ΣΤΗ ΛΕΣΒΟ Η ΑΝΤΖΕΛΙΝΑ ΤΖΟΛΙ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 17/03/2016 09:44 | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 17/03/2016 11:32 |
Στη Λέσβο η Αντζελίνα Τζολί
Στη Λέσβο η Αντζελίνα Τζολί

«Δεν ελπίζω ότι θα τελειώσει σύντομα το δράμα των προσφύγων» δήλωσε το πρωί της Πέμπτης, αναχωρώντας από τη Γενική γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής στη Μυτιλήνη, η δημοφιλής ηθοποιός και πρέσβειρα καλή θέλησης της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες Αντζελίνα Τζολί. 

Στη Γενική Γραμματεία, όπου η κ. Τζολί κατευθύνθηκε αμέσως μετά την άφιξη της στο νησί, είχε συνάντηση με μέλη μη Κυβερνητικών Οργανώσεων από τους οποίους ενημερώθηκε για την κατάσταση που επικρατεί στη Λέσβο και τον τρόπο δράσης τους.

 Σύμφωνα με πληροφορίες, η κ. Τζολί ανταποκρίθηκε θετικά στον θέμα της ασφαλούς διάβασης των προσφύγων από το Αιγαίο, ενώ στα ζητήματα που τέθηκαν από φορείς του νησιού σχετικά με τις επιπτώσεις στην οικονομία της Λέσβου από το προσφυγικό και στην ανάγκη τόνωσης του τουριστικού προϊόντος, η κ. Τζολί υποσχέθηκε πως θα έρθει για διακοπές με την οικογένειά της στο νησί.

Αυτή τη στιγμή η αμερικανίδα ηθοποιός επισκέπτεται το hot spot στη Μόρια ενώ σύμφωνα με το πρόγραμμά της, αμέσως μετά θα αναχωρήσει για το Λονδίνο.





Η διάσημη ηθοποιός βρέθηκε την Τετάρτη κοντά στους χιλιάδες πρόσφυγες που έχουν βρει καταφύγιο στους επιβατικούς σταθμούς του ΟΛΠ στο λιμάνι του Πειραιά και στη συνέχει μετέβη στο κέντρο φιλοξενίας προσφύγων του Δήμου Αθηναίων, στον Ελαιώνα.

Το απόγευμα είχε συνάντηση μίας και πλέον ώρας με τον Αλέξη Τσίπρα στο Μέγαρο Μαξίμου.


«Βρίσκομαι εδώ ώστε να ενισχύσω τις προσπάθειες της Ύπατης Αρμοστείας και της ελληνικής κυβέρνησης, προκειμένου να επισπευσθεί η επείγουσα αντιμετώπιση της επιδεινούμενης ανθρωπιστικής κατάστασης» δήλωσε η ηθοποιός.

Στο πλαίσιο της επίσκεψής της, η Τζολί θα επαναλάβει τη στήριξη της Ύπατης Αρμοστείας προς την Ελλάδα όσον αφορά την προσπάθεια να ενισχυθούν οι διαδικασίες καταγραφής και ασύλου, να γίνονται σεβαστά τα θεμελιώδη διεθνή πρότυπα προστασίας και προσφυγικού δικαίου και να εφαρμοστεί το πρόγραμμα της ΕΕ σχετικά με τη μετεγκατάσταση.

15
Το Νεο Χαλιφάτο
20/03/2016 22:21
Καλά Κα Τζολί τους Ελληνες που χάνουν το βιος τους, το νησί τους, τα σπίτια τους, τη ζωη τους ολάκαιρη, αυτό δεν σε ένοιαξε, σε νοιάζει μόνον οι λάθρο;;;
19/03/2016 02:40
Η λεσβος πηρε το ονομα τις απο το τις πολλες λεσβιες που εχει στο νησι συμφωνα με μια παραδοση που κραταει απο τα ομηρικα χρονια..
Τ.Κ.
20/03/2016 15:18
Εχμμμ, μήπως οι λεσβίες πήραν το όνομά τους από τη Λέσβο;
ferenzes
18/03/2016 11:44
sthn ellinikh to nisi legetai LESVOS STA TURKIKA MIDILIN OPOTE AN MILATE TURKIKA TOTE EINAI MIDILIN/I
18/03/2016 04:59
Ο ανδρεας παπανδρεου ειχε για μασκοτ την μελινα ο τσιπρας εφερε την αγελικουλα τζολι..ο τσιπρας σαν αλλος καλιγουλας χαριζει αρτο και θεαματα στον εχαθλιωμενο λαο
Ματακιας
17/03/2016 23:32
Θα φέρει και τις γκόμενες/ους μαζι.......
JJ
17/03/2016 22:34
Τώρα το λυσαμε το προσφυγικό!
antonio casero
17/03/2016 22:02
Mi solidaridad con todas las personas que huyen de la guerra y, tambien mi apoyo al pueblo griego para que salgan adelante de esta crisis que sufren.
ΑΦΠ
17/03/2016 19:24
Σκασιλα μας για καθε σταρ της δεκαρας.
Τ.Κ.
18/03/2016 00:56
Το γεγονός ότι βλέπεις την Αντζελίνα Τζολί μόνο ως σταρ (και μάλιστα της δεκάρας!!) είναι δικό σου πρόβλημα και δείχνει πολλά για τον τρόπο που βλέπεις τους ανθρώπους. Ο κάθε άνθρωπος έχει πολλαπλές ιδιότητες και σημασία έχει να χρησιμοποιεί την κάθε μία εκεί που χρειάζεται και ταιριάζει. Η γυναίκα δεν ήρθε να κάνει φωτογράφιση ή τουρισμό, ήρθε ως Πρέσβειρα της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ. Έλεος πια με τα κόμπλεξ και το πνεύμα αντιλογίας, πουθενά δεν βλέπετε τίποτα καλό...
18/03/2016 05:02
Ειδες τι αχαριστος ειναι ο οχλος την σημερον ημερα? Να σου φερνουν κοτζαμ μανδαμ του χολυγουδ και ο λαουτζικος να την περιφρονει..δεν χαναγινε
Τ.Κ.
18/03/2016 11:36
Και σεξιστικό το σχόλιο... "μανδαμ του χολυγουδ"... μάλιστα... ξέρεις, η Τζολί έχει κάνει περισσότερα για τους συνανθρώπους της απ' ό,τι χιλιάδες ή εκατομμύρια "κουλτουριάρηδες" Έλληνες που το παίζουν υπεράνω των σόου μπιζ και της φτηνής βιομηχανίας του "χολυγουδ"... Οπότε άσε τις ειρωνίες κατά μέρος.
θα ρωτούσε ο Τσίπρας...
17/03/2016 17:53
Στη Λέσβο ή τη Μυτιλήνη;
Ελβετοβιων
17/03/2016 22:11
Μα της ειπε η Πρωθυπουργαρα μας, οτι πρεπει να παει σε δυο νησια. Πρωτα στη Λεσβο και μετα στη Μυτιληνη.
Αλέξης-Ιωάννινα
17/03/2016 12:25
Χαράς ευαγγέλια, η οικογένεια Τζολή κάνοντας διακοπές στη Λέσβο, θα αναπληρώσει τη ''χασούρα''που θα είχαν οι εργαζόμενοι στον τουριστικό τομέα,χωρίς της παρουσία της οικογένειας, αυτή τη χρονιά!! Does she pull the leg of those people!!