Υπάρχουμε - Συνυπάρχουμε

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 09/03/2010 07:00 |

Οι Γερμανοί και οι ιστορίες του κυρίου Κ.
Του Γκαζμέντ Καπλάνι gazikap@gmail. com

Ετυχε πέρυσι να επισκεφθώ συχνά τη Γερμανία. Θέλοντας και μη, σχημάτισα κάποια στερεότυπα για τους Γερμανούς. Αραδιάζω λοιπόν μερικά, αν και στο μέλλον πιθανόν να τα αναθεωρήσω. Στο εστιατόριο πληρώνει ο καθένας τα δικά του. Θυμούνται έπειτα από εννιά μήνες τον καφέ που τους κέρασες. Σπάνια φιλιούνται όταν συναντιούνται. Οταν σου μιλούν, σε κοιτούν στα μάτια. Είναι ξεροκέφαλοι. Τα παιδιά αποχωρίζονται τους γονείς στα δεκαοκτώ. Εάν κάποιος έχει συμπληρώσει τα 27 και μένει ακόμα με τους γονείς του, θεωρείται «φιλοξενούμενος». Οι εικοσάχρονες προσβάλλονται αν δεν τις αποκαλείς «Κυρία». Οι καθηγητές μιλούν στον πληθυντικό στους μαθητές. Και οι συνάδελφοι στη δουλειά τον πληθυντικό χρησιμοποιούν. Τρώνε βαριά το πρωί και νωρίς το βράδυ. Περιμένουν να ανάψει το πράσινο, ακόμα και αν βρίσκονται στην έρημο. Μιλούν χαμηλόφωνα. Πίνουν μπίρα και στο Μετρό. Πάνε σινεμά και μόνοι τους. Δεν μιλούν με χειρονομίες. Δεν ξέρουν τι σημαίνει τακτ. Για να κάνεις αστείο με κάποιον Γερμανό πρέπει να τον ξέρεις τουλάχιστον δέκα χρόνια. Την πάτησες αν αργήσεις σε ραντεβού. Δεν έχουν πρόβλημα να μοιραστούν το τραπέζι στο εστιατόριο με αγνώστους. Οταν έχουν πιει πολλή μπίρα, μπορεί να φανούν ακόμα και λίγο χαρούμενοι. Πλένουν τα πιάτα με υγρό πιάτων, αλλά δεν τα ξεπλένουν. Αν και παράγουν τα καλύτερα αυτοκίνητα, κυκλοφορούν με ποδήλατο. Οι γυναίκες δεν ξυρίζουν τις μασχάλες τους. Οι νέοι ενδιαφέρονται ελάχιστα για τα επώνυμα ρούχα. Σε γαμήλια τελετή, στο Βερολίνο, είδα γαμπρό και νύφη με jeans και Τ-shirt. Μόλις βλέπουν τον ήλιο, ξαπλώνουν κάτω και βγάζουν την κοιλιά έξω. Τη νύχτα οι γυναίκες κυκλοφορούν μόνες τους στον δρόμο και κανένας άντρακλας δεν τις ενοχλεί. Τα σκουπίδια δεν τα πετάνε στον ίδιο κάδο απορριμμάτων, αλλά σε διαφορετικούς για ανακύκλωση. Οι ταξιτζήδες δεν καπνίζουν στο ταξί και δεν σου αφηγούνται την ιστορία της ζωής τους. Σέβονται τον διπλανό τους. Σέβονται τους νόμους, ακόμα και όταν ξέρουν ότι δεν τους παρακολουθεί κανείς. Freund (φίλος) είναι μια λέξη που χρησιμοποιούν με μεγάλη τσιγκουνιά. Το να είσαι φίλος δεν σημαίνει ότι το λέμε τρεις φορές την ημέρα. Εάν σε θεωρούν φίλο, πάντως, μπορείς να βασιστείς πάνω τους. Είναι εργατικοί, συστηματικοί, τελειομανείς, σε σημείο που σε τρομάζουν καμιά φορά. Πίνουν καπουτσίνο οποιαδήποτε ώρα της νύχτας. Μερικές φορές είναι πιο άκαμπτοι και από τους ελέφαντες. Οι Γερμανοί είναι όλοι ίδιοι. Εκτός από τους Γερμανούς που γνωρίζω εγώ. Εκείνοι είναι διαφορετικοί, ακόμα και ο ένας από τον άλλον. Σε κάθε περίπτωση, παρακολουθώντας την περασμένη εβδομάδα το πρώτο γερμανικό κρατικό κανάλι να μεταδίδει αισχρές εικόνες για την Ελλάδα και τους Ελληνες, έμεινα άναυδος. Εμένα μου φάνηκε πιο πολύ σαν έκρηξη εσωτερικής δυστυχίας. Οταν είσαι τόσο δυνατός και συμπεριφέρεσαι τόσο μίζερα σημαίνει ότι κατά βάθος νιώθεις unglucklich, δυστυχισμένος δηλαδή. Επειτα, όταν διάβασα την επιστολή της εφημερίδας «Βild» στον Γιώργο Παπανδρέου για τους έντιμους Γερμανούς και τους απατεώνες Ελληνες, θυμήθηκα τις «Ιστορίες του κυρίου Κόινερ» του Μπρεχτ. Ειδικά στο κομμάτι της επιστολής που έλεγε για την τεμπελιά των Ελλήνων και την απαράμιλλη εργατικότητα των Γερμανών. «Ρώτησαν τον κύριο Κ. “Με τι ασχολείσαι;”. Ο κύριος Κ. απάντησε: “Δουλεύω σκληρά. Ετοιμάζω το επόμενο λάθος μου”»...

LΙΝΚ:
http://gazikapllani.blogspot.com
mxi
14/01/2011 19:55
Ωραίο κείμενο... Ζώντας πάντως ο ίδιος στη Γερμανία πρέπει να πω τα εξής: α) Αναμειγνύετε στερεότυπα που δεν υπάρχουν και δεν απαντούν στη συμπεριφορά των Γερμανών. Αυτό π.χ. με τις κυρίες 20 χρονών δεν ξέρω που το ακούσατε, αλλά είναι μπούρδα. Το άλλο με τους καθηγητές ισχύει απολύτως. όχι όμως για καλό...Ο πληθυντικός εκεί χρησιμοποιείται ως δήλωση αποστάσεως εντός της ιεραρχίας. β) Οι Γερμανοί είναι τσαντισμένοι με τους Έλληνες κυρίως λόγω της δικής τους καταπίεσης: σε σχέση με την παραγωγή τα εισοδήματα πιέζονται προς τα κάτω. Και ενώ η οικονομία ανθεί, οι Γερμανοί ξετινάζονται στους φόρους. Παρ'' όλα αυτά την έχουν καλύτερα από τους Έλληνες, αλλά αυτό δεν το ξέρουν.γ) Η δυστυχία και ο καιρός! Μετρήστε ώρες κλεισούρας!Εδώ κρύβονται πολλές από τις διαφορές βορίων και νοτίων... δ) Πόσο διαφορετικοί είναι δηλαδή οι φίλοι σας;Δεν περιμένουν το πράσινο; Ας γελάσω... μάλλον στο Kreuzberg θα μείνατε!
ουφ
14/03/2010 10:30
Τα στερεότυπα είναι καλά μόνο όταν τα εκφραζουμε εμείς για τους αλλους, ε; Όταν τα δημιουργούν άλλοι για εμας και την ομάδα όπου ανήκουμε αναφωνούμε "ρατσισμός-ρατσισμός" και ζητούμε "σεβασμό στην διαφορετικότητα.
Με άλλα λόγια 2 μετρα και 2 σταθμά.
Έχει γεμίσει ο κόσμος από δηθεν δημοσιογράφους
Bepo Mundus
11/03/2010 02:23
A voice from Germania ! -from a German...

Sure I speak for all Germans who love Greece and believe in justice: We are very disappointed of the German government and ashamed about the stupid discussion if to help or not ! Of course we have to help each other ! That’s why we are all Europeans with the promise to stay together as ONE !!!

The low minded talk about selling Greek islands or anything else is just cynical and disgusting ! This is NOT the opinion of the Germans at all but just the bullshit inside a few heads with no brain ! Those who buy BILD are not interested in serious informations but first in reports about football or cheap sex-fotos ! If we like to say to somebody: you are stupid as a worm, we say: maybe you read Bild..., - allready in the seventies we demonstrated against fashistic tendences in this paper and it exists a book of Gnther Wallraff (author) who has written about very ugly facts how Bild is working ! 70 Million Germans dont touch this dirty paper !!! This kind of press just provocates to cover the real reasons which cause the economical and social problems ! They like to spread bad feelings between people who suffer the same circumstances ! Dont give them a chance to split us !

GERMANS ARE NOT ALL THE SAME !!!
ΘΩΜΑΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
10/03/2010 18:24
@Γεωργία Τ. 10/3/2010 15:02

Τι εγινε, θιχτηκες ετσι; Επειδη την ειπα στο ειδωλο σου, μπουφρεντ η οτι αλλο νομιζεις οτι ειναι ο Καπλανι;

Καλα, μην κλαις. Σκουπισου και χρησιμοποιησε το δικο σου μυαλο, μπας και καταλαβεις οτι δεν υπαρχουν αυθεντιες. Ακομα και αν υπαρχουν ομως κρινονται επισης.

Γεωργία Τ.
10/03/2010 15:02
@ΘΩΜΑΣ ΛΑΜΠΡΟΥ, σώπα ρε μεγάλε Θωμά! Δεν μας... λάμπεις λέω κι εγώ αφού φαίνεται οτι απο διάνοια λάμπεις λαμπίκος
ΘΩΜΑΣ ΛΑΜΠΡΟΥ
10/03/2010 12:40
Οι Γερμανοί είναι όλοι ίδιοι. Εκτός από τους Γερμανούς που γνωρίζω εγώ. Εκείνοι είναι διαφορετικοί, ακόμα και ο ένας από τον άλλον.
................................

Σωωωπα ρε μεγαααλε!!! Δηλ. εσυ εισαι ο καλυτερος και ξερεις τα παντα; Δηλ. οι γερμανοι φιλοι σου ΔΕΝ ειναι τελειομανεις, εργατικοι, δεν πινουν μπυρες, και νομιζεις οτι ειστε φιλοι, μολονοτι δεν γνωριζεστε 50 χρονια, και ολα τα αλλα κλισε που αναφερεις; Δηλ.οι φιλοι σου ειναι καλυτεροι απο τους φιλους αλλων, για αυτους τους λογους;
Ρε δε μας...


ο θειςο απ''το Αμέρικα
09/03/2010 21:44
Α! Ολα κι ολα κυριε Καπλανη.... Μερικές φορές είναι πιο άκαμπτοι και από τους ελέφαντες. Ακους μερικες φορες....χαχαχ! Παντα! χαχαχαχ! Καλο το αρθρο... εμαθα οτι δεν ξεπλενουν τα πιατα.Ακους βιτσιο; Φυλανε to νερο μιας και κανουν δυο φορες τη μερα μπανιο... Εχετε δικιο οτι ειναι δυστυχισμενος λαος Αντε Γκαζμεντ λιγο λιγο θα σε κανουμε "δικο" μας μονο μη μπερδευεις τους Ελληνες με μεταναστευτικα..χαχαχ εκει ειναι που παιρνουν και δινουν τα ...γαλλικά τους.
βασιλης
09/03/2010 20:53
@νικος Ε όχι, την πατρίδα μου δεν την εκπροσωπεί ένα τάγμα (ή 25 ακόμη λιγώτερο) υπανθρώπων. Ευτυχώς άλλωστε.
IASONAS K.
09/03/2010 19:55
Νομίζω ότι δίκαια οι Γερμανοί διαμαρτύρονται για τα σπασμένα που έχουν πληρώσει ως ισχυρή οικονομική δύναμη επανειλημμένως τόσα χρόνια στα πλαίσια της Ε.Ε για την Ελλάδα χωρίς να υπάρχει καμία απολύτως βελτίωση στην οικονομία και το χρέος. Και εγω αν έδινα χρήματα στο παιδί μου για να σπουδάσει και αυτό πήγαινε και τα έτρωγε στα μπουζούκια αν μη τι άλλο θα φώναζα. Επίσης αν οι ελιές που δηλώνει ο μέσος αγρότης πχ της Κρήτης προκειμένου να πάρει την επιδότηση ήταν πραγματικά όσες έχει, η Κρήτη θα έπρεπε να φτάνει μέχρι τη Μύκονο.. Δεν φταίμε, έτσι μας μάθανε! Είναι όμως άλλο η διαμαρτυρία και άλλο η χρήση υβριστικών σχολίων που μάλιστα γίνονται σε βάρος ενός Λαού στο σύνολό του! και όχι σε βάρος της εκάστοτε πολιτικής ηγεσίας η οποία φέρει όλη την ευθύνη για την απόκρυψη και παραλλαγή στοιχείων, για το βόλεμα των ημετέρων και για τα εν γένει δεινά του Τόπου. Δεν μπορεί μπορεί καμία χώρα να μιλά κατ''αυτό τον τρόπο και μάλιστα αν θέλει να αποκαλείται πολιτισμένη και ισχυρή.
πανος
09/03/2010 19:53
ΒΑΣΙΛΙ ...Την γιουγκοσλαβια την διελυσαν οι..γερμανια. ηπα, ιταλια για να κανουν την κροατια και οι αραβικες χωρες για να κανουν τη βοσνια, κοσοβο. Πολλοι μουσουλμανοι εθελοντες πολεμησαν απο παντου . Οι ελληνες δεν ήταν ταγμα. Ηταν 25-30 άτομα το πολύ.
SPYROS
09/03/2010 18:48
ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ..?
ΤΑΚΗΣ
09/03/2010 18:27
βασίλη 9/3/2010 16:50....ή ΒΑΣΙΛΗ(Σ) .... ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΟΙ ΣΕΡΒΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ , ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΙΣΤΩΝ .... ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΑΛΛΑ ...ΤΟ ΚΟΣΟΒΟ.
νικος
09/03/2010 18:21
ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑΝΝΗΣ.....Άλλο κράτος φΙλιικά προσκείμενο στους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ είναι η ΚΡΟΑΤΙΑ. Ο Μιχαήλοβιτς ήταν το δεξί χέρι των ΝΑΖΙ εκεί. Πολλοί ισχυρίζονται ότι η διάλυση της Γιουγκοσλαβίας έγινε από τους ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ με σκοπό τη δημιουργία της σύγχρονης ΚΡΟΑΤΙΑΣ. Σίγουρα η ΣΕΡΒΙΑ έχει ευθύνες ( βλέπε ΒΑΣΙΛΗΣ) αλλά όταν η ΝΤΕΛ ΠΟΝΤΕ κατηγόρησε και τους κροάτες, κοσοβάρους την έστειλλαν σπίτι της. Πάντως ΒΑΣΙΛΗΣ βιάστηκες να κατηγορήσεις την ΕΛΛΑΔΑ για το τάγμα !!! ΄κ.λ.π. ΤΟ θέμα μας δεν είναι η ΣΕΡΒΙΑ αλλά η ΓΕΡΜΑΝΙΑ και η στάση της σε κράτη που ήταν αντίπαλα το 1940-45. ΠΑΝΤΩΣ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ????
βασίλη
09/03/2010 16:49
Οι βαλκανικοί λαοί, όχι οι κυβερνήσεις (και για να προλάβω: Λογοθετόπουλος, Τσολάκογλου, Ράλλης), αντιστάθηκαν στους ναζι. Γεγονός είναι όμως ότι η αμέσως επόμενη γενοκτονία στην Ευρώπη έγινε στη Βοσνία - Ερζεγοβίνη και στην Κοσόβα- Κόσοβο (Κοσσυφοπέδιο καθ? ημάς) από τα μπουμπούκια του Μιλόσεβιτς του Μλάντιτς και του Κάραζιτς. Σ? αυτή τη γενοκτονία υπέρ των Σέρβων αδελφών συμμετέσχε και τάγμα εθνικιστών-εθελοντών από τη χώρα μας, οι κτηνωδίες μάλιστα του οποίου παραμένουν έως σήμερα ατιμώρητες. Οι γερμανοί εγκληματίες πολέμου πλήρωσαν το τίμημα,κυνηγήθηκαν και συνελήφθησαν στα πέρατα του κόσμου. Τόσο ο Μλάντιτς όσο και οι ναζιστές συμπατριώτες μας όμως, χαίρουν (ακόμη για πόσο;) άκρας υγείας. Μήπως ήρθε ο καιρός να κάτσει ο κάθε εγκληματίας στον πάγκο του;
ΓΙΑΝΝΗΣ
09/03/2010 14:15
ΕΙΠΕ.....Σε κάθε περίπτωση, παρακολουθώντας την περασμένη εβδομάδα το πρώτο γερμανικό κρατικό κανάλι να μεταδίδει αισχρές εικόνες για την Ελλάδα και τους Ελληνες, έμεινα άναυδος. ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΟΥΣ , ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕΡΒΟΥΣ. ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΛΑΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΛΑΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΝΑΖΙΣΜΟ. ΕΙΔΙΚΑ η ΕΛΛΑΔΑ ΕΊΧΕ 1.000.000 ΘΎΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΉ ΚΑΤΟΧΉ. Ειναι βαθειά εθνικιστές και φυσικά δεν το ξεχνούν αυτό. Ανέκαθεν είχαν καλές, συμμαχικές και οικονομικές σχέσεις με τους ΤΟΥΡΚΟΥΣ, αν και δυσανασχετούν με αυτούς που ζούν στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
Γεωργία Τ.
09/03/2010 11:09
@Οι Γερμανοί είναι όλοι ίδιοι. Εκτός από τους Γερμανούς που γνωρίζω εγώ. Εκείνοι είναι διαφορετικοί, ακόμα και ο ένας από τον άλλον. - Όλο το ζουμί στο παιχνίδι των στερεοτύπων

όλες οι τελευταίες ειδήσεις