ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΩΝ ΚΛΕΦΤΩΝ

Του Γκαζµέντ Καπλάνι   | ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 26/10/2010 07:00 |

Στη Φρανκφούρτη παίρνω το διασυνοριακό τρένο για Βρυξέλλες.

Τοποθετώ την τσάντα πλάτης µου – όπου έχω βάλει laptop, χρήµατα, κάρτες – στη θέση της, πάνω από το κεφάλι µου.

Η µέρα είναι ηλιόλουστη.

Το φθινοπωρινό τοπίο της γερµανικής φύσης σού φέρνει στον νου τα παραµύθια των αδελφών Γκριµ. Δίπλα µου κάθεται µια γερµανίδα φοιτήτρια που ξεφυλλίζει ένα lifestyle περιοδικό.

Το τρένο κάνει στάση στην Κολωνία. Δεν µένει παραπάνω από δυο λεπτά. Χαζεύω, για δευτερόλεπτα, από το παράθυρο. Σηκώνω, µετά το βλέµµα προς την τσάντα µου. Η θέση είναι άδεια. Σηκώνοµαι απότοµα σαν να µε έχει τσιµπήσει το κουνούπι του Νείλου. Οταν σε κλέβουν, µεσολαβεί ένα κενό διάστηµα µέχρι να αποδεχθείς ότι είσαι εσύ το θύµα. Νιώθω σαν να µε έχουν ρίξει στο κενό και δεν έχω πού να πιαστώ.

«Νοµίζω πως µου έκλεψαν την τσάντα», λέω στη νεαρή Γερµανίδα δίπλα, µε µια κρυφή ελπίδα πως θα µε διαψεύσει.

Με κοιτά µε βλέµµα απαθές. «Αχ, συµβαίνει συχνά», απαντάει. Οι άλλοι επιβάτες αντιµετωπίζουν µε αδιαφορία την ταραχή µου. Αφού πάσχω από το σύνδροµο των συνόρων, ψάχνω το διαβατήριο στην τσέπη του µπουφάν µου.

Είναι εκεί… Ψάχνω για κάποιον υπάλληλο του τρένου.

Συναντώ έναν µεσήλικο µε µουστάκι. Του λέω στα αγγλικά ότι µου έκλεψαν την τσάντα.

Μου απαντά στα γερµανικά. Καταλαβαίνω µόνο το αγενές του ύφος. Προχωράω στο µεθεπόµενο βαγόνι.

Συναντώ έναν άλλον υπάλληλο. «Μου έκλεψαν την τσάντα», του λέω ταραγµένος. Εκείνος καταλαβαίνει αγγλικά αλλά αντιδρά σαν να του είπα ότι την τσάντα µού την έκλεψε εκείνος. «Και τι θέλετε από µας, κύριε;», απαντά µε ενοχληµένο ύφος. «Το λέµε συνέχεια, να προσέχετε τα πράγµατά σας». Ανοίγει την πόρτα ενός µικρού γραφείου στο τέλος του βαγονιού και την κλείνει σχεδόν στα µούτρα µου. Επιστρέφω στη θέση µου. Τελεσίδικα ηττηµένος. Σωριάζοµαι στο κάθισµά µου και αρχίζω τα τηλεφωνήµατα στην Ελλάδα, σε τράπεζες για να ακυρώσω τις κάρτες, σε φίλους για να µοιραστώ τη δυστυχία µου… Φθάνουµε Βρυξέλλες.

Πηγαίνω κατευθείαν στο αστυνοµικό τµήµα για να κάνω δήλωση απώλειας. Με καλωσορίζει µια εύσωµη ξανθιά αστυνοµικίνα, που συντάσσει τη δήλωση. Ταυτόχρονα µε ενηµερώνει ότι το τρένο αυτής της γραµµής είναι γνωστό και ως «τρένο των κλεφτών». Με ενηµερώνει επίσης ότι δεν πρόκειται να βρω ποτέ τα κλεµµένα. Αλλοι άνθρωποι, θύµατα σαν και µένα, φθάνουν στο αστυνοµικό τµήµα.

Εχουν το ίδιο ύφος µε µένα, το ύφος του χαµένου.«Επάγγελµα;», µε ρωτάει η αστυνοµικίνα. «Δηµοσιογράφος», απαντώ. «Εάν γράψετε για το συµβάν, να τονίσετε ότι σας έκλεψαν στην Κολωνία, όχι στις Βρυξέλλες» µου λέει. Ολη η νοοτροπία της σηµερινής ενωµένης Ευρώπης σε αυτή την «προτροπή».

Ο ένας προσπαθεί να δείξει µε το δάκτυλο τον άλλον. Οι Βρυξέλλες την Κολωνία, η Κολωνία το Παρίσι, το Παρίσι το Βερολίνο, το Βερολίνο την Αθήνα και πάει λέγοντας… Αφήνω το αστυνοµικό τµήµα. Κατευθύνοµαι στο Μετρό – για να κόψω ένα εισιτήριο µε τα τρία ευρώ που σώθηκαν στην τσέπη του µπουφάν.

Σκέφτοµαι πως έχω ταξιδέψει σε τόσες χώρες αλλά µόνο στη Γερµανία µε έχουν κατακλέψει. Αν ήµουν δηµοσιογράφος α λά «Focus» ή «Βild», θα έπρεπε να φτιάξω εξώφυλλο µε τον Γκαίτε σαν πορτοφολά;

LΙΝΚ: http://gazikapllani.blogspot.com

18
Sotirios Xognos
30/10/2010 22:45
Αξιότιμε κε. Καπλάνι, έχω διαβάσει αρκετά άρθρα σας, μου είναι ενδιαφέρον να μαθαίνω πως σκέφτεται κάποιος για την χώρα μου, ή τους συμπατριώτες μου που δεν είναι Έλληνας (δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν), αλλά μια άποψη από μια άλλη οπτική είναι για μένα πάντα ενδιαφέρουσα. Ζώ εδώ και 23 χρόνια στην Γερμανία, με τα καλά της και τα στραβά της, παρ'' όλα αυτά όσο και ανοιχτή ή δημοκρατική χώρα και να είναι, έχει τον τρόπο της να σκουπίζει κάτω από το χαλί τις όποιες ελλείψεις της. Οι Έλληνες για τους περισσότερους από αυτούς θα είναι απατεώνες αφού το λέει η Bild με 42.000.000 φύλλα ημερησίως και ότι και να γράψετε έσείς, όσο δίκιο και να έχετε, όσο και να μας υπερασπιστήκατε εδώ απλά δεν θα εμφανιστεί. Όπως δεν εμφανίστηκε η ντόπα της ομάδας του 1954, τα εγκλήματα στα Βαλκάνια και πολλά άλλα. Δεν θέλω να τσουβαλιάσω όλο τον κόσμο, ούτε οι Γερμανοί είναι όλοι κλέφτες, ούτε οι Αλβανοί φονιάδες ή τι άλλο καταλογίζεται, ούτε όλοι οι Έλληνες ρατσιστές, απλά για όλα χρειάζεται διαφώτιση και υπομονή και ο Τύπος έχει ευθύνη στο να τα προβάλλει όπως είναι και όχι κορώνες για να πουλιούνται φύλλα. Εγώ ανεξάρτητα από φωνές και ψίθυρους χαίρωμαι γιατί υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που τα γράφουν όπως ίσως δεν μας αρέσει. Ο εχθρός του καλού είναι το καλλίτερο, στον χειρότερη περίπτωση θα ψιλοκαλλίτερέψουμε σαν λαός και θα μας βγεί σε καλό.
Κωνσταντινος Νισυριος
27/10/2010 16:33
Ο Ρατσισμός είναι αήττητος όπως και η βλακεία. Κύριε Καπλάνι, μην πτοείστε…. Δεν μπορούν να καταλάβουν τίποτα οι φτωχοί στο πνεύμα. Είμαι σίγουρος ότι σας δίνουν περισσότερο κουράγιο οι ανεγκέφαλοι σχολιαστές.
12
27/10/2010 15:51
Αλλο να υποστηριζει κανεις οτι η βια δεν αντιμετωπιζεται με τη βια (στην περιπτωση βιας απο μεταναστες νομιμους και μη στην Ελλαδα) και αλλο να υποστηριζει την τελεση αδικηματων. Τι τρικυμια στο κρανιο ειναι αυτη; Το αρθρο ειναι εξαιρετικο και λεει πολυ περισσοτερα πραγματα απο οσα οι φανατικοι καφροι μπορουν να κατανοησουν. "Να γραψετε οτι σας εκλεψαν στην Γερμανια και οχι στο Βελγιο". Αυτη ειναι η ουσια του αρθρου και της "ενωμενης Ευρωπης". Αυτη ειναι και η ουσια της ταμπελας: οσο ηλιθιο ειναι να θεωρεις εναν Αλβανο ως κλεφτη, φονια κλπ αλλο τοσο ηλιθιο ειναι να θεωρεις εναν Γερμανο τιμιο και ηθικο. Η εθνικοτητα δεν κανει την ποιοτητα.
x
27/10/2010 06:02
όπως λέμε "αντροπος" δάγκασε σκύλο golden boy
Νίκος_Φ
26/10/2010 21:49
Πολύ καλό και εύστοχο. Μπράβο. Όσο για τα πατροναριστικά σχόλια των συμπατριωτών μου, συμπαθάτε τους, αλλά ενοχλούνται όταν ένας ξένος (και Αλβανός εεε) γράφει καλύτερα από αυτούς. Ίσως είχαν περισσότερη κατανόηση αν ήταν και αυτοί μετανάστες, κάποτε στη ζωή τους.
chr
26/10/2010 19:16
Μάλλον "ανώριμους" και "απαίδευτους" (όπως και οι αλβανοί γιά το δεύτερο όμως χαρακτηρισμό) θα μας χαρακτήριζα, και όχι ρατσιστές, @telis.

Απόλαυσες το σχόλιο του GOLDEN BOY ?
"Γερμανοί έκλεψαν αλβανό στις Βρυξέλλες!"

Όσο ζεις, μαθαίνεις τελικά...

ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.
26/10/2010 19:12
''Σίγουρα δεν σας έκλεψαν Γερμανοί.-Οι γενικεύσεις δεν βοηθούν''. Δεν είναι αντιφατικό αυτό,κ.le; Μόνο οι Έλληνες και οι Αλβανοί κλέβουν;Ο κ.Καπλάνι,διηγούμενος μια δυσάρεστη περιπέτειά του,μας βοηθάει να θυμηθούμε κάτι που όλοι το ξέρουμε,αλλά όλοι το ξεχνάμε: ότι η αποδοχή στερεότυπων φτωχαίνει τη σκέψη και μας βάζει σε κινδύνους.Ένας Έλληνας οδηγός ΚΤΕΛ βρίσκει και παραδίδει 250.000 ευρώ και ένας Γερμανός(;) βουτάει ένα σακ βουαγιάζ.Τι να κάνουμε! Αυτό είναι το αγαπημένο παιχνίδι της ζωής:να δυναμιτίζει στερεότυπα,κλισέ,γενικεύσεις και δόγματα.
Βαγγέλης Γ.
26/10/2010 18:34
Κύριε Καπλάνι, Ήταν τουλάχιστον ανεγκέφαλο αυτό που κάνατε, να μην έχετε την τσάντα σας με τόσα πολύτιμα (και εντελώς απαραίτητα) πράγματα στην άμεση εποπτεία σας! Το να γράφετε ειρωνικά για τις καταστάσεις, τους ανθρώπους και τις χώρες δεν είναι τίποτα άλλο από εκτόνωση της οργής σας. Λέτε ότι πρώτη φορά σας κατάκλεψαν στη Γερμανία.. ίσως ήσασταν υπέρ το δέον εφησυχασμένος και νομίζατε ότι στη Γερμανία δεν υπάρχουν κλέφτες! Να λοιπόν που υπάρχουν κλέφτες παντού! Περισσότερη προσοχή από δω και μπρος λοιπόν!
telis
26/10/2010 17:42
Πολυ ενδιαφερον το αρθρο και ακομη πιο ευστοχη η αναφορα σας στον Γκαιτε κ. Καπλανι.Μη ξεχνατε ομως οτι απευθυνεστε σ''σενα λαο, τους νεοελληνες, που ειναι βαθια ρατσιστες και μισουν τους ομοεθνεις σας,Να ειστε σιγουρος λοιπον οτι ποτε δεν προκειται να συγχωρησουν την καταγωγη σας ,ακομη κι αν...τους κολακεψετε!!!
ανώνυμος
26/10/2010 17:21
το να γενικεύει κανείς είναι να ηλιθιεύει
le
26/10/2010 16:48
Σιγουρα δεν σε εκλεψαν Γερμανοι.Πολλα μπορουμε να πουμε για αυτους αλλα δεν κλεβουν και δεν εξαπατουν,γενικα ειναι τιμιοι.Αλλο με εκλεψαν σε γερμανικο τρενο και μαλιστα που κανει δειθνες δρομολογιο και αλλο με εκλεψαν γερμανοι.Οι γενικευσεις δεν βοηθουν
ΙΡΕΝ Κ.26/10/10
26/10/2010 16:18
Και μας που εχουν κατακλεψει τα σπιτια μας και μας εχουν σκοτωσει κιολας οι Αλβανοι πατριωτες σου τι να πουμε?
ανώνυμος
26/10/2010 15:53
Υποθέτω Κε Καπλάνι ότι στις τόσες άλλες χώρες που έχετε ταξιδέψει αφήνατε το σακκίδιο σας με ό τι πολυτιμότερο είχατε αφύλαχτο και κανείς δεν το πείραξε!!! Δεν έχω αντίρρηση με ένα εξώφυλλο με Γκαίτε πορτοφολά αν όντως κάποιος σας είχε κλέψει το πορτοφόλι απο την τσέπη και ξέρετε ότι ήταν Γερμανός...
GOLDEN BOY
26/10/2010 14:43
Λεφτά και κάρτες μαζί; Μεγάλο λάθος!

Πάντως αν ποτέ πιαστούν οι δράστες και αποδειχθεί ότι είναι Γερμανοί θα είχε πολύ γέλιο ο τίτλος:

"Γερμανοί έκλεψαν αλβανό στις Βρυξέλλες!"
teo
26/10/2010 14:42
Μπράβο σου που το δημοσίευσες! Τους χρειάζεται λίγη αυτοκριτική των Γερμανών αλλά και των υπόλοιπων Ευρωπαίων , γιατί πολύ εύκολα ενοχοποιούν την Ελλάδα και τους Έλληνες με το παραμικρό.
SPYROS
26/10/2010 14:30
Ειδες ποσο ασχημο ειναι να σε ληστευουν μερα μεσημερι κε Καπλανι? Τωρα ελα και εσυ λιγο στην θεση ολων εκεινων των ηλικιωμενων (και οχι μονο) γυναικων που τους εκοψαν τις αλυσιδες απο τον λαιμο ''η τις εσερναν μεχρι να αποσπασουν τις τσαντες τους, ξερετε εσεις, εκει στο κεντρο, Αγ. Παντελεημονα, Πατησια, και γυρω περιοχες.......
κοριτσι δ.π.
26/10/2010 09:43
ναι, φτιαξτε ενα τετοιο εξωφυλλο, γιατι οχι; και αναρτηστε και μια ταξειδιωτικη οδηγια. θα βοηθησετε αλλους να μη γινουν θυματα.
Τακης.Χ.
26/10/2010 08:25
Καλο!!.