Ο Χίτλερ, οι Γερµανοί και εµείς

Του Γκαζµέντ Καπλάνι   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 16/11/2010 07:00 |

Αν βρεθείτε στο Βερολίνο, µηχάσετε την έκθεση «O Χίτλερ και οι Γερµανοί». Την είδα τις προάλλες. Στην αρχή βλέπεις φωτογραφίες του Χίτλερ µε τις «Επιτροπές αγανακτισµένων πολιτών», καθώς πίνουν ξανθές µπίρες και κάνουν σχέδια να καθαρίσουν τη Γερµανία από Εβραίους, «ξένους εισβολείς», προδότες. Βλέπεις τα κανονικά τους πρόσωπα και τους λοστούς που έκρυβαν κάτω από τιςζακέτες τους.

«Oσο περισσότερη βία στους δρόµους», έλεγε ο Χίτλερ, «τόσο περισσότερο κέρδος για µας». Για να προβληθεί µετά ως ο «άνθρωπος που θα αποκαταστήσει την τάξη». Βλέποντας αυτές τις εικόνες, η σκέψη µου πήγε – άθελά µου – στην Πλατεία του Αγίου Παντελεήµονα… Ο Χίτλερ και η παρέα του θα είχαν µείνει, µάλλον, µια βίαιη λεπτοµέρεια της Ιστορίας, εάν δεν υπήρχε η Μεγάλη Κρίση, η απειλή της ανεργίας και της πείνας. Εάν, ανάµεσα στους Γερµανούς, δεν επικρατούσε το αίσθηµα ανασφάλειας και παρακµής. Οι Γερµανοί λαχτάρησαν έναν Μεσσία. Οταν όµως οι κοινωνίες λαχταρούν Μεσσίες, συνήθως, το έγκληµα καραδοκεί. Ο Μεσσίας Χίτλερ προσέφερε στους Γερµανούς την αυταπάτη ότι µπορούν να αγαπήσουν τους εαυτούς τους µισώντας τους άλλους. Οταν την αγάπη για την πατρίδα σου τη στηρίζεις στο µίσος για τους άλλους, έχεις πάρει τον δρόµο για την άβυσσο. Αυτή την άβυσσο προσπαθούν να καταλάβουν ακόµα οι Γερµανοί. Με εντυπωσίασε πόσο πολλοί νέοι έρχονταν να επισκεφτούν την έκθεση. Σε αυτή την αυτογνωσία, νοµίζω, οφείλουν το ότι κατόρθωσαν να ξαναφτιάξουν την κατεστραµµένη τους ψυχή… Βγήκα από την έκθεση και κατευθύνθηκα προς το Hackescher Markt. Επεσα πάνω στη βιτρίνα ενός βιβλιοπωλείου όπου δέσποζε το βιβλίο του Thilo Sarrazin που «προφητεύει» το τέλος της Γερµανίας από την «εισβολή» των γονιδιακά κατώτερων µεταναστών. Το µπεστ σέλερ της χρονιάς. Επηρεασµένος από την έκθεση, έκανα «αυθαίρετους» συνειρµούς. Το βιβλίο έχει κόκκινο εξώφυλλο, ο τίτλος γραµµένος µε λευκά και µαύρα γράµµατα. Τα ίδια χρώµατα που είχε «Ο Αγών µου» του Χίτλερ (µπεστ σέλερ της εποχής και εκείνο): «Κόκκινο για το έθνος», έγραφε ο Χίτλερ, «λευκό για την καθαρότητα της φυλής, µαύρο για το µίσος προς τους Εβραίους». Στη θέση των Εβραίων, τώρα, βρίσκονται οι µουσουλµάνοι µετανάστες.

Φυσικά, από το βιβλίο του Sarrazin έλειπε η σβάστικα… Ο Sarrazin, γράφουν οι εφηµερίδες, είναι ένας κύριος ευγενικός, ήσυχος, που µένει σε µια καταπράσινη, ήσυχη γειτονιά του Βερολίνου. Οι ευγενικοί κύριοι που έµεναν σε καταπράσινες, ήσυχες γειτονιές έφεραν στην εξουσία τον Χίτλερ. Οταν τον κατοχύρωσαν στα σαλόνια τους. Αυτοί και η µπολσεβίκικη λογική «τι Πλαστήρας τι Παπάγος»… Αποµακρύνθηκα από τη βιτρίνα και είδα γύρω µου το κοσµοπολίτικο Βερολίνο, όπου συνυπάρχουν και µειγνύονται τα χρώµατα, οι γλώσσες, οι θρησκείες, οι καταγωγές. Αν είχε δει ο Χίτλερ πώς «κατάντησε» η αγαπηµένη του πόλη, σίγουρα θα είχε αυτοκτονήσει, ξανά.

Και η σκέψη αυτή µε γέµισε µε χαρά. Παρασυρµένος από τον φιλόξενο αέρα του Βερολίνου ξέχασα για λίγο τον Sarrazin.

Και σκέφτηκα ότι τώρα που ανεβαίνει η Ακρα ∆εξιά, θα έπρεπε η έκθεση να ταξιδεύει σε όλη την Ευρώπη. Με τον τίτλο: «Ο Χίτλερ και εµείς».

Κάποια στιγµή, ίσως, φθάσει και στην Αθήνα µας. Ειδικά τώρα που, ευτυχώς, αλλάξαµε δήµαρχο. Ισως τη δουν και αρκετοί από αυτούς που απείχαν από την κάλπη…

Ο Μεσσίας Χίτλερ προσέφερε στους Γερµανούς την αυταπάτη ότι µπορούν να αγαπήσουν τους εαυτούς τους µισώντας τους άλλους. Οταν την αγάπη για την πατρίδα σου τη στηρίζεις στο µίσος για τους άλλους, έχεις πάρει τον δρόµο για την άβυσσο. Αυτή την άβυσσο προσπαθούν να καταλάβουν ακόµα οι Γερµανοί
LINK: http://gazikapllani.blogspot.com

22
κέλυ μ
18/11/2010 06:40
ωραίες και εύκολες οι συγκρίσεις. όπως, όμως βεβαιώνουν οι εκπρόσωπου τότο της ε.ε(βλ. χαμαμπεργκ) όσο και του οηε, η ελλάδα το 2010 δέχθηκε το 90% των παράνομων μεταναστών στο σύνολο της ε.ε., λόγω και της περιβόητης συμφωνίας του δουβλίνου ΙΙ. αυτά δεν γράφονται όμως ποτέ στα μμε ώστε οι έλληνες έυκολα να χαρακτηρίζονται ως μισαλλόδοξοι.
Μπουρνελης Ιπποκρατης
18/11/2010 06:40
κ.Καπλανι

Εαν ειχες διαβαση την "Ανοδο και την Πτωση του 3 Ραιχ" θα ειχες καταλαβει καλυτερα τα αιτια που εφεραν τον Χιτλερ στην εξουσια.Η εξαθλιωση ενος υπερηφανου και εργατικου λαου ειναι μια απο τις αιτιες (και δεν ειμαι καθολου Γερμανοφιλος)
Οσο για εμας τους Ελληνες η αγαπη προς την Πατριδα μας δεν στηριζεται στο μισος προς τους αλλους.Δεν μπορεις η δεν θελεις να καταλαβεις οτι η Ελλαδα ανηκει στους Ελληνες και οχι στους μουσουλμανους λαθρομεταναστες
Γ. Καρέλης
18/11/2010 00:04
Kαι φανταστιται κυριε Καπλάνι να ειχαν ο Χιτλερ, οι Ναζι και οι υποστιρικτες τους ιντερνετ, γιουτουμπ, μπολογκς -ή εστω τηλεόραση! Θα μπεναν ολοι οι "απλοι πολιτες" στο δυαδυκτιο (οπως κάποιοι παροντες σχολιαστες) και θα γραφανε για Εβραιους που κλεβουν και βιαζουν, στο Youtube θα εμφανιζονταν βιντεο με εβραιους και κομουνιστες να καινε γερμανικες σημαιες, ο Γκεμπελς θα εκανε λογαριασμο με το ονομα MrGyllipos kτλ, κτλ κτλ.

Ενα πράγμα δεν καταλαβαινω πάντος: πως γινεται ενας εξαθλιωμένος να βιάζει?!!! Εκτος αν ειναι "βιασμοι" επειδει γηρισε ο συζυγος νωριτερα απο την δουλεια!!!

Επισης ξερω οτι για καποιους "απλους πολιτες"(και πιθανόν καποιους σχολιαστες του παρων αρθρου) καθε νομιμο και ενταγμενο μεταναστοπουλο (ιδιαιτερα αν ειναι γενους θυλήκου) ειναι ζημια 5.000-10.000 ευρω την βδομάδα!!! Αν κάνω λάθος στο ποσα, διορθοστε με!!!
ΙΠ
17/11/2010 17:40
Δυστυχώς για τους Έλληνες έχουν εμπεδώσει τη θεωρία ότι είναι ορθό να αγαπούν ή, έστω, να ανέχονται κάθε παράνομο ξένο στον τόπο τους και να μισούν ή να περιφρονούν τον εαυτό τους, την ύπαρξή τους και το αστικό περιβάλλον τους για το ανεπίστρεπτο κακό που τους βρήκε. Κάποια στιγμή, όμως, ιδίως όταν η δυστυχία και η φτώχεια αρχίζει να χτυπάει την πόρτα των πολλών και όχι μόνο κάποιων αδύναμων, που δεν έχουν τη δυνατότητα να πάνε να ζήσουν σε μια αξιοπρεπέστερη περιοχή, η στάση των ανθρώπων αλλάζει και ίσως να αλλάζει αιφνιδιαστικά, απρόβλεπτα και ενίοτε βίαια. Μακάρι να μην είναι αυτή η περίπτωσή μας. Πάντως, όσοι έχουν ολοφάνερα επωφεληθεί από τη μέχρι σήμερα στάση των Ελλήνων, ας φροντίσουν να είναι λιγότερο προκλητικοί σε ό,τι αφορά τους Έλληνες, ιδίως όταν θυμούνται τον Χίτλερ.
Αλεξάνδρα Μαρκέτα
17/11/2010 14:07
Διαφωνώ με τη σύγκριση του Ζαρατσιν με το Χίτλερ, δεν εχουν καμία σχέση ούτε ως προσωπικότητες, ούτε και το περιεχόμενο των βιβλίων τους (για το εξώφυλλο δε ξέρω), ούτε οι συγκυρίες στη Γερμανία είναι ίδιες
Ενας αναγνωστης
17/11/2010 03:26
@BUTTERFLY 16/11/2010 13:00: Η εικονα του εχθρου ειναι παντα βολικη, προπαντος οταν γενικοποιει ετσι ωστε να μην απευθηνεται σε συγκεκριμενα ατομα αλλα σε ομαδες. (Οι μεταναστες, οι κομμουνιστες, οι ομοφυλοφιλοι, κλπ.) Ομως τα κλισε δεν ειναι μονο παραλογα. Γι αυτο και σωστα φοβομαστε για παραδειγμα ολα τα αρπακτικα με μεγαλα νυχια και δοντια και οχι μονο ενα συγκεκριμενο λιονταρι. Εδω ειναι μια πολυ λεπτη γραμμη μεταξυ λογικης και παρανοιας την οποια ολοι μας υπερβαινουμε ποτε κατα την μια και ποτε κατα την αλλη κατευθηνση.
τσαντιλας
17/11/2010 01:34
καταπλικτικό άρθο κυριε καπλάνι ιστορική λεπτομέρια όμως το Βερολίνο εξ ώσων γνωρίζω καθε αλλο παρα η αγαπημένη πολή του Χίτλερ ήταν. Πότε δεν είχε επιρροή και δύναμη στο Βερολίνο ο Χίτλερ. Αγαπημένες του πολεις θα μπορούσαν να είναι το Μόναχο ή η Νυρεμβέργη. Το Βερολίνο ήταν και ακόμα σήμερα είναι μια πόλη ριζοσπασιτική και τουλάχιστον πολιτικά φιλελεύθερη.
Ας αναμιχθούμε λοιπόν με 14.5 εκατομμύρια λαθρομετανάστες!
17/11/2010 00:22
Το μοντέλο της πολυπολιτισμικής κοινωνίας απέτυχε στη Γερμανία, τόνισε η γερμανίδα καγκελάριος Άγκελα Μέρκελ, απευθυνόμενη σε νέους-μέλη του Χριστιανοδημοκρατικού Κόμματός της. Οι μετανάστες είναι ευπρόσδεκτοι στη χώρα-είπε η Μέρκελ-όμως θα πρέπει να μάθουν τη γλώσσα και να δεχτούν τα πολιτισμικά στοιχεία μας. Σας φαίνεται η Μέρκελ ... Χιτλερικιά?
Ελινα
16/11/2010 23:06
Εξαιρετικό το σημερινό άρθρο...
Ι.Μ
16/11/2010 19:42
Πριν δυο μήνες περίπου δολοφονήθηκε βορειοηπειρώτης γιατί μιλούσε ελληνικά . Ο κύριος Καπλάνης ας κοιτάξει τα χάλια της πατρίδας του και μετά να κάνει κρητική για τους έλληνες .
Γεώργιος Καστριώτης
16/11/2010 18:05
"Αυτή την άβυσσο προσπαθούν να καταλάβουν ακόα οι Γερανοί " Αφού προσπαθούν, πάει καλά. Καλό είναι να προσπαθήσουν και οι Αλβανοί, που καταπατούν αναίσχυντα τα δικαιώματα των Ελλήνων της Β. Ηπείρου, υποστηρίζουν την Τουρκία, αλλά τρώνε ψωμί στην Ελλάδα. Κάποιοι τρώνε και παντεσπάνι.
UBS
16/11/2010 17:34
ανθρωπισμός από απόσταση, δηλαδή τζάμπα μάγκας!
Κωνσταντινος Νισυριος
16/11/2010 17:18
Κυριε Καπλανι, συμφωνώ για άλλη μια φορά μαζί σου. Όμως για άλλη μια φορά παρατηρώ ότι ρίχνεις τα βέλη σου κατά του υπαρκτού σοσιαλισμού. Και αναρωτιέμαι... αν ήταν τόσο κακός, γιατί σήμερα στις περισσότερες χώρες του Ανατολικού μπλοκ οι έρευνες που γίνονται αποδεικνύουν ότι περίπου το 60% θα προτιμούσε τα παλιά αυτά καθεστώτα; Σας πληροφορώ ότι οι έρευνες γίνονται από δυτικούς οίκους.
Geo
16/11/2010 16:14
Μακάρι να έρθει και στην Ελλάδα η έκθεση κύριε Καπλάνι που ωραία περιγράφεται.

Καμία κατανόηση για τους "αγανακτησμένους" πολίτες. Αγανάκτηση προκαλεί η πολιτική του κράτους στην περιοχή, η μη πρωτοβουλία απο μεριά των πολιτών και μεταναστών να συνεργαστούν να προτείνουν και να δώσουν λύσεις. Είναι γνωστό οτι πολλές τέτοιες πρωτοβουλίες αντιμετωπίζονται αρνητικά απο τους "αγανακτησμένους" πολίτες και με βία απο τους ναζοτσολιάδες της περιοχής.
ανώνυμος
16/11/2010 14:30
όντως οι συνειρμοί σας είναι αυθαίρετοι κύριε Καπλάνι. Και κάπως υπερβολικοί.
ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
16/11/2010 14:23
''Οι ευγενικοί κύριοι, που έμεναν σε καταπράσινες, ήσυχες γειτονιές, έφεραν στην εξουσία τον Χίτλερ.'' Λάθος,κύριε Καπλάνι ! Ανιστόρητο λάθος. Τον Χίτλερ τον έφερε στην εξουσία η εξοντωτική για τον γερμανικό λαό συνθήκη των Βερσαλλιών. Όπως και τα υψηλότερα ποσοστά της η Χρυσή Αυγή δεν τα πήρε στην Εκάλη και στη Φιλοθέη αλλά στον Άγιο Παντελεήμονα και στη Βικτώρια. Μην προσπαθείτε να ξεπετάξετε επιπόλαια ένα υπαρκτό και σοβαρό πρόβλημα,όπως είναι η γκετοποίηση ολόκληρων συνοικιών της Αθήνας.
Βογιατζή Ευτυχία
16/11/2010 13:48
Δυστυχώς δεν διδασκόμεθα απο την Ιστορία, απλά την επαναλαμβάνουμε!!!
Μαργατίτα Συγγενιώτου
16/11/2010 13:42
Αν σέβονται οι μετανάστες τα χριστιανικά ήθη;;;;!!!!! Ποιά. δηλαδή, αυτά του Ανθιμου και των υπολοίπων "Πατέρων"; Αν είναι έτσι, καλά κάνουν, κι εγώ μαζί τους!
BUTTERFLY
16/11/2010 13:00
Οσο ανακαλυπτω ποσο παρανοϊκοι γινονται οι ανθρωποι και ποσο φανατιζονται μεσα στους αιωνες της ιστοριας, καταληγω στο συμπερασμα οτι ο ανθρωπος εχει αναγκη να βλεπει καποιον εξωτερικο εχθρο, για να μην αναγκαστει να κοιταξει στον καθρεφτη...
Ελπίδος
16/11/2010 12:24
Σωστή η σκέψη σου Γκαζμέντ. Δυστυχώς φαίνεται να επαναλαμβάνεται η ιστορία. Οι μόνοι που δε φταίνε είναι οι λαοί - μετανάστες και μη. Αυτοί είναι τα θύματα όποιο ρόλο και αν αναλάβουν στην αρχή.
sil
16/11/2010 11:05
Εγω δεν ζω στο κεντρο της Αθηνας αλλα καταλαβαινω τους κατοικους που ειχαν την ατυχια να ζουνε σ''αυτες τις περιοχες που η πολιτεια της αφησε να γινουν γκετο !!
Οι πολιτικοι δεν φοβουνται μην η εικονα αυτη χαλαση την μανεστρα τους?
Αν εχουν τα κοτσια αυτοι που λενε ρατσιστες τους κατοικους αυτων των περιοχων να πανε να κυκλοφορισουν μετα τις 21:00 χωρις αστυνομικη προστασια!!
Το ιδιο ισχυει και για καποιους δηθεν προστατες των Λαθρομεταναστων! [πολιτικους ,δημοσιογραφους,κτλ...}
sil
16/11/2010 10:56
Κ.Καπλανι καλα το αρθρο σας αλλα για αυτους που ζουν στα Βορεια Προαστια!!
Ρωτηστε κι αυτους που ζουν στις περιοχες αυτες?
Ρωτηστε αν αυτοι στις χωρες απ'' οπου προερχονται σεβονται τα χριστινικα ηθη?
Λαθος η συγκριση των κατοικων με τους ναζι και το Χιτλερ!!
Το θεμα ειναι οι λαθρομεταναστες να πανε στις χωρες τους κι αυτοι που εχεουν νομιμα εγγραφα και δουλεια να μεινουν!!
Δεν μπορει η Ελλαδα να αντεξει αλλους λαθρομεταναστε διοτι η καταληξη αυτων των ανθρωπων θα ειναι να κλεβουν ,να βιαζουν, ακομα και να σκοτωσουν καποιον για λιγα ευρω!!