Σαμαράς προς Μπακογιάννη: Δεν θα είσαι η επόμενη επίτροπος στην ΕΕ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/07/2014 21:05 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 26/07/2014 21:45 |
Σαμαράς προς Μπακογιάννη: Δεν θα είσαι η επόμενη επίτροπος στην ΕΕ

Η Ντόρα Μπακογιάννη δεν θα είναι η επιλογή του Αντώνη Σαμαρά για τη θέση του έλληνα επιτρόπου στην Ευρωπαϊκή Ενωση.
 
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Πρωθυπουργός επικοινώνησε το Σάββατο τηλεφωνικά με τη βουλευτή της ΝΔ και της ανακοίνωσε την απόφασή του.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι μεταξύ του Πρωθυπουργού και της κυρίας Μπακογιάννη υπήρξε ο εξής διάλογος:

- Ντόρα, δυστυχώς το εγχείρημα δεν βγαίνει, φέρεται να είπε ο Αντώνης Σαμαράς.

- Εντάξει πρόεδρε. Εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το πεπόνι, απάντησε η πρώην υπουργός, η οποία σε συνομιλητές της χαρακτήρισε σεβαστή την απόφαση του Αντώνη Σαμαρά.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Ντόρα Μπακογιάννη είχε εκφράσει τόσο στον Πρωθυπουργό, όσο και στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και υπουργό Εξωτερικών Βαγγέλη Βενιζέλο την επιθυμία της να προταθεί για την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Αγνωστο παραμένει ποιο πρόσωπο θα επιλέξει ο Αντώνης Σαμαράς για τη θέση του επιτρόπου. Η θητεία της απερχόμενης Επιτροπής επισήμως λήγει στις 31 Οκτωβρίου.

Σημειώνεται ότι η σημερινή επίτροπος Μαρία Δαμανάκη έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για ανανέωση της θητείας της.

Υπενθυμίζεται ότι τη Δευτέρα 4 Αυγούστου θα πραγματοποιήσει επίσκεψη στην Αθήνα ο νέος πρόεδρος της Κομισιόν Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, στο πλαίσιο των επαφών του για τη στελέχωση της νέας Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

13
Α. Σ.
27/07/2014 11:47
Η κα Δαμανάκη δεν έχει πρόβλημα όσον αφορά την ταυτότητα της κυβέρνησης, η οποία θα την προτείνει;
ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ
28/07/2014 11:46
Η κα Δαμανάκη προφανώς και δεν έχει πρόβλημα όσον αφορά την ταυτότητα της κυβέρνησης, η οποία θα την προτείνει. Η κα Δαμανάκη είναι η μεγαλύτερη κωλοτούμπα της ελληνικού πολιτικού τσίρκου. Ο Μίμης Ανδρουλάκης είναι ο μεγαλύτερος κωλοτούμπας του ελληνικού πολιτικού τσίρκου. Αμφότεροι ξεκίνησαν από το ΚΚΕ, την έκαναν στο ΠΑΣΟΚ και ο φυσικός τους χώρος είναι η ΝΔ΄και μάλιστα όχι η λαική δεξιά. Οπορτουνισμός στη νιοστή δύναμη. Τέτοια υποκείμενα ευθύνονται που ενώ η Ελλάδα στενάζει η αριστερά είναι μειοψηφεία. Αυτή είναι η αλήθεια.
Α.Μ.
27/07/2014 10:54
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩΠΩΣ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ!! ΠΟΙΟ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΦΑΝΦΑΡΟΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ!!! ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΘΕΩΡΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. Η ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ!!! ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΚΑΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΗ
GPP
27/07/2014 10:39
Και η "έξυπνη" απάντηση της κας Μπακογιάννη,πρέπει ναι είναι : Και εσείς κε Πρόεδρε δεν είσθε πλέον πρωθυπουργός της χώρας !!!
GPP
27/07/2014 10:10
Πρέπει να του την "φέρεις" όπως την "έφερε " και αυτός ,τότε στον Κ.Μητσοτάκη !!!
eyryt
27/07/2014 09:47
Αυτή η άρνηση του Σαμαρά, να ΜΗΝ στείλει σαν επίτροπο την Ντόρα Μητσοτάκη-Κούβελου, μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση, αφού συνηθίζεται αυτές τις θέσεις Επιτρόπων, να τις καταλαμβάνουν γενικά Εβραίοι, οι αποδεδειγμάνα προδότες της χώρας μας.
27/07/2014 03:30
I damanakaina apo exthos tis europis ton monopolion egine I pio enthermi opados tis europaikis oloklirosis.. Xaxa polemaei to sustima apo ta mesa tou.. Kalo boli syntroifisa
Σ Α Ν
27/07/2014 01:29
Ισως να προταθηκε απο τον κ. Σαμαρα, αλλα να μη εγινε αποδεκτη απο τους αλλους Εταιρους στην Ε.Ε για συγκεκριμενη θεση- εχει και το κωλυμα οτι υπηρξε υπουργος εξωτερικων του δυσφημισμενου Κωστα Καραμανλη-, αλλα φρονω πως το δυνατο διδυμο Σαμαρα-Βενιζελου θα την προτεινει ως Προεδρο της Δημοκρατιας και θα εκλεγει πανηγυρικα και ως ικανη πολιτικος και ως συζυγος του δολοφονηθεντος αειμνηστου Μπακογιαννη. Εξ αλλου ειναι εσωτερικο μας θεμα και οι οποιοι ξενοι δεν θαχουν αποδεκτο λογο.Ετσι θα παυσουμε να ''ζηλευουμε'' τα κρατη που εχουν γυναικες Ανωτατους Αρχοντες.
ΑΝΤΟΝΙΟ
26/07/2014 22:11
ΤΗΣ ΚΑΣ ΔΑΜΑΝΑΚΗ....ΤΗΣ ΔΩΣΑΜΕ "ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ",( ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟΝ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ.."ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ"),.......ΓΙΑ 40 ΧΡΟΝΙΑ....!ΕΛΕΟΣ, ΤΗ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΑΜΕ....!ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ...! ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΗΝ ΕΞΩ..., ΑΡΚΕΤΑΑΑΑ...!
ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ
28/07/2014 12:00
Η κ.Μ.Δαμανάκη και ο κ.Μ.Ανδρουλάκης αποτελούν κάτι πιο γλοιώδες ακόμη και από την Ντόρα και τον Αβραμόπουλο. Η κ.Μ.Δαμανάκη, ο κ.Μ.Ανδρουλάκης και τα συναφή είναι η σαβούρα της αριστεράς ή ο λόγος που η αριστερά έγινε σαβούρα. Κάτι τέτοια φυντάνια βλέπει ο κόσμος και ψηφίζει Σαμαρό-Βαζελίνο. Είναι σαν να παίζει ο Κατσουράνης στην Εθνική Ελλάδος μέχρι τα 60 του. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
eyryt
27/07/2014 09:49
Ma τι λέτε κύριε ΑΝΤΟΝΙΟ, αφού αυτή η κυρία είναι Εβραία ? Πως λοιπόν να την πετάξωμε έξω, θα θυμώσει το ΚΙΣΕ !
Θεμιστοκλης
26/07/2014 21:44
Σιγα και μη δεν ήθελε η Δαμανακη ανανέωση. Ενα σκασμό λεφτά βγάζει !!!!!
Αρης
26/07/2014 21:22
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΒΡΑΙΟΙ