Τόσκας: «Ασυνήθιστα ωμή παρέμβαση οι δηλώσεις της γερμανίδας υπουργού Αμυνας για το ΝΑΤΟ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 06/02/2015 20:28 |
Τόσκας: «Ασυνήθιστα ωμή παρέμβαση οι δηλώσεις της γερμανίδας υπουργού Αμυνας για το ΝΑΤΟ»
Ο υφυπουργός Εθνικής Αμυνας Νίκος Τόσκας

Η Γερμανία «προσπαθεί να εφαρμόσει πολιτική οικονομικών κανονιοφόρων και να μας υπαγορεύσει τις επιλογές της ελληνικής πολιτικής» επισήμανε ο υφυπουργός Εθνικής Άμυνας Νίκος Τόσκας, σε συνέντευξή του στο ραδιοσταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM.

«Οι δηλώσεις της γερμανίδας υπουργού Άμυνας σχετικά με τη διακινδύνευση της θέσης της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ εάν προσεγγίσει περισσότερο τη Ρωσία αποτελούν ασυνήθιστα ωμή παρέμβαση επιδιώξεων άσκησης γερμανικής κυριαρχίας στην τρέχουσα συγκυρία των οικονομικών διαπραγματεύσεων.

»Δείχνουν και το πόσο στριμωγμένη είναι αυτή τη στιγμή η γερμανική εξωτερική πολιτική που φαίνεται ότι, για πρώτη ίσως φορά, χάνει έδαφος και δεν την εμπιστεύονται πλέον ως ηγεμονική δύναμη οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες, ενώ έχει αντιδράσεις και από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού».

Ο κ. Τόσκας επισήμανε την άμεση ανάγκη για βελτίωση της οικονομικής θέσης του προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων οι οποίοι έχουν απωλέσει το 50% των αποδοχών τους λόγω κρίσης.

Ο κ. Τόσκας γνωστοποίησε ότι η πολιτική μαζί με τη στρατιωτική ηγεσία του ΥΠΕΘΑ ερευνούν τις ημέρες αυτές δικαστικό έγγραφο που αφορά μίζες 62 εκατομμυρίων ευρώ από εξοπλιστικά προγράμματα γερμανικών εταιρειών, με άμεσα εμπλεκόμενους 12 Γερμανούς και αριθμό Ελλήνων.

Τέλος τόνισε την «ανάγκη συνεχούς εκδημοκρατισμού των Ενόπλων Δυνάμεων. Ο δημοκρατικός στρατός είναι ο πιο μάχιμος στρατός. Επειδή ενσωματώνει τη δημοκρατική προοδευτική πατριωτική αντίληψη η οποία συνδέει ό,τι καλό υπάρχει για την υπεράσπιση της χώρας και του λαού. Γιατί χώρα χωρίς λαό δεν υπάρχει».

18
democrasy of dollars
09/02/2015 15:48
POU TOUS VRIKAN OLOUS AUTOUS TOUS SUNTROFOUS? STA GARIDAKIA? OLO THEORIES KAI APO PRAXI MIDEN
Θ.Δ.
07/02/2015 10:38
H Γερμανίδα Υπουργός είπε τα αυτονόητα. Δεν μπορεί να είσαι μέλος του ΝΑΤΟ και της ΕΕ , να ζητάς από αυτούς να σου δείξουν αλληλεγγύη και δάνεια να μην χρεοκοπίσεις και μετά να θέλεις να διαφοροποιηθείς σε θέματα εξωτερικής πολιτικής, που για κάποιους από αυτούς είναι πολύ σημαντικά,''παίρνοντας'' ή αβαντάροντας θέσεις που προωθούν τα συμφέροντα της Ρωσίας... Δυστυχώς και τα δύο μαζί δεν γίνονται... Τα περί ''πόσο στριμωγμένη είναι αυτή τη στιγμή η γερμανική εξωτερική πολιτική...'' δείχνει ότι είσαι άσχετος και καλά θα κάνεις να αφήσεις τον Υπουργό Εξωτερικών χειρίζεται ζητήματα εξωτερικής πολιτικής... Έχω δε την άποψη, ότι το θέμα της Γερμανίας το χρησιμοποίησες προσχηματικά για να προβάλεις το αίτημα '' της ανάγκης βελτίωσης της οικονομικής θέσης του προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων '' που όλως τυχαίως είναι δική σου θέση. Τέλος ο ισχυρισμός ότι δήθεν οι στρατιωτικοί έχουν απωλέσει το 50% των αποδοχών τους είναι ψέμα και το χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να στηρίξει το παραπάνω αίτημα Οι στρατιωτικοί , ποσοστιαία, έχασαν λιγότερα απ ότι οι υπόλοιποι Δημόσιοι Υπάλληλοι. Το γεγονός ότι από τον Σαμαρά τους επιστράφηκαν οι περικοπές που τους έγιναν, έγινε για μικροπολιτικούς λόγους γιατί τους θεωρούσε κατ εξοχήν ψηφοφόρους της ΝΔ.
ΜΑ.ΡΙΝΑ
07/02/2015 06:41
Μονο που αυτοι εχουν μια οικονομια υποδειγμα, μια δημοκρατια υποδειγμα κι εμεις εχουμε τον Τσιπρα και τα λαμογια του. Αντε ξυρισου και πιασε κανενα επαγγελμα, αργοσχολε
g
10/02/2015 02:16
POSO GIDI BOREI NA EISE TAFOPLAKA TIS EKSIPNADAS
Μάνος
07/02/2015 12:50
Αυτή η οικονομία υπόδειγμα έχει δημόσιο χρέος 2,15 τρις και μάλιστα χωρίς καταγραφή απο ανεξάρτητη αρχή. Τόσο ομολογούν οι ίδιοι. Αν τους ελέγξει η γιούροστατ θα βγεί ασφαλώς πολύ περισσότερο. Επίσης είναι παραμύθι οτι μας δίνουν λεφτά απο τα αποθέματά τους. Δανείζονται για να μας τα δώσουν και εισπράττουν τεράστια ποσά απο τόκους. Κατάλαβες τώρα μαρινάκι μου;
έλα μυαλό στον τόπο σου
07/02/2015 12:44
Ο "αργόσχολος" στον οποίο αναφέρεσαι είναι υποστράτηγος ε.α. και ο πρώην διοικητής της 25ης τεθωρακισμένης ταξιαρχίας. Υπηρέτησε την πατρίδα του στα τεθωρακισμένα 30 χρόνια, 8 από αυτά στον Έβρο, στο ΓΕΣ, στο ΓΕΕΘΑ και στο διεθνές επιτελείο του ΝΑΤΟ στις Βρυξέλλες, στη Νάπολη και το Σαράγεβο. Εσύ;
Γιώργος
07/02/2015 11:46
εσύ δε χρειάζεσαι ξύρισμα μαρινάκι
Μπαλαδωρος
07/02/2015 03:13
Αφου καταντησε η χωρα να ζητιανευει, τι αλλο περιμεναμε, σεβασμο; Οπως στρωσαμε, τωρα κοιμομαστε. Μια ζωη του κλωτσου και του μπατσου μας εχουνε. Γιατι μας πειραζει; Ετσι και αλλοιως η Γερμανουλα μας προειδοποιει σαν εκπροσωπος του ΝΑΤΟ.
Σουλτάνα
06/02/2015 20:48
Οι ανιστόρητοι Γερμανοί -θεωρώντας πως επιδή αυτήν την φορά δεν ήρθαν να επιβληθούν με το όπλο στον κρόταφο των Ελλήνων, αλλά με την ανήθικη οικονομική πολιτική και σέρνουν μαζί τους και άλλες Ευρωπαϊκές χώρες-φερέφωνα- νομίζουν πώς μπορουν να κάνουν στην Έλλάδα ότι θέλουν και ακόμη δεν έμαθαν ότι το κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Με τις εκλογές του Γενάρη οι Έλληνες τους έδειξαν ότι το νόμισμα άλλαξε όψη. Θα το μάθουν αναγκαστικά σιγά-σιγά. Δεν μπορουν να κάνουν αλλιώς.
democrasy of dollars
09/02/2015 15:55
NAI KALA ENTAXEI MAS EPEISES ..ESEIS PRIN APO 15 XRONIA DEN VRIZATE TOUS AMERIKANOUS ,KAI PIO PRIN TOUS AGGLOUS ? KAI PIO PRIN TOUS TOURKOUS ? OLOI SAS FTAINE EKTOS APO TIN ATUPI KOMMOUNISTOKRATIA POU EPIVALATE META TO 1974 STIN ELLADA KAI LUMENETE ME TOUS GENITSAROUS DIMOSIOUS YPALILOUS TON ETHNIKO PLOUTO... AUTI TIN TRITOKOSMIKI PROPAGANDA OTI FTAINEI OI ALLOI NA TIN POULAS STA KOMMOUNISTAKIA TIS PLAKAS POU MAZOXATE STO MANDRI SAS OXI SE EMAS
ΜΑ.ΡΙΝΑ
07/02/2015 06:39
Ασε τη πολιτικη και αρχινα κατι αλλο γιατι γραφεις αριστεροηλιθιες βλακιες
Σουλτάνα
08/02/2015 20:24
Βεβαίως άγνωστη Μα.ρινα, εφ όσον διατάζεις με τοσο "ωραίους" χαρακτηρισμούς, εκφράζοντας και επιδείχνοντας έτσι την "πολιτική σου γνώμη" και θα ....αρχινήσουμε να γράφουμε κάτι άλλο... Βεβαίως και θα ξυριστούν οι ......αργόσχολοι. Βεβαίως και θα σταθούμε τρομαγμένοι από το περίεργο για την Ελλάδα μένος σου και από τον εξ ίσου περίεργο θαυμασμό σου για την Γερμανία.........Κοιμήσου και ξύπνα ήσυχη, λοιπόν, με την σιγουριά σου ότι έτσι πρέπει να νιώθουν οι Ελληνες.
Πουφ
07/02/2015 10:36
Ναι καλά τα λες ας πάνε να κάτσουμε στα 4 για τους ξένους αντί να κοιτάξουμε το δικό μας συμφέρον , τι έξυπνη !
Βαλκάνιος
06/02/2015 20:48
"»Δείχνουν και το πόσο στριμωγμένη είναι αυτή τη στιγμή η γερμανική εξωτερική πολιτική που φαίνεται ότι, για πρώτη ίσως φορά, χάνει έδαφος και δεν την εμπιστεύονται πλέον ως ηγεμονική δύναμη οι άλλες ευρωπαϊκές χώρες, ενώ έχει αντιδράσεις και από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού». "

Η ΕΥΡΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΙΜΩΓΜΕΝΗ Η Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Η ΡΩΣΙΑ? ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΜΕΤΡΗΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟΝ ΕΧΕΙ ΚΟΠΑΝΟΥΣ, ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕΙΟΥ, ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ ΣΩΤΗΡΕΣ ΝΤΕΝΕΚΕΔΕΣ !

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΙ (ΕΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΙΕΤΑΙ ΟΤΙ ΝΟΥΜΟΣΥΝΗ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΟΡΙΟ ΑΛΛΑ Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΩ ΟΡΙΟ)..... ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΑ ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΗ!
grt
07/02/2015 17:31
ΒΑΛΚΑΝΙΕ ή είσαι κόπανος, επαναστάτης του καφενείου, τεμπελχανάκης σωτήρας τενεκές... Νεοευρωπαίος ή ... μάλλον Ποταμόψαρο αλειμμένο με σως για να μη πονάει. Μάθε οτι οι ΕΛΛΗΝΕΣ έχουν @@ και οχι τσιμούχες δουλεμένες...
Αλεξ
07/02/2015 01:02
μάθε πρώτα ορθογραφία...
Κ.Γ.
07/02/2015 17:35
Καλη η ορθογραφια, αλλα μονο η ορθογραφια δεν σωζει. Χρειαζεται και εμπειρια της πιατσας. Ο αγραμματος παπους μου, αρκετα επιτυχης στη διαχειριση του επαγγελματος του ελεγε: 1. Ο λογαριασμος του σπιτιου δεν βγαινει στην αγορα (με αριθμους και λογια) 2. Αν θελεις να δεις την αξια ενος ανθρωπου δωστου μια ωρα εξουσιας και θα την καταλαβεις. Ενα ανεκδοτο. Καποτε ενας αποφοιτος κολεγιου επειδη δεν επιθυμουσε παραπερα πανεπιστημιακη μορφωση (Master, PHD) εγινε επιτυχης επιχειρηματιας. Ματα απο λιγα χρονια, αφου ειχε αποκατασταθει επαγγελματικα, επεθυμισε να παει στο πενεπιστημιο του Harvard, για Master στην οικονομια.. Αρχισε την παρακολουθηση με πολυ ζηλο και βαστουσε σημειωσεις απο τα λεγομενα, μεχρις οτου μια μερα ηρθε το μαθημα το πως πρεπει να υπολογιζεται το κοστος μιας παραγωγης. Αφου βαστηξε μερικες σημειωσεις στην αρχη σταματησε αποτομα. Το αντιληφθηκε ο καθηγητης και του ειπε: Σε παρακολουθω ολες αυτες τις μερες να κρατας σημειωσεις και ξαφνικα σταματησες, τι συνεβει. Η απαντηση: Αυτα που λες ειναι μπαρουφολογιες. Με ρωτησες εμενα σαν επιχειρηματια ποσα λεφτα ξοδευα στα λαδωματα του κογκρεσου για την νομοθετηση για την επιτυχια των πωλησεων μου? Συμπερασμα λοιπον ειναι οτι τα πανεπιστημιακα πτυχια μονο, δεν αρκουν για τη σωστη διαχειρηση του κρατους. Χρειαζεται και η εμπειρια της πιατσας, που δεν αποκταται στα καφενεια, ουτε αγοραζεται.
---------
06/02/2015 20:47
ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ!!!!!!!!!!!! ΕΝΩ ΟΙ τουρκικες ειναι ψητες ?? ξεροψημενες παραμβασεις παραβιασεις ? ολοι τα ιδια φασιστομουτρα ειναι.ΓΚΡΙΖΟΙ ΛΥΚΟΙ ΑΝΑΝΔΡΟΙ