Μίκης Θεοδωράκης: «Να βρει ο ΣΥΡΙΖΑ τη δύναμη να πει "όχι" στο "nein" Σόιμπλε»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 23/02/2015 11:56 |
Μίκης Θεοδωράκης: «Να βρει ο ΣΥΡΙΖΑ τη δύναμη να πει "όχι" στο "nein" Σόιμπλε»

Τη δίκη του παρέμβαση στις πολιτικές εξελίξεις έκανε ο Μίκης Θεοδωράκης, καλώντας την ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ να βρει τη δύναμη να πει «έστω και τώρα ΟΧΙ στο ΝΕΙΝ του Σόιμπλε». Επικαλείται μάλιστα και τη δήλωση Γλέζου, η οποία, επιβεβαιώνει τις θέσεις του.

Αναλυτικά η επιστολή του Μίκη Θεοδωράκη:

«Διάβασα σήμερα (Κυριακή 22 Φεβρουαρίου) το άρθρο του Δελαστίκ με τίτλο Τους έλιωσαν οι Γερμανοί! (ιστοσελίδα «ΠΡΙΝ», 21.2.2015), που επιβεβαιώνει τις αντιρρήσεις μου για τη συμμετοχή της ΣΠΙΘΑΣ στις εκλογές της 17ης Ιουνίου του 2012, γιατί όπως είχα δηλώσει τότε, πίστευα ότι ο στόχος για μια κυβέρνηση της Αριστεράς μέσα στον υπάρχοντα συσχετισμό δυνάμεων αποτελεί πράξη τυχοδιωκτική τόσο για τον ελληνικό λαό όσο και για την ίδια την Αριστερά.

» Η εικόνα που σχηματίζει κανείς απ' αυτό το άρθρο είναι εκείνη του άτυχου εντόμου που από λάθος πέφτει στα δίχτυα της αράχνης ανήμπορο να αντιδράσει και να σωθεί.

» Όπως είναι γνωστό, από την εποχή που τέθηκε η προοπτική του ευρωπαϊκού προσανατολισμού για τη χώρα μας, υπήρξα ο μοναδικός αριστερός ευρωπαϊστής, όταν οι άλλοι (ΠΑΣΟΚ και σύμπασα η Αριστερά) την θεωρούσαν -μαζί με το ΝΑΤΟ, φυσικά- Συνδικάτο του εγκλήματος ('ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο Συνδικάτο'). Τότε όμως είχαμε να κάνουμε με μια διαφορετική Ευρώπη, στον αντίποδα της σημερινής.

» Όταν η Ευρώπη άρχισε να παίρνει τη σημερινή της μορφή, ήταν φυσικό να αλλάξω κι εγώ τη στάση μου απέναντί της και να συνδέσω το σημερινό αρνητικό της πρόσωπο με τις αδικίες, τις προσβολές και τα εγκλήματα που έχει διαπράξει η Ευρώπη ενάντια στον λαό μας στους δύο τελευταίους αιώνες και να θέσω στον εαυτό μου το ερώτημα:

» 'Ως ποιο βαθμό, ως ποιο σημείο θα πρέπει να είμαστε υποχρεωμένοι να εισπράττουμε προσβολές, απειλές και πάσης φύσεως εγκλήματα από μια Ευρώπη στην οποία δεσπόζουν οι Τράπεζες και τα συμφέροντα της Γερμανίας, που έχει αναδειχθεί σε κυρίαρχη δύναμη με ακόρεστες ορέξεις και με στόχο της υποταγή των λαών της Ευρώπης στη θέλησή της;'. Η απάντησή μου ήταν: 'Φτάνει πια!'.

» Το πρόβλημα όμως ήταν, με ποιο τρόπο θα μπορούσαμε να επιστρέψουμε το 'ΝΕΙΝ'του Σόϊμπλε με ένα δικό μας 'ΟΧΙ'. Όποιος έχει διαβάσει την ομιλία μου στην Ακαδημία Αθηνών ('Η μόνη λύση'), θα δει μεταξύ άλλων ότι ο Λαός μας που ζει πάνω στο πετσί του τις προσβολές των 'Φράγκων', όπως ο ίδιος ονομάζει τους κυρίαρχους δυτικοευρωπαίους και τους Αμερικανούς ιμπεριαλιστές, ξεσηκώνεται -στην ουσία επαναστατεί- πολύ δύσκολα.

» Κι αυτό γιατί οι 'Φράγκοι', από την εποχή των Βαυαρών, φρόντισαν να σχηματίσουν ένα κοινωνικό-οικονομικό-πολιτικό σύστημα που τους εκπροσωπεί 100%, με σκοπό τον απόλυτο έλεγχο του Λαού μας σε όλους τους τομείς και με όλα τα μέσα, ενώ παράλληλα έχει διαμορφώσει ένα Σύστημα Εξουσίας Εκφοβισμού και Ελέγχου (Στρατός, Αστυνομία, Κράτος, ΜΜΕ κ.λπ.) με σκοπό να τον διαμορφώνει, δηλαδή να τον παραμορφώνει στα πλέον ευαίσθητα σημεία του, δηλ. στη σκέψη του, τις συνήθειές του, το ήθος του εξουδετερώνοντας την ιστορική και πολιτική του μνήμη, γεγονός που στην ουσία δημιουργεί ένα καθολικό δέος και μια πλήρη εγκατάλειψη κάθε αντίθετης προς το Σύστημα ιδέας κι ακόμα πιο πολύ, πράξης.

» Σήμερα με τα Μνημόνια οι Φράγκοι κατόρθωσαν να πτοήσουν περισσότερο ακόμα και από την γερμανική κατοχή τους συμπατριώτες μας.

» Να όμως που ο Λαός μας ξεσηκώθηκε μετά το πρώτο Μνημόνιο με τη μορφή μεγάλων και συνεχών συγκεντρώσεων διαμαρτυρίας. Λίγο πιο πριν, τον Δεκέμβρη του 2010, έγινε η ομιλία μου στο 'Ίδρυμα Κακογιάννη'. Τι δήλωσα τότε; Ότι αποβλέπω σε ένα Κίνημα Ιδεών. Στη συνέχεια, μετά από την ξαφνική ανάπτυξη της ΣΠΙΘΑΣ, ενέδωσα στις πιέσεις για τη δημιουργία πολιτικής κίνησης με οργανώσεις κ.λπ. Αυτό ήταν το μεγάλο μου λάθος και το ομολογώ. Τα γεγονότα είναι γνωστά και είναι περιττό να επανέλθω.

» Όμως οι αρνητικές εξελίξεις που ακολούθησαν, μου δίνουν το δικαίωμα να πω ότι η αρχική μου άποψη, δηλαδή το Κίνημα Ιδεών, ήταν ορθή. Τόσο ορθή, ώστε σήμερα να επανέρχεται δριμύτερη, θα έλεγα, ιδιαίτερα μετά τις τελευταίες εξελίξεις, που φανερώνουν ότι ο Λαός μας αγνοεί ή θέλει να αγνοεί το παρελθόν, ενώ για το παρόν και για το μέλλον είναι παγιδευμένος από την … γοητεία του Συστήματος, που όπως είπα -σύμφωνα με το άρθρο του Δελαστίκ- αυτή η γοητεία οδήγησε τον ΣΥΡΙΖΑ στην αγκαλιά της αράχνης.

» Και όμως, υπάρχει ελπίδα. Κι αυτή είναι να βρουν οι ηγέτες του ΣΥΡΙΖΑ τη δύναμη να πουν έστω και τώρα 'ΟΧΙ' στο 'ΝΕΙΝ' του Σόιμπλε. Να οχυρωθούν στην εθνική νομιμότητα που τους προσφέρει η πλειοψηφία στη Βουλή και να στραφούν αποφασιστικά στον Λαό και στον Εθνικό μας Πλούτο, που κακώς -πολύ κακώς- τον αγνοούν επιδεικτικά. Οχυρωμένοι πίσω από τη δύναμη του Ενωμένου Λαού να προτείνουν Κοινοπραξίες για την αξιοποίηση του Εθνικού μας Πλούτου με αντάλλαγμα οικονομικές συμφωνίες που θα μας απαλλάξουν μια για πάντα από τον θανάσιμο εναγκαλισμό των δανειστών μας.

» Θα πρέπει όμως, για να ξεκινήσουν αποφασιστικά, να καταργήσουν άμεσα όλα τα μέτρα των Μνημονίων ξεκινώντας από την αποκατάσταση της Εθνικής μας Ανεξαρτησίας, για την οποία δεν άκουσα ως τώρα να γίνεται λόγος.

» Αγαπητέ Αλέξη, μου έγραψες πριν λίγες μέρες ότι είστε έτοιμοι να ματώσετε. Με τα μέτρα που σου προτείνω, δεν πρόκειται να ματώσετε ούτε εσείς ούτε ο Λαός μας. Θα περάσουμε ίσως δύσκολες μέρες μαζί αλλά σκέψου ότι ζούμε στο 2015 και όχι σε εκείνες τις σκοτεινές και επώδυνες εποχές που οι ξένοι και ντόπιοι εξουσιαστές μας αλώνιζαν ανεμπόδιστα, γιατί δεν υπήρχε απέναντί τους δύναμη ικανή να τους σταματήσει.

» Σε αυτόν το νέο δρόμο που σου προτείνω, δεν θα' μαστε μόνοι μας. Ο παγκόσμιος χάρτης έχει αλλάξει. Η διεθνής κοινή γνώμη είναι μαζί μας. Και στο κάτω-κάτω κανείς, ούτε η Ευρώπη, δεν μας εμποδίζει (νομικά εννοώ) να συνάπτουμε οικονομικές συμφωνίες προς το συμφέρον της χώρας μας.

» Αθήνα, 22.2.2015

Μίκης Θεοδωράκης»

53
κπ
24/02/2015 12:41
Ο Μίκης Θεοδωράκης, όπως και ο Γλέζος, είναι αριστεροί που αγωνίστηκαν ή περίμεναν μια ζωή να ανέβει η Αριστερά στην εξουσία, μια αριστερά όμως που πολλές φορές έβαλε η ίδια τρικλοποδιές στον εαυτό της και άφησε, σχεδόν σκόπιμα, ιστορικές ευκαιρίες να αναδειχτεί. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ανήκει ούτε σε εκείνη την εποχή, αλλά ούτε κι έχει την ίδια εκείνη εκλογική βάση. Οι περισσότεροι σημερινοί ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ ανήκουν στο χώρο του αριστερού κέντρου, ο οποίος έχει μείνει ορφανός από "αξιόπιστο" κόμμα, κι αναζητούν ποιος θα τους εκφράσει. Ούτε νιώθουν πως επιτέλους ανέβηκε η αριστερά στην εξουσία, ούτε και θέλουν μια κομμουνιστική αριστερά στην εξουσία, γι'αυτό και πείστηκαν οι περισσότεροι και ωήφισαν μόνο όταν ο Τσίπρας δήλωσε πως ο ΣΥΡΙΖΑ είναι φιλοευρωπαϊκό κόμμα. Και βεβαίως το 30% δεν είναι πλειοψηφία του λαού. Είναι μια πολύ σχετική πλειοψηφία, που σύμφωνα με τους κανόνες της Δημοκρατίας επικρατεί. Θεωρώ αναμενόμενη την αντίδραση Γλέζου / Θεοδωράκη γιατί στην ηλικία τους ζουν με τα φαντάσματα του παρελθόντος τους. Θεωρώ επίσης ότι έχει δίκιο ο Θεοδωράκης να μιλάει για ιδέες, πρέπει κι αυτές να τις αναλογιστούμε. Όμως επίσης πιστεύω ότι η κυβέρνηση Τσίπρα, παρόλο που οικονομικά αναγκάστηκε να συνθηκολογήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, ξαναέβαλε στο επίκεντρο τα θέματα του τι είναι Ευρώπη (είναι μόνο Ευρωζώνη;), ποιο είναι το πρόσωπο της Ευρώπης (μόνο οικονομικό; δεν πρέπει να υπάρχει και κοινωνικό;), ποιος είναι ο ρόλος της Δημοκρατίας στο ευρωπαϊκό κατασκεύασμα (υπάρχει μόνον ο ισχυρός της Γερμανίας; μόνο Eurogroup; μόνο Σόιμπλε; Ως τι μιλά ο Σόιμπλε κι αντικαθιστά π.χ. τον πρόεδρο του Eurogroup ή΄τον πρόεδρο της ΕΚΤ; Γιατί όχι σύνοδος κορυφής και ρόλος των κυβερνήσεων όλης της Ευρώπης; Ποια ισοτιμία για τις μικρές χώρες;). Εισπράξαμε, σωστά κι αναμενόμενα, τις αντίστοιχες απαντήσεις (και οι άλλες χώρες έχουν κοινοβούλια, και πιο φτωχές χώρες υπάρχουν και πιο έντιμες χώρες υάρχουν). Είναι πολύ σημαντικό να ξεκινά ένας διάλογος επί των αρχών κι επί των θεσμών, στον οποίο μικρές χώρες να έχουν λόγο και να μπορούν να φανταστούν έναν διάλογο που να ξεφύγει, σιγά-σιγά, από τον εναγκαλισμό του όποιου Σόιμπλε. Και ναι, είναι μεγάλο πράγμα να μιλάμε πλέον για ΘΕΣΜΟΥΣ κι όχι για μια τρόικα τριών διορισμένων υπαλλήλλων, αρκεί να απαιτήσουμε σταθερά να λειτουργούν / επικοινωνούν οι θεσμοί, κι όχι τρεις διορισμένοι υπάλληλοι. Υπάρχει λοιπόν μια ευκαιρία να τα θέσουμε όλα στο τραπέζι, και σε κάποιο βαθμό αυτό έγινε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα υπάρξει μια άμεση αλλαγή ή μια άμεση "νίκη". Λυπάμαι όμως που ο Γλέζος κι ο Θεοδωράκης, πεισμωμένοι σε εποχές που ο αγώνας ήταν ιδέες, όπλα και ξερό ψωμί, δεν μπορούν να καταλάβουν με ποιον τρόπο είναι δυνατό να δοθεί σήμερα ένας αποτελεσματικός αγώνας, σύμφωνα με τις σημερινές συνθήκες ζωής, την πρόοδο του βιωτικού επιπέδου, την πρόοδο της τεχνολογίας, την απαραίτητη πρόοδο που μπορεί και πρέπει να αποκτήσει η δημοκρατία σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Και λυπάμαι που όλες οι μομφές τους στρέφονται μόνον κατά των ξένων, και δεν προσπαθούν να βοηθήσουν σε μια επίσης απαραίτητη αυτοκριτική. Στο 2ο παγκόσμιο πόλεμο δεν φέραμε εμείς τη μπότα της κατοχής στο λαιμό μας. Τη μπότα που νιώθουμε όμως τώρα, συμβάλλαμε κι εμείς στη δημιουργία της, με πράξεις και παραλείψεις. Τα μικρά βήματα που γίνονται για να μπουν στη θέση τους οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις όλων μας, δεν πρέπει τώρα να τα συνθλίψουμε, κ.κ. Γλέζο και Θεοδωράκη, μιλώντας για χιτλερικά nein ή για το ύψος των συντάξεων.
ΑΝΤΟΝΙΟ
24/02/2015 22:26
ΜΑΚΡΗΓΟΡΕΙΣ......ΦΙΛΕ, ΓΙΝΕ ΠΟΙΟ....ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΣ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙ...!ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ...!!!ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ.."ΖΟΥΜΑΡΕΙ"...ΧΑΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥΛΟΓΙΕΣ....!
αλεξ
24/02/2015 09:03
υπαρχουν υπαρκτα προβληματα , συμφωνιες υπογεγραμμενες μεταξυ κρατων , δεν προκειται για θεωρητικες αμπελοφιλοσοφιες που ο καθενας θα πει μια γνωμη χωρις κοστος . Επισης ο μεγαλος παικτης δεν ειναι μονο αυτος που κανει μεγαλα πραγματα στην διαρκεια της καριερας του αλλα και αυτος που ξερει ποτε να αποσυρθει ....
Κωνσταντίνα
24/02/2015 06:31
Μάλιστα, αγαπητέ κ.Θεοδωράκη, Να κάνει κωλοτούμπα ο Σύριζα. Με τα χίλια ζόρια ψηφίστηκε, υποσχόμενος ευρωπαϊκό προσανατολισμό, και τώρα κάποιοι σαν εσάς θα θέλανε να πει, " αχ δεν μας άφησαν να σκίσουμε το χρέος!" Φύγαμε παιδιά, έξω. Αυτοί φταίνε" Κι όλος ο " λαός" θα ανακουφιζόταν! Και όποιος διαφωνούσε, τι θα μπορούσε να κάνει; Έτσι κι αλλιώς οι κεντρώοι , δεξιοί δεν θα έβγαινα σε μαχητικές διαδηλώσεις" . Εγώ λοιπόν έτσι καταλαβαίνω τις δηλώσεις , και τουκ. Γλέζου. Χειριστικές του δεν πάει άλλο. Αντιδημοκρατικές, το ίδιο. Που βρίσκει κουράγιο ο Τσίπρας και αντέχει δεν ξέρω. Ελπίζω στην αγνότητα της καρδιάς του! Ελπίδα - ενότητα!
23 Φλεβάρη, η ίδρυση της ΕΠΟΝ
23/02/2015 23:20
Μίκη μας, η κυβερνητική πλειοψηφία αποτελείται από παλαιοπασόκους και ψεκασμένους και αντιστοιχεί στο 25% περίπου του λαού, επομένως οι αριθμοί απαιτούν σώφρονες κινήσεις κι όχι τα "Κούγκια" του Καμμένου. Ο εθνικός μας εθισμός στη διαμαρτυρία και στον "ηρωισμό", που σήμερα έχει καταντήσει βόλεμα και τζάμπα χρήμα, δεν μας βγάζει πια ασπροπρόσωπους. Αν μιλούσες για "σφυρί, δρεπάνι και δουλειά", αντί για τη "γροθιά" του τραγουδιού της ΕΠΟΝ, στην οποία εστιάζεις, τότε θα είχαμε ελπίδες να ανορθωθούμε αντιμετωπίζοντας τον κύριο εχθρό μας, που είν' ο εαυτός μας, που λέει κι ο Άκης Πάνου. Με το "όχι" όμως του 25% της πολυθρόνας και της καφετέριας, δεν μας βλέπω να πηγαίνουμε και πολύ μπροστά.
ΑΝΤΟΝΙΟ
23/02/2015 21:45
Ο Μίκης....γνωστός τσιγγούνης, τα λεφτά του τα έχει ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΑ στο εξωτερικό.....(δικαιώματα,πληρωμές,ποσοστά..κλπ.).ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ....."ΝΑ ΒΑΡΕΣΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙ"????
αλαλούμ
24/02/2015 00:21
κάτι μου λέει ότι και η πάρτι σου έχει κομπόδεμα στα εξωτερικά. Νομίζω?
ΑΝΤΟΝΙΟ
24/02/2015 05:48
Μάλιστα "ΚΥΡΙΕ ....ΣΔΟΕ", μόνο που πετάς σαχλαμάρες.....με απόλυτη άγνοια του ΣΧΟΛΙΑΖΟΝΤΟΣ...!ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΙΑ, ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...!
να'χαμε να λεγαμε
24/02/2015 16:00
E τότενες ρε βλάμη προς τι όλη αυτή η μανούρα γύρω από το κανόνι? Τι είχες και τι χάνεις.Τυπωτις.Το λοιπόν σταματα να μανουριαζεις.
ΑΝΤΟΝΙΟ
24/02/2015 22:22
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΣΟΥ...."ΑΡΧΟΝΤΑ" ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ..."ΤΑ ΤΙΝΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ....!"ΛΥΠΑΜΑΙ...!
να'χαμε να λεγαμε
25/02/2015 20:08
α ναι δεν το σκέφτηκα αυτό. Έπρεπε να σε κράξω στα φράγκικα μωρή κατίνα για να καταλάβεις εσύ και οι όμοιοι σου. Καλοπερασάκηδες που φιλάτε από την μέση και κάτω αρκεί να μην σας χαλάσουν το χουζούρι.Επαγγελματίες ραγιάδες! (και όχι δεν ψήφισα Τσίπρα ούτε κάποιον από τις προηγούμενες χαμούρες του πολιτικού τσίρκου). A ναι και κάτι άλλο.Τίναγμα στον αέρα σημαίνει και..... μια καινούργια αρχή.Εσύ έχεις το κακάλα για κάτι τέτοιο??
ΑΝΤΟΝΙΟ
25/02/2015 22:06
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΧΥΔΑΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ, ΑΝΑΞΙΑ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΗΣ...!
petros
23/02/2015 21:12
Με το ΟΧΙ γινονται οι πολεμοι. Ασε τα τρελα σου. Ψηφησαμε τον Συριζα επειδη ειναι νεοι, δραστηριοι, με μοντερνες ιδεες και η Ελλαδα πρεπει να αλλαξη και σε αυτον τον δρομο ειναι.
ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΟΜΠΑΧΑΛ.
23/02/2015 21:11
ΤΟ ΝΑ ΓΕΡΑΣΕΙς ΤΟΟΟΟΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙς ΑΠ ΟΟΟΟΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑΑΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙς ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ... ΣΥΡΙΖΟΜΠΑΧΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΤΕΙΑ.- ΚΡΙΜΑ.-
Σαμαράς PLAN A
23/02/2015 20:50
Εμείς θέλουμε λεφτά. Πολλά λεφτά και δανεικά. Ζεστά λαχταριστά από τις αγορές. Να γίνουμε φυσιολογική χώρα.
Π.Κ.
23/02/2015 20:47
Σέβομαι τον Μίκη Θεωδορακη σαν μουσικό και είμαι υπερήφανη γιατι το όνομά του ειναι παγκοσμίως γνωστό, όμως θα έπρεπε να μην ασχολείται αποκλειστικά κσι μόνο με τη μουσική. Αυτά που λέει ειναι αερολογίες χωρις καμία βάση και οδηγούν την χώρα ενα ακόμα βημα στο χείλος του γκρεμού.
ANDREAS
23/02/2015 19:21
MIA O THEODORAKIS KAI MIA O GLESOS KALA THA PAME KATA DIAVOLOU
giorgos
23/02/2015 19:17
polla apo ta tragoudia tou ine klemenna latinoamerikanika epanastatika.
23/02/2015 18:04
ALLOS PALAVIARIS KAI O MIKIS..
Επαναστατικες Αγελαδες του Αριστερου Σταβλου
23/02/2015 17:51
Καλλιτεχνικες μπουρδολογιες, ασε μας ρε Μικη
Πάνος / Αννόβερο
23/02/2015 17:25
Και ο Ενβέρ Χότζα Εθνική Ανεξαρτησία είχε στην χώρα του την Αλβανία μίστερ Θεοδωράκη, τώρα ανήκουμε στην Ενωμένη Ευρώπη.
Ηelene
23/02/2015 17:23
Μ Π Ρ Α Β Ο , Μικη Θεοδωρακη !!! Ειμαστε δυο , ειμαστε τρεις , ειμαστε χιλιοιδεκατρεις ………!!! Για την Ε Λ Λ Α Δ Α μας !!!
.
23/02/2015 22:51
Πιο ηλίθια πεθαίνεις.
Helene
24/02/2015 01:24
Δ Ε Ν ε χ ε τ ε I Δ Ε Α Ν απο Δ ι α π ρ α γ μ α τ ε υ σ ε ι ς !!! Αυτον τον ρο'λο Π Ρ Ε Π Ε Ι να παιξουμε Ο Λ Ο Ι μας , τον ρολο του Μ Α Ν Ω Λ Η και του Μ Ι Κ Η !!! Α Κ Α Ρ Ι Α Ι' Ω Σ , ηρθε η απαντηση του Δ Ν Τ : " To ενδεχομενο GREXIT απο την Ευρωζωνη Δ Ε Ν συζητειται " !!! Και του Β Ε Ρ Ο Λ Ι Ν Ο Υ : " Ειναι απολυτα Ε Φ Ι Κ Τ Ο να βρεθη Λ Υ Σ Η για την Ε Λ Λ Α Δ Α " !!! Ειναι αυτο που ΣΑΣ εισηγησα την περασμενη εβδομαδα , δηλαδη , Ας κανη ο Α Λ Ε Ξ Η Σ οτι φευγει απο την ΕΥΡΩΠΗ , η Ευρωπη θα ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ !!! Τωρα , η διαπραγματευση Α π λ ο υ σ τ ε υ θ η κ ε !!! Και αν βοηθησουμε και ο κ α θ ε ν α ς απο εμας , ακομη Θετικοτερα αποτελεσματα θα επιτευχθουν !!! Κ Α Τ Α Λ Α Β Α Τ Ε , τωρα , Γ Ι Α Τ Ι , αυτο το σχολιο μου ;;; Ξ Υ Π Ν Η Σ Τ Ε !!! M Η Ν συνεχιζετε το ιδιο Β Ι Ο Λ Ι ' !!! Επιτελους , Α Λ Λ Α Ξ Τ Ε !!! Γ ια την Ε Λ Λ Α Δ Α μας !!!
ΑΝΤΟΝΙΟ
23/02/2015 21:47
Τι λές καλέ????? Μήπως κάψεις τον μουσακά???? πετάς και σύ...ΚΟΡΩΝΕΣ......το 2015....!!!Ξέμεινες στο 1975???
ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΡΙΖΟΜΠΑΧΑΛ.
23/02/2015 21:09
εισαστε 3ς (τρις) κι ο κουκος.!
ΒοΛή
23/02/2015 16:53
Ο Σόιμπλε φίλε Θεοδωράκη, δεν έχει πόδια αλλά έχει καροτσάκι που το κινεί ο ίδιος, για να πάει εκεί που αποφασίζει. Σε αντίθεση με τον Τσίπρα, που έχει μεν πόδια αλλά στερείται γνώσης και πείρας, και τον οδηγούν σε διάφορες κατευθύνσεις οι σύμβουλοι του, όπως κάνεις τώρα κι'εσύ, συμβουλεύοντας τον να πεί ΟΧΙ! Ετσι όμως η χώρα μας, στερείται σταθερής και αξιόμαχης πολιτικής, και μοιραία παρασύρεται στην ανερμάτιστη πολιτική του ανεμοδείκτη, την αποτυχία της οποίας θα ακριβοπληρώσουν οι πολίτες!
Kostas katsoulis
23/02/2015 16:17
Se auta pou les, vale ligi mousiki, kaneta tragoudi. Isws piasei tote isws akougete kalitera. Dioti sto xarti einai aniero,anefthino kai oneiroparmeno
wasse
23/02/2015 16:12
κρίμα και σε νίμιζα πιο σοβαρό
wake up miky
23/02/2015 15:37
κοιμασαι ορθιος παππου μικυ.......ο $υριζα ειναι αναρχια χλιδατων επενδυτων του $ορος.- εσυ και καποιοι αλλοι κοιμισμενοι του 20% νομιζετε ακομα πως ο συριζομπαχαλ ειναι κομμα της αριστερας και κααλλλλααααα....@@και ΔΗΘΕΝ αντιμνημονιακο....- μονο κομμουνιστες δεν ειναι.- $ΥΝφεροντολογοι αδιστακτοι ειναι που μισουν την Ελλάδα.
ΑΝΤΟΝΙΟ
23/02/2015 21:49
Σιγά καλέ......., ΠΑΛΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕΣ ΟΛΟΥΣ Σ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ??? Κράτα και τίποτε απ έξω...!!!!
Μιχάλης
23/02/2015 15:13
Αυτή η ...υπαρξιακή υποτέλεια της ελληνικής κοινωνιας και οικονομίας είναι περισσότερο φαινομενικη ηθελημένη και αναστρέψιμη και τα νούμερα είναι αναλογικά μικρά...αυτοι ποου δίνουν μαθήματα και με ύφος καθονται σε απειρως πιο ασταθείς και απρόβλεπτες βάσεις όπως περιβάλλοντολογικα πληθυσμιακά αποπληθωριστικα εσωτερικου χρέους εικονικης παραγωγικότητας κεφαλαιακης υποαποδωσεως τεχνολογικού αναχρονισμου στηριζόμενες σε ενα αγώνα προοθησης σιβσριτικων τρόπων διαβίωσης...
Χάρης Φουνταλής
23/02/2015 15:07
Με όλο το σεβασμό στο όνομα του μεγάλου Μίκη Θεοδωράκη (που, επειδή η άγνοια των νεαρών συμπατριωτών-μου μερικές φορές σπάει κόκκαλα, θα ήθελα να τους επισημάνω οτι από όλους τους εν ζωή σήμερα Έλληνες, ο Μίκης είναι ο μόνος που το όνομά του θα εξακολουθεί να μνημονεύεται τουλάχιστον και στον επόμενο, 22ο αιώνα -- και ίσως και παραπέρα). Με όλο το σεβασμό λοιπόν, θέλω να του πω οτι η κοσμοθεωρία-του αποτελεί πλέον ένα απολίθωμα. Η έννοια “Έλληνας”, αγαπητότατέ μου κ. Θεοδωράκη, έχει αλλάξει. Δεν είναι αυτή που ξέρατε. “Έλληνας” πλέον δεν είναι ο “φτωχός πλην περήφανος” προλετάριος που έχει σαν όνειρο να πουλάει κουλούρια και λαχεία στην Ομόνοια με σχισμένα παπούτσια και μπαλωμένα παντελόνια. Δεν είναι αυτός που έχει ένα σπιτάκι στη Δραπετσώνα όπου «κάθε καρφί του πίκρα και λυγμός», και «στην τρύπια στέγη του άστρα και πουλιά». Ο Έλληνας του 21ου αιώνα θέλει να σερφάρει στο διαδίκτυο, να πηγαίνει διακοπές σε νησιά το καλοκαιράκι με το φουσκωτό-του σκάφος, να συμμετέχει στην εξέλιξη της επιστήμης και της τεχνολογίας παγκόσμια, να βρίσκεται τουλάχιστον στην “πρώτη γραμμή” των αναπτυγμένων ευρωπαϊκών χωρών που έχουν παρόμοιο μέγεθος με την Ελλάδα. Πολλοί από εμάς, τους Έλληνες του 21ου αιώνα, βλέπουμε π.χ. τους Ολλανδούς ή τους Δανούς ή τους Σουηδούς όχι σαν κατακτητές που μας απομυζούν τους οικονομικούς-μας πόρους, ή σαν «καταπιεστές» όπως τους ονόμασε ο επίσης σεβαστός κ. Γλέζος, αλλά σαν παραδείγματα προς μίμηση. Μακάρι να μπορούσαμε να φτάσουμε σε παραγωγικότητα, σε εφευρετικότητα, και φυσικά σε εργατικότητα, τους Ολλανδούς (π.χ.). (Δεν μιλώ για Γερμανούς, γιατί αφενός οι Γερμανοί έχουν πράγματι πολλά ελαττώματα που είναι προς αποφυγήν, κι αφετέρου το μέγεθος της Γερμανίας δεν είναι συγκρίσιμο με της Ελλάδας.) Θα μου πείτε, και πώς να μοιάσουμε στους αναπτυγμένους ευρωπαϊκούς λαούς με την οικονομική κρίση που μας μαστίζει. Μα αυτό είναι το ζητούμενο: πώς να βρούμε τρόπους να προχωρήσουμε προς τα μπρος, να τους μοιάσουμε, και γιατί όχι και να τους ξεπεράσουμε. Δεν θέλουμε να πάμε προς τα πίσω, όπου θέλετε να μας πάτε εσείς. Γιατί εκεί οδηγεί η αδιέξοδη πολιτική του “φτωχού πλην περήφανου” Νεοέλληνα: στην οπισθοδρόμηση, στη φτώχεια, στην εξαθλίωση, στο καραγκιοζιλίκι. Θέλετε να γίνουμε ο Καραγκιόζης της Ευρώπης; Εκεί οδηγούν οι ιδέες-σας, και οι πολιτικές της τωρινής κυβέρνησης. Για την τελευταία, μετά από το nein των δανειστών-μας, τα πράγματα απλοποιήθηκαν: ή πιρουέτα με στροφή 180 μοιρών (αφού εκείνοι μετονόμασαν την τρόικα σε “θεσμούς”, θα μου επιτρέψουν να μετονομάσω κ’ εγώ την κωλοτούμπα σε “πιρουέτα”), ή βρόντηγμα και επιστροφή στην εποχή των κουλουρο-λαχείων και της “Δραπετσώνας” των Θεοδωράκη-Λειβαδίτη. Ή το ένα, ή το άλλο. Μέση λύση δεν υπάρχει.
Η αξιοπρέπεια δεν πωλείται
24/02/2015 00:16
Δηλαδή για να καταλάβω τι προτιμάς εσύ.“φτωχος πλην περήφανος” η "βολεμένος ραγιάς τής Ευρώπης"
Χάρης Φουνταλής
24/02/2015 10:38
Το «βολεμένος ραγιάς τής Ευρώπης» είναι η δική-σου εκδοχή των γεγονότων αγαπητέ/αγαπητή. Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Όταν χρωστάω χρήματα, ούτε βολεμένος είμαι, ούτε ραγιάς. Χρωστάω, που να με πάρει -- που να σας πάρει όλους που σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου με την ιδεολογία “δεν πληρώνω, δεν πληρώνω!” -- καταλαβαίνεις; Είμαι ένας οφειλέτης, και ως οφειλέτης δεν αισθάνομαι καθόλου “βολεμένος”. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ όταν χρωστάω κάθομαι σ’ αναμένα κάρβουνα μέχρι να ξεχρεώσω. Εσύ μπορεί να βολεύεσαι -- πρόβλημά σου -- να το κοιτάξεις σε ψυχολόγο. Και ούτε ραγιάς είμαι, γιατί δεν ήρθε κανένας Ευρωπαίος να με κατακτήσει με τα τανκς και me τις βόμβες-του. Εγώ πήγα και ζήτησα δανεικά. Ας πρόσεχα. (Και με το πρώτο ενικό βεβαια αναφέρομαι στη χώρα-μου, όχι στο άτομό μου.) Βάσει ποιας διαστρέβλωσης της πραγματικότητας μιλάτε όλοι εσείς για “ραγιάδες”, “δοσίλογους”, “κατακτημένους”, και όλα αυτά τα άσχετα; Τί διάολο σας μάθανε στο σχολείο; Οτι όταν πας στην Τράπεζα και παίρνεις ένα δάνειο σε “κατέκτησε” η Τράπεζα; Ή οτι εντάξει, “βολεύτηκες” τώρα, δεν χρειάζεται να επιστρέψεις το δάνειο ποτέ;
μαικ
25/02/2015 04:13
ρε φιλε πας καλα ,πιος δανειστικε λεφτα απο τους ευρωπαιους,ο ελληνας πολιτης οι οι πολιτικοι ,οι τραπεζες και οι μεγαλοεργολαβοι που εχουν επωφεληθη απο τα δανεια και της επιδοτησεις.εμενα δεν μου εχει δωσει μια κανενας ευρωπαιος,αντιθετα με εχουν πυξη στην λιτοτητα,στα διοδια,στης αυξησεις των προιοντων των καθε ειδους καρτελ και μου εχουν λεηλατησει τον μισθο και τα δωρα που τα εχω χρησοπληρωσει απο τα ενσημα που μου κρατουσαν τοσα χρονια και να μην πω και για την πετσοκομενη συνταξη που με περιμενη καθως και για την τριτοκοσμικη περιθαλψη .
Η αξιοπρέπεια δεν πωλείται
24/02/2015 21:02
Ψυχολόγο και ψυχίατρο θέλεις εσέι και είμαι βέβαιος για αυτό.Εάν νομίζεις ότι η Γερμανία σου δάνειζε χρήμα για να γίνεις εσύ "Γερμανία" κάποτε, κοιμάσαι όρθιος μεγάλε.Το διεθνές χρηματοπιστωτικό παιχνίδι παίζουν και μάλιστα σε πρωταρχικό ρολο.Ξυπνα!Ακόμα κοιμάσαι κάθε βραδυ ακούγοντας το παραμυθάκι των τεμπέληδων και διεφθαρμένων Ελλήνων.Ακόμα κοιμάσαι με το παραμυθάκι ότι οι πονηροί Έλληνες μαγείρεψαν τα οικονομικά τους και πιάσανε στον ύπνο τους αθώους δανειστές τους.Και μετά τους Έλληνες το ίδιο κάναν και οι Ιρλανδοί.Το ίδιο και οι Πορτογάλοι.Οι Ισπανοί,Ισλανδοί....Ξυπνα επιτέλους ρε ραγιά.Από την εποχή του Όθωνα σε καταδυναστεύουν. Ξυπνα! Έχεις μείνει μονο στα μαθήματα του δημοτικού.Αυτά έμαθες εσύ στο σχολείο.Ξυπνα για άλλη μια φορα!!
Γιώργος
23/02/2015 20:46
Δηλαδή αυτοί που αφιέρωσαν τη ζωή τους στην ελευθερία μας δεν θέλουν να ευημερούμε. Ανοησίες.
Χάρης Φουνταλής
24/02/2015 10:45
Μπορεί να θέλουν να ευμερούμε, και δεν αμφισβητώ το οτι θέλουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει και οτι ξέρουν πώς να ευημερήσουμε. Καλές και άγιες οι προθέσεις, αλλά δεν φτάνουν για να λύσουν ένα πρόβλημα. Κ’ εγώ μπορεί να έχω όλες τις αγνές προθέσεις να δημιουργήσω ένα λογαριασμό ενός εκατομμυρίου ευρώ για τους φτωχούς της γειτονιάς-μου. Αλλά δεν ξέρω πώς.
Pelagisios
23/02/2015 15:05
» Αγαπητέ Αλέξη, μου έγραψες πριν λίγες μέρες ότι είστε έτοιμοι να ματώσετε. Με τα μέτρα που σου προτείνω, δεν πρόκειται να ματώσετε ούτε εσείς ούτε ο Λαός μας. Θα περάσουμε ίσως δύσκολες μέρες μαζί αλλά σκέψου ότι ζούμε στο 2015 και όχι σε εκείνες τις σκοτεινές και επώδυνες εποχές που οι ξένοι και ντόπιοι εξουσιαστές μας αλώνιζαν ανεμπόδιστα, γιατί δεν υπήρχε απέναντί τους δύναμη ικανή να τους σταματήσει....ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΣΑΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ εσέισ έχετε και καλά κάνετε...ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ..Όταν ο ΣΥΡΡΙΖΑ φώναζε "περεκλογιακ" μέσα στην ΕΟΚ Θα πετύχουμε τα πάντα κανεις από εσάς δεν βγήκε να του πει πως θα τα "πετυουχετε" όταν ΕΟΚ Σημαίνει αποφάσεις συλλογικές και μέσα από διδικασίες ειδικά όταν είσαι χρεοκοπημένος..ΜΟΝΟ ΑΠΛΟΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΤΟ ΦΩΝΑΖΑΝ ΕΣΕΙΣ ΕΙΧΑΤΕ ΟΛΟΙ ΛΟΥΦΑΞΕΙ Και επειδή εμενα μου αρέσει να είμαι στην ΕΟΚ Φωνάζω προσέχετε τι κάνετε γιατί είναι μονόδρομος χωρίς επιστροφή..
ape
23/02/2015 15:02
τι σοφια.κινημα ιδεων.θα παραξουμε ιδεες. θα γεμισει το στομαχι με ιδεες ρε? ποιος θα κανει πραξη τις ιδεες? οι κοπριτες δανειοληπτες που δε αποπληρωνουν τα δανεια ελπιζοντας να σκισει ο τσιπρας το μνημονιο? κινημα φολας κοπριτων δανειοληπτων πρεπει να γινει.
giorgos
23/02/2015 14:54
gia fto oi geroi prepi na pethenoyn, zhsane polla. TORA KANOYN ZHMIA ME AFTA POY LENE. NEOI MHN TOUS AKOUTE. ALEXI PROHORAS KALA. MIN TROGESTE. DIAFORETIKA PERIMENOUN XILIA DINA KE DIASPASI TOU SYRIZA. GA
Βασιλης Πολωνιδης
23/02/2015 14:44
Αγαπητε μου σ. Μικη σε γνωρισα πρωτη φορά στο Εσσεν της Γερμανιας σε μια εκδηλωση του ΚΚΕ στο Εσσεν της Γερμανίας. Από τοτε χωρις κανενα διαλειμμα ειπα ο ανθρωπος ειναι οραματιστης, πατριωτης, αγωνιστης που στοχο του εχει να υπηρετησει τον Ελληνικο λαό την εθνικη του ανεξαρτησια, το δικαιωμα του να αποφασίζει και καθοριζει αυτος το μέλλον του δίχως ξενους και ντοποιους νταβατζηδες. Εχω εμπιστοσυνη στον Ελληνικο Λαό οτι θα βρει τον δρομο του λειαν συντομως. Εσυ αγαπητε μου σ. και καποιοι ακομη εχετε να πεξετε ΤΩΡΑ ενα σπουδαιο ρολο. Δεν θα πω ποιο ρολο γιατι ξερω οτι με αριστερους ανθρωπους σαν και εσενα δεν χρειαζομαστε να πουμε ποιος ειναι αυτος ο ρολος σας και μας. Εμεις μαθαμε να συνενοουμαστε με τα χνωτα μας με τα ματια μας με την αγαπη μας για μια πατριδα λευτερη διχως ξενες και ντοπιες βδελες που θρεφονται από τα αιμα των πιο φτωχων Ελληνων, ΤΩΡΑ ΕΙΡΘΕ Η ΩΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΘΟΡΥΒΑ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ. ειναι το 6το αρθρο μου που μαλλον θα το κοψουν οπως ολα τα προηγουμενα. Με αγαπη Βασιλης.
"XY"
23/02/2015 14:32
Μουσικός ξεκίνησε και στα γεράματα έγινε βεντέττα.
Αντωνίου
23/02/2015 14:07
Kε Θεοδωράκη, Όποτε πιάσατε την πέννα σας και καταγράψατε νότες στο πεντάγραμμο, δημιουργήσατε αριστουργήματα. Όποτε ανοίξατε το στόμα σας, για να μιλήσετε πολιτικά, είπατε πάντα βλακείες. Κλείστε το επί τέλους!!!
Μ.Τσαρουχας
23/02/2015 14:04
Δεν εχεις καταλαβει περι τινος προκειται. Οταν τρεχεις και πεφτεις πανω σε τοιχο, ματωνει η μυτη σου, ειτε το κανεις για πρωτη, ειτε το κανεις για εκατοστη φορα. Ειναι απλη λογικη. Αυτο τωρα το εμαθε κι ο ΣΥΡΙΖΑ. Κατα τα αλλα ο ΣΥΡΙΖΑ δεν χρειαζεται φροντιστηριο σε τετοια θεματα. Μια ζωη ανευθυνοι στο πεζοδρομιο και στα καφενεια εχουν περασει, σε δημαγωγια ειναι τσιφτιδες.
Σεραφείμ
23/02/2015 13:18
Μα τι θέλει πια ο ευλογημένος... Δεν του φτάνει τόση δόξα;
ΑΝΤΟΝΙΟ
23/02/2015 21:50
ΜΟΝΟ ΔΟΞΑ????? Τα εκατομμύρια????
S M LONDON
23/02/2015 13:12
KALA TA LEEI O THEODORAKHS ALA PREPEI NA KSEREI OTI KATI MAGES EKLEPSAN KAI ARPAKSAN LEFTA KAI TA DIASKEDAZOUN STHN GENEBH LONDINO PARISI LOS ANGELES DUBAI AYTOI OI KOLOELLHNES POU KATHNTHSAN TO KRATOS SE EKSATHLIOSH KAI PTOXEPSH POU EINE AYTOI GIATI DEN EXOUN SYLLHFTHEI H GERMANIA FTEEI LOIPON?
Αγγελης
23/02/2015 13:05
Ευχαριστω Μικη, ναι η Ελλαδα πρεπει να παρη πισω την ανεξαρτησια της, που τοσα χρονια τωρα, την χασαμαι, την πουλησαμαι για λευτα.
Κυριάκος
23/02/2015 13:02
Σοφές κουβέντες σοφού ανδρός αλά ποιός έχει τ α.....α να τίς κάνει πράξης με τόσους υποτελής στήν πλειοψηφία τους πολιτισμούς που κατακλύζουν τήν βουλή τών Ελλήνων
menelaos
23/02/2015 12:43
menelaos apo tin souidia miki o tsipras tha pi san ton leonida molon lave stis kenourgies thermopiles prepi na diksi tin palkaria tou pragmatikou ellina ke to kseri oti i germania pai na mas kani protektorato den tha ta epitrepsi giafto olo to ethnos enomeno na ton stiriksoun giati i anthelines perimenoun san tous gipes na katasparaksoun ton ellina
Μάριος Γ.
23/02/2015 12:39
Μίκης Θεοδωράκης Ο δικός μας Μίκης, είναι καταξιωμένος στην συνείδηση του λαού μας, ιστορικά σαν μια τεράστια προσωπικότητα της μουσικής. Έχει πάρει οριστικά την θέση του στο πάνθεο των μεγάλων μορφών του Ελληνικού πολιτισμού, και εκεί θα παραμείνει στους αιώνες εσαεί. Οι πολιτικές του λαθεμένες τοποθετήσεις, θα ξεχασθούν και δεν μπορούν να σκιάσουν την ανεκτίμητη εθνική και παγκόσμια πολιτιστική του προσφορά.