Οι τελευταίες ηµέρες της Ποµπηίας

Του Γκαζµέντ Καπλάνι   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 20/04/2010 07:00 |
Από την Ισλανδία, τη χώρα που άνοιξε τον χορό της χρεοκοπίας, έρχεται τώρα αυτή η ηφαιστειακή τέφρα που έχει παραλύ σει τους ουρανούς. Με χρώµα βαθύ γκρι, δηλαδή σχεδόν µαύρο, µοιάζει σαν µεταφο ρά των ηµερών που ζούµε. Ακόµα και το όνο µα του ηφαιστείου σαν φόρµουλα µαύρης µαγείας ακούγεται: Εϊαγιαφιαλαγιόκουλ!

Η φύση σαν να θέλει να µας χαλάσει και αυτή την προσωρινή παρηγοριά της άνοιξης εν µέσω οικονοµικής κρίσης. Η φύση πάντως δεν χαµπα ριάζει από οικονοµικές κρίσεις. Κάθε τόσο επι δεικνύει τη δύναµή της και µας υπενθυµίζει ότι εµείς που νοµίζουµε πως είµαστε τα αφεντικά παραµένουµε εντελώς αδύναµοι µπροστά της.

Εκείνη, όταν θέλει, µας κάνει να κοιµόµαστε τα λαιπωρηµένοι σε αίθουσες αναµονής στα αερο δρόµια, µας αποδιοργανώνει, ακυρώνει τα του ριστικά µας ταξίδια, τα ερωτικά µας ραντεβού, τις επιχειρηµατικές µας δραστηριότητες, την επιστροφή κοντά στους αγαπηµένους µας, αδειάζει τα ταµεία των αεροπορικών εταιρειών µε το έτσι θέλω. Επειδή όµως περί ηφαιστείου ο λόγος. Το µοναδικό ηφαίστειο που έχω πλησιάσει είναι εκείνο της Αίτνας, στη Σικελία, το µεγαλύτερο ενεργό ηφαίστειο στην Ευρώπη. Για την πόλη της Κατάνιας είναι το τοτέµ της, κάτι σαν υπαρξιακό ρολόι. Αν θέλεις να τσακωθείς στην Κατάνια, τότε πες κάτι κακό για την Αίτνα. Εννιά φορές έχει καταστραφεί η πόλη από την οργή του ηφαιστείου και εννιά φορές οι επιζήσαντες την ξαναέχτισαν στο ίδιο µέρος. Ξεροκέφαλοι και επίµονοι σε βαθµό µαζοχισµού. Τα σηµάδια από την επέλαση της λάβας τα βλέπεις παντού στην πόλη. Στο παλιό κάστρο, θαµµένο µέχρι τη µέση, στους παλιούς χάρτες που δείχνουν λίµνες σκεπασµένες οριστικά από το µάγµα. Προπαντός στα κτίρια της πόλης. Σε αυτά τα υπέροχα µπαρόκ κτίρια που είναι χτισµένα µε µαύρη λάβα και λευκή πέτρα, ασπρόµαυρα: το κατ’ εξοχήν χρώµα των µύθων και των παραµυθιών. Η Κατάνια είναι χτισµένη πάνω σε λάβα και φτιαγµένη από λάβα. Δύσκολα βρίσκεις άλλη πόλη που να έχει «ενώσει» µε αυτόν τον τρόπο την καταστροφή µε την οµορφιά. Στα χωριά κοντά στην Αίτνα συνάντησα αν θρώπους που είχαν χάσει τα πάντα από την επέλαση της λάβας το 2006. Οταν τους ρώτησα εάν µισούν την Αίτνα µε κοίταξαν µε ένα ύφος λες και τους ρώτησα εάν µισούν τη µητέρα και τον πατέρα τους. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγµα: µια πόλη που φοβάται και ταυτόχρονα αγαπά τόσο παθιασµένα το σύµβολο της καταστροφής της. Αλλοι το ονοµάζουν αυτό µοιρολατρία και άλλοι σοφία. Τέλος πάντων. Αφήνω την Αίντα και πιάνω το τηλεκοντρόλ. Ανοίγω την τηλεόραση. Για την ηφαιστειακή τέφρα µιλούν και εκεί. Η έκρηξη θα διαρκέσει έναν χρόνο λέει ένας «ειδικός».

Θα εκραγεί και άλλο ηφαίστειο, προβλέπει κάποιος άλλος. Εικόνες από τα αεροδρόµια, τό νος δραµατικός, που σου δίνουν την εντύπωση ότι ζούµε τις τελευταίες ηµέρες της Ποµπηίας. Κατανοώ την κούραση και την απελπισία όσων δεν µπορούν να πετάξουν. Μ’ αρέσει όµως να διαβάζω και το µήνυµα της φύσης. Η ζωή δεν αποτελείται µόνο από επείγοντα ραντεβού, καθορισµένα ωράρια και βιασύνη. Καµιά φορά µπορεί να χάσεις την πτήση σου, να αντικρύ σεις τον ουρανό και να προσπαθείς να κατα λάβεις πως ο άνεµος έχει τη δύναµη να αλλά ξει τη ζωή σου…
LΙΝΚ: http://gazikapllani.blogspot.com
βασίλης
25/04/2010 01:12
Μετά από καιρό απουσίας, βλέπω το υπέροχο κείμενό σου και ευφραίνομαι. Βλέπω ακόμα και τα ωραία σχόλια σαν της "L. Cela". Συγχαρητήρια Γκάζι. Ένας κοντοπατριώτης, αδελφός βαλκάνιος. Άντε να δούμε πού θα καταλήξουμε.
Μυλωνα Μαρινα
24/04/2010 18:25
Διαβαζοντας το υπεροχο κειμενο σας ακουω τον μεταναστη της γειτονιας μου να παιζει βιολι ,εδω στην Αλεξανδρουπολη και νοιωθω να ζεσταινεται η ψυχη μου!Τι κριμα που χασαμε τη δυνατοτητα να μας παρασυρει η μαγεια της φυσης αλλα και αυτη της επαφης μας με τον ''αλλο''...
L.Cela
23/04/2010 12:34
..Μ αρεσει να διαβαζω το μηνυμα της φυσης. ετσι ξυπνανε η κοιμισμενη μου υπαρξη,τα καταπιεσμενα μου συναισθηματα ,και η υπερρεαλιστικη μου σκεψη.η ζωη στη πολη τρεχει ,τρεχει,τρεχει,και αφορμομενη απο ολο και πιο σπανια κειμενα σαν και το δικο σας κυριε γκαζι αναρωτιεσαι ποτε κοιταξες για τελευταια φορα τα συννεφα???κι οταν απαντας στον ιδιο σου τον εαυτο πως δεν θυμασαι οργιζεσαι με το ειναι σου που δεν μπορεσε να αντισταθει στη στον υλισμο και την μηχανικοτητα.Μ αρεσει να διαβαζω το μηνυμα της φυσης η ακομη καλυτερα τα απομειναρια της.συχγαρητηρια κυριε γκαζι.μια συπματριωτισσα!
SPYROS
20/04/2010 17:19
Εγω θα παρω το αρθρο σου κε Καπλανι, μεταφορικα! Νομιζω οτι εχει πλακωσει την χωρα μας ενα πεπλο πνευματικης τεφρας απο ενα γιγαντιαιο σκαιο ηφαιστειο. Πολλα φταινε και δυστυχως οι λυσεις ειναι λιγες. Θελω να πιστευω οτι αυτος ο υπεροχος ηλιος της Ελλαδας μου θα νικησει την ''τεφρα''.
CM
20/04/2010 17:07
GAZI, ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΣΙΜΟ ΘΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΗΔΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΟΛΗ? (ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΙΚΟ, ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ)

----------Από ΤΑ ΝΕΑ Administrator------

Προειδοποίηση: Από την 1η Μαΐου δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με κεφαλαία ή/και λατινικά στοιχεία. Μπορείτε να ρυθμίσετε τον υπολογιστή σας στην ελληνική γλώσσα μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου (ControlPanel) των Windows.

 

Γεωργία Τ.
20/04/2010 15:54
Η Έτνα ήταν το σπίτι του Κύκλωπα Πολύφημου, κατά τα φαινόμενα δεν μένει πια εκεί, διαβάζοντας το πρώτο σχόλιο νομίζω ότι έχει μετακομίσει οριστικά στην Ελλάδα. Εξαιρετικό κομμάτι ειδικά το τέλος - να αντικρύσεις τον ουρανό και να προσπαθείς να καταλάβεις πως ο άνεος έχει τη δύναη να αλλάξει τη ζωή σου…
aristidiw dikeos
20/04/2010 15:14
Πράγματι καλό το κείμενό σας.Δείχνει άνθρωπο ευγενικό και υπομονετικό που ξέρει να ξανασηκώνεται όταν πέφτει.Όμως άλλο να πέφτεις μόνος σου και άλλο να προκαλείς κάποιον να σε σπρώξει.Εδώ στην Ελλάδα προκαλούμε την φύση να μας βλάψει.Εμείς καίμε τα δάση. Μόνοι μας χτίζουμε πάνω στα ρέματα.Φταίμε για την καταπάτηση του αιγιαλού και την ρύπανση των υδάτων.Καμία σχέση με τους Σικελούς.Εμείς ότι κάνουμε το κάνουμε από υπέρμετρη βλακεία, ωχαδερφισμό, αγένεια προς τους συνανθρώπους μας και αδιαφορία προς τις επόμενες γενεές.Είμαστε δε τόσο ανόητα αλαζόνες που πιστεύουμε ότι τελικά εμείς θα δαμάσουμε την φύση.
Mitsos
20/04/2010 14:26
Kurie kaplani sunexiste thn kalh douleia kai mhn dinete shmasia sta dustuxa ellinaria pou dustuxos to mono pou mporoun na doun einai katagwges e8nh kai loipes alles mpourdes

-------------Από ΤΑ ΝΕΑ Administrator----------<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

Προειδοποίηση: Από την 1η Μαΐου δεν θα δημοσιεύονται σχόλια με κεφαλαία ή/και λατινικά στοιχεία. Μπορείτε να ρυθμίσετε τον υπολογιστή σας στην ελληνική γλώσσα μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου (Control Panel) των Windows.<o:p></o:p>

Καρκάντζαλος
20/04/2010 12:41
Να σας πω εγώ για τον ρατσισμό και την ξενοφοβία. Μια φορά κι έναν καιρό μια χώρα ήταν γεμάτη από 10.000.000 ρατσιστές έλληνες μετά ήρθαν οι ξένοι και όλα άρχισαν να πηγαίνουν........την συνέχεια την βάζει ο καθείς καταπώς θέλει....
Politis tou kosmou
20/04/2010 11:39
Gazment, diabasa tis proales to biblio sou kai thelo na sou doso sygxaritiria, eixa kairo na diabaso kati pou na me agiksei toso! San Ellinas pou zei sto eksoteriko, se niotho isos kalytera apo kapoion pou den exei zhsei san ksenos kapou. Den perasa ta idia kathos bgika gia na spoudaso, nomima kai me oikonomiki boitheia apo to spiti kai hrtha se mia xora me safos anotero boiotiko epipedo apo tin Ellada pou piges esy. Alla kapoia pragmata einai ta idia, ta eniosa sto petsi mou kai ta niotho merikes fores akoma, paroti eimai pano apo 10 xronia sto eksoteriko. Synexise na grafeis, respect apo emena gia osa exeis kataferei kai sou euxome na katafereis akoma perissotera!!
KT
20/04/2010 11:36
Έχασα την πτήση μου από Λονδίνο (όπου ζω) για Αθήνα χθες... Αλλά δεν με στεναχώρησε πολύ αυτό. Χαίρομαι να βλέπω τον ουρανό εδώ στην Αγγλία που όχι μόνο δεν έχει σύννεφα, αλλά και κανένα ίχνος αεροπλάνου. Υπέροχος, αψεγάδιαστος ουρανός. Θα μου λείψει.
Μαρία
20/04/2010 08:48
Εξαιρετικό κείμενο αυτό σημαίνει να ξέρεις να γράφεις
psy