ΓΙΑΤΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ «ΓΥΡΙΣΕΙ» 35 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07/05/2015 12:13 |
Γιατί ο Νίκος Γκάλης αποφάσισε να «γυρίσει» 35 χρόνια πίσω

Στις 6 Μαΐου έγιναν πολλά, εγκαινιάστηκε το 1889 ο Πύργος του Αϊφελ, γεννήθηκε, το 1915, ο Ορσον Γουέλς, o Ρότζερ Μπάνιστερ έγινε το 1954 ο πρώτος άνθρωπος που έτρεξε το μίλι σε λιγότερα από τέσσερα λεπτά.

Για τον ελληνικό αθλητισμό, αυτή ήταν μια μέρα, μια κατά τα άλλα ανύποπτη στιγμή, που τα άλλαξε όλα: Ο Νίκος Γκάλης έκανε το ντεμπούτο του με τα χρώματα της Εθνικής Ελλάδος σε ένα παιχνίδι στην Ελβετία. 

Ο ίδιος το θυμήθηκε και το μνημόνευσε μέσω του facebook, αναρτώντας μια σπάνια φωτογραφία από εκείνο το ματς, εκείνης της πεντάδας που κατά τον Νικ θα έβαζε τις βάσεις για την επιτυχία του Ευρωμπάσκετ του 1987.

Τη φωτογραφία συνόδευσε ένα μικρό σημείωμα του Γκάλη:

«Γυρίζω πίσω 35 χρόνια!! Στο Βεβέ της Ελβετίας έκανα την πρώτη επίσημη εμφάνιση με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας. Είναι από τις στιγμές που δεν θα ξεχάσω ποτέ έστω και αν χάσαμε σε εκείνον τον αγώνα από την Σουηδία. Ήταν 6 Μαΐου 1980. Τότε έμπαιναν οι βάσεις για την επιτυχία του 1987!!

» Η μεγαλύτερη τιμή για έναν αθλητή είναι να φορέσει την φαν'έλα της Εθνικής ομάδας της χώρας του και να την τιμήσει αγωνιζόμενος στα γήπεδα. Γι' αυτό και εγώ έχω σε περίοπτη θέση στο σπίτι μου την φανέλα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Για να την βλέπω και να θυμάμαι τις όμορφες στιγμές που έζησα».

Για την ιστορία η πεντάδα εκείνης της μέρας, που το ημερολόγιο έγραφε 6 Μαΐου 1980, αποτελούνταν από τους Νίκο Γκάλη, Παναγιώτη Γιαννάκη, Τάκη Κορωναίο και (πίσω) Γιώργο Καστρινάκη, Δημήτρη Κοκολάκη.

46
γιαννης, Δραμα
24/11/2016 14:33
Ολοι οι γνωστοι τωρα Ελληνες παικτες του Μπασκετ θα επρεπε σε καθε τους αγωνα να δινουν ενα (1) Ευρω στον Γκαλη !!! Αυτο που εκανε για το Μπασκετ της Ελλαδας ειναι κατι σαν Πατεντα !!!
vv
15/06/2016 13:32
Πριν πάρα πολλά χρόνια (ακόμα ο Γκάλης δεν είχε έρθει) βλέποντας τον Γιαννάκη (στους εφήβους τότε-Κορυδαλλός) οι ειδικοί έμεναν με το στόμα ανοικτό! Στο παρελθόν υπήρξαν τεράστιοι ποιους να πρωτοθυμηθούμε από τον Φαίδωνα Αμερικάνο ΓΚΟΥΜΑ κ.α θηρία αλλά Γιαννάκη ποτέ δεν είχαμε. Λέγαμε τότε ότι όποιος πάρει τον παίκτη θα μεσουρανήσει όπως και έγινε. Όταν λοιπόν ήρθε ο Γκάλης γέλασε και το παρδαλό κατσίκι στην ιδέα ότι θα ήταν ο Κολοσσός ...Κάναμε λάθος αν και πολλοί επιμένουν ότι ναι ο Γκάλης αλλά χωρίς τον Παναγιώτη άδικα θα ψάχναμε τις επιτυχίες της εθνικής αλλά και του Άρη....καλαθομηχανή θεός αλλά στην άμυνα μόνιμα με 4 που όσο ανέβαινε το ειδικό βάρος του αντιπάλου ο Παναγιώτης καλείτο να καθαρίσει...συμπερασματικά ο Άγιος Νίκος ήθελε και τον Όσιο Παναγιώτη βοηθό για να κάνει το θαύμα του.!
Λελες
11/05/2016 23:58
Πολυ απλο. Γυρισε 35 χρονια πισω γιατι γερασε.
Tiger
13/03/2016 13:08
Ιστορία Νο2 : Τον Σεπτέμβριο του ΄79, η Ελλάδα έχει κερδίσει την τότε Γιουγκοσλαβία μέσα στο Σπλίτ, στους Μεσογειακούς, με μια απίστευτη εμφάνιση του Γιαννάκη , αλλά και των υπόλοιπων παικτών. Ολοι παραμιλούσαμε για τον Γιαννάκη. Μετά απο λίγες μέρες ένας φίλος μου λέει ότι ήρθε στον Αρη αυτός ο Γκάλης. Τι ύψος έχει τον ρώτησα. 1,82 μου απάντησε. Γέλασα. Οχι οχι απαντάει , μου είπαν ότι πίνει καφέ στον αέρα, σηκώνεται, τραβάει μια ρουφηξιά και μετά πέφτει. Εσκασα στα γέλια. Ενα μήνα αργότερα, στον αγώνα Αρης –Μακαμπή 104-103 ( φοβερό ματς), βλέπω για πρώτη φορά τον Γκάλη ( δεν έπαιζε στην Ευρώπη γιατί δεν είχαν προλάβει να τον δηλώσουν στην Fiba) από κοντά. Η εμφάνιση του με πολιτικά μόνο σε αθλητή μπάσκετ δεν παρέπεμπε. Είπα στον φίλο μου, θα πέσει πολύ γέλιο μ’ αυτόν. 2-3 μήνες αργότερα, ‘επιβεβαιώθηκα’ : Ο Γκάλης έκανε παπάδες στο γήπεδο, η συνέχεια γνωστή σε όλους πλέον....
ΜΙΧΑΗΛ
07/02/2016 10:37
ΜΙΧΑΗΛ: Με τον Γκάλη, άρχισε το φαινόμενο να παίζουν σε κάθε γειτονιά μπάσκετ, πράγμα που δεν συνέβαινε πριν. Μέσα από αυτήν την μαζική συμμετοχή μικρών παιδιών στο μπάσκετ άρχισε να αναδεικνύονται σταδιακά πολλά καλά παικτάκια. Εκεί όπου υπάρχουν καλές λαικές και προσιτές υποδομές, με αποτέλεσμα την μεγάλη συμμετοχή πολλών παιδιών στο τέλος κάτι θα βγεί. Βέβαια χρειάζονται και άλλα πολλά αλλά αυτό μια άλλη φορά...
Myron
20/12/2016 01:06
Mάλλον δεν έκανες βόλτες στις γειτονιές ....
MARIO
04/02/2016 19:24
MARIO Μας εμαθες το μπασκετ μας εμαθες να αγαπουμε την εθνικη ομαδα και βεβαια μας ειχες μαθει οτι ο μεγαλος ΑΡΗΣ ηταν αητητος .Σε ευχαριστουμε για ολα αυτα..
Gorgos
02/02/2016 00:41
Σεμνος και Μεγαλος, Νικ σε ευαριστω για οτι εισαι
Νικος-Θεσ/νικη Ευοσμος.
21/12/2015 18:25
gagster παντου και παντα ως τιμωρος της επαρσης και της αυτοπροβολης ενας απολυτα σοβαρος ανθρωπος και απολυτα αυστηρος επαγγελματιας αθλητης, μακαρι να ειχαμε και αλλους σαν τον Νικ.
κωστας
14/10/2015 09:29
Ο Γκάλης είναι η εθνική μας μαγκιά
ΑριΜζιεν
02/09/2015 22:10
Οσο κι αν ζηλευω τη δοξα του και το ταλεντο του δεν μπορω να αρνηθω την ανωτερωτητα της συμπεριφορας του και των χαμηλων του τονων. Οσο και αν ειμαι κατα των αχρηστων πλουσιων ο Γκαλης ειναι απο τους ελαχιστους που πραγματικα αξιζουν τον πλουτο τους, αν μη τι αλλο ως αναγνωριση του ανεξιτιλου παραδειγματος που σφραγγισε και την πιο μικρη μπασκετα της Ελλαδας.
Κουης
31/08/2015 22:18
Ειμαι απο τους υπερτυχερους που τα χρονια που μεσουρανουσε ο Γκαλης και ο Αρης την δεκαετια του 80, ζουσα 1 χιλιομετρο απο το Παλαι ντε Σπορ. Ημουν και ειμαι φανατικος αριανος και ειχα την ευκερια να τον δω απο κοντα να παιζει στο Παλαι δεκαδες αν οχι εκατονταδες φορες. Ευχαριστω τον Θεο που ειχα αυτη την ευκαιρια. Αν αρχισω να περιγραφω απιστευτα πραγματα που τον ειδα να κανει, δεν τα χωρανε χιλιοι τομοι. Θυμαμε στην πρωτη προπονηση του Στογιανοβιτς (ετσι αν θυμαμε λεγανε το Σερβο σεντερ που ειχαμε παρει) με τον Αρη που σαν σεντερ περιμενε να παρει κανενα ριμπαουντ στην προπονηση. Και ο Γκαλης δεν εχανε σουτ. Και τελικα ο Στογιανοβιτς ειπε στον προπονητη να πει στον Γκαλη να χασει κανενα σουτ για να παρει κανενα ριμπαουντ. Μεγαλε Γκαλη, δεν θα σε ξεχασουμε ΠΟΤΕ. Εδωσες σε ολη την Ελλαδα και ιδικα σε μας τους Αριανους αναμνησεις μιας ζωης.
giorgos
08/08/2015 16:26
Ο ΓΚΑΛΗΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΦΤΕΡΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟ 87 ΠΟΥ ΓΙΝΑΜΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΑΥΤΟΣ Ο ΗΡΩΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΕΒΓΑΛΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ.
Μέρκελ
26/09/2015 01:39
Εμείς δεν βγαίνουμε στους δρόμους! Και ούτε μας ενδιαφέρει το μπάσκετ!
ανώνυμος
17/11/2015 11:21
Ε τότε γιατί μας πικάρετε ρε Γερμανοί; ¨Ηταν ανάγκη κι εδώ να μας το χαλάτε; Εντάξει είστε καλύτεροι στο ποδόσφαιρο.
fivos
02/08/2015 12:00
η μεγαη αληθεια για τον Γκαλη ειπωρηκε πολυ απλα απο τον Σταυροπουλο: -αν δεν υπηρχε ο Γκαλης θα συνεχιζαμε να περνομε 40.000 μισθο, με το Γκαλη περνομε 400.000 !!!
ελ
17/07/2015 17:48
Ο Νικ ηταν για την Ελλαδα ότι ο Michael Jordan για την Αμερικη. Και οι δυο βεβαια εμαθαν μπασκετ στην Αμερικη. Δυο απο τις μεγαλυτερες ηττες του Αρη που ειχα δει στο γημεδο ηταν το μπαραζ της Κερκυρας τον Απριλιο του 84, οπου εχασε το πραταθλημα απο τον Παναθηναικο με 80-76 και την Τζενη να καθεται κατω απο το καλαθι και να χειροκροταει κα την μεγαλη νικη του Πανελληνιου επι του Αρη στο κλειστο της Κυψελης για το πρωταθλημα το 1982
androschri
17/06/2015 17:01
Ναι μεν ειχε πολυ ταλεντο ο Γκαλης...αλλα δουλευε και πολυ!Απολυτα επαγγελματιας!!
Κώστας
28/04/2017 12:27
Έτσι πάει μπροστά ο κόσμος...
Tiger
17/05/2015 22:23
Να θυμίσω ότι η πεντάδα της Εθνικής είχε 3 περιφερειακούς γιατί δεν γινόταν να μην παίζει πεντάδα ο Κορωναίος που ήταν τότε μεγάλη φίρμα. Το πρωτάθλημα 1979-80 είχε χωριστεί σε 2 ομίλους, 8 ομάδες στο Νότο και 5 στο Βορρά, με αποτέλεσμα στην Αθήνα να πρωτοδούν τον Γκάλη τον Φεβρουάριο ( τότε είχε 2 ματς το Σ/Κ, ο Αρης επαιξε 2 ματς,όπου ο Γκάλης εβαλε 56 πόντους στο΄ένα και 57 στο άλλο). Τότε κατάλαβαν ότι κάτι τρέχει μ' αυτόν τον παίχτη αλλά φυσικά επειδή δεν έπαιζε σε Αθηναική ομάδα αμφισβητείτο συνεχώς. Πέρασε αρκετός καιρός ωσπου να παραδεχθούν ότι ο Γκάλης δεν παιζόταν. Ακόμα και εγωιστής Γιάννης Ιωαννίδης παραδέχθηκε, μετά που σταμάτησε το μπάσκετ ο Γκάλης, ότι παίκτες σαν τον Γιαννάκη, τον Πέτροβιτς θα ξαναβγούν , Γκάλης δεν ξαναβγαίνει. Εγω θα πω το και το εξης : Εχω δεί πολλά παιχνίδια του Γκάλη, αρχης γενομένης απο το πρώτο του στην Ελλάδα ( Αρης -Ηρακλή), λοιπόν : Δεν έχει κάνει ποτέ λάθος πάσα, δεν του έχουν κλέψει ποτέ την μπάλα, δεν τον έχει σταματήσει κανείς στο ενας εναντίον ενός.
κωστας
14/10/2015 09:35
Του έχει κλέψει μπάλα ο David Rivers, σε παιχνίδι εναντίον του Ολυμπιακού, τον έχει κόψει στο ένας εναντίον ενός στην εκπνοή του αγώνα Πανιώνιος - Παναθηναϊκός ο Henry "Flash" Turner όπου αν ο Γκάλης το έβαζε, ο Παναθηναϊκός θα κέρδιζε το παιχνίδι (τό έχασε). Παραμένει όμως ο μεγαλύτερος αθλητής όλων των αθληματων στην Ελλάδα και αυτό που τον κάνει να ξεχωρίζει, ήταν η τεράστια διαφορά επιπέδου με όλους τους υπόλοιπους που έπαιζαν τότε
Χριστόφορος
20/12/2016 00:05
όσον αφορά στο κόψιμο του Turner να θυμίσω ότι ο Γκάλης άφησε τη μπάλα και ήρθε από πίσω ο παίκτης του Πανιωνίου και έκοψε. Δεν ήταν τάπα face to face. Αν αφήσεις τη μπάλα στο καλάθι και ο αντίπαλος είναι τόσο αλτικός που μπορεί να ανακόψει την πορεία της....μαγκιά του. Το λάθος σε αυτήν τη φάση είναι που ο Γκάλης δεν κάρφωσε (που 99/100 δεν το έκανε ποτέ) ή που υποεκτίμησε τον αντίπαλο και δεν έκανε προσποίηση στο έδαφος, ώστε να σηκωθεί ο αντίπαλος πρώτος(τελείωνε βέβαια και ο χρόνος).Τάπα face to face δεν δεχόταν ο Γκάλης. Όσο για τον Ρίβερς μήπως ήρθε στην Ελλάδα αφότου αποσύρθηκε ο Γκάλης?
Vassilis
21/07/2015 17:03
o Tony Kukoc, μια φορά, και παραδέχτηκε ότι το θεωρεί πολύ μεγάλη προσωπική επιτυχία
Myron
12/05/2015 16:17
Ενδιαφέροντα τα σχόλια όλων,...μόνον που δείχνουν ότι το μπάσκετ το γνώρισαν από τη TV. Kανείς δεν αναφέρεται στον Καστρινάκη έναν παίκτη "όνειρο" με "σημερινές" μπασκετικές και αθλητικές αρετές. Κρίμα που δεν υπάρχει αρχείο για να τον απολαύσουμε... Οσον αφορά το χαζό αυτό πλέον σχόλιο ότι το Ελληνικό μπάσκετ "ξεκινα" το 87, πιθανόν να ισχύει για όσους γεννήθηκαν μετά από 1970... Για όλους τους άλλους θυμίζω τους Ματθαίου και Στεφανίδη που μεταγράφησαν και έπαιξαν στο επαγγελματικό από τότε πρωτάθλημα της Ιταλίαςτη δεκαετία του 50.
giorgos
08/08/2015 16:45
ΕΙΣΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΟΥ ΕΜΠ;. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΙΚΤΕΣ ΑΡΙΣΤΟΥΣ. ΑΚΟΥΣΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ;. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΔΙΔΕ ΕΝΑΝ ΤΙΤΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΙΝΑΧΘΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΥΠΕΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΙΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ. ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΚΑΛΗ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ;. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΑΜΕ ΠΑΙΚΤΕΣ, ΟΜΩΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ. ΝΑΙ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΚΑΛΗΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΕ Ο ΓΚΑΛΗΣ, ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΦΑΣΟΥΛΑ, ΚΑΙ ΑΛΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ. ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΓΚΑΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΙΕΙ ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ.
Myron
22/08/2015 16:19
Δυστυχώς επειδή δεν είμαι πτυχιούχος του ΕΜΠ γράφω με μικρά και χρησιμοποιώ τόνους,....Οσον αφορά το επιχείρημα πως πριν το Γκάλη δεν είχαμε κάποια επιτυχία στο εξωτερικό να σου θυμίσω το Κυπελλούχων της ΑΕΚ το 1968. Επιμένω πως είσαι αρκετά νέος και έχεις γνωρίσει το μπάσκετ από τη TV. Τώρα όσον αφορά τον παίχτη ¨πρότυπο¨ που λόγω της παρουσίας του θα πίναμε νερό από την πηγή (πρωτότυπο), να σου θυμίσω τις εθνικές ομάδες πόλο ανδρών και γυναικών με τις επαναλαμβανόμενες επιτυχίες τους, χωρίς κάποιον ¨Γκάλη¨ στη σύνθεσή τους, όπως και το Πανευρωπαικό ποδοσφαίρου του 2004. Σε κάθε περίπτωση αναγνωρίζω την ανάγκη να ταυτιστείς με κάποιο πρότυπο για να ¨πίνεις νερό από την πηγή¨ και να βρίσκεις λόγους ύπαρξης... Σε παρακαλώ θερμά μη με αναγκάσεις να επανέλθω,...εδώ ο κόσμος (αν το έχεις αντιληφθεί) καί ο Γκάλης χταινίζεται .....
Φαινομενο..Γκαλης!
11/05/2015 23:11
Γκάλης!!!!Όπως λέμε Ελληνικό μπασκετ!!Τοτε που το μπασκετ έπαιρνε τα απάνω του αρχικα με τους γίγαντες αντιπάλους ΑΡΗΣ- ΠΑΟΚ και τον αξέχαστο Φιλλιπο Συριγο στην ΕΡΤ να σχολιάζει τα ματς απο το Αλεξανδρειο- Πάλε ντε σπορ, με εκείνον τον Κορφα να μάχεται μέχρι εσχατων!Αξέχαστες και ιστορικες μνήμες που γέμιζε το φαινομενο Γκαλης!!Νομιζω οτι μετα τον Γκάλη και το ιστορικό Ευρωμπάσκετ 1987 η καλαθοσφαίριση έγινε το εθνικό μας σπορ και γέμισαν οι γειτονιές μπασκετες και πιτσιρικαδες που θέλαν να γίνουν Γκαλιδες!Χρόνια μετα πιτσιρικαδες του τοτε όπως ο Διαμαντίδης,Παπαλουκας και άλλοι το ξανά κατάφεραν!Νίκο Γκάλη σε ευχαριστουμε μαζί με όλα τα παιδιά του τοτε αλλά και τους μετέπειτα που πήραν τα Ευρο!!
λιτος
10/05/2015 13:55
Ισως η μονη περιπτωση οπου ο πιθηκισμος του Ελληνα να γινει ενας Γκαλης βοηθησε την Ελλαδα να γινει διεθνης δυναμη στο σπορ.
νικ
08/05/2015 09:47
η καλυτερη περιφερεια ισως της εθνικης. Ο γιαννακης τοτε εκανε απιστευτα πραγματα για οσους τον θυμουνται,πριν τραυματιστειστην αμερικη. Εκανε τριπλο (ναι!!) λουπ στον αερα και μετα καρφωνε!!! Ο κορωναιος ηταν απιστευτος, δεν εχανε καλαθι.Στατιστικα νομιζω οτι εχει το καλυτερο ποσοστο. Για τον Γκαλη τι να πει κανεις
Μνήμων
07/05/2015 19:51
Καλώς τον τον ωραίο, τον Τάκη Κορωναίο......
Χάρης Φουνταλής
07/05/2015 14:35
Αξέχαστε Νικ! Αν έχουμε σήμερα μπάσκετ, και οι σύλλογοί μας έχουν κατακτήσει μπόλικα Ευρωπαϊκά κύπελλα, και η Εθνική ομάδα δύο Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (για να μην αναφέρω την απίστευτη νίκη επί των ΗΠΑ στο παγκόσμιο της Ιαπωνίας), αυτό οφείλεται κατά ένα τεράστιο ποσοστό σ’ εσένα. Καλός και ο Παναγιώτης Γιαννάκης, και μαζί όντως κάνατε ένα αχτύπητο δίδυμο, αλλά νομίζω οτι αν έλλειπες εσύ, θα ήμασταν ακόμα στα πέτρινα χρόνια της δεκαετίας του 1970. Θεωρώ τον εαυτό-μου υπερτυχερό που πρόλαβα και σε είδα να δίνεις το σόου-σου στα γήπεδα. Σε ευχαριστώ από καρδιάς, όπως και οι περισσότεροι Έλληνες.
Christof
08/05/2015 01:49
Δεν διαφωνώ όμως πλούτισε απ' αυτό. Μακάρι να είχαν κι άλλοι το το ταλέντο που του χάρισε ο θεός. Οι συνεσθηματισμοί είναι ωραίοι και συγκηνιτικοί αλλά όχι πάντα αληθινοί.
Χάρης Φουνταλής
09/05/2015 17:33
Ποιο είναι το πρόβλημά σου αν κάποιος πλούτισε χάρη στο ταλέντο-του; Ας είχες κ’ εσύ κάποιο ταλέντο να πλούτιζες. Πού είναι το ηθικά μεμπτό;
christof
09/05/2015 20:51
Δεν είναι καθόλου μεμπτό απλά δεν είναι ήρωας
Μιχάλης
26/05/2015 22:36
Όπως έλεγε και ο Ατματζίδης ''ήρωες είναι ο Κολοκοτρώνης, ο Καραϊσκάκης, ο Ανδρούτσος. Εμείς απλά παίζουμε μπάλα''. Ο Γκάλης, λοιπόν, όπως και οποιοσδήποτε άλλος αθλητής δεν είναι ήρωας με αυτή την έννοια. Είναι, όμως, ήρωας στο πλαίσιο του αντικειμένου του. Και για πολλούς λόγους: Είναι ήρωας που έβαλε την Ελλάδα για τα καλά στον μπασκετικό χάρτη. Είναι ήρωας που απαρνήθηκε την πιθανότητα τα επιστρέψει στην Αμερική όπου θα πλούτιζε ακόμα περισσότερο (αφού άλλωστε, ακόμα και στις ΗΠΑ ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες της γενιάς του), γιατί είχε ένα έργο να ολοκληρώσει εδώ. Είναι ήρωας επειδή είναι ακόμα και σήμερα ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Α1, στην ιστορία της Ευρωλίγκα, στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων και στην ιστορία των Μουντομπάσκετ, ενώ κατέχει και τον καλύτερο μέσο όρο πόντων όλων τον εποχών σε αυτές τις διοργανώσεις κι' έτσι, όποιος θελήσει να δει αυτές τις στατιστικές θα αντικρύσει την Ελληνική σημαία στην πρώτη θέση. Είναι ήρωας επειδή όταν αποσύρθηκε, αντί να προβάλλει τον εαυτό του μέσω των καναλιών, της πολιτικής ή της πολύ κερδοφόρας προπονητικής καριέρας σε επαγγελματικό επίπεδο, επέλεξε να ασχοληθεί ταπεινά με τη μετάδοση των γνώσεών του στα παιδιά που ήθελαν μάθουν αυτό το άθλημα. Επίσης είναι ήρωας γιατί ποτέ δεν παρασύρθηκε από το χορό των ΜΜΕ που θέλουν τις διάσημες φάτσες να εκφέρουν γνώμη για τα πάντα. Ο Γκάλης ποτέ δεν έπεσε σ' αυτή την παγίδα. Ποτέ δεν μίλησε ή εκφράστηκε δημοσίως για θέματα που δεν κατείχε. Και όταν είχε να πει κάτι το ''έλεγε'' παίζοντας Μπάσκετ. Εν τέλει, είναι ήρωας γιατί όλη του η ζωή ήταν ένα παράδειγμα προς μίμηση... Όχι γιατί υπήρξε καλύτερος άνθρωπος από άλλους, αλλά γιατί έφτασε στην κορυφή και δεν έχασε την ανθρωπιά του.
Κώστας
28/04/2017 12:23
Δεν επέστρεψε στις ΗΠΑ γιατί όπως είχε πει ο ίδιος «καλύτερα πρώτος στο χωριό παρά δεύτερος στην πόλη».
Myron
22/08/2015 16:22
Πως εκφράστηκε αγαπητέ Κε αυτή η ανθρωπιά του ;;;;;;;
LAZAROS
31/05/2015 13:47
Kirie Mixali eise apolitos kai sostos, egrapses tin pragmatikotita kai xerome pou yparxoun anthropoi san kai esena pou anagnorizoun tin terastia prosfora tou Nikou Gali oxi mono ston athlitismo alla kai stin koinonia,pragmatika athlitis protypo.
Χάρης Φουνταλής
11/05/2015 13:11
Δεν χαρακτήρισα τον Νίκο Γκάλη «ήρωα». Γιατί έχουμε πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας οι περισσότεροι Έλληνες; Απλώς τον ευχαρίστησα από καρδιάς για την απόλαυση του θεάματος που προσέφερε, σ' εμένα και σε τόσους άλλους συμπατριώτες. (Και που εξακολουθεί να προσφέρει, γιατί είπαμε, κυρίως χάρη σ' αυτόν έχουμε μπάσκετ.) Από κει και πέρα, γιατί σε ενοχλεί το οτι ένας άνθρωπος πλούτισε λόγω του ταλέντου-του; Ζηλεύεις; Αν δεν είναι ζήλεια το κίνητρό σου, τότε τί είναι αυτό που σε κάνει να “αφαιρείς” κάτι από το επίτευγμα του άλλου επειδή πλούτισε; Θέλεις δηλαδή να σου προσφέρει ο άλλος το ταλέντο-του ΔΩΡΕΑΝ; Θέλεις να θριαμβολογείς για τις επιτυχίες της εθνικής ομάδας και του συλλόγου-σου, και αυτοί που τα κατορθώνουν αυτά χάρη στο ταλέντο-τους να μην πληρώνονται κάτι παραπάνω; Να μην πλουτίζουν; Να δουλεύουν για σένα και για την ευχαρίστησή σου ΤΖΑΜΠΑ; Εξήγησέ μου σε παρακαλώ, γιατί δεν καταλαβαίνω πώς σκέφτεσαι.
giorgos
08/08/2015 17:01
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΚΙΣΙΓΚΕΡ, ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΧΘΕΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ. ΞΕΚΙΝΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΕΥΟΥΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ. ΟΜΩΣ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ. ΑΣ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΟΝΟΜΑ ΓΚΑΛΗΣ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΗΡΩΑ(ΕΙΝΑΙ ΗΡΩΑΣ), ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΜ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΓΗΠΕΔΟ.
Κώστας
28/04/2017 12:22
Σε αυτή την χώρα πάντα φταίει κάποιος άλλος για την κατάντια μας...
Ελληνικά
26/09/2015 01:32
Για τα δικά σου τα ελληνικά δεν φταίει ο Κίσινγκερ!
Μανος
24/08/2015 15:42
Ανατριχιάσαμε μεγάλε,..... κόψε κάτι,......... Εκτός από περιορισμένης ευθύνης είσαι και περιορισμένης ενημέρωσης.
Μιχάλης
26/05/2015 22:53
Φαντάζομαι πως ο Christof αναφέρεται στο φαινόμενο του υπέρμετρου πλουτισμού, αλλά δεν ξέρει πώς να το διατυπώσει. Προφανώς συγκρίνει το μπάσκετ της εποχής του Γκάλη με το σημερινό, όπου οποιοσδήποτε παίκτης από τη στιγμή που ασχολείται με συγκεκριμένα αθλήματα έχει εκατοντάδες φορές τα έσοδα ενός μέσου πολίτη. Και σίγουρα δεν έχει άδικο όταν πρόκειται για τους παχουλούς μισθούς παικτών που καθαρίζουν πάγκο αλλά σε καμία περίπτωση όταν πρόκειται για τους μισθούς παικτών-θρύλων όπως ο Γκάλης. Κανένας ήρωας, όπως τους εννοεί ο Christof δεν στερήθηκε αμοιβής. Ορισμένοι, μάλιστα, επιβραβεύτηκαν με πολύ μεγαλύτερες αμοιβές από την απλή χρηματική αποζημίωση.
Metanastis20
14/05/2015 08:36
Xari Den aksizei na apantas se anegkefalous... to an eine irwas/zontanos thrilos to exei apothiksei perissia ... polles fores...kai akoma thixnei tin thiamantenia pleura tou ellina kai oxi tin skotini pou anikei o Christof
Χάρης Φουνταλής