλογικές υποσχέσεις του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. εννοεί...
Trikveli
26/03/2015 10:55
Εαν συμφωνήσουν είναι κολοτούμπες,εάν διαφωνήσουν είναι ανεύθυνοι.Τι θέλετε τέλος πάντων.Πάλι Παπανδρέου,Σαμαρά, Βενιζέλο και Παπαδήμο;Φέρτε τους
Νώντας
26/03/2015 10:13
Ο άνθρωπος αυτός είναι επικίνδυνος. Δυστυχώς οι συμπολίτες μας θα το καταλάβουν όταν πλέον θα είναι αργά και αυτός θα έχει φύγει κάπου στο εξωτερικό.
ΟΞΑΠΟΔΩ
26/03/2015 09:53
Ρήξη; Τι ρήξη; Ρήξη χιαστών; Ρήξη με την αριστερή πλατφόρμα; Ρήξη με την λογική; Αυτή έχει ήδη έχει γίνει σε αυτή προ πολλού στο μπαχαλοσύριζανελλαδιστάν. Αν εννοείς ρήξη με την ΕΕ τότε να είστε έτοιμοι και για το ξύλο της αρκούδας. Παντού. Στις πόλεις στα χωριά και στα βουνά. Καραγκιοζοπαίκτες.???
bruidsjonker
26/03/2015 08:13
ΝΕΑ :Ο υπουργός Οικονομικών έγινε δεκτός με ιδιαίτερες εκδηλώσεις θαυμασμού από πολίτες..... Ξεκαβάλα νούμερο ,το ίδιο πόπολο που σε ψήφισε ήταν .
KO
26/03/2015 06:53
Ο Μακαριαν το ειχε πει πολυ καλα " Τι μ@λ@κ@ ειναι" τα υπολοιπα λογια ειναι περιττα!!!
Γιωργος
26/03/2015 03:45
Βασει των μαθηματικων,της θεωριας των παιγνιων,της κρυσταλλινης σφαιρας και της ωοσκοπιας και τηρουμενων παντοτε των αναλογιων του τι εγινε οταν η Ελλαδα μπηκε στο μνημονιο αλλα δεν χρεωκοπησε και του ενδεχομενου να τα σπαει με ολους και στο τελος να χρεωκοπησει δεν χρειαζεται πολλη φαντασια.Αυτοι θα ειναι εκει αυτος θα την κοπανησει.
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ
26/03/2015 02:12
Μετά την ρήξη δεν θα χρειάζεσαι εμάς καραγκιόζη, αλλά ενα καλό ελικόπτερο!!!!
xara
26/03/2015 14:48
απατσι ελικοπτερο μαλλον. τα ειπατε τα ειπατε και δε σας πιστεψε κανενας. βενεζουέλα, κορεα...παρτε το αποφαση, τα πράγματα άλλαξαν, δε ξαναβλεπετε εξουσια ξανα..
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ
26/03/2015 23:16
Προσωπικά δεν θέλω να δώ καμμιά εξουσία..Με νοιάζει να μην διαλύσει τη χώρα ένας αρχικαραγκιόζης!!
l'Europeen
26/03/2015 14:02
Un aller simple pour le Texas, et qu'il devienne personne non gratta en Grece
διωξτε μου το κεντρικο πακετο
28/03/2015 00:21
Il y a une semaine ayant repondu a ma demande, tu as ecrit, tu serais d’accord que nous nous voyons au moyen de SKYPE. Veuille m'excuser de ne pas avoir repondu depuis ce jour-la. Je voudrais ce contact avec toi, parce je veux ameliorer mon francais. Quand j’etait a l’ecole il y avait des cours des francais pendant 6 ans. Pour moi le francais est la meilleur langue par rapport a l’acoustique, son.
Apodimoi USA
26/03/2015 13:49
OLOI prosexate ti -mparoufes eipe os sinithos..- to anekdiigito einai oti TO EPEXE PROTHIPOURGOS -XORIS TO XALI.. fadasmenos kathos einai o anthropos...perpatouse me allous dio kai h -gineka tou- proxorouse PISO dexia tou..amixani TELIOS autos xarize xamogela ston fako kai EIPE mia AKOMA exipnada !!! EEE, kotsam !!! Akouse Gianni, Eisai SKETOS ipourgos kai malista telios apotiximenos me apotelesma na sou klisoun tis portes katamoutra stin Europi dioti DEN antexan allo GENIKA pou to pezis ektos ton -allon- kai 17ris-tsantoules stin plati stena tzin athirostomia AVERTA ta poukamisakia ta KONTOMANIKA h malon ta EXO-MANIKA !!!! Rezilia to anagnosma kai h KRITI den ta apefige !!! Poli sosta paratiri o -BENEZOUELAS- na exeis proxiri tin KIVISMOU sou, alla xereis kati einai kai ta @ sinora @ enoso to Elikoptero ee tha kanei mia apo ekei ..kai tha se perasei ! Pantos tetia gelia pou mas xarizeis se kathe sou emfanisi kai propanton otan anigis to -stoma sou--NASE KALA - oute o GIONAKIS den xarise toso gelio ! Otan nikiaseis tin Vila tis gynekas sou pigene stin AUSTRALIA xana aloste einai poli omorfi xora idios to Sidney me to yperoxo Theater by the Beach. Auta ! Apodimoi USA
Άποψη
25/03/2015 23:32
Μόλις πάμε να ηρεμήσουμε λίγο και ελπίζουμε πάλι στη συννενόηση και τη συμφωνία με τους εταίρους μας,μόλις αρχίζουμε να πιστεύουμε ότι η κυβέρνηση θα τολμήσει μεταρρυθμίσεις που δεν έχουν γίνει από το 1950,μόλις πάμε να βρούμε την κανονικότητα στη ζωή μας βγαίνει ο μέγας Βαρουφάκης και πετάει μια φράση σε ανύποπτο χρόνο κάνοντας θρύψαλα όλες τις ελπίδες.Αλήθεια δεν καταλαβαίνει ότι αύριο θα φύγει άλλο ένα δις από τις τράπεζες? Ή δεν ενδιαφέρεται ή σηκώνουμε ψηλά τα χέρια.Έλεος Γιάνη, φτάνει.Δεν αντέχουμε άλλο.Πέτε μας τι θα κάνετε να σηκωθούμε να φύγουμε μετανάστες σε καμιά σοβαρή χώρα,σας έχουμε βαρεθεί όλους...
Μας κλανε οι ρεγγες!
26/03/2015 07:08
Κανονικοτητα ζωης με 59% ανεργια, χωρις βιομηχανια, χωρις πρωτογενη παραγωγη εδω και 20 χρονια... Ή ονειρευεσαι ή εισαι τραπεζιτης! Και αν μεινει το ενα ή τα πολλα δις στις τραπεζες, νομιζεις οτι θα ερθε σε σενα μισο ευρω απο αυτα; Και, μη γελιεσαι! Αφησαν τη βρωμικη δουλεια στο Γιαννη για να περασουν τις "μεταρρυθμισεις" -που θα τις περασουν τελικα χωρις "ρηξη"- αυτες που θα προκαλουσε επανασταση για να περασει η "δεξια", με "αριστερη" ταμπελα. Και τοοοοτε θα δεις ...κανονικοτητα ζωης.
άποψη
27/03/2015 00:28
Φίλε αν ήμουν τραπεζίτης πιστεύεις ότι θα καθόμουν και θα έγραφα εδώ ή θα ήμουν στο γιοτ μου να πίνω κοκτέιλ και να γελάω με τους διάφορους? Κανονικότητα ζωής είναι να δουλεύεις μια ζωή για να μεγαλώσεις τα παιδιά σου.Εσύ όταν εγώ γαμ... στη δουλειά μπορεί και να τα έπινες στη Μύκονο ή να έκανες το φοιτητή σε καμιά σχολή του κώλου.Όσο για την ανεργία πες τα στο Γιάνη σου να επιτρέψει καμιά σοβαρή επένδυση και στον άλλο που θα φέρει τους τζιχαντιστές στην Ευρώπη.Ή πιστεύεις πως η χώρα δεν χρειάζεται αλλαγές σε όλα? Αποφάσισε επίσης τι σύστημα θέλεις και πες το και σε μας.Εσείς οι αριστεροί είστε γεμάτοι ιδέες αλλά μόνο ιδέες...
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ
26/03/2015 23:18
Απο τα δις των τραπεζων χεηματοδοτούνται οι εταιρείες που δίνουν δουλειά στον κόσμο...δεν είμαστε Φωτόπουλοι ολοι, ουτε καθαρίστριες!!
Ο ΔΙΚΑΙΟΣ
25/03/2015 23:29
Αν πάτε σε ρήξη, τότε θα είναι μαζί σας μόνο το . . . ΣΟΪ ΣΑΣ.
νικ
26/03/2015 12:59
νομίζεις, το σόι τους πάει μαζί τους μόνο όσο τρέχουν τα βουλευτικά μισθουλάκια που τους τα πληρώνει αυτή η άτιμη φυλή των δανειστών...
γιωργος