Σαμαράς: «Εχουμε τόσους ανέργους όσο και παράνομους μετανάστες, φτάνει πια»

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 21/10/2013 14:31 |
Σαμαράς: «Εχουμε τόσους ανέργους όσο και παράνομους μετανάστες, φτάνει πια»
Ο Πρωθυπουργός της Μάλτας Τζόζεφ Μάσκατ (αριστερά) υποδέχεται τον έλληνα Πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά. Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Η Ελλάδα είναι η χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης με το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας και παράνομης μετανάστευσης», δήλωσε ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς μετά την συνάντησή του τη Δευτέρα με τον Πρωθυπουργό της Μάλτας Τ. Μασκάτ, στη Βαλέτα.

Στέλνοντας μήνυμα στους ευρωπαίους εταίρους για το θέμα του χρόνου λήψης αποφάσεων για τη διευθέτηση του χρέους, ο Πρωθυπουργός ανέφερε ότι η Έλλαδα έχει προχωρήσει τη δημοσιονομική προσαρμογή και τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις, έχει τηρήσει τις υποχρεώσεις της, που οδηγούν την χώρα πίσω στην οικονομική ομαλότητα.

Σημείωσε ακόμη ότι η χώρα έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ανεργίας στην ΕΕ, ενώ είπε χαρακτηριστικά: «Στην Ελλάδα υπάρχουν τόσοι άνεργοι όσοι και παράνομοι μετανάστες και αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο» ζητώντας από τους εταίρους μια κοινή προσέγγιση στα δύο μεγάλα προβλήματα.

Μετά την συνάντησή του με τον μαλτέζο Πρωθυπουργό, ο κ. Σαμαράς μεταβαίνει στη Ρώμη, όπου αργότερα θα έχει συνάντηση με τον ιταλό ομόλογό του Ενρίκο Λέτα.

Και σε αυτή την συνάντηση αναμένεται να τεθεί τόσο το μεταναστευτικό όσο και το θέμα του ελληνικού χρέους. Μάλιστα, το ιταλικό πρακτορείο ειδήσεων ANSA μετέδωσε σήμερα τηλεγράφημα, στο οποίο γίνεται αναφορά στις προσπάθειες που έχει καταβάλει η Ελλάδα, αλλά και στις τεταμένες σχέσεις με την τρόικα εξαιτίας της επιμονής για τη λήψη νέων μέτρων.

Κάτι τέτοιο μπορεί να εκτροχιάσει τις προσπάθειες της κυβέρνησης, αναφέρει το ιταλικό πρακτορείο.

Οι δύο Πρωθυπουργοί προσδοκούν ειδική αναφορά για το θέμα του μεταναστευτικού, ειδικά μετά τα δύο πρόσφατα πολύνεκρα ναυάγια στην ιταλική νήσο Λαμπεντούζα, στην επόμενη Σύνοδο Κορυφής, απόφαση για ενίσχυση της φύλαξης των συνόρων, καθώς και αναθεώρηση της Συνθήκης «Δουβλίνο ΙΙ».

53
Θύμιος
27/01/2014 20:31
Δεν ξέρω τι θα κάνει με τους ανέργους ο ΣΥΡΙΖΑ,είμαι σίγουρος όμως πως το πρόβλημα των λαθρομεταναστών θα το λύσει άμεσα και οριστικά: θα τους νομιμοποιήσει όλους,οπότε δεν θα βρίσκεις παράνομο μετανάστη ούτε για δείγμα.Αμ πως!
mm
25/10/2013 21:02
SE 20 XRONIA OI METANASTES THA APOTELOUN TO 30% TOU ELLINIKOU PLUTHISMOU ,OI TOURKOI OTHOMANOI TOURKALVANOI APO KONTA KAI ESEIS KOIMASTE TON YPNO TOU DIKAOU. KALA ENTAXEI TA PAIDIA SAS THELETE NA MEGALOSON STIN TURANIA TOU ISLAM?
mm
25/10/2013 21:00
pnigeste se mia koutalia nero re aristokrates tou pneumatos as ginei dimopsifisma na apofasisei o laos an thelei metanastes ki posous! dimokratia exoume o laos prepei na apofasizei kai oxi i aristokratia tou pneumatos. DEN MPOREI O KATHE METANSTIS NA KATAPATEI TON VASIKO MISTHO TOU ELLINA ERGATI KAI TA ARISTERA KOMATA NA SUMFONOUN SE AUTO! ELEOS!
ροδανθός
23/10/2013 12:01
Και κάτι που κανενας δεν έπιασε. Οι άνεργοι στην Ελλάδα ειναι 1,5 εκατομμύριο. Άρα ο Σαμαράς λέει ότι οι παράνομοι μετανάστες είναι 1,5 εκατ. Αν σε αυτούς προσθέσουμε και το 700.000 των νόμιμων μεταναστών φτάνουμε τα 2,2 εκατ. μετανάστες συνολικά. Εντάξει να το δεχτούμε ότι είναι 2,2 εκατ. Προφανώς το βασικό είναι ότι δεν τους έχει μετρήσει κανένας, αλλά και από την άλλη κανένας δεν προσπάθησε ποτέ να τους μετρήσει....ή να πω καλύτερα δεν θέλησε να τους μετρήσει. Όμως δεν χρειάζεται να μετρήσει κάποιος τους μετανάστες καθώς μπορεί να αντιληφθεί τον αριθμό τους από τα φαινομενα που ακολουθούν την λαθρομεταναστευση. Υποθέτω ότι όταν έχεις 2,2 εκατ. εξαθλιωμένους ανθρώπους σε μια χώρα σε κρίση, που η ανεργία και η ανέχια χτυπά κόκκινο θα έχεις και ανάλογη αύξηση των ληστειών, των δολοφονιών κλπ κλπ. Θα πρότεινα σε όλους τους λογικά σκεπτόμενους ανθρώπους να ρίξουν μια ματιά σε αυτά τα στατιστικά στοιχεία. Απλά θα πω ότι το ποσοστό δολοφονιών στην Ελλάδα (1,5) είναι μισό από αυτο του Λουξεμβούργου και της Φινλανδίας, χώρες πρότυπα ησυχίας. Όσον αφορα δεν το ποσοστό ληστειών, είμαστε πάλι στο μισό από τα νούμερα του Λουξεμβούργου και κατα 25% κάτω από τα ποσοστά της Γερμανίας και της Ολλανδίας. Γενικά τα νουμερά μας είναι περίπου με αυτά της Ν. Ιρλανδίας και γενικότερα των πιο ήσυχων χωρών του πλανήτη. Και όλα αυτά με 2,2 εκατ. εξαθλιωμένους μεταναστες....κάτι δεν κολλάει κ. Σαμαρά.
humanpride
22/10/2013 20:36
Είσαι έλληνας άνεργος; Υπέροχα νέα! Νέα λαμπρά επαγγέλματα με μέλλον ανοίγουν με την απέλαση των μεταναστών. Τώρα θα μπορέσεις και εσύ να πλένεις τζάμια στα φανάρια, να πουλάς cd, ξύλινα ελεφαντάκια και φακούς μπρελόκ στην Αθήνα. Με την απέλαση θα δημιουργηθούν 3.000 νέες θέσεις πορνείας που στερούσαν από τον ελληνικό λαό οι παράνομες μετανάστριες. Ήθελες να φύγεις για το εξωτερικό; Ξανασκέψου το!
mm
25/10/2013 20:52
i ypersusoreusi fthinis ergasias, doulon, den voithaei tin metexelixi tis koinonias antitheta yponomeuei tin idia tin dimokratia afou oi eleutheroi xanoun ta vasika anthropina dikaomata tous opos einai o vasikos misthos.
humanpride
22/10/2013 19:43
Είσαι άνεργος εκπαιδευτικός; Ανεργος multimedia designer; Ανεργος γραφίστας, ηχολήπτης; Είσαι πολιτικός μηχανικός και έχεις να φτιάξεις μια κάτοψη ενάμιση χρόνο; Μην κλαις και μην απελπίζεσαι! Σύντομα θα φύγουν όλοι οι πακιστανοί designers, γραφίστες, ηχολήπτες, πολιτικοί μηχανικοί και εκπαιδευτικοί από την ελληνική αγορά εργασίας και η ανεργία θα πέσει στο 1%
mm
25/10/2013 20:54
edo tithete thema sarias kai esu akoma theteis thema anergias giati vasika exeis meinei piso stis exelixeis.
Ζαφείρης Καλαούντρης, χονδρέμπορας κεντρικιάς λαχαναγοράς Αθηνώνε
23/10/2013 01:58
Εσύ κύριος, μήπως είσαι αντιρατσιστούλης; Δεν μπορείς να σακουλευτείς ότι άμα είναι άνεργος ο οικοδόμος, ο μπογιατζής, ο σερβιτόρος, ο εποχιακός εργάτης στα χωράφια, ο ηλεκτροσυγκολητής, ο εργάτης στο ναυπηγείο, ο αμμοβολιστής, ο ναυτικός, ο ναυτεργάτης, ο εργάτης στη φάμπρικα, ο αχθοφόρος κι ένα κάρο άλλες δουλειές που από την Εκάλη και τη Φιλοθέη σου τις αγνοείς θα πάρει ο διάολος και τα επαγγέλματα που ειρωνικά κι "αντιρατσιστούλικα" αναφέρεις; Αλλά ξέρω, θα πάει τώρα ο αμέρικαν Alexi$ για υποψήφιος κύριος Πρόεδρας στην ΚομιSSιόν και πετάς από την αντιρατσιστικιά χαρά σου. Πώς τα ανθίζομαι κάτι τέτοια εγώ, έ;;
humanpride
23/10/2013 09:44
Ναι είναι ολοφάνερο ότι για τα επαγγέλματα που αναφέρω πιο πάνω φταίει η ανεργία του έλληνα εργάτη που δεν μπορεί να τα στηρίξει. Αν φύγουν οι ξένοι, θα δαπανά ο ελληνικός λαός περισσότερα για τοπογραφικά διαγράμματα, γραφιστική, multimedia εφαρμογές κλπ. Να είχαν και κάποια λογική όσα λες, θα ήμουν πρόθυμος να το συζητήσω μαζί σου, και ας με αποκαλείς "αντιρατσιστούλη". Πάντως η λογική λέει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι. Ότι δηλαδή με την απασχόληση μεταναστών (ακόμη και παράνομων) στις θέσεις που περιγράφεις, τα επαγγέλματα που ανέφερα έχουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απασχόληση, πχ όταν ο οικοδομικός τομέας ανθούσε με την απασχόληση φτηνών μεταναστών, οι μηχανικοί δούλευαν περισσότερο. Δεν βγαίνει η λογική σου. Περαστικά
ροδανθος
21/10/2013 22:06
Όντας η Ελλάδα η χώρα με την χαμηλότερη πολιτογράφηση αλλοδαπών στον κόσμο για τουλάχιστον 80 χρόνια, δεν καταλαβαίνω γιατί εναντιώνεται σύσσωμη στην ιδεολογική άποψη της Χρ. Αυγής. Δηλαδή τι διαφορά έχει να πολιτογραφείς 300 άτομα από το να πολιτογραφείς 0. Έχει διαφορά το 0% από το 0,001%;
Κριτικός
21/10/2013 21:50
Καλά τα λέει όταν του επιτρέπουν τα αφεντικά του. Από ότι φαίνεται είναι ο μόνος αυτή τη στιγμή που μπορεί να κυβερνήσει. Οι υπόλοιποι σύριζα κτλ. κρύβονται πίσω του. Υπομονή γιατί η κρίση είναι παγκόσμια και αν δεν ξυπνήσουν οι έλληνες δεν υπάρχει σωτηρία για τον κόσμο...
ροδανθος
22/10/2013 18:58
Θα ήθλεα να διαφωνήσω για την παγκόσμια κρίση. Η κρίση δεν είναι παγκόσμια, είναι ακριβώς το αντίθετο. Όλες οι ήπειροι έχουν μέσο όρο άνάπτυξης περίπου 5% εκτός από καμιά 10αριά χώρες της Ευρώπης και ΗΠΑ. Απλά μέχρι τώρα είχαμε συνηθίσει καμιά 10αριά χώρες να έχουν 5% ανάπτυξη και όλες οι υπόλοιπες να είναι στο 0. Όπως και να το δουμε είτε πληθισμιακά είτε γεωγραφικά μέχρι πριν από 10 χρόνια είχαμε παγκόσμια κρίση ενώ τώρα έχουμε παγκόσμια ανάπτυξη.
makissss
21/10/2013 21:01
Εγώ έχω μια ιδέα πολύ καλή. Να αγοράσει η Ελλάδα μερικα εκταρια στην Αρκτική, να φτιάξει μερικούς όμορφους καταβλισμους και όλοι οι παράνομοι να αποστέλλονται και να απελευθερώνονται εκεί. Νομιμότατο είναι. Θα κυνηγάνε πολικές αρκούδες για να τρέφονται και θα συνεισφερουν και στην τοπική οικονομία. Γιατι δηλαδη να τους στέλνουν στην Αθήνα. Καλλίτερα ειναι;
Κατερίνα
21/10/2013 20:50
Ναι, μόνο που αυτός πρώτος τους έφερε... ή μάλλον τους προσκάλεσε.
ΚΩΣΤΑΣ
21/10/2013 20:49
Αντωνάκη και τα δύο είναι αλληλένδετα. Για σκέψου λίγο. Πολλοί άνεργοι, που οφείλονται σε επιχειρήσεις και επιχειρηματίες "μαιμούδες" και αποτελούν τον τελευταίο τροχό της ευρωπαικής αμάξης. Πολλοί παράνομοι μετανάστες, που ενισχύουν με την εργασία τους, τον μόνο εξαγωγικό τομέα που στηρίζει ακόμα την Γιουνανία. Εννοώ βέβαια την γεωργία. Τώρα όσο για τους Γιουνάνηδες, αυτοί βρίσκονται με χαμένο τον μπούσουλα, μεταξύ καφετέριας και διαδήλωσης. Τι να πείς Αντωνάκη. Δύσκολοι καιροί γάρ..........
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
21/10/2013 20:29
Α, τώρα συνειδητοποίησε ο πρωθυπουργός μας ότι έχουμε τόσους μετανάστες όσους και ανέργους σε αυτή τη χώρα;Tώρα πιά είναι αργά, έχουν δημιουργηθεί τετελεσμένα και χρειάζονται δραστικές-και δραματικές-λύσεις για την άρση αυτού του φαινομένου.
galatsi
21/10/2013 20:23
Με δυο λέξεις: ακροδεξιό άνοιγμα.
Μαρούσι
21/10/2013 21:09
Δύο ακόμα λέξεις: έρχονται εκλογές. Αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά πως οι διαφορές μεταξύ δεξιάς και ακροδεξιάς είναι απλά φαινόμενο των περιστάσεων και της τρέχουσας στρατηγικής τους.
galatsi
22/10/2013 09:43
Καμία σχέση, ο εθνικισμός διαστρεβλώνει τον φιλελευθερισμό και δεν μπορούν να συνυπάρξουν. Για πρώτη φορά η Ελλάδα μεταπολιτευτικά είδε στοιχεία εξτρεμισμού. Η μαζική τους οργάνωση υπήρξε προκάλυμμα της αυτοδικίας τους.
Fotis
21/10/2013 19:45
LATHOS KYRIE SAMARA. BREITE MOU ENAN LATHROMETANASTH POU TROEI TIN DOULEIA ELLINA ANERGOU.
chr
21/10/2013 21:10
Έχεις δίκιο! Αλβανοί εργασιομανείς ΜΗ λΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ τρώνε τη δουλειά Ελλήνων άνεργων ως εργάτες ή ως καταστηματάρχες. Και σε ρωτάνε: "Ποιά ανεργία στο Ελλάδα ρε παιδιά; Εγώ πότε θα ψηφίσει;"
Έλληνας Μετανάστης
22/10/2013 19:43
Οι περισσότεροι από αυτούς μιλάνε καταπληκτικά ελληνικά (όχι του τύπου "εγώ πότε θα ψηφίσει"). Οι Έλληνες που πρωτοπατάνε στις ΗΠΑ ή στο ΗΒ μιλάνε πολύ χειρότερα αγγλικά. Όταν κάποιος μετανάστης διαπράττει εγκλήματα κατά της ελληνικής, συνήθως απλά αναπαράγει τον τρόπο με τον οποίο μιλάμε οι νεοέλληνες. Με όποιο δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις. Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ ευχάριστο και τιμητικό που "εργασιομανείς" άνθρωποι θέλουν να ζήσουν στη χώρα μας. Εφόσον παράγουμε σχεδόν αποκλειστικά χαραμοφάηδες, πάλι καλά που εισάγουμε εργατικούς ανθρώπους. Μια και το έφερε η κουβέντα, πρέπει να ψηφίσουν (με κάποια λογικά κριτήρια).
chr
22/10/2013 23:01
Μπορούσες απλά να μου πεις: "Με όποιο δάσκαλο καθίσει, τέτοια γράμματα θα μάθει". Αλλά ακόμη και τότε, πάλι θα σου απαντούσα: "Ωραία μέρα σήμερα! Ξημέρωσε, μεσημέριασε και τώρα βράδιασε. Αύριο πάλι."
MARTURAS
21/10/2013 19:43
EXEI DOKIMASEI KANEIS NA MPEI PARANOMA STO PAKISTAN?PROTA TON SKOTONOUN KAI META KANOUN TIS EROTISEIS
humanpride
22/10/2013 20:33
φαντάζομαι έχεις διασχίσει τα πακιστανικά σύνορα πολλές φορές και κάτι θα ξέρεις. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας κατατοπίσεις
ροδανθος
21/10/2013 21:59
Υποθέτω η λύση είναι να ακολουθούμε το παράδειγμα του Πακιστάν για να γίνουμε ανυπτυγμένη χώρα....αν και νομίζω ότι αν κάνουμε ότι κάνει το Πακιστάν .... Πακιστάν θα γίνουμε
kopritis
22/10/2013 22:12
EIMASTE XEIROTERA APO TO PAKISTAN EIMASTE MPATE SKLOI ALESTE KAI ALESTIKA MIN DINETE ,AN GINOUME PAKISTAN THA EXELIXTHOUME
Μηνάς
21/10/2013 21:32
Οι Αφγανοί μπαινοβγαίνουν σαν στο σπίτι τους στο Πακιστάν. Το ίδιο και οι Αμερικάνοι. Το Πακιστάν δεν είναι το καλύτερο μοντέλο χώρας να μιμηθούμε. Όσο και να θέλει η χρυσή αυγή να μας κάνει Πακιστάν.
Θωμας
21/10/2013 19:43
Ο αριθμος των ανεργων δεν εχει καμια σχεση με τον αριθμο των μεταναστων, εαν ελαττωθει ο αριθμος των τελευταιων, δεν θα ελαττωθει ο αριθμος των ανεργων, απλως γιατι οι ντοπιοι δεν κανουν, δεν καταδεχονται... τις δουλειες των μεταναστων. Αυτο μαλιστα οχι μονο εδω, αλλα παντου στην Ευρωπη.
Γιαννης
21/10/2013 21:39
μεγα λαθος..πως μαζευονταν οι ελιες και τα φρουτα μεχρι το 2000?μονες τους?ποσα δις το χρονο βγαινουν απο τη χωρα μας μεσω των λαθρομεταναστων που δουλευουν μαυρα χωρις να δινουν δεκαρα στα ασφαλιστικα ταμεια?Αν αυτα ξοδευονταν στην αγορα μας θα εκλειναν μαγαζια καθε μερα?Προφανως φιλαρακο οταν υπαρχει λαθρομεταναστης που δεν τον πειραζει να δουλεψει μαυρα και με ελαχιστο μεροκαμματο μια και με μερικα ευρω στο πακισταν ζει οικογενεια για μερες ο ελληναρας εργοδοτης θα τον προτιμησει..Αν δεν υπηρχε ο λαθρομεταναστης θα προσελαμβανε εναν ελληνα με ασφαλιση και κανονικο μεροκαμματο.οποτε αυτα που λες ειναι παραμυθια!!! για δηθεν αριστερους με τα 4χ4 και μεζονετες..
24/10/2013 20:18
κύριως απο γύφτους
Γιαννης
21/10/2013 19:29
εσυ και το κομμα σου μιλατε για ανεργια ρε βολεμενε κοπριτη που μας εχετε στειλει ολους να δουλεψουμε στο εξωτερικο για να μη πεινασουμε???και εσυ που φιλοξενεις τους λαθρομεταναστες σε κεντρα φιλοξενιας πολυτελειας με αστυνομικους καμαριερες??
ροδανθός
21/10/2013 19:20
Υποθέτω ότι όλοι συμφωνούν με το ότι το πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης είναι Ευρωπαικό πρόβλημα και όχι πρόβλημα μόνο της Ελλάδας. Το πρόβλημα όμως είναι, πως θα καταφέρουμε να πείσουμε τους άλλους Ευρωπαίους ότι κάνουμε ότι είναι δυνατόν για αυτό το πρόβλημα όταν έχουμε τα χαμηλότερα ποσοστά πολιτογράφησης μεταναστών παγκοσμίως (0.001% του πληθισμού μας τα τελευταία 15 χρόνια). Θα σου πουν και οι Ευρωαπαίοι, ωραία να ενσωματώσουμε κάποιους αλλά πως γίνεται εσύ σαν Ελλάδα να ενσωματώνεις τους λιγότερους μετανάστες παγκοσμίως την στιγμή που αντιμετωπίζεις τόσο μεγάλο πρόβλημα. Δηλαδή ζητάμε να ενσωματώσει όλους τους μετανάστες η ΕΕ και εμείς κανέναν ή τέλος πάντων να συνεχίσουμε να πολιτογραφούμε τον ιλλιγγιώδη αριθμό των....300 αλλοδαπών τον χρόνο, όπως κάνουμε από το τέλος του Β παγκοσμίου πολέμου. Αυτό δηλαδή που ζητάμε δεν συνάδει με τις πράξεις μας.
Γιαννης
21/10/2013 21:43
βρε χριστιανε τι πληθυσμο εχει η Ελλαδα και τι πληθυσμο εχει η Ευρωπη??Πως να πολιτογραφησεις ανθρωπους που ερχονται ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟΙ πηδωντας το φραχτη μη ξεροντας γρι ελληνικα και με καμμια διαθεση να γινουν ελληνες παρα μονο να βγαλουν μερικα ευρω για να στειλουν στη διαλυμενη και διεφθαρμενη χωρα τους??Αυτη τη στιγμη καποια εκατομυρια λαθρομεταναστων χρησιμοποιουν τις υποδομες μας χωρις να πληρωνουν δεκαρα!!γινεται αυτο στην Ευρωπη??για τραβα ενα ταξιδι και θα δεις..
ροδανθός
22/10/2013 11:43
Βρε Χριστιανέ, και όταν δεν είχαμε πρόβλημα λαθρομεταναστευσης πάλι 300 άτομα πολιτογραφούσαμε τον χρόνο (συνολικα σε 80 χρόνια πολιτογραφήσαμε το 0,002 του πληθισμού μας). Δηλαδή ασχέτως κατάστασης, πάντα πολιτογραφούμε το ίδιο...που είναι ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ το χαμηλότερο ποσοστό ως μερος του πληθισμού παγκοσμίως. Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά πάντα μιλώ με ποσοστά για να μην έρχεται κάποιος να μου λέει ότι ...είμαστε μικρή χώρα και τα κλασικά που λεμε στους Ευρωπαίους για να καλυψουμε το ότι για μας μόνο το αίμα μετρά.
mm
21/10/2013 19:00
diavasa se mia xenofoni efimerida oti i rosia exei tromero provlima me tous metanastes afou exei 2.000.000 lathraious. i rosia me pluthismo 250 ekatomurion exei duo ekatomuria lathraious kai i ellada me 8 ekatomuria exei 2 ekatomuria metanastes otan xupnisete tha einai arga surizaioi
ροδανθος
21/10/2013 21:45
Η Ελλάδα έχει ακριβώς το ίδιο ποσοστό μεταναστών 8,2% του πληθισμού της. Τα νούμερα δεν είναι λάστιχο να τα ξεχυλώνουμε ανάλογα με την κομματική απόχρωση του καθενός. Είπαμε το ξεχυλώσουμε το νούμερο των μεταναστών μπας και μας δώσει καμιά ελεημοσύνη η ΕΕ αλλά λίγο έλεος ρε παιδιά. Όταν πριν από 5 χρόνια είχαμε τον μέγιστο αριθμό μεταναστών φώναζαν όλοι ότι δεν είναι 700.000 αλλά 1 εκατ. Τώρα που μειωθηκε ο αριθμός τους έφτασαν τα 2 εκατ. Είπαμε να κοροιδεύουμε τους Ευρωπαίους αλλά όχι και να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας....
024
21/10/2013 18:33
Να διώξουμε όλους τους λαθρομετανάστες κ όλους τους ανέργους.Δώρο μαζί με αυτούς και οι άχρηστοι που μας φέρανε σε αυτά τα χάλια.Να τους στείλουμε στη Βόρειο Κορέα ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο σίγουροι ότι δεν θα γυρίσουν πίσω. Με αυτο το τρόπο λύνουμε τρία προβλήματα.Οι άνεργοι θα δουλεύουν σε στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας.Οι λαθρομετανάστες θα δουλεύουν σε στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας.Οι άχρηστοι που μας φέρανε σε αυτά τα χάλια για πρώτη φορά θα είναι χρήσιμοι στα... στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας. Έτσι λύνεται αυτομάτως κ το ασφαλιστικό γιατί οι άχρηστοι που μας φέρανε σε αυτή τη κατάσταση είναι το 1/3 της χώρας και άνω των 35 οπότε θα γλυτώσουμε κ τις συντάξεις. Νομίζω πως είναι η πιό εύκολη, απλή και ρεαλιστική λύση για όλα μας τα προβλήματα. Μη μου πείτε οτι έχετε ακούσει πιο σοβαρη λύση απο το Φθινόπωρο του 2008...
Νικος
21/10/2013 22:21
Εσυ σε ποιο τμημα ανηκεις, στο 1/3 των αχρηστων η στους υπολοιπους ; και ποιος θα αποφασισει ποιοί ειναι αχρηστοι ; σε βλεπω να φευγεις για Κορεα γιατι ειναι φανερο οτι δε χρησιμευεις σε τιποτα
024
22/10/2013 11:08
Δουλεύω από τα δεκαεφτά και στα είκοσι τρία είχα ήδη μεταπτυχιακό. Έχω δουλέψει από τα πρακτορεια στην Ορφέως μέχρι και σε πολυεθνικές.Εδώ και πέντε χρόνια είμαι έμπορος και προσπαθώ να επιβιώσω μήπως και κάποια στιγμή βελτιωθεί η ζωή μου. Δεν έχω ζητήσει ρουσφέτι ποτέ στη ζωή μου και ότι έχω κάνει το έχω καταφέρει με την προσπάθεια μου. Οπότε όπως διαβάζεις μάλλον δεν ανηκω στους άχρηστους. Δεν ξέρω ποιος θα αποφασίσει για το ποιος θα πάει στη Κορέα, δεν είμαι παντογνώστης αλλά αν λύναμε αυτό το πρόβλημα νομίζεις ότι πραγματικά θα στέλναμε κόσμο στη Βόρειο Κορέα? Εσυ όμως γιατί θίχτηκες? Επίσης αφού σχολίασες την ανάρτηση μου θα χαιρόμουν αν έκανες τον κόπο μου πεις εάν έχεις ακούσει πιο σοβαρή λύση από το Φθινόπωρο του 2008?
Τριαπουλάκια κάθουνταν
21/10/2013 18:11
Και ποιος δεν κάνει τη δουλειά του και γεμίσαμε λαθραίους; Και ποιος τα πιάνει και γεμίσαμε λαθραίους; Και ποιος κωφεύει και γεμίσαμε λαθραίους; Και ποιος κερδίζει και γεμίσαμε λαθραίους; Κι ακόμα!!! Τα 3.000.000 ισλαμιστες στην πλειοψηφία τους θα φέρουν τις 5 με 6 συζύγους, τα 10 με 12 παιδάκια! Κάντε σούμα! Το πολύ σε 5 με 6 χρόνια δεν θα υπάρχει Ελλάς.
den64
21/10/2013 18:10
η στάση των Ευρωπαίων αρμοδίων στο ζήτημα είναι επιεικώς ύποπτη.Οταν τους ζητάς να "τραβήξουν το αυτί" στην Τουρκία για την στάση της στο θεμα της παράνομης διέλευσης προσφύγων,μεταναστών κ.α.(βάσει και των συμφωνιών που έχει υπογράψει) απο το έδαφος της απαντούν:"Μην ενοχλείτε την Τουρκία,εσείς είστε σύνορα της Ευρώπης".
Totos
21/10/2013 16:31
Δεν είναι αρκεί μόνο να το λες.Πίσω στην Τουρκία όλοι οι παράνομοι μετανάστες που μας έστειλαν εδώ.
MALAKOS
22/10/2013 18:40
Πακιστανοί με τον αντίχειρα κάτω;
Θοδωρης
21/10/2013 16:21
Και ο γκεμπελισμος εχει τα ορια του. Ειστε τσατσοι του Σαμαρα και σας το λεω εγω οψιμοι μου. Ενας μεχρι και τον περασμενο Ιουνιο ψηφοφορος της Ν.Δ
popi
21/10/2013 16:14
na vlepume praxeis kai oxi logia samara kanonika 8a eprepe na arxiseis na tus diwxneis h anergeia sthn xwra einai 30% pws 8a vrune dulia aftoi oi an8rwpoi mallwn 8a ginun kleftes kai eglhmateies apo anagh opote h dwse tus se allh xwra ths e.e h podari kai kane skupes gia na deis ti numera vgainun
"αντιρατσιστικά" σημεία των καιρώνε
21/10/2013 15:47
Ο ακροδεξιός καλαματιανός, υπέρμαχος του "αντιρατσισμού" εδώ και σχεδόν ένα τέταρτο του αιώνα (λείπει η ΕΣΣΔ, χορεύουν τα Παγκοσμιοποιητικά ποντίκια), για να αναγκάζεται να προβεί σε τέτοια "ρατσιστική" δήλωσις (για το θεαθήναι και το ακουσθήναι) σημαίνει πως πάμε ντουγρού και άρον-άρον προς εκλογάς. Καθόσον σάματις δεν χρειάζεται και πολύ νιονιό, να 'ούμ, για να ανθιστεί ο πάσα εις νοματαίος το πόσο πονηρά σκέπτεται ο ομόσταυλος του Αδώνιδος -ο οποίος Αδώνιδας, σημειωτέον, προωθούσε και διαφήμιζε το βιβλίο του τεταρτοαυγουστιανού Κ. Πλεύρη "οι εβραίοι, όλη η αλήθεια" και τώρα ο προαναφερθείς ομόσταυλός του, ως υπέρμαχος του Ντημόκρασυ, το παίζει και διώκτης της Χ_υσής Αυγής, εδώ γελάνε.
derkon
21/10/2013 17:13
Εχω τη γνώμη ότι πρέπει να προσληφθούν ακόμη μερικές χιλιάδες αστυνομικών, προκειμένου αυτοί να προστατεύουν τους μετά τις εκλογές παροπλισμένους. Διότι είναι βέβαιον, ότι μερικές εκατοντάδες πολιτικών και δημοσιογράφων, μετά τις εκλογές θα χρειάζονται ενισχημένη προστασία, επειδή θα χάσουν αυτήν που τώρα εκ του νόμου έχουν.
Α.Γ.Κ.1954
21/10/2013 15:42
ΠΟΛΥΤΑΞΙΔΕΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΓΟΡΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΧΤΗΡ ΤΑΞΙΔΙ. ΦΗΜΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΒΑΛΙΤΣΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ. ΒΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΝΕΡΓΙΑ.ΠΟΙΟΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΣΕΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ (ΣΕΛΜΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ) Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΗ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΗΣ ΡΕ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ 50% ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ? ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ Ο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΤΣΕΠΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕ. ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΜΟΝΟ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΒΡΑΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΚΑΙΜΕΝΟ ΤΟΠΟ ΜΗΝ ΠΑΡΗΣ ΤΟΝ ΧΟΝΤΡΟ ( ΜΠΕΝΙ ) ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΕΤΕ ΑΜΑΝΑΤΙ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
Ελλάδα = οικόπεδο και αποικία
21/10/2013 15:06
Ο άνθρωπος που υπό φυσιολογικές συνθήκες μια ευνομούμενης Πολιτείας κανονικά θα έπρεπε να σαπίζει στη φυλακή εδώ και 22 χρόνια, τουτέστιν από το 1991, όταν κι άρχισε να εισάγει ΛΑΘΡΑΙΑ και ΜΑΖΙΚΑ ολάκερο το βαρυποινίτικο κατακάθι που περιχαρής ανακάλυψε στις φυλακές των Τιράνων ανοίγοντας έτσι το λαοκτόνο κι αντεργατικό δρόμο και για τους υπόλοιπους λαθροΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΤΕΣ που κατέκλυσαν κατά λεφούσια την ηλιόλουστη αμερικανοαποικία (από το 1949) με τα φωτοβολταϊκα και τα τζατζίκια και το σεξοτουρισμό (αλά Ινδονησία στάιλ), είναι όξω, κατέχει αξιώματα και έχει το θράσσος να βγάζει συμπεράσματα για το αποτέλεσμα της παράνομης μετανάστευσης, δηλαδή για το αποτέλεσμα του εγκλήματος στο οποίο ο ίδιος πρωτοστάτησε μαζί με το Μητσοτάκη, το Στέφανο Μάνο, τον Ανδρέα Ανδριανόπουλο και κατόπιν τον Τασούλη Γιαννίτση, τον Κωστάκη Σημίτη κι ένα κάρο άλλα εκλεκτά, Θατσερικά, "σοσιαλ"χουντικά παιδιά που πολύ "ευεργέτησαν" τον ηλιόλουστο ετούτο τόπο, πάντοτε (μην το ξεχνάμε) υπό τις τάχαμου "διεθνιστικές" κι "αντιεθνικιστικές" ευλογίες της αισχρής, αντικομμουνιστικής, ξεπουλυμένης και αισχρής μέχρι το μεδούλι, βαρκιζιανής ψευτο"Αριστεράς". Και σαν κερασάκι στην τούρτα, όλη αυτή η "αντιρατσιστικιά" κομπανία φρόντισε κι έκανε μάγκες και τους ταγματοτσολιάδες της Χ_υσής Αυγής δίνοντάς τους έτσι το δικαίωμα να βγούν ύστερα από 70 χρόνια από τους Χίτικους υπονόμους και να το παίζουν και πατριώτες. Τέτοια φρενίτιδα θράσους, χυδαιότητας, απανθρωπιάς, κυνισμού κι υποκρισίας με το πέπλο της "νομιμότητας" και του "Ντημόκρασυ" όχι μόνο δεν έχει ιστορικό προηγούμενο αλλά δεν συναντάται ούτε στο είδος της λογοτεχνίας που λέγεται "επιστημονικιά φαντασία". Και νά γιατί βγαίνει ολόσωστη, για μία ακόμη φορά, η λαϊκιά έκφρασις "αυτά, μόνο στην Ελλάδα γίνονται".
derkon
21/10/2013 17:23
Mέχρι κάποιο σημείο, καλά και σωστά μας τα έλεγες, ώσπου έφθασες να μας πεις και για τη Χρυσή Αυγή, τους οποίους βαφτίζεις "ταγματοτσολιάδες". Μάλλον έχεις αλεργία σε ότι Ελληνικό και συνάμα Εθνικό. Σαν και σένα, έχομε γνωρίσει πολλούς, η δε συμβολή όλων των ομοίων σου, κάθε άλλο παρά θετική ήταν για τον τόπο μας και τους ανθρώπους του, και σίγουρα ζημιογόνα έως καταστροφική. Σε τίποτα δεν διαφέρεις από όλους τους παραπάνω που αναφέρεις, απλά είσαι με άλλο προσωπείο.
Ελλάδα = οικόπεδο και αποικία
22/10/2013 00:08
Εγώ κύριος, αν θες να ξέρεις, αυτό που παρακαλάω είναι να γίνουν εκλογές το συντομότερον ώστε να ξεμπερδεύουμε με τη Χ_υσή Αυγή κι όχι μόνο με αυτήν αλλά και με τον Alexi$. Παρακαλάω να βγεί πρώτη η Χ.Α όπως παρακαλάω να βγεί πρώτος κι ο $ύριζας, ώστε να αναγκαστούν να αποκαλυφθούν και να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο. Εγώ δεν θα σε κατηγορήσω για "αντεθνικό" κι ας πιστεύεις ό,τι θέλεις για τους ταγματοτσολιάδες. Εγώ αυτό για το οποίο θα σε κατηγορήσω είναι ότι έχεις αλλεργία στο ενδεχόμενο να ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΕΣΥ. Εσύ μαζί με εμένα κι όλοι μας μαζί με το διπλανό μας. Αυτό το σύστημα δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ μέχρι τώρα. Κι είναι η μόνη λύση. Να διαχειρίζεσαι ΕΣΥ τις υποθέσεις σου ως ο πλέον αρμόδιος και κανένας "σωτήρας" ουρανοκατέβατος, είτε τον λένε Νικολάρα Μιχαλολιάκο, είτε Όλγα Κεφαλογιάννη, είτε Γιαννάκη Μπουτάρη. Κι επειδή οι δικές μας οι υποθέσεις μας, όλων εμάς των απλών ανθρώπων, είναι πάνω κάτω παρόμοιες, τα συμφέροντά μας είναι κοινά κι οι υποθέσεις μας ίδιες. Για να το καταλάβεις όμως αυτό, πρέπει να βιώσεις πολλές προδοσίες ακόμη, όπως και το -υποτίθεται- "αντίθετο" με το δικό σου στρατόπεδο, δηλαδή οι υποτιθέμενοι "αριστεροί", πρέπει αντίστοιχα κι εκείνοι να βιώσουν πολλές Βάρκιζες και να αποκαλυφθούν πολλοί Αλέξηδες και Κουτσούμπες για να καταλάβουν κι αυτοί, όπως κι εσύ, ότι μόνον όταν διαχειριστείτε οι ίδιοι τις τύχες σας, δίχως σταλινικούς ή χρυσαυγίτες βοναπάρτες και άνωθεν σωτήρες, θα δείτε άσπρη μέρα. Η πρόοδος του ανθρώπινου γένους καθώς κι η απόκτηση συλλογικής συνείδησης είναι μια επίπονη διαδικασία κι ο δρόμος περνά αναπόφευκτα κι από πάμπολλες διαψεύσεις και προδοσίες.