ΕΣΗΕΑ: «Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΗ ΝΕΡΙΤ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΗ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/12/2014 17:10 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 28/12/2014 17:14 |
ΕΣΗΕΑ: «Η συνέντευξη Σαμαρά στη ΝΕΡΙΤ προσβάλλει τη δεοντολογία»

Η συνέντευξη του Πρωθυπουργού που πρόβαλε το Σάββατο η ΝΕΡΙΤ ήταν στην πραγματικότητα διάγγελμα, καταγγέλλει η ΕΣΗΕΑ, σε μια ανακοίνωση που προκάλεσε και την αντίδραση της κυβέρνησης.

«Το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΣΗΕΑ άφωνο παρακολούθησε τον τρόπο με τον οποίο η κατ΄ όνομα "δημόσια" τηλεόραση ΝΕΡΙΤ παρουσίασε ως "συνέντευξη" το διάγγελμα του πρωθυπουργού κ. Α. Σαμαρά» αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Ένωση.

»Το τηλεοπτικό αποτέλεσμα που παρήχθη προσβάλει τη δημοσιογραφική δεοντολογία. Η χθεσινή εικόνα που παρουσίασε η ΝΕΡΙΤ δυστυχώς επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά την ορθότητα της σταθερής απόφασης της ΕΣΗΕΑ να μην αναγνωρίζει το μόρφωμα της ΔΤ/ΝΕΡΙΤ.

»Το Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ ενόψει των κρίσιμων πολιτικών εξελίξεων για τη χώρα, επαναλαμβάνει ότι οι δημοσιογράφοι οφείλουν να λειτουργούν πρώτα απ’ όλα ως δημοσιογράφοι και να υπερασπίζονται την δημοσιογραφική δεοντολογία, μένοντας μακριά από κομματικά παιχνίδια».


Και η απάντηση της κυβέρνησης

Στην ανακοίνωση της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Αθηνών απάντησε η ΝΔ Άννα-Μισέλ Ασημακοπούλου.

«Πρόκειται για πρωτοφανή απόπειρα λογοκρισίας και φίμωσης από ένα σωματείο που υποτίθεται ότι υπερασπίζεται τη δημοσιογραφική δουλειά, το δικαίωμα στην ελευθερία της γνώμης και το δικαίωμα των δημοσιογράφων να θέτουν ερωτήσεις στο πλαίσιο της άσκησης των καθηκόντων τους» είπε συγκεκριμένα η κ. Ασημακοπούλου.

Πρόσθεσε επίσης ότι οι ίδιοι που απαιτούν να μην υπάρχει καμία παρέμβαση στους δημοσιογράφους παρεμβαίνουν και απαξιώνουν τους συναδέλφους τους. Είναι οι ίδιοι που, όπως σημείωσε, «δεν αισθάνθηκαν ποτέ την ανάγκη να παρέμβουν σε οποιοδήποτε συκοφαντικό δημοσίευμα και στη λάσπη που εκτοξεύουν τα φιλικά τους κομματικά έντυπα».

Η εκπρόσωπος της ΝΔ εξαπέλυσε και βολές κατά του ΣΥΡΙΖΑ: «Είναι οι ίδιοι που δεν βρήκαν να πουν ούτε μια λέξη, όταν η Αυγή κυκλοφόρησε με πρωτοσέλιδο τίτλο "Τρομοκρατική οργάνωση το Μαξίμου". Η αλά καρτ "ευαισθησία" όμως έχει ονοματεπώνυμο. Και αυτό είναι: ΣΥΡΙΖΑ!».

44
Αντωνης Τσαουσιδης
01/01/2015 12:12
Για νευρολογο ειναι ο Αντωνακης. Προσεξτε τα tic.
Μάρω
01/01/2015 02:23
Ενώ σε όλα τα κανάλια και εφημερίδες, οι δημοσιογράφοι απερίσπαστοι επιδίδονται στο έργο τους άξιοι υπερασπιστές της αλήθειας και εκπρόσωποι της 4ης εξουσίας.
30/12/2014 14:18
TO MNIMONIO MPOREI NA ANTIKATASTATHEI APO TON SYRIZA MONO ME ENA SKLIROTERO MNIMONIO
Γιωργος
30/12/2014 13:07
Ειμαι περιεργος, αφου οι δημοσιογραφοι πρεπει να ειναι πρωτα απ ολα δημοσιογραφοι, μακρια απο κομματικα παιχνιδια, τι δουλεια εχουν στην ΕΣΥΕΑ οι κομματικοι δημοσιογραφοι, ας πουμε της Αυγης πχ. Ο Κιριτσης λεει ξεκαθαρα οτι ειναι μελος του κομματος. Οι θεσεις του ειναι καθαρα κομματικες κι αυτος που θα πει οτι εκανε ποτε κριτικη στον Συριζα, απλα λεει ψεμματα. Αλλα τι αξια εχει το να βγαζει μια ανακοινωση η δημοσιογραφικη συντεχνια, το ξερουμε ολοι μας, καμια...
luckyluck
30/12/2014 10:54
Την πρώτη απάντηση την έδωσαν οι 132 έντιμοι και αξιοι μη προσκυνημένοι Ελληνες βουλευτές (μέχρι χθες τους έλεγα όλους βολευτες). Την δεύτερη και οριστική θα την δώσει Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ. Με την Ελλάδα δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑΣ. η Ελλάδα δεν εκβιάζεται και δεν τρομοκρατείται.... είμαστε μαθημένοι στα δύσκολα, λαμόγια εγχώριοι και ξένοι γκεσταπήτες.... Κλείνει τον κύκλο της, η σαπίλα της μεταπολίτευσης. Η πρώτη μάχη ενάντια στον τρόμο κερδίθηκε....Το πρώτο παράσημο του ελληνικού λαού είναι τούτο....η μερκελ με χαπια και λεξοτανίλ... να δειτε που θα αρχίσει και τα τικ....το ζώον τα βαλε με λαθος χώρα.
οπα!
01/01/2015 00:44
Τι πίνεις και δεν μας δίνεις !!!
Γιωργος
30/12/2014 22:01
Δεν σου φαινονται οι 132 σα μειοψηφια? Εγω καποτε εμαθα οτι η δημοκρατια αποτελειται παντα απο τους περοσσοτερους...
wxyz
30/12/2014 20:37
Σωστά. Εμείς δεν είμαστε χαζο-Πούτιν, με ψωρο-υδρογονάνθρακες για να γονατίσουμε! Εμείς έχουμε ζουρνάδες και νταούλια! Θα βαράμε και θα χορεύουν (ή «θα αρχίσουν και τα τικ» κατά τον φτωχό και μόνο καουμπόυ). Ε ρε ηλιθιότητα με δικαίωμα ψήφου που έχει μαζευτεί σ' αυτή τη χώρα! Γιατί Θεούλη μου, τι σου κάναμε;
Γιωργος
30/12/2014 10:38
H ΕΣΥΕΑ ειναι μια συντεχνια που καταπιεζει με απαραδεκτους ορους ολους τους δημοσιογραφους. Αν κυριοι της ΕΣΥΕΑ θεωρειτε οτι η ελευθερια του λογου και της σκεψης ειναι αναφαιρετο δικαιωμα ολων των Ελληνων, σας προκαλω να απαντησετε σε μια μονο ερωτηση μου. Αν αποφασισετε για απεργια και εγω σαν μελος, εχω αντιθετη αποψη, θελω να μας απαριθμησετε δημοσια τις επιπτωσεις που θα εχω αν ασκησω το δικαιωμα μου να μην απεργησω. Ετσι, απλα και κατανοητα, ωστε ολοι οι πολιτες να καταλαβουν με ποιους εχουμε να κανουμε..
ελεος..........
29/12/2014 23:32
κοιτα ποιος μιλαει για δεοντολογια !Η ΕΣΗΕΑ του ξηροκουφοντιν.
basiliw
29/12/2014 22:08
η εσηεα ασ κανει την δουλεια τησ σωστα ..και να διαγραφουν απο την ενωση οι δομοσιογραφοι..αλλα οι περισοτεροι ακουκοθουν τουσ πολιτικουσ...ετσι και αλιωσ τωρα θα προσπαθησουν να γινουν φιλικοι με τον αλεξη ..
greece
29/12/2014 13:52
ενώ τόσα χρόνια που οι δημοσιογράφοι είχατε κάνει την κρατική τηλεόραση παρακράτος σας και τρώγατε με χρυσά κουτάλια,εξυπηρετούσατε τα συμφέροντα του πασοκ και διαλύσατε τη χώρα λέγοντας ψέματα και κοιμίζοντας εντελώς τους μισοκοιμισμένουν έλληνες,είσασταν υπόδειγμα τιμιότητας....σα δεν ντρέπεστε λίγο... και τώρα κολλάτε σαν τις βδέλες στον αναβιωτή του πασοκ,τσίπρα,με την ελπίδα να φάτε κι άλλα,αλλά δεν σας τα'πε καλά.Τώρα,άδειασαν τα ταμεία,ούτε ηλίθιοι ευρωπαίοι υπάρχουν να σας δίνουν λεφτά να τα ξεκοκκαλίζετε......
Μ.Γ.
29/12/2014 12:03
Αν η ΕΣΗΕΑ νομιζει οτι η συνεντευξη ητανε "στημενη" ας καλεσει σε απολογια τους δημοσιογραφους που την πηραν και δεν εκαναν καλα τη δουλεια τους.Το οργιο που γινεται με τους κομματικους σταθμους και τις κομματικες εφημεριδες δεν τα βλεπει ??..Τους τιτλους και τα βιτριολικα αρθρα της "ΑΥΡΙΑΝΗΣ ΑΥΓΗΣ" δεν τα διαβαζει??..Οι συνδικαληταραδες παλαιας κοπης ΠΑΣΟΚ επιστρεφουν....
Stelios
29/12/2014 02:42
Διερει και βασίλευε ζωντανό παραδειγμα η συζητηση απο κατω μου I'm out
wxyz
30/12/2014 20:40
Πρόσεξε μη σου δώσει καμιά στα οπίσθια η πόρτα.
Πανουργιας
29/12/2014 01:21
Η ΕΣΗΕΑ ΚΑΙ Η ΚΟΠΡΟΣ ΤΟΥ ΑΥΓΕΙΑ Απο Ποτε τα σκουλικια της ΕΣΗΕΑ μιλανε για δημοσιογραφικη αντιδεοντολογια;;; Δεν καταλαβαινω; ο πρωθυπουργος της χωρας πρεπει να ζητησει αδεια απο τη νεοκομουνιστικη συνιστωσα του Συριζα; Δεν μας ειπατε ποιοι ειναι οι κυριοι αυτοι της ΕΣΗΕΑ υπεγραψαν αυτη την ανακοινωση; και τελος παντων ποιος ειναι επιτελους ο προεδρος αυτου του σταλινικου συνδικατου;; και ποτε εγιναν εκλογες σε αυτο το συνδικατο;; Αυτοι ειναι οι επαναστατικοι Τσετσεβαρες οι δημοσιογραφαρες της ΕΣΗΕΑ!! οι νεοι Δραχμοκομουνιστες του Ελλαδισταν! Καλα εκανε ο κ. Σαμαρας!! Ας παμε σε εκλογες και τοτε αυτα τα απομειναρια του Σταλιν θα τιναξουν το Ελλαδισταν μεσα σε 1 μηνα στον αερα, αν βεβαια παλαβωσουν οι ψηφοφοροι του Ελλαδισταν και αποφασισουν, οτι αυτοι πρεπει να γινουν οι νεοι σωτηρες του. Καλα κρασια!!
Νίκος
29/12/2014 14:00
Η κρατική ραδιοτηλεόραση υπάρχει για να δίνει βήμα σε ολες τις κοινωνικές τάξεις και σε όλους τους πολιτικούς σχηματισμούς τηρώντας αμερόληπτη και αντικειμενική στάση έναντι όλων των κομμάτων. Δεν είναι τσιφλίκι του εκάστοτε πρωθυπουργού. Ως εκ τούτου το να απευθύνει διάγγελμα ο Σαμαράς παραμονές εκλογών για την ανάδειξη Προέδρου Δημοκρατίας δεν είναι και ότι το αντικειμενικότερο εκ μέρους της δημόσιας τηλεοράσεως. Ακόμη πιο εμετικό και προσβλητικό για όλους τους πραγματικούς δημοκράτες όλων των κομμάτων είναι το να "πασσάρεται" το διάγγελμα ως συνέντευξη. Τα υπόλοιπα που γράφετε για την εκλογική μοίρα του σύριζα είναι εντελώς άστοχα, άτοπα και άκαιρα και εντελώς άσχετα με το πρόβλημα της αντικειμενικότητας της νεριτ.
ΧΑ ΧΑ
30/12/2014 16:29
Την παρακολούθησες την εκπομπή ή αντιγράφεις από την ΕΣΗΕΑ ?
ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ
29/12/2014 00:14
ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ ΣΑΜΑΡΑ. ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΟΡΕΣΕ Ο ΔΟΥΡΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ. ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ. ΖΗΤΩ Ο ΣΥΡΙΖΑ
sacks
30/12/2014 01:43
Ζητω..... και παρτων κατω.απαξ βλαξ,παντα βλαξ
Σωτήρης Μπουζής
29/12/2014 00:09
Εκτός από την Αυγή του αμερόληπτου Φίλη υπάρχει και η εφημερίδα των συντακτών, υπόδειγμα αντικειμενικότητας. Αν δεν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ στην απροσωποληψία αυτής της ομάδας θα οφείλεται. Δημοσιογράφοι με διεθνές κύρος, κι όχι υποκριτές και ταρτούφοι!
Ραφαήλ
28/12/2014 22:44
Λίγα τα ψωμιά σου Σαμαρά.Αύριο θα γραφεί το τέλος σου μια και καλή.Στον αγύριστο που λένε πολλοί.
ΠΜ
28/12/2014 22:28
Υπομονη! Με την εφαρμογη της //αριστερης// κυβερνησης θα πληρωνουμε ΕΡΤ πλουραλιστικη και ελυθερη! Η ΕσΣηΕΑ θα ειναι ικανοποιημένη και οι δημοσιογραφοι θα θετουν δυσκολα ερωτηματα στον κομαντατε Αλεξη!
η αλήθεια
28/12/2014 21:58
το κλεισιμο της ερτ έγινε γιατί ήταν ασυμφορη οικονομικά η διατηρησή της έτσι όπως είχε καταντήσει, μπάτε σκύλοι, με μισθούς στο θεό !!!
Κώστας
29/12/2014 14:08
Η διαδικασία με την οποία έκλεισε η ΕΡΤ ήταν κατάπτυστη και παράνομη. Για αυτό άλλωστε μας έκοψε τα πόδια η EBU. Και από στυγνά οικονομικής απόψεως δεν βλέπω να έχει εξυγιανθεί ή να παρέχει ποιοτικώς καλύτερη ενημέρωση η δημόσια ραδιοτηλεόραση από τότε που την έκλεισε ο Σαμαράς δικτατορικώ τω τρόπω. Εξίσου σκανδαλώδες ήταν ότι για όλο αυτό το όνειδος υπεύθυνος ήταν ένας πρώην εργαζόμενος της εφημερίδας "Έθνος", ήτοι ο Καψής. Αν στο βωμό μιας -μέχρι τώρα ματαίως προσδοκωμένης- "οικονομικής εξυγίανσης" της ΕΡΤ, εσείς θυσιάζετε την ύπαρξη αντικειμενικών κρατικών μμε, τότε σας οικτίρω.
Παλαιοκομματικός
28/12/2014 21:58
Καλά ο πρωθυπουργός δεν έχει δικαίωμα να βγει στη δημόσια τηλεόραση και να πει ότι θέλει σε οποιοδήποτε θέμα; Που το βρήκατε αυτό βρε; Δώστε μας και τα ονόματα όσων υπογράφουν την ανακοίνωση της ΕΣΗΕΑ αφού όλοι γνωριζόμαστε από παλιά. Για τις ιστορίες του Λιάτσου με τον κουμπαρά που άνοιξε σε ένα γάμο για να δωροδοκήσει δεκάδες βουλευτές γιατί δεν πήρε θέση; Το βρήκε ασήμαντο θέμα;
φδφ
29/12/2014 01:17
Το πρόβλημα είναι που το βαφτίζει "συνέντευξη" φίλε μου.. με τα στημένα τσιράκια που του κάνουν αβανταδόρικες ερωτήσεις. Άσε δε το auto-queu και το πρόσωπο προς κάμερα. Eκεί το ρεζιλίκι ξεπερνά κάθε προηγούμενο. Και μεταξύ μας αν είσαι μάγκας πρωθυπουργός, φέρνεις κανα δυο αντίπαλους δημοσιογράφους και τους ξεσκίζεις (αν είσαι λέμε). Και επιτρέπεις και στον κάθε τσίπρα να κάνει ανάλογες αηδίες. Αλλιώς χέσε μέσα
ΣΠΥΡΟΣ
29/12/2014 14:39
Πρωτα απ ολα με τους αντιπαλους δημοσιογραφους το εχει κανει και τους εχει ξεφτιλισει. Αλλα τωρα πια οι αντιπαλοι δημοσιογραφοι και οι αντιπαλοι βουλευτες δεν βγαινουν πια γιατι οταν ερχεται η κουβεντα στο ψητο δηλ που θα βρει τα λεφτα κανουν μωκο. κατα τα αλλα ετοιμασου να σε κυβερνησει ενας αμορφωτος αξεστος καταληψιας αλητιριος των εξαρχειων και κατι ψυχανωμαλοι τυπου Σκουρλετη και Φιλη. Δικαιωμα σου. Οταν θα ελθει η ωρα ομως να φυγουν με τα ελικοπτερα φροντισε να κρατησεις θεση.
αποστολος
30/12/2014 21:43
για στειλε λινκ της συνεντευξης η του ντιμπεϊτ (λεμε τωρα...) που ξεφτηλισε ο αντωνακης δημοσιογραφους ή πολιτικους αντιπαλους... για στειλε να γελασουμε......... μονο λογια και αερολογιες απο τα παπαγαλακια........
ΣΙΧΑΜΑ
30/12/2014 16:33
Αμ δε που θα φύγουν. Υπάρχουν και κελιά φίλε και τους περιμένουν.
φδφ
01/01/2015 19:09
Xaxaxaxa prografete bre atheofoboi kapoioys poy OYTE KAN ekseleghsan kybernsh????????????????????????????????????????????????????????????
ΒΑ
28/12/2014 21:44
δηλαδή για να δώσει συνεντευξη ο πρωθυπουργός της χώρας πρέπει να ζητήσει την άδεια της εσηεα? γιανα καταλάβω το αντιδεολογικό που αναφέρεται!!!
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
28/12/2014 21:38
ποια δεοντολογια,φερεφωνα και φραπεδιαρηδες ,σε μια χωρα που ειναι πρωτη στην διαφθορα η δημοσιογραφικη ερευνα ειναι αγνωστες λεξεις για σας,γραφετε αυτα που σας λενε οι μισθοφοροι σας ,το να κανεις ερευνα για τις λαμογιες θελει αρδια και ιδρωτα .....
Απόστολος
28/12/2014 20:14
Πού εισαι Φυντανιδη να καμαρωσεις τα νεα βλασταρια επι το ... "εργον"! Της .... αντικειμενικης πληροφορησης.....
Απηυδισμένος
28/12/2014 20:12
Κι αν κάποιος απορούσε γιατί ο Σαμαράς έκλεισε δικτατορικώς την παλιά ΕΡΤ, τώρα μπορεί να το καταλάβει (αν έχει μια στάλα μυαλό): Για να έχει η κυβέρνησή του ένα ιχ κανάλι με όλα τα έξοδα πληρωμένα από τα φορολογούμενα κωθώνια.
Τραμπάκουλας
28/12/2014 19:56
Αυτά τα σκουλήκια ανεξαρτήτως πρωθυπουργού, από ποιον σταύλο ξεμύτησαν ρε παιδιά;
Τασος
29/12/2014 10:18
Θα σου ελεγα απο που αλλα εχε χαρη που σεβομαι τον περιγυρο .
βάρβαρος
28/12/2014 19:41
Πλάκα θα έχει να βγει και πρώτη η ΝΔ, τότε χαλάλι μας (Κι εγώ μια ζωή ΝΔ ψήφιζα)
ΒοΛή
28/12/2014 19:41
Μιλάει και η δημοσιογραφική συνιστώσα του ΣΥΡΙΖΑ, για δεοντολογία! Ολόγυμνη υποκρισία!
Ελβετοβιων
28/12/2014 18:19
Αχ ρε Αντωνη, δεν εβαλες μυαλο. Τι το ηθελες το διαγγελμα; Αφου η ψαλιδα με το ΣΥΡΙΖΑ μικραινει και ο χρονος ειναι μαζι σου. Πηρες και στο λαιμο σου τα δυο καραγκιοζακια που αυτοαποκαλουνται δημοσιογραφοι.
Επαναστατικες Αγελαδες τπυ Αριστερου Σταβλου
28/12/2014 18:07
Μιλησε κσι η ΕΣΗΕΑ για δεοντολογια! Χαχαχα καλο αστειο.
Ρεαλιστής
28/12/2014 18:05
Θεέ μου τι γελοιότητα? Ποιος είναι Πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ και πότε έχουμε εκλογές σ' αυτό το σωματείο ρε παιδιά; Τέτοια "κριτική" ούτε η Αυγούλα δεν τόλμησε
Ζώης
28/12/2014 17:49
Αγαπητή Αννα Μισέλ που είσαι μια χαρά γκομενίτσα αλλά από πολιτική και ΜΜΕ λίγα πράγματα: Η Αυγή δεν είναι εφημερίδα του δημοσίου, ούτε κατέχει δημόσια περιουσία που είναι οι συχνότητες. Η ΝΕΡΙΤ είναι περιουσία του ελληνικού λαού.
Δ Σ
28/12/2014 23:57
Δηλαδή κατέχετε εσείς, κ Ζώη, από πολιτική υποστηρίζοντας ότι υπάρχει λόγος ύπαρξης κρατικού καναλιού. Και θα το αποκαλούμε και "περιουσία" του "λαού".