Η τραπεζική λίστα του Αλέξη Τσίπρα

Τράπεζα της Ελλάδος: Τα 3+1 πρόσωπα που προτιμά ο Τσίπρας

«Δυνατά ονόματα» για την Τράπεζα της Ελλάδος είναι πρώτα στις προτιμήσεις της Κουμουνδούρου

  | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 28/05/2014 08:00 |
Τράπεζα της Ελλάδος: Τα 3+1 πρόσωπα που προτιμά ο Τσίπρας

Το φθινόπωρο του 2012 ο Παναγιώτης Λαφαζάνης αναρωτήθηκε δημοσίως εάν «είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε». Τότε προκλήθηκε μεγάλη αναταραχή στον...

ΕΝΤΥΠΗ ΕΚΔΟΣΗ
13
Γ.Σ.Ρ.
31/05/2014 18:09
Μπορειτε να μας πειτε ποια ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η διεθνης καριερα του κ, Βαρουφακη και τι ΑΚΡΙΒΩΣ ελεγε, καθως και τις προβλεψεις του, 2,5 χρονια πριν, για να καταλαβει ο κοσμος τις ικανοτητες των προτασεων του ΣΥΡΙΖΑ.
skeptic
29/05/2014 04:17
Eidame tous aristerous sa ton k.Manitaki ti kanoun otan pairnoun thesn eythinis. Meta apo 2 xronia den ekane APOLYTWS TIPOTA me to symazema tou Dnmosiou... Kai o de k.Baroufakis as paei prwta se mia koumounistikn oikonomia na ergastei kai na dei ti esti verykoko kai meta na mas "poulaei" aristeres thewries. Alla ti na leme twra otan oi arxisyndikalistes exoun oloi metoiknsei ston Syriza kai tin wra pou anakateuntai me black rock kai synafn mas poulane aristeres thewries... Gia pate na ergasteite (pragmatikn ergasia ennow) kai na znsete se mia koumounistikn xwra kyrioi kai meta milame pali. Kai oson afora ayto to ypokritiko "aristera" kai oxi "koumounismos" ti einai pali? epeidn to "aristera" akoygetai poio light kai poio "dianooumenistiko" ? Kai mia erwtnsn quiz: TI (politika) KOINO EXOUN OI XWRES TOU EYROPAIKOU NOTOU?
Ταμπαχανιώτης
29/05/2014 00:13
Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βγάλαμε.. μιλάω για το δήθεν ρεπορταζ των ΝΕΩΝ!
κπ
28/05/2014 15:50
Μέγιστο λάθος που πρέπει να σταματήσει να διαιωνίζεται, είναι αυτή η δημιουργία "κομματικών στελεχών" που τοποθετούνται από δω κι από εκεί κι όπου ανοίξει θέση. Από πρόεδρος του ΧΧ Δημόσιου Οργανισμού σε πρόεδρο του ΥΥ νοσοκομείου, σε στέλεχος της ΨΨ τράπεζας σε Σύμβουλο του τάδε ανεξάρτητου οργανισμού... Επιτέλους, τα κόμματα πρέπει να μάθουν να αναθέτουν τη δουλειά σ'αυτόν που μπορεί να την κάνει, κι όχι στη δεξαμενή των ημετέρων ξερόλων επί παντός επιστητού. Το ίδιο ισχύει και για την ΤτΕ. Στους υποψήφιους είναι μία χρονία πολιτικός που δεν είχε διαβάσει το μνημόνιο όταν το ψήφισε, δύο τραπεζικά στελέχη αμφίβολου έργου (και πιθανός και αμφιβόλου δεντολογίας) κι ο Βαρουφάκης, κατά τη γνώμη μου ικανός και μαχητικός, παρότι τις μισές φορές διαφωνώ μαζί του. Ούτε ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ ούτε και θα τον ψηφίσω εύκολα, αλλά ως πολίτης έχω δικαίωμα να απαιτώ και από αυτόν αξιοκρατία. Επιτέλους!!!
Μνημονιακός
28/05/2014 13:20
God help us!
Leonidas
28/05/2014 13:15
Δηλαδή η "κυβερνησιμότητα" του ΣΥΡΙΖΑ "που για πρώτη φορά θα κυβερνήσει η αριστερά" αρχίζει και τελειώνει στους ανθρώπους του αποτυχημένου Γ. Παπανδρέου. Τότε δεν ήταν ο κ. Πανταλάκης πρόεδρος της καταχρεωμένης Αγροτικής Τράπεζας, ο κ. Καραμούζης γενικός διευθυντής της χρεοκοπημένης Eurobank και ενορχηστρωτής των λανθασμένων επιλογών του άμυαλου Παπανδρέου η κ. Κατσέλη;; Κατά τα άλλα η "Ελλάδα πρώτη φορά αριστερά" για αυτούς με κοντή μόνο μνήμη.
χρήστος
28/05/2014 12:45
Οι μύθοι του Αίσωπου καλά κρατούν στη...ψωροκώσταινα. Αντί όμως να διδάσκουν ή έστω να ψυχαγωγούν, τώρα εμφανίζονται ως τερατουργήματα. Τι άλλο μπορει να είναι όταν εδώ παρουσιάζονται καταξιωμένα στελέχη του εκσυγχρονιστικού Σημιτικου ΠΑΣΟΚ ως εκλεκτοί του λαικιστικού αριστεριστίστικου ΣΥΡΙΖΑ ;;; Σοβαρευθείτε
George
28/05/2014 11:01
Μήπως η επιλογή του διοικητή της Τραπέζης της Ελλάδος πρέπει να είναι κατεξοχήν υπερκομματική; Γιατί αυτό αποτελεί προϋπόθεση της ανεξαρτησίας της και του ρόλου της στην οικονομία. Οι κυβερνητικές ή κομματικές παρεμβάσεις στον ευαίσθητο αυτό τομέα θα ήταν μεγάλο πισογύρισμα. Αρκεί να ανατρέξει κανείς στην ιστορία της κεντρικής τράπεζας.
dimitrisT
28/05/2014 10:43
Άργησε αλλά ευτυχώς που τους βρήκε...
AKAKIOS
28/05/2014 10:25
Για τα άλλα πρόσωπα, εντάξει. Έχουν προσόντα. Αλλά ο Βαρουφάκης "οικονομολόγος με διεθνή καριέρα"; Ο άνθρωπος, όπως τον έχω ακούσει τελευταία, δυσκολεύεται να δε τη σχέση-συνάρτηση Δημοσίου Χρέους και Ελλείμματος! Και, όπως βλέπω, το "οικονομολόγος με διεθνή καριέρα" το δέχεται όχι μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά το συνυπογράφει και ο συντάκτης του άρθρου. Τι στο διάολο παίζεται εδώ; Δεν μας λυπάστε; Δεν φτάνει η ως τώρα κατρακύλα μας; Πρέπει να πάμε πιο κάτω; Άσε που πάνω αριστερά βλέπω (αμάν τρομάρα!) την κηπουρό του ΓΑΠ, την... Λούκα!
κώστας κ.
28/05/2014 09:54
Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, ενωμένο δυνατό!
B.Γ.
28/05/2014 09:18
Η Κατσέλη δεν είναι αυτή που ήταν υπεύθυνη για το οικονομικό πρόγραμμα του ΓΑΠ, και παραδέχεται ευθαρσώς ότι δεν της είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να μας αποκλείσουν οι αγορές? Αν μη τί άλλο, λόγω της επιστημονικής της κατάρτησης, όφειλε να ξέρει τις λεπτομερέστατες επ' αυτού αναλύσεις του Χαρδούβαλη από το 2007, όσο και τις πολιτικές παρέμβάσεις στη Βουλή του Σημίτη, που το 2008 προέβλεπε το ΔΝΤ. Επίσης, ο Χριστόφιας δεν είναι αυτός που έκανε στην Κύπρο ότι ο Κωστάκης ο Καραμανλής στην Ελλάδα, μην πέρνοντας μέτρα μέχρι η χώρα να φτάσει στο γκρεμό, οπότε και την παρέδωσε στον επόμενο? Αυτό είναι το νέο του ΣΥΡΙΖΑ? Αυτό προσδωκούν και ελπίζουν όλοι οι 'επαναστάτες', πρώην ΠΑΣΟΚοι, που τον στηρίζουν?
ΚΚ
28/05/2014 09:00
Ειλικρινα αμφιβαλλω για την κριση του κυριου τσιπρα , εαν σκεπτεται σαν διοικητη της τραπεζας την ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ . ζητησε συμβουλη και απο τον ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΑ ? ΕΛΕΟΣ