ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ Ο ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 15/03/2014 13:44 |
Ανεξαρτητοποιήθηκε ο χρυσαυγίτης βουλευτής Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος
Ο βουλευτής Λάρισας της ΧΑ, Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος Πηγή: REUTERS

Την απόφασή του να παραιτηθεί από την κοινοβουλευτική ομάδα της Χρυσής Αυγής και κατά συνέπεια την ανεξαρτητοποίησή του, ανακοίνωσε με επιστολή του στον πρόεδρο της Βουλής Βαγγέλη Μεϊμαράκη, ο βουλευτής Λάρισας της ΧΑ, Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος.

Στην επιστολή αναφέρει ότι «διαχωρίζει τη θέση του από το κόμμα» ενώ πληροφορίες αναφέρουν ότι η πράξη του έχει να κάνει με τις διώξεις που ασκούνται σε βάρος των βουλευτών του κόμματος καθώς σε συνομιλίες του πριν από λίγες ημέρες με κοινοβουλευτικούς συντάκτες υποστήριζε ότι ο ίδιος δεν είχε καμία σχέση με τη δράση και τις πράξεις για τις οποίες κατηγορούνται τα υπόλοιπα μέλη της κοινοβουλευτικής ομάδας της Χρυσής Αυγής.

Ανακοίνωση της ΧΑ

«Η τρομοκρατία του ανθελληνικού καθεστώτος κατά της Χρυσής Αυγής, οι δολοφονίες και οι απειλές φυλάκισης όλων των βουλευτών, ήταν λογικό να μετατρέψουν έναν απλό άνθρωπο σε συκοφάντη και σε προδότη», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Χρυσή Αυγή σχολιάζοντας την ανεξαρτητοποίηση του βουλευτή.

Η Χρυσή Αυγή τον καλεί «να παραδώσει την έδρα του στον ελληνικό λαό, στα εκατομμύρια των πολιτών που στηρίζουν την Χρυσή Αυγή ως μοναδική ελπίδα αναγέννησης της Ελλάδος απέναντι σε ένα σάπιο και διεφθαρμένο καθεστώς». «Πριν την Ανάσταση πάντα υπάρχει ένας Ιούδας», καταλήγει η ανακοίνωση.

40
Αχιλλέας
17/03/2014 07:26
Ας παρέδιδε την έδρα στον επόμενο. Τότε η προσωπική του επιλογή του 8α ήταν απόλυτα σεβαστή. Αν δεν ήταν στο ψηφοδέλτιο της ΧΑ δεν 8α ήταν καν βουλευτης. Εκεί βρεθηκε ως "αξοιόπιστος". Τώρα όμως την βόλεψε και "άραξε" στο βουλευτιλίκι. 'Ισως μάλιστα να θεωρηθεί και "αξιόπιστος" μάρτυρας. Αχ καημένη Πατρίδα! Που είστε Καζαντζάκη, Καβάφη, Ρίτσο να μας καμαρώσετε.
XA XA
17/03/2014 03:11
"στα εκατομμύρια των πολιτών που στηρίζουν την Χρυσή Αυγή"... Τώρα γίνανε και εκατομμύρια. Θα φταίει η κοκκαϊνη, αλλοιώς δεν εξηγείται. Πάντως, από τη στιγμή που στα περισσότερα σχόλια επικρατούν αναφορές για μόρια κάτω από τη ζώνη και πάνω από τα μπούτια, το επίπεδο είναι σχετικό με Ναζί σίγουρα.
chris
16/03/2014 22:52
SYNCHARITIRIA STON ALEXOPOULO.SIGOURA GIAYTON DEN THA HTAN KATHOLOU EYKOLO.MAKARI NA AKOLOUTHISOUN KAI ALLOI TO PARADEIGMA TOU. VLEPOUME TORA STHN OUKRANIA POU TA NAZISTIKA KOMMATA ODHGOUN. STH KATASTROFH TON LAON. XA ISON OLOKLHROTIKH KATASTROFH TOU ELLHNIKOU LAOU,ALLOTE TO EIDAME KAI ME TH XOUNTA POU POULHSE TH MISH KYPRO STH TOURKIA.
tsalaperdas
17/03/2014 05:56
sigoura itan para poly efkolo gia afton !!! ektos ki an vlepeis kai kato apo to trapezi!!! prin anoixeis to stoma sou vale to myalo sou na doulepsei!
Υπουργός
16/03/2014 20:21
Ίσως ο άνθρωπος να θέλει να γίνει υπουργός, όπως έγινε κάποιος άλλος που παλιά φωτογραφιζόταν με τον Μιχαλολιάκο.
N. Mixaloliakos
16/03/2014 20:08
Epeidh polla legontai apo autous pou den tha'prepe na milane gia prodosies kai Efialtes (epeidh sto spiti tou kremasmenou den milane gia sxoini), osa kai na ksepoulhsoun oi kuvernwntes, osa mnhmonia kai na fame sth mapa, osa lefta kai na klepsoune, thn prodosia ths Kuprou apo tous xountikous Nenekous twn Amerikanwn den prokeitai na th ftasoun pote. Einai san na leei o gaidaros ton peteino kefala. Paliotera polloi sugxwrountan logw vlakeias. Pleon kseroun ti esti XA kai einai asugxwrhtoi, ara kai sunnenoxoi.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
16/03/2014 16:43
Τίποτα απολύτως δεν θα καταφέρει το Νεοταξικό Κτήνος. Και οι δυνάμεις όταν δεν έχουν αξίες, σβήνουν. Η Ελλάς είναι αυτή που θα σταθεί στα πόδια της, με κοινωνική συνοχή, με επαναστατική μορφή, με δημιουργική διάθεση, με διεκδικητική και απελευθερωτική πορεία όλων των Ελλήνων. Ισοπεδώνουμε τους Νενέκους και διαβαίνουμε στα υψηλά πεπρωμένα τού Ελληνισμού. Για μια Ελληνική, Ελεύθερη, Λαϊκή, Εθνικιστική και Μεγάλη Ελλάδα.
Μίλων Φιρίκης
16/03/2014 19:25
Εθνικιστική και Μεγάλη Ελλάδα είναι ασύμβατες έννοιες. μελετάτε τας γραφάς
16/03/2014 19:10
arxidia kalamvrezika mipos tha dosete ston lao ammesi dimokratia? OXI diladi stin ousia tha antikatastisoume tn mia turania me mia allin
16/03/2014 16:27
thumaste tin sumaxia ton astikon dimokration tis dusis me to stalin enopsin tou xitlerikou kundinou? oti egine tote tha ginei kai tora meta tin xrusi augi erxontai oi dioxeis enantion tou suriza .. tote thelo na do ti tha poun oi surizaioi se endexomeni arsi tis asulia tous afou yparxei to proigoumeno me tis xrusi augi to opoio malista ypegrapsan.. tha ginei xamos !
H. Kasidiaris
16/03/2014 20:16
Epeidh tuxainei na thumamai thn istoria, auto pou egine otan oi astikes dhmokraties me ton Stalin summaxisan htan oti LIWSANE tous fasistes, tous kanane mish apo xorta, tous eksafanisan apo proswpou ghs, tous kanane na allaksoun planhth, na klanoune mentes. Swsta? Opws les ki esu, auto tha ginei kai twra. Gi'auto tremete to suntagmatiko tokso, giati diwkei tous thrasudeilous kai tous hlithious pordomagkes pou tolmane akoma kai na SKEFTOUN na eglhmatisoun. Kai auto to tokso dustuxws gia esas perilamvanei kai ton SYRIZA. Oso exoume dhmokratia kai nomous auto tha pathainoun osoi eglhmatoun: DIWGMO! Geia sou re DENDIA giganta, tous exeis kanei na pathoun parakroush!
16/03/2014 16:23
autos prepei na egine xrusaugitis logo onomatos ,kairos na allaxei kai to onoma tou se ioudasvalantis
Δρακιδησ
16/03/2014 16:19
Καταλαβε οτι στην ΧΑ δεν εχει μιζεσ και τωρα ψαχνει αλλου. Λακη του τυχη και με το καλο και με λιμουζινεσ...
νδγ
16/03/2014 14:22
«Η τρομοκρατία του ανθελληνικού καθεστώτος κατά της Χρυσής Αυγής..." Δηλαδή η Χρυσή Αυγή είναι η Ελλάδα κι όποιος είναι εναντίον της είναι ανθέλληνας. Σαν πολύ μακρύ δεν είναι το καλάμι που καβαλήσατε κύριοι; Μήπως ήλθε ο καιρός να λογικευτείτε;
Silver
16/03/2014 13:49
Τουλάχιστον τώρα μπορούμε να δώσουμε ένα πρόσωπο στον Εφιάλτη.
Ψαλταράς
16/03/2014 12:17
Γιατί Χρυσαυγίτης αφου ανεξαρτητοποιήθηκε;;;; Τεσπα,,,, θα προσαρτηθεί στο συνταγματικό τόξο!!!!
Τερας
16/03/2014 10:01
τα ποντίκια εγκαταλείπουν το πλοίο όταν βουλιάζει
πετρος
16/03/2014 09:30
Αν εχει αρχιδια να παραδωσει την εδρα του αλλα τα λεφτα ειναι καλα φτωχομπινε και συ μαλακισμενο που γραφεις για διαλυση το νεοναζιστικο μαγαζι κοιττα καλυτερα τα μλ και εκκε και τροτσκιστες της κωλοαριστερας και ασε την χρυση αυγη που γαμαει σε ποσοστα
Θνητός
16/03/2014 07:08
Μερικοί λιγοψυχούν στο πόλεμο , ίσως γιατί όλοι οι πολέμοι θέλει να έχεις αρχίδια . ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ . Και εσύ ρε κακόμοιρο ανθρωπάκι που μιλάς εκ του ασφαλούς και λες ότι είναι εγκληματική οργάνωση οι χρυσαυγήτες , καλύτερα κάτσε και μέτρα τι θα μπορούσες να αντέξεις εσύ για την πατρίδα.
Μίλων Φιρίκης
16/03/2014 18:55
το πρωτεύον θέμα κατ΄εμέ δεν είναι αν είναι εγκληματική οργάνωση η ΧΑ, αυτό είναι δευτερεύον (αν και την ΧΑ δεν την γνώρισα τώρα, την ξέρω από το 1988 όταν διάβασα αρκετά από τα φυλλάδια της τα διακεκκοσμημένα με τα εμβλήματα της LSSAH, της Das Reich, της Totenkopf και άλλων τέτοιων ευαγών σχηματισμών, απόδειξη ότι πέραν από τσιμπουκ ογλάν του Αδόλφου τότε, σήμερα είναι ή αμνήμονες ή κότες). Αλλά ας το παραβλέψουμε αυτό, ας πάμε στο πρωτεύον: όλα όσα προτείνει ως πολιτική η ΧΑ είναι δια τον πέοντα. Ότι νάναι. Θα με πεις, γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ είναι καλύτερος; Όχι θα απαντήσω, και αυτός ότι νάναι είναι. Στα πρωτεύοντα λοιπόν αμφότεροι κάτω της βάσης. Οπότε λέγω: - αφού θα έχω κάποιον στο κεφάλι μου με πολιτική σύνθεση του κώλου τα εννιάμερα (με συγχωρείτε) - τουλάχιστον αυτός ο κάποιος να μην είναι δολοφόνος και αρχιδογλείφτης των ανθρώπων που γάμησαν την χώρα μου στον ΒΠΠ. Είναι απλό. Όποιος ελπίζει στον ΣΥΡΙΖΑ είναι πολιτικά τελειωμένος. Όποιος παραμένει στο ΝΔΣΟΚ είναι πολιτικά και ηθικά τελειωμένος. Όποιος προσμένει στην ΧΑ είναι πολιτικά, ηθικά και διανοητικά τελειωμένος.
Kaiadas
16/03/2014 14:34
Egw pantws auto pou tha mporousa na anteksw gia thn patrida einai oloi oi thrasudeiloi xestes pou to paizoun patriwtes kai einai oi prwtoi pou to skane ston polemo na katsoun sto lagoumi tous. Giati eksw exei DENDIA kai den einai twra o kairos gia pordomagkes.
Γιώργος
16/03/2014 10:50
Ολοι εμείς που βλέπουμε τα αισχη της ΧΑ αν΄τεξαμε πολλά για την πατρίδα. Για να προστατέψουμε το πολιτευμα και τους θεσμούς περιμεναμε υπομονετικα την να γίνει έστω και αργοπορημένα θεσμικά ο εξοστρακισμός αυτου του συρφετού νεοναζι δολοφόνων. Αυτό αντέξαμε αστω και αν αυτό που τους άξιζε τηαν να τους πετάξουμε την αλλη ωρα μεσα σε κανα σακι απο καράβι στη θαλασα... (οχι στο Αιγαίο γιατι πρεπει να προστατευουμε το περιβάλλον)
Spartan from hawaii
16/03/2014 06:37
Vre zwa kala pou eine kai yparxi oi xrysi aygi giati se ligon kairo tha milate olio sas turkika! Ti na milate pou eimaste olio Tourkospori Re oust apo ekipera kolo koumounia! edo epese I rosia kai esys milate Gia ton tsipra kai to Syria vlakes! PATRIS THRISKIA OIKOGENIA ZWA pou thelete na sas lene kai ELLINES Tourkospori. ,
16/03/2014 16:24
esu toso polu agapas tin ellada pou piges sto xavai na kaneis ton patrioti
Kaiadas
16/03/2014 14:30
An eisai esu Spartiaths egw eimai o Papas. Profanws eisai Xavanezos pou emathe liga pseuto-ellhnika gia na mpaineis kai na trollareis. Ase th suzhthsh edw gia tous ELLHNES.
reset
16/03/2014 13:42
Εσύ μεγάλε Ελληναρά γράψε πρώτα με ελληνικούς χαρακτήρες και σε σωστά Ελληνικά και μετα ξανασυζητάμε. Και φυσικά να υποθέσω πώς εσύ δεν είσαι Τουρκόσπορος ε;; Έχεις ψάξει και όλο το γενεαλογικό σου δέντρο μήπως μέχρι και το 1453 (αν ξέρεις τι έγινε τότε);
Άρης
15/03/2014 23:57
Βαράει διάλυση το νεοναζιστικό μαγαζί. Φαίνεται ότι ξυπνάνε τα πρόβατα και καταλαβαίνουν ότι υπηρετούν μια μαφιόζικη συμμορία που διαχειρίζεται το σόι του μιχαλολιάκου και δυό τρεις παρατρεχάμενοι κασιδιάρηδες. Ο Αλεξόπουλος να αποκαλύψει στον λαό τα εγκλήματα των νεοναζιστών, απο που τα παίρνανε κτλ αν μη τι άλλο για την υστεροφημία του γιατί δεν ξεπλένεται με δηλώσεις μετανοίας σήμερα. Η δικαιοσύνη και η κυβέρνηση από την άλλη συνεχίζουν να αργούν ύποπτα και να μην θέτουν εκτός νόμου τους νεοναζιστές εγκληματίες.Για να μην ξεχνιόμαστε...
MΠΑΜΠΗΣ
15/03/2014 23:36
ΡΕ ΤΙ ΟΙΚΟΣ ΑΝΟΧΗΣ ΕΙΝΑΙ Η Χ.Α? Ο ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ΚΛΑΝΕΙ ΜΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Χ.Α ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ... Ο ΜΠΟΥΚΟΥΡΑΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ... Ο ΚΑΣΙΔΙΑΡΗΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΩΝ "ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΩΝ" GAY...
Μάκης Παυλίδης
15/03/2014 21:48
Σιγά την είδηση! Εδώ, άπιστοι Θωμάδες, πήρε Πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός! Λόγω τιμής, δεν κάνω πλάκα. Μιλάμε, δηλαδή, για έκπληξη 100 Μεγατόνων - και βάλε... Τώρα να δω όλους τους άσχετους, που άλλος έλεγε πως το Πρωτάθλημα θα το έπαιρνε ο Πλατανιάς, άλλος η Καλλονή και άλλος έχριζε φαβορί τον Πανιώνιο και τον Άρη. Ολυμπιακός μάγκες και τα μυλά στα κάγκελα. Να πάψει, μια για πάντα η παντοκρατορία της Δόξας, του Ηρακλή, της Καλαμαριάς, της Βέροιας και των άλλων ύποπτων ομάδων που λυμαίνονται για χρόνια και χρόνια το δύσμοιρο ελληνικό ποδόσφαιρο. Επιτέλους, άρχισε να φαίνεται φως στο βάθος του τούνελ. Αξιοκρατία βρεεε... (Τι να μας πει και ο Χρυσοβαλάντης με την αλογοουρά του. Πφφφ... Τα πάντα όλα. Τι να λέμε τώρα. Ναι για...)
Mighty Boosh
15/03/2014 19:43
Αυτές είναι ιστορίες, βγαλμένες από την ζωή. Ο ένας έπεσε για ύπνο και όταν ξύπνησε τον φώναζαν εγκληματία και φασίστα χωρίς να έχει πάρει μυρουδιά το οτιδήποτε, και ο άλλος δεν κατάλαβε ότι δεν γίνεται να είσαι ταυτόχρονα και συκοφάντης και προδότης. Καλά, μήπως ο δεύτερος κατάλαβε ότι για τους δυό ληστές στον σταυρό ανάσταση δεν προβλεπόταν;
Η ίδια
15/03/2014 19:07
Μπορεί να ειδοποιήσει κανείς την κυρία Κωνσταντοπούλου, τον κύριο Λαφαζάνη και τους λοιπούς φωστήρες ό,τι και οι βουλευτες της ΧΑ τώρα τελευταία ανακάλυψαν ότι αποτελούν εγκληματική οργάνωση;
Γρηγορης
15/03/2014 18:37
Για ποια αναγεννηση της Ελλαδος μιλατε εσεις οι ξεροκεφαλοι, την αναγεννηση που εφερε ο .... θειος σας Ιωαννιδης και ο Παπαδοπουλος, χαριζοντας την Κυπρο στους τουρκαλαδες. Οι μεγαλοι ..... Εθνικοφρονες που σε συνεργασια με τον ηλιθιο Σαμψων το συντροφο σας, βομβαρδιζανε το προεδρικο Μεγαρο και αναγκασανε τον αειμνηστο Μακαριο σε αυτοεξορια. Δεν αρκουν τα παχεια λογια και οι φανφαρες, κανεις πρεπει να εχει και μυαλο, κατι που τοσο εσεις οσο και οι ψηφοφοροι σας το στερεισθε πληρως.
Αναρχική
15/03/2014 18:28
Καιρός ήταν. Κουτός είναι;
Παύλος
15/03/2014 17:29
Δύσκολη η φυλακή και λίγοι αυτοί που μπορούν να υποστούν τέτοιο διωγμό. Προτίμησε την ατίμωση για μια ζωή από 4 μήνες φυλάκιση. Κρίμα γιατί είναι και γείτονάς μου στη Λάρισα.
Kaiadas
16/03/2014 14:44
Nai, einai duskolh h fulakh, eidika otan se valoun sto keli me allodapo. Gi'auto apo dw kai pera oloi sas tupos kai upogrammos. Oute viaiopragies, oute apeiles, oute tipota. Tha eisaste KYRIOI, eugenikoi kai nomotageis polites. Giati alliws exei DIWGMO kai FYLAKA.
ΜΙΧΑΛΗΣ
15/03/2014 16:34
ΟΙΚΤΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΛΙΓΑΕΙ. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΑΥΜΑΣΜΟΣ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΟΥΝ...
Νίκος
15/03/2014 16:08
Η τρομοκρατία κατά της Χρυσής Αυγής αρχίζει να αποδίδει καρπούς. Εγώ θα ψηφίσω πάντως Χ.Α. και Ηλία Κασιδιάρη ό,τι και να κάνουν. Και πολύς άλλος κόσμος. Και όποιος αντέξει.
Kaiadas
16/03/2014 14:38
Kai ti mas to les oti tha pshfiseis XA? Na sou poume "Mpravo"? Na sou poume "Euge" pou pshfizeis ena matso thrasudeilous pou otan einai mazi to paizoun magkes kai xwria parthenes? Pou thaumazoun enan pordofurer kai ton katourlh uparxhgo tou? Auto den einai logos na sou poume "Mpravo", einai katantia.
Don Camilo
15/03/2014 14:54
Και έτσι ήρθε το τέλος της εγκληματικής παρέας....
βασιλης τρεμπελας