Η Νάταλι Πόρτμαν κάνει λόγο για το... ανδροκρατούμενο Χόλιγουντ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 24/10/2016 21:17 |
Η Νάταλι Πόρτμαν κάνει λόγο για το... ανδροκρατούμενο Χόλιγουντ
Η Νάταλι Πόρτμαν που πρωταγωνιστεί στην πολυαναμενόμενη βιογραφική ταινία «Τζάκι» - αφορά τη ζωή της πρώην πρώτης Κυρίας των ΗΠΑ - είναι η τελευταία διάσημη που μίλησε ανοιχτά για τις διακρίσεις των γυναικών έναντι των αντρών στη βιομηχανία του Χόλιγουντ

Η 35χρονη βραβευμένη με Όσκαρ ηθοποιός μετά τις Κάνες όπου και έκανε το σκηνοθετικό της ντεμπούτο με την ταινία "A love story and Darkness", μίλησε για την τύχη της να έχει προϋπηρεσία που της ανοίγει πόρτες.

«Οι διανομείς των ταινιών είναι κυρίως άντρες. οι παραγωγοί και οι επενδυτές επίσης είναι άντρες. Γενικά μπορούμε να πούμε ότι όλοι όσοι παίρνουν τις αποφάσεις στο Χόλιγουντ και καθορίζουν την παραγωγή πολιτισμού είναι άντρες. Θα πρέπει να βοηθήσουμε να το αντιμετωπίσουμε» πρόσθεσε θυμίζοντας την Τζένιφερ Λόρενς που ένα χρόνο πριν κατήγγειλε το Χόλιγουντ για μισθολογικό σεξισμό.
αριστοφανης
28/10/2016 08:35
Για αυτο πηγες εκει αν ηθελες γυναικοκρατια θα πηγαινες σε κανα μοναστηρι
Μαριος
28/10/2016 02:05
Tότε μήπως θα πρέπει να ενωθούμε όλοι εμείς οι Ελληνες, μπάς και δούμε άσπρη μέρα και πάμε και εμείς μπροστά?? Τό θέμα είναι μπορούμε? Οι Εβραίοι το μπορούν γιατί όταν νοιώθουν ότι κινδυνεύουν, παραμερίζουν αμέσως όλες τις πολιτικές, ταξικές και αλλες διαφορές που μπορεί να έχουν και πάνε όλοι μαζί. Εσύ Εθνικιστή Μεσολογγίτη είσαι έτοιμος να κάνεις το ίδιο???
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
28/10/2016 17:28
«Η στιγμή επέστη που θα αγωνισθώμεν διά την ανεξαρτησίαν της Ελλάδος, την ακεραιότητα και την τιμήν της. Η Ιταλία, μη αναγνωρίζουσα εις ημάς το δικαίωμα να ζώμεν ως ελεύθεροι Ελληνες, μου εζήτησεν σήμερον την 3ην πρωινήν ώραν την παράδοσιν τμημάτων του εθνικού εδάφους κατά την ιδίαν αυτής βούλησιν ότι προς κατάληψιν αυτών η κίνησις των στρατευμάτων της θα ήρχιζε την 6ην πρωινήν. Απήντησα εις τον Ιταλόν Πρέσβυν ότι θεωρώ και το αίτημα αυτό καθ' εαυτό και τον τρόπον με τον οποίον γίνεται τούτο ως κήρυξιν πολέμου της Ιταλίας κατά της Ελλάδος. Ελληνες, τώρα θα αποδείξωμεν εάν είμεθα άξιοι των προγόνων μας και της ελευθερίας, την οποίαν μας εξησφάλισαν οι προπάτορές μας. Ολον το Εθνος ας εγερθή σύσσωμον, αγωνισθήτε διά την Πατρίδα, τας γυναίκας, τα παιδιά σας και τα ιεράς μας παραδόσεις. Νυν υπέρ πάντων ο αγών!» Αυτά ανέφερε ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ στο διάγγελμά του προς τον ελληνικό λαό, που έσπευσε αμέσως να βγει στις πλατείες ζητωκραυγάζοντας σαν να επρόκειτο για γιορτή και όχι για πόλεμο! Ιδού το μεγαλείο του έθνους μας, που πάντα στεκόταν όρθιο στις προκλήσεις της Ιστορίας. Ισως γι' αυτό ορισμένοι σήμερα θέλουν να αλλοιώσουν τη συλλογική μνήμη μας,σε αυτους βαζω και ΤΑ ΝΕΑ σημερα ημερα ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΟΡΤΗΣ αλλα καμμια μνεια για αυτους που εχυσαν το αιμα τους για να φραπεδιαζουν σημερα οι ελληνοφωνοι σκυλαδες ,ποσο πεσαμε χαμηλα..... Επειδή είναι το μεγαλύτερο όπλο μας! Ο «παραλογισμός» του Ελληνα όταν θίγονται τα ιερά και τα όσιά του οδήγησε τον τόπο σε θριάμβους ακατανόητους με βάση τις αρχές του πολέμου. «Τρέλα» ήταν ο ξεσηκωμός του 1821, αποστολή αυτοκτονίας ο πόλεμος της Αλβανίας. Ομως και στα δύο αυτά ραντεβού με την Ιστορία οι Ελληνες βγήκαν απρόσμενα θριαμβευτές.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
28/10/2016 12:23
ενας απο τους ιδεολογικους μου πατερες ο αειμνηστος ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑΞΑΣ δεν δισταξε να κανει υπουργο εργασιας εναν κομμουνιστη τον Α.Δημητρατο,γιατι πανω απο ολα ειναι η Ελλαδα και οχι το πολιτικο πιστευω,ηταν ο ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ΗΓΕΤΗΣ που ενωσε το 98% των Ελληνων ,διαβασε αυτα που εγραψε ο Θεοδωρακης για την κηδεια του ΙΩΑΝΝΗ ΜΕΤΑΞΑ και σημερα δεν υπαρχει ουτε ενας δρομος ουτε μια πλατεια ουτε ενα αγαλμα για να θυμιζει τον ΜΕΓΑΛΟ ΗΓΕΤΗ ,τον δολοφονησαν γιατι ειχε ενωσει τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ...η αμαθεια,τα νεοταξικα κεντρα ,οι ελληνοφωνοι Νενεκοι και τα πολιτικα ανδρεικελα δουλευουν καλα για να κρατουν τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ σε διχονεια,αυτοι ειναι οι εσωτερικοι εχθροι ειναι οι εφιαλτες του σημερα κανενας συμβιβασμο με αυτους μονον εξοντωση.
Μάριος
26/10/2016 18:24
Δηλαδή αγαπητέ Μεσολογγίτη όλοι αυτοί που αναφέρεις και πού είναι κυριολεκτικά ανταγωνιστές μεταξύ τους και χτυπιούνται επιχειρηματικά (πολλοί μάλιστα ούτε καν μιλιούνται) συνεννοούνται για να έχουν κοινή γραμμή του τί περνάνε στο κοινό τους?? Και ποιός τους δίνει την γραμμή, η Ραββινία της Αμερικής ή η κυβέρνηση του Ισραήλ?? Μάλλον δεν μας τα λές καλά και κάτι σου ξεφεύγει.
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
27/10/2016 02:19
η Ραββινια της Αμερικης επεδειξε πολλες φορες οτι ειναι πειθηνιο οργανο των Εβραιοαμερικανων και οχι αμερικανοεβραιων ,αυτη η νεοταξικη μουχλα δημιουργησε μια ψευτοαντιπολιτευση στην Συρια τους εφοδιασε με οπλισμο εκ.απο την Λιβυη , και προσπαθησε να διαμελισει ενα κρατος που ηταν εχθρος στο ισραηλ γιατι ηθελε πισω τα υψωματα του γκουλαν...ναι μεταξυ τους υπαρχει ανταγωνισμος αλλα μπροστα στα νεοταξικα σχεδια του Edgar Bronfman ειναι ολοι ενωμενοι,για αυτο οι Εβραιοι πανε μπροστα....
Byzantine
26/10/2016 09:39
Ειανι ομως το ανδροκρατουμενο Χολιγουντ που σε εκανε σταρ αγαπητη Ναταλι..
Μάριος
25/10/2016 17:05
Πόσο κρετίνος μπορεί να είσαι....Δηλαδή Di Caprio, Clouney,Demon,Lawrens κλπ. που έχουν σαρώσει αμοιβές σε εκατομμύρια δολλάρια (για να αναφέρω μόνο λίγους) είναι Εβραίοι? Και αν θές να ξέρεις το Holywood είναι επίσης Ελληνοκρατούμενο. Jim Yannopoulos Πρόεδρος της Fox, οικογένεια Σκούρα μέσα σε πολλές παραγωγές, Αlexander Pain και πολλοί άλλοι που σίγουρα μέσα στην τύφλα του Εθνικισμου σου δεν ξέρεις. Ούτε αυτοί σου κάνουνε......
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
26/10/2016 00:32
ελα ρε Μαρια που πας ξηπολητη στα αγκαθια.....ΔΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ. 1. Η Walt Disney Pictures, που διευθύνεται από τον Michael Eisner που είναι Εβραίος. 2. Η Touchstone Pictures, που διευθύνεται από τον Joe Roth που είναι Εβραίος. 3. Η Miramax Pictures, που διευθύνεται από τους αδερφούς Weinstein που είναι Εβραίοι. 4. Η Viacom, που διευθύνεται από τον Murray Rothstein που είναι Εβραίος. 5. Η Paramount Pictures, που διευθύνεται από την Sherry Lansing που είναι Εβραία. 6. Η Time Warner, που διευθύνεται από τον Michael Levin που είναι Εβραίος. 7. Η DreamWorks, που δημιουργήθηκε από τους Εβραίους David Geffen, Leffreg Katzenberg και τον Εβραίο σκηνοθέτη Steven Spielberg. 8. Η Universal Pictures, που ελέγχεται από τον Edgar Bronfman που είναι Εβραίος και πρόε¬δρος του παγκόσμιου Εβραϊκού Κογκρέσου. 9. Η Sony Pictures, που διοικείται από τον Εβραίο Alan Levin. 10. Η Twentieth Century Fox, που ελέγχεται από τον Peter Chermin που είναι Εβραίος. Οι παραπάνω εταιρείες παράγουν ταινίες που παγκόσμια κόβουν περίπου 90% των εισιτη¬ρίων. Περνούν δηλαδή όποιο μήνυμα θέλουν στους "πελάτες" των κινηματογράφων. Περνούν τρόπο σκέψης, τρόπο ένδυσης, τρόπο αντίδρα¬σης σε συγκεκριμένα ερεθίσματα, τρόπο διατροφής κ.τ. ο μεγαλος Μελ Γκιμπσον κατι ξερει........
Byzantine
26/10/2016 09:38
Ο Σπηλμπεργκ γαμα και δερνει μισανθρωπε..αμαν πια με το ρατσισμο σου..
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
26/10/2016 14:33
συμφωνω αλλα γαμα και δερνει πσταρδες σαν και εσας..ο κλ του ειναι χνι για να μας πλησιασει.....μπαχαντελα και εβραιολαγνε το να λεει καποιος την αληθεια δεν σημαινει οτι ειναι μισανθρωπος αλλα ανδρεικελα η αληθεια σας τσουζει.......
Byzantine
27/10/2016 04:13
Υπαρχει διαφορα μεταξυ του αντισιωνιστη και του αντισημιτιστη. Ο πρωτος διαφωνει με τις πολιτικες πρακτικες του Ισραηλ στη Μεση Ανατολη και επιδιωκει μια πολιτικη λυση που θα δικαιωνει και τους Παλεστινιους. Ο δευτερος ειναι απλα ρατσιστης. Εαν η αληθεια τσουζει, βαλε ιωδιο.
Byzantine
27/10/2016 01:02
Η αληθεια ειναι ορος σχετικος. Η δικη σου αντιληψη της 'αληθειας' εχει διαμορφωθει μεσα απο ενα διαστεβλωμενο φακο μισους, ρατσισμου, ζημιογονου εθνικισμου (τον οποιο βαφτιζεις αγαπη για την Πατριδα) ανακριβειας, αντιεπιστημονικοτητας, και αβασιμων ισχυρισμων. Το επιπεδο σου φαινεται απο το οτι βωμολοχεις (αυτος που βριζει, ξερεις, του λειπουν επιχειρηματα) και επαναλαμβανεις τους ιδιους ορους.
Okati
25/10/2016 15:22
Θα πρέπει να την καταπολεμήσουμε. Περισσότερες γυναίκες θα πρέπει να μιλήσουμε για.
Νίκος εκΦίλης
25/10/2016 14:11
Έλα εδώ μωρό μου να κάνουμε καριέρα μαζί σε ταινίες μικρού μήκους!
Εθνικιστης Μεσολογγιτης
24/10/2016 21:59
Εβραιοκρατουμενο ηθελες να πεις γιατι εαν δεν ησουν Εβραια θα επαιζες μονο στο μπολιγουντ

όλες οι τελευταίες ειδήσεις