«Η Ελλάδα έστειλε σύρους πρόσφυγες στη Γερμανία», αποκαλύπτουν οι Times

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/02/2015 14:16 |
«Η Ελλάδα έστειλε σύρους πρόσφυγες στη Γερμανία», αποκαλύπτουν οι Times
Ουρά από πρόσφυγες έξω την Κεντρική Υπηρεσία Ασύλου, στην Αθήνα (φωτογραφία αρχείου) Πηγή: AP

Αμεσα απαντήσεις ζητά το Βερολίνο από την Αθήνα, έπειτα από δημοσίευμα των Times του Λονδίνου, σύμφωνα με το οποίο η προηγούμενη κυβέρνηση παρείχε σε σύρους πρόσφυγες επίσημα έγγραφα παραμονής και ταξιδιωτικά έγγραφα με τα οποία μπορούσαν στη συνέχεια να ζητήσουν άσυλο στη Γερμανία.

Συγκεκριμένα, το ρεπορτάζ της βρετανικής εφημερίδας, με τον τίτλο «Οργή, καθώς η Ελλάδα στέλνει τους πρόσφυγές της στη Γερμανία», κάνει λόγο για μυστική συμφωνία ανάμεσα στην προηγούμενη κυβέρνηση και ομάδα σύρων προσφύγων, τον περασμένο Δεκέμβριο.

Περίπου 840 πρόσφυγες είχαν πραγματοποιήσει τον περασμένο Νοέμβριο 24ωρη καθιστική διαμαρτυρία διεκδικώντας να τους δοθεί άδεια να ταξιδέψουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, «πιο γενναιόδωρες» στους μετανάστες, όπως αναφέρεται στο δημοσίευμα.

Η κυβέρνηση, σύμφωνα με μαρτυρίες Σύρων που κατάφεραν να φθάσουν στην Αθήνα και μίλησαν στην ανταποκρίτρια των Times Χάνα Λουσίντα Σμιθ, συμφώνησε να τους παράσχει άδεια παραμονής ώστε να μπορούν να ταξιδέψουν στη Βόρεια Ευρώπη.

Η αρχική γραμμή της κυβέρνησης προς τους διαδηλωτές ήταν πως η μοναδική τους επιλογή ήταν να ζητήσουν άσυλο στην Ελλάδα. Σχεδόν έναν μήνα μετά όμως, η πρώην κυβέρνηση άλλαξε τη θέση της προτείνοντας τους συμφωνία.

Ηταν μία συμφωνία που ικανοποιούσε και τις δύο πλευρές, αναφέρουν οι Times. Οι Σύροι δεν ήθελαν ούτως ή άλλως να παραμείνουν στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης και η Ελλάδα δεν ήθελε άλλους μετανάστες. Ηδη 200πρόσφυγες φέρονται πως έχουν προμηθευτεί τα απαραίτητα έγγραφα, εκ των οποίων οι περισσότεροι έχουν ζητήσει άσυλο σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

Η οργισμένη αντίδραση των Γερμανών ήταν άμεση. Εν μέσω των πολύ δύσκολων οικονομικών διαπραγματεύσεων με τις Βρυξέλλες, ο εκπρόσωπος της γερμανίδας καγκελαρίου Στέφαν Μάιερ κάλεσε την ελληνική κυβέρνηση να προχωρήσει σε γρήγορες και πλήρεις αποκαλύψεις.

«Είμαι έκπληκτος. Η νέα ελληνική κυβέρνηση πρέπει να αποκαλύψει τα πάντα γρήγορα και πλήρως. Ασφαλώς εάν η προηγούμενη ελληνική κυβέρνηση δεν ενήργησε σύμφωνα με το Δίκαιο της Ε.Ε., αυτό θα πρέπει να τιμωρηθεί και να διωχθεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή», τονίζει ο Μάιερ.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ενημέρωση έχει λάβει επίσης ο νέος αρμόδιος υπουργός Γιάννης Πανούσης, ο οποίος δήλωσε ότι δεν γνωρίζει τίποτα για τέτοιου είδους συμφωνία, αλλά δεσμεύθηκε να ερευνήσει το θέμα.

29
den64
25/02/2015 19:15
το δημοσίευμα των TIMES είναι προβοκατόρικο και ύποπτο,για την χρονική στιγμή που επέλεξαν για να το "ανεβάσουν¨.Οι Σύριοι είναι πρόσφυγες πολέμου και σύμφωνα με τη Σύμβαση της Γενεύης και δεκάδες διεθνείς συνθήκες,που έχουν υπογράψει σχεδόν όλες οι Ευρωπαικές χώρες,δικαιούνται άσυλο και ελεύθερη μετακίνηση,υπο κάποιους περιορισμούς που προβλέπονται και στο Δουβλίνο II,αλλά στην συνθήκη Σέγκεν.Το δημοσίευμα του TIMES τι κάνει?Αφήνει να εννοηθεί οτι η Ελλάδα δίνει χαρτιά σε όλους ,πράγμα που είναι ψέμμα,γιατί τα ταξιδιωτικά έγγραφα πρέπει να έχουν και έγκριση-σφραγίδα απο την Σένγκεν (πανευρωπαικη συνεργασία) και την INTERPOL, για να ισχύουν και να μπορέσει ο πρόσφυγας να μπεί σ αεροπλάνο.Βλέποντας επίσης οτι η Γερμανία επιτίθεται στην Ελλάδα,διαδίδει ψευδώς οτι προορισμός όλων είναι η Γερμανία,για να εντείνει το ανθελληνικό μένος των Γερμανών.Ομως πολλοί λίγοι ζητούν να πάνε Γερμανία,οι περισσότεροι ζητούν να πάνε Σκανδιναβία.
ΒΠ
25/02/2015 16:01
Για αυτό έβγαλα και εγώ οπαδική κραυγή, μαζικό κάλεσμα στους δεξιούς να σχολιάσουν, μπας και γελάσει το χειλάκι μας λίγο. Ας πούμε, οι Τimes αποκαλύπτουν μυστική συμφωνία της ΔΕΞΙΑΣ για να ξαποστείλουν στον αγύριστο πρόσφυγες και οι δεξιοί απαντούν....και ο ΣΥΡΙΖΑ τι έκανε γι αυτό?? δε γνώριζε? χαααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Byzantine
24/02/2015 22:19
Καλη ξηγα, μας βρηκανε ομως γαμωτο...
ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ
24/02/2015 21:04
στη φωτο αυτη παντως ΜΟΝΟΝ Συριοι δεν ειναι !!!!!!!!!!!!!!!
ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
24/02/2015 18:49
Ανέλαβε ο Πανούσης το θέμα; Μα ο Πανούσης χθες έλεγε στον σκάϊ πως η μόνη λύση είναι να δώσει η χώρα ταξιδιωτικά έγγραφα σε 300.000 μετανάστες για να φύγουν από τη χώρα. Το είπε στις 23/2/2015 το βράδυ, το άκουσα με τ' αυτιά μου. Αν δεν έχω κάποιο πρόβλημα εγώ τότε κανονικά έχει ο Πανούσης.
ΒΠ
24/02/2015 21:38
Ο Πανούσης δήλωσε ότι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (και το τόνισε αυτό, ότι ΔΕΝ εκπροσωπεί το ΣΥΡΙΖΑ) θα έσπαγε τη συνθήκη Σενγκεν. Τα χαρτιά των 300.000 μεταναστών είναι άλλο θέμα: αν εγκριθούν οι αιτήσεις για άσυλο/αδεια παραμονης/άδεια ταξιδίων που θα καταθέσουν ΝΟΜΙΜΑ, γιατί όχι?
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
24/02/2015 18:44
οι πολιτικες λαθρολαγνειας γινονται μαγικος αυλος για τους λαθροαποικους,εαν οι ελληνοφωνοι πολιτικοι σκυλαδες δεν προσεξουν σε λιγα χρονια η Ελλαδα σαν ΕΘΝΟΣ δεν θα υπαρχει.
24/02/2015 18:06
ETSI PREPEI NA KANOUME GIA NA PIESEI I GERMANIA TIN TOURKIA .. TI TOUS KRATAME EDO ? MUALO DEN EXOUME ? EMEIS DEN EXOUME NA FAME
Βρυξέλλες
24/02/2015 17:59
δυστυχώς, όσο και να συμφωνώ με τα σχόλια που καταδικάζουν την Γερμανία που παραπονιέται για μερικές εκατοντάδες ενώ η Ελλάδα δέχεται χιλιάδες, (δυστυχώς) η Ελλάδα έχει υπογράψει τη συνθήκη του Δουβλίνου που λέει ότι ο ζητών άσυλο παραμένει στη χώρα εισόδου ... η Γερμανία κατηγορεί ότι η Ελλάδα παραβιάζει τη συνθήκη.
Β.Γ.
24/02/2015 15:48
Η απάντηση πρέπει να είναι ότι τηρήθηκαν όλες οι νόμιμες διαδικασίες, οι καλοί αυτοί άνθρωποι πληρούσαν όλα τα κριτήρια για να πάρουν καθεστώς πρόσφυγα και τα σχετικά έγγραφα που θα τους επέτρεπαν να κινούνται εντός ΕΕ, και η ελληνική κυβέρνηση, κινούμενη από ανθρωπιστικά κίνητρα και σύμφωνα με το πνεύμα της κείμενης ευρωπαικής νομοθεσίας, δεικπεραίωσε γρήγορα όλες τις διοικητικές διαδικασίες. Αν είναι δυνατόν- στημένα ρεπορταζ για να μας βγάζουν οι Γερμανοί στη σέντρα και να δημιουργούν εντυπώσεις.
derkon
24/02/2015 15:03
Οι Γερμανοί με 200 λαθρομετανάστες που νόμιμα έφυγαν από τη χώρα μας, ξεφωνίζουν σαν κακές αδελφές για την ζημιά που παθαίνουν, εμείς που καθημερινά δεχόμασθε χιλιάδες από αυτούς τι πρέπει να κάνωμε? ? ?
Λάκης
24/02/2015 14:56
Δηλαδή; Τι να κάνανε; Να τους κρατήσουν όλους εδώ φυλακισμένους; Ας στείλει η Γερμανία δυνάμεις να φυλάνε τα νοτιοανατολικά σύνορα της ΕΕ για να μην μπαίνουν οι Σύριοι!
chr
24/02/2015 17:07
Αυτό λέω και εγώ. Nα βοηθήσουμε να φτιαχθουν οι U.S.E. Θα διατηρήσουν τα προνόμια τους οι έξυπνοι, υπο την αιγίδα του ενιαίου κράτους. Δώστε και σώστε: Μια πολιτεία έχει προβλήματα. Άνευ φόβου απομπευσης. Όπως και η Καλιφόρνια, που δεν μπορούν να την πετάξουν εξω απο το δολλάριο, ή τη χώρα. Αλλά που να το καταλάβουμε εμείς! Είμαστε Π.Ε.Δ. (limited national intellingence)
Mighty Boosh
24/02/2015 14:53
Το γεγονός είναι ότι σύμφωνα με το ρεπορταζ των Τάιμς του Σαββάτου, στην περιοχή της Αχαρνών ανθεί το εμπόριο δικαιολογητικών (πλαστών αλλά και κλαπέντων) και μάλιστα όπως αναφέρεται ειδικά τα Συριακά διαβατήρια μοσχοπουλιούνται καθώς οι πρόσφυγες νομίζουν ότι θα είναι ευπρόσδεκτοι στην Δύση αλλάζοντας την εθνικότητά τους. Όσον αφορά τους Σύριους της πλ. Συντάγματος εγώ θυμάμαι ότι πέρα από την νεολαία του κόμματος ακόμα και βουλευτές του Συριζα απαιτούσαν να δωθούν έγγραφα στους πρόσφυγες. Πως είναι δυνατόν ο Πανούσης να ισχυρίζεται ότι δεν γνωρίζει τίποτα;
ΒΠ
24/02/2015 20:52
Ε τι πώς είναι δυνατόν! Πήγαινε, λοιπόν, ο Πανούσης με τους λοιπούς του ΣΥΡΙΖΑ και έλεγαν στους υπουργούς της ΝΔ: δώστε χαρτιά! Και απαντούσαν οι υπουργοί της ΝΔ: αποκλείεται. Και μερικούς μήνες μετά τσουπ! μυστική συμφωνία. Συγγνώμη κύριοι, λέει τώρα ο Πανούσης, εμείς δε γνωρίζαμε τίποτα!
Mighty Boosh
24/02/2015 16:24
Hannah Lucinda Smith, Athens shifts its migrant problem to rest of Europe, February 21, 2015 http://www.thetimes.co.uk/tto/news/world/europe/article4360850.ece
ΒΠ
24/02/2015 21:36
Συγγνώμη, δεν είμαι συνδρομητής και δεν μπορώ να δω το άρθρο-έχει ένα διαφημιστικό απάνω του. Μπόρεσα μόνο να διαβάσω τις δυο πρώτες παραγράφους, ότι τα δυο αδέρφια μετά από 18 χρόνια και 22(!) αποτυχημένες προσπάθειες είναι ακόμα στην ελλάδα.
ακ
24/02/2015 14:51
Το προβλημα κυριε Γερμαναρα που μου θελεις τιμωρια της Ελλαδας δεν ειναι η Ελλαδα! Ειναι η σκευωρια των ομοδεατεων σου οι οποιοι δεν κανουν τιποτα να βοηθησουν την Ελλαδα ως χωρα-μπροσταρη η οποια βομβαρδιζεται και αλλωνεται καθημερινα απο Ανατολικα απο χαμενα πεταμενα σωματα-πτωματα τα οποια οι δουλεμποροι πετανε μεσα σε ακυβερνητες βαρκες και πλοιαρια-φαντασματα. Το ιδιο γινεται στην Ιταλια. Αντι λοιπον να υπαρχει ειδικο και ενιαιο ευρωπαικο προγραμμα αντιμετωπισης αυτου του κακου, μας ζητανε και τα ρεστα αντι τιμωριας. Αυτη ειναι η σημερινη Ευρωπη; Αυτη που ηταν παντα. Ο καθενας για την παρτη του και ο Βορρας να πνιγει τον Νοτο, απο Δυση μεχρι την Ανατολη και απο Ρωμαικη εποχη και πιο πριν. Ευρωπη-παραμυθι, μια καταναλωση ψευτοπολιτισμου για να σωσει η να προστατευση ποιους; Αυτους που πληρωνουν το τιμημα και σε ποιους; Και μεσα απο τι δικαιο; το Ρωμαικο η το Αγγλο-σαξωνικο; Αστα φιλε μου Γερμανε, που πας ν'ανοιξεις μετωπα εκει που δεν σε παιρνει...και κυττα πως θα ταισεις τους 18 εκατομυρια φτωχους μεσα στη Γερμανια. Αρκετα μας απασχολησες με την Γερμανικη προπαγανδα σου τοσα ανελεητα χρονια. Δεν παει αλλο πια! Ας σταματησει αυτο το αισχος, οτι για ολα τα κακα φταιει η Ελλαδα.
Διαιρεί και βασίλευε.
24/02/2015 14:47
Κλασική Αγγλική προβοκάτσια. Με 50 ευρώ οι Σύριοι μπορούν να πουν ότι ακόμη και ότι ο Μωάμεθ ζει.
.................
24/02/2015 21:02
μονο που δεν ειναι συριοι !
ΒΠ
24/02/2015 14:40
Ωπ! Παιδιά! ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΝΔ!!!! Ένα σχόλιο γρηγορα βρε παιδιά!!! Αφού στην τελευταία γραμμή του άρθρυ αναφέρεται και ο ΣΥΡΙΖΑ (μέσω του Πανούση), πού είναι τα 200 μου σχόλια? Παιδιά, λίγη ειρωνεία? Λίγα κεφαλοθραυστικά σχόλια? ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΝΔ σε αυτά τα άρθρα? Παιδιααααααά! Τόσο απασχολημένοι είστε όλοι?
pfff
24/02/2015 21:01
oi δεξιοι ψηφισαν συριζομπαχαλ! δεν τα εμαθες ?
chr
24/02/2015 16:15
Φιλε μου, φιλοσοφώντας τον όρο "πατριωτισμός" και προσπαθώντας να τον μετρήσουμε με κάποιου ειδους βαθμολογικο μέτρο, έχουμε την εξης βαθμονόμηση: Στη ΝΔ είναι περισσότερο πατριώτες. Μην νομίζεις, οτι χαφτουμε μύγες. Επειδη πολυμιλαμε, η δεν μιλαμε καθολου. Never-ever υπερτιμας εαυτόν.
$$$
24/02/2015 14:34
Γιατί βγαίνουν τέτοια πράγματα στη φόρα, τώρα, εν μέσω διαπραγματεύσεων; Αισχος. Ντροπή. Εχουν τσιπα εκτος απο $ στο μυαλουδακι; Είμαστε ανθελληνες! Ολοι. Φτού ρε.
Θεόφιλος
24/02/2015 14:33
Τελικά είχε και κάποιους έξυπνους η παλιά κυβέρνηση, εάν φυσικά ισχύει και δε θέλουν να μας φορτώσουν και αυτόυς που φτάνουν στην Γερμανία από Ουγγαρία.
ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΙς ΕΠΙΛΟΓΕς ΤΟΥς
24/02/2015 14:32
ΟΡΓΗ ΓΙΑΤΙ ?? ΡΑΤΣΙΣΤΕς ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥς ΘΕΛΟΥΝΕ ??ΕΕΕ??- 1ον ειναι ΛΑΘΡΟμεταναστες - 2ον ΔΕΝ ειναι προσφυγες...και 3ον ειναι επιλογη τους να πανε οπου θελουνε ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ..ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥς ΕΦΟΣΟΝ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.---- ---- ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΕς ΕΙΣ ΒΑΡΟς ΤΗς ΕΛΛΑΔΟΣ.- ΠΑΛΙΟΦΑΣΙΣΤΑ ΣΟΡΟΣ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΡΓΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΝ ΑΡΘΡΑ...ΓΕΛΟΙΕ ΒΡΩΜΙΑΡΗ ΣΚΑΤΟΓΕΡΕ.
ΟΧΙ στο ισλαμ.
27/02/2015 14:30
4ον ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ !τουρκοι ταλιμπαν ειναι.
Νικο$$$
24/02/2015 16:27
Σε αγαπώ φιλε μου, αλλά καποιες στιγμές διαολιζομαι. Ο Ιησούς Χριστός δίδαξε τη δυναμη της αγάπης. Να αγαπάς τους άλλους, σημαίνει οτι πρώτα πρεπει να αγαπησω τον εαυτό μου. Κι αφού ξέρω τον εαυτό μου, τοτε και μονο τοτε ξέρω και μπορω να αγαπήσω και τους άλλους. Δεν λέω ναι, δεν υπογράφω συμφωνία, και μετά πισώπλατα κάνω οτι μου καπνίζει. Αυτό δεν λεγεται ανδρεία! Δεν λέγεται σεβασμός του εαυτού μου.
ΟΧΙ στο ισλαμ.
27/02/2015 14:31
οι ισλαμιστες σφαζουνε Χριστιανους παντως